jF JAARGANG N°. 1265 ÏX N. HOLLANDSE PERS 1945 Veiligheidsraad vraagt inlichtingen aan de C. v. G. D. „Engeland leidt en financiert oorlog tegen Israël," zegt Hosje Sjertok Dubois en Critchley stoorden zich niet aan verzoek van Van Mook 'Na /iel afbreken der onderhandelingen RepublikeinenBatavia poogt de commissie in discrediet te brengen'' f Aneta verneemt, dat de Commissie iTOOj Goede Diensten van de voorzit. !v« r |ter van de Veiligheidsraad, Faris el .Khoeri, een telegram heeft ontvangen, aarin haar wordt verzocht aan de 'Veiligheidsraad haar mening te ken- üen te geven over het tijdelijk afbre- jken van de NederlandsRepublikein. iBe onderhandelingen, alsmede over de [tijdsduur van deze stopzetting. „Voor de tweede maal" 1 De onderbreking van de onderhan delingen te Batavia werd door het Re publikeinse Bureau te New-York ge- l|>rrjidmerkt als „een tweede poging ;vaD de Nederlanders om de Commissie vcor Goede Diensten in discrediet te 'tisngen". Een door dit bureau uitge geven persverklaring zegt, dat de eer- «le poging hiertoe was gedaan op 12 (Februari, toen de Nederlands-Indische regering een scherp communiqué uit gaf, waarin op dr. F. P. Graham bit tere critiek werd geoefend, op grond Van mededelingen, dia deze op 12 Fe bruari te Lake Success had gedaan, welke geacht werden geheel buiten tijn bevoegdheid te gaan. De verklaring herinnert vervolgens ii. smalenoe woorden aan het verslag Van een Nederlands correspondent van ,een niet voor publicatie bestemd in- Partijbestuur P.v.d.A. voor spoedige erkenning Israël In zijn vergadering van Zaterdag 19 Juni 3.1 heeft het partijbestuur van de Partij van de Arbeid een verkla ring opgesteld, waarin met grote vol doening kennis is genomen van de Aot stand gekomen wapenstilstand in Taiest.'na Het partijbestuur spreekt de jvur'ge hoop uit, dat, met volledige medewerking van de Britse regering, .verder bloedvergieten zal worden jvoKk'.n.en en door de bemiddeling van <ie Ver. Staten en de U.N.O. een tregeling tot stand wordt gebracht, die *aan he. Joodse volk recht doet weder- .varen. Het partijbestuur heeft besloten met de fracjes van de partij in Eerste en .Tweede Kamer overleg te plegen ten 'aanzien van de vraag op welke wijze leen spoedige erkenning van de staat jlsraêl door de Nederlandse regermg !be d.-rd zou kurren worden. Alkmaarse boot brengt jeugd tot politie Vandaag zijn 1200 kinderen uit de jAmsterdamse ..Eilanden"-buurten per Alkmaar-Packet naar Velsen gebracht htaar zij de gast zullen zijn van de .piiïtie. Er gingen verder 1Q0 Amster- jdamse Ouden van Dagen mee en de 'hoofdstedelijke politie stafmuziek zou in -Velsen een concert geven, waarvoor de Velsense schooljeugd is uitgeno digd. De politie hoopt op die manier de band tussen de dienaren van de Heilige Hermandad en de jeugd wat nauwer aan te halen. Een belangwek kend experiment! Prinselijk paar naar Texel Terschelling en Den Helder Donderdag en Vrijdag a.s. zullen de Prinses-Regentes en Prins Bernhsrd jnct het prinselijk jacht .Piet Hem" een bevoek brengen aan de eilanden Terschelling en Texel, gevolgd door een bezoek aan de gemeente Den Hel der en de Koninklijke Marine, aldaar Het figt in de bedoeling in Den Hel der enige schepen en inrichtingen van de Koninklijke Marine te bezichtigen Bovendien zal het Prinselijk paar ge deelten van de zeilwedstrijden van de Koninklijke Marine-Jachtclub én de atletiekwedstrijden van O. en O. bij- Wc- -n. Zware brand teisterde Gran Canarias Voor de tweede maal in 21 jaar wordt Santa Lucia, de hoofdstad van Gran Canarias, één van de aan Spanje behorende Canarische Eilanden, door «en zware brand geteisterd. De eerste medische goederen zijn per vliegtuig naar het eiland onder weg, waar 1000 personen dakloos zijn geworden en schaarste is aan voedsel «n andere artikelen. Volgens een later bericht van het «iland is men aan het plunderen ge slagen, doch wordt „de algemene orde" gehandhaafd. terview met dr. Graham". Tenslotte citeert het Republikeinse Voorlich tingsbureau verklaringen, door Coert Dubois, Roem, Natsir en de C.v.G.D. te Batavia afgelegd, en wil daarmede aantonen, dat de Ned.-Indische rege ring getracht heeft de C.v.G.D. in dls- ctediet te brengen of uit te schakelen OUD GOUVERNEUR \AN CURACAO OVERLEDEN ïn het Sint-Jozef-ziekenhuis te Maas tricht is Zaterdag, na een langdurige ziekte, in de ouderdom van 74 jaar ov leden mr. dr. N J. L. Brantjes, ou.ig^i.verneur van Curagao in de j*>- ren 1921—1928. Het Ned.r.andse Bondselftal behaal zege op het Brits Olympisch elftal. een voorzet van de Engelse de op de Olympische dag een 21 Doelverdediger Landman onderschept linksbuiten Joseph. „Israël fal zich tevreden stel len met een onmiddellijke erkenning de facto door Groot-Brittannig en met een gaandeweg groeien der relaties Wij verlangen verder, dat Groot Brit- tannië de oorlog onmiddellijk zal stop zetten" zo verklaarde Mosjertok, mi nister van buitenlandse zaken van Is raël in een onderhoud met Fatrlck O'Donnavan van „The Observer". Het was het eerste interview met een En. gels blad, dat Sjertok ooit toestond. „Engeland", zo zei Sjertok volgens het interview, „leidt en financiert een oorlog tegen ons en levert de wa pens". Hij achtte het niet belangrijk, dat de Britse officieren in het Ara bische leger zelfstandig handelen en kon niet aannemen, dat de Engelse brigade-generaal John Glubb (opper bevelhebber van het Arabische Le gioen) „een huurling" is. „Het zou mij teleurstellen, als dat het geval bleek". „Toen de bemiddelaar der VN in Jeruzalem mét de Joodse bevelhebbers sprak, stond hij tegenover Joden. Toen hij met de Arabieren onderhandelde, stond hij tegenover brigade-generaal Lash, een man met een Brits pas poort". Graaf Bemadotte heeft mij verteld, dat hij te Amman, waar hij een uiteenzetting over de bestands- voorwaaïden ging geven, confereerde mét Koning Abdoellah en brigade_ge_ neraal John Glubb, Sjertok verklaarde, dat het Arabi sche Legioen afgedaan zal hebben, als de Engelsen htm financiële steun zou den beëindigen en meende, dat de Britse politiek niet anti-sèmïtisch maar anti-Zionistisch, gegrond op eigen liefde en een verkeerde opvatting van Nationale belangen was. ZWARE ONTPLOFFING IN AMERIKAANSE FABRIEK In een dynamietfabiiek te Kenvil (New Jersey) heeft een zware ont ploffing plaats gehad waarbij drie personen om het leven zijn gekomen en verschillenden gewond werden. De ontploffing was op 80 km. afstand te voelen. Hoog boven de fabriek hing na het gebeurde een geel-rode rookwolk en op 16 km. afstand dwar. relde roet en verbrande papiersnip pers nee*. Mevr. Blankers-Koen (vierde van links) verbetert het wereldrecord 80 meter hordenloop dames met 0.3 sec en brengt het op 11 sec. precies. MEDEDELING AAN ONZE ABONNé'S TE SCHOORL Naar onze abonné's te Schoon gisteren bemerkt hebben wordt ons dagblad thans per post bezorgd. Wij verwachten door deze maat. regel een einde te hebben gebracht aan de klachten over de onregelmatige bezor_ ging. Alleen op Zaterdagen zal onze courant worden be zorgd. Z»er op prijs zouden wij het stellen indien eventueel onjuiste adressen op de bandjes aan onze adminis tratie 'te Alkmaar werden medegedeeld. Men kan daar. toe eenvoudig het bandje inzenden, voorzien van de verbeterde adressering! Tsjecho-Slowaakse mini ster-pa ter c.s. ontheven van kerkelijke functie Na de publicatie van een herderlijk schrijven van de RK aartsbisschop van Praag, dr. Karei Beran, waarin opnieuw gewezen werd op Ge beslis sing der Tsjecho Slowaakse bisschop pen, volgens welke priesters der RK kerk geen politieke functies behoren te vervullen, aangezien de mogelijk heid van bestraffing door de wereld lijke rechter in strijd wordt geach'c met hun priesterlijke plichten, zijn een aantal Tsjecho Slowaakse pries ters van hun kerkelijke functies ont heven wegens politieke activiteit. Deze maatregel treft pater Josef Plojhar, minister van volksgezond heid sinds de Februari-crisis en lid van de Nationale Vergadering (volks partij), voorts professor Lukacevic en pater Alexander Horvath, beiden lid van de Slowaakse beheersraad, alsme de doctor Straka, lid van de Slowaak. se nationale raad. Welingelichte kringen sluiten voor pater Plojhar de mogelijkheid van ex communicatie niet uit. Men acht het echter niét waarschijn, lijk, dat er een „openlijk conflict tus sen kerk'en staat" zou ontstaan, Overstromingen in Azië en Europa Van de naar schatting duizend slacht offers van een overstroming in de Chi. nese provincie Foekien zijn 'thans 200 lijken geborgen. Tenminste 200.000 mensen werden dakloos door het bui ten de oevers treden van de rivier de Min na zware regens. In Japan is rondom Tokio een groot gebied onder water komen te staan. Ruim duizend mensen zijn dakloos ge. worden In Frankrijk is de Isere, een zijri vier van de Rhóne, buiten haar oevers getreden. Vele wegen en spoorlijnen zijn buiten gebruik. Er werden geen slachtoffers gemeld. Ook in de meeste laaggelegen stre ken van Tiroi heeft men als gevolg van overvloedige regens en hagelbuien met overstromingen te kampen. In het Zillerthal zijn verscheidene bruggen weggespoeld. Te Innsbrueck begint de Inn buiten zijn oevers te treden. Taylor is het niet eens met vrijspraak voor Krupp a. s. Brigade-generaal Telford Taylor, de Amerikaanse openbare aanklager te Neurenberg, heeft een verzoek gericht tot het Amerikaans Militair Gerechts hof om de uitspraak ten aanzien van Alfred Krupp en elf medebeschuldig. den, allen leden van het Krupp-wapen concern, te herzien. Het Hof had van vervolging afge zien, daar het meende onvoldoende bewijzen te hebben In verband met een beschuldiging wegens misdaden tegen de vrede. Taylor verklaart, het als een onjuis te interpretatie te beschouwen, als het Tribunaal zegt, dat hét 't bewijs ver langt. dat ieder der beschuldigden kennis heeft gedragen van tenminste één van de aanvalsoorlogen om hen schuldig te kunnen bevinden. Ook acht Taylor het onjuist, dat het Tribunaal zich heeft beroepen op de vrijspraak van Hjalmar Schacht en Albert Speel (beschuldigd van deel neming aan de oorlogsagressie). Weer 40 doodvonnissen in Athene Veertig van 119 officieren en man schappen der koninklijke Griekse vloot «tin door een Atheens militair gerechtshof ter dood veroordeeld. Alle veertig waren beschnldigd van sabotage daden tegen de marine ten behoeve van de communistische par tij; 19 anderen werden tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld, negen tot tien jaar en tien tot twee jaar. De andere beschuldigden 41 man werden vrijgesproken. TWEE PRINSESJES OP .TERSCHELLING Maandag zijn de beide oudste prin sesjes. Beatrix en Irene, met hun me deleerlingen van Kees Boeke's school „De Werkplaats" op Terschelling aan gekomen. In Oosterend zullen de jongens en meisjes enige dagen in de „Wier- schuur" kamperen. Donderdag zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard met de „Piet Hein" naar Terschelling komen om de prin sesjes te bezoeken. Nederlandse visie op het afbreken der onderhandelingen Wachten is nu op resultaat van besprekingen met Hatta Affaire-Soeripno vormde aanleiding dezer impasse In verband met de onoverzichte lijkheid van de jongste ontwikkelin gen op politiek gebied in Indonesië heeft de hoofdredacteur van Aneta uit van verschillende (Nederlandse) zijden op zijn verzoek verstrekte in lichtingen en gegeven meningen een overzicht samengesteld. Dit chronologische overzicht van feiten pn meningen geeft de affaire. Soeripno aan als aanleiding van het onderbreken der politieke besprekin gen. Op door de landvoogd c.q. de Ne derlandse delegatie gestelde vragen om opheldering terzake werd tot dus. ver geen afdoend antwoord ontvan gen, ai werd ondershands verklaard, dat de in de memoranda der Repu blikeinse regering herhaalde verzeke ring, dat zij haar buitenlandse be trekkingen niet zou uitbreiden, in we zen zou betekenen, dat deze overeen komst niet zou worden aanvaard of uitgevoerd. In verband met de gerezen en ge bleken moeilijkheden op politiek ge bied rees het denkbeeld tot de uit nodiging van Hatta voo het bespre ken van de hoofdpunten van vêrschil met dr. van Mook. Afschrift van uitnodiging aan C. v. G. D. Dit denkbeeld werd op 3 Juni on dershands dooi* de heren Neher en van Vredenburch aan de C. G. D. medegedeeld, die haar instemming daarmee betuigde, aldus gezaghebben. de Nederlandse zijde. Op 4 Juni werd een schriftelijke uit nodiging in die geest door dr. van Mook aan Hatta gericht, waarin 14 Juni als datum gesuggereerd werd. Een afschrift van deze uitnodiging werd gelijktijdig verzonden aan de voorzitter van de C. G. D. met het verzoek in deze tussentijd geen stap pen te ondernemen, welke deze be spreking zouden kunnen beïnvloeden of daarop zouden kunnen prejudicie- ren. Op deze brief werd geen ant woord ontvangen vóór 11 Juni, toen een op 9 Juni gedateerde brief dr. van Mook bereikte, waarin de C. G. D. meedeelde, dat zij zich het doen van die stappen voorbehield, welke zij binnen haar bevoegdheid en in het belang van de zaak zou achten. Ofschoon dus geen verzoek door een der partijen was gedaan om sug gesties of andere handelingen op hét terrein van politieke besprekingen en wel het verzoek om zich van zoda nige handelingen te onthouden, werd 10 Juni een algemeen plan terzake, ondertekend door de heren Dubois en Critchley, aan dr. van Mook en Hatta overhandigd. Een „particulier" initiatief? Daarbij werd verklaard, dat het een confidentieel stuk was, dat ter be schikking van dr. van Mook en Hatta gesteld werd om daarmee naar be lieven te handelen, aldus deelde men van gezaghebbende Nederlandse zijde mede. Men voegde daaraan toe: het was geen stuk van de Commissie voor Goede Diensten, ook niet een meer- derheidsvoorstel, daar de heer Herre- mans zijn positie terzake had voor behouden. Op instructie van de Nederlandse regering werd aan Dubois en Critch ley medegedeeld, dat het stuk noch door dr. van Mook noch door de Ne derlandse delegatie in beschouwing kon worden genomen. Dit geschiedde, aangezien zo verklaarde men van Nederlandse zijde de overreiking van dit stuk geheel in strijd was met de overeengekomen regels betreffende de procedure, alsmede met het uit drukkelijk veïzoek van dr. van Mook aan de C. G. D, welk verzoek door de C. G. D. op dat ogenblik onbe antwoord en dus evenmin met dr. van Mook besproken was, afgezien nog van het feit, da't de inhoud op be paalde punten in strijd bleek met de Renville-beginselen volgens Neder landse zienswijze en geen bitvoerbare of aanvaardbare oplossing van het politieke vraagstuk bood. Intussen bleek reeds omtrent 14 Juni, dat het stuk In handen van plaatselijke vertegenwoordigers der Amerikaanse pers gekomen was. Uit een nauwkeurig onderzoek bleek, 'dat dit niet van Nederlandse zijde kon zijn geschied, mede omdat aan het stuk zelf, gegeven het standpunt der Nederlandse regering, zelfs geen ver spreiding in ambtelijke kring was gegeven. Nog kans op rechtstreeks accoord Deze omstandigheden maakten het voor de Nederlandse delegatie onmo gelijk de politieke besprekingen te hervatten. Daarbij komt, zo zeiden Anéta's zegslieden, dat de besprekin gen tussen dr. van Mook en Hatta intussen hadden plaatsgevonden en het in het belang der zaak voorkeur verdient, het resultaat van het daa^ uit voortgevloeide overleg met beide regeringen af te wachten. Egypte protesteert tegen oplossing van Soedan- kwestie Egypte zal aan Engeland een pro» test doen toekomen tegen de „eenzi> dige" beslissing, volgens welke voo* de Soedan een Uitvoerende Raad en een Wetgevende Vergadering werden ingesteld Het kabinet heeft beslaten een Con* müsie te vormen, die een protest-me morandum uit naam van de Egypti* sche regering mpet opstellen. Vergeet De Gaulle het verzet Sirenes loeiden Generaal De Gaulle heeft in een re de te Verdun verklaard, dat Frank, rijks lot wederom ernstig wordt be« (Leigd. Hij zinspeelde op de ..il'usies Vf-n onze Britse en Amerikaanse bond genoten" t.a. «r. Duitsland en drong op» nieuw aan op een hervorming vaa de Franse staat. Hij herinnerde ter loops aan ,,de grote rol" die maar schalk Pétain had gespeeld in de his» t< rische veldslag bij Verdun in 1916. Militaire waarnemers zien in deze ver wijzing het begin van een campagne nn de kloof tussen de Gaullisten en do voormalige aanhangers van Pétaina V hy-fegering te overbruggen. Alle sirenes te Verdun begonnen te 1< eien toen de Gaulle op het punt stord zijn rede te openen. Het lawaai duurde 10 minuten en de menigte, die De Gaulle wilde horen, protesteerde iuidkeels. Toen de sirenes waren afgezet zeide De Gaulle: „Het is gemakkelijk een openbare demonstratie te verstoren, doch onmogelijk haar te verhinderen. Zoiets versterkt sléchts de kracht van de R.P.F." De politie had zich ijlings naar de kathedraal begeven, waar de sirenes van de torens huilden. Zij zocht overal na.'i saboteurs doch kon er niet een vinden. Ten einde raad sneed men de dra -er. van de sirenes door. Sterfte aan tuberculose minder dan in 1939 Sneller dan kon worden verwacht is de sterfte aan tuberculose in 1947 terrggelopen tot zelfs beneden die van 1939, he» jaar, waarin het ongekend lage cijfer 41 per 100.000 van de ge middelde bevolking was bereikt, meldt he* jaarverslag van de Ned. Centrale Ver. tot bestrijding der tuberculose. Wanneer wij thans weten, aldus het verslag, dat het sterfecijfer in 1945 gestegen was tot 85.9, terwijl dit in 194f nog 46,9 bedroeg, dan verbaast het ons, dat 1947 ons het laagste cijfer te zien geeft, dat ooit In ons land -is voorgekomen, nl. 35.3. In verhouding tot 1945 is de sterfte aan Icngtuberculose teruggelopen van 65.4 tot 26.2, hetgeen een daling be tekent van meer dan 59.9 pet. Het aan tal ziektegevallen is echter zeer hoog, hoge eten vorig jaar. 504e STAATSLOTERIJ. 3e klasse, Ie lijst f 25000 op 18551 f 5000 op 6310 f 2000 op' 15591 f 1500 op 18562 f 1000 op 11887 f 400 op 17079 21908 f 200 op 11658 16528 f 100 op 1989 6574 7444 10797 1 i 500 11647 12495 17603 Spoedig besprekingen over militaire hulp aan West-Europa „De volgende stap ter voorbereiding van „gewapende Amerikaanse bijstand voor de West-Europese verdragslan- den zullen diplomatieke besprekingen zijn tussen de Ver. Staten en de vijf landen der Westelijke Unie: België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Luxem burg en Nederland. Er is nog geen da tum vastgesteld, maar waarschijnlijk zal het binnen twee of drie maanden gebeuren," zo is te Washington ver klaard. weerbericht VRIJ KOEL Half tot zwaar bewolkt met enke le verspreide buitjes. Matige tot vrij krachtige Westelijke wind. Vrij koeL „Dat de C. G. D. enig geldig be zwaar zou kunnen maken tegen di rect overleg tussen hoge autoriteiten beider partijen of een geldig motief sou kunnen aanvoeren om het resul taat van zulk overleg niet af te w ach ten, is niet aannemelijk", ae gaf mea tenslotte van gezaghebbende *tJde aan Aneta als zijn mening te kennen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1