trm ikmaatikr Raadselachtige publicatie oorzaak van voorlopig afbreken onderhandelingen N.-HOLIANDSF PERS 19^5 lÊzOHNEWl^ Hevige gevechten in (lermont-Ferrand 9e Jaargang No. 1261 Donderdag 17 Juni 194Q Uitgave voor de gelijknamige Sticb' ig. Verantw. redacteur J. v. Zoonen. Redactie en administratie: Ridderstraat hoek Oude- gracht. Tel 3967. Weer kink in kabel in Batavia Nederl. delegatie wacht nu op instructies uit Den Haag )n een communiqué van de Commissie voor Goede Diensten wordt o.m. gezegd, dat de Ned. delegatie gister aan de C. v. G. D. heeft medegedeeld, het raadzaam te achten „voorlopig" de besprekingen met de Republiek af te breken „in verband met de publicatie van een strikt vertrouwelijk document, op 10 Juni door de heer Duboig (het Amerikaanse lid van de C. v. G. D.) aan de Luit. Gouverneur-Generaal overhandigd". Het commu. niqué vermeldt verder, dat het schrijven van de Ned. delegatie onder tekend door de heer van Vredenburch en dat o.a. gezegd is, dat de Ned. delegatie aan de Ned. regering om instructies heeft gevraagd. In afwach. ting dezer instructies achtte de Ned. delegatie het raadzaam de bespre kingen tussen de delegaties voorlopig af te breken met uitzondering van «lie betreffende de uitvoering van het bestand. De heer Herremans, het Belgische lid, las in een vergadering van de agenda-commissie, dg brief van de heer van Vredenburgh voor. lijk, omdat de Renville_beginselen in overeenstemming zijn met de richt lijnen, ontleend aan het beginselpro gramma van Linggadja'ti, welke een plaats hebben gevonden in de aanhan. gige voorstellen tot grondwetsherzie ning. De Nederlandse regering is tenslotte van oordeel, dat, afgezien van alle formele en materiële overwegingen, de oplossing van het geschil door dit ini_ tiatief veeleer" is bemoeilijkt dan be vorderd. Dubois ontkent •Na de voorlezing van de brief leg de de heer Coert Dubois de volgende verklaring af: „Ik wens officieel ter notulering te verklaren, dat ik van de Amerikaan se ambassade in Den Haag heb ver nomen, dat aldaar bekend is, dat een artikel van Daniël Schorr in het ..Time Magazine", van ongeveer 4000 woorden, is gebaseerd op een inter- view met mjj. Niet alleen is dit niet waar, doch nimmer heb ik of enig lid der C. v. G. D. deze kwestie be sproken met enig correspondent of iemand buiten de C. v. G. D., sedert of vóór mijn onderhoud met de heer van Mook op Donderdag j.1. Ik heb de Amerikaanse correspondenten he denmorgen gesproken en zij verzeker, "den mij bereid te zijn, mede te ver klaren. dat ik geen informatie met betrekking tot het betreffende docu ment heb gegeven aan enig corres pondent". Het communiqué van de C. v. G D. aegt voorts nog, dat Moh. Roeip het betreurde, dat de Ned. delegatie het nodig heeft geoordeeld, deze stap te nemen om redenen, welke de Repu blikeinse delegatie niet kende. Noch hij, noch zijn delegatie wisten iets af van de publicatie van een brief of do cument. De heer Herremans zeide nog dat, indien het betreffende document aan de pers was overhandigd, dit een uit zonderlijk ernstige zaak was. die ge heel onverwacht kwam en een urgen_ tie-procedure .nodig maakte. In verband met het onderhoud tus sen de heren van Mook en Hatta zou overigens niemand in ongemak komen door het uitstellen der onderhande lingen. Standpunt van Nederl. regering De kwestie, waar het hier om gaat, is een compromis-voorstel van de heren Court Dubois en Critchley tot oplossing van het Ned.-Republikein- se probleem, dat op 10 Juni aan de heer Van Mook is overhandigd. Volgens het Franse persbureau AFP had het voorstel niet de instemming van het Belgische lid van de C. v. G. D., de heer Herremans. AFP geeft een overzicht van enkele punten uit het voorstel, dat uiteraard niet te con iroleren is omdat Dubois ontkent me dedelingen te hebben gedaan aan de pers. Intussen is naar aanleiding van deze berichten over een door twee leden van de C. v. G, D. opgesteld document in Den Haag offiqjeel me degedeeld: De Nederlandse regering heeft r-verwegend bezwaar tegen de gevolg- tic gang van zaken. WEER TOENEMENDE BEWOLKING Weer toenemende bewolking met in de loop van de dag op de meeste plaatsen enige regen. Matige, nu en dan vrij krachtige wind 'tusSen West en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur. Beide partijen hebben immers de hulp van de C.v.G.D. aanvaard in het vertrouwen gemakkelijker te ge raken tot oplossing van de tussen hen bestaande geschillen. Voor de uitoefening van haar taak stelde de C.v.G.D. de procedureregel op, dat alleen op verzoek van beide partijen harerzijds suggesties zouden worden gedaan. Verder verklaarde in het bijzonder de Amerikaanse delegatie nog op 27 Februari j.1., dat het gebruik om in formele suggesties niet te publiceren, de enige weg was, waarop de C.v.G.D. haar taak met succes kor vervullen. Géén der partijen heeft de C.v.G.D formeel gevraagd in de hui-lige phase van de ond .-handelingen eigen sug gesties te doen tot oplossing van' het geschil. Integendeel: de Lt.-Gn.-Ge neraal heeft op 4 Juni schriftelijk verzocht, dat de commissie zich in dit stadium '„n ieder initiatief zou onthouden, aangezien een rechtstreek se bespreking tussen de heren Van> Mook en Hatta in het voornemn lag. Het document, waarop de berich ten betrekking hebben, is afkomstig van slechts twee der drie leden van de Commissie en is dus niet als een stuk van* de Commissie als zodanig aan te merken. Deze indiening acht de regering ech ter niet alleen op formele gronden onjuist, doch bovendien is de inhoud van het stuk op menig punt in strijd met de door beide partijen als basis voor het politiek accoord aanvaarde Renville-beginselen. Een en ander heeft de regering aan leiding gegeven aan de betrokken le den van de C. v. G. D te doen mede delen, dat bedoeld stuk door haar niet als basis voor discussie kan worden aanvaard Zulks is tp minder moge Nederl. Bondsploeg samengesteld- De Ned. Bondsploeg die op de Olympische dag tegen het Britse Olympische team uitkomt, is als volgt samengesteld. Doel: Landman (Neptuneg) Achter: Van Bun (MW) en Albers (Vitesse) Midden: Beenhakkers (NAC), Ter louw (DCV) en De Vroet (Feijen- oord) Voor: Van der Tuijn (Hermes), Rij vers (NAC), Roosenburg (Neptunia), Schaap ('t Gooi) en Clavan (ADO) Reserves: Kraak (Stormvogels), Schijvenaar (EDO), Wilkes .(Xerxes) en Mulders (PSV) Scheidsrechter is de heer K. v. d. Meer, Zes voetbalpools werden opgeroldoplichting Na een uitgebreid onderzoek, dat zich over het gehele land én België uitstrekte, is een groot aantal per sonen gearresteerd, betrokken bij de ongeoorloofde voetbalpool-onder: mingen. In de laatste tijd werden op gerold de Belgische Pare-Mutuelpool, Strangs-pool en Zetters-pool en in Nederland de Hollandia, Union Jack en Meteoor, Het bleék, dat slechts 45 pet van de inzet ten goede kwam aan de deelnemers, terwijl door ont breken van ten behoorlijke 'controle het zelfs niet zeker was, of dit per centage werkelijk aan de spelers werd uitgekeerd. De rest verdween in de zakken van hoofdagenten, agenten en sub-agenten en werd besteed aan re clame e.d. De Belgische politie heeft reeds 30 verdachten aangehouden. Meer voedsel voor Berlijn Na lange discussie hebben de vier geallieerde bevelhebbers van Berlijn met algemene instemming besloten hun goedkeuring te hechten aan ver hoging van het voedselrantsoen voor alle leeftijdsgroepen te Berlijn. De verhoging bedraagt 100 tot 250 calo rieën per dag. De T.N.I. duldt geen Nederlandse leiding Volgens het Republikeinse dagblad .Sumber" te Batavia, gaf het te Solo verschijnende „Merdeka" het stand punt van de T.N.I., samengevat in de volgende zes punten, weer: 1. De T.N.I. heeft er geen bezwaar te gen omgevormd te worden in het leger van de Verenigde Staten van Indonesië, onder de te vormen iede- rale regering, mits de leiding van dit leger ih Indonesische handen blijft; 2. De T.N.I. is bereid de strijdmacht van de V.S.I. te worden, wanneer daarin géén Nederlands leger of enig ander buitenlands leger opgenomen zal worden; 3. De T.N.L dient het exponent te vor men in het leger van de V.S.I. 4. De T.N.I. als strijdmacht van de on afhankelijke en souvereine Repu bliek Indonesië weigert onder Ne derlandse of enig andere buiten landse leiding te komen staan. 5. De T.N.I. wenst een blijvend bestaan van een militair verbond tussen de Republiek Indonesië en de strijd machten in andere staten, die een gelijkwaardige positie bekleden als de Republiek; 6. De eed van deze Indonesische strijd macht is gebaseerd op de proclama tie van de vrije Indonesische staat op 17 Augustus 1945. Aldus het standpunt van de republi keinse strijdmacht, die iedere Neder landse conceptie, welke in strijd is met de idealen van de strijdmacht, verwerpt, ook wanneer de regering ze accepteert, zo schreef „Merdeka'. Vierhonderd gewonden bij botsingen tussen stakers en politie I Marshall bemoedigend minister van Buitenlandse Zaken, be_ schreef de bereidheid van de Sovjet. Unie om deel te nemen aan een con ferentie ter regeling van het Donau- George Marshall, de Amerikaanse probleem als een „goed teken" van Sovjet-bereidheid om te onderhande len over „concrete kwesties". Hij voeg de hieraan toe: „het is een goed te ken in zoverre, dat een weigering 'n slecht zou zijn". „Mijn enige hoop is" zo zeide hij, „dat wij tot een bevre digende overeenkomst geraken". Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat de Sovjet-Unie zal antwoorden op het jongste Amerikaanse verzoek om de kwestie-Triëst te bespreken. „De moeilijkheid daar zal waarschijnlijk de kwestie der procedure zijn", aldus Marshall. Russen gingen weg Volgens een officiële Amerikaanse verklaring heeft de gehele Sovjet- Russische delegatie Woensdagavond de vergadering van het militaire be stuursbureau te Berlijn verlaten zon der enige verklaring te gevei* of zien bij de voorzitter te verontschuldigen. Tanks, stukken staal en zwavelzuur als strijdwapens In allerijl zijn in de nacht van Dinsdag op Woensdag politie-afdelin. gen naar de Franse industriestad Cler. mout Ferrand gezonden. Stakende ar beiders van een rubberfabriek hadden barricaden opgeworpen in de straten van de stad en smeten de politie met stukken staal, soms vanuit met bo men versterkte loopgraven. De politie maakte gebruik van tanks om de barricaden te forceren. Een dertigtal manschappen van de Repu blikeinse Veiligheidsmacht zouden met blindheid bedreigd zijn daar de sta- kers „gebruik hebben gemaakt van een bijtend vocht", waarschijnlijk zwa velzuur. Hedenmorgen was het aantal ge wonden vastgesteld op 400. Thans is 'n wapenstilstand tussen autoriteiten en stakers gesloten. Indien de nacht zon der incidenten zou verlopen, zouden de onderhandelingen heden worden voortgezet. In de vroege ochtend begonnen de opstootjes in kracht toe te nemen. De stakers bestookten de leden der mo bile garde met flessen zwavelzuur, stalen kogels en bouten. De politie agenten werden genoodzaakt met traangas gevulde granaten te gebrui ken. Yerscheidene detachementen in_ fanterie en luchtmacht bevonden zich later ook bij de fabrieken, die geheel werden ingesloten en kort daarna wer den ontruimd. De mijnwerkers te Saint Eloy, dicht bij Clermont, hebben zich solidair met de arbeiders van de bandenfabrieken verklaard en het werk gestaakt. Groe pen mijnwerkers marcheerden naar de stad, rode vlaggen meedragend en communistische partijleuzen verkon digend. Algemene staking fn de stad Gevolg gevend aan het bevel tot algemene staking werd de arbeid in alle grote ondernemingen der stad neergelegd. Het overwegen^ door communis ten bestuurde Frans vakverbond C.G.T. heeft verklaard de stakers te steunen. Ook de arbeiders van de Michelln- fabrieken hebben aan het stakingsbe vel gevolg gegeven, het werk neerge legd en de fabriek bezet. De arbeiders van de fabriek Peugeot, van de fa briek Conkhof-Quinette, en van de drukkerij der ,3anque de France" zijn eveneens in staking. Naar nader wordt gem'eld, zouden 86 manschappen van de Veiligheids wacht zijn aangetast door gassen, waarvan de samenstelling nog niet be kend is. Incident in parlement In de Nationale Vergadering heeft zich n-a.v. deze botsingen een ernstig incident voorgedaan. Een communis tisch volksvertegenwoordiger noemde de minister van Binnenlandse Zaken „moordenaar". De zaalwachters heb. ben de openbare tribune doen ontrui men en de vergadering werd geschorst Na de hervatting van het debat werd de communistische motie, die de regering verantwoordelijk wilde stel len voor de botsingen, verworpen. „Status qho enie ingevoerd Op een bijeenkomst van Pierre Ber- taux, de regeringsvertegenwoordiger, en een delegatie van de stakers werd later overeengekomen, dat de politie zou worden teruggetrokken op haar oorspronkelijke posities buiten de fa briek en een stakingspost geplaatst zou worden voor elke politieversper- ring teneinde demonstranten, die bij de politi-e zouden willen komen, tegen te hoïtden. De directie van de briek zou ontboden worden om e trachten het loongeschil, dat tot de staking leidde, te regelen. Het hoofd van de militaire politie in het gebied verklaarde, dat de on geregeldheden lang van te voren wa ren voorbereid. Meer dan 100 perso nen waren gearresteerd. Vóór 't «lui ten van de wapenstilstand waren alle treinen in de stad door een sympathie staking voor spoorwegarbeiders tot stilstand getracht. Ook de drukkers der dagbladen staakten. Bidault met de hakken over de sloot Na felle debatten werd in de Franse Nationale Vergadering een motie, die ,de regering uitnodigt deel te nemen aan de toepassing van de voorstellen der conferentie van Londen", aange nomen met 297 tegen 289 stemmen, waardoor de regering dus een meer derheid kreeg van 8 stemmen Dodelijke val van jrooor'er in ronde van Zw:heriand Tijdens de 4e étappe van de ronde van Zwitserland, ThunAltdorf (134 km), heeft zich een dodelijk ongeluk 'oorgedaan. Bij de afdaling van de Susten-pas verloor de Belgische cou reur Richard Depoorter bij een val het leven. De Belgisclfb wieler-wereld lijdt met zijn heengaan een ernstig verlies. De Poorter had in zijn loopbaan als ren ner verschillende klassieke Belgische weg-wedstrijden, zoals de Waalse Pijl, op zijn naam gebracht en ook dit sei zoen verkeerde hij in uitstekend» vorm. Het grote drieluik, dat als retable zich bevond op het hoofdaltaar der St- Laurenskerk en in 1581 over zee werd weggezonden met bestemming voor Groot Novgorod in Rusland, maar door schipbreuk als „strandvondst" in bezit kwam van Koning Johan van Zweden, die het schonk aan de Lutherse Domkerk van Linköping, waar het zich nog op heden bevindt. Het altaar zelf, toegewijd aan de Allerheiligste Drie-eenheid, werd in 1529 gebouwd, was rijk versierd met snijwerk en door de beroemde Meester Maarten van Heemskerk door dit l\eerlijk schilderwerk verrijkt De re table, geheet gesloten (de buitenste'panelen dus) gaf te zien twee taferelen uit. St. Laurentius leven (boven) en Christus geboorte en Laatste Avond maal (beneden) opengeslagen (de drie middenstukken) gaven te tien taferelen uit Jezus' tijden en de Verrijzenis. Cirea 1540 was het meesterwerk voltooid. (Zie ook pag. 2) (Uit „Alcmaria Eucharistica") Bernadotte tevreden „Tot dusver is de VN-bemiddelaar in Palestina voldaan over de toepas sing van de wapenstilstand" aldus heeft de secretaris-generaal van de VN. Trygve Lie, op zijn wekelijkse persconferentie verklaard. In verband met de kwestie van een VN-politiemacht zeide hij: ,.Ik ben voorstander van een getalsterkte van 1000 tot 5000 man". Lie is van meninf, dat de politiemacht niet alleen ter be schikking van de Veiligheidsraad, doch ook van de Trustschapsraad en van dt Algemene Vergadering dient te staan. Huis voelt voor verlaging Marshall-hulp Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft geweigerd bet voor stel van de Senaat, voor de Marshall- hulp een som van 6.125 710.228 dollar uit te trekken, over te nemen en de kwestie verwezen naar een gemengde commissie, welke een compromis moet trachten te vinden. In welingelichte Congreskringen is men van mening, dat aanstaande Vrij dag een definitief besluit door Huis en Senaat genomen zal zijn, doch dat tenslotte 500 milliocn dollar minde* toegewezen zal worden dan het aan vankelijk begrote bedrag va» 5 300 000.000 voor de E R.P.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1