Ikmaédei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Goede naam Budget voor Amerikaanse gewapende macht groter dan ooit in vredestijd Nieuwe rampen dreigen reeds weer 5e Jaargang No. 1249 Donderdag 3 Juni 1948 Uitgave voo? de gelijknamige 8tich'ng. Verantw. redacteur J. Zoonen. Redactie en administratie: Ridderstraat hoek Oude- gracht. Tel 3967. „Wij moeten in ons land vooral gaan letten op de kwaliteit vaif de aan het buitenland te leveren goe deren. Helaas heeft de Kamer van Koophandel in de laatste tijd talrijke gevallen te behandelen gekregen, waarin sprake was van ernstige te kortkomingen op dit gebied. Wil men een markt niet alleen veroveren, maar ook behouden, dan dient steeds met grote zorg aandacht te worden be steed aan kwaliteitsnormen. Doen wij dit niet, dan verliezen wij met zekerheid terrein op de buitenlandse markten". Aldus het oordeel van de secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel, mr. A. F. Fortanier in een bespreking te Parijs naar aan leiding van het handelsverkeer met Frankrijk. Deze noodkreet moge een waarschu wing zijn voor allen, die, in welke tak van bedrijf ook, betrokken zijn bij het vervaardigen van goederen of het voortbrengen van producten. Er zijn helaas tal van gevallen, de heer Fortanier doelde hier reeds op, die onze goede naam in het buitenland in discrediet brengen. In de vorige eeuw is de knoeierij met de boter er oorzaak van ge weest, dat we van de Engelse markt werden weggevaagd. We heben er nimmer weer de positie van voorheen k'inflen innemen We behoeven niet tot de vorige eeuw terug te gaan. Wat er kort ge leden met de Nederlandse bbter in België geschiedde, is niet minder dan een schandaal. Er is aan onze Zuiderburen een hoe veelheid van een millioen Kilogram boter* geleverd, die de toets der kri tiek niet kon doorstaan. Deze boter was van buitengewoon slechte kwa liteit en het gevolg was, dat een vol gende keer de Belgische huismoeders geen boter meèr wensten te betrek ken, die in papier gewikkeld was, dat «en Nederlandse herkomst verried. Hier is met één slag een mogelijke b terafzet voor lange tijd onmogelijk gemaakt. Het is niet onze taak de schuldige aan dit schandaal op te sporen. Of het botercontrolestation een fout heeft gemaakt, of dat een onder bureau er aan debet is, zal ongetwijfeld ter bevoegder plaatse worden uitgezocht. Inmiddels is het kwaad geschied. Herhaling mag ech ter nimmer voorkomen. Want hier js het zo, dat de produ centen, in casu de zuivelfabrieken, hun uiterste zorg aan 't product heb- ben besteed, terwijl hun product nu •en blaam krijgt, dat het niet ver dient. Vorig jaar heeft zich een ander ge val voorgedaan, dat de export van fruit naar Engeland zeer nadelig heefc beïnvloed. Er bestond toen plotseling dp mogelijkheid een tamelijk grote hoeveelheid peren naar Engeland uit te voeren. Helaas hebben verschil lende fruitkwekers toer frt»* 'bfgele verd, dat lang niet van de beste soort was. Wat zegt het Engelse publiek dan? Laat ze in Holland in het ver- vo'lg hun peren zelf maar houden. We kiemen elders beter terecht. We zouden zo nog meer staaltjes kunnen aanhalen, maar deze twee voorbeelden tonen duidelijk aan hoe h?t niet moet. Willen we een behoorlijke positie ©p de buitenlandse markt blijven in namen, dan zullen allen die het kan- gaat, producenten, organisaties en re gering alle krachten moeten inspan nen En vooral ook particulieren zullen er van doordrongen moeten zijn, dat het bezit wan een buitenlandse markt waar men een goede naam heeft, zo- wei voor de Nederlandse industrie als Voor de landbouw en veeteelt zo ont zaglijk belangrijk is, dat niet op het het gewin van één enkele keer mag worden gelet. v Z. Een goederentrein ontspoorde Door een vergissing bij het range ren is te Hol werd de locomotief van ©en goederentrein, komende uit de richting Ternaard, ontspoord, waarna zij op een stilstaande, zich op een andere lijn bevindende wagon jnet kolen is gereden. Vier lege wa gons en een bagagewagen werden ernstig beschadigd en uit de rails ge wipt. Een van de mannen, die bezig was .de kolenwagen te lossen, kon zich niet tijdig in veiligheid stellen en bleef met gebroken benen liggen. Hij is inmiddels overleden. De vracht, auto, waarin de kolen werden over geladen, werd op zij geworpen, doch de bestuurder, evenals de vier spoor- jnhnnen, die zich op de locomotief en ir de% bagagewagen bevonden, kwa men er met de schrik af. (Reuter) Het Amerikaanse leger wil met een maandelijkse aanwas van 30.000 man per maand op 1 Maart 1949 zijn sterkte hebben opgevoerd tot 790.000 man, indien het Congres de wet op de lichtingen aanneemt, al. dus heeft de comm'isie voor de toewijzingen .van het Huis van Af gevaar, digden bekend gemaakt. In geheime besprekingen had de commissie. Van do legerautoriteiten vernomen, dat het jeger over 8% mil lioen ton ammunitie van allerlei aard beschikt (in 1939 was er practisch niets) en verdér over 2/2 millioèn ge weren en 7,9 millioen ton tanks, vrachtauto's, lorrie's, kanonnen en an dere uitrusting. Ï'U gedeelte vamhet materiaal yas versleten, doch 't mees te kon voor gebruik in orde gemaakt worden. De commissie aanvaardde een bud get voor leger en luchtmacht ten be drage van 6.509.939.000 dollar, 't groot ste. ooit in vredestijd voorgekomen. Bovendien is voor de vloot een bedrag van 3.686.733.250 dollar bestemd. Het bedrag is bedoeld voor een mi litaire macht van 1.234.500 man (zon der Vloo(personeel en mariniers), na melijk 5.618.203.000 dollar voor leger en 891.736.000 dollar voor een lucht macht met een maximum sterkte van 444.500 man. Russen 4 millioen man onder de wapenen Volgens generaal Omar Bradley, chef-staf van het leger, is de Sowjet- Russische strijdmacht momenteel on geveer vier millioen-man en veertien duizend vliegtuigen sterk en zou snel 2;-co-s e gedeelte van Europa, het nabije Oosten, Korea er zelfs China onder de voet kunnen lopen. - Wanneer er oorlog zcu komen, zou de in het wetsontwerp voorziene Amerikaanse strijdmacht slechts een stopper betekenen-in afwachting van Wapenstilstand definitief over 3 dagen? De Veiligheidsraad heeft graaf Ber. nadotte, de Zweedse bemiddelaar in Palestina op zjjn verzoek opgedragen de wapenstilstand over 3 dagen defini. tief te doen ingaan. Er wordt nog gevochten in Palestina hoewel de Arabische Liga verklaart heeft, „bij wijze van proef' het vuren te' zullen staken. Daarbij rekenen de Arabieren er op, dat hun voorwaarden door de U.N.O. zullen worden aange nomen. Die voorwaarden komen er up neer, dat de immigratie van Joden en de invoer van wapens tijdens het bestand wordt stopgezet en de blok- k de>, van Jeruzalem wordt gehand haafd. Bovendien nemen zij aan, dat de U.N O. dan van de verdeling van Palestina zal afzien. MINDER PAARDENVLEES OP DE BON Indertijd is een maatregel genomen om het rantsoen paardenvlees op één bon te brengen van 100 op 150 gram om de verkoop aantrekkelijker te maken. Daar gebleken is, dat de om zet van pgardenslagers sterk gestegen is en die der rundveeslagers daalde, is besloten om het rantsoen te verla gen en te brengen op 125 gram per bon, dus nu 25 gram méér. Harvard-p(ofessor doei een goede voorspeljing De Rijksuniversiteit te Leiden heeft besloten aan prof. dr. W. E Hocking, gast -hoogleraar gedurende de cursus '47'48, vanwege de arvard-Leiden fundatie, 't ere doctoraat inde facul teit der letteren en wijsbe geerte te verlenen. Prof. Hocking verklaarde in zijn afscheidscollege, dat het opmerkelijk geestelijk enmaterieel herstel van Ne derland in vergelijking met de overige West-Europese landen, ons land voorbe stemmen zal een belangrijke rol- te spelen bij het weer opbloeien van de West-Eu ropese welvaart en bescha ming. Dit dbrdeel stemt tot verheugenis, wanneer men de^grote waarde kent, die men in leidinggevende Ame rikaanse kringen aan zijn oordeel hecht. het bijeenbrengen van voldoendé re serves. „De Amerikaanse vloot, dié thans in de Middellandse zee ligt, 'is daar voor een tweevoudig doel:-dm even tuele onruststokers te waarschuwen niet te trachten een van de vrije lan den van Europa onder de voet te lo pen en gereed te zijn om de Ameri kaanse strijdkrachten in het ergste geval te verplaatsen", aldus beeft ge neraal Louis Denfield verklaard. STAKING BIJ BERLIJNSE METRO fiet personeel van de ondergrondse spoorweg en van de bussen te Berlijn is gisteren voor één dag in staking gegaan. Bij deze staking zijn bijna 20.000 arbeiders betrokken. Zij eisen hoger loon en voedselrantsoenen en een warm middagmaal Regering Schuman op de wip Spoedig aftreden lijkt waarschijnlijk Tekenen van voortdurende onenig heid tussen de socialisten en MRP, de belangrijkste partijen in het Franse coalitie-kabinet, maken bet steeds meer waarschijnlijk dat Schuman's regering binnen 24 of 48 uur zal val len, aldus meent men in Parjjse krin-, gen. De moeilijkbeden van de regering worden nog vergroot door de bezorgd, heid door velen geuit ten aanzien van wat men „te grote concessies" noemt aan het Engels-Amerikaanse standpunt betreffende Duisland. Tenslotte is van vitaal belang het feit, dat de regering niet geheel ac» coord gaat met de nieuwe compromis, versie van het wetsontwerp 'tot ver mindering van het aantal ambtenaren met 150.000 man. In de wandelgangen van de Franse Nationale Vergadering wordt dan ook openlijk gesproken overzie mógelijk heid van aftreden van Rene Mayer als minister van financiën. Wetsontwerp om lichtvaardige echtscheidingen legen te gaan Gezinsrechter zal pogingen tot verzoening ter hand nemen Een gezinsraad voor het uitbrengen van a'dvies Bij de Tweede Kamer is thans het - reeds voor zijn geboorte veelbespro. ken wetsontwerp ingediend dat be doelt lichtvaardige echtscheiding te gen te gaan. „Waardedallnf van h«t huwelijk dreigt" In de toelichting wordt opgemerkt, dat de thans bestaande regeling het éfchtelieden, die in gemeen overleg tot echtscheiding over willen gaan, mogelijk maakt hun huwelijk binnen eiJcele weken -te ontbinden. Voor de vorm vindt dan een proces'plaats dat met meer energieverspilling A hetzelt de resultaat heeft tls men zou verkrij gen met een door de wet gesanction- neerde akte. De bezwaren, welke aan de bestaan, de practijk kleven, acht de toelichting zeer ernstig, daar o.m. lichtvaardige echtscheidingen, lichtvaardige huwe lijken in de hand werken. Bovendien geeft ontbinding van het huwelijk de vrouw slechts zelden haar economi sche onafhankelijkheid terug. In de maatschappelijke opvattingen dreigt dien 4kn gevolge een sterke waarop- daling van het huwelijk. De ipinister .van Justitie wil met zo weinig mogelijk wijziglngeg in de bestaande wet bereiken, dat aan licht vaardige echtscheidingen paal en perk wordt gesteld. Spoed mef herziening' van Rijkspersoneel Dè aangekondigde verbeteringen van de salarispositie van het Rijks personeel zullen, naar uit Den Haag wordt gemeld, worden opgenomen in de algemene maatregel van bestuur, welke de technische herziening van het Rjjksbezoldigingsbesluit zal be vatten. Met terugwerkende kracht" Het is te verwachten, dat de rege ring binnen afzienbare tijd definitie ve .voorstellen ter zake zullen berei ken. Aan de Kroon zal voorts voorge steld worden hel complex van maat. regelen te doen ingaan op 1 Jan. 1948, zodat, na verwezenlijking der voor stellen, in vele gevallen een herbere kening der reeds uitbetaalde salaris sen zal plaats vinden. Een jonge werkman te Kief tSU) heeft in twee jaar en vijf maanden zyn arbeidsprestatie voor 10 Jaar volbracht De Roosendaalse politie legde de hand op een tweetal suikerdieven, die reeds 2800 kg van dit kostbare pro* dudt hadden gestolen. Dr. Malan, de leider van de na. tionalistische partij in Zuid-Affika, welke bij de verkiezingen de overwin ning behaalde, heeft zich bereid ver klaard, een nieuwe regering samen te stellen. De poging tot verzoening, welke de wel openstelt, moet volgens zyn oor deel niet geschieden door de presi dent *an een rechtbank, maar aan een gespecialiseerde rechter, in het ont werp aangeduid als „gezinsrechter", die dit ambt blijvend vervult Voor- lopig zou deze taak aan de kinder rechter opgedragen dienen te worden. Voorlichting De gezinsrechter dient te beschikken over een aantal personen, die" hem kunnen voorlichten omtrent de bijzon, derheden van het gezin en de toestand waarin dit verkeert, een apparaat, dat in het ontwerp is aangeduid met de naam „gezinsraad". Deze is gedacht als een uitbouw van de tegenwoordige voogdijraad^ Belqische generaals zweren trouw aan hun koning Naar „Libre Belgique" be richt, hebben een aantal Belgische hoge officieren ter gelegenheid van de herden king van de veldtocht van 1940 een bezoek gebracht aan koning L^opold te*Pregny. De negen hoge officieren gaiven tegenover de vorst iffldrukking aan hun onwan. kedbare trouw en verknocht heid. Amerikaanse duikboot door eigen vliegtuig gebombardeerd Een vliegtuig van de luchtmacht der Verenigde Staten heeft een onder, zeeboot van datzelfde land gebombar deerd, waardoor vijftig leden der bemanning in het ziekenhuis opge nomen moest worden. De bommen zijn afgeworpen door een piloot, „die niet op de hoogte was met het herkenningsteken". Het voor. val is geschied in de periode van „angst wegens het feit, dat Sowjet-on- derzeeërs nabij de kust van de Stille Oceaan waren gesignaleerd". Deze trawler werd in de bezettings tijd het was toen nog het stoom schip „Francisc^s Antonius" door de Duitsers naar Kiel overgebracht en daar, na volkomen leeggeroofd en uitgebrand te zijn, In de haven van Kiel tot zinken gebracht Na de bevrijding hebben nijvere Nederlandse handen hét vaartuig ge slicht en naar Vlaardingen terugge voerd, waar het in uiterst deplorabele toestand aankwam. Te Vlaardingen wist men dit wrak niettemin om te bouwen tot een moderne trawler, een -welkome aanwinst Voor de Neder landse haringvloot. Gisteren werd op de Noordzee een proeftocht gehouden. Zweeds elftal voor Amsterdam Het Zweedse elftal voor de wedstrijd tegen Nederland op 9 Juni a.s. te Amsterdam is als volgt samengesteld: Doel: Torsten Lindberg. Achter: Knut Nordahl en Erik Nilsson. Midden; Sune Andersson, Borje Le- ander cn Kjell Rosen. Voor: Henry Carlsson; Gunnar Gren, Gunnar Nordahl, Nïls Liedholm en Stellar Nilsson. Reserves: Karl Svensson, John Wik_ dahl, Rune Emanuelsson en Egon Svensson. In België weldra gehele dislribuiie van de baan Nu in België nog slechts brood, margarine, Spijsolie en suiker tot September a.s. gerantsoeneerd zijn, is men er toe overgegaan aan de be. volking distributiekaarten uit te reiken, welke geldig zijn voor een periode van vier maanden. Verwacht wordt, dat na deze periode het gehele distribu tiesysteem, behalve voor brood, zal kunnen voorden afgeschaft. Gedurende de vacantieiijd zal een maal in de veertien dagen een bon- nenlijst worden gepubliceerd. MEISJE GEDOOD BIJ VAL IN LIFTKOKER In de fabriek van de firma Andre- lon te Bodegraven js de 22-jarige Jtnnie Houtman uit Alphen a. d. Rijn in een liftkoker omlaag gestort Het meisje opende de deur en bemerkte - niet, dat de lift zich een etage hoge* bevond. Achteruit stapte zij ih hel donkere gat en stortte omlaag. Snelle medische hulp kon niet meer baten- De politie stelt een onderzoek in naar de vraag hoe het mogelijk was, dat de liftdeur geopend kon worden. Fullriede krijqt twee en een half jaar Het Bijzonden Gerechtshof te Arn hem heeft uitspraak* gedaan in d« zaak tegen de Duitse officier Fullrie de, die ten laste werd gelegd, dat hij op 1 en 2 Oct. 1944 als „oberst" van de Duitse Wehrmacht, vergeldings maatregelen nam tegen de inwoners van het Veluwse dorp Putten in ver- band met een aanslag op Duitse mili-- tairen. De procureur-generaal mr. Fikkert eiste .tijdens de behandeling van deze zaak op 19 Mei jJ. een gevangenis straf van 5 jaar. Het Bijzonder Hof veroordeelde .Fullriede tot een ge vangenisstraf van 2'i Jaar met af trek. In de - motivering van dit vonnis wordt o.a. opgemerkt, dat ten voor dele van verdachte zeer verzachten de 'omstandigheden gelden. Hij heeft n.1. met» tegenzin het bevel, dat niet zijn initiatief was, slechts ten dele uitgevoerd. NEHER EN VAN VREDENBURGH SPREKEN MET HATTA Komt Sjahrir terug in Republikeins kabinet? Aneta meldt, dat n.a.v. de bespre kingen te Kalioerang tussen de Re publikeinse en de Nederl. delegaties een onderhoud plaats zal hebben van de heren van Vredenbureh en Neher met Ae Republikeinse eerste minister, Mohammad Hatta Verschillende te Batavia verschij nende Republikeinse bladen voorspel len de politieke „come-back" van Sjahrir bij de aanstaande kabinets wijziging. Volgens „Merdeka" zou Sjahrir kans maken als minister van Buitenlandse Zaken (een functie, die hij in zjjn eigen kabinetten naast het premierschap tweemaal vervulde), terwijl Sjari/oeddin zou terugkeren in zijn oude functie van minister van Defensie Een vermaning van R.V. D. De Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia heeft in een commentaar over de politieke toestand opgemerkt, dat federaal Indonesië voor de da tum van 1 Jan. reeds veel verder is dan de Republiek en dat deze laatste kans loopt, straks als ongeorganiseer de en niet.welvoorbereide eenheid haar plaats te moeten innemen naast de andere staten. „Het is niet moeilijk om uit te maken, waar dan het zwaartepunt zou komen te liggen" voegt de R.V.D. €r veelbetekenend aan toe. Gespannen atmosfeer in Kalioerafig Sedert het bekend worden van de Russisch Republikeinse betrekkingen, tot stand gebracht door Soeripn®, hangt te Kalioerang bij de Neder lands-Republikeinse besprekingen een gespannen atmosfeer, vooral aan Re publikeinse zyde. In onofficiële krin gen is veelal sprake van het afbreken dér onderhandelingen door de Neder, landers, aldus meldt Aitela. De Columbia-dijken zijn alle in gevaar De overstromingen in Noord-Ame rika dreigen een nieuwe ongunstige wending te nemen. Toen de vloed van de Columbia op 4e laatste 100 mijl naar zee het zwaar bedijkte dal van de beneden-rivier binnenviel, keerde het getij van zee uit zich te- gen de rivier,-zodat men vreest voor hel rijke grasland van het dal. fVol- gens deskundigen van het*leger be vindt de gehele bedijking van het be neden-dal zich in een critieRe toe stand. Het. gebied van Clatskanie tussen Portland en de kust van de Stille Oceaan wordt door het nog steeds .wass^pde water van de Columbia dat de top van de dijk bijna bereikt heeft bedreigd. De bewoners zijn geëvacu eerd. Hoewel het hoogste 'niveau van de vloed Portland is gepasseerd noemen de genietroepen van het Amerikaan se leger de toestand „critiek" in zes gebieden van Portland tot de kust van de Stille Oceaan. Mfeer aan de bovenloop van de ri vier is het ergste voorbij en is het mogelijkfna te gaan hoeveel perso nen het leven hebben verloren en hoeveel schade is aangericht- Her hoogwater van de Fraser Is Woensdagavond begonnen te dalen. Het gevaar is thans voorbij, hoewel de Thomson-rivier nog hoog water heeft en een hevige stijging van de laatste'het dal van de Fraser to ge vaar zou kunnen brengen. Vancouver's spoorwegverbinding met de buitenwereld is door water ver broken. Ruhr - Controle De Londense zes mogendheden-con. ferentie over de toekomst van W. Duitsland ia gisteren .naar het schijnt met algeheel succes, beëindigd. Volgens Reuters diplomatieke corre spondent is een der voornaamste re sultaten van de besprekingen de.vor. ming van een internationale controle organisatie voor de Ruhr-industrieën, samengesteld uit de zes mogendheden .Engeland, Frankrijk, de VS, Bel gië, Nederland, en Luxemburg en vertegenwoordigers van West-Duits- land, met bevoegdheden ten Aanzien van de distributie van de voornaam ste producten van het Ruhr-gebied, in het bijzonder tteenkool, cokes, en staal. 11 IW WISSELEND BEWOLKT Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tusseft ZuicSWest en West Wisselend», bewolking met enkele regenbui®» koel. i

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1