QeC Ikmaaidei N.-HOLLANDSE PERS 1945 V JAARGANG N°. 1264 INZICHT President Truman krijgt het recht, te kiezen Goederenvervoer naar Berlijn vindt voortgang Holorclub Alkmaar en Omstreken reed in Rotterdam Maandag 21 Juni 194S Uitgr. voor de Stichting De Vrfle der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 et. p. mjn., familieberichten 18 eent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat hoek OudegrachtTel. K 2200 - 3967 Twee berichten in de dagbladen van deze week trokken ?terk onze aan dacht. Het ene bericht hield in een verdediging van een z.g. progressieve kinderbijslag, waardoor men meer kinderbijslag krijgt, naarmate men jneer kinderen heeft. Dus b.v. voor het eerste kind een ïijksdaalder en voor het vijfde vier gulden en zo vervolgens. Wij willen het in dit artikel niet over de kwestie van de kinderbijslag hebben hoewel daar nog wel een en ander van te zeggen zou zijn. Het andere bericht had betrekking op een verslag van de Tweede Kamer, waar bij de behandeling van belas tingvoorstellen een poging werd ge daan, om ten gunste van de familie genootschappen wat af 'te gaan knib belen. Ogenschijnlijk is er geen enkel ver band tussen deze twee berichten. Merkwaardiger wordt het echter als men Weet, dat ze komen van perso nen, die dezelfde politieke richting zijn toegedaan. Wij onthouden ons er van, om hier zelfs maar de richting te noemen, ten. einde de schijn te vermijden, dat wij vlak voor de verkiezingen een aanval op een politieke partij zouden willen lanceren. Dat is tenslotte niet onze zaak. Wij zijn niet anders dan een progressief dagblad-, zonder aan enige groepering te zijn gekoppeld. Maar het verschijnsel dat zich hier voor deed, verdient als verschijnsel onze aandacht, omdat deze twee din gen met elkander volkomen onver enigbaar zijn. leder nuchter denkend mens zal er ▼an overtuigd zijn, dat de staat met geld veel kan doen. Meer dan een huismoeder. Want de staat kan zijn uitgaven op de burgers verhalen. Maar een ding kan de staat toch ook niet en dat is op een bepaald mo ment meer gaan uitgeven en minder ontvangen, Dan klopt de zaak niet. En dit is de strekking van de twee berichten die wij hierboven tegenover elkaar hebben gesteld. Aan de' ene kant meer geven, aan de andere min der ontvangen. Wij zouden deze twee berichten niet zo belangrijk hebben gevonden, als we dit streven niet herhaaldelijk ontmoe ten. Hoe dikwijls horen we niet zeg gen, dat dit of dat eigenlijk nodig moest worden verbeterd. Vragen we echter de mensen, die die verbetering willen, of ze er ook iets anders tegenover willen stellen, in de vorm van nog sterker aandraaien van de belastingschroef, dan beginnen ze te huiveren. Het gezegde: De staat betaalt het wel, getuigt van een wanbegrip. De staat beaald niets. De staat is slechts een bemiddelaar .die zijn burgers aan zich zelf laat betalen en het dan weer ten bate van die burgers uitgeeft. De staat zijn u en wij. En uit onze gezamenlijke zakken dragen we bij aan de staat. Zijn wij weigerachtig om. bij te dragen, dan kan er ook niet be taald worden Dat is de les van deze twee berich-t ten. Natuurlijk kan men gaan redetwis. ten over de manier waarop de staat ■gelden ontvangt en uitgeeft. Wellicht dat we daar binnenkort op terug ko men. Maar om daar met vrucht over te kunnen discussieren, is het nood zakelijk, dat wij het over deze grond stelling eens zijn, dat verhoogde uit gaven alleen kunnen worden gedaan uit verhoogde inkomsten. v. Z. JOHAN DE WITT WOENSDAGMORGEN THUIS Volgens de laatste berichten zal het m c. Johan de Witt, dat met 667 re- pa triërenden uit Indië op weg naar ons land is, Woensdagmorgen om 3 uur IJmuiden bereiken. Met de de_ barcatie in Amsterdam kan dan des ochtends om 9 uur een aanvang wor den gemaakt. Het schip heeft flinke vertraging ondervonden. Elegenie oplossing voor moeilijkheden over verlaging Marshll-hulp gevonden Frankrijk acht voorwaarden onaanvaardbaar Te grote invloed van Amerik. kapitaal gevreesd De zgn. „gemengde commissie", samengesteld uit leden van Huis van Afgevaardigden en Senaat der Ver. Staten is Zaterdagavond overeenge komen, dat de eerste periode van de hulp aan Eurcpa volgens het plan- Marshall 15 maanden zal bedragen. President Truman werd echter ge machtigd *o nodig het bedrag, dat hij nodig acht, in 12 maanden te ver lenen. De som waarover men het eens werd bedraagt 6.030.710.228 dollar. Deze som betekent een compromis tussen het bedrag, dat het Huis van Afgevaardigden had voorgesteld (5. 980.710.288), en dat, waar de Senaat zijn goedkeuring aan hechtte (6.125. 7)0.228). De aan de president gegeven vol macht deze som in 12 maanden te besteden, indien hij dit noodzakelijk acht, betekent in de practijk, aldus Reuter, dat de administratie van het plan de vrije hand heeft het groot, ste gedeelte ran de besnoeiing onge daan te maken. Het compromis.voorstel geeft de president practisch het recht te kie zen tussen de beide voorstellen, die de impasse veroorzaakten. Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben Zondag beiden het compromis-wetsvoorstel goedge keurd, het wetsontwerp behoeft nu nog slechts de handtekening van de president. Parijs maakt zich ongerust De Franse regering heeft haar am bassadeur te Washington opdracht ge geven om de regering der V.S. op nieuw te doen weten, dat Frankrijk de voorwaarden in het voorgesteld bilaterale verdrag binnen het kader van het plan-Marshall onaanvaard baar acht. Van gewoonlijk welingelichte zijde verneemt Reuter, dat de Franse rege ring vermoedelijk een nederlaag zou- lijden in de Nationale Vergadering, ii.dien zij het verdrag in zijn huidi ge vorm zou tekenen. De betrokken verantwoordelijke Franse kringen menen, dat bepaalde vodrgestelde voorwaarden tot gevolg zullen hebben, dat „Amerikaanse za- kenbelangen vaste voet krijgen in alle Franse ondernemingen, die worden opgezet met uitrusting, die in het ka der van het hulpprogramma voor Europa zijn ontvangen". Besprekingen voortgezet Washington zegt, dat Ziterdagmid- dag de ondr handelingen normaal weerbericht MINDER BUIEN Voor de kustgebieden van Noord en Zuid-Holland en Zeeland: gelei delijk afnemende bewolking, overwe gend droog, en af en toe zonnig weer. Matige wind uit Noordwestelijke rich ting. Koel. Voor het binnenland: weer toene mende bewolking, doch slechts hier en daar een regenbuitje. Matige wind tussen Noord en West. Sloep in nood? De „Dorus Rijkers'' hielp een handje Wandelaars op het strand bij Cal- lantsoog waren er gistermiddag om 2 uur getuige van, hoe de reddingb-iot „Dorus Rijkers" uit Den Helder een enkele mijlen uit de kust liggende, hevig stampende sloep te hulp voer en enterde. Er stond een vrij hoge zee. Met de sloep op sleeptouw verdween de reddingboot op weg naar Den Hel der al spoedig uit het oog. Wat was er aan de hand? Om 11 uur had de kustwacht in de buurt van Falga (2/2 k.m. ten Z. van Huisduinen) op volle zee de hevig slingerende sloep ontdekt. Men ver onderstelde, dat zij zich in gevaar be vond. zodat telefonisch aan schipper Bot van de „Dorus Rijkers" verzocht werd ter assistentie uit te varen De „Dorus Rijkers" kwam, zag en sleepte. Maar in de haven van Den Helder aangekomen, verklaarde de ge_ zagvoerder, kapitein J. Hillen, die met zijn zoon en' twee van diens vrien den, bij Hoek van Holland met de sloep de zee was opgegaan met de be doeling aan de zeilwedstrijden voor de marine ,de koopvaardij en jachtclubs op de rede van het Nieuwe Diep deel te nemen, dat hij met de sloep op gunstig tij lag te wachten, toen de kustwacht hem ontdekte en de indruk kreeg, dat hij in moeilijkheden ver keerde, maar daarvan was geen spra ke, zei kapitein Hilleb. werden voortgezet en dat niets er op wijst, dat de voor de regeling van het bilateraal verdrag tussen de Verenig de Staten en Frankrijk begonnen be sprekingen onderbroken zouden wor den. Nieuwe toewijzingen De administratie voor de economi sche samenwerking heeft binüen het kader van het plan-Marshall' onder tussen tot dusver de grootste toewij zing gedaan. Nederland krijgt voor 5.699.000 dollar kolen en voor 650.00 dollar kunstmest. Paardenparade trok door Amsterdam Een vreemde stoet trok Zaterdag middag door de straten van de hoofd stad. Het was een paardenparade, ge organiseerd in verband met de col lecte van het Rode Kruis. Een pony-wagentje van het Rode Kruis ging voorop, daarna kwam de Nederlandse maagd in een Spyder, 11 raspaarden met ruiters in de kle derdrachten van de elf provinciën en dan volgde een uitgebreide collec tie van diverse wagens: een bierslede uit de achttiende eeuw, een Malle Jan" met heipalen, de vuilniswagen met 1 pk, de schillenwagen, de melk wagen enz. Tienduizenden Amsterdam mers hadden zich langs de straten ge schaard en menig grijsaard zal bij het zien van dergelijke vertrouwde beelden uit het verleden aan „die goeie ouwe tijd" gedacht hebben. De paarden zelf vonden waarschijn lijk de klontjes suiker, die met kwis tige hand werden uitgedeeld, net in teressantst. Drie prinsesjes op de planken Dat ook het prinselijk gezin de steun-actie voor de UNAC een zeer goed hart toedraagt, bleek Zaterdag middag nog eens, toen onder de aan wezigheid van het prinselijk gfzin de drie jonge prinsesjes, als leerlingen van de balletschool van de danseres Gabrielle Desfree, deelnamen aan een balletuitvoering welke ten bate van dfe UNAC werd gegëven in Hilversum. In een openbare les in een kinder klas vervulde Beatrix een dubbelrol, zij danste eerst als „wolk" en later als" aanstellerige dame, terwijl Irene een verlegen meisje uitbeeldde. Mar griet gaf haar aandeel in het kleu terklasje. Er waren véél bloemen, er was veel applaus en de opbrengst van deze middag was ruim duizend gulden. Overstroming in China eiste 10.000 mensenlevens Volgens het nieuwsbureau „Central News" hebben overstromingen, de grootste sedert 100 jaar, in de Chinese provincie Foekin reusachtige schade aangericht. Het water heeft duizen den h.a. blank gezet. Het nieuwsbureau schat het aan- w daklozen op 200.000; het aantal doden zou 10.000 zijn. 10.000 wonin gen zijn verwoest. Het grootste hotel van de stad Foetsjau is ingestort Vijf honderd personen verloren hierbij het leven. Overheidsdiensten functioneren niet meer. Vonnissen in Spanje Juan Monzon Reparez, een voor malig republikeins gouverneur, be schuldigd van clandestiene organisa tie der communistische party, is te Madrid tot 30 jaar opsluiting veroor deeld. Twaalf anderen werden ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 6 ♦ot 22 jaar. De procureur had tegen Mbnzon Reparaz de doodstraf geëist. Beroering om geldsanering in Duitsland Britten wachten af De reactie in officiële Britse krin gen op het sluiten van de zónegrens door de Sovjets komt neer op een houding van afwachten. Voorlopig willen Britse functionnarissen d» Sovjet-Russische maatregelen erken, nen als begrijpelijke voorzorg tegen geldsmokkel. Het feit dat onderscheid is gemaakt tussen passagiersverk^er, dat stilgelegd is en goederenverkeer per trein en te water dat onder con tróle voortgang vindt, heeft voldoe ning gewekt. Naar verluidt zou maarschalk Solo lofski het advies van de Duitse econo. mische raad in zijn zóne, met een geldsanering in Oost-Duitsland te wachten totdat de positie van-Berlijn duidelijker zal zijn geworden, aan vaard hebben. 5000 smokkelaars in arrest Vijfduizend geldsmokkelaars zijn gisteren door Duitse en Sovjet grens politie gearresteerd. Sommigen hunner hadden 400.000 mark bij zich. De zwarte markt schijnt geheel plat te liggen. In het Ruhr-gebied bestaat grote vrees, dat in West-Duitsl and tengevolge van de geldsanering een grote werkloosheid zal intreden. Hoe lang nog? „Het verkeer tussen de Westelijke zones en Berlijn en de Russische Gottwald verleent amnestie De Tsjecho-Slowaakse president, Klement Gottwald, heef een amnes tie voor gewone misdadigers bekend gemaakt, alsmede de voorwaarden, waarop politieke gevangenen om am nestie of verzachting van hun von nissen kunnen verzoeken. Gewone midadigers, die minder dan een jaar gevangenisstraf hebben, zul len worden vrijgelaten. De straf van de andere zal met een jaar worden verminderd. De politieke gevangenen moeten individueel een verzoek om behandeling van hun zaak indienen Aan Tsjecho-Slowaakse burgers, die naar het buitenland zijn gevlucht, wordt eveneens amnestie aangeboden, mits zij binnen drie maanden terug keren. zóne zal tamelyk lang worden stopge zet" zo verklaarde de directeur-gene raal van het Dfcitse beheer der trans_ portdiensten in de Russische zóne, Besener. „Het is onmogelijk", zo voegde hij er aan toe, „te zeggen op welke da tum deze maatregel zou kunnen ver zacht of opgeheven worden Hevige explosies te Cairo In de Joodse wijk te Caïro hebben zich twee ontploffingen voorgedaan, tengevolge waarvan 25 personen wer den gedood en 54 gewond, van wie 37 zwaar. Acht huizen werden totaal ver nield. Reddingsploegen zijn nog bezig onder het puin bedolven slachtoffers te bevrijden. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Eerder is ge meld, dat in de betrokken Joodse hui zen springstoffen zouden zijn opge slagen. Nieuw wereldrecord 30.000 meter De Finse athleet Mikko Hietanen heeft een nieuw wereldrecord voor de 30800 meter gevestigd met een tijd van 1 uur 40 min. 46 sec. Het oude record stond sinds 1947 op zijn naam met 1 uur 40 min. 49 sec.' Beslissing in Veilig-verkeer competitie Op laatste ogenblik won Hoeksewaard Op de binnenplaats van bet politiebureau te Rotterdam staan acht ma. toröetsen op een rij, acht agenten staan er naast, stram in de houdin» Opeens klinkt er een schril fluitje, vliegensvlug springen zij op het u. del, onmiddellijk slaan de motoren a an, weer een korte fluittoon en met een donderend geraas zwenken de motoren de bocht om. Vit het bureau komen even later twintig, dertig mannen, in leren jai- sen, met laarzen, kappen en grote brillen, in hun gezelschap is een poll. tieJnspecteur en met hen gaan zij naar het kleine pleintje, waar je haast niet lopen kan van de motorfietsen. Motorfietsen, al maar motorfietsen, motorrijders, motorpolitie, zij zetten Rotterdam op deze Zaterdagmiddag in het teken van de motorsport en het is de motorclub Alkmaar en Omstreken, die hierbij een belangrijke ról speelt. om half vijf aangetreden stonden en zij hun nummer hadden, kreeg de eerste rijder, een Alkmaarder het sein voor het vertrek. Twee minuien later ging de tweede, iemand uit Hoekse* waard, daarna weer een Alkmaarder en zo vervolgens. Wij rijden de route We zullen de mannen maar even rustig hun gang laten gaan, wij ryden Spannende strijd Spannende strijd Als eersten waren de Alkmaarders geëindigd in de landelijke verkeers- competitie van de K.N.M.V., in de eerste beslissingswedstrijd, een her sengymnastiek met moeilijke vragen op verkeerstechnisch gebied, moest de tweede op de ranglijst, Hoeksewaard, Alkmaar als hun meerdere erkennen. De strijd is tot de laatste minuten spannend gebleven, vooral Zaterdag middag in Rotterdam, met de rijproe ven in de drukke s<ad. Eerst op het allerlaatste ogenblik bleek, dat de goede kansen van Alk maar in het voordeel van de Hoekse- waarders waren omgeslagen en onze mannen moesten genoegen nemen met een tweede prijs. Om half één Zaterdagmiddag vertrok de club met 12 motoren uit Alkmaar, voorop ging de Jeep van de voor zitter, de heer J. Moejes, daarachter kwam de wedstrijdploeg, bestaande uit de tien rijders: Klitsie, C. Butter, C. Best, M. Beek, Bramsen, C. Bood, P. Waker, Leewangh, Van Uden, van de Driessen en de reserves T. Hes en A. Plevier. Om ongeveer half vier reden zij over de Coolsingel en niet lang daarna denderden de motoren over de binnen plaats van hét gebouw van de Rotter damse verkeerspolitie. Daar kwamen ook de motorrijders uit Hoeksewaard en gezamenlijk luisterden zij in een der lokalen naar de aanwijzingen van de politie - dadelijk zou de strijd be ginnen. Ondertussen werden buiten de mo toren van de deelnemers aan een keu ring onderworpen en toen de mannen Duur avondje Een 43-jarige Brabantse koopman had zich Zaterdag eens een uitgaansavond in de hoofdstad toegedacht. De vrouw die hij al spoedig ontmoette „moest zich later op de avond even verwijde ren om haar sleutel te ha len". Zij keerde niet terug. De koopman mist nu f 10.000 en zijn horloge. Ministers speelden in de kaart Nadat van officiële zyde iwoe maan den lang hierover het stilzwijgen werd bewaard, is thans te Belgrado be kend gemaakt, dat Srten Zujovic, en Andrija Hebrang, oud-minister van de Lichte Industrie, ontslagen werden „omdat zij de internationale reactie in de kaart speelden". „Zij camoufleerden hun schadelijke activiteit door te verklaren, dat het vijfjaren-plan onwerkelijk was en Joegoslavië niet voldoende kracht had om het te verwezenlijken", aldus werd medegedeeld. Van Zujovic werd eens beweerd, dat hy na Tito de machtig ste figuur was in de Joego-Slavische communistische party. eerst even de route door de stad, ia het zyspan van inspecteur Van Waes- berge. Lang is het traject niet, maar geniepigheidjes zijn er genoeg. De inspecteur wijst ons op het bord, met een pijl naar rechts in de eerste straat „Als ze die pijl volgen zyn ze mis" zegt hij, „die straat mag men niet inrijden." We gaan verder.. Daar staat een van onze mannen in burger, met een fiets. Hij komt de deelnemer tegemoet ryden en zij moeten hem voorrang verlenen, bij de Coolsingel moeten zij linksaf een moeilijk punt om goed over te steken. Het wemelt van de agenten, overal staan zy ver» dek^ opgesteld. De grootste val is vlak voor het einde. Van rechts komt onverwachts een luxe-wagen aanrijden. Voorrang! Stop motorryder! Met de inspecteur staan wij aan de kant van de weg en iedere deelnemer zien wy gaan. Je ziet hen nauwlettend kijken, ze rijden kalm aan, hun gezicht verraadt grote spanning, want ze we ten op alles voorbereid te moeten zijn. Zo hier en daar zien we hen fou ten maken, op de controleposten wor den aantekeningen gemaakt. Stunts van de politie Op de Mariniersweg, niet ver van de Coolsingel, is de finish. De ryders zetten hun motoren naast elkaar en zij maken hier een praatje met het klei ne groepje Alkmaarse supporters, dat daar aan de kant tussen.de honderden Rotterdamse belangstellenden staat. Op het middenterrein is ook, de hoofd commissaris van de Rotterdamse poli tie, de heer H. C. M. A. Staal, aanwe zig. De laatste deelnemers aan de ver- keersproef in de stad zyn nog niet binnen we bekommeren ons op dit ogenblik eigenlijk niet meer om hen, er is hier nu zo veel te zien. Hier gaat de Rotterdamse .verkeers politie haar kunnen demonstreren. De mannen gaan stuntryden, gaan op het zadel staan, met één been om» hoog en zij presteren het later zelfs, met z'n negenen op één motor te rij den. Onder ademloze stilte wordt de patste demonstratie gegeven, tweê mannen in een motor met zyspan leg gen een ongelofelyke handigheid aan de dag. In volle vaart wordt een wiel van een zyspan gehaald, (een kwestie van goed balanceren natuurlijk) op gegooid, later weer opgepikt en nog steeds rijdend weer vastgemaakt. Ja, nu we dit gezien hebben kunnen wij ons voorstellen, dat de Rotterdam-, se motorpolitie de eerste in Nederland is en dat uit hun gelederen de lands kampioen is voortgekomen. zie vervolg pag. 4 Kol. 1 Minister sprak over An/erdag „Wanneer van U gevraagd zai wor den op 29 Juni a.s. de lievelingsbloem van de Prins te dragen en hiervoor een bijdrage te willen storten op de girorekening van het Prins Bernhard- fonds, dan vragen wij U hiermede blijheid te willen brengen by de schep pers onzer cultuur en dusbij U zelf. Is er iets, dat in deze donkere wereld meer nodig is? Deze vraag richtte de minister van O. K. en W., min. Gielen, in een radio-toespraak tot het Nederlandse volk. De minister herinnerde er aan, dat het Prins Bernhard-fonds iedere vorn» van Nederlandse cultuurarbeid. van welke richting of gezindheid ook, waar dit nodig mocht blijken, steunt.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1