De kopers houden de zwarte handel in stand uWik IN HET NIEUWE LAND Ecom/sche rechfer Mr. Peereboom deelt gevoelige straffen uit Het ayn niet alleen de zwarte han delaren en de clandestiene slachters, die door onze rechters tot zware straf fen worden veroordeeld, maar ook de kopers, hun „klanten", zonder wie *»j het nu eenmaal niet kunnen stellen. Zowel de economische rechter in Alkmaar, mr. Peereboom, als de of ficier van Justitie, mr. Vellinga heb ben gister de handelwijze van die kopers ernstig gelaakt en over hen werden gevoelige straffen uitgespro ken, omdat deze lieden de clandestie ne slachtingen en de zwarte handel door hun (slappe! houding steunen en helpen in stand houden. De tijd gaat snel Pieter S. uit Bergen had wel het een en ander op zijn geweten. Aan de fabriek had hij veel te weinig melk geleverd, de boter, die hij zelf karnde verkocht hij „aan deze en ge. ne" en aan het eind van het vorig jaar slachtte hij een koe. Toestemming? Nee, die had hij er niet voor, maaroch, ja, mijnheer de president, ik wilde huisslachting aanvragen, maar de termijn was ver lopen, eer ik er erg in had". Een schandalig hoge prijs had Pie ter S. voor zijn producten niet gere kend. doch de officier vond een der. gelijke slachting en het verkopen van boter zonder bonnen toch wel een ernstig feit. Eis: f 300 boete, subs. drie maanden hechtenis en verbeurd verklaring van de in beslag genomen goederen. De president veroordeelde Pieter S. conform de eis. „Zwarte" lonen De gebroeders Theunis H. de V. en Nicolaas H. de V.. werkgevers in een schildersbedrijf te Alk: aar hadden ook „in het zwart" gedaan. Nee, zij dreven geen clandestiene handel, maar zij betaalden te hoge lonen uit aan hun schildersknechts en als ie mand zich niet houdt aan de lonen, die door het College van Rijksbemid delaars ziin vastgesteld, dan betaalt fcif „zwart" enis strafbaar. Er zouden hier enige moeilijkhe den zijn gerezen, omdat Alkmaar van de tw»°de naar de derde klasse was terugf.»>rarht. De beide schilders hadden zich aan de J>«oalinffen niet gestoord en zij trachtten de te hoge lonen met een hoge viiwlelvergooTlng voor hun per soneel te camoufleren. „Op d»ze manier zullen de orijzen bleven stoffen", vond de- officier en hij eiste teper» elk van de twee een boste van f 250, subs. 2 maanden hechtenis. De -resident veroordeelde hen tot £200. s"^ 2 maanden hechtenis. Daar begon bet „U kwam van kwaad tot erger", «ei de president tot de verdachte Ni colaas D. K., leider van het landbouw bedrijf van zijn vader in Wieringer. waard. In Februari van dit jaar had hij met behulp van de chauffeur Nan R. uit Wieringerwaard twee schapen ge slacht en het vlees was ^oor de chauf feur verkocht. De officier zei niet veel goeds over de verdachte R., van wie hij een „zwart" verleden vermoedde. Toch wilde hij hem nog eens een kans ge ven en eiste: een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met «en proeftijd van drie jaar. Tegen Kaan werd een boete van f250. subs. 2 maanden en 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar geëist Met de vermaning van de presi dent: „Wees voorzichtig", werd Nan R. conform de eis veroordeeld en Ni colaas D. Kaan kreeg een boete van f 250. subs. 2 maanden. en hier ging bet verder Een deel van het vlees en het vet Van de geslachte schapen was in Alk maar by Pieter R. terecht gekomen. Deze was niet op d® zitting versche nen eu bij verstek werd hij tot 1 maand onvoorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld. Er werd reke ning mee gehouden, dat hij nu voor de vierde maal terecht stond Hubertus B. een koopman uit Alk maar had R. een handje geholpen met de verkoop van het vlees. „Ik heb er geen cent aan verdiend", voerde hij aan. „Dat neem ik niet un" zei de pre sident en Hubertus B. hoorde f 50. boete, subs. 1 maand gevangenisstraf en 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 laar, tegen zich eisen. De veroorde'ing geschiedde con form de eis. Albert B. een café-houder uit Alk maar had vlees van Hubertus B. ge kocht. ,,'c Was maar twee pond. ede1acht bare", verontschuldigde hij zich. „Dat mag ook niet!", vond de pre. sident en conform de eis (een boete van f 30.. subs 16 dagen) werd Al- bert B, veroordeeld. Het schapenvlees van Nicolaas D. K. uit Wieringerwaard legde een lange weg af. De zwager van Nan R. de slach ter van de beesten Gerrit H., een arbeider uit Den Helder had ook schapenvlees en schapenvet verkocht. „M'n zwager had geen werk. Ik deed het om hem te helpen", zei ver dachte Gerrit H. „U hielp clandestiene slrchters", antwoordde de president en hij ver oordeelde hem conform de eis, een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand me' een proeftijd van 8 jaar. Gerrit's echtgenote, Frederika Jan- tina M. had op haar beurt haar man geholpen; zij had de zwarte goederen vervoerd. „Ik eis een geldboete en dit geldt ook voor haar man, want het zal toch wel uit dezelfde portemonnaie ko men", zei de officier en hij eiste: f 100 subs. 60 dagen. De president maakte er f 50. subs. 15 dagen van. Vlees bij de vleet De veehouder Cornelis S. uit Zijpe had, samen met zijn zoon, mede-ver dachte, Cornelis Nicolaaé Evert S., koeboter bereid en wat erger was een pink en een dood-geboren kalf geslacht. Cornelis S. beweerde, dat hij geen toestemming had gekregen om huis- slachting te houden en dat hij het vlees voor eigen gebruik (en voor zijn familieleden) had gebruikt. „De vleesbehoefte op Uw bedrijf is wel wat abnormaal groot", vond de officier en hij eiste tegen vader S. een boete van f 400, subs. 2 maanden en tegen de zoon Cornelis N. E. S., die een ondergeschikte rol had ver vuld, een boete van f 50, subs. 1 mnd. De verdediger, mr. Buers, drong aan op een lagere boete. De president veroordeelde de eerste verdachte conform de eis en de twee de tot een boete van f 30. subs. 12 dg. Rundvethisiorie „Voor dat zwarte mannetje" Harm de J., een liefhebber van rund vet, betreedt vervolgens de mat. De Alkmaarder geeft grif toe, tien pond rundvet .zwart" gekocht te heb ben van een rasechte zwarthandelaar uit Spanbroek tegen f 4 het pond. „Waarom deed u dat nou?" vraagt mr. Peereboom geërgerd. „Ik ben ziek geweest, edelachtbare en eigenlijk ben ik nog steeds niet erg lekker. Ik dacht dat rundvet wel goed voor me zou zijn". Mr. Peereboom vindt een ste vige boete nog wel beter voor de zie ke: f 125 of 30 dagen zitten. Een Alkmaarse expediteur, Simon O. vond het allesbehalve prettig in het zwarte akkevietje van Harm de J. betrokken te zijn. Hij vervoerde het rundvet namelijk van de verko per naar de koper en kwam nu tot de onU'r-kking, dat men bij het ver voeren v?n goederen „met een lucht je", zoals de politierechter het uit druk lelijk in de krel kan korren. „U in- 'si er geen bonnen voor in- casse'en, wel?" informeert de rechter. „I'flree, edelachtbare, daar bemoei, ik me niet mee Ik moest een zak bij „dat war te mannetje' brengen en geld vangtn. Verder niks!" Tegen de verbalisant had verd. ver_ teld, wel degelijk geweten te hebben, dal de zending voor zwarte handel bestemd was. De officier van justitie vond een hoge boete op zijn plaats en reqa'reerde f 150 of 30 dagen. Ach, edelachtbare", klaagde verd. Ie moet de ene keer naar Pietje en de andere keer naar Jantje en elk pakkie ga je toch niet bevoelen en be graaien!" Mr. Peereboom legde verd. f 100 of 30 dagen op. „Gaat u in hoger beroep?" „Dat zalle me wel eens bekijken!" „Dan kunt u gaan". „Goeiendag!" Als ik de kans maar had.... De Alkmaarse huisvrouw Anna P.- O. kocht twee pond schapenvlees om dat ze hard moet werken en iedere dag vroeg op moet staan. Ze vertrouw de de edelachtbare heren toe, dat ze weinig kans heeft om clandestiene in kopen te doen, maar anders....! De officier eiste naast een boete van f 100 een voorwaardelijke straf van 14 dagen hechtenis met twee jaar. De voorwaardelijke hechtenis kon er bij-verdachte nog mee door, maar de boete vond ze .vreselijk hoog" voor twee pondjes vlefesEen driftige uitval van mr. Peereboom deed haar echter verschrikt zwijgen. Het vonnis luidde conform. Vlees voor de muzikanten De Alkmaarse caféhouder Jacob K. kreeg vier muzikanten met Pasen in zijn café om de dagen op te luisteren en te hunnen gerieve kocht hy scha penvlees zonder bon. De officier meen ae, dat het feit, dat muzikanten in café's spelen voortreffelijk is, maar dat zij niet met zwart vlees geani meerd behoeven te worden. Conform de eis werd verd. f 30 of 16 dagen opgelegd. Donderdag 20 Mei zijn de letters H van Helder af tot einde letter H en Vrijdag 21 Mei zijn de letters I en J aan de beurt om bonkaarten 808 af te halen in het uitreiklokaal aan de Ridderstraat. Het kantoor is geopend van 912 en van 2—4 uur. Naar het uitreiklokaal dienen te worden meegebracht: de distributie stamkaart. de losse inwisselingsbon, welke voorkomt op de bonkaart 806 en de CM-, CA- of CB-kaart (speci aal inlegvel voor a.s. en jonge moe ders.) Aan personen beneden 18-jarige leeftijd worden geen kaarten uitge reikt. DISTRIBUTIEKRING BEVERWIJK De uitreiking van de bonkaarten KA—KE 808, LA—LC 808, OA—OC 808, PA—PC 808. QA—QC 808 en .toe- slagkaarten voor a.s.- en jonge moe ders MD 808809, vindt in de Distri butiekring Beverwijk plaats in het tijdvak van 18 Mei t.m, 23 Juni 1948. Wilt U naar Hongarije Men deelt ons mede: Zoals bekend, wordt van 1121 Juni a.s. te Budapest een internationale Jaarbeurs gehouden. In verband hiermede genieten zij, die vanaf 20 Mei een bezoek aan Hon_ garije wensen te brengen, meerdere faciliteiten, o.a. 50 pet. reductie op de reiskosten in«*Hongarije, op het maken van uitstapjes in dat land, bij het be zoeken van theaters, musea etc. etc. Bovendien vervallen de visum kosten voor Hongarije. In plaats van een vi sum ontvangt men een boekje, (certi ficaat), waarvan 'de kosten ongeveer f 7 belopen. Dit certificaat dient als visum en geeft tevens recht op vrije toegang tot het jaarbeursterrein. Reeds met ingang van 20 Mei kan men met dit certificaat naar Hongarije reizen. De geldigheidsduur is 30 da gen. Men kan dit certificaat in ont vangst nemen en iedere gewenste in lichting verkrijgen v bij de vertegen woordiging van de Jaarbeurs, Rozen straat 37, Alkmaar. SUCCES VOOR DE KWEEKSCHOOL Dinsdagavond werd in het kader van de Hoornse sportweek op het Always Forward-terrein de handbalwedstrijd Rijks HBS (Hoorn)Kweekschool (Alkmaar) gespeeld. Deze wedstrijd had een spannend verloop; het ploeg- verband van de HBSers was beter dan dat v,an de Alkmaarders, maar van deze was het enthousiasme veel gro ter. De strijd eindigde in een verdién-! de 4—3 overwinning voor de Kweek school; de rust was met 2—1 Ingegaan. Minder mooi was het, dat Piet Mid delkoop van de Kweekschool na 10 minuten spelen moest uitvallen. Bij nader onderzoek bleek, dat hij zijn sleutelbeen had gebroken. Het was jammer, dat dit in deze sportieve wedstrijd moest gebeuren. Wij wensen je van harte beterschap, Piet! Alkmaar-Bath Zoals men in ons blad van gisteren heeft kunnen lezen, worden door het Sportcomité Alkmaar twee autotoch ten georganiseerd voor onze Engelse sportgasten tijdens hun vijfdaags be zoek aan Alkmaar en wel op Zondag 13 Juni en Maandag 14 Juni. De me dewerking voor deze tochten is even wel nodig van onze sportieve autobe zitters- Daarom doen wij een drin gend beroep op hen, om zioh gedu rende deze tochten met hun auto's ter beschikking te stellen van het Sport comité om deze uitstapjes te doen slagen. Laat hen, door Uw medewer king genieten van ons onvolprezen landschap. Opgave kan geschieden bij de heer G. de Rie, Stuartstraat 12, telefoon no. 3680. DE EERSTE STEEN VOOR ARBEIDERSWONINGBOUW HEILOO Het is reeds vele jaren geleden dat in Heiloo arbeiderswonin gen werden gebouwd. Voor rekening van de Ver. Volks huisvesting, met medewerking van rijk en gemeente wordt een begin ge maakt met de bouw van de eerste 3 aan de Rechte Hondsbosselaan, De eerste steenlegging zal enigszins feestelijk geschieden door burgemees ter J. Kalff en wel op a.s. Zaterdag middag 3 uur. NIEUWS UIT DE PARTIJ VAN DE ARBEID HEILOO De afd. van de Partij van de Arbeid komt in huishoudelijke vergadering bijeen op Donderdag 27 Juni in „De Oude Herbëng" onder andere ter bespreking van de a. s. Verkiezingsactie. Op Vrijdag 4 Juni komt Prof Scher- merhorn in De Rustende Jager een verkiezingsrede houden. Pech De eerste keer, dat de Alkmaarse huizenexploüant Cornelis S. clandes tien vlees kocht, liep hij in de val en hij was het met mr. Peereboom eens, dat hij wat men noemt „pech" had gehad. De pech werd vergroot door 'n boete van f 30 subs. 16 dagen. Jelie Troelstra leert de arbeiders kunst zien Jacut» Tuit, schipper van een Scheve- nings vissersvaartuig bracht in de haven een haaiachtige vis aan, die ruim vier meter lang was. Tuit zelf had nog nooit zo'n dier gezien, of schoon hy al 34 jaar op zee heeft ge varen, Experts verklaarden, dat de vis hoofdzakelijk voorkomt in de IJs zee. Ook een andere Scheveningse visser. Maarten Taal, kreeg zo'n ben gel Iets kleiner in *yn netten. Het grootste monster woog 400 kg. Ook in Alkmaar een afdeling van het Ned. Klassiek Verbond In het Murmelliusgymnasium vond gisteravond de oprichtingsvergadering van de afdeling Alkmaar van het Ne derlands Klassiek Verbond plaats. Dit Verbond is een vereniging van allen, die belangstelling hebben voor de klassieke beschaving en het Verbond wil die belangstelling activeren door het organiseren van lezingen en van leeskringen, waar onder deskundige leiding Griekse en Latijnse auteurs worden gelezen. Het verbond werd in 1938 opgericht en in een twintigtal steden bestaan onderafdelingen. Ook in Alkmaar werd de oprichting van een plaatse lijke kring reeds lang als een behoefte gevoeld. Bij de oprichtingsvergade ring nu, die gisteravond' werd gehou den, waren ongeveer twintig belang stellenden aanwezig; enkelen hunner gaven zich als lid op en de nieuwe afdeling zal met ongeveer een dertig tal leden haar werk beginnen. Dr. J. C. Kamerbeek, lid van het voorlopig bestuur, zette in het kort de wijze, waarop de afdeling hoopt te werken uiteen. Mr. A. D. van Regteren Altena heeft zich bereid verklaard het voor zitterschap op zich te nemen, wanneer hij zich in Noordholland gevestigd zal hebben. Dr. Kamerbeek noemde de klassieke beschaving een waarde vol bezit, dat verdedigd moet wor den. Op de antieke beschaving immers rust onze hedendaagse beschaving en het zich bezighouden met deze oude cultuur is vanzelfsprekend belangrijk voor de instandhouding van onze be schaving. Het is van groot belang, dat ook anderen dan „vakmensen" zich bezighouden met wat overgeleverd werd van de oude beschaving. Het contact met de Griekse en Latijnse cultuur moet in stand gehouden wor den. De bestudering van deze cultuur vraagt inspanning, maar geeft tegelij kertijd ontspanning. In het lidmaat schap van het Verbond ,dat uiteraard een lage contributie vraagt, is een abonnement op het maandblad voor de antieke cultuur „Hermeneus" in begrepen. Voorts zullen in Alkmaar van 'tijd 'tot tijd lezingen worden ge houden en zal men overgaan tot de vorming van enkele leeskringen, waar men in kleiner verband Griekse en Latijnse lectuur zal bestuderen. Bij toerbeurt zullen deze leeskringen bij de deelnemers aan huis bijeenkomen. Uit de vergadering kwamen verschil lende wensen en voorstellen omtrent de onderwerpen van deze te vormen leeskringen naar voren. Enkele aan wezigen zagen ook gaarne een „herin, leidende cursus" gevormd, waaraan zij. die hun kennis van de oude talen allereerst weer op het vereiste peil willen brengen, deel kunnen nemen. Het bestuur zal de plannen nu verder uitwerken, zodat de afdeling in Sep tember op volle toeren kan gaan draaien. Het bestuur is als volgt samenge- steld: Mr, A. D. van Regteren Altena, voorzitter; mevr. A. F. Kamerbeek Evers, penn.-secretaresse, Juliana van Stolberglaan 12, Alkmaar; Mr. E. H. J. Wynne, Dr. C. Muller, Dr. A. G. Schoo B. J. Leeuwenberg en Dr. J. C. Ka- uierbeek, leden. „Het is juist liet grote voorrecht van de kunstenaars, dat ze de dingen zo verschillend zien. Dat ze op de zelfde onderwerpen een gans ver schillende visie hebben. De een voelt het zo aan, de ander reageert er to taal anders op. Dat is niet alleen een eigenschap van kunstenaars. Het is een by alle mensen voorkomend verschijn- sel. Slechts doordat de kunstenaar op het doek brengt, wat hy meent te zien, valt het verschil in visie zo op. Deze verschillende visie, alsmede de wyze waarop de kunstenaars aan hun gevoelens uitdrukking geven, is een bron van onuitputtelijk genot." Aldus ving do heer Jelle Troelstra zijn lezing aan in hotel Smit te Mid- denmeer, ter gelegenheid van de ten toonstelling van Grafische kunst, die aldaar onder de auspiciën van de Cul turele Commissie Wieringermeer voor de arbeiders in de kampen werd ge houden. We hadden gaarne de uitnodiging van de heer van Blyenburgbj de lei der van het werk in de Wieringer meer, waarover de onlangs in onze krant een uitvoerige reportage hebben gegeven, aanvaard, om ter gelegen heid van deze gebeurtenis opnieuw kennis te maken met het wel zeer bijzondere werk van deze commissie Een keurcollecte. In hotel Smit waren een zestigtal van de beste werken van nog levende Nederlandse grafische kunstenaars bij een gebracht. Een collectie die, naar de heer Troelstra ons in een onder houd, dat we vooraf met hem had den, verzekerde, zo naar onverschil lig welke buitenlandse tentoonstelling zou kunnen worden gezonden en daar een uitnemend figuur zou slaan. Wel een bewijs, dat hier kosten noch moei- «te zijn gespaard om de arbeiders in de verschillende kampen het beste voor te zetten, wat er in Nederland te zien is. En, vertelde de heer Troels'tra ons verder, er bestaat bij de arbeiders in de kampen een zeer goede belang stelling voor dit experiment. In som mige kampen is het werkelijk uitste kend. Zo pratend waren we de tentoon stelling doorgewandeld, waar prach tige houtsneden, litho's, etsen en lino leumsneden van een vijf en dertigtal Nederlandse kunstenaars te bewonde ren waren. Werk van de grootste ver scheidenheid. Sommige houtsneden fors en sterk van lijn, daarentegen weer tere litho's en voortreffelijk af gewerkte etsen boeiden het oog. Bij zonder fijn vonden we b.v. een meis- jeskopje, alsmede een paard dat in een stal stond te dromen. En dan het 1 slapend kinderkopje van de heer Troelstra zelf. Waarom zouden we ech ter een lange opsomming geven van wat we gezien hebben. Dat laten we liever aan een kunstcriticus over. De arbeiders komen opdagen. Inmiddels kwamen de eerste arbei- der» opdagen en begon de heer Troel, stra zijn rondleiding. Vertelde dan aan de een, dan aan de ander, hoe hét werk ontstond, wat de bedoeling van de maker was, lichtte de bezoekers in over de verschillende technieken. Het werd een bijzonder interessante avpnd die wel het hoogtepunt vond in de lezing met lichtbeelden, die de heer Troelstra na de rondleiding hield voor FANFARECORPS „EENSGEZINDHEID" EGMONDBINNEN Onder leiding van haar directeur, de heer P. N. Joozen uit Krommenie nam het Fan farecorps „Eensgezindheid" deel aan het muziekconcours, dat gehouden werd op 2e Pinksterdag in Nieuw Loosdrecht. In de Ere-afd. Fanfare behaalde dit corps de eerste prijs. In de marswedstrijd werd ook de eerste prijs behaald met het hoogste aantal punten. Tot slot vermelden wij nog dat „Eensgezindheid" de concoursmedaille veroverde. Een mooie prestatie! Een mooie Ouderavond KOEDIJK De ouderavond van de Openbare Lagere School had Zaterdag 15 Mei plaats in de zaal van de heer Schuit. Het hoofd der school, de heer Rijnders, hee'tte alle ouders en be langstellenden hartelijk welkom. Een groot aantal schoolkinderen kwam daarna voor het voetlicht met de ope_ rette „Zigeunerleven", die ingestu deerd was door het onderwijzend per soneel. De kinderen werden aan de piano begeleid door mevrouw Lam- merschaag—de Waal. De grime was keurig verzorgd door de heer Loevens uit Alkmaar. „Zigeunerleven" werd met de groot, ste belangstelling aangehoord en na afloop werden de spelertjes met dave rend applaus beloond. Tussen de bedrijven .werden door 't hoofd der school, met een hartelijk toespraakje, de getuigschriften en een mooi boek uitgereikt aan de leerlin gen, die in September 1947 van school waren gegaan. Twee oud-leerlingen, G. Couvert en A. Nieuwland, speelden enkele stukjes op de accordeon. In de pauze werd met veel succes een verloting gehouden ten bate van het a.s. schoolfeest. De prijzen hier voor waren ter beschikking gesteld door de banketbakkers, de sigarenfa brikant en de caféhouders Butter en Schuit. Aan het slot van de avond dankte de heer Rijnders allen die me degewerkt hadden om deze avond te doen slagen. Mevrouw LammeTschaag kreeg een extra bedankje en een mooie ruiker bloemen. De kinderen van de Koedyker school hebben eens laten zien dat zij meer kunnen dan sommen maken en taallesjes schrijven! een klein, maar zeer aandachtig pu bliek. Op meesterlijke wijze leidde hij ons de kunstwereld binnen entoonde aan de hand van een serie prachtige lan taarnplaatjes, hoe dezelfde onderwer. pen door verschillende kunstenaar# geheel anders worden gezien. Sterk kwam hierbij ook naar voren, dat de opvattingen zich in de loop der eeuwen zo gewijzigd hadden. Een viertal schilderijen over de arbeid de monstreerde dit wel heel duidelijk. Wat beeldde Pieter Breughel de ar beid op het land b.v. geheel ander# uit dan Vincen't van Gogh of Millet. Wat zag de Italiaanse schilder Giot. to de figuur van Judas weer totaal verschillend dan Jan Toorop. Welk een verschil tussen de neger koppen, geschilderd door Rubens en Rembrandt. Tussen de sneeuwlandschappen van Witsen en Breitner. Uit het werk kan men als het ware de geestesgesteld heid van de schilder afleiden. Nog sterker kwam dit tot uitdruk king in de verschillende zelfportret ten die we 4e zien kregen, o.a. van Rafael, Leonardo da Vinei en Rem- brandt en waarover de heer TroeV" een prachtige beschrijving gaf. Een buitengewoon genotvolle avond! Wanneer komen wij aan de beurt? Het is niet voor het eerst, dat we kennis maken met het voortreffelijke werk van de Culturele commissie We hopen dat het ook niet de laatste 1. zal zijn. Maar intussen vragen we ons. zelf af, waarom moet dit voortreffe lijke werk alleen in kampen verricht worden? Dit moet meer dan tot dusverre ge- meenschapswerk worden. Hier moeten tal van verenigingen van verschillen de geaardheid hun schouders onder zetten. Zoals we reeds in onze vorige reportages tot uitdrukking deden ko men, moet hier een coördinerend lichaam worden geschapen, waardoor het mogelyk wordt gemaakt, dat het gehele volk op het gebied van de kunst het beste krijgt wat er te bie den Is. Wat is het toch eigenlijk jammer, dat een dergelijke tentoonstelling niet in alle dorpen wordt gehouden. Wat wordt onze geest niet verrijkt door een dergelijke avond waarop we wer kelijk kunst leren zien. En niet alleen voor verenigingen ligt hier een wijd arbeidsveld. Gemeenten en Rijk kunnen hier vruchtbaar werk. doen. Wij hopen dat de Culturele commissie onder de bezielende leiding van de heer Van Blyenburgh hier aandacht aan wil schenken. Wij zeg gen onze steur gaarne toe. ALKMAAR 19 MEI Andijvie 4255; spinazie 931; pos telein 512; asperges 21—75; tomaten 142171; aardbeien 22—68; rabarber 7 19; raapstelen 819; uien 2236; bloemkool IA 55—75, I 40—50, n 20— 35; komkommers 28—36; worteltjes 28 52; radijs 819; selderie 36; selie 3—9; sla 350750; nieuwe aardappelen 4275; oude aardappelen 11.3012.10. BROEK OP LANGENDIJK, 19 MEI 12500 kg rabarber, f 6.50; 4500 kg. aardappelen: grove f 62 f 80; kleine f 38 f 44; 2 kg. -kbonen f 161; 21/5 kg. tomaten f 150. gezinsgebeuren HEER HUGOWAARD Geboren: Joseph M zv C Trom"1 —1 A Borst; Johannes P zv A Kruyt. C J Scholten; Catharina D dv A-S Weelen en A M Smit; Alexander F zv M A Magielsen en Th M van Veen; Geertruida H M dv A Epskamp en U M Oudeman; Joseph M zv J A Does en K Brink; Caecilia A M dv N v Langen en C Vlaar; Johanna M E dv H J TH Overtoom en M Weel; Jo seph M zv A Breed en A M Wester; Frits R H zv T A van der Laan en H Keyzer; Adrianus A zv W Oud huis en M C Mosch; Johanes C W JzvALuken en J G Wokke; Johannes A zv P Kruyer en G van der Gragt; Petrus M zv J. Wester en AM Borst. Getrouwd: P Leegwater te Scher- merhorn en A Geluk; W Konijn en G A Kruijer; P Bruin te Langendijk en E van Kleef; P Vlugt te Schagen eu A M Jong; J G.Wokke en J C van der Hurk. Overleden Grietje Glas 74 jaar echt genote van Simon Molxaar; Jansje do Goede 83 jaar echtgenote van Theo- dorus Ursem. Vertrokken: A Geluk, Schermerhom A R Lodder, Huizen; A M Kleef, Heemskerk; Th. de Goede, Obdam; A A Overbeek, Spierdijk; E van Leycil Venhuizen; J M A Snel, IJmuiden; E Van Kleef, Zuid-Scharwoude; G C Schilder, Delft; A M J ong, Schagenj J Bokhorst, Doetinchem; CEP Mov lenkamp, Anna Paulowna; N. Smit en echtgenote, Oudkarspel; A Visser, St. Maarten; P A de Goede, Obdam; CD Appel, Sijbecarspel; E Benit, Sijbe- carspel.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2