Ikmaaidei' KONINKLIJK PALEIS NOORDEINDE door vuurzee geteisterd N.-HOLLANDSE PERS 1945 Schade van drie ton Van Aartsen, lesberts en Hartman wederom triumphators Het Nederlandsche Roode Kruis verricht bewonderenswaardig werk 5e Jaargang No 1237 Woensdag 19 Mei 1948 Uitgave voor de feiyknamige Stlcb'if. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerwei S38, Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat boek Oodefraebt Iel. 3967 Veel brandweermaieriaal spoedig aanwezig DORRE CIJFERS Er is enkele weken geleden een conferentie gehouden van de vakver enigingen van d< Beneluxlandcn, waar op een rapport in behandeling kwam. waarin talrijke cijfers werden ver strekt, die betrekking hadden op de belastingwetgeving in Nederland en die een aanwijzing bedoelen te zijn voor de partners in de Benelux. Nu zijn cijfers in de regei dor en weinig aantrekkelijk, vooral al" men ze oppervlakkig bekijkt Onderwerpt men ze echter aan een nauwgezet on derzoek dan beginnen dozel'de do: i e cijfers levend te worden en spreken ze soms levende taal. We zullen trachten enke't cijfers smaakvol op te dienen, tenelrde een juist beeld te verschaffen over de toestand, waar n Nederland zich be vindt Het nationale ven.-ogen van ons land is sedert 1938 biino ve-dubbeld. Per hoofd omgeslagen haeft iedere Nederlander een bezit van bijna 4700. Hier vallen buiten de beleggingen in het buitenland en Indonesië, als mede het huisraad, zodat men het bezit per hoofd veilig kan stellen op gemiddeld 6000. Tegenover het toegenomen bezit staat de ontzaglijk gestegen staats schuld. In 1938 bedroeg deze 4 mil- liard, thans zes maal zoveel. Per hoofd bedraagt deze schuld 2400. Het nationale inkomen is nog niet verdubbeld en bedraagt nog geen tien milliard. Per hoofd verdient ieder Nederlan der, dus ook een nog in de wieg lig gende baby 950, wat er op neer komt. dat een gemiddeld gezin van vier personen een jaarinkomen zou kunnen toelopen van 3800 als alles gelijkelijk verdeeld werd. Ons moet de verzuchting van het hart, dat het nationale inkomen ons wat aan de lage kant toeschijnt. Wij geloven, dat ondank» de opheffing van het bankgeheim, nog steeds een aan zienlijk gedeelte van het inkomen aan de belasting wordt onttrokken Waar de belastingpolitiek een integre rend onderdeel vormt van de loon- en prijspolitiek, schijnt ons dit zeer be denkelijk en zullen tegen belasting ontduikers alle mogelijke maatregelen moeten worden genomen. Deze belastingontduiking toch ge schiedt niet door de mensen die in loondienst zijn en wiens inkomen uit de aard der zaak nauwkeurig bekend is. In verband met de zo eerlijk mo gelijke verdeling van het nationale inkomen, waarop de inkomstenbelas ting med-ï gebaseerd is, werkt de belastingontduiking funeste: dan dit voor de herziening van het belasting stelsel het geval was. De inkomstenbelasting is op het ogenblik niet alleen progressief, maar zodanig inges'eld. dat ze in bepaalde mate nivellerend werkt. Dat betekent dat de kleine inkomens worden ge spaard, terwijl de zwaardere extra sterk worden getroffen. Iemand die tweeduizend gulden per jaar verdient, gehuwd is een twee kinderen heeft, betaalt veertig gulden inkomstenbelasting Verdient men twee en een half maal zo veel, dan betaalt men niet twee en een half maal zoveel belasting, maar twaalf maal zo veel Zo iemand betaalt ruim vijfhonderd gulden belasting. Wie 133000 inkomen heeft, we ge loven niet, dat we onder onze lezers van die gelukkige stervelingen heb ben, betaalt niet 66 maal zoveel be lasting als de armoedzaaier van twee duizend gulden, wat 2700 zou wor den, maar 85000. Zo ziet men, dat er in deze dorre cij fers toch nog wel enige muziek zit. We willen hiermee niet beweren, dat er op h3t gebied van de nivellering niet nog verder zou kunnen worden gegaan. Dat er echter op dit gebied in Vergelijking met de vooroorlogse bclastingpolitiek een en ander is ge daan, zal aan de hand van deze cijfers niemand kunnen ontkennen. v. Z. Gistermiddag om half vier werd de residentie in rep en roer 'gebracht door het bericht, dat een brand was uitgebroken in 't Koninklijk P,.leis op het Noordeinde. Drommen mensen spoedden zich naar het paleis, brand weer- auto's raasden door de straten r- een cordon van militairen en maréchausseé bad moeite om de nieuwsgierigen op een veilige afstand te houden. Aan de voorgevel en aan de achterzijde van het paleis slóegen vlammen door de ramen naar buiten. De vermoedelijke oorzaak Is hef af branden van oude verf door enige sc hilders. nog steeds uit en men vreesde -voor de zijvleugels. Door het in grote getale aanvoeren van materiaal kon men om "kwart voor vijf zeggen, dat men de brand meester was. Alle kunstschatten zijn gered. Er was spoedig veel blusmateriaal aanwezig, daar er op Houtrust een brandweertentoonstelling werd gehou den. Allelei materiaal dat tentoonge steld werd, rukte aan, zodat men wa gens zag met de benamingen van de meest uiteenlopende gemeenten. De brand brak uit op de bovenste verdieping. Aanvankelijk leek het vuur beperkt te blijven tot 'n binnen brand, maar door de sterke wind sloegen weldra aan alle kanten de vlammen naar buiten. De achterzijde veranderde in een vuurzee. Prins Bernhard gaf instructies Om tien voor v»er arriveerde, Prins Bernhard op het terrein. Hij begon onmiddellijk instructies te geven aan militairen en brandweerpersoneel voor het redden van de inventaris. Om kwart over vier breidde de brand zich De balzaal heeft het hevigst van het vuur te lijden gehad; grote stukken van het plafond stortten naar beneden. De waterschade in het paleis is groot ALKMAARSE BRANDWEER HIELP EEN HANDJE MEE Bij de brand in het Ko ninklijk paleis in Den Haag heeft ook de plaatselijke brandweer van Alkmaar meegeholpen. Zij had een be langrijk aandeel in de, blus- singswerkzaamheden. DROOG EN WARM Droog en over het algemeen zonnig Veer, met iets lagere temperaturen. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Wallace richtte open brief tof Staltn ,Dii is een belangrijk vredes- document'' aldus Stalin De Sovjetunie heeft levendig gereageerd op een open brief van Walla ce aan Stalin. Niet alleen, dat de Sovjet-pers uitvoerig en instemmend commentaar leverde op de voorstellen vervat in die brief, ook Stalin zelf heeft persoonlijk in een antwoord-schfijven zijn mening uiteengezet Bljjkens de Sovjet commentaren stelt Wallace als leidraad voor eventuele besprekingen tussen de VS en de S.U. o.m. voor: Truman verwerpt; scherpe reactie van Wallace Dinsdagavond werd officieel ln Wa shington medegedeeld, dat de regering der Ver. Staten het voorstel van Sta lin tot besprekingen op basis van de open brief van Henry Wallace, heeft verworpen. In een door de radio uitgezonden rede van Henry Wallace te Oakland heeft deze gezegd, dat de Russen „door in hun briefwisseling met Bedell Smith hun vredeswil te betuigen, de plannen van de militaire kliek in Wallstreet in gevaar hebben gebracht. Deze kliek vreest de vrede, zoals u en ik de oorlog vrezen. Zij wil geen ware vrede, die al hun plannen zou ondergraven om het economisch be heer in het grootste gedeelte der we reld aan particuliere financiële be langen te kluisteren", aldus Wallace. Het toon-aangevende Franse blad „Le Monde" schrijft over Stalins ant woord, dat hiermee de deur voor be sprekingen open blijft. „Het is de plicht van de Ver. Staten alles in het werk te stellen om een acoord te be reiken, zelfs indien zij van oordeel zijn, dat een voorlopig accoord in het gunstigste geval slechts het tempo van de Sovjet-expansie kan verti-agen." De voorstellen „Dit valt niet te negeren" Algemene vermindering van de be wapening en het buiten de wet stel len van alle wapenen tot massale ver nietiging. Stopzetting van alle wapenexport van alle landen aan andere landen. Herstel van het vrije handelsver keer tussen Amerika en de Sovjet- Unie, met uitzondering van oorlogs materiaal. Onbelemmerde bewegingsvrijheid voor hun wederzijdse burgers, verte genwoordigers van de wetenschap, correspondenten van bladen tussen bei de landen en binnen hun grenzen. Herstel van de UNRRA of oprich ting van een andere organisatie der Ver. Naties voor de verstrekking van internationale hulp. Stalin noemt de brief van Wallace ..een document van het grootste be lang" en verklaart: „Ik ben van oor deel, dat onder de politieke documen ten van de laatste tijden die de conso lidatie van de vrede, de totstandko ming van internationale samenwerking en de verzekering van d® democratie beogen, de open brief van Wallaca. candidaat van de Derde Partij voor de presidentsverkiezingen in de V.S., het belangrijkste is". Stalin zeide er verzekerd van te zijn dat geen staatsman die de vrede wil dit program kan negeren en dat het ongetwijfeld de steun zal hebben van vele millioenen gewone mensen. „Ik weet niet of de regering van de Ver. Staten dit programma goed keurt, maar de Sovjet-Unie is van mening dat het zou kunnen dienen als een goede basis voor een overeenkomst. Commentaar van Amerikaanse func- tionnarissen in Washington is, da* Sta- liii de verantwoordelijkheid voor het niet tot stand komen van besprekin gen blijkbaar op Amerikaanse schou ders W»1 werpen. COMPOSITIE VAN NICO SCHUYT TE BERLIJN OPGEVOERD BERGEN De Nederlandse pianist Eberhard Rebling heeft op een recital van moderne Nederlandse muziek te Berlijn o.a. ook een compositie van onze jonge plaatsgenoot Nico Schuyt ten gehore gebracht. Een foto van de brand, toen de vlammen fel uit hei dak sloegen Een ere-plaatsje Onder een warm Meizonne tje werden gisteren op de Alkmaarse sintels de tradi tionele motorraces van de derde Pinksterdag verreden. Een felle en sportieve strijd ontwikkelde zich. Het sport, park was tamelijk goed be zet wij hadden eerlijk ge zegd, nog wel wat meer pu bliek verwacht. De organisatie was zeer be hoorlijk, slechts het geluid van de luidspreker-installa tie liet af en toe te wensen Vjver. Wie echter zeker een complimentje verdienen, dat zijn de renners. Niet alleen om hun inspanning en pres taties, maar voor alles om 't saamhorigheidsgevoel, dat alleen een wedstrijd van sportief oogpunt uit kan doen slagen. Van dit saam horigheids gevoel hebben zij verschillende malen getuige nis afgelegd. Een staaltje: toen twee renners uitvielen door mo- torpech waren twee anderen direct bereid om hun machi. nes af te staan. Het publiek waardeerde deze houding. Maar meer nog trof ons het geval van de programmaver koper die zo ongelukkig was om een 25 gulden biljet niet in ontvangst te nemen bij 't wisselen. Prompt sprongen verschillende renners bij, de. den hutje bij mutje en in een ommezien waren die 25 pop bij elkaar. Toen later het geld er zijn heus eerlijke mensen op deze wereld! terecht kwam, werden die 25 gulden aan het Rode Kruis geschon. ken. Dat zijn van die dingen, die een wedstrijd pas wer kelijk goed maken en daarom staan zij hier ver meld op een ere-plaatsje! Spannende motorraces op Alkmaarse sintels Er werd fel en hardnekkig gekampt Bij de junioren 250 cc ontspon zich al gauw een felle strijd tussen Sleutel, Simons en Vermeulen. Sleutel werd hier winnaar met 3 punten en maakte als snelste tijd 2 min. 8 sec. in de tweede manche. In de juniorengroep 350 cc ging de strijd hoofdzakelijk tussen Houweling op Velocette, Bisschop op Matchless Special en Sijthof. Bisschop kreeg jammer genoeg in de tweede manche motorpech, die hem voor de eerste plaats uitschakelde. Houweling werd eerste (4 pt), Sijthof tweede <9 pt.) en Bisschop derde (eveneens 9 pt). De snelste tijd maakte echter Bisschop met 2 min. 02 sec. Fel was weer de strijd tussen de twee oude rivalen in de 350 cc-klasse Hartman en v. Aartsen. Belde ren ners, aan elkaar gewaagd als ze zijn. gaven elkander geen strobreed toe. Dubbel jammer daarom, dat v. Aart sen in de eerste manche de strijd moest staken door een lek bandje. De totaaluitslag werd: 1 Hartman (5 pt), 2 v. Aartsen (7 pt.). De snelste tijd maakte echter de laatste. n.L 1.51.8. De junioren 500 cc werd hoofdza kelijk uitgevochten tussen Thuys en Reuter. De tweede manche werd bij zonder spannend. Lange tijd hield Reuter de kop, maar bij de laatste bocht moest hij het hoofd buigen voor de onweerstaanbaar opdringende Thuys. Deze werd eerste. Reuter kwam na hem met resp. 4 en 5 pt. De snelste tyd maakte ook Thuys met 2.06. De finale senioren 500 cc muntte uit door snelheid en kwaliteit. Tien ren ners kwamen aan de start. Van Aart sen liep direct uit, maar lesberts zette een taaie achtervolging in en wist in de laatste bocht zijn tegenstander op «y te komen. Schouder aan schouder vliegen zij nu over de sintels, geven Enheeft niel fe klagen over gebrek aan medewerking I De bloedtransfusie, die dient om het tekort aan bloed bii een patiënt weer aan te vullen, werd voor het eerst uitgevoerd in 1492 bij Paus Innocentius VIII. De bedoeling was toen het oude bloed van Zijne Hei ligheid door jong bloed te vervan gen. Edoch, de twee bloedgevers verloren er het leven bij en ook de Paus mocht het middel niet baten... Nederl. Roode Kruis aan de spits Met gerechtvaardigde trots kan ge zegd worden dat de Bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Roode Kruis onder de Bloedtransfusiedienst in de wereld, qua organisatie en techniek nu een eerste plaats inneemt. Sedert de oprichting, in 1930 te Rotter dam, werden 28.000 vrijwillige bloed gevers ingeschreven, verdeeld over 70 rayons, gegroepeerd rond z.g. medi sche centa (iekenhuis of G.G.D.) in alle belangrijke plaatsen in Neder land. Jaarlijks worden in de Neder landse ziekenhuizen ruim 15.000 bloed transfusies verricht en dit aantal stijgt voortdurend. Hoe donker de na-oorlogse wereld er ook uit moge zien, één ding is ver heugend: er zijn vele duizenden bereid om voor een medemens hun bloed te geven. Dagelijks is de Bloedtransfusie dienst van het Nedrelandse Roode Kruis daardoor in 8taat om het leven van oud en jong te redden. Vlees vrij? Noq lang nief Minister Mansholt heeft een tegen spraak gepubliceerd op de mededeling gedaan in een ANP-verslag van een rede van de minister op een P.v.d.A.- vergadering in Markelo, over een spoedige opheffing van de vleesdistri butie. Minister Mansholt verklaart nu, dat hy gezegd heeft dat de veevoeder- positie geen belangrijke verruiming van het vleesrantsoen, laat staan een opheffing van de distributie mogelijk maakt. De vleespositie blijft voors hands moeilijk. Jammer maar we hebben in elk geval één dag genoten van het voor uitzicht! Twee valpartijen Bij de races hebben zich geen inci denten van betekenis voorgedaan. Er kwamen twee valpartijen voor, maar beide keren liep het goed aL De ren ner Buur viel, in een herkansingsrit, vlak voor de grote tribune, bleef tot schrik van velen even roerloos liggen maar stond dan weer op en klopte het stof van zijn kleren. Sieuwertsen van de junioren viel reeds in de eerste wedstrijd. Aanvan kelijk scheen hij nogal ernstig gebles seerd, maar in de volgende rit joeg hij weer gezond en vrolijk over de sintels! elkander geen haarbreed meer toe en passeren gelijktijdig de eindstreep. Het publiek was enthousiast. Voor beiden werd dezelfde tffd genoteerd, een veelzeggend 1.47,4. Hartman volg de hen met 1,53. Een prachtige span nende race. waarin de toeschouwers drie rijders van k'asse op hnn best hebben gezien. Handicap race Inplaats van een estafette tussen twee ploegen van 5 senioren 500 c.c., dfe wegens techn. omstandigheden niet door kon gaan. werd er een handi- cap-i-ace verreden over 4 ronden. De Laat en Baas vertrokken van meet af, Van Dijk, Bisschop, Metzelaar, De Rijk volgden op 40 meter ,dc Alk maarder De Geus op 70 en Hartman lesberts en van Aartsen op 100 meter. Deze plaatsing was naar evenredig heid van de gemaakte tijden in de vorige wedstrijden. Wederom toon. den zich Hartman, lesberts en Van Aartsen renners van klasse, hun achterstand hadden zij bij het ingaan van de laatste ronde reeds geheel in gehaald. Hartman werd eerste (tijd 1.52.8); v. Aartsen tweede (tyd 155) en lesberts derde (1.56). Het was jammer dat voor deze race de baan niet even werd natgesproeid. Lange baan Senioren Van Aartsen is voor deze race over 6 ronden opnieuw snel van start ge gaan en nam de leiding. Hartman die aanvankelijk op de 4e plaats lag klom op naar de 2e, doch kon Van Aart sen niet meer bereiken. Tijd Van Aartsen 2 min. 51.4 sec. Tijd Hartman 2 min. 52 seconde. De laatste langebaan wedstrijd over 6 ronden voor Senioren 500 c.c. bracht 9 renners aan de start. In deze race is Hartman direct van start, doch Van Aartsen volgt hem op zijn hie len en in de derde ronde moet Hart man bukken voor de felle aanvallen van Van Aartsen. Om de derde plaats wordt nog fel gestreden tussen De Geus en les berts ,de strijd werd in het voor deel van de Alkmaarder beslit. De uitslag van deze race was: 1. r. Aartsen 2 min. 42.8 sec.; 2 Hartman 2 min. 44 sec.: 3 De Geus 2 .45 sec «V. 4 lesberts.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1