IkmaatfJeï N.-HOLLANDSE PERS 1945 v Echtscheiding 'EK-<ZOHK£iCmjm Zijn de Russen in Duitsland bereid tot toenadering r~ Gaat bestand in Palestina op 10 Juni in? „Duitsers worden minstens even clement behandeld als wie dan ook" Djokja wenst geen impasse Scherpe reacties 5e Jaargang No. 1252 Maandag 7 Juni 1948 Uitgave voor de gelijknamige Sticb'ig. Yerantw. redacteur J. v. Zoonen. Redactie en administratie: Ridderstraat hoek Oude. gracht. Tel 3967. Een der meest ellendige verschijn selen die zich in deze tijd in hevige mate voordoen, ook in ons land, al behoort Nederland nog niet tot die landen, waar het schering en inslag is, is dat der echtscheidingen. Niet het verschijnsel der echtschei ding op zich zelf is zo ellendig, als wel de wetenschap, dat een diepe tragiek aan de echtscheiding is voor afgegaan. Een brok tragiek, waar van de buitenwereld veelal geen no tie heeft. De Minister van Justitie is nu tot de overtuiging gekomen, dat de echtscheiding in Nederland te gemak, kelijk kan worden uitgesproken en heeft een. wetsontwerp ingediend om de procedure te vergemakkelijken, maar de scheiding niet zo vlot te la ten uitspreken. Het is de bedoeling, dat meer po gingen tot verzoening worden om gewend, alvorens de scheiding wordt mogelijk gemaakt en de minister acht het gewenst, dat hiervoor niet meer de gewone rechter in aanmer king behoort te komen, maar dat er een gezinsrechter moet worden aangewezen, die de pogingen tot ver zoening moet trachten te verwezen lijken. Op zich zelf is dit idee niet te verwerpen. Wjj hebben ons dikwijls met verwondering afgevraagd of de voorzitter van de rechtbank we1 de aangewezen persoon was. om een verzoening tussen man en vrouw tot stand te brerge~ Voc.- die taal is het toch niet zo zeer nodig, dat men over een grote doSis kennis van het Burgerlijk Wetboek of het Wetboek van Strafreoht beschikt, maar wel, dat men ontz.-glgk veel nis heeft en dat men de beweegrede nen die tot echtscheiding aanleiding geven, psychologisch weet te ont leden. En met alle respect voor de pre sidenten van onze rechtbanken, we hebben aan hun deskundigheid in dit opzicht wel eens getwijfeld. Aanwijzing van bepaalde gezins- rechters. in de geest van kinder rechters. achten wij dus een goede oplossing. Een oplossing die echter 'aan het vraagstuk der mislukte hu welijken weinig afdoet. Hier komen we nu tot de toelich ting van het wetsontwerp, waarte gen we enkele ernstige bezwaren hebben. Er wordt in de toelichting gezegd, dat lichtvaardige echtschei dingen lichtvaardige huwelijken in de hand werken. We geloven, dat deze stelling alle grond mist. Ons zijn gevallen bekend van scheidingen tussen personen, die eerst na jaren lange kennis een huwelijk waren aan gegaan en we weten tevens van over haaste huwelijken, die voortreffelijk zijn gebleven. Naar onze overtuiging wordt zo goed als geen enkel huwe lijk gesloten met de gedachte: over een poosje gaan we toch weer* van elkaar. Als de wetgever zich op dit standpunt stelt bij de beoordeling van het vraagstuk der echtscheidin gen, gaat hg van een o.i. zeer aan vechtbaar standpunt uit en is een onbevooroordeelde behandeling bij kans onmogelijk. Een weinig verder zegt de minis ter: „De samenleving, die verraad aan eigen volk tot 't uiterste straft, telt verraad aan het gezin gering en gaat dit practisch gesproken zelfs niet tegen." Deze vergelijking, die o.i. kant nog wal raakt en wel heel ongelukkig gekozen is, toont duidelijk, dat de bewindsman over echtscheiding een bepaalde gevestigde overtuiging heelt en de echtscheiding als immoreel zijnde afwijst. Dit is natuurlijk ieders goed iecht. We leven gelukkig nog in een land, waarin een ieder mag zeggen wat hij wil en volgens eigen overtuiging mag handelen. Het vervult ons echter niet zorg, dat het vraagstuk der echt scheidingen in behandeling wordt ge nomen met de voorop gezette ge dachte deze mensen als verraders te beschouwen. Het wil ons toeschij nen, dat de minister met deze uit lating niet gelukkig is geweest. vZ. STERKE WIND Krachtige, in het Noord-Westen van bet land tijdelijk stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Langs de kust weer wat koeler in de namiddag, overigens weinig verande ring van temperatuur. Aanbod tot bespreking over geldhervorming verwacht Frankrijk schijnt geneigd het balletje op te vangen Maarschalk Sokolofsky, de' Sovjet- Russische militaire gouverneur in Duitsland heeft volgens Reuter zijn voornaamste financiële en politieke adviseurs opgeroepen voor een spe- icale bijeenkomst op zijn hoofdkwar tier te Berlijn. In^)uitse politieke kringen, welke in nauwe relatie staan met het Sov jet-Russische hoofdkwartier te Karls- horSt deed men verstaan, dat op deze bijeenkomst besloten zou worden over de Sovjet-Russische houding ten op zichte van de geldhervorming welke naar gemeld wordt, in de loop van deze maand in West-Duitsland zou worden uitgevoerd. Duits blad deed beroep op de Fransen Men sprak van de mogelijkheid van een alsnog op het laatste ogenblik te doen Sovjet-Russisch aanbod tot her. opening van de vierzijdige bespreking over een geldhervorming voor gencel Duitsland. Veelbetekenend acht men een artikel in het onder Sovjet-Rus sische contróle. verschijnende Bjrüjn- se blad „Nach'texpress". waarin een beroep wordt gedaan op de Franse militaire gouverneur, generaal Kocnig een bijeenkomst van de geallieerde bestuursraad te organiseren voor 35 Juni. Berlijn hoopt De Sovjets zouden niet zelf het ini tiatief willen nemen tot een verzoel^ om een bijeenkomst van de bestuurs raad. doch wel op een eventuele bij eenkomst aanwezig willen zijn wan neer het initiatief daartoe door een der andere mogendheden genomen zon worden. Door Franse functionnarissen is ge suggereerd, dat de raad tegen 10 Juni bijeengeroepen zou worden, voor het eerst sedert 20 Maart, toen Sokolofs ky de raad verliet. In alle kringen te Berlijn hoopt men Grote belangstelling voor Smuts' ere-promotie Aangezien is gebleken, dat voor de erepromotie van veldmaarschalk Smuts aan de Leidse universiteit meer belangstelling bestaat, dan aanvanke lijk werd verwacht, is besloten deze promotie op 18 Juni as. niet in het grootauditorium te doen plaats heb ben, maar in de Pieterskerk te Leiden waar ruim 1800 belangstellenden kun_ nen worden ondergebracht. In de Pieterskerk ontvingen ook koningin Wilhelmina op 9 Februari 1925 en Winston Churchill op 10 Mei 1946 hun ere-doctoraal van de Leidse universi teit. Generaal Smuts heeft ondertussen Athene per vliegtuig verlaten op weg naar Engeland. SPAAK WEDEROM NAAR KONING LEOPOLD? Volgens „Derniere Heure" zal de Belgische minister-president Paul Henri Spaak zich Woensdag wederom naar koning Leopold in Zwitserland begeven teneinde hem op de hoogte te stellen van de resultaten van de te houden kabinetszitting, waar de posi tie van de koning besproken zal wor den. Volgens het blad zou de koning na dit onderhoud de regering om een beslissing inzake zijn positie verzoe ken. Van Gogh-collectie weer terug in ons land De Van Gogh-colleciie van het Am sterdams Stedelijk M\iseum, die onge veer 70 doeken omvat, is na een Eu ropese rondreis van 8 maanded in Amsterdam teruggekeerd. In October begonnen de schilderijen hun reis naar Bazel, werden vervolgens geëx poseerd in Engeland en tenslotte in Noorwegen. De belangstelling, die de Nederland, se schilder vooral in Engeland heeft getrokken, was buitengewoon groot. In Londen waar o.a. de Engelse Ko ningin een kijkje kwam nemen, wer den in 5 weken 158600 bezoekers ge teld. In Birmingham waren het "er ruim 100.000 in 3 weken en in Glas- gow 101.000 in 31/2 week, waarvan op één Zondag niet minder dan 12.000. In Oslo kwamen 60.000 personen in bijna 4 weken tijd de tentoonstelling bekijken. dat de raad inderdaad bijeen zal ko men, zodat aparte geldhervormingen voor Oost, en West-Duitsland zouden kunnen worden afgewend, daar derge lijke aparte regelingen, aldus meent men ,de scheiding tussen de twee an dere delen van Duitsland meer defini. tief zouden maken dan welke andere stap ook. Controles verminderd Ook zouden andere berichten uit de Sovjet-Russische zóne er op wijzen, dat de onder Russische contróle staan de organisaties en autoriteiten aldaar begonnen zijn een verzoeningspolitiek te volgen. De politiecontróles op reizigers langs de weg en in de 'treinen zouden sedert 1 Juni aanzienlijk verminderd zijn, in het bijzonder in de provincies Bran denburg en Mecklenburg. Delft in het teken van de Vrede van Munster Delft stond Zaterdag in 't teken van de herdenking van de Vrede van Munstéh Overal werd druk gevlagd en velen haöden zich met Oranje getooid. Behalve de prinses-regentes waren vele ministers en andere autori teiten des middags aanwezig bij de herdenkingsplechtig heid in de Nieuwe Kerk. Dr. Beel o.a. sprak een herden kingsrede uit, waarin hij o.m. zeide, dat de strijd om onafhankelijkheid en in de eeuwen na de Vrede van Munster wij gegroeid zijn „tot Nederlanders, fier in *t besef van onze eigen aard", die meebrengt, „dat wij nim mer een volk van gelijkge schakelde individuen zullen worden". Des morgens had minister Gielen de tentoonstelling in de Waalse Kerk op het Prin senhof geopend. Vier en iwintig duizend Joden op Cypres in hongerstaking Reuter verneemt te Amman, dat als voorlopige datum voor een wapenstil stand in Palestina is vastgesteld. Donderdag 10 Juni. Bernadotte bewaarde nog het stil- zwijgen over de resultaten van zijn vredesmissie. Hij heeft o.a. met koning Abdoellah en met Mosje Sjertok ge sproken, maar de journalisten zeide hij dat hij het thans „nog te druk had" om verklaringen af te leggen. De 24.000 Joden, die door de Engel sen op Cyprus zijn geïnterneerd zij» Zondag een hongerstaking van 24 uur* begonnen. Zij hebben Trygvie Lie, secr van de V.N. en de Britse commissaris voor de kampen, sir Godfrey Collings. gewaarschuwd, dat een voorgezette in ternering „de ernstiste gevolgen" zou hebben. Zij zejden er 'bij, dat dit de laatste waarschuwing was. Duitse diensten Volgens Joodse bron hebben on danks het officiële Britse embargo - Egypte en Irak op 4 Juni j.1. nog een groot aantal zware wapens van Enge land ontvangen. Voorts zouden 28 Duitse officieren die deel uitmaakten van Rommel's Afrika-korps zich ter beschikking van het Arabische hoofd kwartier hebben gesteld. Begonnen Joden aanvallen op Heilige Stad? De hoofden van de katholieke ge meenschappen te Jeruzalem beschul digen in een telegram aan het Vati- eaan de Joden er van, dat zij een dag vóór het einde -van het Britse man- Thans definitief Officieel wordt gemeld te Athene, dat ex-koning Michaël van Roemenië en prinses Anne de Bourbon-Parma op 10 Juni 'te Athene in het huwelijk zullen treden. Volgens het Atheense nieuwsbureau zal het huwelijk in de kapel van het koninklijk paleis volgens de rites van de Orthodoxe kerk plaats hebben. Truman met gouden medaille onderscheiden De eerste Amerikaan, die de gouden medaille van Gus'taaf Adolf van Zweden ontvangen heeft ,is de presi dent der V.S., Truman. De medaille werd hem overhandigd door Prins Bertil, kleinzoon van de tegenwoor dige Zweedse koning. Truman heeft prins Bertil vervol gens commandeur in de Orde van Verdienste gemaakt. ZWAAR WEER IN ENGELAND Zondagavond heeft het in Engeland hevig geregend en een orkaan met een snelheid van 80 km per uur heeft overstromingen en schade in verschil lende delen des lands veroorzaakt. De rivier de Conway is buiten haar oevers getreden. Nabij de kusten verkeerden vele kleine schepen in nood; reddingsbo ten zijn uitgevaren. daat aanvallen op de Heilige Stad begonnen waarbij vele geestelijken, nonnen, vrouwen en kinderen werden gedood of gewond en de kerk van het Heilig Graf en andere kerken en kloosters werden geschonden. UITBREIDING N. H. ELECTRICITEITSBEDRIJF Voor de uitbreiding van de centrale van het provinciaal electricïteitsbe- .dryf in Noord-Holland is in eerste rijn een bedrag van f 10.000.000 evraagd, dat grotendeels benodigd is voor de plaatsing van ketels en turbine welke het vermogen der cen trale moet opvoeren tot 200.000 kw. Aangezien nog vele andere bestellin gen, met het oog op de lange lever tijden nog dit jaar, moeten worden geplaatst, wordt thans als tweede ter mijn een bedrag van f 5.000.000 aan gevraagd, waarbij Ged. Staten opmer. ken, dat geen zekerheid bestaat, dat dit bedrag voldoende zal blijken voor het gehele werk. Minister van Justitie over het omstreden Mariënbosch of wordt uitgeleid Slechts 10 procent is „Kloof tussen beide landen moet gedempt worden" „Aan de ene kant wordt Ik afgeschil derd als een minister van barmhar- heid en aan de andere kant als een minister van de gestapo", aldus minis. ter Maarseveen die op een perscon ferentie de critiek op kamp-Mariën- bosch ter sprake bracht.. „Heel veel critiek had achterwege kunnen blij ven als men de inlichtingen, waarover men beschikte, even had getoetst bij de daarvoor geëigende instanties". Voeding is uitstekend" Ten aanzien van de voeding deel de de minister o.m. mede, dat deze uitstekend is, n.L dezelfde als welke Nederlanders krijgen. De gezinnen worden bijeengehou den. Er zijn aparte barakken, waar de jeugd des nachts verblijft. Er zijn natuurlijk klachten en grieven, maar voor de behandeling daarvan is een contactcommissie ingesteld. Het aan tal brieven, dat verzonden en ont vangen mag worden, is onbeperkt, dhiaar er is censuur. Ook mogen levens middelenpakketten worden ontvan gen. Slechts levensmiddelen uit de zwartè handel worden geweerd. De minister vestigde er de aandacht op, dat verschillende verbeteringen waren aangebracht vóór de pers haar bijzon dere belangstelling op het kamp richt te. Z.i. was er du3 eigenlijk geen reden meer om op oude toestanden terug te grijpen. Averechtse werking Men heeft bezwaren geuit tegen het „van 't bed lichten", zeide de min. De Rijksvreemdelingendienst heeft daartoe nooit opdracht gegeven, maar ditT overgelaten aan h«* beleid van de gemeentelijke politie. De mi. nister erkende, dat het inderdaad is voorgekomen, dat wanneer vrees voor ontvluchting bestond mensen 'g morgens vroeg van het bed zgn gelicht. Reeds voor de „persbelang stelling" is het bevel uitgevaardigd, dat tevoren gewaarschuwd moest worden. Van de tweehonderd zijn er toenhonderdtwintig onder ge doken! Worden de Duitsers minder clement behandeld dan 'Belgen, -Fransen en anderen, die worden uitgeleid, of min. Generaal Soedirman gedementeerd Antara verneemt uit kringen der Republikeinse delegatie, dat de Ne derlandse mededeling aan Hatta geen ongunstige invloed* zal hebben op de onderhandelingen. Het bewijs hiervoor wordt volgens deze kringen geleverd door de agenda voor de komende week. De inhoud van de Nederlandse me dedeling betreft de souvereiniteits- kwestie en de buitenlandse betrekkin, gen. De republikeinse regering, zo zeiden zij doet alles om een antwoord zo veel mogelijk te bespoedigen. Geen van beide partijen is volgens, hun oor. deel gebaat bij een impasse. Demobilisatie zal worden voortgezet In verband met de uitlatingen van de Republikeinse generaal Soedirman, dat in de republiek een algehele mo bilisatie moet worden uitgevaardigd heeft Moh. Roem, de voorzitter der Repub. delegatie voor de onderhan delingen met Nederland, medegedeeld, dat de Republikeinse regering geen mobilisatie overweegt en dat men integendeel juist bezig is met de de mobilisatie van de vroegere leden der T.N.I. Moh. Roem zeide, dat men Soedir- Radio Moskou heeft Engeland er van beschuldigd kolonel Tasoyef, die enige weken geleden als politiek vluchteling naar Engeland was ge bracht, maar later weer wenste terug te keren naar Berlijn, ontvoerd, ge marteld en mishandeld te hebben. Londen heeft de juistheid van dit be richt met klem ontkend. Aan een aantal Europese landen zijn in het kader van het ERP nieuwe aankoopmachtigingen voor voedsel en goederen verstrekt. Nederland kreeg machtiging voor een bedrag van 1.311.000 dollar. mans' uitlatingen moest zien als eeu reactie op de berichten van de laat ste tijd over „afbreken der onderhan delingen" en de „onrustige stemming" over een impasse bij de onderhande lingen. Soeripno's volmacht qepubliceerd De „Nieuwsgier" heeft de „officiële door Soekarno getekende" accreditatie^ brief aan de vertegenwoordiger te Praag, Soeripno, gepubliceerd. Volgens de tekst kreeg Soeripno inderdaad volmacht om in naam van Indonesië met de regeringen van Oost. of Centraal Europa en de Sovjet- Unie te onderhandelen over de ves tiging van vriendschappelijke betrek, kingen en verdragen te sluiten en te ondertekenen. „New York Times" doet een goede voorspelling Volgens de' „New York Ti_ mes" kan de broodrantsoe nering in België, Engeland, Frankrijk, Nederland, Italië en enkele Scandinavi sche landen opgeheven wor den, indien een Amerikaanse oogstvoorspelling juist blijkt Twee Amerikaanse deskun digen voorspellen n.1., dat de VS. een graansurplus voor export zullen overhouden, in dien het weer goed blijft. '6 Werelds grootste telescoop, een apparaat met een lens van 2Ö0 inch waarvan de constructie 20 jaar verg de, zal, naar uit Palomar Montain (Californië) gemeld wordt, gebruikt worden bij het onderzoek naar het vraagstuk van wel of geen leven op Mars en „bij de oplossing van het levensraadsel zelf". "t Laatste lijkt ons nogal raadsel, achtig» Het kamp Mariënbosch bij Nijmegen,* 'n doorgangskamp voor uitgewezen Duitsers, heeft een felle critiek on dergaan van de zijde van enige dagbladen. De Duitsers zouden, in het kort gezegd, ongeveer zo behandeld wor den als zij ons plachten te behandelen. Veel althans deugde er niet aan het kamp Mariënbosch, zijn leiding, de bewakers en de Rijks vreem delingendienst Deze laatste heeft zich verweerd en thans heeft de minister van Justi- - tie, mr. J. H. Maarseveen, dit verweer onderlijnd met een aantal verklaringen, die punt voor punt de bewerin gen in een deel dor Neder landse pers tegensp- ckt.. der clement dan Nederlanders, die uit Duitsland gezet worden? vroeg de minister en hij antwoordde aldus: ,Nog nooit zijn vreemdelingen met zo veel rechtswaarborgen omgeven uit geleid als juist de Duitsers. Ze wor den omringd door het maximum aan rechtswaarborgen. Wij keren terug tot de rechtsstaat, maar wij zgn de toe stand van voor de oorlog ver voor uit". Gevoelens van wrok niet in het spel De minister verzekerde voorts, dat het volkomen onjuist is, dat gevoelens van wrok of ressentiment een rol zou. den spelen, hetgeen hieruit blijkt, dat slechts 10 pet. der Duitsers is of wordt uitgeleid. De Rijksvreemdelingendienst werkt er juist toe mede, dat Duitse kinde ren in Nederland gastvrij worden ontvangen. De regering is bezig het - contact tussen Nederland en Duits land weer te doen lopen. De kloof tussen beide landen moet worden ge dempt. Te denken, dat de regering het herstellen van het contact ener zijds bevordert en anderzijds sabo teert is onlogisch. Naar fs ministers oordeel moesten bijzondere gevallen niet behandêfld worden, want „dan zou de regering gedwongen worden een boekje open te doen. En de regering wenst nie mand aan de schandpaal te slaan." Voorts deelde de minister o.m. nog mede, dat bijzondere consideratie ge bruikt wordt ten aanzien van Duit sers, die met Nederlandse vrouwen gehuwd zijn. op voorgestelde verlaging van Marshall-plan De voorgestelde verlaging van de Amerikaanse hulpverlening heeft zo wel in als buiten de Ver. Staten scherpe reacties verwekt. De Republi keinse senator Vandenbergh heeft ge vraagd, persoonlijk voor de Senaat te mogen pleiten tegen de aanvaarding dezer verlaging, hetgeen hem werd toegestaan. Ook Marshall en zijn rech terhand, Lovett, interveniëren pep. soonlijk bij de Senaat. Paul Hoffman, de directeur van 't Herstelprogram, heeft 'n scherpe anti-Sovjet-Russische rede gehouden, waarin hij zeide dat de bescherming van de Ver. Staten over West-Europa „de sterkste hoop vormt dat een nieuwe wereldoorlog zal worden voorkomen". Hitier zou zich in 1939 ook wel be dacht hebben, wanneer hij een der gelijke verbonden macht tegenover zich zou hebben gehad. De Sovjet-Unie, de meeat-machtige dictatuur die de wereld ooit gekend heeftv lanceert een weldoordacht pro gram om alle vrije instellingen te ver nietigen, aldus Hoffman, die besloot met de woorden: „het leiderschap vaft de vrije wereld berust than# bij de V.S." Ook de Britse pers reageert leven» dig. Er is algemeen teleurstelling. „Hlf People" schrijft, dat verscheidend Marshall-landen zich nu afvragen ..oé het wel de moeite loont deze ver nu* derde hulp te aanvaarden, vooral we* 1 genj de gestelde voorwaarden'

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1