Ikmaardei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 5E JAARGANG N°. 1269 ZATERDAG 26 JUNI 1948 Jantje, een flinke gezonde jongen, de bengel uit Uw straat offensief! Uitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 et. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat hoek Oudegr cht-Tel. K 2200-399 Er is zoveel ie doen bij de Kinderpolitie Als hij het ongeluk heeft niet al te verstandige ouders te hebben, is er nog een die hem tracht op te vangen U kent Jantje. Hij is een flinke gezonde jongen van een jaar of tien. Bijna altijd speelt hij buiten en meermalen heeft U gezien dat hij en zijn vriendjes heel wat kattekwaad uithaalden. Onlangs was hij over een hek geklommen en stookte, waar het ge vaarlijk was, een vuurtje, gisteren trok hij bij U aan de bel, vandaag vraagt U wat „die bliksemse jongen" morgen weer zal doen. Zo kent U Jantje, de bengel uit Uw straat, zijn heiligdom. Jantje, die een gezonde, flinke jongen is, heeft er een hekel aan rustig ♦huis zitten, hij verslijt liever zijn jonge jaren met spelen op de straat. Maar al haalt hij dikwijls kattekwaad uit, hij is eerlijk en zal het ïechte spoor wel houden. En mocht hij even van het goede pad afwijken, wel, dan is het niet uitgesloten, dat hij rechercheur K. van der Valk van de Alkmaarse Kin derpolitie in de armen loopt Deze zal met Jantje praten, deze zal met zijn ouders spreken en als Jantje en zijn vader en moeder van goede wille zijn, zal Jantje blijven wie hij was, een gezonde, eerlijke jongen. KLEINE BOEFJES HANDEN VOL WERK En we zeiden het reeds met Jant jes kattekwaad zal het wel loslopen. Ons jonge vriendje is echter niet al leen. Er zijn er, die in onze stad heel wat erger dingen doen, dan katte kwaad uithalen. Het zijn de kleine boefjes, die de Kinderpolitie, met name Inspec. mej. Mr. D. Haremaker en rechercheur Van der Valk heel wat te doen ge ven. We zijn om twee uur op het po. litie_bureau gekomen, we zitten nu al meer dan drie kwartier tegenover deze rechercheur en hij vertelt over alles wat hij in zijn 25-jarige loop baan bij de recherche heeft ervaren. Nee, alles vertelde hij niet. Had b" dat gedaan, wij zouden op dit ogenblik nog op het politie_bureau zitten. Rechercheur Van der Valk heeft een heel kaartsysteem en grote, dikke registers met alle gegevens over mis. daden etSSergrijpen van jeugdige en4 volwassen Alkmaarders te zijner be schikking. Maar rechercheur Van der Valk heeft bovendien een systeem dat wel licht niemand heeft in Alkmaar, een keur van gegevens zonder papier, 'n systeem dat hij heeft verkregen door jarenlange ervaring; en dat hij altijd bij zich draagt, in zijn hoofd. Hij kan ons vertellen van de onder wijzer die geld vermiste in zijn school van de expediteur die uit zijn wagen een doos met veertig gebakjes miste, van de moeder, dié een groot bedrag aan geld was kwijt geraakt, van de doortrapte boefjes, die hun vriendjes van diefstal beschuldigder. We luisteren stil naar 'hem, we zeggen geen woord, we willen ons goed bedenken, dat hier tegenover ons geen rechercheur zit, die voor boeman moet spelen of steeds maar processen_verbaal moet uitdelen. Opvoeding, het probleem Een rechercheur van de Kinder politie moet naast zijn ervaring kun nen beschikken over zeer veel tact, hij moet zijn. een goed paedagoog, want en hoef ik het U eigenlijk nog te zeggen? veel is gelegen aan dt opvoeding die de kinderen thuis ontvangen. Wat moet er terecht komen van de jongen, die thuis, van zijn ouders. Ali Baba, d<e kleine tovenaar verkeerde dingen ziet, wat wordt er van het meisje, dat van moeder de stille wenk krijgt, zo nu en" dan met extra-tjes tc komen van „mevrouw?" „Zie maar dat je veel geld in han den krijgt, des te eerder "heb je een fiets" zegt de vader tegen zijn zoon tje. En wat doet die jongen op een onbewaakt ogenblik? Hij ziet de kans een doosje geld van de onderwijzer mee te nemen. Gelukkig komt het uit, rgebeq^^tr Van der Valk kjMK zijjf^jfcappelïifei- mers. Grfjfekig&JpderdfSi, wat de ikflKI bestaat, dat de jongen nog op het rechte pad gebracht kan worden. Mits.... ook de ouders meewerken. En daar ontbreekt het nog wel eens aan. Ze worden op het bureau ont boden, er wordt gesproken over de daden van hun kinderen, als het no dig is over de schuld die zij zelf dragen. Het kan in sommige gevallen moei te kosten, er kunnen teleurstellingen komen, er kan echter ook veel be reikt worden. Rechercheur Van der Valk kan ons ook van zijn teleurstellingen vertel len, van de jongens die zijn vertrou wen beschaamden, van de ouders die zijn eerste resultaten teniet deden gaan. En ja, dan kan het gebeuren dat de kinderen aan de ouders worden ontnomen, dan doemen de Verbete ringsgestichten op. „Dat hebben we niet graag'' zegt rechercheur Van der Valk. Na alles wat we hier gehoord heb ben, geloven en begrijpe- wij dit. Maar ook resultaten Een goed paedagoog ziet echter ook de resultaten van zijn werk. En die resultaten kan rechercheur Van der Valk zo nu en dan heel goed zien, hij komt ze bij tijd en wijle tegen op straat als hij zijn rondje maakt op de fietS. V De jongeman, het boefje van vri mogelijkll ger, waarl] hei hi alll geda! Er is zo veel te doen bij de Ki] politie. Men zal er op letj kattekwaad niet tot erg» oneerlijke yl 'eleer, houdj hem n< tnkbaar voi ing van hen men zal de jeugd op het verkeerde van hun daden moeten wijzen, men heeft de gangen van de onder toe zicht gestelden na te gaan, de aan giften en klachten die steeds weer binnenkomen zullen moeten worden onderzocht. Maar wat er ook gedaan zou wor den. niets zou men bereiken indien de Kinderpolitie de kinderen niet be greep, indien zij niet wisten wat ei genlijk hun taak was. En wij kunnen het U verzekeren, dat weten zé hier in Alkmaar. NAAR ALKMAAR's „BRANDPUNTEN" Rechercheur Van der Valk had, wij schreven het reeds, al een tijd zitten te vertellen. Zijn verhalen waren dikwijls ontroerend, tragisch soms, ook wel komisch, dan weer stonden wij verbaasd over de gedragingen van de onverstandige ouders. Na een lange tijd hebben wij het bureau verlaten, we zijn op de fiets gestapt en we reden een rondje met rechercheur Van der Valk mee. Naaf de „brandpunten" in de stad, zoals hij zelde. Langzaam zijn we de straten door gefietst, links en rechts wees de re chercheur ons op de plekjes en ten, pleinen en plantsoenei jeugd zich nrtfial eens aa ger| bezondigt. i der Valk waar hij zijn moet, tt mTedere buurt en straat de lastige jongens en meisjes bij naam. Als er hier of daar iets ia, kan een kleine aan; chercheur reedggiiol' hen om te springen, hoe hen een ver hoor af te nemen. We fietsen van „brandpunt" naar „brandpunt"_plaatsen, waar kwajon gens in hun vrije middag veel van hun gading vinden. Waar zij fruit stelen (het begint altijd in het klein), waar zij vuur tjes stoken, waar zij oude mensen plagen, waar.... Och, is het eigenlijk niet genoeg, is het niet voldoehde om te weten, dat kinderen door allerlei omstandig heden zo gemakkelijk van het rechte pad hadden kunnen afdwalen? Is het niet voldoende dat wij we ten dat de Alkmaarse Kinderpolitie alles en alles probeert om erger te voorkomen en het ergste weer tot het goede terug te brengen? Misschien Louis droogde Walcott in elfde ronde af „Vanavond heb jÉÉgi'p laatste wed. strijd gebokst", zj» Louis voor de mierpfoon^- alca^l' schudde hem de hai^ftdbn^hte 6» telde: Joe Louis ptjfcampioen. Ik eind gedaan I idat Joe in [1 evoren nog U met een rechtse inli e elfde ron- canvas ha| getimmerd, enkele secénden daar_ iarde sïagea «p z'n kaak uis had bé^HKn van |ande ronden er al vijf twee eindigden onbe- drie waren er voor Walcott. urdl ;on z' al optimistische) uit» ontzaggelj de W« -"N ntvangt U een nummer van ons dagblad, waaraan een bijzonder tintje is gegeven. Niet alleen doordat dit nummer ook hèn bereikt die. geen vaste lezers zijn. Maar doordat we er be- •■faeeMe aan -gevoelden „den volkc kond te doen" van onze thans herstelde kracht, van een ommekeer van de verhoudingen. Van de beëindiging van een periode, welke in strategische termen het defen sief, de verdediging, genoemd zou kunnen worden. Vanaf heden gaat „De Vrije Alkmaarder" weer in de aanval! Ons dagblad blééf in de meerderheid, het gaat er thans weder voor zorgen alom, huis aan huis, gelezen te worden! 1 Odober 1947 DE DATUM 1 October 1947 zal in het geheugen van alle Vrije Alkmaarder-mensen voortleven. Enkele dagen tevoren had de N.V. Noordhollandse Pers i.o. (waarvan de stichting „De Vrije'Alkmaar der" aandeelhoudster- was en waarbij deze stichting haar dagblad had ingebracht) een fusie aangegaan met de N.V. Dagblad voor Noordholland, de oude tegenstandster! Een deel van het Stichtings bestuur, de meerderheid van de Lezersraad en bet gehele a»iminis- tratieve, redactionele en bezorgende personeel „nam" dit niet. Over leg met de drukker gaf nieuwe mogelijkheden en tot ons aller blijd schap kon toch op die eerste October, de datum waarop de oude pers dacht de overwinning behaald te hebben, een onafhankelijke en wérkelijk vrije Alkmaarder verschijnen Het heeft nadien vaak gespannen, het heeft een schier ongeloof lijke hoeveelheid arbeid gekost, maarwe zijn blijven verschijnenl Een gehele serie processen moest worden gevoerd, tientallen bespre kingen met mede- en tegenstanders, met juristen en deskundigen hadden plaats en steeds méér wisten wij onze positie te consolideren. De Lezersraad van onze Stichting stelde zich achter de dóórzetters, deze raad benoemde een verfrist Stichtingsbestuur de abonné's bleven trottw, het steunfonds werkte, jazelfs het oude vertrouw de pand aan «He Ridderstqpat-Oudegracht werd weder betrokken. En regelmatig verscheen het dagblad door, al was critiek op inhoud en verzorging verklaarbaar. Een keerpunt UITERMATE verward was de situatie op die eerste October. En in een wel zeer verwaarloosde staat werd het dagblad van de vorige directie overgenomen! Groot waren de schulden en onzeker de on deugdelijke verhoudingen,. Nog ongewisser echter de naaste toekomst. Maanden en maanden moest er gewerkt, geordend, gereconstrueerd worden, was het steeds weer nodig onszelf tot kalme administratieve werkzaamheden aan te zetten, omdat éérst het fundament werkelijk goed moest zijn alvorens wij aan bovenbouw, aan uitbouw konden, móchtep beginnen. En nu is het zo ver. Nu wéten wij wat de toekomst kan brengen. Omdat wij thans deze toekomst weder in eigen hand hebben ge kregen, omdat we er nu eindelijk in geslaagd zijn alle verhoudingen te zuiveren, alle voorbereidingen te voleindigen. Omdat de nodige orde geschapen is en we nu gereed zijn voor hernieuwde activiteit. Tot onze trouwè lezers kunnep wij zeggen: onze oprechte ,dank. En tot de toeschouwers „langs de weg": EN NU WIJ! - De organisatie ALDUS gekomen in een situatie, waarin wij rustig onze eigen weg kunnen vervolgen, is het nuttig in kort bestek even uiteen te zetten, wie deze-weg bepalen en waérdoor ons dagblad zich onder scheidt. Abonné zijn op de V.A. geeft recht op deelname aan de verkiezing van leden voor de Lezersraad. Na een aanvulling van recente datum bestaat deze raad momenteel uit de leden M. van Engelen (Heiloo), C. Kouwenhoven, E. Kroeskop, K, Suzenaar (allen Alkmaar), Ds, P. "Prins van Wijngaarden (Heiloo), Mevr. van Amerongen, F. Ris, J. Soutendijk, Mevr. Kok-van Berkum, P. Boer, S. Breebaart, A. de Graaf. W. Dullaart, G. de Nijs (allen Alkmaar), H. de Graaf (Hei loo), C. Torenvlied, H. N Henning, J. Groot, H. Kaagman. R. Wilde- boer, M. Benjamin, Dr. R. Wiarda, K. Kirpenstein, F. W. Vlotman, J. Hemmelder, T. A. Dinkla, W. Prins, Mevr. T. Hoogland-van 't Hof, J. Veerman, P J. Massee, P. Veer, C. Schekkerman, D. van Helden (allen Alkmaar), J. E. van Dok (Stompetoren)Joh. Kuiper (H.-Hu- gowaard), N. J. Speur (Heiloo) en W. Bant (Groet). Deze-i«ezersraad benoemt het Stichtingsbestuur, het hoogste colle- «te dat momenteel bestaat uit de leden, Mevr. A. Koster-Schouw (se- arcretaresse), Mevr. Stomps-Hartog, J. J. Heemskerk en F. Ris (allen Alkmaar), terwijl'de heer J. Schekkerman (Bergen) ziel en voorzit ter van de Stichting is. De directie van het dagblad is in handen gelegd van de drukkerij: de algeméne ondervinding in het dagbladbedrijf wijst dit aan als noodzakelijk, slechts door nauwe koppeling van drukkerij en dagblad is goede exploitatie mogelijk. Deze directie heeft echter op geen en kele wijze enige zeggenschap over de redactie van het dagblad. Een bepaald percentage van de ontvangsten aan abonnements- en ad- vertentiegelden wordt aan de Stichting afgestaan, waaruit deze Stichting de gehele redactie financiert en waardoor zij zekerheid heeft dat zij volkomen het redactionele beleid in haar handen heeft, redacteuren kan benoemen en ontslaan, het gehele redactiebudget beheert. Bovendien heeft de Stichting volledig de controle over de exploi tatie zelve; het exploitatierisico wordt echter door de drukker ge dragen. De winsten op de exploitatie komen uitsluitend de Stichting toe, redelijkerwijs echter eerst nadat eventueel voorafgaande ver liezen zijn vergoed. Het Stichtingsbestuur stelde onlangs de heer J. van Zoonen te Oude Niedorp, een geboren en getogen Westfries en in zijn woon plaats wethouder van de P. v. d. A., verantwoordelijk voor de dage lijkse gang van zaken op de redactie. Deze redactie werkt thans onder zijn leiding in een uitstekende teamgeest. Het personeel van krant en drukkerij heeft medezeggenschap, wel ke speciaal op het terrein van de sociale rechten een hoge vorm heeft bereikt. Ons dunkt cllt een voor ieder duidelijke situatie, eerlijk èn zakelijk van structuur, volkomen overeenstemmende met opzet en doel van de Stichting. Alle laster springt hier op af; elke belangstellende kan inzage krijgen van alle stukken en contracten. De naaste toekomst DE LAATSTE maahden zal het ongetwijfeld opgevallen zijn, dat ons dagblad wat actualiteit in stads, en streeknieuws betreft aan de kop gaat. Ons dagblad brengt bovendien de mééste stads- en streekadvertenties. Het doet ons genoegen thans te kunnen aankon digen, dat wij na zorgvuldige voorbereiding thans ook op de landelijke advertentiemarkt zijn verschenen en wij binnenkort meedraaien in elke grote landelijke advertentie-campagne. Hierdoor zal ons blad ook wat de totale omvang van de advertentierubriek betreft het voornaamste dagblad voor Alkmaar zijn. Grote 2org gaan we besteden aan slagvaardige actualiteit, in bin nen- en buitenlandse berichtgeving. Goede rubricering zal het geheel overzichtelijk maken. De door jong en oud genoten strip Jimmy Brown gaat volgende week weer verschijnen (Jimmy als wielren ner), terwijl de befaamde Deense tekenaar Axel Ostrup ons aan bood elke dag de voorpagina, met soms zo somber wereldnieuws, te verlevendigen met een tekeningetje naar het leven van Ali Baba, de kleine tovenaar. Hiernaast ziet U een eerste proeve. Maar van bijzondere aantrekkelijkheid stellen wij ons de week end-bijlage voor, welke wij vanaf Juli elke week gratis aan onze abonné's gaan verstrekken! Deze bijlage, welke een omvang van 8 pagina's krijgt en in twee kleuren uitgevoerd wordt, bevat leven dige rubrieken over heden en verleden van onze stad en omgeving. De Kinderkoerier vindt hier zijn plaats. Een welverzorgde vrouwen rubriek. discussie-rubriek, reportages, dammen, schaken, bridgen. Onze tekenaar Gerrit Dekker vervaardigt speciaal voor ons Zater dagse bijvoegsel „Weekend in Noordholland" wekelijks een grote tekening, enz. Er zijn vele plannen in een vérgevorderd stadium, zó ver gevorderd dat wij ze heden aankondigen en in de komende weken volledig verwerkelijken. Dit alles werd mogelijk, doordat wij onze progressief, democratische .courant dóór inspanning van allen die voor haar wer ken thans óver het keerpunt hebben gevoerd Zonnig Texel ontving Prinselijk Gezin Het leek, of zelfs de schapen op Texel hun uiterste best hadden ge daan om. er zo wit mogelijk bij te staan! Een heerlijk zonnetje toverde het prachtige Texelse landschap, de polders en duinen, in vele kleuren en de duizenden vlaggen en oranjewim pels letterlijk ieder huis had een vlag in top gaven het eiland een zeer feestelijk aanzien. Dat was de indruk, die de Prinses- Regentes Juliana en Prins Bernhard gister kregen op hun tocht over TexeL Dit bezoek was een zeer belangrijk® gebeurtenis voor Texel: het was voor het eerst sinds kort. na de vorige we reldoorlog (toen Prins Hendrik Texel bezocht) dat leden van het Koninklijk Huls op het eiland vertoefden. Vanaf de „Piet Hein" ging 't vin Den Burg, de Waal, Oosterend, Oost en de Cocksdorp eerst naar het duin- terrein in de Noordelijke kop van Texel en daarna naar de Slufter, het moerasachtig gebied aan Texels West- sust. In de Koog werd -koffie gedron- «een en via Den Burg, waar de stoet stopte voor het monument „Voor hen die vielen" op de algemene begraaf plaats. eing bet naar het andere einde van het eiland, Den Hoorn en van daar langs de zeedijk naar Oudeschild terug. Om 12 uur vertrok de ..Piet Hein" naar Den Helder. In Den Helder Vier maal 35 saluutschoten klonken over de rede en de stad Den Helder, toen de „Piet Hein" de haven van de marirestad binnenstoomde. Prinses Juliana verliet het jacht niet omdat zij enige hinder had van een kaakontsteking. Prins Bernhard inspecteerde een erewacht en ten stadhuize werd de Prir» ingelicht over de verwoestingen ïn Der Helder aangericht. Hij onder- h'eld zich enige tijd met de beman ning van de reddingboot ..Dorus Rij kers", oud-schipper Coen Bot en de nestor der Helderse zeevaarders, de 92-jrrlge Janus Kuiper. *s Avonds was ZKH tegenwoordig bij schermwedstriJ den en zwemwedstrijden tussen verte, eo-i- ^nrdieers van land- en zeemacht Kris-kras door een berg telexnieuws Zeker 75.000 verkleumde maar helemaal niet ontmoedigde motor enthousiasten hebben de nacht onder de blote hemel bij Assen doorgebracht. De belangstelling voor de TT van vandaag is dan ook groter dan ooit tevoren: er werden 120.000 mensen ver wacht en het ANP zegt, dat er nooit tevoren in Assen zoveel mensen wa ren, die hun ogen 's nachts niet slo ten! Koning Leopold van België heeft de regering een brief geschreven, waarin hij verzoekt het volk te raad plegen over zijn terugkeer. „Van be trouwbare zijde" werd vernomen, dat zowel de socialistische als katholie ke ministers de brief voor kennisge ving hebben aangenomen. Wel wordt er verhoogde actie verwacht in strijd om de terugkeer. In Berlijn is het niet pluis. De Russen annonceerden in de strijd om de puinhopen van Hitiers hoofdstad een voedselblokkade en als ze door gaan is het over een maand mis. De Westelijke geallieerden zijn voorlopig niet van plan toe te geven. „Met grote tegenzin" (om lat zij niet overeenkwam met hetgeen hij het Conjres had verzocht) tekende Truman een wet, waardoor in de ko mende twee jaar 205.000 oorlogsvluch telingen in dc V.S. zullen worden toe gelaten. Tweeduizend Tsjechen en 3000 ontheemde wezen zijn er zeker van Amerika binnen te mogen komen, de overigen zullen aan „zekere eisen" moeten voldoen. De verklaring van de conferen tie van Warschau beschouwt men in officiële kringen in Amerika als „een poging het Duitse volk te winnen" Overigens gelooft men, dat Marshall in alle opzichten op z'n stuk zal blij ven staan. Bloemkool is er plehty, momenteeL En er gaat een massa naar Duitsland. Onder een lading op een Belgische vrachtauto vonden Duitse douanen 3 millioen sigaretten toebehorende aan een vrouw, die in een personenauto het 'transport begeleidde. Nu zit ze in Aken, opgesloten, verlies aan bloem kool (niet zo erg) en sigaretten (wél erg voor haar) te betreuren. DROOG WEER Tijdelijk veel overdrijv - - king, maar droog weer. Meest maffgft wind tussen West en Noord. WeinJf verandering van temperatuur

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1