Ikmaatiki' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Vacaniie Diplomatiek Londen in verwarring om Palestina De groie Arabische aanval wordt nu spoedig verwacht Generaal Kruis Naar een jaagsysteem in de Limburgse mijnen Egyptische troepen zullen grens van Palestina overschrijden Belgische en Nederlandse legers worden volkomen gelijk 5e Jaargang No T034 Vrijdag 14 Mei 1948 Uitgave voor de gelijknamige 8tich'"ng. Wnd. hoofdred. A. Erika» Westerweg 33g, Alkmaar. teL 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3967 Nog enkele weken en we zitten weer in het drukst van he: vacaritie- seizoen. Tienduizenden, wellicht hon derdduizenden Ntderlanders, vrou wen en mannen, jongens en meisjes, zullen weer enkele dagen of weken, al naar ze gelukkig zijn verpozing zoeken na ingespannen arbeid of stu die. o Ve kunnen de regering, die ondanks de zorgelijke tijdsomstandigheden de vacantie voor grote groepen arbeiders heeft ingevoerd, mede dank zij de activiteit van de verschillende vakor ganisaties, hiervoor nift dankbaar ge noeg zijn. Het verlenen van vacantie aan tal van groepen arbeiders beeft toch een einde gemaakt aan een toestand, waar in de arbeiders alleen maar goed waren om dag in dag uit te sloven, terwijl vacantie aileen maar door be te: gesitueerden was weggelegd. Is er dus enerzijds reden tot dank baarheid, aan de andere kant willen we ons niet verhelen, dat het vacantie probleem niet is opgelost met "Let uit sluitend maar verstrekken van enkele dagen vacantie aan grote bevolkings groepen. Er zit een andere kant aan he vraag stuk. die tot dusverre niet de aandacht heeft, welke 't toch inderdaad verdient Dat is de mogelijkheid om deze g o;e stroom van vacan iegangers een behoorlijk onderdak te verschaffen. Wat de jeugd betreft zijn we een eind op streek, door het voortreffelijke werk, dat de Nederlandse Jeugdher berg Cen* ale heef verricht. De jeugd heeft door middel van de jeugdher bergen toch de mogelijkheid om haar vacantie door te brengen in eigen tsülieu en op een goedkope wijze, terwijl de spreiding van de jeugdher bergen over het bele iand ben tevens in de gelegenheid stelt kennis te ne men van de schoonheid van het eigen land. Ook wat betreft de mensen met de h^ere inkomerr is het vraagstuk niet *o nijpend. Er heerst wel grote druk- ♦e in de verschillende hotels én pen sions, maar in dc regel is er toch nog wel een plaatsje te vinden. Geheel anders staat het -chtar met de verreweg grootste groep van arbei ders. Waar r oeten zij h---? De jeugd herbergen zün voo>' hen toegan kelijk. De prijzen in pensions en ho tels zijn veelal te boog, nog daargela ten de vraag of er p'aats is. Hoe moeten zij hun vacantie door brengen? Wel wordt er door verschil lende vakorganisaties in deze richting iets gedaan en denken wij o.a. ook san de Natuurvriendenhuizen van het Instituut voor Arbeiders Ontwikke ling. maar de huizen" die deze organi saties bezitten, zijn, voor zj ver ze niet door de oorlog verwoest zijn, niet meer in staat de enorme stroom te verwerken. Wat nu? Het mag in de toekomst niet zó zijn, dat de arbeiders de va cantie steeds maar thuis of bij de fa milie gaan doorbrengen. Het particu lier initiatief is door de moeilijkheden bij het bouwen ook niet in staat om een oplossing te bieden. O.i. ligt hier een taak voor verschil lende samenwerkende organisaties, die met steun van de overheid moeten zorgen, dat binnen de kortst mogelijke tijd over Nederland een net van in richtingen komt t- liggen, zoals dat voor de jeugd reeds het geval is. Goedkope „herbergen" voor de ou deren (JUS. Het zou ongetwijfeld het mooist zijn, als grote organisaties dit doel wis ten te bereiken. Overheidsinmenging kan dikwijls tot vrijheidsbeknotting aanleiding geven. Gezien de grote financiële moeilijkheden van deze tijd vrezen we echter, dat dit niet zomaar mogelijk zal zijn. Het probleem van huisvesting voor van de vacantie genietende arbeiders schreeuwt echter om een oplossing! v. Z. VERZOEK VAN GRIEKSE VFRZETSRALIO Radio „Vry-Griekenland" heeft heden een oproep gericht „tot alle beschaafde volken om tus enbeide te komen alvorens de Griekse regering talrijke te Makronissi opgesloten of ficieren en soldaten van het geregelde leger, die wegens hun democratische opvatting ter dood zijn veroordeeld, laat terechtstellen. De radio heeft er verder „de Atheense monarchofascisten" van be schuldigd einde Februari 250 te Mar- konissi opgesloten militairen te heb ben terechtgesteld. LAATSTE UREN VAN BRITS MANDAAT Britse soldaten zullen alleen op zichzelf passen Reuters diplomatieke correspondent te Londen seinde gisteren het volgen de: Vier en twintig uur voor de op heffing- van het mandaat in Palestina is te Lenden de diplomatieke toestand volkomen verward. De te volgen di plomatieke en politieke lijn wordt ge zien als een reeks vraagtekens. Slechts een ding staat vast, name lijk dat Engeland het mandaat op het vastgestelde uur zal neerleggen en alles zal doen om zo spoedig mogelijk zijn troepen terug te trekken. Men acht het hoogst waarschijnlijk, dat geregelde Arabische troepen Pa lestina onmiddellijk zullen binnendrin gen. Men verwacht, dat eenheden van het Arabische Legioen en van het Egyptische en Iraakse leger voorop zullen gaan. Het is echter duidelijk, dat Britse troepen niet tussenbeide zullen komen", tenzij hun evacuatiewe- gen worden bedreigd. Diplomatieke interventie Het schijnt nog steeds niet beslist, of Engeland bij het binnenrukken van geregelde Arabische legers via de di plomatieke kanalen bij de betrokken regeringen zal interveniëren. Evenmin zijn er aanwijzingen omtrent de hou ding die EDgeland zal aannemen ten opzichte van het al of niet erkennen van de Joodse staat of een eventuele Arabische regering. Van bei/oegde zijde wordt vernomen, dat de Britse regering bij haar voor nemen blijft de eenheden van het Transjordaanse Arabische Legioen, welke onder Brits commando gediend hebben, voor Vrijdag te middernacht naar Transjordanië over te brengen. Heden proclamatie van Joodse staat Vogens berichten uit Tel Aviv, al dus radio-New York, heeft het Jood. se „voorlopige kabinet voor Palestina" Een „goede pers" De „Manchester Guardian senrijft: „De troonsafstand van Koningin Wil- helmina is karakteristiek voor Neder land en haarzelf. Na 50 jaren verlaat zij de troon met dezelfde methodische kalmte als waarmede zij die steeds heeft be t. Van haar vader erfde zij die gedegen en eenvoudige levenswij ze, die een deel van de traditie van het Nederlandse koningshuis is ge worden. Maar 'J had ook de popu lariteit en de persoonlijkheid, die haar invloed zowel op sociaal als op poli tiek gebied deed gelden, een stabili serende invloed in een jiid van oorlog en verandering". Zo oordeelt niet alleen de gezag hebbende „Manchester". Zó, alleen met andere woorden schrijven alle vooraanstaande bladen van de gehele wereld. IJS WORDT BETER Met ingang van 15 Mei zal in consumptie-ijs inplaats van magere melk gestandaardiseerde melk worden verwerkt. Dit betekent een belangrijke verbe tering in de kwaliteit van het ijs. na ren bijeenkomst van 9 utir beslo ten met ingang van vandaag te mid dernacht dp „souvercine Joodse Staat" uit te roepen. Joden gemobiliseerd Het Franse persbureau AFP meldt uit Tel Aviv, dat alle weerbare Joden thans zullen worden gemobiliseerd. Van deze nacht af verkeren de Jood se troepen in staat van alarm. De verlofgangers kregen bevel zich bü hun eenheden te vervoegen. Te Tel Aviv zijn beschermingsmaatregelen te gen luchtaanvallen bevolen. ENGELAND VORDERT MET ONTWIKKELING VAN ATOOMWAPEN Alexander, de Britse minister van Defensie, heeft in het Lagerhuis de verzekering gegeven, dat hij tevreden is over de vorderingen in Engeland bij de ontwikkeling der modernste types atoomwapens. Dit soort wapens had voorrang boven alle andere. Verdere inlichtingen wilde hij niet geven. Dat zou naar zijn mening niet in het algemee belang zijn. Duitse generaals weer los Zes en zeventig Duitse officieren, van wie de meesten generaal zijn, zijn uit het Britse krijgsgevangenkamp te Bridgend ontslagen. Zij zijn per trein naar Harwich vertrokken, vanwaar zij per schip naar Duitsland gaan. De veldmaarschalken Von Rund- stedt, Von Brauchitsch en Von Man- Rundstedt en Manstein verkeren in slechte gezondheid en Brauchitsch schrijft zijn memoires Het zal hun niet worden toegestaan zich als gewone burgers in Engeland te vestigen. Leen Vente gerehabiliteerd Het Rotterdamse tribunaal heeft ad vies gewezen in de zaak tegen de oud- internationaal Leen Vente e i de be schuldiging vervallen verklaard. Vente had tezamen met de 45-jarige bouwkundigge W. van O. terecht ge staan, omdat zij in 1944 en '45 samen een aanneemkantoor hadden opgericht voor het werven van arbeiders, die in Frankrijk. speciaa. in Cherbourg, voor de Duitse weermacht moesten wer ken. Het tribunaal overwoog ten aanzien van Vente dat hij zich als oud-officier in een moeilijke positie had bevonden, omdat hem krijgsgevangenschap te wachten stond. Vente heeft velen aan valse papie ren geholpen; zijn compagnon echter werd veroordeeld tot 14 maanden in ternering met aftrek. Truman wil Stalin ontmoeten in... Washington President Truman heeft op een pers. conferentie meegedeeld, dat hij be reid is Stalin te ontmoeten wanneer deze naar Washington wil komen. De President verklaarde voorts, dat zijn hoop op vrede geenszins is toe genomen door het jongste contact tus. sen de VS en de Sovje't-Unie. Truman schaarde zich overigens ten volle achter de verklaring van Mar shall. Lepelaars werden uit Zwanewater ontvoerd Dezer dagen werden uit het Zwa- nenwater bij Callantsoog een groot aantal, waarschijnlijk 60 a 70 stuks, jonge lepelaars geroofd en per auto of vrachtauto vervoerd in Zuidelijke richting, aldus maakt de Ned. Ver. tot bescherming van vogels, Rokin 9296 te Amsterdam, tel 36464 thans bekend. De vereniging richt een dringend appél tot allen, die iets van deze bru tale roof gemerkt hebben, haar dit ter. stond te melden. KERMIS SNOEPGOED VRIJ Binnenkort zullen nougat, wijnbal- len en zuurstokken zonder bon wor den verkocht. Dit geldt alleen voor dit' speciale kermis-snoepgoed, dus niet voor overige versnaperingen. inspecteerde colonne van 1.5 kilometer Vakbonden zetten zich schrap De chef van de generale staf, luite nant-generaal mr. H. J. Kruis inspec teerde gisteren nabij de Juliana ka- zerne te Den Haag de colonne die op 19 Mei a.s. met een aantal leerlingen van de Hogere Krijgsschool naar de slagvelden in Normandië zal vertrek ken, waar een studiereis gemaakt zal worden. De colonne bestaat uit 34 voertuigen, de totale lengte op mars bedraagt 1500 meter Op de foto ge neraal Kruis met zijn echtgenote mss. M. E. Kruls-Rowlaod. De Bedrijfs-Unie. waarin de verschil lende mijnwerkersbonden samenwer ken, heeft zich met eên schrijven ge richt tot de Mijn Industrie Raad, waar in herinnert wordt aan de op 25 Febr. 1945 uitgegeven bekendmaking van vakbondsbestuurders, overheid en werkgevers, waarvan de laatste zin juidde: „Zorgt gij voor kolen, wij zul len er voor zorgen, dat op onze mij nen geen jaagsysteem zal worden ge duld". In het schrijven wordt vastge steld, dat „een nieuw systeem <n.L groepsindeling met extra beloning) zonder enig overleg met de vakorga nisatie" wordt toegepast, waarvan men vreest, dat het weer een jaagsysteem zal worden. ..Met het oog op dit alles kunnen de mijnwerkersbonden, aange sloten bij de Bedrijfs-Unie. zich niet langer gebonden achten tot boven aangegeven bekendmaking en zij zul len zich nader beraden, welke maat regelen zullen worden genomen om te voorkomen, dat genoemd jaagsy steem doorgang vindt", aldus :t schrij ven. HAARLEM VERLOOR VAN EDO. Voor de kampioenscompetitie ver loor Haarlem Woensdagavond met 2—1 van EDO in een zeer matige wedstrijd, die weinig belangstelling trok. De stand in de kampioenscompetitie luidt thans: Heerenveen 7 11; BW 6 9; Go Ahead 7 7; EDO 6 8;PSV 7 5; Haarlem 7 2. Een Egyptisch regeringscommuniquc zegt, dat Vrijdagnacht om één minuut over twaalf Egyptische strijdkrachten de grenzen van Palestina zullen overschrijden. De mededeling werd gedaan tijdens een persconferentie van de Egyp tische minister van onderwijs in de eerste officiële verklaring. Op het ogenblik, dat de troepen de grens overschrijden, wordt voor geheel Egypte de staat van beleg afgekondigd. Het Egyptische leger telt, naar men gelooft, ongeveer 40.000 man. In naam j- i Steiri Zijn h»et bij de vertrekken den, *j jg "er dienstplicht in Egypte. Zondag th werd voor het leger een crediet van vier millioen pd. st. verstrekt om de troepen te dekken. extra-uitgaven" van dc grens- Felle beschuldigingen tegen V.S. in Perzisch parlement Een lid van het Perzische parle ment, Ahmad Razavi, heeft in de zit ting van Donderdag de volgende be schuldigingen uitgebracht: „Het gehele Perzische parlement wordt door de regering der Verenigde Staten bekos tigd. De onafhankelijkheid van het Perzische leger is vernietigd door de overeenkomst met de Amerikaanse militaire advies-missie voor Perzië". De voorzitter van het parlement sloot de vergadering, nadat Ahmad Razavi nog had gezegd, dat Georg Allen (de voormalige Amerikaanse ambassadeur) zich in interne Perzi sche aangelegenheden heeft gemengd en dat de Amerikaanse militaire mis sie geen Perzische maar Amerikaanse belangen nastreeft". Onder grote opschudding verlieten de leden de zitting. Britse vloot »in gevecht" op Noordzee Bommenwerpers, gevechts- en kust- vliegtuigen van de RAF hebben zich gisteren gevoegd bij schepen, onder zeeboten en vliegtuigen van de Royal Navy om de grootste gecombineerde manoeuvres van luchtmacht en ma rine sedert 1939 uit te voeren, ge naamd „oefening dageraad". Van Noord, en Oostkusten van Schotland tof de Noorse kust zal een hevige „strijd" woeden, welke twee dagen zal duren. De admiraliteit en het mi nisterie van luchtvaart verwachten waardevolle gegevens te verkrijgen, o.m. omtrent luchtaanval en vlootaf- weer, zoals tevoren nog niet in prak tijk zijn gebracht Verder zal men o.m. nieuwe technieken voor het opsporen en schaduwen van marine-eenheden toetsen. IETS WARMER Over het algemeen weinig bewol king en droog weer. Iets hogere tem' peratuur. Meest zwakke wind. Blijft Spaak aan Donderdagavond werd te Brussel aangenomen, dat Spaak, op aandrin gen van zijn politieke vrienden van C.V.P.-leden, zou toestemmen aan 't hoofd der regering te blijven, die naar men zegt, geen wijzigingen zou onder gaan. In Palestina 338 Britse doden In een officieel Brits communiyue naar aanleiding van het einde van het Britse mandaat in Palestina wordt o.m. gezegd, dat 84.000 Eritse soldaten die niet hebben kunnen rekenen op de medewerking der Joden, er niet in geslaagd zijn de orde in Palestina te handhaven, toen (joor modern bewa pende Joden met een terreurcampagne een aanvang werd gemaakt. Sedert het oorlogseinde zijn 338 Britse onder danen in Palestina om het leven geko men, aan de Britse belastingsbetalers kostten de troepen in het Heilig Land 100 millioen pond. Een tragi—comédie In een der zijstraten van de Witte de Withstraat te Rotterdam leeft een niet bij bij de burgelijke stand in geschreven paar, waarvan de manne lijke helft een minnaar is van oude klare. Gisteravond had hij weer ie veel aan deze liefde toegegeven, kwam scheef thuis, maar werd hardhandig de deur uitgebonjourd en bleef op de straatstenen liggen. Daar vond hem de politie met een grote hoofdwond. Zij zorgde voor ontnuchtering en een flinke pleister en liet da man later weer vrij. Enkele uren nadat hij ver dwenen was kwamen burgers op afdeling gevor.dei, voorwerpen een half ondergebit deponeren, dat in de zelfde straat gevonden was. Mogelijk hoort dit thans in de mond var. de be wuste man. De politie tracht hem nu te vinden om hem wen- eomp'; maken. Mr. Buiskool Gouverneur van Suriname Naar de Haagse redacteur van Parool" meldt, is mr. dr. J. A. Buiskool ernsig candidaat voor e functie van Gouverneur van Suriname als opvolger van de heer Brons. Als opvolger van dr. Kasteel als Gouver neur van Curacao werd door hem genoemd dr. W. L. P. M. de Kort, lid der Tweede Kamer voor de KVP. Lord Beveridge's opinie De beroemde Britse econoom L„rd Beveridge heeft verklaard, dat het enige middel om oorlog te voorkomen de vestiging van een wereldgezag is, dat als scheidsrechter kan optreden en over voldoende macht beschikt om zijn beslissingen door te zetten. De Ver. Naties waren ondoeltref fend door het vetorecht van de grot© vijf, volgens de lord. Het Britse im perium was een ideaal voorbeeld van een wereldregering, daar de verschil lende staten van het imperium nooit onderling oorlog zouden voeren en elk land over een eigen regering beschik te. Officieren uit België gaan allen onze taal leren De Belgische minister van Lands verdediging, kolonel De Fraiteur, heeft aan vertegenwoordigers van de pers enige bijzonderheden verstrekt over de militaire overeenkomst, die hij in Den Haag heeft ondertekend. Het accoord, aldus de minister, voor ziet in de samenwerking op het ge bied der instructie der beide legers, hun bewapening en bevoorrading. Hej betreft hier problemen die reeds na de bevrijding voor beide landen actueel waren en die geleid hebben tot een samenwerking, waarvan de huidige overeenkomst de bevestiging is. Gezamenlijk zal het wetenschappe lijk onderzoek ter hand worden ge nomen, terwijl talrijke officieren voor langere periodes zullen worden uitge wisseld. In beide landen zullen legers ont staan, die in alles gelijk georganiseerd zullen zijn. Wat de vloten betreft, bestaat ook reeds samenwerking, aangezien de Belgische marine-officieren in Neder land hun opleiding ontvangen. Op het ogenblik wordt een grote actie in het Belgische leger gevoerd om alle officieren de gelegenheid te geven Nederlands te leren. Leraren van het middelbaar onder wijs zullen meer dan 1500 cursussen leiden. Het militair accoord geldt slechts voor het moederland en niet voor de overzeese gebiedsdelen. Kolonel De Fraiteur legde er d© nadruk op, dat geen gemeenschappe lijk opperbevel voor de legers van beide landen is ingesteld.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1