&e C ÈSXm Ikmaatilei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Uitwisseling Hevige ontploffing in voormalig Luftwaffe - hoofdkwartier „Sluit de bioscoop-deuren voor kinderen onder de veertien" Met ingang van Vrijdag rusten de wapens voor vier weken 5e Jaargang No 1254 Woensdag 9 Juni 1948 Uitgave voor de gelijknamige Sticb''ng. Verantw. redacteur J. v. Zoonen. Redactie en administratie: Ridderstraar hoek Oude- gracht Tel 3967. Er is weinig goeds in de wereld. Vooral ten opzichte van de ontwikke. ling in de buitenlandse verhoudingen is het nog lang geen rozegeur en ma neschijn. Wantrouwen viert in de re gel hoogtij. Er is dus alle reden om de toekomst met een zeker pessimisme te bekijken. En toch is er een bepaald ding, dat ©ns aanleiding geeft tot een gematigd optimisme en ons de vraag doet stel len of er inderdaad mogelijkheden zijn ©m uit de internationale sfeer van wantrouwen weg te komen. Dat is het internationale verkeer tussen de verschillende landen en met name de uitwisseling, zoals we die in toenemende mate zien. Uitwisseling tussen steden, uitwisseling tussen dor pen, uitwisseling tussen scholen en an dere verenigingen. Het internationale tourisme is er altijd geweest. Dat kunnen we échter niet beschouwen als een begin van in. ternationale verbroedering Dat is slechts een uiting van de reislust van mensen, die over een goed gevulde beurs beschikken. Geheel anders wordt het echter als bepaalde dorpen of steden, of wat wij nog belangrijker vinden, scholen, een soort uitwisseling met het buitenland tot stand weten te brertgen, en wat nog belangrijker is. zo mogelijk weten te behouden en te verstevigen. Zo zal Alkmaar deze week 'n groep mensen uit de Engelse stad Bath ont vangen, terwijl pogingen worden aan. gewend om met de Deense stad Hol-' bek tot uitwisseling te geraken. Pur- merend en Hoorn hadden een aantal Belgen op bezoek, en we zouden deze voorbeelden met vele kunnen ver meerderen. Scholen wisselen leerlingen uit, waardoor de meisjes en jongens gele genheid krijgen elkaar te leren begrij pen en waarderen. De Volkshogescho. Jen verrichten in dit opzicht nuttig Werk. Tot voor een luttel aantal jaren was het helaas zo, dat het internationaal verkeer het monopolie van de diplo matie was en van de arbeidersbewe- «ng. De diplomatie komt uit de aard der zaak in aanraking met buitenlandse connecties. Ontzaglijk belangrijk was echter de internationale band, die er Vuor de eerste wereldoorlog tussen de arbeidersbewegingen van de verschil lende landen was ontstaan, een band, die helaas nog niet sterk genoeg was om het uitbreken van de eerste we reldoorlog te verhinderen, terwijl de breuk daarna een duurzaam en vrucht baar contact onmogelijk heeft ge maakt Voor de rest was er van uitwisse ling, hetzij *van gedachten, hetzij al leen van personen weinig sprake. Komt daar nu een verandering in? Het wil ons toeschijnen, dat de moge_ lijkheid er toe geschapen ns door dit 1 n van samenwerking op bied der uitwisseling. Het is nog maar een eerste begin en er is ook nog maar sprake van enkele landen, maar indien dit wordt doorgevoerd, kan er voor het internationaal verkeer en wat wij veel belangrijker achten, voor het in ternationaal begrip een goede toe komst aanbreken. Wat nu nog sporadisch gebeurt, ver_ diént met kracht te worden aangepakt opdat tussen de volkeren der aarde de vriendschapsbanden ontstaan, die in de kringen dep regeerders nog ontbreekt. Daarom zullen we elke groep vreemdelingen met vreugde begroeten en wekken we de bestuurders in de steden en dorpen in ons gewest die het aangaat met klem op, om de mo gelijkheden die er op dit gebied zijn, aan te vatten. v. Z. -O— HEFT V.S. WAPENEMBARGO OP? „De sjouwers, die gedurende deoor_ log munitig laadden in de haven van New York, zijn door de bij de AFL aangesloten bond van havenarbeiders gewaarschuwd zich gereed te houden om binnenkort opnieuw met hetzelfde werk aan te vangen", zo meent de i,Daily Mirror" te weten. Volgens het blad zou de AFL in structies in deze zin hebben ontvangen uitgaande van „hooggeplaatste ambte. «aren te Washington". De „Daily Mirror" is van oordeel, dat dit inhoudt, dat de regering der Ver. Staten binnenkort het embargo op de verzending van wapens met be stemming naar Palestina zal opheffen. weerbericht Warm weer met kans op onweer in de namiddag. Zwakke 'tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. In de kustprovincies hier en daar een koe lere zeewind. Vijf man die in deze bunker werkten, werden allen gedood Vliegtuigbom de oorzaak Gisteren omstreeks 12 uur heeft zich in de grote bunker bij het voor malig sanatorium aan de Koningsweg te Arnhem een hevige ontploffing voorgedaan by het demonteren van munitie. Er zyn 5 doden gevallen. De bunker ligt vlak by het voormalig vliegveld Deelen en werd in de oorlog door de Duitsers aangelegd. Een plofeg van dertien man van de mijnopruimings_ en bergingsdienst was werkzaam in de bunker, welke eens het hoofdkwartier is geweest van de Luftwaffe voor West-Europa. Acht man van deze gToep waren in een vertrek op een der verdiepingen be zig met het reinigen van munitie, ter wijl een groep van vijf man bezig was met een vliegtuigbofÉ*van 1500 kilo gram. Men schijnt, deze bom naar bui ten te hebben gesleept en getracht te hebben de ontstekingsinrichting te de monteren. Omstreeks kwart voor twaalf hoor de men een ontzettende slag. De on gedeerd gebleven munitiereinigers snelden toe, doch van de groep van vijf man bleek niemand de explosie te hebben overleefd. Dienstem voor Koningskwestie nu in kritiek stadium? Naar het socialistische blad „Le Peuple" van gistermorgen mededeelde zou tijdens de onderhandelingen tus sen Spaak en Koning Leopold te Pregny gebleken zijn, dat dp vorst veel bezorgder is over zijn eigen te rugkeer dan die van zijn zoon Boude- wyn. Hy zon besloten hebben zich binnenkort, met een oproep tot bet Belgische volk te wenden zich over zijn terugkomst uit te spreken. De voorzitter van de socialistische partij, Max Buset, heeft de socialisti sche fracties van beide kamers ver zocht elk voorstel tot het houden van een referendum te verwerpen. Ook van liberale zijde heeft men te ken nen gegeven, dat men een plebisciet ongewenst acht. Overeenkomst met RepubJiek inzake zee-verkeer Volgende week zal te Batavia tus sen Nederland en de Republiek een overeenkomst worden getekend met betrekking tot bepalingen inzake het verkeer ter zee. De overeenkomst zou onder meer bepalen dat de Republikeinen vrij mogen varen tussen Republikeinse ha vens op hetzelfde eiland. Zij mogen ook schepen charteren indien deze eveneens ingeschreven en erkend zijn door de Ned. Autoriteiten. De Repu blikeinen mogen voorts bevolkings producten exporteren, doch de sche pen waarmee dit geschiedt, moeten eerst Nederlandse hovens aandoen. Voorts zouden ook schepen onder Ned. vlag in republikeinse havens mo gen komen. Door met 20 van Go-Ahead te verliezen heeft Heerenveen een goe de kans op het kampioenschap van Nederland voorb laten gaan. Abe Lenstra poogt met een kop bal doelverdediger Grand van Go- Ahead te passeren. De arm van Brand is echter net even langer dan de sprong van Abe hoog is. RADIOREPORTAGE NEDERLAND—ZWEDEN Woensdagavond 9 Juni geeft de V.A.R.A. om 19.00 uur over Hilversum I een reportage van de voetbal wedstrijd NederlandZwe den. eRporter is ir. van Emme- nes. eerst-hulpverlening waren spoedig ter plaatse, doch konden niets meef uit richten. Ook de burgemeester en het parket brachten een bezoek aan de plaats van de ramp. De explosie werd niet door brand gevolgd. Weer ontdekking van enorme smokkelaffaire Enkele weken geleden hielden amb_ tenaren van de douane te Enschede een auto aan, die een hoeveelheid frauduleus ingevoerde auto-onderde len vervoerde. Deze ontdekking heeft geleid tot de opsporing van een uitge. bereide smokkel-affaire, waarbij in het totaal een bedrag van f 251.000 aan de goederenwaarde is gemoeid. De oorsprong van deze smokkelzaak werd gevonden in Denekamp, waar verscheidene personen zijn gearres teerd. O.a. zijn duizenden ponden koffie over de grens naar Duitsland gebracht in ruil voor auto. en motor onderdelen. Het complot heeft vertakkingen in verschillende plaatsen. Zo werd te Al. melo een grote partij motorzuigers gevonden, ter waarde van ongeveer f 15.000, verborgen onder de vloer van een café. Ofschoon het onderzoek nog niet is geëindigd zijn er nu reeds dertien personen in arrest gesteld. Radiozender nieuw Wrijfpunt te Berlijn Het Sow jet-nieuwsbureau meldde gister dat het Britse militaire bestuur de Sowjetbezettingsauoriteiten heeft verzocht haar radiostation, dat uit zendingen naar de Sowjet-zöne van Duitsland verzorgt, uit de Hritse sec tor van Berljjn te verwijderen. Het nieuwsbureau zinspeelde op „tegen maatregelen" in verband met dit ver zoek. Hoewel er geruchten gingen, dat Britse troepen het radiostation had den bezet, werkt het nog normaal on der Russisch toezicht. SCHAKEN Prins wint eerste partij te Karlsbad Maandag werd te Karlsbad In Bo- hemen een internationale schaak- tournooi geopend. Hiermede werd een vooroorlogse traditie, die in 1907 ge vestigd werd, voortgezet. Maandagmiddag werden de eerste partijen van dit tournooi gespeeld met de volgende resultaten: Prins (Nederland) Gawlikowski (Polen) 10; Vidmar Jr (Joegoslavië) Foltys (Tsjechoslowakye) /2; Pirc (Joegoslavië) Yanofsky (Cana. da) i/2Enstulik (Tsjechoslowa- kije) Zita (Tsjechoslowakije) 10. De. partijen Möller (IJsland) Barcza (Hongarijë)dr. Tartakower (Frankrijk) Rohacek (Ts. SI.); Pod. gorny (Tsj. SI.) Golombek (Enge land); Stolze (Zweden) dr. Troia- nescu (Roemenië) Opocensky (Tsj. SI) Sajtar (Tsj. SI.) en Steiner (Austra lië) Richter (Tsj. SI.) werden af ge. broken. Dindagmorgen werden de afgebro ken partijen en middags de twee de ronde gespeeld, waarbij Prins te gen Möller uitkwam. Hatta neemt uitnodiging aan Aneta's speciale correspondent ver_ nam van officiële zijde, dat Hatta de uitnodiging tot „informele gesprek ken, met dr. v. Mook heeft aanvaard. Dit geschiedt op voorwaarde, dat deze geen afbreuk doen san de betekenis van de Commissie voor Goede Dien sten en het werk der delegaties. Ane_ ta vernam voorts van bevoegde zijde, dat het Republikeinse antwoord op de Nederlandse mededelingen door Repu. blikeinse met de C. G. D. is besproken. Het onderhoud tussen dr Van Mook en Moh. Hatta zal volgende week Maandag plaats vinden. Dr. McDonald „Joden zullen de strijd aanbinden Een vroeger lid van de Brits-Ame rikaanse Sommissie von Onderzoek in Palestina, dr. J. G. Mcdonald, heeft te New-York verklaard, na een reis van drie maanden door Europa en Afrika, dat de Joden de strijd tegen de-Arabieren zouden winnen. „Vooral door hun eenheid en vast. beslotenheid en de „zwakke tegen stand en de verwarde politiek" van de Arabische landen. ffij beschuldigde er Koning Faroek van Egypte van, dat hij het conflict in Palestina gebruikt, om in zijn land de staat van beleg af te kondigen en censuur in te stellen in het belang van d« binnenlandse politic Huisbrand voorziening dreigt ie stagneren De vakgroep „Detailhandel in brand stoffen" heeft aan het ministerie van Economische Zaken medegedeeld, dat er moeilijkheden bij de huisbrand voorziening dreigen te ontstaan, om dat een deel der huisbrandverbruikers niet bereid is de op de bonnen be schikbaar gestelde brandstoffen reeds thans af te nemen. ie vakgroep schreef o.m. dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat vele gezinnen tegen het aanbreken van de winter voor de noodzakelijkheid zul len worden geplaatst, óf de kolen zelf af te halen, óf genoegen te nemen met vertraagde bezorging. Het bestaan van de door de vak groep geschetste moeilijkheden werd door het ministerie bevestigd. Sovjel-critiek op besluiten van Londen Het Sovjet-militaire bestuur te Ber lijn heeft een communiqué gepubli ceerd, waarin de aanbevelingen van de zes Westelijke mogendheden ten aanzien van Duitsland worden gecri- tiseerd. Verklaard wordt, dat „het eerste doel van de overeenkomst de exploi tatie is van het industriële Ruhr-ge- bied, opdat men de gaten in het plan- Marshall, dat dient om de posities van hét Amerikaanse imperialisme in Europa te versterken, kan vullen" Deze nieuwe overeenkomst heeft tot doel zich te verzekeren van stra tegisch gebied voor nieuwe imperia listische agressie, aldus het commu niqué, dat hieraan toevoegt, dat be sluiten zijn genomen, „waartegen de Duitse democraten zich gedurende de drie jaren der bezetting krachtig hebben verzet". De speciale bescherming van de buitenlandse belangen in het Ruhr- gebied opent wijd de deur voor bui tenlands kapitaal, aldus het commu niqué. Advies van film-commissie Overheid vervulle positieve taak bij verheffingvan de film Met eenstemmigheid heeft de com missie voor het uitbrengen van advies betreffende de herzieningen van de Bioscoopwet besloten, de minister de raad te geven om voor kinderen bene den de 14 jaar geen bioscoopbezoek meer toe te staan. Een uitzondering zou dan -volgens de commissie wel gemaakt kunnen worden voor de voor alle leeftijden goedgekeurde films, mits de jonge kinderen onder geleide zijn van hun ouders, voogden of onderwijzers. „Variété moet afgeschaft" Bovendien adviseerde de commissie tot een absoluut verbod om andere vertoningen deel te doen uitmaken van een filmvoorstelling. Zij van mening, dat bij het optreden van va- riété-artisten onvoldoende toezicht wordt gehouden en de voorstellingen dikwijls de grenzen van het 'toelaat bare overschrijden. Subsidie voor film-organisaties Voorop stelde de commissie in haar rapport, dat de overheid een positieve taak heeft bij de bevordering van de film in aesthetische en algemeen-cul turele zin. Bij de keuring van films zouden echter geen positieve maatsta ven dienen te worden aangelegd. De commissie geeft ter overweging de organisaties op hét-gebied van ver. heffing der film te helpen door haar subsidies te verlenen. Van 31 Mei tot 10 Juni wordt te Buitenzorg de Synode van de Prote- stantse kerk in Indonesië gehouden. Op de voorgrond de afgevaardigden uit Makassar; Ds. Sjamsoedin Dens o, die grote bekendheid verworven heeft door z\jn zendingsarbeid in Soppeng op Zuid-Celebes, Ds. S. de Boer, predikant te Makassar en Ds. S. Undap, Indonesisch predikant te Makas. sar. De predikantsleden van de Synode droegen hun zwarte toga's. Beroadotte's voorstel: Zo niet, dan beslisse Veiligheidsraad verder Graaf Bernadotte heeft voorgesteld het vuren in Palestina te staken met ingang van Vrijdag aanstaande te zes uur. Alle acties van gewapende machten in Palestina zullen met ingang van dit tijdstip voor de duur van vier weken gestaakt moeten worden. Bernadotte heeft om antwoord verzocht van beide partyen uiterlijk Woensdag 12 uur. Wanneer de voorstellen worden ver_ 'worpen of slechts voorwaardelijk aan vaard, zal Bernadotte geen verder overleg plegen doch aan de Veilig heidsraad rapport uitbrengen. Deze zal dan verder moeten besluiten. Bemiddelaar naar Rhodos Graaf Bernadotte zal naar Rhodos vliegen om onderhandelingen over een permanente regeling te voeren .indien de Arabieren en Joden zijn voorstellen aanvaarden. Hij koos Rhodos, daar dit eiland „neutraal gebied" is. Men gelooft, dat graaf Bernadotte een grote staf nodig zal hebben om hem te helpen bij zijn taak ten aan zien van de uitvoering van de wapen stilstand. De waarborgen In het schrijven van Trygve Lie, waarin hij zijn voorstellen uiteenzet, zegt Bernadotte o.m. dat geen mili tair personeel gedurende het bestand in een der Arabische staten of ergens in Palestina zal mogen worden binnen gebracht; binnengekomen weerbare man zullen in kampen onder toezicht van de bemiddelaar worden gedeti neerd. Alle fronten zullen „bevrtjren" worden en er zal geen oorlogsmateri aal mogen worden ingevoerd. Osser „rovers-familie" in het cachot De politie van Oss heeft een zeer merkwaardige arrestatie gedaan. De familie V., bestaande uit man, vrouw en twee dochters, werd in zijn geheel gearresteerd verdacht van diefstal van een belangrijk bedrag aan geld. Voorts werden twee gebroeders van de echt genote van V. gegrepen. De oudste dochter is weer op vrije voeten gesteld. Naar „Het Parool" meldt, had de familie een portefeuille met f 3700 van een te goeder naam bekend staand ingezetene van Oss ge. rold. Deze had er geen aangifte van 'gedaan maar de politie kreeg er toch de lucht van. Om zich te redden ver klaarde een van de vrouwelijke leden van de familie, dat' zij de portefeuille had gekregen van de man in kwestie als „tegenprestatie"De politie schijnt 't echter of niet geloofd te heb- hebben, of bewijzen in handen te heb_ ben, dat. deze „rovers-familie" nog meer op haar kerfstok heeft. De Belgische eerste minister Spaak heeft verklaard, dat weldra het brood in België van "Öe bon komt. De regering der V.S. heeft gezegd, geen embargo te zullen leggen op de verscheping van industriële goederen naar de Sovjet-Unie en an dere Oost-Europese landen. De Hongaarse en Roemeense herstelbe talingen aan de Sovjet-Unie zullen met de helft worden verminderd Vermiste zeilboot gevonden Lijk van stuurman was nog aan boord Een Harderwijker visser kwam gis teren met de verpiiste zeilboot „Jan van Gent" de haven van Harderwijk binnen. Het lijk van de 21-jarige leerling-stuurman J. Brei uit Baarn bevond zich nog aan boord. Op 17 km. Zuid-Zuid-Oost van Har derwijk had schipper Foppen boven het spiegelgladde wateroppervlak een giek en een mast uit zien steken. Hij voer langszij en zag een volgelopen zeilbootje met de boordrand net onder de waterspiegel drijven. Toen de schipper en zijn zoon de kuip voor een gedeelte hadden leeggehoosd kwam het lichaam van eé'n jonge man uit het water vrij, die met zijn zwaar gewonde hoofd onder de voorplecht zat vastgekneld De schipper vermoedt, dat de .,Jan van Gent" de volle wind in de zeilen heeft gekregen en toen is omgeslagen: de zeilen waren totaal aan flarden gescheurd. Waarschijnlijk zijn de bel de meisjes over boord geslagen of ge sprongen, doch de jongeman heeft daartoe geen kans gezien. De waterpolitie van Amsterdam, Harderwijk en Kampen zoeken nog steeds met hun boten het IJsselmeef af naar de lichamen van de twee meisjes. e Om de pensioenèn De gehele Tweede Kamer ontevreden En de minister is teleurgesteld Niet minder dan 24 punten stonden op de agenda, welke de Tweede Ka mer gisteren te behandelen had. De voorzitter drong aan op rantsoene ring van de spreektijd over dit voorstel werd vrij uitvoerig gedebat teerd voor het werd aangenomen. De Kamer bleek niet zeer ontvanke lijk te zijn voor hét wetsvoorstel van minister Witteman aangaande de pen, sioenen. De heer Van Sleen (P.v.d.A,) was van mening, dat de door de wet be oogde verbeteringen niet voldoende zijn. Spr. vroeg verhoging van de ma. xima van weduwen, en gezinspen sioen. De heer Sleen (A.R.) vroeg verho ging van het gezins, en invaliditeits pensioen; mevr. Fortanier—de Wit (V. V.D.) wilde ojn. de onderwijzers op 60 en de onderwijzeressen op 55jarige leeftijd gepensionneerd zien. Ook de heer Dassen (KVP) toonde zich niet tevreden: verbetering van het invali diteitspensioen en vervroegd ouder, domspensioen vond spreker van ur gent belang. De heer Beernink (CH> wilde de pensioenmaxima van f 4500 op f 5000 gebracht zien. De heer Koenen (CPN) eiste pensi oen op 55-jarige leeftijd van 2% voor elk dienstjaar met een maximum van 80%. De minister toonde zich teleurge steld door de wijze waarop de volkv vertegenwoordiging deze materie b^ kijkt....

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1