Toch Amerikaans-Russische onderhandelingen Wapenstilstand van 4 weken zal worden geëist 5e Jaargang No 1246 Ikmaardei' Maandag 31 Mei 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stlcb ig. Verantw. redacteur J. Zoonen. Redactie en administratie: Ridderstraat hoek Oude- gracht. Tel 3967. Zelfstandigheid Dc financiën van tal van gemeen ten in ons land verkeren in desolate toestand. Tal van gemeenten kun nen zichzelf niet meer redden als «r niet een ingrijpende verandering komt. De regering heeft reeds ge toond, dat het haar ernst is anet de pogingen om het gemeentelijk le ven weer op gang te krijgen en het in de toekomst daar heen te leiden, dat. de gemeenten weer volkomen zelfstandig hun bestuurstaak kun nen waarnemen. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen, dat het Rijk ver der zou gaan. Ook in de Tweede Kamer. Er is nu een Memorie van Antwoord verscheen van de Minis ters van Financiën cu Binnenlandse Zaken, waarin dit een onmogelijk heid wordt genoemd. Wellicht zal er nog iets kunnen worden gedaan, maar naast de verbetering van het bijd ragestelsel zal verbetering der gemeentefinanciën slechts daarin kunnen worden gevonden, door de gemeenten weer een eigen belasting gebied te versohaffen. De opmerking wordt er aan vast geknoopt, dat indien een zo groot mogelijk deel van de bevolking bij dit belastinggebied wordt betrokken, er ook bij een groot deel der bevol king belangstelling zal blijven be staan voor wat de gemeenten zelf doen.' In deze opmerking schuilt veel waars. We hebben menigmaal de op merking horen maken: „Waarom zouden we zuinig doen? Het ryk springt wel bjj." Indien de gemeenten weer zelf standig een soort inkomstenbelas ting zouden moeten gaan heffen, zou aan deze redenering alle grond wor den ontnomen. Inmiddels en de Memorie van Ant woord, wijst er ook nadrukkelijk op, zal het met de reeds ten top gevoer de Rijksbelastingen voor de verschil lende gemeenten zeer moeilijk, zo niet onmogelijk zgn, om tot een ste vige belastingheffing over te gaan. Wij kunnen ons ten minste voorstel len dat tal van Raadsleden huiverig zullen zijn om opnieuw een last op de schouders van de burgerij te gaan leggen. Er zal dus bij vele gemeentebe sturen een streven zijn waar te ne men, om het koste wat het koste, uit te komen met de bijdragen, die volgens de nieuwe regeling uit 's Rijks kas worden verkregen. Achten de gemeentebesturen het niet mogelijk nieuwe belastingen in te voeren, dan zal, indien inkomsten en uitgaven niet met elkaar in evenwicht zijn, tot bezuiniging moeten worden overgegaan. In de Memorie van Antwoord wordt wel verondersteld, dat de op brengst van de ondernemingsbelas ting .door toenemende bedrijvigheid aan de gemeenten de nodige armslag zal verlenen en stijgende uitgaven er gedeeltelijk door zullen worden opgevangen, aan de andere kant wordt er echter wel degelijk reke ning gehouden, dat die bedrijvigheid door economische oorzaken kan uit bleven. Wel wordt nog de mogelijkheid opengelaten, gemeenten die helemaal in de put zouden geraken, bij te springen, maar dit blijft tot de uit zonderingen beperkt. Vragen we ons nu af, o' er inder daad door de verschillende gemeen ten kan worden bezuinigd, dan zjjn we ons er van bewust, dat we op een teer punt aankomen. Wellicht is het inderdaad mogelijk, dat de een of andere gemeentebegroting iets te ruim is op gezet, maar wij vrezen, dat bezuinigingen slechts zullen kunnen worden verkregen ten koste var diverse sociale maatrege len, die wij node kunnen mis sen. In ieder geval kunnen de gemeen tebesturen er rekening mee houden, dat de bijzondere uitker ïgen voor 1949 en 1950 niet zullen worden ver- h< Nieuwe uitgaven zullen slechts mogen worden gedaar., als ze ren dabel zijn of het totaal der uitga ven er niet door stijgt. De taak der gemeentebesturen zal dus zijn, eer zo zuinig mogelijk be heer te voeren en tegelijk bezuinigin gen te vermqden. Een moeilijke opgaaf, die slechts met aller medewerking zal kunnen worden bereikt. weerbericht WEER TORNRMkNDR BEWOLKING Weer loenemenoe bew^Uctag, do*h het grooUte gedeelte vas dit d«g droog ^eer me» aanvankelijk zwaks®, later matige wind taeaen Weet e»' 7uid Weinig verandering van temperatuur Washington zou met kleinere aangelegen heden willen beginnen In welingelichte kringen te Washing ton gelooft men steeds meer, dat de Ver. Staten het niet willen laten zit- en bü de huidige spanning in de ver houding met de Sovjet-Unie doch spoedig zullen pogen tot onderhande lingen te komen over enkele aangele genheden van minder belang teneinde de mogelijkheid van „grotere dingen" te peilen. Amerikaans succes in koude oorlog Dit vertrouwen is gegrond op een verklaring van Marshall, dat „zeer goede vooruitgang is gemaakt" wat betreft het stabiliseren van de wereld naar Amerikaanse opvattingen, met andere woorden dat de Ver. Staten de „koude oorlog" met de Sovjet-Unie aan het winnen zijn. Een eerste aanwijzing van een poli tiek, gericht op het vestigen van be tere betrekkingen tussen Moskou en Washington op een fundament van overeenstemming over kleinere aange legenheden ziet men in het vorige week door Marshall gedane voorstel tot het houden van een driemogend- heden-conferentié over de Douane scheepvaart. Men wijst er op, dat in een aangelegenheid als deze, hoewel van minder belang ten opzichte van andere hangende kwesties. Sovjet Russische medewerking verwacht zou kunnen worden. Geleidelijk aan James Reston de diplomatieke cor respondent van de New York Times, voorspelt, dat de poging tot een Do- naurconferentie ongetwijfeld gevolgd zal worden door een krachtiger po- ginge om tot een regeling te geraken van de leen- en pachtkwestie tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie, om Nederlandse „fakir" Mirin Dajo overleden Hartverlamming vermoedelijke doodsoorzaak De Nederlandse „fakir" Mirin Dajo, die ook in Nederland bekendheid ver. wierf door experimenten en lezingen, is in Zwitserland, naar men ver moedt tengevolge van een hartver lamming overleden. Personen uit de omgeving van Mirin Dajo hebben ver klaard, dat zyn dood volgens een eer ste medisch onderzoek niet te verkla ren is uit een maagoperatie, die de overledene onlangs heeft ondergaan. De gerechtelijke autoriteiten te Wln- .terthur hebben echter een lijkschou wing gelast. Onkwetsbaar en ondoodbaar" Deze Haarlemse jongeman beweerde in het begin van dit jaar in een bij eenkomst te Amsterdam, dat hij een door God gekozen werktuig was om de boodschap van de vrede op aarde te brengen. „God heeft mij onkwets baar en ondoodbaar gemaakt. Hoe men ook zal trachten mij als werk tuig van de vrede te vernietigen, dit zal nooit lukken, zolang God het wil". Vijfhonderd maal doorboord Hij liet zich in een tijdvalc van drie jaren 500 maal doorsteken met een „degen", een 70 c.m. lange, zeer scher pe naald. Zwitserse medici, die een onderzoek instelden meenden dat de ongevoelig heid van hypnotische oorsprong was en dat een van de assistenten daarbij een belangrijke rol speelde. Soeripno naar Djokja teruggeroepen Het Republikeins persbureau „An- tara" meldt, dat in een verklaring van de Republikeinse regering betreffende de Russisch-Republikeinse betrekkin gen wordt gezegd, dat dr. Soeripno naar Djokja is teruggeroepen om rap port uit te brengen over de feitelijke stand van zaken. De Republikeinse regegring weet tot op heden niet, wat bedoeld wordt met de overeenkomst tussen Rusland en de Republiek, aldus de verklaring. De buitenlandse politiek van de Re publiek is en blijft, dat zij „onder de huidige omstandigheden haar buitenlandse betrekkingen niet zal uit breiden". Hei Beheersinstituut heeft een ver zoek van de Duitse ex-kroonprins, niet langer als vijandelijk onderdaan te vorden beschouwd, afgewezen De- be.tliisinff houdt in, dat Huize Doorn Nederlands bezit blijft, de onderhandelingen over de keuze van een gouverneur van Triest te heropenen, om aan te sturen op een hernieuwing van de besprekingen in de geallieerde bestuursraad -te Berlijn en anderen. - Smuis naar Nederland Naar het ANP verneemt zal maarschalk Jan Smuts op Vrijdag 18 Juni a.s. persoon.- lijk in het groot auditorium van de Leidse universiteit 't eredoctoraat in ontvangst ne men, dat hem tifdens zijn laatste bezoek aan Nederlahjd werd verleend. - PROTEST VAN MARKOS Generaal Markos, de leider van de Griekse guerrillastrijders, heeft aan de V.N. een protèst gezonden-tegén de „terroristische represailles, veordend door de Griekse monarcho-fascisten", aldus deelt radio-Belgrado mede. Hij protesteert tegen „de deportatie van kinderen, die van hun ouders worden weggenomen en het onmenselijk op treden tegen de vrijheidsstrijders en hun gezinnen". Vele duizenden zouden volgens Markos zijn overgebracht naar kampen in kale en onbewoonbare ge bieden In de Amsterdamse haven heeft Zaterdag een hevige scheepsbrand ge woed. In de ruimen I en II van het s.s. „Rossum" van de rederij Vinke en Co., welk schip geladen met copra en katoen Maandag naar Zuid-Amerika zou vertrekken, brak brand uit, die een zodanige "omvang nam, dat zowel schip als lading verloren gingen, ondanks de heldhaftige pogingen van de Amsterdamse brandweer, het vuur te blussen. De motorspuiten in actie op het midden van het IJ. Premier van Pasoendan voorz. Federale Conferentie Raden Adil Popeoerradiredja, pre mier van Pasoendra Is bij acclamatie gekozen tot voorzitter van de federale conferentie in een vergadering, die door dr. Van Mook werd geleid. Hoffman zet Marshall-landen tot spoed aan Plannen voor eerste jaar moeten thans worden ingediend Paul Hoffman, beheerder van het plan-Marshall, heeft medegedeeld, dat aan de landen van het plan-Marshall verzocht is in de eerste dagen 'van Juni hun herstelprogramma's voor het eerste volledige jaar in te dienen en dat hij deze landen heeft verzocht door bemiddeling van het zich te Parijs be vindende permanente orgaan, hun plannen voor het gebruik van de Ame rikaanse hulp te bespoedigen. Tot dusver 1326 millioen dollar hulp Tot dusver, zo verklaarde Hoffman, heeft de administratie van het plan giften en leningen ten bedrage van 1326 millioen dollar als hulp voor het eerste kwartaal aan 14 landen, waar onder West-Duisland, togewezen. De thans toegestane zendingen in de vorm van levensmiddelen, brandstoffen, ka toen en andere producten bereikten 'n totale waarde van 162.747 JD87 dollar. Nochtans zal de administratie, on danks de gedane inspanning om de or ganisatie er van te bespoedigen, niet als herstelorganisatie optreden, zoals men zulks verlangt, voor het aan staande kwartaal OctoberDecember. Intussen zullen de zendingen voorna melijk bestaan uit graan, steenkolen, katoen en andere artikelen, waaraan de bevolking behoefte heeft en die nodig zijn om de thans bestaande fa brieken te doen werken. Amerikaanse markt wordt toonaangevend 'H Hoffman verklaarde, dat zijn admi nistratie geen maximumprijs zal vast_ stellen, waartegen de vreemde landen hun aankopen in Amerika zullen moe ten verrichten, ondanks de gevolgen welke een belangrijke uitvoer op de prijzen der schaarse producten in Amerika kan hebben. Wij zullen na gaan of Europa tegen de noteringen dep Amerikaanse markten koopt. Zo men merkt dat Europa niet tegen goe_ de voorwaarden koopt, zullen wij niet nalaten hierop opmerkzaam te maken" zo voegde hy er aan toe. Poolse ex-mili(air met messteken vermoord Hevig bloedend uit de wonden van zes messteken deed Zaterdagavond omstreeks half 10 een Pool enkele stap pen op de Nieuwe Gracht te Utrecht, waarna hij ineen zeeg en vrijwel on middellijk de geest gaf. De dader van deze moord, de 30- .jarige M. Sawezijn, eveneens een Pool, werd onmiddellijk door de Utrechtse politie gearresteerd en op gesloten. Het slachtoffer is de 26 ja rige E. Los. Ooggetuigen hebben verklaard de indruk te hebben gekregen, dat de beide Polen een dronkemansruzie voerden ,toen zij de straat opkwamen. hoord, moest men hem eerst zijn roes laten uitslapen.... De „Willem Ruys" is voor de 4e maal naar Indonesië vertrokken. Ruim 750 passagiers o.m. 225 kinderen be vinden zich aan boord. De Australiër Curotta, op wie zijn landgenoten al hun hoop gevestigd hebben voor de a.s. Olympische Spe len, liep te Sydney de 400 meter in 47 sec. Hij verbederde daarmee het Australisch record, maar bleef nog l seconde onder het wereldrecord. Veiligheidsraad beveelt opnieuw Tramwagens botsten op elkander In Wassenaar zijn Zondagmiddag twee tramwagens van de H.T.M. op elkander gebotst. Als harmonica's werden de rijtuigen in elkander ge schoven; wonder boven wonder vielen er geen doden. Enige passagiers wer den door glasscherven gewond ,vier leden van 't personeel liepen een been breuk op. Het zoontje van een bestuur der, dat meereed, brak eveneens een been. U.N.A.C.-LUISTERWEDSTRIJD Het Nederlands comité „United Na_ tions Appeal for Children" organiseert een luisterwedstrijd. Op Dinsdag 1 Juni zal (in de bonte Dinsdagavondtrein) Paul Vlaanderen in „het Rembrandt-mysterie" een schilderijendiefstal moeten uitpluizen, waaraan de luisteraars kunnen mede werken. Oplossingen dienen op een briefkaart, waarop 50 cents postzegels boven het gewone porto moet worden bijgeplakt, te worden ingezonden aan Unac. Stadhouderslaan 146, Den Haag. De hoofdprijs is een geschenk ter waarde van f 2500 naar keuze, tweede prils een retourvlucht per KLM naar Stockholm voor twee personen met *«n gratis verblijf van 14 dagen, der de prijs een dergelijke vlucht naar Sehotland. Voorts zijn er nog 497 an dere waardevolle prijzen. De Veiligheidsraad heeft Zaterdag avond, met enige verscherpende amen dementen, de Britse resolutie over Pa lestina aanvaard, welke oproept tot 'n wapenstilstand van vier weken tijdens welke de V.N. de kwestie nader wil len behandelen. Gromyko (Sovjet-Unie) viel de Brit se politiek, die hij „huichelachtig" noemde, zeer fel aan. Hij verklaarde dat de resolutie geen enkel effect zou heben daar zij voor de Joden onaan vaardbaar zou zijn. De toestand aan de fronten Nu de Joden zich in de oude stad van Jeruzalem hebben overgegeven, zetten de Arabieren het bombarde ment van hun belegerde vijanden in het nieuwe gedeelte van de stad met kracht voort. Een hevige strijd woedt aan de weg Tel Aviv—Jeruzalem, vooral te Latroem. In een communiqué van de Haganah wordt een uitgebreide Joodse actie op het Noordelijk front gemeld, terwijl tevens van talrijke overwinningen ge wag wordt gemaakt. Tsjecho-Slowakije stemde Voor 95 tot 97 pet. op de regering Gisteren heeft Tsjecho-Slowakije zijn verkiezingsdag voor de eerste Na tionale Vergadering onder het nieuwe régime gehad. Volgens Reuter heerste er een onna tuurlijke apathie. De enige mogelijk heid om te laten weten, dat men "het niet eens is met het Nationaal Front was nog door blanco te stemmen. In sommige kleine dorpen heeft een 50 pet. der kiezers blanco gestemd. In een vijfde deel der Tsjechische dis tricten werd 11 pet. der stemmen te gen de regering uitgebracht. Over het algemeen stemde 95 tot 97 pet. der kiezers op de lijst van het Nationaal Front. Buitenlandse correspondenten kre gen op vertoon van hun perskaart toe gang tot de stemlokalen. Toch een retourtje De Sovjet-Russische kolonel Tasso- jef, die vrijwillig de Sovjet-Russische dienst had verlaten en in Groot-Brit- tannië was aangekomen op 6 Mei j.1., is achteraf van plan veranderd en is op 20 Mei naar de Sovjets teruge- bracht. Tassojef. die hoofd was van de Sovjet-RusSische schadevergoe dingscommissie te Bremen, is in een speciaal Brits vliegtuig naar Berlijn teruggevlogen. De Britse woordvoer der, die dit nieuws mededeelde, kon niet verklaren waarom dit nieuws een week vertraagd was. Tsjechische diplomaten te Londen traden af Miroslav Lokaj heeft bekend ge maakt. dat hij als consul-generaal van Tsjecho-Slowakije te Londen is afge treden „uit protest tegen het door de communisten beheerst regiem te Praag Lokaj, die sinds December te Lon den vertoeft, is sinds 1920 in diploma tieke dienst en was tevoren te Bern en Parijs werkzaam. Hij is lid van de Tsjechische socialistische partij. On- langs weigerde hij gevolg te geven aan de oproep naar Praag terug te keren. De militaire en lucht-attaché en twee eerste secretarissen van de Tsje- cho-Slowaakse ambassade te Londen zijn eveneens afgetreden. Zij protes teerden tegen de wijze, waarop de al gemene verkiezingen gevoerd worden. Naar verluidt hebben ook vijf latere ambtenaren der ambassade ontslag ge nomen. Pronk werd winnaar in Olympisch Stadion Pronk is gistermiddag in het Olym pisch Stadion te Amsterdam weer on bedreigd winnaar geworden van de wedstrijd met motorgangmaking. De »tten over 20 en 30 km. won hij op zijn gemak. In de rit over 40 km. lag hy tot de laatste 25 ronden aan de kop, toen zette de Italiaan Frosio, die tot dat moment nog niets had laten zien, een fikse spuit in en verhuisde van de zevende naar de tweede plaats. In de laatste drie ronden zette hij opnieuw een aanval in en na twee ronden lang gelijk met Pronk over de baan te zijn gegaan, veroverde de Italiaan in de laatste ronde de eerste plaats, die hij zich niet meer liet ontgaan. De debutanten Bijster en Pellenaars hadden niet veel in te brengen. Monument voor gevallen Amsterdamse Joden Met de bijzetting van een urn, be vattende de as van een der 400 jonge Joden, die tijdens de Februari-razzia te Amsterdam in 1941 door de Duitse overheersers naar Mauthausen werden gevoerd en daar jammerlijk omkwa men, is Zondagmiddag op de Joodse begraafplaats te Muiderberg de sym bolische onthulling verricht van een monument ter nagedachtenis van de bijna 60.000 Amsterdamse Joden, die tijdens de oorlogsjaren werden gede porteerd en niet uit de concentratie kampen terugkeerden. Europa smelt samen Netwerk van autowegen ontworpen Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft nadere me dedelingen verstrekt omtrent het in ternationale autowegennet, da de com. missie voor het binnenlands vervoer van de economische commissie voor Europa op haar laatste bijeenkomst te Genève heeft ontworpen voor België, Denemarken, Frankrijk, Italië, N*9er land. Zweden. Zwitserland er. de Brits-Amerikaanse sóne van Duits. nd. Bevordering van handel en tourisme Het ontwerp beoogt het toeristen verkeer en het goedcrenverxeer be. vorderen. Zo zullen er speciale pogin gen in het werk worden gesteld om een vereenvoudiging van de bij het overschrijden der grenzen te vervul len douaneformaliteiten te verkrijgen. In de ontworpen routes zijn vele der bestaande Duitse en Italiaanse auto banen opgenomen. De nieuwe regeling voor het inter-Europese goederenver voer per auto wordt beschouwd als 'n nieuwe ontwikkeling van de samen, werking tussen de regeringen van W- Europa, die reeds eerder overeenstem ming hebben bereikt ten aanzien van de vrijheid van het goederenvervoer per auto. Het plan voorziet in unifor me aanduidingen en normen voor het autoverkeer in de deelnemende lan den. Tel Aviv in gevaar? GLUBB PASJA ZOU GAS WILLEN GEBRUIKEN Volgens een Iraakse verklaring be vinden zich Iraakse pantsereenheden op 8 km van de Joodse hoofdstad Tel- Aviv. Het Arabische Legioen meldt, dat het zich op 20 km ten Zuid-Oosten van eTl Aviv bevindt. De Joden hebben een bevel van Glubb Pasja, de Britse bevelhebber van het Arabische Legioen .onder schept waarin een order tot een aan val op Jeruzalem met o.a. gas en zwa re artillerie. De Joden beschouwen dit als een poging van hem om tot resul taten te komen, vóór de wapenstil stand tot stand is gebracht. Verder zullen de Joden Engeland verantwoor delijk stellen voor het gebruik van gas, daar dit optreden niet toegeschre ven kon worden aan de Arabische landen zelf. STAD DOOR WATER VERZWOLGEN De in de oorlog gebouwde stad Vanport in de V.S. Is Zondag vernield door een watervloed *er oorzake van het overstromen van de Columbia. Van de 18.700 inwoners van de stad is een nog onbekend aantal verdronken. Gehele blokken van houten huizen van twee verdiepingen werden wegge spoeld en als wrakhout op elkaar ge. dreven. De stad lag ongeveer vUf meter beneden het waterpeil van de rivier terwijl bet water in d« stad thans even hoog schijnt te staan «Is in de rivier.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1