Ze kunnen uren vertellen tientallen vragen houden hen bezig „Watermannen" en „Margrieten" hebben er bijna 4 jaar opzitten KLM Nederlands wegwijzersapparaat is tot ver over de grenzen beroemd Abonneert U op dit blad Avontuur in Venezuela OVW-ers binnenkort weer thuis De verslaggever van het ANP, die He terugreis uit Indië maakt aan boord van 'iet troepenachip „Watt - man", schrijft ons: 't Is heel moeilijk te peilen, wat •r omgaat in de harten en hoofden van de OVW-erar de mannen van de bataljons „Margriet- uit Overijssel en >*De Watermannen" uit Zeeland en Brabant, die momenteel aan boord Van het troepenschip „Waterman" de grote reis naar „huis" maken. Wie gedacht ?ou hebben, dat het een uitbundige en vrolijke boel aan boord is en dat iedereen opgetogen en ongeduldig over de reling hangt lom toch maar zo gauw mogelijk 'n Btukje van „Neerland's blonde dui- 'nen" te zien, komt bedrogen uit. Mistchien zal dit mog veranderen, wanneer wy inderdaad vlak bii de Nederlandse kust komen. Op dit Ogenblik wij hebben juist van morgen, na een week varen zonder Iets anders te zien dan zee e lucht, de kust van Afrika in zicht gekre gen en zetten nu koers naar Aden is er evenwel geen sprake van. Zodra men met deze mannen gaat opreken* over hun ervaringen op Ja va. kunnen zy uren achtereen pra ten. Zrj hebben dat land leren lief hebben als weinig anderen. Unaniem Btfn zfl van oordeel, dat zij er een moeilijke en vaak gevaarlijke tijd hebben gehad, met veel ontberingen en tekortkomingen, maar ook, dat Bij er ervaringen hebben opgedaajj, die zij voor- geen goud meer zouden willen missen. Ik geloof niet, dat er onder deze OVW-ers één man te vinden is, die er 3pijt van heeft destijds als vrijwilliger te hebben ge tekend. Series vragen Maar spreekt men met deze man- tien over de toekomst, dan worden zij gesloten en bijkans down. Hoe Zullen rij r Nederland worden oht- Vangen? Is de tijd, dat men hun ge- Wonden en zieken uitschold voor i,wioordenaars" inderdaad voorby Vlammende raketten", een nieuw kermisvermaak De inwoners van Jette, een Brus selse voorstad, zyn de eersten ge weest, die de „vlammende raket toren", een nieuwe, door drie Haag- ee zakenlieden geëxploteerdé kermis attractie, in werking konden zien en op haar deugdelijkheid konden beproeven. j Boven in deze 35 meter hoge toren beweegt een electro-motor van 45 pk. tien „raketten", die ieder aan 6 a 10 personen plaats bieden in het rond. De snelheid kan 75 km. per uur zijn. De „raketten" beschrij ven dan een cirkel met een omtrek van 110 meter en zweven 38 meter 'boven de grond. Aan de achterzyde van de „raketten" vlamt een koud vuur, waardoor de 3uggeste van ech te raketprojectielen nog wordt ver groot. Op een cirkelvormig platform hunnen 500 mensen wachten, tot zij in een der „raketten" kunnen plaats tiemea. Bg de constructie van dit platform en de trappen die er heen leiden, heeft men zich beyverd, de kans op onaangenaamheden voor mensen*, met hoogtevrees uit te scha kelen. Het Nederlands Technisch Bureau voor Ontwikkeling van de Industrie te Den Haag heeft de berekeningen voor dit project gemaakt. Het idee Is van een Ttlburgse kermisexploi tant. Te Jette werd dezer dagen de of ficiële opening verricht bp het plat form van de rakettoren, 20 meter boven de begane grond. De toeloop was zeer groot. De ondernemers hebben reeds aan biedingen gehad met hun rakettoren naar Frankrijk en Portugal te ko men. maar er z$n nog geen defi nitieve plannen bekend. Zullen zij voldoende geld en punten krijgen om een beetje fatsoenlek in de kleren te komen? Zal het voor hen, die een gezin hebben, mogelijk zyn een huis te vinden? En zo zijn er tientallen vragen die deze mannen bezig houden. Vertrouwen hebben zij maar weinig. De honderden beloften, die hen zyn gedaan, maar die in het niet verdwenen,.de duizenden andere teleurstellingen en teleurstellinkjes, die zij te slikken kregen, doet hen thans een houding aannemen van: „Eerst zien, meneer, en als het kan ook voelen!" Het is zé een tweede natuur geworden de sombere kant van de zaak te kiezen, dat toen be kend werd aan boord van de „Wa terman", dat Egypte openlijk de strijd tegen Israël begonnen was en er vermoedelijk geen post in Port Said zou zijn, of verstuurd zou kun nen worden, het gerucht dat het Suez-kanaal wel gesloten zou wor den en wij de reis om de kaap zou den moeten maken, grif geloof vond. Geduld met hen Het zal moeilijk zijn, deze mannen weer in het xreel van onze vader landse maatschappij te brengen. Zij zijn het normale leven te zeer ont wend. Het grootste deel kwam reeds in November 1944 onder de wapenen, tevoren als onderduiker of verzets man een abnormaal leven te hebben geleid. En toen begon het: dienst op Walcheren, wachtlopen op klom pen in de winter 19441945, na de bevrijding wachtlopen langs de Duit se grens, bewaking van krijgsgevan- genen, tekenen voor de cKenst over zee. welke begon met het eindeloze wachten op Malakka vóór het bevel kwam: oversteken naar Java. En daar eerst de moeilijkheden met de Engelse en Brits-Indische troepen, het eerste treffen met de TRI, de eerste gewonden, de poli- Controle op levensgiiddelenprijien nog zeer nodig C.C.D. maakte in begin Mei 2318 processenverbaal op De prijzen voor levensmiddelen blyven de aandacht vragen. Van tijd tot tijd grijpt de prijscontroledienst dan ook krachtig in. Het resultaat van een onderzoek, dat deze dienst in samenwerking met CCD en poli tie in het begin van de maand Mei in het gehele land naar de prijzen der voornaamste levensmiddelen bij on geveer 8000 zaken instelde, was 824 processen-verbaal. Drie honderd ze ven en twintig hiervan betroffen de zo belangrijke prijsaanduiding en 497 waren prijsovertredingen op boter kaas, brood, melk, vlees, aardappe len en eieren. De CCD en de Rijkspolitie bene vens de gemeentepolitie in de gro tere steden hebben vruchtbaar aan deze actie meegewerkt. De CCD constateerde 814 prijsovertredingen, waarvan de meeste prijsaanduiding betroffen, de rykspolitie bijna 400, en de gemeentepolitie in Amsterdam Rotterdam en Den Haag maakte in 280 gevallen, waarin de prijsaandui ding ontbrak, proces-verbaal op. De Rotterdamse politie deelde bo vendien nog 248 waarschuwingen uit. In totaal zijn er dus 2318 proces sen-verbaal opgemaakt. De meeste overtredingen werden begaan bij de z.g. uitbrengklanten, wier bestel- boekjes de onloochenbare feiten toonden. tionele actie, de afmattende patrouil les der zuiveringsacties, de strijd te gen de rambokkers, de eerste belof ten van demobilisatie, nieuwe acties, nieuwe beloften en dan tenslotte na bijna vier jaar het uniform te heb ben gedragen, de thuisreis. „Ik hoor maar", aldus zei overste Luesen, commandant van de Watermannen my, „dat men in Nederland even ge duld heeft met deze knapen, ons even de tijd geeft weer te wennen aan een normqje tafel en een nor male stoel en een normaal bed en dat men begrijpt, dat wtf een beetje anders terugkomen dan wy gegaan zyn. Als men daar het geduld voor heeft, zal het best gaan. Vooral ook, omdat deze mannen een behoorlijke portie initiatief en zelfstandigheid hebben ontwikkeld, eigenschappen, die iedere baa3 kan gebruiken." Het zijn geen bloemen en hoera's op de kade, die deze mannen vra gen: maar een simpele kans om de achterstand, dde zij kregen in de jaren dat zij de Nederlandse zaak dienden, in te halen. KONINKLIJKE LUCHTVAAR! MAATSCH f A Aan de KO.fIKKLTJïIS IÜCKTVAA1? 1'AATbCKAf'PIJ K.V. Eriksbergsrraran 12 A. jUckjiola 2 W S I) N. J De KLM verzond op 24 Mei een brief van Batavia naar Stockholm. Via Amsterdam arriveerde de brief drie dagenlaterinde Zweedse hoofd, stad, zoals uit de poststempels blijkt. A.N.W.B. 1 Juli 65 jaar 'i Begon met velocipedisten en nu kent de ANWB zelfs luchttoeristen I In 1883 waren de fietsen nog schaars. Eigenlijk konden wq van fietsen niet spreken: men noemde het hoge, on gemakkelijke vervoersmiddel velocipè- de en 't was nog maar heel kort ge leden, dat de „velocipedisten" tijdens hun tochten 'n serieuze kans liepen in het één of andere dorp met ste nen van behoorlijk kaliber bekogeld te worden..... Het pleit voor hen, dat ze niet bjj de pakken gingen neerzitten. Ze richtten zelfs clubs op en een ontmoe ting tussen twee van deze clubs, één uit Haarlem en één uit Den Haag, er gens in de omgeving van Beiui^kom, nas de aanleiding tot een vergade ring in' Utrecht. Daar vond op 1 Juli de oprichtingsvergadering plaats van de binnenkort 65-jarige, kerngezonde, springlevende Kon. Ned. Toeristen bond ANWB. Nadat de velocipede als eerste mid del van „snelverkeer" op de weg door de auto waa gevolgd, vsloten ook de automobilisten zich in steeds talrijker mate aan bij de ANWB, die toen reeds een wegwijzersysteem voor Neder land had ingesteld. Than3 heeft de ANWB zich ontwikkeld tot een or ganisatie voor toerisme en verkeer, waarin behalve de automobilist, de wielrijder, de wandelaar, de ruiter, de watertoerist en zelfs de privé-lucht- toerist, ook de kampeerders zyn op genomen. Ruim 220.000 Nederlanders zyn mo menteel in de ANWB verenigd, waar van ongeveer de helft automobilisten. In de eerste tientallen jaren van zijn ontwikkeling heeft de ANWB naast vele andere acties, vooral veel zorg besteed aan de verbetering van het Nederlandse wegennet. In 1894 werden de eerste 12 houten wegwijzers geplaatst, die zijn uitge groeid tot het ver over de grenzen befaamde wegwijzeraparaat, dat wij op het ogenblik kennen en dat de beschadigingen door de oorlog aange- Pelgrims naar Mekka Bijna 9.000 pelgrims uit Nederlands- Indië zullen dit jaar in de gelegenheid worden gesteld de bedevaart naar Mekka te maken, waarvoor een mii- lioen pond sterling aan deviezen be schikbaar worden gesteld. Volwasse nen krijgen 59 pond voor de onkosten in Hedjaz, zodat uitsluitend een z.g. „korte bedevaart" kan worden ge maakt. Óndanks de moeilijke devie- zenpbsitie zijn er dit jaar dubbel zoveel pelgrims als vorig jaar. Ad- spirant pelgrims krijgen speciale textieldistributie ten behoeve van de voorgeschreven Islamkleding, n.1. het witte doelah (pelgrimskleed) en éen geelgeblokte hoofddoek. richt,: reeds weer geheel te boven is. De 4000ste ANWB-wegwyzer werd in 1939 door Prins Bernhard onthuld. De officiële erkenning van de AN WB als instelling van algemeen nut in 1918 vormt het bewijs van de waardering, die het bondswerk bij de overheid heeft geoogst. Eén der bekendste initiatieven uit de laatste tijd is de instelling van de wegenwacht op 15 April 1946 en het 50.000ste wegenwachtlid werd kort geleden ingeschreven. In verband met de tijdsomstandig heden zal aan de viering van dit bohdsjubileum geen feestelijk karak ter worden gegeven. Eerste doel: „onafhankelijk van het Westen" In West-Europa moet, evenals de landen van de sterlingzone, de beta lingsbalans ten opzichte van het Wes telijk halfrond in evenwicht brengen rN'Sor 1 Januari 1952, de datum waar- 'of Ket plan voor economisch herstel een einde neemt. Aangezien onze voorspoed in grote mate afhankelijk isi van de welvaart der West-Euro pese landen en de politieke en econo mische macht van West-Europa van vitaal belang is voor de instandhou ding van een progressieve democra tie in de gehele wereld, hebben wij voorgesteld mét West-Europese lan den samen te werken op economisch gebied ten einde hem minder afhan kelijk te maken van het Westelijk halfrond: dit is het eerste doel van de West-Europese samenwerking en er rest ons niet veel tijd om het te verwezenlijken. Aldus sprak onlangs Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Finan ciën, op een vergadering van de Lon- dénse Kamer van Kooph&ndeL Wie doodde George Polk In een door de „Vrije Griekse radio" omgeroepen communiqué van gene raal Markos, leider der Griekse gue- rilla-regering,- wordt verklaard, dat George Polk, de Amerikaanse radio verslaggever, wiens lijk op 16 Mei, een week na zyn verdwijning uit een hotel te Athene aan handen en voeten gebonden en met een schotwond in de nek te Saloniki aan land spoelde, op aanwijzing van de Amerikaanse geheime politie in Griekenland zou zijn vermoord. De moord is volgens generaal Markos op grondgebied der gqgrilla-strijders gepleegd teneinde deze de verantwoordelijkheid ervoor in de schoenen te schuiven. Polk had e ralles op gezet om Mar kos te interviewen: het zal de vraag zijn, of zyn geheimzinnige dood ooit zal worden ontraadseld. Offervaardigheid Het is Zaterdagmiddag, er wordt Unac collecte gehouden. In de deftige wijk, met de grote, dure huizen sjouwt de collectante de ene brede, hoge stoep op, de andere af. De bus wordt spoedig zwaarder, veel te gauw. Het is meestal een dubbeltje of een kwartje en zink is niet licht. Men zou in deze buurt an ders verwachten! Er komt ook een huis waar geweigerd wordt; zelfs na herhaalde uitleg van de betekenis volgt een vrij scherp: „Ja, ik weet het wel!", dat geen twijfel aan de onwil overlaat. Een kleine meid van nog geen 10 jaar komt haar zusje in de kinder wagen langs rijden. Geïnteresseerd blijft ze staan kijken en als de col lectante weer eens vrij lang moet wachten tot wordt opengedaan, trekt ze de stoute schoenen aan en infor meert „waar het voor is". Op de zo bevattelijk mogelijk gedane uitleg re ageert ze met een veelbetekend „O!" Maar dan gaat spontaan haar kleine hand open en van het stuivertje en de paar centen, die erin geklemd zyn, verhulst het stuivertje in de bus. Het bijbehorende insigne wil ze eerst niet eens hebben. Ze rijdt haar zusje weer verder, het hoofd ongetwijfeld vol wonderlijke gedachten. Verder gaat ook de collectante met haar bus vol dubbeltjes en kwartjes en de enkele verdwaalde galden en rijksdaalderbil jetten, m&ar ia haar hart een ver tedering voor kleine meisjes, die veel meer begrijpen dan sommige volwas senen met deftige huizen. Kinderherstellingsoorden Er wordt hard gewerkt, maar er is verpleegruimte te kort Uit de verslagen en referaten van het te Voorburg gehouden congres van het Centra Genootschap voor Klnd-^-stellmgsoorden en gezond heids-kolonies bleek, dat de meer dan 500 afdelingen, over heel het land verspreid, het werk na de oor log weer krachtig hebben aangevat. Over 1947 werden 5353 kinderen met in totaal 215.168 dagen in de kinder herstellingsoorden en gezondheids kolonies van het Centraal Genoot schap verpleegd. Daar de restaura tie der geteisterde huizen nog maar langzaam vordert, is er nog altijd een groot gebrek aan verpleegruim te, waardoor honderden kinderen dit jaar niet kunnen worden opgenomen. Plannen voor het bouwen van nieu we herstellingsoorden werden be sproken. ON AFHANKELIJK.NATIONALE GROEP OPGERICHT Dezer dagën is opgericht een nieuwe politieke party, die zich noemt „Onafhankelyk-Nationale Groep". Zij zal aan de aanstaande verkiezingen deelnemen met als lijstaanvoerder dr. W. Feuilleteau de Bruyn te 's-Gravenhage. Gene raal Winkelman - Olymp. Dag zal door 63000 toeschouwers te zien ap Dit maal geen wielersport Voor het eerst zal het Olympisch Stadion ter gelegenheid van de Olympische Dag op 20 Juli P3.000 toeschouwers kunnen bevatten ea by de grote belangstelling, die ook nu weer voor deze unieke sportdag bestaat, is er geen twijfel aan, dat deze plaatsen alle zullen worden in genomen. Dt grote aantal is mogelijk ge worden, doordat ditmaal géén wie lerwedstrijden op het programma voorkomen. Hierdoor konden op de wiel a '...eatersgewijze aangebrachte tribunes worden ge plaatst. Het gymnastiek-programma heeft een uitbreiding ondergaan: behalve vrije oefeningen (een selectie van de geslaagde massa-uitvoering gedu rende de Pinksterdagen te Arnhem) zal voor de eerste maal do#B keur- tumers toestelturnen pNlemon- streerd worden. De voetbalwedstrijd Ned. Bonds- elftal—Brits Olympisch Iftal begint om 2.20 uur. Aan de damesathle- tiejewedstrijden zal ook mevr. B!an<- kersKoen deelnemen en het pro gramma eindigt met eeA spring concours van onze tien ters. Analphabetisme in O.-Indonesiê wordt aangepakt In Oost-Indonesië begint een grote actie ter bestrijding van het analfa betisme. President Soekawatl zal te Makassar een erecomité installeren; de minister van sociale zaken, mr. S. Pelenkahu, opent de actie met een re devoering op het Koningsplein te A.s»- kassar. Voorts wordt er een fakkel optocht gehouden door de schoolkin deren en zulkyi er andere feestelijk heden plaats vinden. Het hoogtepunt van de actie zal worden gevormd door een door president Soekawatl te ge ven eerste openbare leesles, welke ge beurtenis door radio-Makassa*. zal worden uitgezonden. Tezelfder tijd worden er 13 Daerah- en andere lo cale comité's geïnstalleerd. Deze actie staat in het teken van de Garoeda, een symbolische vogel, vergelijkbaar met de vogel phoenix WOENSDAG 9 JUNI 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Grammuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Film selecties; 9.30 Smetana-programma; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kook- praatje; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 RVU-uitzending; 11.30 Gram.platen: 12.00 Ensemble Vincentino: 12.38 Licht orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Malando speelt; 14.00 Gespro ken portretten; 14.15 Franse kamer muziek; 15.00 Hoorspel voor de jeugd; 15.30 De Regenboog; 16.00 De Rood borstjes; 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vragen staat vrij: 17.35 Virtuo- so-trio; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 19.00 Nederland-Zwe den, reportage van deze interland- voetbahvedstryd te Amsterdam door Ir. A. van Emmenes; 21.00 Opera- programma; 22.00 „Het-verlof", hoor spel; 22.25 The Ramblers; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 ni. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Nieuws; 7.45 'n Woord voor de dag; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Beethoven-concert; 10.30 Morgendienst; 11.15 „Stamley", hoor spel; 12.00 Metropole-orkest; 12.33 Viool en orgel; 13.00 Nieuws: 13.15 Van Rameau tot Ravei; 14.05 Opera concert: 15.05 Kamerorkest; 16.00 Postzegelpraatje; 16.15 Voor de jeugd 18.00 S. HELL-mannenkoor; 18.30 't Bevolkingsvraagstuk; 19.00 Nieuwa 19.30 Het actueel geluld; 19.45 Ne- derlands kamerkoor; 20.00 Nieuws; 20.15 Residentie-orkest (Haydn en Bernstein)21.35 Gram.muziek; 21.45 Vry en blij; 22.15 Sweelinck-kwartet; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 nieuwa FEUILLETON Naar het Engels door JOHN STUDLEY Houd ie mond. fluisterde Roddy. Doe wat ik je zeg, of het is met je gedaan. Breng me naar de cel van generaal Rojas! Hoe dapper de man een ogenblik geleden ook j weest was, de aanra king van het koude staal koelde zijn moed bedenkelijk af. De wens te blij ven leven overheerste in sterke mate zUn dere -gevoelens. .Snakkend, -hij gend, met angstig-rollende ogen, knik. te hij toestemmend. Met de revolver tegen zyn rug liep hij de gang af en morrelde onderwijl, zonder enig be vel van Roddy, zenuwachtig aan zijn sleutels. Aan het einde van de gang nam hij^een sleutel en ontsloot met bevende hand de celdeur, die hij daar na openduv.'de. De cel was volkomen donker. Rod dy gaf de cipier een duw, zodat hij naar binnen tuimelde en zijn vrije hand klemde zich om de sleutel in het slot. Generaal Rojas! riep hij. Kom naar buiten. U bent vrij! Een vage gestalte stond plotseling voor hem; uit de duisternis ant woordde hem een stem waaruit niet de minste vrees klonk: Wat verlangt U van me? Is dit het einde? 3ent U mijn beul? Goeie hemel, nee! riep Roddy. Vierenvijftig, vier! Ik ben degeen die U gewaarschuwd heeft. De tunnel, riep hij. De tunnel is open. Hij schoof de kolf van zynrevol ver naar de gestalte toe. Hier, als ik een leugen verteld heb, mag U me neerschieten. Maar kom in Godsnaam mee. Rojas stapte de cel uit en Roddy wierp de ijzeren deur met een kreet van verlichting voor het gezicht van de cipier dicht en sloot de cel af. Dit scheen de oude man gerust te stellen en toen het licht van de lamp in de gang op Roddy's gezicht viel, stak h(j Roddy mét een geruste blik iri zijn ogen. de revolver weer toe. Ik verwachtte vast dat ik ver moord zou worden, zei hij. Kunt U mij vergeven? Kunt U hardlopen?, was Roddy's enig antwoord. Met een vrolijke, bijna jongens achtige lach draaide de generaal zich om en rende met'Roddy de gang af, zonder de arm, die hij hem aanbood, aan te nemen. Toen hij de givallen celdeur zag, liet hij een uitroep van genoegen horen en op het zien van de opening in de muur slaakte hij 'n kreet van innige voldoening. Dat is prachtig! riep hij. Schit terend gedaan! Roddy had de lantaarn van de ci pier opgenomen en aan generaal Ro jas gegeven. De oude krijgsman liet die tot dicht bij de grond zakken, klom handig over de stapel metsel werk heen en volgde Roddy de tun nel in. Op hetzelfde ogenblik flitste op- eens een straal licht in de ogen van de generaal; hij hoorde een jubelen de roep, vol wilde vreugde. Het licht, dat hem even verblind had, viel kletteren^ op de stenen; in de duisternis voelde hU plotseling een paar sterke jonge armen om zich heen. Vader!, snikte een meisjesstem, vader! Als een trainer langs de zij lijnen, als een slavendrijver, die zijn zweep hanteert, joeg Roddy hen voor Zich uit naar de uitmonding van de tunnel en door de lèurierbosjes naar de boot Nu eens holde hy, om hun aftocht te dekken, terug met z'n revol ver in de hand, dan weer werkte h(j zich door de bosjes heen om een mo gelijke hinderlaag uit de weg te rui men. Soms gaf hij Vicente, die zich by hen gevoegd had een arm; dan weer de generaal; en voortdurend stortte hij een stroom van smeekbe den en aanmoedigende kreten over hun hoofden uit. Nog één minuut, drong hij aan, nog maar een paar seconden! Laten ze ons de kans niet afnemen op de rechte baan. Vooruit dan, allemaal Loop! Loop! Pas toen ze allemaal veilig in de boot zaten, die de open zee opvoer verslapte zijn waakzaamheid en durf de hij in de algemene vreugde delen. Maar toen de boot vooruitschoot en de wal In het donker verdween slaakte hij een diepe dankbare zucht. Als je nog wat in die fles over gelaten hebt, Vicente, zei hij, zou ik gSaag op de familie Rojas willen drinken. De «triJd tussen de stad en het fort was beslist. Op het oorlogsschip en op de wallen van het fort zwegen de ka nonnen. Uit de stad drong een ver ward geroep en gejubel tot hen door. Roddy ging recht overeind staan. Dat maakt de indruk dat u gewonnen hebt, sir! riep hy uit. Of dat hun ammunitie op ist antwoordde de generaal droog Maar ze hoefden niet lang in onze kerheid te blyven. Van het dek van de kanonneerboot flitste de straal van een zoeklicht de duisternis in. Het lichtte over de ka den, die zwart van mensen waren; he* straalde over het douanekantoor en "t fort over het water van de haven, dat krioelde van boten, die propvol waren met gewapende mannen. De lichtbun dels schoven langzaam langs de wal len van het fort en zochten langzaam hun weg tot ze de vlaggestok bereikt hadden. Daarop bleven ze rusten. Van de stok hing een lang wit doek naar beneden. (Wordt vervolgd*

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3