Handenarbeid is een voornaam ding bij het Buitengewoon Lager Onderwijs „Vereniging tot behartiging van de beogen van suikerzieken" opgericht Twee kapitale boerderijen afgebrand Aardige tentoonstelling van wat de leerlingen maakten Tussen de hoge bomen van het Victoria-park staat een school: de open. bare school voor Bijzonder Lager Onderwijs. Kinderen, die het gewone lager onden üs moeilyk kunnen volgen krijgen hier individucel onder, wijs en worden co tot bruikbaar mensen van de maatschappij gevormd. Handenarbeid neemt een zeer voorname plaats by dit onderwijs in en dat door de leerlingen op dit gebied heel wat gepresteerd wordt, zagen wij op de tentoonstelling, die deze dagen in de school gehonden wordt. De tentoonstelling ondervond grote belangstelling o.m. van de zyde van bnrgemeester Wyema, het raadslid K. de Wilde en de wethouder van I^uigedyk M. Kuiper. Voorts bezochten vele leerkrachten van audcre scholen haar en ook leraren van de Kweekschool met a.s. onderwijzers en onderwijzeressen brachten een bezoek aan' de school. In het lokaal, waar de gemaakte voorwerpen uitgestald zijn, troffen wij het hoofd der school, de heer H. de Winter, aan, die gaarne bereid was ons het een en ander over de school en haar onderwijsmethoden te ver tellen. „De kinderen, die moeilijk de school se wetenschappen, kunnen volgen, worden hier onderwezen in de z.g. elementaire verstandsoefeningen, al dus de heer De Winter. De gehele school is gebaseerd op individueel on derwijs. Het doel van alle onderwijs en opvoeding is de kinderen maat schappelijk te maken door het aan kweken van goede gewoonten en ma nieren en door arbeid als principe van het onderwijs." De leermiddelen zijn schaars „Hoeveel leerlingen telt de schooi momenteel?" „Wij hebben 102 leerlingen en zes leerkrachten. Buiten de gewone school uren besteden de leerkrachten veel fcUd aan het halen en brengen van de buitenleerlingeu naar de vervoermid delen en het toezicht op het brood eten tussen de middag. Wij hebben namelijk ongeveer vijftig leerlingen van bulten de stad. Verder bedenken en vervaardigen de onderwijzers spe ciale leermiddelen. Schooluitgaven voor bet BL O. zijn namelijk nog Steeds heel schaars." „Hoeveel klassei heeft de school?" „Wij kennen geen klassen, wel af delingen. Er zijn er een zestal. Ma ximaal mag elke afdeling achttien leerlingen hebben." Er is helaas qebrek aan ruimte „U kunt dus niet een onbeperkt aan tal leerlingen aannemen?" „Helaas niet. Uitbreiding zou moge lijk zijn, wanneer er meer leerkrach ten waren en.... wat nog urgenter laruimte. Zo zouden wij eigenlijk hoog nodig een afdeling voor een voudig hu'ihoud- en kookonderwijs voor de meisjes en eeu arbeidsklas voor de jongens moeten hebben. Er kerkdiensten ALKMAAR Ned. Uerv. Kerk Groote Kerk 18 uur ds van Wijk. Groote Kerk 5 uur ds H. A. Visser (Jeugddienst radiouitzending).y Groote Kerk 7 uur ds Den Oudsten Kapcikerk 10 uur ds Wesseldljk H. Doop. Doopsgezinde Gemeente: 10 uur ds A. P. Goudsbloem van Wie- ringen. Evarig. Lutherse Gemeente: 10 uur de heer J. K. 'Schendelaar Rem. Geref. Gemeente; 10.30 uur ds Rappold. Nod. Chr. Gemeenschapsbond: Zaterdag 7.30 uur Jeugdsamenkomst in Waakt en Bidt. Zondag 27 Juni 4 uur Openluchtsamen komst in de Hout bij het Kerkhof. Donderdag 8 uur Evangelisatiesamen komst in Waakt en Bidt o.l.v. de heer Van Oost veen. Roze kruiser r Genootschap: Tempeldienst 10.30 u. Oudegracht 114. Spreker de heer A. v. d. Kuyp over „De Tempel der goddelijke natuur" Baptisten Gemeente: Nieuwe Doelen: 10 uur Evangelist F. Hofhuis 19.30 uur Jongeliedensamen- komst. Leger des Heita: 10 uur heiligingsdienst, 12- uur Zon dagsschool; 8 uur Verlossingssamen, komst. Ned. Herv. Gemeenten Akersloot 10 uur ds den Oudsten Bergen 10 uur ds Biermarf Egmond aan Zee 10 uur ds Roobol Heer Hugowaard 230 uur ds Dikboom van Alkmaar Koedijk 10 uur de heer A. Slager Limmen 10 uur ds A. van Santen van Akersloot Oudorp 10 uur ds H. W. Bosch Stompetoren 10 uur ds Boekee Zuidschermer 10 uur ds Leendertz Veenhuizen geen dienst. Oud Katholieke Kerken Egmond aan Zee: 8 uur 10 uur en 17 uur diensten. ZONDAGSDIENST APOTHEKERS Apotheek Wanna, Ritsevoort. ZONDAGSDIENST ARTSEN B. J. Leeuwenberg .arts, Oudegracht 283, TeL 2384. S. P. Bartstra, arts, Emmastraat 93, Tel. 4357. zijn echter geen lokalen besci^kbaar. Het gemeentebestuur heeft enige tijd geleden plannen ontworpen voor het bijbouwen van twee flinke lokalen, maarde dienst voor wederop bouw heeft de plannen liet goedge keurd!" „Is het werk. dat we hier zien, al lemaal door - lingen gemaakt?" ..Inderdaad. z* oudste leerlingen zijn vijftien ja,.:-. AUes, wat U hier ziet is dus door kinderen tot 15 jaar gemaakt." „Mogen de kinderen hun gemaakte voorwerpen zelf behouden?" „Ja, ze mogen na afloop van de tentoonstelling alles zelf meenemen. Alleen de werkstukken, die van duur der materiaal vervaardigd zijn, moeten betaald worden. Bovendien moeten voor het textiel punten gegeven wor den, opdat we weer nieuw materiaal aan kunnen schaffen. Wij hebben na_ melijk maar éénmaal een toewijzing gekregen." De school groeit steeds ..Hoe lang is U reeds hoofd van de ze school?" „Sedert 1925, toen de school vier jaar bestond. Er waren toen drie leer krachten aan de school verbonden, zodat we nu dus het dubbele aantal onderwijzers hebben." „Leren de kinderen op deze school goed schrijven en rekenen." „Zeker. Alle leerlingen worden hier ook onderwezen in schrijven, lezen en rekenen en - over het algemeen komen zij heel behoorlijk in de maat schappij terecht. Wij ontvangen veel medewerking en belangstelling van het gemeentebestuur en de inwoners van Alkmaar en zijn daar zeer erken telijk voor." Na dit korte interview moet de heer De Wi .ter zijn taak als school hoofd weer hervatten. Beneden joe len en roepen de kinderen, die hun middaglessen weer gaan beginnen. Fraaie gebruiksvoorwerpen op de tentoonstelling Wat ons het meest op deze tentoon stelling treft, is, dat naast een groot aantal tekeningen en kleifigourtjes ook fraaie gebruiksvoorwerpen voor. komen. Menig oudere zou het de kinderen by de vervaardiging van deze artikelen waarlijk niet verbe teren. Er liggen sterke, mooie deur matten uitgestald, rieten boodschap, tassen, keurig geschilderde schillen- bakjes en dienbladen, voetenbankjes, vogelhuisjes, boekensteunen en cou rantenhangers. Van de jongere kinde. ren zien we fel gekleurde tekenin. gen, cartonnen auto's, vliegtuigen en bootjes, gevlochten matjes, armbanden en kleedjes van kralen en grappige voorwerpen van klei, waaronder si garen met een grys aspuntje en echte bandjes. De meisjes hebben een grot® agenda COLORADOKEVER GEVONDEN In een achtertuintje van een woning aan de Middenstraat is eer, colorado. kever gevonden. De politic vestigt er de aandacht op, dat elk exemplaar van dit scha delijke beest, dat gevonden wordt, onmiddellijk gedood en aan het poli. tie-bureau gebracht moet worden. Schoolplein als wielerbaan Het talrijke publiek dat het HSV-terrein had bezocht kreeg na de voetbalwedstrijd Gemeente ambtenaren-Rijks - politie 'n extra attractie voorgezét. Op 't schoolplein van de RK meisjesschool waren de Moeskops en de Pijnenburgjes zich danig aan- 't uitleven. Zy demonstreerden hun behendigheid op de fiets op deze beperkte ruimte en re den als wilden om de auto van de kapitein v««n de Rijkspolitie, Mr. J. H. v. d. Steur, die zijn wagen daar geparkeerd had. Jongeren en ook ouderen moedigden de jeugdige wie», renners aan Er waren er bij, die in hun overmoedigheid nog ie mand op de stang te passa gieren hadden en dat alles onder hét oog van zo onge veer het hele corps van de Rijkspolitie BIOSCOPEN: ALKMAARS BIOSCOOP THEATER „Klokken van Capistrano" met Gene Autry, Virginia Grey en Smiley Bur nette. Aanvang dagelijks 8 uur. Zon dag 2. 5 en 8 uur. Toegang dke leef CINEMA AMERICAIN- „De 4wart> Zwaan"'met Tyrone Power én Mau- reen O'Hara in technicolor. Voorstel lingen dagelijks 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur. Toegang 18 jaar. VICTORIA THEATER. „De vrouw van Mijnheer" met Claudette Colbert, Don Ameche en Richard Foran. Aan- vangsuren als bij Cinema Americain, Toegang 14 jaar. HARMONIE THEATER: „Springti- me in the Rockies" met Betty Grable John Payne, Carmen Miranda en Harry James en zijn band. Aanvangs- uren als bij Cinema Americain. Toe gang 14 jaar. hoeveelheid handwerken bij elkaar gebracht. Tussen een keur van fraai geborduurde schortjes, gebreide sok jes, ceintuurs, kussens en boekomsla gen zit een parmantige aangeklede pop met lange bruine haarvlechten. En wat te zeggen van poppenka. mers met papieren meubeltjes, een ■tntelbaan met cartonnen motorry. ders, een cartonnen Accijnstoren en een echte ophaalbrug. Miniatuur kaasmarkt met kleika asjes Grappig |s ook de kaasmarkt met haar cartonnen Waaggebonw, de keu. rige geveltjes rondom, dribbelende kaasdrager» met berries enstapels goudgele kaasjes van klei! En tussen al deze werkstukken en werkstukjes in, prijken vrolijke leeu wenbekjes, begonia's balsaminen en grote palmen. Voor deze planten heeft de dienst der plantsoenen gezorgd. Op een keurig boekenkastje staat de schoolvoetbalb' ker, de trots van alle leerlingen. Werkelijk, de tentoonstel ling is uitstekend verzorgd en geeft eeu verrassend beeld van wat de leer lingen presteerden. Wij kunnep de ouders van de kinderen aanraden, deze tentoonstelling te bezoeken. La ten zij dan ook niet vergeten het ta feltje met de collectebus te bekijken. De bus etaat er voor vrijwillige bijdragen om de leerlingen der hoog ste klassen in staat te stellen, ©en week te gaan kamperen. De kindeken hebben er zelf een miniatuur kam peerterrein met echte tentjes-met- touwen en een kampvuurtje ma»kt. TÓ9J We hebben de tentoonstelling pet grote belangstelling bekeken en' zo wat meer begrip gekregen voor 'het prachtige werk, wat hier gedaan wordt en waaraan wellicht menigeen weinig aandacht besteedt. HONDERDEN TEXTIELPUNTEN GESTOLEN Een 17-jarig meisje, werkzaam bij een grote manufacturenhandel hier ter stede, heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal van enige honderden tex tielpunten ten nadele van haar pa troon. Zij maakte de punten te gelde. De politie heeft tegen haar proces verbaal opgemaakt. Het meisje is op staande voet ontslagen. ERE WIE EXE TOEKOMT! In onze opgave van de geslaagden voor het toelatingsexamen van de R.HB.S. (schriftelijk gedeelte) is de naam van een a.s. HBS-er wegge vallen. Het is die van R. A Abra hams te Alkmaar. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER Johannes K. te Hoorn toebrengen van lichamelijk letsel door schuld: f 100 boete of 30 dagen. Johan S. te Alkmaar: valsheid in ge schrifte: zes maanden voorw. met 3 proefjaren. Ccraeüa B. te Amsterdam: diefstal: 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. Jonannes van der Z. te Amsterdam: heling: 6 maanden gevangenisstraf. Dirk G. te Sneek: verkeersovertreding f 60 of 30 dagen Bertha V. en Petronelia V: zedendelict aangehouden voor rapoprt. Willem van der V. te Haarlem: op lichting en landloperij: 6 maanden met aftrek. Anje V. te Heemstede: Oplichting en landloperij: 6 maanden met aftrek. Johonnes K. te Venlo: Diefstal: 8 maanden met aftrek. Johannes S. te Uitgeest: Poging tot diefstal 6 maanden voorw. met 3 jaar proeftijd. Frlts A. te Uitgeest: Poging tot dief stal 6 maanden voorw. met 3 jaar proeftijd. Gusta2f M. te Alkmaar: verduistering 8 maanden met aftrek. WEEK-END GAAT NIET DOOR Het door het Instituut voor arbeids. ontwikkeling op 26 en 27 Juni georga niseerde week_end kan door drukke werkzaamheden van vele leden niet doorgaan en moet worden uitgesteld tot na de verkiezing. De juiste datum zal nog nader worden bekend ge maakt. gezinsgebeuren ALKMAAR Geboren: Nicolaas J. zv N. P. Bijl en C. de Moei. Getrouwd: J. Baars en C. Kruijer; J. F. Wortel en C. M. Mol; P. Blok en J. Elings Alkmaar 19e afdeling in 'f land eet kan veel *yjs "f c"!tra" Juist dieet kan veel onheil voorkomen Gisteravond werd in de Aula van het Gymnasium tijdens een bijeen komst. die tot dit doel belegd was, de afd. Alkmaar opgericht als 19e af deling ln het land van de Nederlandse Vereniging tot behartiging van de be langen van Suikerzieken, kortweg ge noemd de N.V.S. De vereniging, opgericht op 25 Aug. 1945 en koninklijk goedgekeurd op 26 Febr. 1947. stelt zich, behalve de be hartiging van de belangen van suiker zieken ook nog ten doel: Het stichten van vacantiehuizen voor aan suikerziekte lijdende kinde ren; De controle op in de handel te bren gen praeparaten voor suikerzieken; Hulp aan de leden bij verzekerings kwesties, dieët aanvragen en keurin gen. Verder wil men komen tot de stich ting van een centrum voor onderzoek en een inkoopbureau voor genotmid delen ten behoeve v^n suikerzieken. De vereniging wordt geadviseerd door een medische adviescommissie en in haar werk bijgestaan door het veiling* arkten ALKMAAR 23 JUNI 1948 Andijvie 5.50—13; spinazie 9—22; postelein 5—11; worteltjes 10—26; to maten 52—68; aardbeien 1.50—2.50; ra barber 814; gele kool 2434; spits kool 8.20—12.40; bos uien 7—24; bos bieten 924; sperciebonen 175206; stoksnijbonen 170—200; bloemkool Ia 22—53. I 16—28, n 12—15; komkom mers 8—25; worteltjes 11—19: radijs 2; selderie 68; selie 35 sla 2—6; grote nieuwe aardappelen 812; drie ling 5—8. NOORDSCHHARWOUDE 24 JUNI 117000 kg vroege aardappelen: eer stelingen 8.40—11.40; grove 9.20—11; drielingen 67.80; kleine 3.804.80; rode eerstelingen 12.1013.70; drielin gen 8.10—9 20; geelblom 8.50; 230 kg bloemkool Ia 3:.30; bloemkool I 23. Lo pende vuurtjes Het is mij al eens eerder opgeval len, dat de reisgezelschappen uit het buitenland over prachtige, nieuwe, comfortabele bussen beschikken. Op het plein naast de Grote Kerk, bij de Koorstraat stonden gistermid dag vijf touringcars uit Frankrijk nee, zeg, wat een luxe wagens waren dat. Het gezelschap, een groot aantal Parijzenaars, was op doorreis en een ogenblikje werd in Alkmaar gestopt. Op de middelste wagen stond een grote loudspeaker en een gids ver telde hun hierdoor enige bijzonder heden van de stad en gaf hun aan wijzingen. Er waren vele Fransen, die slechts met een half oor luisterden, want zij hadden aardbeien gezien en zij be stormden de koopman. Jonge, jonge, wat hebben die Fransen in dat korte tijdje een aardbeien gegeten Ja, voor de kaasmarkt waren zij een dag te vroeg. Trouwens, daar kunnen ze toch niet al te veel te eten krijgen. De kaas, die hun beloofd was, is ernog steeds niet.... enfin, daar praten we maar niet meer over. Piet Nieuwcboer is een flinke ke rel, 16 jaar oud, maar toch een kerel! vereende krachten is alles weer een geharkt en opgeladen. De Friesebruff is veel te smal. Dai wist U al j«.ng natuurlijk. Maar de geschiedenis van de onderwijzer ea die onhebbelijke chauffeur heeft U vast nog niet gehoord. Het gebeurde deze week, da*, een onderwijzer met een groepje leerlingen op de fiets over de Friesebrug reed en door een fout van een autobestuurder werd de fiets van de onderwijzer aangereden en vernield. En nu komt het onhebbelijke van de chauffeur. De onderwijzer vroeg zijn naam, maar de man van de auto gaf vol gas eu maakte dat hij weg kwam. De eigenaar van de kapotte fiets was ook niet van gisteren en noteerde het nummer van de auto (die nummerborden zijn toch mak kelijk, hé). Er bestaat natuurlijk gro te kans, dat de politie nu achter de naam en het adres van de onaardige chauffeur komt. En dan horen wij er ook wel weer wat van. Gistermiddag was ik nog even op het informatiebureau van de V.V.V. „Alcmaria", in het Waaggebouw. Wat Door Straten en Buurtjes Bij de Nieuwlanderbrug zag hy Woensdag een drie_jarig meisje in het water van de Oudegracht vallen. Piet rende naar de kant, bedacht zich geen ogenblik en sprong naar bene den. Hij was nog juist op tijd om de kleine drenkelinge op het droge te brengen. Inmiddels waren van alle kanten mensen toegesneld en zij zorg den ervoor, dat het kind weer thuis kwam. Dat heeft Piet kranig gedaan. Vindt U ook niet? U prakkizeert misschien nog niet over de komende winter, de kolen boer is al weer druk bezig om het kostbare spul in zijn schuren op te slaan en zo hier en daar reeds af tè leveren. Nee, doe nou maar niet zo zorgeloos, zo meteen praat U nergens anders meer over. Als het eerst maar eens September is. Enfin, om kort te gaan, een kolenboer (brandstoffen- handelaar '.egt U misschien), liep Woensdagmiddag met zijn wigeladen handwagen over de Klein Nieuw- landbrug, over de Baansingel. En laat daar nu het wiel van de wagen lo penHeel wat zakken ploften op de grond en in een ommezien van tijd was de' brug bedolven onder een lawine van steenkolen. Er kon niets meer passeren. Lang duurde het echter niet, want met een aardig kantoor is dat Het is er helemaal opgeknapt. Er lag een gids je van de Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland. Ik zal U zeggen wat er in staat. Deze Federatie heeft een NoorcLHolland-tocht uitgeschreven en de bedoeling van deze tocht is, ieder een op een aangename wijze kennis te laten maken met de mooiste plaat sen en plekjes (en hun V.V.V.'s) in onze provincie. Het gidsje kunt U gratis krijgen cn achter in het boek je staan 24 plaatsen genoteerd, die U in de periode JuniOctober kunt be zoeken, de wijze, waarop U dat doen wilt, kunt U zelf bepal n. Bij iedere plaats staat het adres van het V.V.V.- kantoor en daar kunt U een stempel laten afdrukken. Het boekje, voorzien van stempels en 50 cent aan postze gels. moet U voor 1 October aan ge noemde Federatie, Waaggebouw in Alkmaar zenden. Aan iedere inzen ding zijn souvenirs verbonden. Onder de inzenders, die de plaat sen Heiloo, Egmond aan Zee, Zaan dam, Schagen, Hoorn, Akersloot, Be verwijk. Langedijk, Alkmaar, CaL. lantsoog, Enkhuizen en Texel hebben bezocht worden extra prijzen, lepel tjes bijvoorbeeld, verloot. U moet er deze zomer werkelijk eens aan meedoen! Ik heb al één stempel. De andere haal ik misschien per post binnen.. C.V.B. het Centraal Bureau voor Voe dingsonderzoek in Utrecht. De secretaris toonde ons het 2 maan delijks orgaan, dat door de vereni ging wordt uitgegeven en waarin de leden vragen kunnen stellen. Zoals wij zagen wordt van deze gelegenheid veelvuldig gebruik gemaakt. Verder vertelde de secretaris ons, dat in Nederland momenteel 45000 suikerzieken zijn, die men wil 'trach ten te verenigen in één organisatie. Tot dit doel nu had men aan alle suikerzieken in en om Alkmaar een uitnodiging gezonden tot bet bijwo nen van deze bijeenkomst, aan welke uitnodiging gelukkig zeer velen had den gevolg gegeven. Na het openingswoord door de se cretaris, die o.a. welkom heette Dr. Lojenga, de directeur der G.G. en G.D. Dr. Hamburger en de directrice van het Centraal Ziekenhuis, kwam Dr. v. d. Minne aan het woord. Hij be sprak in een populair wetenschap pelijke verhandeling de vraag wat suikerziekte eigenlijk is en welke be handeling zij in de practijk verlangt. Allereerst behandelde spr. de stof wisseling. Hierbij werd hét voedsel, dat als brandstof voor ons lichaam dient, onderscheiden in 1 koolhydrateu, de z.g. suikers,, voor komende in suiker en zetmeel (zo als aardappelen, brood, erwten en bonen) 2 Eiwitten. 3 Vetten (boter, spek, oliei 4 Zouten 5 Vitaminen 6 Water. Hierna vertelde Dr. v. d. Minne iets over het wezen van de suikerziek te, de functie van de alvleesklier, de uiterlijke verschijnselen en het ge vaar van de suikerziekte. Bij de vraag hoe men de patiënten dient te behandelen legde spr. de nadruk op de belangrijkheid var^het precies afwegen van hét dieet, voor al in het begin, doch ter controle raadde hij aan het zeker ééns per week te doen. Wanneer tenslotte geen enkel mid del meer helpt zijn er nog de insuline- inspuitingen, waarmee de ernstige patiënten in evenwicht worden ge houden. Dr. v. d. Minne besprak hier. bij de verschillende sterkten en wer king van de diverse soorten insuline, waarna hij vragen beantwoordde, die door de aanwezigen werden geste'd. Mej. D. J. ten Haaf. hoofd-diëtiste van het voorlichtingsbureau voor de voedingsraad, die vervolgers ain het woord kwam, behandelde de voeclings tabel, waarbij bleek, dat bij een juiste aanwending der voedingsstoffen een suikerpatiënt zo goed als no-msal kar, leven en zijn werk kan doen. Spreek ster kondigde een 4 tat kooklessen aan, waarvan de eerste zal worden gehouden op Dinsdag 14 Sept. a.s. in de Huishoudschoo Dr. F. Gerritzen medls.-h adviseur der vereniging, üe nis laatste pre ker octrad, bepras Ce vraag: ..Waar om bent U lid van de NVS?" waarbij het doel en streven der vereniging duidelijk uiteengezet werden. Zo telt Nederland dan momeuteel 19 afdelingen van de Vereniging tot behartiging van de belangen van sui kerzieken. Mogen spoedig meerdere plaatsen Alkmaar volgen Grote brand te Ursem Brandweer uit Ursem, Avenborn, Obdam en Alkmaar rukten uit Donderdagmiddag omstreeks 3 uur brak brand uit in de boerderij van de heer Pauw aan de Ringvaart in de gemeente Ursem. De vlammen grepen met geweldige snelheid om zich heen en in een mi nimum van tyd sloegen de vlammen het dak uit. Aangewakkerd door d® stevige westenwind daalde een ware regen van vuur neer op de op en kele honderden meters afstand aan de overkant van de Ringvaart gele gen boerderij van de heer Hoogerwerf neer. met het gevotg dat het rieten dak vlam vatte. Inmiddels waren de Vrijwillige Brandweercorpsen van Ursem en Ob dam gearriveerd. Aan het ingrijpen van deze corpsen was het te danken dat de aan grenzende boerderij van de beer K3ger behouden bleef, MEI ALKMAARS BRANDWEER MEE» Een onzer redacteuren was toe vallig op het politie-bureau. toen daar de melding van de grote boerderij- brand te Ursem kwam. Ogenblikke lijk rukten twee motorspuiten van de Alkmaarse Brandweer uit wij spron gen in een taxi en volgden. Juist buiten Alkmaar reden we de laatste rode auto achterop, die met een 100 km.-vaart langs de wegen en dijken van de Schermer en Heer- Hugowaard rarsde. Ongeveer gelijk tijdig arriveerden we op de plaats des onheils waar naast de spuiten van Obdam en Avenhorn reeds een spuit uit Alkmaar onder leiding van de hr. Pander bezig was ijverig aan de strijd tegen het vuur deel te nemen. Helaas viel er voor de actieve corp sen weinig meer te redden. Alleen een schuur achter de boerderij van de heer Hoogerwerf bleef behouden. Naar mevrouw Hoogerwerf ons mededeelde zat zij in huis toen ze geknetter van vlammen hoorde. Bui ten gekomen zag ze de boerderij vari de heer Pauw in lichter laaie. Slecht* enkele minuten later brandde ook haar boerderij reeds als een fakkel. Hoewel de eerste motorspuit zeer spoedig ter plaatse was. was de ramp niet meer te voorkomen. Van de inboedel van de fam. Ho- gerwerf kon nog iets worden gered. KORTSLUITING? De heer Pauw, die verslagen de ruïne stond aan te kijken, vertelde ons dat er slechts een paar fietsen en enkele stoelen konden worden uitgehaald. Hij verrpoedde dat kortsluiting de oorzaak van de brand was. Honderden nieuwsgierigen verdron gen zich aan beide zijden van de Ring vaart. Op het terrein van de brand merkte wij onder ander ook op da waarnemend burgemeester van Ursem de heer Duyn. Inmiddels werden in een uurtj* tijds twee kapitale boerderijen een prooi der vlammen, en het zal voor de bewoners niet meevallen er weer i een paar voor terug te krijgen. j

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2