0e C tttmaatifer r 1 N.-HOLLANDSE PERS 1945 Hoog spel Een afscheid Volksdemocraten vormen actie-comité in Finse hoofdstad Arnhem ontsnapte aan een catastrophale ramp 5e Jaargang No 1241 Dinsdag 25 Mei 1948 Uitgave toot de gelijknamige SOcb "ng. Verantw. redacteur J. Zeonen. Redaetie en administratie: Ridderstraat boek Oude- gracht Tel 9967. De verenigde melkhandelaren, die vorige week in Utecht bijeen waren, hébben hun ontstemming over hec voortduren der melkdistributie niet cm er stoelen of banken gestoken. Het uiteindelijk resultaat van de vergadering was niet minder dan een ultimatum aan de Minister van Land bouw, dat de volgende periode de bonnen niet meer zouden worden in genomen, als de melkdistributie niet zou zijn. opgeheven. Dat laat aan dui- de'ijkheid niets te wensen over. Oppervlakkig geredeneerd zou men dus kunnen zeggen, dat de Minister m"ar aan de bevelen van de melkhan. «"laren heeft te voldoen, daar anders de melk zonder bon aan ons volk zal worden verstrekt. Oppervlakkig Want de zaak ligt in wezen geheel anders. En dat is maar gelukkig ook. Zou het zo zijn, dat een bepaalde vakgroep maar willekeurig kon de creteren: „Aan de distributie van be paalde goederen werken wij niet meer mee, want wij vinden dat er genoeg van is", dan zou het hek van de dam zijn. Er zijn soms immers tal van fac toren, die er toe kunnen medewerken, dat een ogenschijnlijk voldoende voor raad door bepaalde omstandigheden weer niet toereikend is. We hebben vorig jaar hetzelfde gehad met de d'-oogteperiode. Het is ons bekend, dat er vorig jaar Juni reeds plannen be stonden om de melkdistributie op te heffen Het is later zo afgekomen, dat het rantsoen niet eens kon worden gehandhaafd Opheffing der distribu tie zou catastrophale gevolgen heb ben gehad. Het is geen wonder dat de betrok ken autoriteiten nu de grootst mo gelijke voorzichtigheid betrachten. Laten we c-chter aannemen, dat het cp het ogenb'ik verantwoord zou zijn om de melkdistributie op te heffen, dan menen we toch dat tegen de me thoden van de Bond van melkhande laren groot' bezwaar moet worden ge maakt. Het -'«• immers niet zo. dat zij een zijdig kunnen beslissen over de op heffing van de distributie. De melk- handelareif kunnen één periode de mellr zonder bon vers'rekken. Dat betekent, dat ze na afloop van die periode geen bonnen kunnen inleve ren en geen toewijzing meer zullen ontvangen. Want het is ondenkbaar dat de fa brieken melk zullen afleveren zonder coupures. Consequente doorvoering van het op dc in Utrecht gehouden vergadering genomen besluit zou dus betekenen, dat over 14 dagen de melkvoorziening in Nederland zou stagneren tot het conflict tussen de handelaren en de Minister zou zijn opgelost. Dat kan lang duren en dat kan kort duren. De Nederlandse bevolking heeft ech- tex de melk nodig. Op het platteland zou de bevolking zich nog wel red den, maar hoe zou het in de steden moeten gaan? Staking in dergelijke bedrijven, die voor de levensmiddelenvoorziening van vitaal belang zijn, mag niet licht vaardig worden begonnen. En dreiging met staking: we kunnen het ntet nadrukkelijk genoeg zeggen, is het spelen van een gevaarlijk par tijtje poker, als men van te voren weet. dat deze staking voor de be trokkenen zelf buitengewoon ernstige gevolgen kan hebben. We geloven dat de Bond van melk- hand laren hi<T op de verkeerde weg is We hebben een open oog voor de moeilijkheden, waarmee de melkhan del op het moment te kampen heeft. Ook voor de grieven die ze tegen het handhaven der classificatie heef' en die wij reeds eerder hebben geDu'VW- ceerd Deze moeilijkheden en grieven mo gen echter niet leiden tot het aanne men van een houding als in Utrecht is gebeurd. Deze methoden leidden slechts tot een chaos, die we niet kunnen heb- nen. Slechts aan de conferentietafel kun- rmn deze moeilijke problemen wor den opgelost. v. Z. "EN-tfONNÖCHjlNL WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke, tijdelijk matige wind tussen Noord en West. Iets kou der. WOENSDAG 17 UUR Veiligheidsraad stelt nieuwe termijn voor order „staakt het vuren" Arabieren zullen vergaande eisen siellen als ze er op ingaan 3 DE VEILIGHEIDSRAAD HEEFT BESLOTEN DE AANVANGSTER.; MfJN VOOR DE WAPENSTILSTAND IN PALESTINA OP WOENS DAG TE 17 UUR TE STELLEN. DE ARABIEREN KRIJGEN HIERME DE 48 UUR LANGER TIJD DAN OORSPRONKELIJK BEPAALD WAS OM BESPREKINGEN TE VOEREN. De Arabische staten hadden de Veiligheidsraad verzocht om een uitstïi van 36 uur voor het van kracht worden van dc order „staakt het vuren" in Palestina, aldus heeft een woordvoerder van het Britse minis erie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. - Engeland heeft besloten het verzoek der Arabische'staten te steunen," zo vertelden hq verder. Van gezaghebbende zode te Was hingtcn werd vernomen, dat de Ara bische staten zijn overeengekomen aan de order van de Veiligheidsraad, ge hoor te geven, op voorwaarde van te rugkeer tot de status quo, zowel in politiek als militair opzicht, van 15 Mei. Deze voorwaarde zou o.m. om vatten: stopzetting van de Joodse im migratie in Palestina en niet-erken- ning van dc staat Israël. Engeland blijft wapens leveren aan Arabieren Volgens Reuter zal Engeland wa pens en uitrustingen blijven zenden naar Egypte en de andere Arabische staten met welke het geldige ver dragen van wederzijdse bijstand heeft aangegaan. Deze wapenleveranties vormen het enige Britse oorlogsmateriaal, dat thans het Midden-Oosten bereikt. Het intrekken van de uitvoervergunning voor vliegtuigen zou slechts eèn schen ding van het verdrag van wederzijdse bijstand met Egypte van 1936 beteke nen. Dat de Britse regering zulks niet zou willen, acht men te Londen geheel buiten, twijfel, tenzij de- Ver. Naties rechtstreekse instructies zouden ge ven. Een besluit van Zuid-Afrika om Is raël te erkennen vormt intussen een ernstige slag voor de Britse politiek jegens Palestina aldus meent men in politieke kringen 'te Londen. Engeland was niet van te voren in gelicht. Laatste Amerikaans beroep Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld, dat de VS op de Arabische staten officieël een direct beroep heb. ben gedaan gehoor te geven aan de order „staakt 1" vuren" van de Vei ligheidsraad. Men meent, dat de aanvaarding of verwerping van dit „laatste Ameri kaanse beroep beslissend kan zijn voor het al dan niet opheffen van het uitvoerverbod van wapenen naar Palestina. Jeruzalem: wolken van stof en rook Een bittere, slepende strijd in en om Jeruzalem bedreigt een groot deel van de Éleilige stad met langzame vernieling. Troepen van het Arabische legioen, gesteund door pantserwagens en eni ge duizenden ongeregelde strijders, banen zich in gevechten van huis tot huis een weg langs de met zandzak ken en prikkeldraad versperde stra ten van het door dé Jóden bezette nieuw-Jeruzalem. Voor hen uit ont ploffen zware projectielen van' 'de Arabische battérijen. Honderden ge bouwen zijn vernield en ér is rée'ds voor millioenen schade aangericht door het -werpen van zware hand granaten en het plaatsen van tijdbom men, waardoor hef strijdgebied in dik ke wolken -é'an stof erf rook gehuld Wordt. Te Jeruzalem vonden Maandag avond hevige gevechten voortgang, twee en een half uur na de tijdgrens. welke de eerste staakthetvuren order van de Veiligheidsraad ge steld heeft. De Prinses-Regentes, H. K. H. Prin. ses Juliana, zal zich als ere-voorzit- ster van de Nederlandse afdeling van de „United Nations Appeal for Cbil- dren" (U.N.A.C.) in een radiorede richten tot het Nederlandse volk. De ze rede wordt gehouden hedenavond 25 Mei om 20.05 uur. Fel commentaar van radio Moskou óp ontslag van minister Leino De „Prawda" maakt melding van „onmiskenbare onrust in geheel Fin land" na het ontslag van dé commu- nisi Leino als minister van binnen landse zaken. Radio Helsinki bericht, dat in Fin land steeds meer stakingen uitbre ken tengevolge van onrust onder de arbeiders, die behoren tot de demo cratische volksparty. Havenarbeiders te Helsinki en 5 andere havens wa ren in staking gegaan. De Finse volksdemocratische partij, bestaande uit communisten en linkse socialisten, heeft een actie-comité ge vormd. Het wil voorkomen, dat er wijzi gingen in het Finse kabinet worden aangebracht vóór de algemene ver kiezingen en zal de activiteit in geheel Finland leiden, aldus latere berich ten. Een niet-commur.is:isch lid van de regering, die ongenoemd wenste te blijven, verklaarde tegenover Reuter: „We kennen de communistische plannen en zullen niet gedogen, dat zij uitgevoerd worden. De politie en- het leger zijn te hulp geroèpen". Het volksdemocratische orgaan „Va. par Sana" heeft intussen de houding van president Paasikivi gekenschetst als „overeenstemmend met de metho de der Tsjecho-Slowaakse reaction- nairen". Reuter citeert ook radio Moskou, dat gedeelten heeft omgeroepen uit de verklaring van „het bestuur der Een tram had 1200 kilo springstoffen tot ontploffing kunnen brengen Vorige week begon een ploeg ar beiders juist onder het buiten gebruik zijnde spoorwegviaduct in de Velper- weg te Arnhem de straat open te bre. ken. Tussen de tramrails stuitten zij op een houten mijn. Het werk wer^ gestaakt en in over leg met de politie en de Ned. Spoor, wegen werd besloten Zondagnacht om 12 uur met een bommenplóeg het ge vaarlijke opruimingswerk te beginnen Men vond echter meer dan één hou ten mijn! Boven elkaar lagen 5 Duit se houten mijnen .inhoudende 6 kg. springstof. Zij waren zo gemonteerd, dat hij een ontploffing ook de daar. onder liggende springstoffen, een En gelse bom van 1000 kg., 3 Duitse bom men van 50 kg. en 4 pantservuisten zouden exploderen. Zodra men dit had vastgesteld kre gen de bewoners in een kring van 300 meter om 's nacht 1 uur bevel te eva. cueren. Duizend Arnhemmers moesten midden in de nacht hun bed verlaten, zij werden gedeeltelijk in scholen on dergebracht en voor zieken en inva liden werden speciale maatregelen ge troffen. Honderden stonden vol spanning te wachten op het verloop van de werk zaamheden. Zonder ongelukken echter werden de werkzaamheden Voltooid. Het trein verkeer, dat geheel de nacht had stil gelegen, werd weer vrijgegeven. Om 5.34 reed de eerste trein weer over het viaduct van de Velperweg. De spoorwegen hadden reeds een dienst met bussen gereed voor het geval het viaduct in de lucht zou vliegen. Wanneer een tram in Arnhem na de bevrijding weer over de Velper. weg gereden "zou hebben zouden reeds bij de eerste rit de explosieven door de grote druk tot ontploffing ge bracht zijn. Dit zou ongetwijfeld catastrofale ge volgen geha^ hebben. Reeds eerder werd in de Velper weg naar explosieven gezocht en ook de Canadezen vonden niets met hun detectors. Finse communistische partij", naar aanleiding van Leino's ontslag. In de- klaring wordt he$ ontslag als Föndwetsschending genoemd en een capituleren voor „de Amerikaan se reactie". Volgens de verklaring heeft', men hier te doen met een begin van. onderdrukking der linkse arbei dersbeweging, waaruit crisis en mili taire avonturen als in 1939 zouden moeten voortvloeien. De verklaring dringt er voorts op aan, -„het democratische front te ver sterken door uitschakeling van de (macht van het groo I ;apitaaT. Zij propageert nationalisatie der grote industrieën en geleide economie. Volgens het Sowjet-Russische pers bureau Tass werd Leino met gejuich begroet, toen hij Maandagavond te Helsinki op een door 30.000 personen bezochte bijeenkomst van de Finse volksdemocratische partij een toe spraak hield. Leino zou o.a. gezegd hebbent „Wij zullen de functie van minister van Binnenlandse Zaken niet aan de reactie of aan de rechtse so ciaal-democraten afstaan. De Hollandia roeiwedstrüd heeft zich in Koninkiyke belangstelling mogen verheugen. ZJLH. Prins Berahard volgde met veel aandacht per moter boot enige races. De winnende ploeg van het nummer Dames dubbel-vier krygt bloemen aangeboden door Z.K.H. H.M. de Koningin zal voor lopig volledig rust houden „De particuliere secretaris van H.M. de Koningin deelt in antwoord op vele vragen die de Koningin bereikt heb ben mede: In de eerstvolgende maanden is de Koningin voornemens van de haar thans geboden gelegenheid om, onthe. ven van het regeringsbeleid, algehele rust te vinden, volledig gebruik ie postzegels met Lxfer hoopt I# nop TM» blQk I" kunnen geven van kaar grote belang stelling voor hetgeen op tal van gebie den door het Nederlandse volk wordt verricht". Eerste klasse, eerste lftst Prijs van f 20.000 11284; f 8000 14068; f 1500 21561; f 1000 2669, 7804, 8560; f 400 8957, 16172; f 200 0465, 12283, 21506. Prijzen van f 100 5084, 9223, 10024, 12037, 12990, 19057, 19319, 20122 en 21001. De aandachtige lezer zal vandaag een verandering in de kop van ons blak kunnen bemerken. De naam van de heer A. Eriks, dxe sinds 1 October 1947 boven onze krant heeft gestaan is daaruit verdwenen. Het ia hier niet de plaats, noch de tijd, de lotgevallen van de krant na 1 October naar voren te balen; wel mogen we bij dit afscheid echtier memoreren de verdiensten die de heer Eriks in de afgelopen perloóe heeft; gehOR. Onder zijn leiding immers mvh- •enTde werkers aan onze krant het Tuü^crsohijnen mogelijk, »oen hem oprtffe datum gevraagd werd zich tij, '-W1FPÜ met de hoofdredactie te belas- Allen wisten echter dat deze werk zaamheden niet van blijvende aard zouden zijn. Bij het voorbereiden van de defini tieve regeling meende de heer Eriks dat het ogenblik gekomen was om zijn plaats beschikbaar te moeten stellen. Helaas is het ons nog niet mogelijk thans reeds de uiteindelijke samen stelling van de redactie aan U voor te leggen. Tot dat moment zal de heer J. van Zoonen, aan onze courant geen onbe kende, verantwoordelijk zijn v«or het redactioneel beleid. Wij weten uit naam van onze lezers te spreken, wanneer wij de heer Eriks dank zeggen voor 't werk dat hij voor onze courant heeft gedaan. Gaarne voegen wij daarbij onze bes. te wensen voor 't verdere werk van de heer Eriks, die de jouralistiek nog niet vaarwel STICHTINGSBEST DE VRIJE AT "IAARDER Van 17 Juni tot en met 16 Augustus i*l dit jaar de gebruikelijke serie gegeven. Voor het Jubileumjaar 194# werden voorstellingen gekosen. dfe aanknopen aan de eeuwfeesten, dte In dh jaar werden herdacht, mJ. de atiehting van ■■Gravenhage la 1248, uitgebeeld «oer de Mddcrsaa! De Vrede van Munster ln 1648, uitge beeld door het Palels op de Dam De Grondwetsherziening van 194& uitgebeeld door het aan Kneuterdijk te Den en huldiging van H.M. de F"'-:n- nen de stad Amsteèd»~ ~*1 dc Nieuwe K-»V Haalt Bevin een streep door Palestijnse kwestie? De snelheid waarmede het Palestijn se probleem ingewikkelder en ve>rwar_ der wordt, in het bijzonder voor de niec-oorlogvoerende partijen, heeft de „koppige Bevin" (de qualificatie is van de „Manchester Guardian") blijk baar genoopt tot een nieuwe vorm van overleg. Eén dag nadat hij een der woordvoerders van zijn departement het bericht, dat hij zijn Amerikaanse collega om een spoedige bijeenkomst had verzocht, zó categorisch liet te genspreken dat hij de indruk wekte voorgoed zijn laatste woord ov.er Pa lestina te hebben gezegd, had hij een tête a tête met Lewis Douglas, <fe Amerikaanse ambassadeur in Londen. Uit wat er van dit onderhoud is uit gelekt blijkt wel, dat ook Bevin zich zorgen gaat maken. Het Labourcon- gres dat onlangs te Londen gehouden werd moge hem in zijn houding ge stijfd hebben door, om redenen van tactische aard, over Palestina er zo goed als het zwijgen toe te doen, bijna het gehele Britse volk en zijn pers uitgezonderd de „Manchester", die er Immer uitzonderlijk hoge normen van fatsoen en gezond verstand op na heeft gehouden moge dagelijks blijk geven van een verhit anti-semitisme, Bevin moet voelen dat zijn politiek Inzake Palestina vast begint te lopen. Engeland slaat in de Veiligheidsraad een jammerlijk figuur; de publieke opinie in de Ver. Staten reeds ver getend, dat het zo pas geleden nog Truman was, die door het intrekken van zijn steun aan het verdelingsbe sluit de positie van de U.N.O. en de kans om op te treden torpedeerde kant zich met de dag feller tegen de Britse politiek en de Haganah en Ir- goen zijn tegen alle verwachtingen der Britse militaire adviseurs in zo taai gebleken, dat, mét uitzondering van Jeruzalem, de Arabische successen nog van nul en generlei waarde zijn. De rol van Engeland is. door het mislukken van de intimidatie-politiek tegenover de Joden, misschien zwar ter en lelijker voor de wereldmening komen te liggen dan zij in wezen was. Men mag billijkheidshalve niet verge ten. dat ook Engeland niet in het minst belang gehad kan hebben bij rumoer in het midden-Oosten. Wat *t Buitenlands Overzicht wel wenst, dat was een compromis tusen Joden en Arabieren met een overwegende Arabische invloed en controle, een politiek die zijn snel- aftakelend overwicht op de Arabische landen zou moeten terugwinnen, een politiek, die alleen bereikt zou kunnen worden door intimidatie tegenover de Joden. Het resultaat was averechts. De Zionisten bleken van hard en onbuig zaam materiaal te zijn en de Arabi sche „eenheid" spruit kennelijk voor een groot deel voort uit de vrees van verschillende ledenstaten van de Ara bische Liga, dat Engeland's bescher meling koning Abdullah van Transjor- danië het straks in Palestina alléén voor het zeggen zal krijgen. Op hét Arabisch front heeft de Engelman nog zijn zwaarste nederlaag geleden. Hij is nog altijd gehaat in Egypte, Lyblë en in Cyrenaica en zelfs in de heer sende omstandigheden kon hij met geen enkele Arabische potentaat uitgezonderd de ledenpop Abdullah een verdrag sluiten dat gunstige perspectieven voor hem opent. Van Abdullah trouwens wordt algemeen beweerd, dat hij zelf een voorstander van de deling is, o.m. omdat hy heel goed weet de Pales tijnse Arabieren met gewelddaden 'te gen zich in het harnas te jagen. Zelfs het Arabisch nationalisme ver toont motgaatjes. In feite voert Enge land oorlog tegen de jonge staat Israël. He is niet onmogelijk dat Bevin- be sloten is om aan deze buiten alle pro_ porties uitgegroeide en. gevaarlijke si tuatie een snel einde te maken. Reu ters correspondent meent uit het on derhoud van Douglas met Bevin op te kunnen maken, dat het onmiddel lijk doel van de Britse politiek 'thans zal 2ijn een nieuwe grondslag voor een wapenstilstand, ditmaal krachtig door de V.S. en Engeland ondersteund Als eerste stap wordt reeds het te rugroepen van de Britse vrijwilligers uit Abdullah's legioen verwacht. Een dergelijke zwenking van Bevin zou mogelijk een spoedig einde van het wapengeweld en o.i. in elk geval een overwinning van het redelijk den ken betekenen. A. H.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1