Hünaaidei' T N.-HOLLANDSF PERS \9kb Er is geen sprake van opheffing der suikerdistributie EN^ZONMfNJ? Vrouw pleegde verraad om haar man te redden „Onaanvaardbare"' voorwaarden van Washington Telefoon revolutie in België op til Se Jaargang No. 1260 Woensdag 16 Juni 194 Uitgave voor de gelijknamige 8ticb':af Verantvc. redacteur J. v. Zoonen. Redaettt j en administratie: Ridderstraat hoek Oud*, gracht. Tel 3967. Bom gebarsten Eindelijk is de bom dan toch ge barsten. Wat tallozen reeds lang ver moedden en waarover in vele kringen dikwijls en veel gesproken is, is ein delijk bewaarheid geworden: het zat «iet rustig bij de Centrale noodslacht- plaats en verwerkingsinrichting te Schagen. Talloos waren de klachten, die men af en toe hoorde. Klachten over te lage uitbetalingen, klachten over naar het oordeel van vele veehouders ongemotiveerde afkeuringen. Klachten ook van slagers, vooral gedurende de oorlog, die zeer onte vreden waren over -de gang van za ken bij de Centrale noodslachtplaats. Hun klachten gingen voornamelijk hierover, dat vlees, dat zeer goed in de normale distributie zou kunnen komen, bij de noodslachtplaats terecht kwam. En de verdeling op de noodslacht- plaatsen liet volgens hen ook veel te wensen over. Waarom deze klachten dan niet ter bevoegder plaatse werden ingediend, zal men zeggen? Eén van de voornaamste oorzaken daarvan was wel de machtige posi tie, welke het hoofd van de keurings dienst inneemt, vooral ten opzichte van de slagers. In tal van gevallen hebben ze met de keuringsdienst te maken en wan neer men in die omstandigheden ver keert, Ï6 men dikwijls niet licht ge neigd om te gaan klagen. Wellicht dat daar nu verandering in zal ko men en dat de o.i. ongezonde toe standen, die er hébben geheerst, vol komen aan het licht komen. Het is ons bekend, dat door de sla gers reeds tijdens de oorlog een po ging is gewaagd om in de verdeling van het zg. noodslachtvlees een bil lijker regeling te krijgen. Een poging die mislukt is. Waarom? Och. wat heeft het voor zin om hier uit de doekén te doen, dat er met «dit vlees soms op \von_ c d-.rMï.c Er wordt toch immers openlijk ge sproken over de ..bezorgdienst", die bjj tallozen een portie- vlees thuis bracht? De bom is nu gebarsten En wij prijzen ons gelukkig, dat wij door middel van onze publicaties deze zaak in het middelpunt der publieke be langstelling hebben geplaatst. Het is onduldbaar, dat door de han delingen van een overheidsorgaan, zo als de Centrale noodslachtplaats ^er één is, de volksgezondheid niet alleen in gevaar wordt gebracht, maar dat daardoor boeren en slagers mede wor den gedupeerd De boeren, die wel licht niet naar behoren zijn uitbe taald, de slagers, die niet alleen de ellendige gevolgen van een verkeerd verdeelsysteem hebben ondervonden, maar aan wie tevens afvallen werden verstrekt, die adden behoren te wor den vernietigd Opmerkelijk is dat van verschil lende zijden de zaak zo onschuldig werd en wordt voorgesteld. Wordt het ons soms ook kwalijk genomen, dat wij op deze wijze tot publicatie zijn overgegaan? Waarom? Deze zaak is zo ernstig en hier is het algemeen belang zo bir betrokken, dal zwijgen misdadig zou zijn Moge deze onverkwikkelijke histo rie ei aanleiding toe zijn. dat de aan dacht van de betrokken autoriteiten in het gehele land zich op deze ma terie richt. Niet omdat wij een bepaalde per soon of bepaaldfc personen zouden wil len treffen Maar omdat hier moet worden ingegrepen, zonder aanzien des persoons Wat zwart is moet zwart genoemd worden. Wij herinneren ons een geval van enkele jaren terug, toen in Harenkarspel een massale vlees vergiftiging plaats vond en de hele zaak in extenso in de kranten ver meld stond Tegen publicatie daarvan bad niemand bezwaar. De /aak in Schagen is minstens even belangrijk en hier behoort dezelfde maalslaf te worden aangelegd! v Z Eerst moet deviezenpotje nagekeken worden I Over de laatste tijd herhaaldelijk in de pers met soms grote stelligheid gegeven berichten betreffende het op handen zijn van de opheffing der dis tributie voo: jam, verklaarde het mi nisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dat deze berichten als volkomen uit de lucht gegrepen moeten worden beschouwd. De distributie van jam berust op de omstandigheid, dat jam behoort tot de suiker-houdende producten: zjj is daarom ten nauwste met de nood zaak van distribuering van suiker verbonden. Suiker is op de wereldmarkt niet schaars. Er bestaat een surplus aan voorraden, dat niet is veroorzaakt door verzadiging der consumptie-ge bieden, maar door de precaire situatie, waarin een aantal Europese landen f'.nancieël verkeert. Tot deze landen behoort ook Nederland, dat grote zui nigheid moet betrachten bij de beste ding van zijn deviezen. Slechts de hoogst nodige aanvulling op de sui kerproductie uit de eigen bietenteelt kan in het buitenland gezocht worden. De mogelijkheid is intussen zeker niet bij voorbaat uitgesloten, dat een Geen luie dief Negentien inbraken in enkele maandén De laatste maanden werd Rijswijk (ZH) onveilig gemaakt door een in breker, die met" grote handigheid bij particuliere huizen inbrak. Meestal verschafte hij zich toegang door het indrukken van een f-uit, waarna hij de op jjc, rw ol de klink op de IJce/ae: v mger afa rtifck of andere sporen werden nooit ge vonden. Aan brandkasten en der ge lijken waagde de dief zich niet, doch hij zocht in laden en kasten naar gou den en zilveren voorwerpen en dis tributiebescheiden. Zo pleegde hij 19 inbraken. De recherche van Rijswijk was voortdurend aan het werk erf vat te tenslotte verdenking op tegen een Delftenaar. Donderdag j.1. sloeg de politie toe en lichtte de dief van bed. Bij een huiszoeking werd alleen de buit van de laatste inbraak aange troffen. Twee hele -s zijn gearresteerd, doch van de gestolen distributie-beschei den was niets meer te achterhalen. Men hoopt echter nog de hand te kunnen leggen op een deel van de gastolen jouden- en zilveren voor werpen. WEINIG ZONNESCHIJN Veel bewolking Later op de middag bi het Westen van het land opnieuw plaatselijk enige regen /ftgezien daar van overwegend droog weer Meest matige wind tussen West en Zuid. Vooral in bet Noord-Oosten van het land iets lagere temperaturen. Amerikaanse ambassadeur feliciteert Gottwald De Amerikaanse ambassa deur te Praag heeft de nieu we Tsjecho Slowaakse pre sident, Klement Gottwald, namens het diplomatieke corps gefeliciteerd en ver klaard: „de leden van het corps z.ijn er van overtuigd, dat gij de verantwoordelijk heden van uw hoge ambt met rechtvaardigheid, ver draagzaamheid en mense lijkheid zult vervullen" Vrijspraak voor verdachte St Nicolaasavond-bom F. G., A. Bakker uit Den Haag. die voor de rt< htbank in Den Haag op 9 Juni j.1. terecht stond, verdacht van medeplichtigheid aan de bomaanslag op de Prinsegracht, gepleegd op St Nicolaasdag 1946, is vrijgesp «ken De officier van Justitie had tegen hem 10 jaar geëist. B. was tijdens de bezetting een be kend illegaal werker. Hij behoorde lot de spionnage-afdeling van de „Pac kard-groep", werd in 1944 gearre steerd. doch is door een wonder voor fusillering behoed. Later werkte hij aan het bureau Nationale Veiligheid en was bevriend met kapitein baron van Heemstra. Men verdacht B van aanmoediging van de sergeant A de Boer die de bommen (bestemd om te worden gebruikt tegen door hem po litiek en anderzins verdachten) ver vaardigde De rechtbank achtte nu de medeplichtigheid niet bewezen. deel van de Marshall-dollars ten goede zal kunnen komen 'aan verho ging van de suikerimport. Van de grootte van dc-ze (eventueel) te "ver hogen invoer én van de opbrengst van de komende eigen biéèen-oo'gst hangen de kansen af voor de suiker en daarmede dus voor de suikerhou dende producten, om uit de distribu tie op bon te worden genortien. Naar alle waarschijnlijkheid zal de situatie zich zover ontwikkeld kunnen hébben dat het nemen ener beslissing moge lijk wordt. „Bloemkoolstorm" in Westland opgestoken In het Westland is een bloemkool- storm opgestoken. Maandag werden aan de Delftse groentenveiling 30.000 kisten ihet 350 400.000 bloemkolen aangevoerd* De gehele nacht heeft men doorgewerkt om de bloemkool voor verzending gereed te maken en in allerijl zijn vrachtauto's gerequi- reerd, om stagnatie in het vervoer te voorkomen. Men schrijft deze grote aanvoer toe aan de gunstige weers omstandigheden en dat deze „storm" over enkele dagen zal luwen. De prij zen dalen sterk, doch practisch wordt er niets doorgedraaid. Ook van de zijde van andere Westlandse veilin gen komen berichten over zeer grote aanvoeren. In verband met het door brand vernielen van de veilingloods te Honselerdyk geniet 'e veiling thans voorrecht bij het vervoer. 0" %,'T FükJ Koning Gustaaf V van Zweden viert op Woensdag 16 Juni zijn negentigste verjaardag. K.V.P. WENST GEEN VERKIE ZINGSZENDTIJD. De K.V.P. zal géén gebruik maken van de drie keer vijftien minuten zendtijd, die de Radioraad in verband met de verkiezingen voor iedere po litieke partij voor propaganda ter be schikking heeft gesteld. Dit besluit is genomen op grond van het feit, dat de Radioraad aan de toegestane zend tijd de voorwaarde verbond, dat de politieke partijen niet aan de ver kiezingspropaganda via de microfoon van een omroeporganisatie zouden medewerken en dat zij zulke propa ganda ook niet zouden aanmoedigen. Wegens het, door bemiddeling van „Groep-10", verraden van «en aantal <n Utewle «rte». w—y» enkelen in Duitse gevangenissen om het leven kwamen, eiste de advocaat fiscaal van het Haagse bijzondere ge rechtshof tegen de 50_jarige mevr. Val-Schaper uit Rotterdam 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Bij de behandeling van haar zaak werden 6 getuigen gehoord. Uit hun verklaringen bleek, dat ondergedoken Joden of illegale werkers altijd wer den gearresteerd zeer kort nadat zij met hen of met hun familieleden in aanraking was gekomen of nadat zij informaties naar hun verblijfplaats had ingewonnen. De ondergedoken Joodse Nederlander van der Sluys uit Rotterdam, die later in Duitse ge vangenschap omkwam en zijn ver loofde Ida Wuesthoff, die 8 maanden in 't concentratiekamp Ravensbrueck gevangen zat, werden gearresteerd op weg naar het huis van verd., waar van der Sluys zou onderduiken. Ook verd. werd gearresteerd, doch een uur later vrij gelaten. Dit geval noemde de advocaat-fiscaal het tref fendste bewijs voor haar schuld. De arrestatie geschiedde bovendien door de „Groep_10"-man Meertens, met wie zij dagelijks contact had, omdat zij hem trachtte te bewegen haar man vrij te laten, die wegens illegaal werk gearresteerd was. De adv.-fiscaal zei- de in zijn requisitoir, dat dit één van de vele gevallen was, waarbij een vrouw wier man door een „Groep 10". l d was gearresteerd, bezweken was or de belofte van de S. D.. dat haar meh zou worden vrijgelaten, als zij een tegenprestatie leverde. f Verd. ontkende het haar ten laste gelegde en verklaarde, dat de meeste getuigen onwaarheid spraken. Onder de getuigen bevond zich de Joodse Dora Boekbinder, die bij haar arres tatie in 1942 uit een raam van de tweede verdieping van haar woning aan de Spoorsingel sprong en als door een wonder geheel van haar val genas. Moskou stemt toe in Donau-conlerentie De Sovjet-Russische Ambassade te Washington heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken doen weten, dat de regering der SU er in toestemt, op 30 Juli een conferentie van de vier grote mogendheden en de Donaus'taten te houden. Rond het Marshallplan De banden voor Londen en Parijs te knellend? „De Europese landen willen hun souvereiniteii handhaven" Sidney Gampbell, Reuters financiële redacteur, seint uit Londen: Ik heb inzage gekregen van enkele der „on aanvaardbare" clausules van bet Ame_ rikaanse ontwerp voor de bilaterale ERP_overeenkomsten. In dit ontwerp zijn de huidige gedachten van Was hington vervat omtrent de voorwaar den, welke de Europese landen zouden moeten onderschrijven om in aanmer. king te kunnen komen voor Marshall hulp na 3 Juli Het ontwerp dat 26 paragrafen omvat, zou, naar verluidde op 17 Mei naar de zestien Europese landen zijn gezonden. Controle op tarieven en preferenties Volgens paragraaf vijf, die gaat over tarieven en preferenties, zouden de Europese ontvangers van Marshallhulp gebonden worden aan het Handvest van de Internationale handelsorgani satie van Havanna. Door deze paragraaf zouden om. de faciliteiten teniet gedaan .worden wel ke in het Handvest juist zijn voorzien om de Europese landen in staat te stellen elkander te helpen door pre ferentieregelingen. Deze paragraaf zou aldus geïnterpreteerd kunnen worden, dat de Ver. Staten het recht verkrij gen tot controle op tarieven en prefe renties. Volgens een andere paragraaf zou den de Ver. Staten, telkens'wanneer zij van mening zouden zijn dat een wijziging in de Wisselkoers in het be- Aantal slachtöffers van ramp Deense bool nog onbekend De politie te Aalborg heeft bekend gemaakt, dat er drie-en-dertig licha men van het wrak van de Deense stoomboot Kjoebenhavn geborgen en geïdentificeerd zijn. Het schip is, zo als bekend, gezonken nadat het nabij Jutland op een mijn was gelopen. Er worden nog vijftien personen vermist. Het aantal geredden bedraagt 258. Volgens vroegere berichten zou het aantal passagiers van de Kjoebenhavn vierhonderd zijn geweest, maar de directie der maatschappij deelde; mee dat dit „slechts op schattingen der officieren" berustte. In verband met de korte reis van Kopenhagen naar Aalborg waren geen passagierslijsten aangelegd. Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp vindt nog steeds voortgang. Een ieder zijn eigen telefoon „cel?" Kruideniers vragen ministers hogere winstmarge De drie Nederlandse kruideniers- vakorganisaties hebben zich tot de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economi sche Zaken gewend met een adres in zake het naar de mening der organi saties onhoudbare vraagstuk van de handclmarges, welke gelden voor de kruidenierszaken. De toestand is zo, zeggen de orga nisaties o.m., dat in een goed geleid bedrijf de kruidenier zelfs bij een omzet van 1500.— per week (dat is een zéér goede zaak) nog niet het loon behaalt van een arbeider. Men uit de overtuiging, dat de overheid in haar opzet om de prijzen van het levensmiddelenpakket laag te houden, met betrekking tot de krui- deniersbranche te ver gegaan is en hierdoor de lasten, welke moeten drukken op geheel de bevolking, spe ciaal legt op een bepaalde groep on dernemers: de kruideniers. Met klem hebben de besturen er dan ook bij de ministers op aange drongen de kruideniersmarges over de gehele linie te verbeteren, omdat de toestand onhoudbaar is. Ook de drie middenstandsbonden zullen zich tot de ministers wenden. De Belgische PTT neemt sedert kor_ te tijd aanvragen in ontvangst voor de installatie va no pkorte golf werken de radio-telefonieapparaten, Ook parti. culieren, zoals handelsvertegenwoor- digers en journalisten zullen zich een dergelijke radiotelefonie kunnen aan schaffen, waardoor zjj voortdurend, waar zij zich ook bevinden, met hun bureau in verbinding kunnen stellen. Naar verluidt zouden ook de Belgische locomotieven met. een dergelijke in stallatie worden nitgerust. Apparaat kan in een koffer De zender-ontvanger van de radio telefoon is klein genoeg om in de bagagekoffer van een auto geplaatst te worden. Ieders toestel zal op een andere golflengte uitzenden en deze zal door het bestuur voor de radio verbindingen worden toegewezen. De PTT zal in de grote agglomera ties stations oprichten en auto's, die zich in een straal van 30 km. rond om een dergelijk station bevinden, zullen met ieder nuihmer van het tele. foonnet verbonden kunnen worden. Teneinde storende invloeden doelma tig uit te schakelen, werken de appa raten volgens het systeem van de fre quentie-modulatie. Door het gebruik van een codenummer is geheimhou ding-bij de gesprekken verzekerd. Buiten dit persoonlijke codenummer kan men aan verschillende voertuigen een tweede codenummer géven, waar. door het mogelijk is met al deze voer. tuigen tegelijkertijd te spreken. lang van het Europese herstel wense lijk was, het recht hebben „aan dringen op overleg" met het betrok, ken land en te verlangen, dat dit laa< in overleg treedt met het internatio naal monetair fonds. In Groot-Brit* tannië en op het continent is men va» mening, dat dit de overeenkomst vat het internationaal monetair fon<* krachtens welke het initiatief geheéi aan het betrokken land gelaten moM worden, 'te buiten gaat. Geen lust tot voorgesc'hrt fn devaluatie In góed-ingelichte kringen te Parijs wordt er volgens AFP, op gewezen, dat de Europese landen volledig hun souvereiniteit willen handhaven, w»» hun munt en een eventuele devalu* atie betreft en willen vermijden, dat de Ver.. Staten deze problemen, dis volgens hun mening binnen hun b«' voegdheid vallen, voor Europa behan. delen. Al de andere deelnemende landen kunnen evenwel voorstellen doen «t bezwaren in brengen, alvorens het de finitieve accoord met de VS te onder, tekenen. „Spanninq lonen - prijzer vermindert", zegt Minister van den Brink Talloos zijn de vragen geweest, di» de laatste tijd in de pers verschenen over de allesomvattende kwestie var lonen en prijzen. Dit was voor Mini*» ter van der Brink van Economisch* Zaken aanleiding een schriftelijk ant woord te verstrekken, waarin hij om. zegt, dat er een zekere neiging i» van verminderde spanning te spreker»- toenemende concurrentie in het be drijfsleven en een ruimere arbeid? markt. Hierdoor, zo zegt de minster, zal - zonder dat dit al te zwaar weegt een zekere noodzakelijke verhoging van de huren en een verlaging van de subsidie op het Ievensmidde!en- pakket, tot stand kunnen komen. Voorts verklaart de minister nog, dat de textielproductie nog te gering Is om aparte punten voor textiel- huishoudgoederen te verstrekken en dat alsnog tegemoet gekomen zal wor. den aan mensen, die door onbekend heid met de regelingen, te weinig oorlogsschade vergoed kregen. De sigaretten en tabak, de kolen, het gas en de electrlciteit zullen voor lopig nog niet vrijgegeven kunnen worden. Vlees voorlopig niet van de bon Wel een kans op rantsoenver hoging In de jaarvergadering van de Frie se slagershond, te Leeuwarden gehou. den. waarschuwde min. Manshol'c de talrijke aanwezigen voor een te groot optimisme t.a.v. de afschaffing der rantsoenering van vlees. Deze af schaffing zou zeer grote onrus'c ten- gevolge hebben, zo zeide de minister. Onze vlpesposiie toch is afhankelijk van de toestand op de graanmarkt, terwijl de toekomstige veevoederim port weer zal afhangen van onze de. viezenpositie. Wel is er een kans, dat het rant. soen in de toekomst verhoogd zal worden tot 600 gr in de 14 dagen. Drie vliegende forten vermist Drie vliegende forten, die op weg waren van Santa Maria (Azoren) naar Corsica, worden vermist. De vlieg tuigen zijn Maandag vertrokken. De laatste boodschap die men ontving was van het commando-vliegtuig, dat meldde naar de Azoren terug te keren met een brandende motor. Omtrent 't aantal personen, dat zich aan boord van de machines bevond, werd niéts medegedeeld. De bemanning van een vliegend fort telt meestal echter tien koppen. Te Richmond in Engeland wordt een Royal Horse Show gehouden. H.K.H de Hertogin van Gloucester bracht met haar beide zoons Prins Richard en Prins William een bezoek aan de tentoonstelling. „Laat ons vrienden zijn" zegt Prins Richard tegen do vierjarige Tiana Heal, het jongste lid van de Richmond Horse Show Society Compromis De minister heeft het met de Twe». de Kamer op een accoordje gegooid wat betreft de z.g. jaarwedde-uit- keringen. De commissie van rapporteurs advi seerde in een amendement, het maxi mum van deze uitkering te verhoge* van drie 'tot vijfduizend gulden. Daa*. op verklaarde de minister zich b«> reid tot een verhoging tot f 4500. Do#: deze verhoging komt het gemeen1^- fonds voor een nieuwe last van 1$ millioen te staan

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1