DANSEN Spelpeil van de beste elftallen benadert onze eerste klasse ZATERDAG I c k m a n n Tom de Munk Tassen Om de olie van het Midden-Oosten Ook in Indonesië wordt voetbal druk beoefend In het Noordelijk duingebied van Zandvoort wordt een autobaan aange. legd. Met behulp van bulldozers wefd de weg geëffend en nu werken dag in dag uit twee zware walsen op de nieuwe weg, die nog voor het nieu. we zomerseizoen aanbreekt gereed zkl zfln en Zandvoort een nieuwe at tractie zal verschaffen. Ook zwemmen en tennis geliefde sporten In vergelijking met Nederland is er In Indonesië zeer weinig gelegenheid tot ontspanning en dit is vermoedelijk oen van de redenen, waarom sport en dan in het bijzonder voetbal, zeer po- puiair is. Zoals alles is ook daar de sportbeoefening nog volkomen in op bouw. Het leger Is hierbij een handi- oap gebleken, omdat het grootste deel van de weinige sportterreinen, die de bezetting der Japanners hebben over leefd, thans door het leger is gevor derd en gebruikt wordt voor sport- en •efenterreinen. Het leger een stimulans Aan de andere kant, en dat behoort hieraan onmiddellijk te worden toege. voegd, is het leger natuurlijk ook een stimulans, want onder de ruim 100.000 soldaten, die er momenteel bij de di verse wapenen zijn, vindt men talrijke goede en getrainde sportmensen, die stimulerend- werken. Bovendien zijn er enkele zeer goede en vele matige mi litaire voetbalelftallen, die deel nemen aan de competitiewedstrijden en daar. door de belangstelling vergroten. Gebrek aan voetbalvelden Het gebrek aan sportvelden is even wel zo groot, dat dit een ontplooiing van de sport beier mert. Van hoger hand en in het bijzonder van de zijde van Algemene Burgerzorg wordt veel gedaan om de mogelijkheden te ver groten. Gebrek aan materiaal werkt ook hier remmend. KINDERJURKEN en JAPONNEN-MIDDAG Klouses en PlL,seerrokken pracht plasi-ic mantels, alle kleuren 9.95 Helder rode wollen plooirokjes, met wit piqué blousjes, voor alle leeftijden, v.a. 10.30 xinderblazers, helder rode wollen stof, ideale dracht vanaf 10.15 Tweka wollen badcos- tuums vanaf 6.15 Prima grijze sokken- wol, 100 gram 1.78 Herenpyama'8 11.45 Pracht interlock da mes-directoires 3.10 Prima kindcr-directoi res, 1 punt 1.45 Langestr. 27 Sinds 1887 FEUILLETON Avontuur in Venezuela Naar het Engels door JOHN STUDLEY Luister eens je vader spendeert twee millioen om Vega president te maken. Dat m"-et gebeuren. We heb ben hem in onze zaak nodig. Jij denkt dat Rojas een betere president zou rijn. Misschien is dat zo. Maar niet voor ons. Hij is te ouderwets. Hij is. Te fatsoenlijk opperde Roddy. Te fatsoenlek, erkende Coldwell prompt. En er is nog 'n bezwaar tegen hem Hij zit m de gevangenis. En jij, riep Coldwell, -terwijl hij zijn vinger ophief en die vlak voor Roddy's ge richt schudde, iij -kunt hem er niet Uit krijgen. Wij -kunnen San Carlos Betrekkelijk kort na de bevrijding van Indonesië is men begonnen met de oprichting van sportverenigingen en -bonden. Daar is allereerst de Ned. Ind. Voet bal-Unie, met belangrijkste afdeling de V.B.O. te Batavia, 24 verenigingen omvattende, dan de B.K.B, (Korfbal- bond), de N.I.A.U. (Athletiek Unie), de B.Z.B. (Zwembond), de V.B.T.B (Tennisbond)de S.V.B.B. (Schoolver enigingen) en de B.S.B. (de Schaak bond), alle te Batavia gevestigd. Chinezen de beste tennissers Deze bonden zijn volkomen gemengd De leden bestaan uit Europeanen, Chinezen en Indonesiërs. Deze laatste categorie vooral in de grotere steden, daar van Indonesische zijde buiten de steden weinig of geen belangstelling voor sport bestaat. De Chinezen heb ben het voordeel gehad, en dit blijkt zeer duidelijk bij tennis, in de bezet tingstijd niet geïnterneerd te zijn ge weest en dus gelegenheid te hebben gehad de training voort te zetten. De bese tennissers vindt men dan ook on der de Chinezen, terwijl de Europese tennissers door gebrek aan training, ballen, rackets enz het vooroorlogse peil nog lang niet hebben bereikt. Voeibaltechniek te loven Het peil van het Indonesische voet bal is zeer goed. Er is een geregelde competitie en er worden voortdurend stcdenweds traden georganiseerd. Het spelpeil van de beste elftallen blijft zeer weinig onder dat van het Neder landse eerste klasse voetbal. Vooral de baltechniek moet geprezen worden De burgemees; belanghebbenden van de «dorado! beteelde percelei t.m. 9 Juni a.s. t wijze te behandt a. bespoten met Calciumarsen b. bespoten met bevattend pr vloeistof aan kg van een 1 DDT product c. bestoven n tenminste De bespuiting gevoerd, dat: 1. Een hoeve< liter per 1 verdeeld. 2. Alle bladeren stof worden 3. Op zodanig ui gespoten, dat gen. De bestuiving or 1. tenminste 25 2. alle bladeren middel goed Het gebruik vs delen is toegesta ring van de pla; nen aangewend van de Plantenz Degenen, die de bestrijding v£ hancf te nemen, Openbare Werke der opgave van i en grootte van h een tarief van Plantsoenen zal De houders va- hun naam duide niet innemen en jij kunt het ook niet. Zij hebben daar kanonnen, waarmee ze de hele stad in twintig minuten plat kunnen schieten. Wat jij wilt doen is een absolute onmogelijkheid. Waarom geef je het niet op om met je hoofd tegen een muur te lopen? Je kunt immers beter je vader en mij helpen? Hij zweeg en wachtte verlangend tot Roddy wat zou zeggen, maar die keek hem alleen maar strak aan. Eindelijk zei Roddy: Ik zeg niets. Jij bent aan het pra_ ton. En, voegde hij er bij. je praat op de koop toe nog te veel ook' Dat riskeer ik!, riep Coldwell met zijn gewone zelfverzekerdheid. Ik heb nog nooit met een verstandig mens ge redeneerd, die ik ten slotte niet over tuigd heb. Senora Rojas nu, ging hij voort, wil maar één ding: haar man uit de gevangenis hebben. Ze denkt dat Vega daarvoor kan zorgen en dat hij van plan is dat te doen en dat ik Men speelt hier graag het bekende korte spel, dat echter het verrassende element, hetwelk het Nederlandse voetbal kenmerkt, mist. Toch zon ver moedelijk ©en vertegenwoordigend elf tal van Java in een tournooi om het kampioenschap van Nederland geen slecht figuur slaan. De derde algemeen verbreide sport is zwemmen. Ook hier bestond de handicap, dat vrijwel alle bestaande zwembaden verwaarloosd waren, ter wijl materiaal voor het bouwen van' nieuwe ontbreekt. Toch wordt ook deze sport druk beoefend en worden goedé, hoewel geen bijzondere présta, ties geleverd. Indische Nellen v. Vliet zijn er echter nog niet. van Alkmaar brengt ter kennis vanj dat zij verplicht zijn ter bestrijdiwgj ver het gewas op alle met aardapp&eul in deze gemeente in de periode van'$l aminste éénmaal op één der navolgende j en: vater, waaraan is toegevoegd 500 gram it per 100 Liter water, vater, waaraan is toegevoegd een DDT iuct op een wijze, dat 0.1% DDT in de •ezig is. (dus b.v. op 100 liter water 1 DDT product of 0 5 kg van een 20% enz.) een DDT-bevattend stuifmiddel. dat DDT bevat ier a en b moet zodanig worden uit- id, overeenkomend met tenminste 800 ire gelijkmatig over het gewas wordt van de aardappelplanten met de vloei- •evochtigd. en bij zodanige weersgesteldheid wordt iet gewas nog dezelfde dag kan opdro- er c; dient zodanig te geschieden, dat: g. per ha. wordt verstoven, ran de aardappelplanten met hetstuif- vorden geraakt. H.C C.H. en rotenonbevattende mid- n na verkregen schriftelijke goedkeu- selijke controleur. Deze middelen die- e worden volgens de aanwijzigingen ktekundige Dienst. et persoonlijk in de gelegenheid zijn de coloradokever op hun perceel ter unnen dit schriftelijk aan het bureau Keetgracht 13 alhier mededelen on- lam en adres, benevens van de ligging t perceel, waarna de bestrijding tegen 0 50 per 100 M2 door de dienst der /orden uitgevoerd. volkstuintjes moeten op hun percelen jk aangeven. het ook ben. Maardat zijn we niet. Roddy's ogen sloten zich half; de lij. nen om zijn mond trokken strak en toen hij sprak-klonk zqn stem scherp en fluisterend. -- Ik zeg je. zei hij, dat je teveel praat. Maar Coldwell scheen dat gevaar niet te merken, noch aan de uitdruk king op Roddy's gezicht noch aan de klank van zijn stem. Het strookt niet met onze belan gen, ging hij voort om hem er uit te halen. Totdat Vega's revolutie gelukt is moet hij blijven waar hij is. Maar dat mag zijn vrouw niet weten. Zij denkt, dat de partij van Rojas onze plannen in de war stuurt en daarmee haar man eigenlijk in gevaar brengt en ze is van plan jou te vragen of je Rojas' aanhangers wilt overhalen om ons de vrije hand te laten. Ik snap het, zei Roddy, en in de tijd dat Vega probeert president te worden, kan Rojas doodgaan. Heb je Leiding van de kinderspelen bijeen HEILOO Er heerste een gezellige sfeer Woensdagavond in De Oude Herberg. Het bevrijdingscomité had op die avond leidsters en leiders van de kin derspelen op 5 Mei bijeen gebracht om na te gaan of het nodig is enige wijziging te brengen in de organisatie der spelen om eventuele moeilijkhe den bij de a.s. jubileumfeesten te kun. nen ondervangen. Uit de beschikbare gegevens bleek, dat naast 'n 400 tal kleuters, 1300 jon gens en meisjes aan de spelen hadden deelgenomen. De oudsten onder hen toonden weinig interesse voor de toen uitgeschreven wedstrijden. Men zal proberen ze aantrekkelijker te maken, zodat ook deze jongens en meisjes voor 100 aan de spelen mee zullen doen. Bovendien zullen de grootste groe pen van kinderen gesplitst worden. De uitreiking van versnaperingen zal gedecentraliseerd worden. Men was van meninge dat bij de a.s. feesten ieder kind een herinncringstegel of iets dergelijks moet worden gegeven. Uit de voorlopige cijfers van de feesten op 5 Mei bleek, dat de ont- vangensten (2.000> de uitgaven dekten 7 September zullen, naar men ver wachten mag de vruchten van deze instructieve avond geplukt worden. Vergadering van „De Eendracht" "EGMOND AAN ZEE Der.e week vergaderde de Egmondse Midden standsvereniging „De Eendracht" in de zaal van de Vergulde Valk. De voorzitter, de heer P. van der Pol, heette de leden, belangstellenden leden en in het bijzonder de spreker van de avond, de heer K. Pijl. func tionaris van de Koninklijke Nederland se Middenstandsbond welkom. Voorts deelde de voorzitter mede, dat inge volge het verzoek van de leden om een onderhoud met B en W aan te vragen, in verband met eventueel vastrecht voor electrisch licht, B en W medegedeeld hadden, dat hangende het px-oces van de Gemeente Alkmaar met het PEN er geen beslissing in deze kon worden genomen. Het bestuur had de functies als volgt verdeeld: P. v. d. Pol, Voorzitter, Jan Koeman, le Secretaris, H. Roodhart 2e Secre taris, J. Bas. le Penningmeester. J. Stcfitrop, 2e Penningmeester. C. Wijn, 2e voorzitter en de Goede, commis saris. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de heer K. Pijl. die in een overtui gende rede de noodzakelijkheid naar voren bracht van een krachtige or ganisatie van de gehele Middenstand. Na een overzicht gegeven te hebben van de grote macht, die de Gilden hadden, die weer gezamenlijk ver enigd waren in de Broederschap be handelde spreker de crisisjaren tussen 1928 en 1940. Bij de behandeling van de tegen woordige tijd wees spreker er vooral op, dat de instelling van de vakgroe pen een zuivere Nederlandse instel ling was. Omdat de organisatie niet verschaft had op de terreinen van daaraan gedacht? Wat kunnen wij daaraan doen, was het zakelijke antwoord. Hebben wij hem in de gevangenis gezet? We zullen genoeg moeite hebben om te zorgen dat we zelf niet in San Carlos terecht komen. En, vroeg hij na een korte pau ze, wat bij je nu van plan tedoen? Na je waardevolle inlichtingen, zei Roddy, ga ik Senora Rojas bezoe ken Op hun wandeling naar Miramar ont dekte Coldwell dat het hem onmoge lijk was iets bij Roddy te bereiken, zelfs om zijn goed humeur te beder ven. Hij dreigde, hij raasde, hij deed een openlijke poging hem om te ko pen, maar Roddy deed niets dan óf zwijgen, óf lachen. Coldwell begon werkelijk te vrezen dat hij een fout had gemaakt door te proberen onder handelingen met de vijand aan te kno pen. Roddy, die zich dikwijls toegang W ESPERANTO BIJ HET ONDERWIJS In het maandblad „Vernieuwing van Opvoeding en Onderwijs" houdt dr. W. Manders, leraar te Venlo, een pleidooi voor Esperanto bij het Mid delbaar Onderwijs, dat hij geheel grondt op practische overwegingen. „Het leren van Esperanto" zege dr. Manders „leent zich bij uitstek om de leerling op te voeden tot zelf standig denken en een Esperanto-cur- sus is juist voor de hogere klassen uitermate geschikt om belangstelling te wekken voor allerlei taalkundge problemen. Het Esperan'to-onderwijs vergt slechts één uur per week ge durende één jaar, maar biedt niette min aan de leerlingen verrassende practische resultaten; het draagt zeer bij tot verruiming van het taalkundig inzicht: het is bij uitstek geschikt om het zelfstandig denken te bevorderen en ten slotte vindt de grote meerder, heid van de jeugd het interessant en aantrekkelijk. Een leervak dat zoveel voordelen biedt, verdient, dat men ernstig de mogelijkheid overweegt van facultatieve invoering bij het Middel baar Onderwijs. Op de Handelsuniversiteit en het economisch college te Osaka (Japan) wordt onderwijs in Esperanto gegeven. De Hongaarse minister van On derwijs maakte bekend, dat er een Esperanto-cursus op staatskosten kan worden gehouden, waaraan professo ren en al het ander onderwijzend per soneel kan deelnemen. Aan de Universiteit te Miinchen is het aantal lesuren voor Esperanto- onderwijs verdubbeld. Er wordt nu les gegeven aan beginners en meergevor derden. De Zweedse regering vroeg het parlement ook dit jaar een subsidie ad. 5000 Kronen te verstrekken aan het Zweedse Esperanto-instituut, voor het geven van Esperanto-onderwijs aan onderwijzers. De Zweedse regering besloot ook 'n subsidie van 10.000 Kronen te verle nen voor het organiseren van het In ternationaal Esperanto-congres, dat deze zomer te 'Malmö zal worden ge houden. Op de gemeentelijke avondschool te Milaan (Italië) waar les wordt ge geven in vreemde talen, is Esperanto als verplicht vak in het leerplan op genomen. Ook op de staatshandels- school te Milaan wordt Esperanto on derwezen. Er lopen nu drie cursussen .waarvan één voor onderwijzers. Te Pécs (Hongarije) is een cursus voor Esperanto opgericht voor het on_ derwijzend personeel, waaraan door 50 van onderaf kwam, wat in enkele branches wel het geval was moesten de vakgroepen wel van bovenaf inge steld worden. Een hartelijk applaus mocht de heer Pijl aan het einde van zijn reden In ontvangst, hoewel de mooie beloning voor de heer Pijl hierna volgde. De Egmondse Winkeliers- en Midden standsvereniging besloot namelijk met algemene stemmen als afdeling toe te treden tot de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond. Miramar als een sentimentele inbreker vond er een grandioze voldoening in het huis eindelijk door de voordeur bnnen te gaan en dat nog wel op een uitnodiging van de chatelaine! Zijn komst was blijkbaar verwacht en bracht onder de vele bedienden 'n soort plechtige opschudding teweeg. Geëscorteerd door de majoL'-domo ging hij naar de salon, waar madame Rojas de audiëntie verleende. Hij zag Inez en haar zuster mitsgaders Vega en ge. neraal Pulido en kolonel Ramon van het terras komen en Coldwell volgde hem uit de hal. Vega begroette Roddy op de manier van iemand die zich als lid van de familie beschouwt, maar overigens koel en een beetje uit de hoogte. De ontmoeting met Inez vond Roddy za lig en benauwend tegelijk, maar hij slaagde erin een vormelijke buiging voor haar tot stand te brengen, die zij even vormelijk beantwoordde. Senora Rojas verzocht Roddy plaats te nemen, na de bedienden bevolen ZATERDAG 29 MEI 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 9J5 Kamermuziek; 10.00 Morgenwij ding; 10.20 Radio-feuilleton; 10.35 Zang recital; 10.50 Metropole-orkest; 11.20 Radio-lympus; 12.00 Gram. muziek; 12.33 Van Hem en Haai-; 13.00 Ned, Strijdkrachten; 13.30 The Ramblers; 14.00 Het Nederlandse lied; 14.15 Film land presenteert; 15.00 NW-uitzea- ding; 15.15 Gevarieerd programma; 16.15 Amateurs zetten htm beste been tje voor; 16.45 Om en nabij de twin tig; 17.15 Radio-Philharmonisch orkest 1890 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.00 Artistieke staalkaart; 19,30 Cursus „De Kerk nu"; 20.00 Vindobo- na-Schrammel'n; 22.00 „Het grote ver lies", hoorspel; 22.35 Orkest Malando. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. platen; 7.45 Morgengebed; 9.05 Ochtendconcert 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Werken van Britse componisten; 11.00 De Zon nebloem; 11.45 Schoolradio; 12.15 Gram muziek; 12.33 en 13.20 Orkest Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.50 Film en toneel; 14.10 Franse orkestwerken; 14.40 Omroep kamerorkest; 15.15 Con cert der jongeren; 15.45 KRO-kiosk; 16.00 Gram.muziek; 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Volksliederen_kawrtet; 18.40 Avonturen van Spineuza; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.platen; 2000 Nieuws; 20.20 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.15 Klanken uit En geland en Amerika; 23.00 Nieuws. CURSUSEINDEFEEST ESPERANTISTEN HEILOO Dinsdagavond hield de Esperantistenver. „Unuesco" haar „Kursfinfesto" fcursuseindefeest) in Café Hoebe. In z'n openingswoord richtte de heer H. Heinis zich in het bijzonder tot de cursisten en wekte hen op lid te worden van één der landelijke Es perantisten verenigingen. Hoe sterker deze organisaties zijn des te eerder zal esperanto op de scho len worden ingevoerd. Gemeenschappelijk werden enkele liederen gezonden. Enige leden de clameerden, er werden verschillende spelen gedaan en enkele wedstrijden gehouden. Het was een prettige avond en een goed besluit van het winterseizoen. personen wordt deelgenomen. Ook ip Handelsschool te Pécs wordt les gegeven in Esperanto. In de Volk3-Universiteit te Ro- sario (Argentinië) is een Esperanto- cursus opgericht, waaraan vele leer lingen deelnemen. SCHOOLZWEMMEN STOMPETOREN Bij de gehouden examens schoolzwemmen slaagde de volgende candidaten, allen leerlingen van de O.L.S. alhier. Voor diploma A: Janny Wonder, Aas Schelling. Bep van Wilgen, Elly Stam Sientje Akkerman en Maartje Ooms. Voor diploma B: Aaf Keesman, Ab Barnevald, Piet Breg. Dick Hop, Klaas Kalverboer en Piet Wartenhorst. Geen enkele candidaat werd afgewe zen. te hebben de deuren te sluiten en zet te zich toen in een stoel tegenover hem. De anderen groepeerden zich als zo'n soort hofhouding achter haar. Mr. Forrester, begon Senora Ro jas, ik heb U gevraagd mij hier van daag een bezoek te komen brengen op aam-aden van deze heren. Ze den ken, dat terwijl zij misschien geen succes zouden hebben dit met een verzoek van mij wél het geval zal zijn. U hebt u, met goede bedoelingen vermoedelijk, verbonden met wat ge woonlijk de partij van Rojas genoemd wordt. Het streven van die partij is de president af te zeten en mijn ech- genoot in zijn plaats op Miraflores te brengen. Ik als vrouw van generaal Rojas, voel voor een dergelijke onder neming niets. Alles wat ik wens en wat ook hij wensen zal. is zijn vrij heid. En er- zijn mensen die over de middelen beschikken om hem die te verschaffen. Zij behoren niet tot de zogenaamde partij-Rojas. Wordt vervolgd HET WAPEN VAN HEEMSKERK Bar Zaterdags- en Zondagsavonds geopend vanaf 7.30 uur Recht van toegang voorbehouden Personen heneden 18 jaar geen toegang Jong zakenman zoekt langs deze, hem onsympa thieke weg KENNISMA KING MET NET MEISJE, leeftijd 1823 jaar, aardig voorkomen. Brieven en foto's onder no. 450 bur. van dit blad. Fóto op erewoord re tour. The Mickey Mouse Players zorgen a.s. Zaterdag en Zondag voor de gezellige sfeer in DANCING „DE INSTUIF" Als attractie Zaterdag AMATEUR-AVOND Kunt u zingen, spelen, enz. komt en wint de prijs. Algeh. leiding de populaire drum mer J. -v. ITERSON. D e I n s t u i fLaat 120 diplomaten boodschappen reis school acte schouder foto tcestel Zilverstraat 2 Dit kaartje geeft een duidelijk beeld van de rol, welke de olie-belanget» der Ver. Staten, Engeland en de Sovjet-Unie spelen in het Palestijns© drama.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3