Raadscommissie zal binnenkort rapport over Openbaar Lager Onderwijs indienen! Warenbeurs met 60 stands in Alkmaar In vele vergaderingen werd gesproken over reorganisatie van Opleidingsscholen „Het openbaar onderwijs is een voorwerp van aanhoudende zorg: van de gemeenteraad, terwijl ook het probleem van de ruimte voor het ge woon- en het bijzonder onderwijs zeer beklemmend is. Op deze beide overwegingen is door de Raad een Commissie ingesteld, die over deze vraagstukken zal adviseren", aldus de loco.burgemeester van Alk maar, de heer G. van Slingerland, in een rede, die hy ter gelegenheid van de installatie van Mr. l>r. H. J. Wytema, tot burgemeester van deze stad uitsprak. Deze commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van alle raads fracties, heeft zich in de afgelopen maanden bezig gehouden met vele vraagstukken op het gebied van het openbaar lager onderwijs. Uit be sprekingen, die de leden van deze commissie met ouderraden, ouder, commissies, onderwijzers en vooraanstaande figuren uit de onderwijswe reld hebben gevoerd, is ons gebleken, dat zjj voorbereidingen treffen voor een reorganisatie van het openbaar lager onderwijs. Wethouder van Slingerland deelde ons dezer dagen mede, dat genoemde Raadscommissie zeer binnenkort het eindrapport aan B. en W. zal over handigen. Wij achten het daarom niet onwaarschijnlijk, daj met betrek, king tot deze vraagstukken in de eerstvolgende raadsvergadering belang rijke voorstellen worden gedaan. Moeilijkheden zijn talrijk De moeilijkheden op onderwijsge bied zijn talrijk, in vele zittingen van de Tweede en Eerste Kamer wordt het onderwys-zorgenkindje op tafel gelegd en vertegenwoordigers van alle politieke partijen onderwijs deskundigen trachten, ieder op zijn manier, van het zwakke wurm een welvarend kind te maken. Wat zwak is het. Dat wordt overal met luider stem verkondigd. Op Vrijdag 21 Mei sprak het Twee de Kamerlid van de Partij van de Arbeid, de heer J. C. Deering op een cursusvergadering in het Wapen van Heemskerk over de onderwijsver nieuwing. Ook het probleem van de opleiding werd door hem besproken en hij zei- de hierover:* „Wat doen we de jeugd niet aan. door hen op een verkeerde school te plaatsen?" Vele onderwijskrachten, aldus de heer Deering, hebben nog te veel het gezicht naar het verleden gericht. Zij zijn nog te veel ingesteld op het sy steem: kennis is macht en te weinig op de vorming van karakter en per soonlijkheid. De zaken, het onderwijs betreffende, worden nog te veel uit eigen kring bezien. Het mag zo langzamerhand als al gemeen bekend worden beschouwd, dat ook in Alkmaar in brede krin gen over de onderwijsvernieuwing wordt gesproken en in vergaderingen met de Raadscommissie heeft men vooral de huidige gang van zaken bij het Opleidingsonderwijs onder de loupe genomen. Men kon daar beluisteren, dat ve len tot het inzicht zijn gekomen, dat het funest kan zUn, indien de ouders van tevoren gaan bepalen, aan welke (middelbare) school hun kind later na het doorlopen van de openbare school, zal gaan studeren. Daartoe sturen-zij het kind, zonder dat zij weten, of het wel goed „mee kan komen", naar een Opleidings school, die het reeds in de derde klas begint voor te bereiden op een H.B.S of een U.L.O.-school. Almelo als voorbeeld In genoemde vergaderingen hebben sommigen een reeds lang bestaande Opleidingsschool te Almelo als voor beeld gesteld en het werd wenselijk geacht, ook in Alkmaar het zoge naamde opleidingsonderwijs vanaf het vijfde leerjaar te laten beginnen. In Almelc kunnen de beste leer lingen van alle scholen in de vijfde klas va* d$ Opleidingsschool komen en in deze an in de twee volgende klassen worden de kinderen voor het Middelbaar Onderwijs klaar gemaakt Van de eerste tot en met de vierde klasse bezoeken de kinderen dus een gewone, openbare lagere school en sis in deze periode blijkt, dat zij be hoorlijk leren, dan kunnen de oudere met het hoofd van de betreffende school en met het hoofd van de Op leidingsschool overleggen en over de verdere opleiding van hun kind be slissen. Het is niet onwaarschynlyk, dat ook in Alkmaar het voorstel zal wor- don gedaan, de opleiding bjj het vijf de leerjaar var de openbare lagere schooi te laten beginnen. De Raadscommissie, die hierover. HARTELIJK DANK Het comité „Autotocht Ouden van Dagen" dankt allen, die op een of andere wijze hun medewerking heb ben verleend tot het welslagen van de tocht op 15 Juni j.L Zij, die nog iets te -vorderen hebben ▼an genoemd comité worden verzocht hun rekening in te willen zenden aan de Penningmeesteresse mevr. Tepper Ken nemerstraatweg A 45, liefst voor 1 Juli a.s. GEPROMOVEERD Onze plaatsgenoot de heer Ir. W M. van Rossum de Chattel, hoofdinspec- teuz van de Rijksdienst voor de Uitvoe ring van Werken, Is gisteren te Delft gepromoveerd tot doctor in de Tech nische Wetenschappen op het proef schrift: „Rente en afschrijving als iünctie van de netto-opbrengst". zo verwachten wü, in haar eindrap port zal conclud'~en, moet echter hebben bemerkt, dat men in onder, wijskringen in Alkmaar sterk tegen het systeem-AImelo is gekant en dat er van vele kanten bezwaren zijn gerezen. ..Doe hei nieil" Sommigen (wellicht velen) uit on derwijskringen adviseerden de Raads commissie niet over te gaan tot het instellen van een dergelijke Oplei dingsschool en één van hun bezwa ren werd gebaseerd op het feit, dat •een landelijke regeling, een "techni sche herziening van de onderwijswet door de regering wordt voorbereid E werd aangedrongen op^de zoge naamde „brugklassen", zoals men die vindt bij het Voortgezet Lager On derwijs en men vreesde, dat een reor ganisatie op dit moment niet alleen weinig nut zou hebben, maar ook on rust onder de ouders zou teweeg brengen Hoe de Raadscommissie ook zal rapporteren, over de problemen bij het openbare lagere onderwjjs, welke voor stellen er ook in de gemeenteraad zullen worden ingediend, welke be sluiten men daar ook zal nemen, we kunnen met grote zekerheid zeggen, dat van een eventuele reorganisatie van genoemd onderwijs voor het schooljaar 19481949 niets kan ko. men. Daarvoor ontbreekt in ieder ge val de tyd. agenda A.B.T.: „Gevaarlijke vrienden" met Joan Bennet, Adolphe Menjou, John Hubbart en Victor Matura. Voorstellin gen dagelijks om 8 uur. Zondags 2, 5 en 8 uur. Toegang 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: „Matto re geert". Voorstellingen dagelijks om uur. Zaterdagavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2. 4.30. 7 en 9.30 uur Woens dag 2.30 uur matinee. Toegang boven 18 jaar. HARMONIE: „Blanche Fury" met Stewart Granger en Valerie Hobson. Aanvangsuren als bij Cinema Ameri- caih. Toegang 18 jaar. VICTORIE: „Boomerang" met Dana Andrews en Jane Wyatt. Voorstellin gen als bij Cinema Americain. Toe gang 14 jaar. ALKMAAR Geboren: Johannes N. zv T. N. Rijk. hoff en C. M. Bakker; Cornelis J. zv C. A. Ruiter en A. Hoilenberg; Alida C. M. dv P. Meijne en A. Bijwaard; Petrus A. zv A. J. Bieman en M. Bloem. Getrouwd A. van den Hoven en W. de Vries; H. W. van Til en W. M. A. Prins. Djiguitenkozakken in Ursem Op Zondag 27 Juni a.s. om 2.30 uur zullen de Djiguiten-Kozakken van Arno J. Klein op het Bavo-terrein te Ursem optreden. Zij zullen een pro gramma afwerken van solo's, pyra- mide's op zes paarden, messen-dansen, rit door het vuur enz.; in totaal be vat het programma meer dan 26 num mers. De Djiguiten-Kozakken zijn reeds twee seizoenen op tournee door Ne derland, Zwitserland en Spanje. Zij vluchtten met de Russische revolutie naar Frankrijk en stammen uit de vermaarde regimenten van Kouban, Don, Oekraïne en Georgië. Men be schouwt hen als de vermetelste rui ters ter wereld. Hun paarden zijn niet gedresseerd, zoals het publiek dikwijls denkt. Integendeel, hoe wilder, hoe beter! Als captain van de troep treedt op Lt. Elysseëv. Door de Franse re gering werd hij om zijn moedig op treden bij het Franse vreemdelingen legioen in 19^7 geridderd. Hij is thans 60 jaar oud; zijn rijzweep is voorziep van een gouden knop met inscripties van het Légion Etrangère. Voor nadere bijzonderheden omtrent kaartverkoop etc. verwijzen wij n^ar de advertentie, die dezer dagen jp ons blad verschijnen zal. Een keus van artikelen van Nederlandse fabrikaten We hebben onze ogen even uitgewreven, deze week, toen wy lazen, dat Alkmaar een zakenbeurs zou krijgen. Dinsdag werd de beurs ge opend en we zijn niet zonder enige nieuwsgierigheid de deuren van het Gulden Vlies en het Wapen van Heemskerk binnengegaan om te aan- schouwen, dat Alkmaar zo langzamerhand bezig is, tot een belangrijke stad uit te groeien. Immers, veel steden valt de eer van dergelijke beur zen, die door industrie en groothandel worden georganiseerd, niet te beurt. De Federatie van Nederlandse str eekbeurzen, van wie het initiatief tot het organiseren van deze beurzen voor de middenstand uitgaat, heeft reeds eerder dergelijke beurzen gehuden in Groningen, Rotterdam, Ber gen op Zoom, Arnhem en Maastricht. Deze beurzen worden meestal twee maal per jr.ar gehouden en dit jaar is op veler verzoek Alkmaar als pro. vinciaal centrum van Noord-Holland voor de eerste maal in het program ma opgenomen. Op deze wijze kunnen de Noordhollandse winkeliers op andere wijze dan door reizigersbezo ek in bekendheid worden gebracht mei de producten van Nederlandse fabrikanten en grossiers. RUIM 60 STANDS Met genoegen hebben we Dinsdag in de zalen van 't Wapen van Heems kerk en het Gulden Vlies rondge dwaald. Een keur van artikelen op allerlei gebied is er op smaakvolle wijze uitgestald. In meer dan 60 stands hebben zakenlieden uit geheel Neder land een «reep uit hun artikelen uit gestald. We zien er meubelen, speel goed, serviesgoed, lampen, huishou delijke artikelen, radio's, textielgoe- deren en vele andere producten. Het geeft werkelijk de indruk van een kleine jaarbeurs en vele particulie ren zullen het betreuren, dat de beure alleen voor winkeliers is geopend. Jammer genoeg moest de beurs in Alkmaar in twee gebouwen worden ondergebracht, wat natuurlijk vele bezwaren met zich meebrengt. Naar wij van de organisatoren, de heren Eerdmans en Kooreman vernamen, mag een gemeentelijk gebouw, b.v. de Korenbeurs, voor deze beurzen niet ter beschikking worden gesteld We hebben ons daar sterk over ver wonderd. Immers, een beurs als deze kan voor Alkmaar niets dan voor deel opleveren- De standhouders loge ren in hotels, gebruiken er hun maal tijden. winkeliers uit geheel Noord- Holland Alkmaar is de enige Nrd. Hollandse stad, waar deze' beurs ge houden wordt komen een dag naar Alkmaar om de beurs te bezichtigen en er eventueel, wat ook de be doeling 13 bestellingen te doen. MAARDE JAARBEURS De streekbeurzen worden reeds jaren lang in Nederland gehouden. Tijdens de oorlog stuitte mij op vele moeilijkheden, maar kort na de be vrijding begonnen de streekbeurzen weer te herleven. Wanneer men be denkt, dat alle geboden artikelen Nederlands Fabrikaat zijn, door Ne derlandse arbeiders gemaakt, dat zij hun bestemming vinden naar de Nederlandse huishoudingen via Ne derlandse groothandelaren en winke liers zal men zich een begrip kunnen vormen van de belangrijke economi sche functie, die de streekbeurzen ♦^ei-vullen. Op 20 Maart 1948 werd de Federatie van Nederlandse Streek beurzen voor handel en industrie op gericht. Zij overkoepelt de belangen van allen, die bij de streekbeurzen geïnteresseerd zijn. Jammer genoeg is er geen sprake van samenwerking In dit licht moet men ook de rege ringsmaatregel, om geen overheids gebouwen aan streekbeurzen in ge bruik af te staan zien. Wij kunnen deze houding van de regering slechts betreuren. De Jaarbeurs in Alkmaar duurt tot en met Donderdag a.s. Zij is heden avond van 7 tot 10 uur geopend en morgen van 10 tot 4 uur. We wensen de standhouders grote belangstelling en goede zaken toe. Opgave voor auto-tocht Zij, die ia aanmerking willen komen voor de auto-tocht voor Ou den van Dagen moeten zich opgevea bij mevr. Bammes, Kennemerstraat- weg 220 en wel op Woensdag 30 Juni of Donderdag 1 Juli van 912 of van 25 uur. De leeftijdsgrens is, zoals bekend, 65 jaar. Alleen wanneer één van bei de echtgenoten nog geen 65 jaar Is, is dispensatie mogelijk. Bedrijfscompetitie De stand in de Bedrijfsvoetbalcom- petitie t.e.m. 19 Juni is als volgt: Afdeling A: Stabilitas 3 3 0 0 28— 4 6 Landbouwh. 3 3 0 0 28— 4 6 Liclitbedr. 3 3 0 0 15— 5 6 Ringers I 3 2 0 1 5— 8 4 Povay 4 2 0 2 11— 8 4 S.O.V.A. 4 1 0 3 9—23 2 R.ASA. 2 0 0 2 0—16 0 Hulsk.-boys I 3 0 0 3 4— 9 0 Hoge Huys 3 0 0 3 4—25 0 Afdeling B: Slagers 4 3 1 0 18— 6 7 Melkboeren 3 3 0 0 16— 2 6 A.P.S.V. II 4 2 2 0 14— 4 6 Telefonia 4 2 0 2 17— 7 4 Papierd. 4 1 2 1 5— 8 4 Postillon 3 1 1 1 7— 7 3 Vensa 4 1 0 3 6—25 2 Hulsk.-boys II 3 0 1 2 0— 6 1 Black Boys 3 0 0 3 1—20 0 Afdeling C: Reiniging 4 3 1 0 18— 4 7 VIVO-boys 4 3 1 0 23— 6 7 Fordboys 4 3 1 0 21— 8 7 Alkm. Crt. 3 2 1 0 8— 0 5 Landbouwh. II 3 2 0 1 6— 5 4 B.B.C. 3 1 1 1 9— 7 3 Chevroletboys 4 0 3 1 4— 9 3 Perzifo 3 0 1 2 4—15. 1 Ringers II 3 0 1 2 3—17 1 P.OA. 3 0 0 3 3—18 0 Krom 4 0 0 4 5—15 0 Schaken Persoonlijk kampioenschap voor Noord-Holland Voor deze wedstrijd die van 10 April t-m. 5 Juni 1948 in het Amsterdamse Schaakhuis plaats vond, waren zeven hoofdklasse spelers aangewezen, allen c.g. afdelingskampioenen. De heer D. Appel (V.V.V.) Alkmaar wist met 5 winstpunten uit 6 op overtuigende wijze beslag te leggen op de titel. Als 2de eindigde E. D. de Waal (kampioen van Alkmaar en omstreken) met 4 punten. Opgemerkt zij hierbij, dat Appel en De Waal reeds oude rivalen zijn. Hun partijen, waarbij Appels eenvou. dige soms te eenvoudige, doch zeer agressieve stijl het op moest nemen tegen de meer bezonken, positionele stijl van De Waal, zijn altijd zeer in teressant 3de M. Suiker (Beverwijk) 31/2 "punt. 4. J. Barendregt (A'dam) 3 punten. 5. Dr. Karper (A'dam) 2 pun. ten. 6. G. v. d. Velde (Haarlem) 2 punten. 7. J. Wijker (Den Helder) V/2 punt Tegen Barendregt speelde Appel met wit zijn beste partij. Wij laten deze partij in vogelvlucht volgen: Barendregt verdedigde zich op 1 e 4 met C5. Het werd een ouderwetse Si- ciliaanse partij, waarbij wit op de 10de zet Pb3 speelde. Een oude dégelijke voortzetting, van Marockzy afkomstig. Zwart zette al vroeg een actie in op de open Clijn, verwaarloosde echter de ontwikkeling van zyn koningsvleu. gel. Na 13 Df2, de mooiste zet uit de partij, leek het alsof wit zijn pion op E4 ging verliezen. Zwart trapte echter niet in het listig opgestelde valletje (dat hem een stuk gekost zou hebben) maar verloor, wat even erg was. zijn geduld en trachtte met het voorbarige 13 d5, Wit's centrum aan te tasten. Met 4 „mokerslagen" 14 e5, 15 f5, 16 Le, 17 Df5: legde wit het zwarte spel geheel lam. Op de negentiende zet 19 Lh5t luidde wit de beslissende com binatie in, waarna zwart kon opgeven. Bij het naspelen van deze partij ver. gaat ons de lust de Siciliaanse verde diging toe te passen. Damkampioenschap van Alkmaar HOOFD. EN le KLASSE A: Schuif won van Helder en plaatste zich evenals Hemels, die remise speel de met De Haas, in de finale Hoofd klasse. Laatstgenoemde heeft nog een kans om als best geplaatste derde, In de finale te komen. B: Woonijk won van Toepoel en kan nog gepasseerd worden door Mooyboer indien deze zijn achterstallige partij tegen Otto wint. De Bree plaatste zich reeds C: Oud en Verver wonnen van resp. Stam en Peerdeman. Hier zijn geplaatst Kruider en Oud terwijl Verver nog een zeer goede kans heeft. Zijn taak is nog 2 punten uit een partij tegen Kruider en een afgebroken dito met Geuzebroek. «De uitgeschakelde spelers, waarbij zich ongetwijfeld zeer goede bevinden spelen om het kampioenschap le klas. se. Voor de finale 2e klasse zijn ge plaatst Miedema, Veenstra, Bijwaard en Veen. Verder heeft Langras Sr. egn beste kans, en wordt om de overige 1 of 2 plaatsen verwoed gekampt. Deze week laatste speelavond in de voorronden. De finales, om de door elke dammer zo begeerde titels, be ginnen 2 Juli. Dammen Kampioenschap van Noord-Holland 8e RONDE: Mets kon zjjn overwinningen reeks niet bestendigen. Tegen Slot kreeg hy een uitstekende stand, doch Slot re- posteerde met een keurig sclijjf.offer, waarna Metz verplichj was de gewon, nen schijf onmiddellijk terug te ge ven. Slot behield in het eindspel wel enig voordeel, doch moest tegen zijn geroutineerde tegenspeler met remise genoegen nemen. Sluiter ontwikkelde tegen Stroo een voor het bord kansrijke voortzetting door met enige schijven in de vijan delijke linie door te stoten. Deze voor uitgeschoven post werd na een 10-tal zetten door Stroo afgeruild, waarna de partijen in iéts betere stand voor Stroo tot remise besloten. Y. de Jong hield zich lang staande doch kwam tegen het eindspel door de klok in moeilijkheden ,de aanwe zige winst werd door Mol niet benut. v. AmstelSteenhuis was een partij zonder spectaculaire momenten, van Amstel kreeg positievoordeel, het geen in winst werd omgezet. De Boer A. de Jong was de party van de dag. De Jolig aanvaardde een moeilijk genre van de Partle Bonnard waartegeyover De Boer zich door sligzet-dreigingen te weer stelde. By de eerste tydcontrole moesten beide nog 15 zetten in 5 minuten spelen. Het pleit des te meer voor De Boer, dat hy in deze korte bedenktyd een for midabele 7-klapper te voorschyn to verde, die tevens directe partij-winst bracht. 9e RONDE, METZ LEIDT J. J .de Jong moest geklemd in de hekstelling een schijf offeren, waarna het eindspel moest doodlopen en Y de Jong won. De Boer kwam tegen Stroo in een voor hem zelfs hevige tijdnood. Stroo blunderde en kon meteen opgeven. De leider Metz weigerde de Roozen. burg-variant, speelde safety-first, en maakte een klein foutje, echter niet genoegd voor Stahlberg om te winnen dus remise. MolSteenhuis. Een positie partij werd ook al remise zonder voordeel. Sluiter—Slot en Abe de Jong—v. Amstel beide partijen vooraf gespeeld zonder winnaar. De stand met nog 2 ronden te spelen (a.s. Zaterdag en Zondag rtsp. 4.30 en 12.30 uur café Haring. Oudegracht). 1. Metz 14 punten 2. Y .de Jong 13 punten 3. De Boer 12 punten 4. Mol 12 punten 5. Stahlberg 10 punten 6. Van Amstel 10 punten 7. Sluiter 8 punten 8. J. J. de Jor 7 punten 9. A. de Jong 7 punten 10. Slot 6 punten 11. Steenhuis 6 punten 12. Stroo 5 punten ALKMAAR EN HET NATIONAAL HULDEBLIJK Plaatselijk comité ontvouwt de plannen Het werkcomité, dat zich in Alkmaar gevormd heeft ter voorbereiding van de plannen voor het Nationaal Hul deblijk is Maandagavond in vergade ring bijeen geweest. Een plan om een plaatselijke afllche te doen vervaardi gen moest worden opgegeven in ver band met de kosten en bovendien, maakte het Iandeiyk comité bezwaren Besloten werd, dat voortaan op de Vrijdagse kaasmarkt de verkoop van de jubileumspeldjes zal worden gestimu leerd door het plaatsen van een kraampje waarin een aantal meisjes de speldjes te koop zullen aanbieden. Bovendien ligt het in de bedoeling dat ook op de markt zelve gelegen heid zal bestaan, zijn penningske te offeren. Voorts zal een aantal winkeliers worden aangezocht, een hoeveelheid speldjes in consignatie te nemen en deze het publiek aan te bieden, ter wijl getracht zal worden in verschil lende etalages hier ter stede het sym pathieke doel onder de aandacht van iedereen te brengen. Wij herinneren nogmaals aan dit doel: Het aanbieden van een nationaal huldeblijk aan Hare Majesteit de Koningin, ter gelegen heid van haar jubileum, welk hulde blijk zal bestaan uit een fonds te bezi. gen voor de bestrijding van de zo gevreesde kanker, v Het Alkmaarse comité werkt onder het motto: Tot eind Augustus draagt iedereen het jubileumspeldje. Want wie zijn nationale plicht verstaat, en bijdraagt aan het huldeblijk, kan twee maanden van deze goede daad blijk geven. Alkmaarders bedenkt, twee maanden zijn vlug om. Maar de 40.000 gulden komen bijeen, daarop rekent het co mité. Geslaagd Onze lijst van geslaagden word! steeds langer. De heer F. J. M. Rodenburg, le Tuiit dwarsstraat 16, alhier slaagde voor het op 16 Juni j.L gehouden examen vakbekwaamheid Metselwerken. D# heer Rodenburg is hierdoor metselaar patroon geworden. Voor het eind-examen Hogere Han delsschool (vijfjarige) te Amsterdam slaagden zes" oud-leerlingen van d« vierjarige Handelschool te Alkmaar. Het zijn: J. de Barbanson, en A. Schermer te Hoorn; P. de Haas, H. Jansen en R. Valkhof! te Alkmaar; W. Mol te Wijdenes. Voor het examen Nuttige Handwer ken van de Rijkskweekschool te Alk, maar slaagden de dames: A Blankers 't Hoofd. A. van den Beidt en F .de Vries te Alkmaar. A. Bak te Krommenie. G. Dirkmaat "t* Broek op Langendijk. A. Laan te Lambertschaag. G. H. A. J. de Lange te Bergen. N. Lugthart te Oudorp. T. Smit te Opperdoes. G. Stam te Wor- merveer. S. Verberne te Den Helder. Afgewezen: geen. Heiloo Kamerlid Suurhof sprak De P. v. d. A.-politiek belicht Op een in de „Rustende Jager" gehouden verkiezings-vergadering Sprak het Kamerlid J. G. Suurhof uit Amsterdam voor de Partij v.d. Arbeid. De belangstelling was echter niet groot. Spr. begon met er op te wU- zen dat wanneer men de verkiezings- lectuur leest van de verschillende partijen, daarin een ding treft, n.L dat elke partij een hemel op aarde be looft. Het is daarom gewenst meer op de practijk van de partijen te letten, wat ze al zo gedaan hebben in de jaren van haar bestaan of de tijd welke zy in de regering zaten. Dan komt de P. v. d. A. er niet slecht af, aldus spr. Indirecte inkomstenverhoging De heer Suurhof schetste de gang van zaken na de oorlog en het beleid dat de regering volgde. Hij wees er op, dat sinds 1946, toen de lonen reeds gemiddeld met 75% gestegen waren, deze nog eens met 12% de hoogte in zijn gegaan. Daarentegen zijn de kos ten van het levensonderhoud geste gen met 31/2 a 4%. De kinderbijslagwet, het consumen- tencrediet. de lagere belasting voor de minder draagkrachtigen hebben een indirecte verhoging der inkomsten ge bracht. 85% van de Nederlanders zijh in een collectief arbeiderscontract onder gebracht, 1 week vacantie met de 2% toeslag, is er practisch voor 'n ieder. Verschillende sociale wetten (ouderdoms-verzekering, invaliditeit ziektewet) zijn tot stand gekomen of worden belangrijk uitgebreid. Vier vyfde voor Lieftinck Zestig procent van de inkomsten komt in handen van het werkende volk. Voor de oorlog was dat juist anders om. Belangrijke bedragen worden aan belastingen gehaald waar het is. Zo komt. aldus spr., in de practijk van de 500.000 gulden winst in een bedrijf voor 4/5 aan Lieftinck. Het buitenland heeft terecht bewon dering voor wat bereikt is in ons land. al zijn we er nog niet. Spr. zeide, dat de P. v. d. A. in verschillende op zichten gedwarsboomd wordt door het reactionnaire, deel van de KV.P. Ook de communisten met hun de- mogogische leuzen van hoger loon en lager prijzen, bewijzen, aldus spr., geen dienst. Spr. wekte zijn toehoorders op het gezond verstand te'gebruiken en te zorgen dat na de verkiezingen een meer vooruitstrevende regering moge lijk zal zb'n. Voetballen Auren Alth, fungerend consul-ge neraal van Hongarije te New-York is afgetreden uit protest tegen de hui dige regering van zijn land. HOOGSTE AANTAL Op het Woensdag gehouden zang- concourg te Den Haag, behaalde het Chr. Mannenkoor „De Lofstem" een eerste prijs met 359 punten. Dit was het hoogste aantal punten, dat die dag werd bereikt. Het koor zong in de superieure afdeling. Diri gent is de heer Paul Kok. H.S.V. jeugd-Forwaid jeugd Zaterdagmiddag en Zondag waren zes elftallen van Forward uit Hoorn de gast van HSV. De jongens arriveerden Zaterdagmiddag om ongeveer 5 uur wandelend uit Alkmaar aan het Bruno gebouw in Heiloo waar ze door de wnd. voorzitter van HSV de heer Aad Ham werden verwelkomd. De jongens van HSV bij wie de Hoornse jongens werden ondergebracht waren mede aanwezig. Ze maakten hier kennis met hun vrienden waarna ze naar hun resp. kosthuizen gingen, 's Avonds was er een avond in Bruno die werd opgeluisterd dooy de goochelaar Cakl uit Alkmaar. De jongens hebben geno. ten. Zondagmorgen was er om half negen een H. Mis voor de gezamenlij ke leden van Forward en HSV op Kapel. 's Middags vonden onder'inge wed strijden plaats. De diver: luidenals volgt: Welpen: HSV schoothondjes—Forward 1 0—1 HSV panters—Forward II 1—1 HSV leeuwen—Forward III 2—1 HSV junioren—Forward junf»rer HSV adsp. A—Forward adsp. A 3I HSV adsp. BForward'adsp. B 01

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2