Ikmaaitlei' „Sluit U militair aaneen", Goede vergadering en ongekend fraaie boottocht naar de Zaan N.-HOLLANDSE PERS 19*45 Veiligheidsraad in {wee kampen verdeeld Nieuw verzoek om vuren te staken zonder kans op succes? 5e Jaargang No 1238 Renteverlaging Minister Lieftinck heeft opnieuw een succes geboekt van de eerste orde De omwisseling van de V/2 pCt. staatslening 1938 in een 3 pCt. is vol komen gelukt, terwijl tal van beleg gers opnieuw intekenden op nieuwe staatsleningen. In financiële termen uitgedrukt wil dit zeggen, dat de Nederlandse beleggingstnarkt vertrou wen heeft in het beleid van de minis ter. Dat doet ons bijzonder genoegen, want het geeft immers een veilig ge voel, als de rijksmiddelen op een be hoorlijk manier jworden beheerd. Men zou deze renteverlaging eigen lijk met vreugde moeten begroeten. Het betekent immers, (jat de staat aan rente een aanzienlijk bedrag minder heeft uit te betalen, dat dan weer voor andere doeleinden kan worden gebruikt. Bovendien past deze rente verlaging in de reeks van middelen, die genomen zijn, om de financiën van het Rijk te saneren. De schulden zijn -tot zulk een fabelachtige hoogte opgelopen, dat het betalen van een ho gere rente tot de praktische onmoge lijkheden behoort En toch Het moge vreemd klinken in een blad, dat een bepaalde progressieve koers volgt, deze renteverlaging, ge zien in verband met een complex van maatregelen, vervult ons met zorg. Zorg voor de z.g. kleine bezit ters, die hun leven lang hebben ge ploeterd en die een kapitaaltje bij elkaar hebben gezamel 1, waarvan ze een rustige oude dag hopen door te brengen en waarmee -te hu*» kinderen tot steun willen zijn. Deze groep is veel talrijker dan men wel denkt, al hoor,: men ze niet zo dikwijls schreeuwen. Het zijn de talloze middenstanders, die hun zaken hebben overgedaan, het zijn de ette- üike boeren en landbouwers, die het op het bedrijf niet meer konden vol houden, kortom: allen, die niet in s aats- of loondienst* werkzaam zijn geweest Wanneer wij hierboven spraken van een complex van maatregelen, die ge troffen zijn om het economische leven van het land te beheersen en lonen en prijzen met elkaar in overeenstem ming te brengen, dan denken we o.m. aan de vastgestelde pachtprijzen voor landerijen, huizen. Ongetwijfeld is de prijszetting noodzakelijk geweest. Renteverlaging en bevriezing van pucht en huurprijzen verdragen zich echter, ook wat de groep renteniers betreft, slechts met een gelijktijdige stijging van de kosten van levens onderhoud Deze mensen toch, die hun spaar centen veelal met noeste arbeid bij elkaar hebben gebracht, zochten voor dat geld een solide belegging. Ze maakten da- hun eigen bedrijf vrij kwam, opdat ze het konden verhu ren tegen de tijd dat ze oud waren geworden Ze kochten Nede-landse Staatspapie- rer of andere solide fondsen, die ook in de renteverlaging zijn betrokken, of lieten een paar huisjes bouwen. Het behoeft geen betoog dat deze mensen er nu het slechts voor komen te zitten Hun inkomen uit rente is aanzienlij! verlaagd. Hogere pachten worden slechts tot een -*ering bedrag toegestaan, evenals de huur van hui zen: in gee geval voldoende, om de sterk gestegen onderhoudskosten te bestrijden. Hun levenspeil is in vergelijking met voor de oorlog met de helft om laag gegaan. Velen die een kapitaal tje hebben van een dertig a veertig duizend gulden en daarvan voor heen vier procent trokken, zien nu hun inkomsten sterk dalen. Het gel dende rentetype i*- nu im;.iers drie. Ze zijn gedwongen om hun kapi taaltje aan te tasten of armoede te lijden. Juist omdat deze mensen geen organisatie hebben, die voor hen op de bres staat, mëenden wij er toch goed aan te aoen, de aandacht eens te vestigen op de gevolgen, welke renteverlaging voor dezu groep be tekent. Donderdag 20 Mei 1948 Uitgave voor de gelijknamige 8ttch"nf. Wnd. hoofdred. A. Erifes, Westerweg 338, Alkmaar, teL 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Ondegracbt TeL 3M7 De brand in het Paleis Noordeinde. Hoe groot de verwoestingen zijn, aan gericht door de brand, die Dinsdagmiddag in het Paleis Noordeinde woedde blijkt wel uij deze foto's, genomen In de grote- en kleine balzaal. Melkboeren eisen„Melk moet van de bon I" Anders worden over 14 dagen bonnen niet ingenomen De melkhandelaren hebben tijdens een vergadering te Utrecht besloten het volgende telegram aan minister Mansholt te zenden: „De federatie van melkhandelaren in Nederland, te Utree'" t op 19 Mei in massale vergadering bij. een. gehoord de stemming onder de melkhandelaren uit geheel Nederland van mening, dat zij geen verantwoor ding meer kan dragen voor daden door individuele melkhandelaren of groepen van melkhandelaren te ne men, neemt op aandrang der vergade. ring het besluit om Uwe excellentie te verzoeken binnen veertien dagen de melkdistributie op te heffen. Besluiten, dat, indien de melkdistri butie niet wordt opgeheven, de eerst volgende bon, welke over veertien da. gen ingaat, niet meer zal worden in genomen" Een bijzondere correspondent van Reuter schreef over de debatten van Woensdag in de Veiligheidsraad dat bet meningsverschil tussen de VS en Engeland de achtergrond vormde. De Raad heeft nu twee resoluties voor zich: een Amerikaans, waarbij de Veiligheidsraad verzocht wordt te verklaren, dat er een „schending van de vrede" In Palestina plaats vindt en een beroep gedaan wordt op beide partijen ,de strijd te staken. Een tweede is een Britse resolu tie, die de raad verzoekt zijn taak als bemiddelaar te blijven vervallen, zonder één der partijen als schender van de internationale vrede te be stempelen. Te Lake Succes is men van mening dat het doe! van de Amerikaanse re solutie is de Arabische landen te dwingen hun actie in Palestina te staken, /-ouden zij dit weigeren, dan zonder. tij als „agressoren" gebrand merkt worden en zou de weg geëffend zijn voor voor Amerikaanse steun aan de Joden. De Britten «taan op het standpunt, dat de strijd in Palestina geen verstoring van de internationale vrede behoeft te **jn. z*i "Jn verder van mening, dat de V.N. nog niet vastgesteld hebben of, zo de Joden het recht hebben een eigen staat te eisen, d© Arabieren ook niet het recht heb ben geheel Palestina als hun gebied op te eisen. Men geeft In het huidige stadium de Amerikaanse resolutie weinig kans op de vereiste meerder heid van stemmen. Zo blijft alleen de Britse resolutie over. Men voorspelt dan ook, dat de Ve^igheidsraad nogmaals een order tot het staakt het vuren zal nitvaardi. gen, ofschoon er hier bijna niemand Is, die gelooft, dat deze order zal worden opgevolgd Bedreigingen zouden rampspoedig zijn" De Belg van Langenhove was het met Engeland eens. Eén van de middelen is het toepassen van economische ■ancties, zo zeide hij. „Gaan wij dan x nüazélfde fouterTmaken als de Volken bond?" Een tweede middel is het toe passen van militaire sancties. „Is het niet verstandiger te erkennen, dat de verhoudingen tussen de grote mogend heden het onmogelijk maakt dwingen, de maatregelen toe "te passen?" aldus Van Langenhoven. Volgens hem zou er niets rampspoediger zijn, dan het formuleren van bedreigingen welke niet uitvoerbaar zouden blijken. Eban (Joods Bureau) zeide, dat niets in het Handvest een land het gebruik van wapens toestond, behalve agressie. „Indien de Veiligheidsraad telegram men uit Egypte of Transjordanië ont vangt, waarin het gebruik van wa pens gerechtvaardigd wordt is dit een openlijk toegeven van agressie". Felle strijd in oude siad Uit de tamelijk verwarde berichten over de gevechten in Jeruzalem blijkt, dat de Transjordaanse legers de Sjeik Djarrah-wijk veroverden, waardoor de Joodse Universiteit en het Hadassa Ziekenhuis geïsoleerd zijn en de weg naar Ramoellah voor de Arabieren open staat. De Arabieren zeggen, dat de Joden m „paniek en met zware verliezen de oude stad ontvluchten". De aanval werd "Woensdag middag ingezet uit het Z.W. en het N. W. Meter voor meter heeft de Haganah verdedigd. De Katamonwijk, bestaan de uit moderne villa's en grote tui nen, was reeds spoedig in Arabische handen. In he't omstreden gebied bevindt zich het Heilige Graf, de Klaagmuur en de Omarmoskee. Het gebouw van de Joodse Universiteit herbergt tallo ze schatten, welke door Joodse geleer den uit Duitsland zijn gered. In Tel Aviv 2ijn berichten ontvan gen over hevige gevechten in hét N.O. deel van Palestina. Arabische artille rie en vliegtuigen bestookten onop houdelijk Joodse nederzettingen. Er schijnen naar deze omgeving Joodse troepen op weg te zijn. Zowel de Egyptische als Syrische luchtmacht neem't aan de strijd deel. Tiberias. 3 weken geleden door de Joden bezet, staat aan hevige lucht aanvallen bloot. zegt Washington tot W - Europese landen Voorwaarde voor Amerikaanse militaire hulp De commissie voor de buitenlandse betrekkingen van de Senaat heeft met 13 tegen nul stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin aan de landen van West-Europa wonlt voorgesteld om regionale militaire verbintenissen aan te gaan ter verzekering van hun veiligheid, indien de West-Europese mogendheden deze stap gezet hebben, kunnen de Verenigde Staten - be houdens goedkeuring van het Congres aan dergelijke regionale overeen komsten deelnemen. Deze resolutie is door senatorVSndcnbergli opgesteld in de vorm van een „advies" aan pre sident Truman en behoeft slechts de goedkeuring van de Senaat, welk accoord binnen veertien dagen ver wacht wordt. Centralisatie der oppercommando's verlangd Als voorwaarde voor Amerikaanse militaire hulp, die misschien de vorm van een garantie zal aannemen, stelt Washington aan de niet-communisti- sche landen van Europa de eis, een gemeenschappelijke defensie op te bouwen, binnen het kader van de DROOG WEER Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Minder hoge temperaturen dan gisteren. Matige, tijdcl-Jk vrij krachtige wind uit Noor. delijke richtingen. 23 e Wesifriezendag in Alkmaar Beroemde wielen nabij Schagen en Sint Maarten blijven bewaard De bloem van West-Friesland was Woensdag vertegenwoordigd in de Harmonie te Alkmaar ter gelegenheid van de drie en twint:gste West-Frie- zendag, georganiseerd door het West- Friese Genootschap. Het was een uitermate gemengd ge zelschap, jong zowel als oud, dames en heren, dat de grote zaal bevolkte. We smaakten zelfs het genoegen om nog enkele dames te zien met de be roemde Westfriese kap! De verzuchting moet ons van het hart, dat we in deze moderne tijd toch wel een en ander missen, want wat is die oude WestfriPse kap een sieraad! Niet alleen voor de ouderen, maar wat zou menig aardig meisjeskopje niet- keurig getooid worden met deze dracht. Evenwel, andere tijden, andere kle ren. De Westfriese geest leefde ech tte deze dag weer. Hiervan getuigde ook de voorzitter, de heer Nobel, in zijn openingswoord, waarin hij memoreerde, dat de West- Friezendagen zulk een pracht-gelegen- heid zijn om de vriendschapsbanden te vernauwen en te vernieuwen. „Onze dagen getuigen van weder zijds begrijpen en zij zijn voorbeelden van verdraagzaamheid, waarvan een grote krach: op de maatschappij uit- lat". Met de polderbesturen in de ge meente Sint Maarten heeft het Ge nootschap een overeenkomst gesloten om de beroemde Wielen in ongerepte toestand te bewaren. Het zelfde geldt ook voor de Scha- ger Wiel in de toekomst. Met de opgravingen te Wervers- hoof zal worden voortgegaan. Deze historische opgravingen hebben voor ons gewest grote betekenis. Met de wens, dat men daar steeds meer van doordrongen moge worden, opende de voorzitter de bijeenkomst. Hierna volgde het officiële gedeelte van de vergadering. Uit de mededelingen bleek o.m., dat het gemeentebestuur van Alkmaar geen gelegenheid had kunnen vinden om zich te laten vertegenwoordigen. De aftredende bestuursleden mej. Blokker en de heren Noordeloos en Sasburg werden bij aclamatie herko zen. Uit het jaarverslag van de heer Wor tel bleek, dat het Genootschap zich in een stijgende belangstelling mag verheugen. Het aantal leden bedraagt bijna duizend. Het jaarboek bracht bij velen de wens naar voren, dat ook de humor er niet in zou worden vergeten. De negentiende bundel zal zo spoedig mogelijk verschijnen. Van het Rijk ontvangt het Genoot schap een bijdrage teneinde de Oud heidkundige opgravingen te kunnen voortzetten. De heer Galis bracht verslag uit na mens de commissie voor Landelijk schoon. Beide samenstellers kregen een har. telijk applaus van de in grote aan dacht luisterende vergadering. Een aandacht, die getuigde van de grote liefde, welke de leden van het Ge nootschap voor hun gewest hebben Uit het financieel overzicht van de heer Sasburg bleek, dat het Genoot schap een batig saldo heeft over het afgelopen jaar van 1035.Het to tale bezit is 2094.—. Bestuursuitbreiding. In verband met de toeneming van het ledental wordt voorgesteld om twee leden aan het bestuur toe te voegen en wel de heren D. Breebaart van Hoogwoud en J. L. Lütjeharms uit Schagen. De heer Breebaart accepteerde deze benoeming gaarne en hield ter gele genheid hiervan een warm pleidooi om zich te abonneren op „De Speelwagen" een van de beste folkloristische streek bladen. De heren J. Groot en C. Ruitenbeek werden herkozen in de commissie voor Landelijk schoon. In de vacature N. J. Groot zal het bestuur zelf voorzien. De vergadering besloot om het vol gende jaar, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het Genoot schap, in Hoorn te vergaderen. De voorzitter hoopte, dat dan de heren Galis en Kerkmeijer, die vanaf de oprichting het Genootschap hebben gediend, dit zullen mogen meemaken Bij de rondvraag werd o.m. voor gesteld een foldertje samen te stel len van de bezienswaardigheden van Westfriesland. Uit de vergadering werd aandrang uitgeoefend om he't jaarboek weer aan alle leden toe te zenden. Aangezien hiervoor echter contributie-verhoging noodzakelijk is, werd geen besluit ge nomen. Uit de verdere besprekingen bleek, dat vele kerken in een deplorabele 'toestand verkeren, wat de aandacht heeft van de commissie voor Lande lijk schoon. De heer Breebaart zei, dat het hem frappeert, dat het Westfriese volkslied ontbreekt op deze vergadering. Voorzitter deelde mede, dat een prijsvraag zal worden uitgeschreven voor een nieuw volkslied. Hierna werd door de voorzitter het officiële gedeelte gesloten. FEEST! Ongetwijfeld zullen de talrijke aan wezige Westfriezen het einde der ver gadering hebben verbeid, teneinde het verdere van de dag in grote vreug de te kunnen doorbrengen. Het is een ware feestdag geworden, waartoe het stralende zomerweer niet weinig meewerkte. Op de speciale boot van de Alk maar Packet, waar een oortreffelyke koffiemaaltijd werd opgediend, kwam de stemming er steeds meer in, waar toe de samenzang onder leiding van de heer Sasburg niet weinig bijdroeg De heer Honig, de bekende oud heidkenner uit de Zaanstreek ver schafte tal van inlichtingen over de bezienswaardigheden, die de prachti ge boottocht via het Alkmaarder Meer naar de Zaan bood. Zelfs zonder deze bezienswaardig heden was deze tocht een lust voor ogen. De schoonheid van de lage lan den is in deze uitgezochte Meimaand buitengewoon. Weer teruggekomen in de oude Kaasstad brachten de honderden deel nemers aan deze Westfriezendag een bezoek aan de geheel gerestaureerde kerk, waar ter gelegenheid van dit bezoek een prachtige orgelbespeling plaats vond. Hierna kwam om ruim vijf uur het einde van deze prachtige dag. waarvan ongetwijfeld voor het Ge nootschap een grote propaganda is uitgegaan. Verenigde Naties, Voorts verlangen de Verenigde Staten, van een ver bond van Westeuropese staten, die gewapende hulp van Amerika ver wachten, een doeltreffende centra lisatie der militaire oppercommando's. Deze resolutie baant op de eerste jplaa'-s voor de Verenigde Staten de weg. wapens te verschaffen aan de landen van WestEuropa. In de resolutie wordt er de nadruk op gelegd, dat de Verenigde Staten zullen doorgaan ..met het nastreven van vrede en veiligheid door middel van de UNO, opdat geweld slechts zal worden gebruikt in het belang van allen". Ned. Elftal slechts in voorhoede gewijzigd Van der Tuyn en Roozenburg nu gekozen Het Nederlands elftal is voor de ontmoeting met Noorwegen, die Woensdag 26 Mei a^. te Oslo zal wor den gespeeld, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels)achter: Van Bun (MW) en Schijvenaar (ED Oi; midden: Stoffelen (Ajax), Ter louw (DCV) en De Vroet (Feyenoord) voor: Van der Tuyn (Herme» DVS), Rijvers (NAC), Roozenburg (Neptu- nia), Wiikes (Xerxes) en Lenstra (Heerenveen). Reserves: Landman Neptunus), Alben (Vitesse), Temming (Dos) en Schaap Ct Gooi). Woensdagavond won het voorlopige Ned. Elftal met 2—1 van de Engelse prefclub Rotherham F.C. Lenstra. Kraak en Stcffelen speelden niet mee. Roozenburg gaf onze ploeg de lrming en Wilkes zorgde enkele minu» ten voor de rust voor een 2—0 voor- sp?cng. Rotehrham kreeg het 'tegen doelpunt toen Terlouw tegen v. d. Eigel op schoot en de bal in het doel sprong. Rotherham kreeg het tegen- Tuyn waren onze beste mensen. De Ergelse doelman stond een grotere zege in de weg. R.V.D.„Het wachten is niet meer op Djokja" De regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia heeft er op gewezen, da( de datum 1 Januari 1949 voor de in stelling van het souvereine en fede rale Indonesië „slechts een voorlopi ge datum" is. Van de zijde der Ned. delegatie heeft men dit onderstreept en gezegd, dat men vóór 1 Juni van dit jaar tot de vorm van de overeen stemming met de Republiek wil ko- ■men, „teneinde beter fliitgerust <t zijn voor 1 Januari van het volgend jaar". De R.V.D. zet hierbij uiteen, dat hét vrijwel onmogelijk zal zijn om op 1 Juni iets tot ®and te brengen. Het zijn echter niet meer de onderhande lingen met de Republiek die voor do- ze datum maatgevend zijn: buiten de Republiek is er een uitgebreide fede rale beweging, welke meer kans op slagen biedt voor de genoemde datum Japan en Ned. Indië hebben een groot textielcontrac4 gesloten, waarbij Japan textiel-goederen ter wr.arde van 37.900.00 dollar zal inle veren. Het is „het grootste contract ln de geschiedenis van de textielhandel", aldus het hoofdkwartier van generaal

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1