New-York gedurende Juni stad van feesten Oudheidkundigen verliefd op bodem onder Limburgs vernielde kerken Een groep van het oude Volk onder de Chinezen Bijna geheel 'verdween het eigen karakter van de bewoners van Kaifang, maar toch... men hoopt en verwacht een opleving van hei geloot In het hart van China woont een kleine groep mensen, wier uiterlijk byna geen verschil vertoont met dat Tan de Chinese boren, doch die niette, min van Joodse afkomst xijn. Deze kleine kolonie van niet meer dan 2 honderd leden leeft in de ommuurde •tad Kaireng in de provincie Honan welke een half millioen inwoners telt Zij vormen de overblijfselen van de •orspronkeiyke Joodse gemeenschap, welke 800 jaar lang in China werkte, bloeide en ten slotte in verval ge raakte. I Bijbelse straatnamen Bijbelse straatnamen herinneren nog ateeds aan de betekenis van deze kolo nie, welke van de Westers^beschaving werd afgesneden door de afschaffing van het karavaansysteem na de ont dekking van de zeewegen naar het Oosten. De achteruitgang van de Joden in China moet in hoofdzaak gezocht wor den in China's onmetelijk assimilatie, vermogen. Tengevolge van de gemeng de huwelijken, welke door de eeuwen heen werden gesloten, zijn hun semie- tische karaktertrekken practisch uit gewist. - Er bestaat een theorie over de her komst van deze Joden die zegt, dat zij niet *n China kwamen tijdens een massa emigratie, doch dat zij nakome lingen zijn van een groep Joodse koop lieden en hun gezinnen, die zich in China vestigden. Volgens deze the orie dateert hun aaakomst uit de tijd van het Romeise keizerrijk, toen He breeuwen uit Perzië handel in zijde dreven met China en hiervoor de lan_ ge* karavaanweg door Turkestan ge bruikten. Men neemt aan, dat zij de eerste Joden waren, die zich in het Verre Oosten vestigden. Toen de zeewegen ontdekt werden, tengevolge waarvan het karavaansysteem afgeschaft werd Was de Joodse kolonie in Kaifeng •f gesneden. Andere deskundigen zijn echter van mening, dat de voornaamste emigratie in de 12e eeuw geschiedde, hoewel men het over het algemeen eens is, dat de Joden China bereikten via de oude trans-Aziatische karavaanweg. Eeuwenlang een bloeiende kolonie Eeuwenlang bloeide deze kolonie. Er werd in 1163 een synagoge gebouwd. Enkele Joden bekleedden belangrijke regeringsposten, Een nog steeds be- ataand stenen gedenkteken, gedateerd 1489, meldt, dat een groep van 70 Joodse gezinnen ten tijde van ,de Sung dynastie (9601279 na ChrJ in China aankwam en van de keizer toestem ming kreeg zich in Kaifeng te vesti gen. Momènteel leven de weinige overge, bleven gezinnen grotendeels onder zeer eenvoudige omstandigheden. Zij voorzien in hun onderhoud als klerk, winkelier, onderwijzer en landbouwer. Men gelooft, dat hun achteruitgang in de 17e eeuw begon met een reeks Van rampen. Door een overstroming van de gele rivier werd de synagoge ernstig beschadigd en het grootste deel van de geschriften verwoest. De heilige boeken werden nooit door nieuwe vervangen, waardoor al- Kravchenko's boek in Moskou te koop Luxemburgse zegt„Russen halen de schouders op" Stanley Evans, medewerker aan de „Rusia to day's newsletter" ont leent enige gevens aan Jacquell- n e B1 u m, een nicht van de ambas sadeur van Luxembncg te Moskou. Het gaat hier over het boek van de voormalige Sowjét-burger, thans Amerikaan geworden Victor Krav- chenko. Zij schrgft: „Kravchenko verkoos de vrijheid, maar ik heb de vrijheid Kravchenko's boek in een Moskouse boekwinkel te kopen, het te lezen in gezelschap van mijn Russische vrien den en er met hen over te discus siëren. Kravchenko's beweringen wek ken ?n de Sowj et-Unie geen sensatie, nog mindér worden zij bevestigd. De mensen halen hun schouders op en gaan over iets belangrijkers spreken. In de USSR, zo gaat Jacqueline Blum voort, is het geval-Kravchenko géén probleem. „De mensen willen al leen weten, en dat is één vraag, die mij gesteld is, of er onder de buiten landers mensen zijn, naief of achter lijk genoeg om naar Kravchenko te luisteren". Stanley Evans levert het volgende commentaar: „Sowjet burgers be schouwen de zogenaamde onthullingen van Kravchenko ongeveer als Ameri kaanse detective-verhalen. Zij slaan de bladzijden om en lachen om elke bladzijde van zonderlinge fantasie, maar zij kunnen een gevoel van af keer niet onderdrukken tegenover de jnan, die voor wat geld zyn land be ien kennis van de Hebreeuwse littera tuur verloren ging. Na de dood of vertrek van de laatste rabbijnen hielden de godsdienstoefeningen op en werden de godsdienstige tradities een voor een afgeschaft. Slechts het verbod op het eten van varkensvlees wordt nog steeds nagekomen. Ook hier weer terug naar het eigens De nakomelingen van de eerste nederzetters zijn trots op hun afkomst en verwachten een opleving van hun geloof. Enige malen hebben Joden in China en het buitenland plannen ge had een rabbijn" naar Kaifeng te zen den om het verloren geloof weer te doen opleven, maar hiervan is weinig gekomen. De twee acre land, waarop de synagoge gestaan heeft, zijn over genomen door dë missie van de Cana dees-Engelse kerk, met het plan hier_ op een ziekenhuis te bouwen. O— Polen gaan Chopin herdenken Ter gelegenheid van de herden king van Chopin's honderste sterf dag in 1949 zal in Polen e:n p zegel ter zijner nagedachtenis wor den uitgegeven. Het „Instituut Frederic Chopin" heeft plannen om een Cl.opin-mu- seum te stichten in het geboortehuis van d- componist te Zolazsowa-T/ola, e*i men w" een h'bV.otheek inrichten, de uïtjave van zijn complete w ken en monographiën verzorgen, een discotheek oprichten en een grote tentoonstelling te Warschau organi seren. Voorts staan op het programma een nationaal en een Ohopin-concours en de oprichting van een monument voor de grote toondichter. Ook op de film! - Hoe is de stand, Mieke Binnenkort begint men in Haar lem met de opnamen van een zestal 10-minuten filmpjes, die onder de titel „Hoe is de stand Mieke?" in de voorprogramma's van de biosco pen zullen verschijnen. Rudi Mayer, de productieleider van „Pygmalion" „Vadertje Langbeen", wil hier mede in visuele gedaante dë beken de AVRO-intelligentie-tests op het witte doek brengen. Het scenario werd geschreven door Bob Wallach en Paul Kijzer. Medewerkenden zijn Bob Wallach, Jan Boots (de beide vragenstellers van de microfoon), Gerard van Krevelen (die met zijn witte doek brengen. Het scenario .orkest voor de muzikale illustratie zorgt) en Mieke Melcher (het meis je, dat de stand noteert). Ieder filmpje geeft 20 tot 25 vragen, die in beelden worden gesteld; waarna de antwoorden mondeling worden gegeven. Shakespeare in vier perioden Vrijdag 4 Juni is in de geboorte stad van Shakespeare, Stratford-upon Avon, het jaarlijkse Shakespeare-fes- tival geopend met de opvoering van zg'n „The Winter's Tale". Wie was de ze beroemde Engelse dichter en to neelschrijver Van Shakespeare's leven is slechts weinig bekend. Hy werd in 156$ ge boren, naar men vrij algemeen aan neemt, uit min of meer welgestelde notabelen in het plaatsje Stratford- upon-Avon in het Westen van Enge land. Hij genoot waarschijnlijk be hoorlijk onderwgs. al staat het wel vast, dat hij.nooit de Universiteit heeft bezocht. Zijn schrijversloopbaan kan men in vier perioden verdelen. De Engelsman Edward Dowden gaf deze perioden sprekende titels: 1588-1596 In de werkplaats, 1596-1601 In de wereld, 1601-1608 Uit de diepten en 1608 tot zijn dood in 1616 Op de hoogten. Ty- dens de eerste periode werkt hij ver ouderde en onbevredigende stukken van anderen om, maar waagt zich ook aan eigen werk. Zijn werk stond on der grote invloed van Johrt Lely en de bekende Christophe Marlowe, de schepper van het eerste Faust-drama. In deze tijd ontstonden zijn beroemdste werk „A Midsummernightsdream", waafbij Mendelssohn zijn prachtige muziek schreef, en verder „Rlchard IIT', „Richard H" en „Love's Lost". De periode, getiteld „In de wereld" kenmerkt zich door het schrijven van ettelijke blijspelen waaronder „As you like it", „Twelfth Night" (Drie koningavond) en „The merchant of Venice" (Shylock, de glansrol van Louis Bouwmeester). Hij kreeg een beschermheer, Henry Wriothesley, graaf van Southampton en kon zich thans bezig houden met het gadeslaan der „vergulde jeugd". De vierde periode was wel de pro ductiefste. In deze jaren schiep Shakespeare beroemde treurspelen als „Julius Caesar", „Hamlet", Othello", „King Lear" en „Macbeth". Tydens het scheppen van deze meesterstuk ken en van sonnetten) schijnt Shakespeare inderdaad „door diepe wateren" te zijn gegaan; hieraan was de ongenade, waarin zgn bescherm heer viel als medeplichtige aan de sa menzwering van Essex wel niet vreemd. Op de hoogten was zijn slotperiode en tevens de tijd van de verzoenings gezinde romantische spelen „Cymbe- line", „The Tempest" en het op 4 Ju ni opgevoerde „Winter's Tale", waar in ernst gepaard gaat met biymoe dige zielsrust en serene poëzie. Het was een levensavond, een van de al lergrootste dichters waardig. Het is wel kenmerkend voor zyn genie, dat de meeste zyner stukken ofschoon dus al 800 jaar oud, nog steeds op het repertoire van alle to neelgezelschappen ter wereld staan. Zijn blij- en treurspelen worden nooit oud, de gedichten worden nog maar weinig gelezen. Amsterdams burgemeester zal eerste hoogtepunt bijwonen De burgemeester van New York, de heer William O'Dwyer heeft, ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van „Greater New York", de burge meester van de moederstad Amster dam uitgenodigd als gast het eerste hoogtepunt der voor deze herdenking georganiseerde feestelijkheden, t.w. de reusachtige parade op Zaterdag 12 Juni „New York at work", georga niseerd door de gemeentelijke diens ten en bedrijven, openbare nutsbedrg- ven en handel en nijverheid, bij te wo nen. Burgemeester d'Ailly heeft de uit nodiging aangenomen. In New York zal hij aan de zijde van Mayor O' Dwyer de parade gadeslaan. Deze feestelijkheden vinden plaats ter herdenking van het feit, dat vóór 50 jaar, in 1898, de vyf stadsdelen Bronx, Brooklyn, Manhatten, Queens en Richmond werden samengevoegd. Duizenden ambtenaren en werklie den zullen de 182.000 geëmployeer den vertegenwoordigen. In de optocht zullen o.m. te zien zyn een gigantisch telefoontoestel, New York symbolise rend als grootste telefooncentrum ter wereld (2.180.000 toestellen), de ont wikkelingsgang der verkeersmiddelen van locomobiel tot model 1949, ook die der taxi's (thans 11.000), politie, brandweer, 10.000 kinderen (vertegen woordigende 1.100.000 leerlingen van 891 scholen), 50 orkesten, groepen tamboers en pijpers en vertegenwoor digers van alle rassen. BARBARA KREEG TOCH HAAR AUTO De Wereld-, Europese- en Olym pische kampioene kunstrijden. Bar bar a Ann Scott, heeft de auto. die zij verleden jaar onder het storten van (lieflijke) tranen terug moest geven, om haar amateur- status niet in gevaar te brengen toch ontvangen. Stanley Lewis, burgemeester van de stad Ottawa, heeft de wagen op plechtige wijze als cadeau van de stad overgedra gen. Dit betekent dus. dat zij bin nenkort tot het professionalisme zal overgaan. .,We dreigen verpletterd te worden", zegt Spaak Tijdens een toespraak, voor zgn so cialistische partijgenoten gehouden, verklaarde Spaak, dat de reorganisa tie van Europa een dringende nood- zakeiykheid is. „Europa heeft sedert de oorlog veel van zgn prestige verloren en dreigt verpletterd te worden tussen het Ame rikaanse en het Russische blok" zo zeide hy. „Indien evenwel een eco nomische Unie tot stand komt tussen de landen van Europa, zullen wy een eenheid vormen, die opnieuw eerbied zal weten af te dwingen in de we reld. Het slagen van onze plannen betekent een kwestie van leven of dood voor Europa". Rusland zegf hef Engeland en Hitier wilden drie continenten verdelen Engeland voerde aan de vooravond van het uitbreken van de oorlog ge heime onderhandelingen met Hitier over een overeenkomst waarby Duitsland en Engeland gezamenlijk de continenten van Europa, Azië en Afrika zouden verdelen", aldus zou uit documenten van de „Wilhelm- strasse", die door het Sovjet-ministe rie van Buitenlandse Zaken zgn ge publiceerd blgken. Deze bewering is vervat in rap porten van Dr. Herbert von Dirksen, de Duitse vertegenwoordiger in Lon den in 1938, die het tweede deel vor men van de gepubliceerde documen ten. Engeland zou volgens v. Dirksen de Duitse plannen goedgekeurd heb ben om geheel Oost. en Zuidoost Eu- ben op geheel Oost- en Zuidoost Eu ropa te bezetten. Verder wordt be weerd, dat Sir Horace Wilson, voor malig chef van de Britse „Civil Ser vice", en Dr. Helmut Wohltat, Hit- Iers economische zaakgelastigde, in Juni en Juli van het jaar 1939 te Londen onderhandelingen gevoerd hebben over een militair, politiek en economisch bondgenootschap met Duitsland. Tezelfdertijd zou 'n Brit se missie in Moskou onderhande lingen gevoerd hebben, waarvan „Hitier wist, dat zij als camoufla ge dienden". Schatten uit Romeinse tijd opgegraven De Rgksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek te 's Graven- hage heeft gedurende de laatste twee maanden uitvoerige oudheidkundige onderzoekingen gedaan by door de oorlog geheel of gedeeltelijk verwoes te kerken in een negental Midden- Limburgse plaatsen. Verschillende van deze opgravingen leverden voor de architectuur geschie denis van de middeleeuwen en voor die van de oudste Christelgke tyd in ons land, belangrijke gegevens. De oriëntering van de oude kerken had speciaal de aandacht. Men kent n.L niet de regels, die in de oude tyd gegolden hebben by het bepalen van de Oost-West-richting voor de bouw der kerken. De resultaten van het onderzoek in Maasniel spannen wel jde kroon. Hier kwamen belangrgke testen van een omvangrgke, van veld stenen gebouwde kerk te voorschyn. Opmerkelgk is, dat deze kerk, even als verschillende andere, nu ontgra ven bedehuizen, een recht koor heeft. De opgravingen van de laatste tyd leveren het bewys, dat rechte koren in ons land een grotere verspreiding hebben gehad dan tot nu toe bekend was. Romeinen waren hier Een belangryke vondst is ook het Romeinse beeldhouwwerk, dat gevon- Zuid-Nederlandse jagers ongerust over wildstand In jagerskringen in Zuid-Nederland heerst enige ongerustheid over de a- nlmo voor de jacht, die na de oorlog blgkbaar onder invloed van de wil de varkensinvasie! aan de dag is getreden. Alleen in Noord- en Mid den Limburg werden vorig jaar byna 500 jachtactes uitgereikt. Terwyi in sommige jachtgebieden de jagers door wyze zelfbeperking de wildstand op peil houden, wordt er in andere ressorten op los gejaagd, zonder dat men acht slftat op de gevolgen, die dit voor de wildstand kan hebben. De vorige jaar van regeringswege uitgegeven richtiynen (die o.m. be paalden ,dat ieder jachtveld een aan eengesloten oppervlakte van minstens 40 ha. moest beslaan) hebben in de practyk goed gewerkt, maar zyn voor dit jaar nog niet herhaald. Men is ook niet gerust op de actie van de Stichting voor de Landbouw, die ten doel heeft grondeigenaren, resp. grondgebruikers het recht toe te ken nen om zelf te bepalen wie er op hun gronden jagen mag. den werd tussen het puin van de kerktoren te Wessem. Deze gedeelte lijk verwoeste kerk werd voor het eerst in 1946 onderzocht. De resulta ten van de opgravingen brachten de grondslagen van een byzonder fraaie, romaanse kerk aan het licht, alsme de prae-romaans beeldhouwwerk en zuilkroningen. De toren is eerst in 1947 afgebroken en één dezer dagen kwam een rellef te voorschgn, een staande, deels ongeklede figuür het mandje, vermoedelgk een Venus. In dezelfde tyd werden te Grevenbicht by het graven van een kelder belang ryke Romeinse beeldbouwwerken te voorschgn gebract Vermoedelgk heeft men hier te doen met een Ji^piter. Na voltooiing van de opgraving werd aan de inwoners van het dorp en omge ving gelegenheid gegeven het gevon dene onder leiding te bezichtigen. De belangstelling hiervoor is bg zonder groot- Het Limburgse genootschap voor oudheidkunde organiseert 'n ex cursie langs de opgravingen en over weegt een speciale publicatie van de resultaten. Wetenswaardig allerlei ZATERDAG 12 JUNI 1948 Hilversum I 801 m. 7.00 en 8.00 u. Nieuws; 7.30 en 8.15 u. Gram. muziek; 9.15 u. Werken van Jos. Jongen; 10.00 u. Morgenwijding; 10.20 u. Radio-feuilleton; 10.35 u. Vioolrecital; 11.00 En nuOké; 12.00 u. Salonorkest; 12.33 u. Lich te muziek; 13.00 Ned. Strijdkrach ten; 13.30 u. Orgelrecital; 14.15 u Vaudeville-orkest; 15.00 N.V.V.-uit- zending; 15.15 u. Gram. muziek; 16.15 u. Amateurs zetten hun beste beentje voor; 16.45 u. Om en nabg de twintig; 17.15 u. Volksconcert; 18.00 Nieuws; 18.15 u. Sportpraatje; 18.30 u. Ned. Strijdkrachten; 19.00 u. Artistieke staalkaart; 20.00 u. Nieuws; 20.15 u. Het circus der men sen; 21.15 u. Socialistisch commen taar; 21.30 u. Vindobona-Schrammel; Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 u. Nieuws; 7.15 en 8.15 u. Gram. muziek; 7.45 u. Morgengebed; 9.05 tu Promenade-orkest; 9.35 u. Muziek houdt fit!; 10.00 u. Voor de kleu ters; 10.15 u. Opera-klanken; 11.00 u. Voor de zieken; 12.33 en 13,20 u. Dansorkest Klaas van Beeck; 13.00 u. Nieuws; 13.50 u. Film en Toneel; 14.10 u. Elck wat wils; 15.15 u. Pi ano-recital; 15.45 u. K.R.O.-küosk; 16.30 u. De schoonheid van hét Gre goriaans; 17.00 u. Voor de jeugd; 18.00 u. Volksliederenkwartet; 18.40 u. „Spineuza",- hoorspel; 19.00 u. Nieuws; 19.15 Pianoduo De Raaff Schutte; 20.00 u. Nieuws; 20.20 u. Lichtbaken; 20.30 u. Klein Orkest; 21.25 u. „Pluvier knap het op"f ra dio-feuilleton; 22.00 Omroeporkest; Oude gebeurtenissen Z n laatste borrel Omstreeks 1880, misschien nog iets later; was Jan Witteman een bekende figuur op de Alkmaarse markt. Iede re Maandagmorgen kon je hem stee vast op de Waagpleln- vinden om boe ren en slagers behulpzaam te zyn bg het verkassen van het vee. Jan woon de een eind buiten Alkmaar in een klein huisje ergens aan de Ringvaart. Daar wachtten zyn vrouw en 3 kin deren hem elke Mgandag op, dikwyis- met een angstig hart, want Jan had veel kennissen op de markt gekre gen, die hem graag mochten lgden en dus op éen borrel tracteerden. Dat ging toen zo. Niet alleen omdat ze hem graag mochten kreeg Jan een borrel: in hoofdzaak ging het omdat Jan. in zgn dronkenschap een bar vrolgk humeur had en dan de meest fantastische din gen uithaalde. Het zotste was hem niet mooi genoeg. Als dat dan zo de hele Maandag middag geduurd had, strompelde Jan tegen zessen naar huis, de eenzaam heid van de kaal vervloekend en steeds somberder wordend. In huis was hij dan 's avonds in de regel niet te genieten. Vandaar dat zgn vrouw en drie kinderen tegen zessen altijd vol spanning uitkeken naar de komst van Jan, zich afvragend, hoe da stem ming zou zgn. Het was op een Maandag in het be gin van December bar slecht weer. De wind huilde en joelde over het Marktplein en de regen striemde de blauwe gezichten van de marktbezoe- kers. De marktzaken werden zo vlug mogelijk afgedaan en toen reden de degelgken naar huis op hun ratelen de bakvvagens, wegkruipend ln de dikke Pooljas. Zij die het niet zo nauw namen hokten in de café's byeen en verdreven de kou en de nattigheid met enkeie stevige borrels. Zo ook Jan. Er was al gauw een heel gezelschap om hem verzameld en Jan had tegen een uur of drie het hoogste woord. Zo ontstond een wed denschap: Jan zou een politieagent de pet van het hoofd slaan. Joelend en schreeuwend ging het gezelschap de straat op. Nog steeds kletterde de regen en de wind was aangewakkerd tot een halve storm. Politieagenten waren moeilijk te vin den, maar eigeniyk hadden ze op de Laat geluk. Een boom van een agent met een gezicht als een oorwurt&l Lachend stevende Jan er op af en een ogenblik later werd een niets ver moedende diender de sjako van het hoofd geslagen. Nog vyf minuten later had de agent zgn hoofddeksel weer in zijn bezit, Jan's kornuiten hadden overhaast de vlucht genomen en Jan zelf was op ccn alles behalvff zachtzinnige ma nier in zyn lurven genomen om op het bureau tot zich zelf te komen... Tegen achten laveerde hg weer over het Waagplein, tamelgk ontnuchterd. Het was een proces-verbaal gewor den en hg zou er wel meer van ho ren. Het carillon sloeg het volle uur, regen en wind waren nog minstens even erg als in de middag. De schaar se lantaarns verspreidden een scha mel licht. Uit de café's klonk geen stemmengerucht meer... Toen hy buiten de stad kwam was het pikdonker. Langs de kaai strui kelde hg af en toe over de diepe wa gensporen en het scheelde een haar tje of hg was in de dtepe vaart ge tuimeld. Zo kwam hy eindelyk aan zyn huisje. Toenhg de deur open deed, staarde zgn vrouw hem met grote angstogen aan. „Waar is Klaas?" stamelde ze. Klaas, z'n oudste, pas twaalf gewor den. „Hy is je al een uur geleden tege- moetgelopen met de lantaarn, omdat we zo ongerust werden." De volgende morgen, by het krie ken van de dag, werd Klaas gevon den in de diepe ringvaart. De lantaarn lag aan de kant, half in het water. Als Jan Witteman na die tyd een borrel zag, moest hij altoos zyn zak doek voor de dag halen en zyn neus snuiten. Uit het lezenswaardige blad „Eco nomische Voorlichting" geven wij a hierby een kleine bloemlezing van berichten, die ongetwijfeld uw be langstelling verdienen. Bloembollenteelt Deze specifieke Hollands? teelt heeft naar het schgnt in de toe komst conc.rrentie te verwachten vanuit Zwitserland. In het Rhdnedal toch begint men zich toe te leggen op deze cuituur en men weet zelfs te berichten, dat de bollen daar drie weken eerder in bloei zyn dan by ons. Het is overal oppassen, ook voor de bollenkwekers. Reizen op crediet In Amerika heeft men weer wat nieuws uitgevonden. Men kan met de Amerikaanse spoorwegen op cre- di;t reizen. Dat wil zeggen, - at men eerst te goeder naam en faam be kend moet staan. En als dan d fi nanciële positie niet onbevredigend is, kan men een credietkaart aan vragen, waarop men reisbiljetten kan verkrggén. Onder in de zak vindt men echter de rekening, want aan het eind van iedere maand moet er worden afgerekend. Kolendag Hoewel het niet zo heel slecht gaat met de voorziening van brand stof en de winning van kolen in onze mg tien, kunnen we nog niet geheel en al tevreden zijn. Oorspronkelijk was als doel gesteld een kolenwin- ning van twaalf millioen ton per jaar. Welnu: we zyn nu een produc tie van elf millioen ton gepasseerd en naar alle waarschgnlgkheid komen we dit jaar aan de twaalf millioen ton toe. Dezer dagen werd zelfs vooi net eerst sedert de bevrgding meer daa veertigduizend ton in een dag naar boven gebracht. Ea toch nog niet tevreden! Neen, want de invoer van kolen bed -aagt zelfs bg een productie van 12 mil lioen ton nog ongeveer een verde gedeelte van ons verbruik. Z i- dien ,wg erin zouden slagen i -»• millioen ton boven de grond te oren- gen, konden deze in Nederland ge plaatst worden. Dat behoort evenwel voorlopig tot de onmogelgkheden. In verband daarmee zgn er landgenoten te vin den, die een stuk van Duitsland zou den willen anexeren, waar rgke mg nen gelegen zgn. Wg zouden het wel zo handig vin den als we maar een flinke party steenkool uit Duitsland kregen, in ruil voor een hoeveelheid witte, rode en gele kool. Dan zaten wg in de warmte en de tuinbouwers hadden zich geen zorg meer te maken over de afvoer van hun producten. „Mis schien zgn we eenmaal wyzer..." Nieuw aardappelras In Amerika maakt tegenwoordig een nieuw aardappelras opgang, een witvlezige variëteit, genaamd Ken- nebec. dat naar het schgnt tamelgk onvatbaar is voor aardappelziekte en verschillende virusziekten. Het zaad is vijf jaar geleden ge wonnen op het proefstation Dahlen bij Berlijn. Nieuwe concurrent Hoe dringend noodzakelgk het is, dat onze landbouw zich in de kortst mogelgke tgd weer een vaste positie op de wereldmarkt veroverd, wordt duidelijk gedemonstreerd ann d* hand van cgfers betreffende de ont wikkeling van de landbouw in Hon garije. Sedert 1938 is het aantal bc« bouwde hectaren met k^ol en toma ten daar meer dan verdubbeld. Voor de export kwamen allereerst in aan merking Duitsland en Oostenrijk. Zullen wy Duitsland als fzetgebied ooit weer volledig herwinnen? Merkwaardig is ook de productie van beetwortelsuiker in Hongarije Er wordt een 70 millioen kilo meer geproduceerd, dan er nodig is. Daar de kostprys van de Hongaarse sui ker echter boven de wereldmarkt prijs ligt, wordt de voorraad voor lopig maar opgeslagen. Als ze het maar niet laten beder ven. wy kunnen nog wel wat heb ben. .Scrub typhus» nu te genezen Een Amerikaanse groep voor me disch onderzoek in Malaya verklaar de een geneesmiddel, behorende tot de penicilline-groep, ontdekt te heb ben, dat de z.g. „scrub typhus" in 24 uur kan genezen. Het geneesmiddel is bekend onder de naam „Chiormycetine" en is het derde van de penlcillinegroep. Da leider van het medische team, Dr. Smadel, verklaarde, dat alle 22 be handelde gevallen genezen zyn. Na behandeling met liet middel duurde de koorts nog gemiddeld 31 uurr De gewone scrub typhus"' houdt gedurende 15 tot 20 dageo aan en is in Malaya (Z.O.-Azië) ge middeld in 15 van de 20 gevallen do« deiyk.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3