Ikmaaidei Matig spelend Oranjeteam had weinig moeite met nog matiger Noren N.-HOLLANDSE PERS 19^5 Grote GADO-bus reed nabij Groningen in Winschoterdiep ll^OKMÈ^re ONTSPANNING IN FINSE CRISIS Egypte verwerpt de order het vuren" .staakt De installatie van burgemeester Wytema 5® Jaargang No 1243 Donderdag 27 Mei 1948 Uitgave voor ito gelijknamige Btiebig. Verantw. redacteur J. v. Zeonen. Redactie en administratie: Ridderstraat hoek Oude- gracht. Tel 3967. En 2-1 zege had best wat groter mogen en kunnen zijn! Die eerste overwinning op de Noren liad eigenlijk wel wat groter mo gen »Un! Speciaal in de eerste helft leek het vaak op een oefenwed strijd. Zonder veel moeite duwden onze halfspelers de onderdanen van Koning Haakon met hun rug tegen de muur en wanneer we vertellen, dat zelfs een Sehijvenaar diverse lieren een kansje waagde, dan zegt dat toch wel iets! 't Was geen grote wedstrijd, misschien juist niet, om dat de Hollandse doelpunten zo vervelend lang wegbleven. Daarin had enerzijds de uitstekende Noorse verdediging met doelman Torgensen en stopperspil Svendsen als uitblinkers ven groot aandeel, aan de andere kant was ons voorhoedespel wat doorzichtig, liet tempo te laag, het ver. rassende onbrak. We leken een bee fje op een Belgische voorhoe.de Noors klimaat was handicap „Als ik 25 meter gelopen hadhing m'n tong uit m'n mond", vertelde Roo_ zenburg en aanvoerder de Vroet kon niet anders dan dit beamen. Die Noor se lucht is droger dan de onze en 't was misschien goed geweest vooraf eens te informeren bij onze schaatsen rijders, die de klappen van de zweep in dit opzicht kennen! In de rust wa ren er al Oranjemannen, die 't lich telijk in de benen hadden en na af loop waven zij helemaal leeg. Daar kwam nog "bij, dat-het 110 m lange veld onze ploeg niet lag en als derde factor was daar nog het feit, dat de Noren lustig met Vrouwe Fortuna vrijdenTweemaal kwam de lat Torgensen te hulp en eenmaal trapte Holmbevg duidelijk de bal ach ter de lijn vandaan, het veld weer in, toen Rijvers een moorderde kogel had afgevuurd. Merkwaardig was het, dat het soms Jeek of dé Noorse voorhoede een Hol lands spelletje speelde. Kwamen ze. werkelijk in de aanval, dan ging het verrassend snel en recht op Kraak aan En 't was maar goed, dat de Noren feitelijk voortdurend in de ver dediging waren. Daardoor kon onze halflinie steeds tijdig ingrijpen en de druk op Torgensen blijven uitoefenen! Zonder hoogtepunten Een wedstrijd zonder hoogtepunten. Dastom zullen we van het wedstrijd verloop niet zo heel veel zeggen. De eerste vijf minuten waren uitgespro ken voor ons en dat deed het beste hopen. Wilkes en debutant Clavan speelden een grote rol, maar het doel punt kwam in de 6e minuut aan de andere kant. Dat kwam omdat de wat onzeker begonnen van Bun precies buiten het strafschopgebied hands maakte. Een afgemeten balletje'beland de toen bij de beweeglijke midvoor Soerensen, die de paal trof. Kraak rende er heen, maar werd op het vol gende moment gepasseerd ,want Soe rensen deed met de gunstig terugge sprongen bal wat hij moest doen: schoot prompt in het lege doel! Cl—0) Geleidelijk werd daarna de druk op het Noorse doel groter en groter. Tel kens kwamen er verre passes van De Vroet en Stoffelen in het Noorse straf schopgebied terecht, maar de Noren verdedigden zich subliem. Sehijvenaar probeerde ook z'n geluk, doch Torgen sen bleek een uitstekende doelman, die foutloos werkte. Roozenburg zat voortdurend in de klem van Svendsen en boe Wilkes ook zwierf, de Noorse linkshalf Spudevold hield hem vast. Bovendien was daar de lange, blonde rechtshalf Sendblad, die voortdurend klaar stond om mogelijke fouten van Svendsen te corrigeren. Toch kwam de gelijkmaker, na 33 minuten. Van Stoffelen ging de bal naar de Vroet, van de Vroet naar de actieve, zwervende Rijvers. De pass van de kleine Bredanaar was waarlijk afgemeten en Clavan zat er onmiddel lijk achter. Het felle schot van de ADO-man raakte de paal en sprong in doel (1—1) Tot de rust bleven we sterker. Niet zó eenzijdig De nieuwe blauwe shirts, waarmee de Noren na de rust in het veld ver schenen leek hen aanvankelijk tot wat grotere daden te inspireren en Kraak had tweemaal niet over gebrek aan ge luk te klagen. Een ouderwetse uitval van Wilkes sloot deze periode in de 8e minuut af. Z'n schot suisde over de deklat en Rijvers deed het drie minuten later beter. Zijn flitsende ko gel caramboleerde via Torgensens handen over de lijn, doch werd on middellijk weggetrapt. En aangezien het nogal snel was gegaan, was de Er""-* '--""hter Leafe nog op het middenveld Stoffelen, de Vroet, Wilkes, Clavan hadden met heus niet slechte schoten geen succes en zo kon het gebeuren, dat eerst 13 minuten voor het einde de beslissing viel. Wilkes slipte er weer eens tussen uit, schoof twee No ren voorbij en strandde zoals meer ge beurd was op de derde. Dit keer was het Holmberg, maar de Noor had pech, want de bal kwam bij Van der Tuyn terecht Hij bedacht zich niet lang, de kleine Schiedammer en ineens was het raak, hoog ver buiten bereik van Torgensen (1—2) Dat hadden we dik verdiend! En het was zonder twijfel nog 1—3 ge worden, wanneer niet Torgensen bij een gloeiende kogel van Rijvers nog maals z'n grote klasse had bewezen in een zo fraaie stijl, dat zelfs scheids rechter Leafe meeklapte! En weinige minuten later ketste een soortgelijk KEES RIJVERS 't zat hem niet mee in Oslo schot na een soloren van Rijvers te gen de latDat was het einde. Rijversde beste Noren en Nederlanders waren het volkomen eens. Rijvers was de' beste man van de 22. De heer Herberts noemde hem en Terlouw en de Vroet. De Noorse aanvoerder Kvammen noemde doelman Torgensen na Rijvers de grote uitblinker en meende, dat ons elftal van 15 Jaar geleden beter voetbal speelde. Ook scheidsrechter Leafe was deze mening toegedaan. Naast Torgensen kwamen spil Svend sen, back Holmberg en in de voor hoede Soerensen tot behoorlijke pres taties. Een bos van GADO, komende uit de richting Hoogezand reed nabij Groningen langs het Winschoterdiep tegen een paal, die als een lucifers houtje afknapte. De chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt en slipte, waardoor de wagen met 30 tot 40 personen in het Winschoterdiep terecht kwam. De meeste inzittenden konden door omstanders worden gered; men ver moedde echter ,dat er drie slachtof. fors onder de bus in het water lagen en de rivierpolitie begon direct te dreegen. De neerstortende paal, waartegen de bus reed, raakte de 80-jarige D. Even huis. die juist passeerde zodanig, dat hij op slag werd gedood. Enige personen, die bij dit ongeval licht werden gewond, werden naar een ziekenhuis overgebracht Omstreeks één uur, enkele uren na in scheervlucht Op de tentoonstelling „Waalwijk 1948" heeft een fabrikant een paar schoentjes geëxporteerd, die bekleed zjjn met zwarte suéde en op de punt van de voorschoen een takje van echte brillanten draagt. Het edele paar kost te f 1375. Gisteren berechtte de Bre dase bijzondere politierechter de 7.r>-y- 'egen de eerste smokkelaars met pan Iserauto's. De hoofddader werd ver oordeeld tot 4 maanden gevangenis straf en 2y2 jaar RWI. De twee me deplichtigen kregen drie maanden ge vangenisstraf en een half jaar RWI Op 25 Mei j.1. is tussen Nederland en Italië een handelsverdrag getekend, waarbij het wederzijdse handelsver keer zal worden uitgebreid tot een om vang van ongeveer tachtig millioen gulden per jaar over en weer. De Australische vakverenigingen hebben nu de boycot van Nederlandse schepen opgeheven. Deze boycot bestond van af September 1945. In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft een on. bekend schip bij Huisduinen met de morselamp noodseinen uitgezonden. Assistentie is onderweg. De Egyp tische politie heeft een inval op gro te schaal gedaan ia een door Joden beheerste bank in Cairo. Verschei dene arrestaties werden verricht. IETS KOUDER Meest matige wind tussen Noord- West en West. Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Iets kouder. het ongeval, duurden de dreggings- werkzaamheden nog voort De neer stromende regen belemmerde 't werk ernstig, terwijl bovendien de truck van de oplegger gescheiden moest worden vóór men tot optakelen van de verongelukte bus kon beginnen. In de bus werd niemand meer aan getroffen, waarna men tot dreggen rond het voertuig overging. Hoewel na 5 uur dreggen het werk nog niet gestaaat was nam men aan, dat zich geen passagiers meer in het waetr bevonden. Vermissingen werden ook niet bij de politie gemeld. Franse pianiste wint in Scheveningen De pianosectie van het Internatio. naai Muziekconcours te Schevenin gen is gewonnen door de Franse pianiste Germaine Deveze. De tweede prijs was voor Pierre Jean Claude Barbizet (Frankrijk), tewijl twee zil veren medailles ten deel vielen aan Maria Haroyorgou (Griekenland) en Robert Weiss (Hongarije). Twee bron zen medailles vielen ten deel aan Peter Walfish (Palestina) en Ronald Smi'h (Engeland). Landmijnen van Bakkum gevonden I Op een plek in dc duinen van Bak kum verdwenen verleden week 17 landmijnen, die daar door een jacht opziener waren gevonden en in af wachting van de komst van de mijn- opsporingsdienst, door hem met een boaje helm waren bedekt. Voetsporen wezen uit, dat enige jongens beneden als leeftijd van 15 jaar op de verbo. den plaats waren geweest, en dezer dagen kreeg men de aanwijzing, dat 'twee jongetjes uit Koog-Zaandijk er wellicht meer van wisten. Gistermiddag gingen zij met de politie en ambtenaren van het P.W.M. naar de betreffende plaats, en.... ja, 'de jongens waren hier verleden week wel geweest, maar die mijnen, nee daar wisten ze eigenlijk niets van De mannen zuchtten, was al hun moeite dan voor niets geweest, waren ze nog niet op de goede weg? Een hunner ging tenslotte op zijn knieën liggen en hij groef met zijn handen In het zand, dieper en dieper en plot seling trok hij een bolletje omhoog het wa3 een mijn, een potmijn. Alle 17 lagen zij ónder het zand ver borgen, netjes op een rijtje lagen zij daar, die gevaarlijke dingen, wier verdwijning de gehele omgeving van Bakkum in rep en roer had gebracht. Wie ze daar verstopt heeft? Wie zal het zeggen, de beide jongens weten nog steeds van niets Conferentie Bandoeng geopend In zijn openingsrede op de federale conferentie te Ban doeng heeft dr. H. J. van Mook aan gevoelens van vreugde en van teleurstel ling uiting gegeven. Vreug de omdat, zoals hij zeide, deze conferentie weer een stap kan zijn op de weg naar de organisatie van de vrije, souvereine .Ver. Staten .ven 1 Indonesië". Teleurstelling, omdat niet vertegenwoordi gers van geheel Indonesië rond de tafel zaten. „Het leek ons echter niet mogelijk te wachten op het ogenblik, waarop de Republiek zich bij ons zou voegen", aldus de landvoogd. Kilpi (als volksdemociaat) opvolger van Leino; stakingen afgelast Er ie een ontspanning gekomen in de Finse crisis. De president Paasikivi heeft Eino Kilpi, die als soc.-demo craat aanvankelijk tot opvolger van Leino werd aangewezen, maar zijn lidmaatschap van de soc-dem. partij verloor, omdat hij zich voor de demo. cratische volksunie candidaat had ge. steld, thans opnieuw tot minister van Binnenlandse Zaken benoemd. Mevr. Hetla Kunsinen. leidster van de volksdemoeratische fractie en echtgenote van Leino, is door de pre sident bovendien tot minister van staat benoemd. De minister van Sociale Zaken, Hellias, wordt nu minister van Open. baar Onderwijs, de zetel die Kilpi voorheen bekleedde en de sociaal democraat Onni Peltonen wordt mi nister van Sociale Zaken. De wijziging in het resultaat van een compromig waarmee de soc.-de_ moeraten tenslotte accoord gingen JAVA-BANKPAPIER GELIJK GESTELD. Bij besluit van de staatssecretaris voor financiën te Batavia, de heer W. Alons, is met ingang van Woens dag een wettelijke regeling vastge steld, waarbij het voor-oorlogs Java- bankpapier en de voor-oorlogse munt biljetten van de Javase bank weder om tot wettig betaalmiddel zijn ver klaard en dus to de volle nominale waarde naas de na de oorlog uitge geven bank. en muntbiljetten als al gemeen betaalmiddel geldig zullen zjjn. OPBRENGST BIJZONDERE POSTZEGELS Pe directeuy-generaal der PTT heelt bekent gemaakt, hoe de gelden van de bijzondere postzegels, die binnen kort in gebruik zullen worden geno men, zullen worden besteed. De helft van de opbrengst is voor sociale en de andere helft voor culturele doel einden. 70% van de gelden, bestemd voor culturele doeleinden, zal worden gebruikt voor opdrachten aan nood lijdende werkers op cultureel gebied. En andere Arabische Stalen volgden het voorbeeld Maria Los Angeles Morales, eerste prijs-winnares in de afdeling zang van bet Internationaal Muziekcon cours te Scheveningen. Zij is pas 18 jaar oud. Haar succes bij haar optre den in bet Kurhaus was overweldi gend en zij moest 8 maa] terugkomen. RODE DUIVELS LEVERDEN GOEDE PRESTATIE De Rode Duivels hebben een uit stekende prestatie geleverd, door in een oefenmatch de Schotse eredivi sie-club Hibernians met 52 te klop pen. De Schotten werden in de twee de helft bij tijden overspeeld. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" heeft Egypte de order staakt het vuren van de Veiligheidsraad ver_ worpen. Egypte kan de order niet opvolgen, „daar zijn troepen Palestina waren binnengetrokken om de vrede en rust te herstellen". Bovendien zou een sta. ken van het vuren „de Zionistische benden slechts tijd verschaffen om zich beter te bewapenen en nieuwe immigranten toe te laten". Over de gevechten in Palestina Is weinig bijzonders te melden. De Jo den deden mislukte pogingen de Ha- ganah in Jeruzalem van uit de lucht te bevoorraden. Saoedi Arabië is solidair, maar voelt voor bemiddeling Ook Saoedi Arabië heeft thans de oproep „staakt het vuren" verworpen. In een telegram aan de secretaris generaal van de UNO meldt de min. van Buitenlandse Zaken in Saoedi Arabië, dat zijn regering het met de andere regeringen van de Arabische Liga hieover eens is. Wel zal Saoedi Arabië met al de haar ter beschik king staande middelen de bemidde ling der V.N. in de hand werken, „aangezien de VN tenvolle gemach tigd zijn voor een soortgelijk optreden, zonder hierdoor aan de rechten van de Arabieren en Joden afbreuk te doen. De andere Arabische staten hebben na Egypte en Saoedi Arabië de order van de Veiligheidsraad eveneens ver worpen. „Ik heb mijn soldaten en zonen niet in de strijd geworpen om ze bevel te laten krijgen het vuren te staken. We zullen vechten tot ons doel bereikt is", zo verklaarde de on verzoenlijke koning Abdullah van Transjordanië De Arabische Liga zou in principe acher de bemiddelingsgedachte van Saoedi-Arabië staan. Niet onvoorwaardelijk afwijzend In de Veiligheidsraad heeft de Ara bische Liga dit standpunt bevestigd. Zij verklaarde zich bereid in de ko mende dagen elk voorstel tot een op lossing te bespreken. Tevoren had de Egyptische afge vaardigde gesproken over „Zionisti sche terroristen benden", en „Zionis tisch verraad". Hij vond het verbazing wekkend, dat men de Joden op gelijke voet moest behandelen en belichtte het bekende Arabische standpunt. Amerika wachi af Marshall heeft intussen verklaard, dat de VS geen besluit zullen nemen over opheffing van het embargo op de verzending naar Israël alvorens de Veiligheidsraad tot een conclusie is ge komen. Marshall zeide niets over de dollarlening, maar wel, dat er erken ning van Israël tevens erkenning van de bij het delingsplan vastgestelde grenzen inhield. omdat een van hun voormanoen mi. nister wordt De communisten (die in de volksdemoeratische unie zijn vertegenwoordigd) hebben hun eis betreffende de opvolger van Leino ingetrokken. Zij hadden geëist, dat deze communist moest zijn. Kilpi, wel lid van de dero. volksunie, is niet bij de communistische partij aangeslo ten. In een gemeenschappelijk uitge. geven order hebben de volksdemoera tische en communistische partij thanf de stakers aangespoord, weer aan het werk te gaan. Dé methode De komende verkiezingen naderen met rasse schreden, maar opvallend is, dat «r nog zo weinig aanplakbiljetten hangen, die ons wederom be kend maken met het bestaan van die grote verscheiden heid van enig-juiste en heil zame partijen, die ons landje bezit. Enfin, dat komt nog wel. En misschien groeft met de stroom van papieren ver maningen en beloften ook de belangd "11 :n<» voor deze-af fiche die nu nog ao goed als ni-iJ Eén .1 zondering •cnete- tcerden wij, v.at dit laatste punt bereft Ergens achter een raam wij geven het geval door als tip voor élle sympathieke partijen! - hing een aanplakbiljet. Er vóór stonden rijen mfensen. Ze spelden de woorden letter voor Jetter, lazen, herlazen.... alsof zij gehypnotiseerd wa ren, zo vas'tgenageld stonden zij de leuzen te verslinden. Waarin die magische aan. trekkingskracht van dk bil jet school? Wol, hr-t hing op zijn kop. JSq t- i-'irj die op hun kop"s*"-'*i "-óor ïe V- zen. of je w:l of niet Nog geen overeenstemming in zes anoenconfereniie De Franse det gutie bij ón v - jan. denconferentie over Duits'and is. zo schrijft Reuters corresponden- naas Londen teruggekeerd met do opdracht „voet bij stuk te houden" t.a.v. de kwestie van de geallieerde controle over de industrieën van de Ruhr. De Fransen wensen, da; de voorge stelde geallieerde controle-organisatie ruime en werkelijke bevoegdheden zal krijgen, een punt waarover de contL nentale geallieerden en generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouvern~ur in Duitsland, het nog steeds nteteena zijn. Een ander punt waarop volgens gewoonlijk betrouwbare kringen Frankrijk en de Benelux-landen staan is, dat de gehele Duitse politieke or ganisatie, waarover men liet op de Londense conferentie eens werd, ge baseerd moet zijn op een krachtig Amerikaans initiatief tot militaire bij stand in geval van agressie. LANDWACHTER SCHOEMAKER KOMT VOOR W. G. F. C. Schoemaker, die als commandant van de Ned. Landwacht te Alkmaar heeft deelgenomen aan huiszoekingen bij en arrestaties van een groot aantal illegale werkers, zal Maandag 31 Mei a.s. in de hoofdstad voor het Bijzonder Gerechtshof te recht staan. De dag van de eerste Juni zal voor Alkmaar een dag van feest en vreug de zijn. Dan immers zal de gemeente haar nieuwe burgemeester binnen haar poorten inhalen. Er is reeds een programma van de plechtigheid sa mengesteld, dat wij hier onder in het kort laten volgen. Om twee uur 's middags zal de burgervader op het station in Alkmaar aankomen. Tien minuten tevoren *al de «notor.züspanpoliöe aanwezig zijn op het rond.point bij de Noordervaart (Omval). Bij het station zal de he«r Wytema na de officiële ontvangst de brandweer inspecteren. Om kwart over twee wordt de burgemeester in een rijtuig stapvoets naar het stadhuis gereden. De route is Stationsweg, Scharloo, Zevenhuizen, Gasthuisstr., Kerkplein en Langestraat en natuurlijk zullen hier huis aan huis de vlag gen feestelijk wapperen, zoals overal in de stad. Bij aankomst op het stadhuis vindt om 2.30 uur de officiële ontvangst door de wethouders plaats, waarna de gemeenteraad tot kwart over drie vergadert. Tot vier uur wordt de raadsvergadering niet-officieel voortge zet, waarna de schoolkinderen mr. dr. Wytema zullen toezingen vóór het bordes van het stadhuis. Op de kamer van de burgemeester en wethouders zal de nieuwe eerste burger met zijn echtgenote van 16.15 tot 16.45 voor genodigden recipiëren, waarna de receptie vóór de overige ingezetenen wordt voortgezet. Om half 8 *s avonds defileren verenigingen en muziekcorpsen voer de nieuwe burgemeester.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1