mm De man in de straat Een zonnige, fleurige kaasmarkt Duizenden bezoekers, honderden schoolkinderen NAUTA bakt toch BETER BROOD Wij stellen U voon de man in de straat. U zult hem wel kennen. In de straat doet hij zijn werk, iedere dag, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat Hij loopt er met de bakkerskar, hij staat met klanten aan de deur, hij zit er op do groentekar, hy doet zijn werk op de hoek, hij komt U tegen als U naar Uw werk gaat,, hij valt niet eens meer op. Hij hoort erbij en dat vindt U heel gewoon. De man in de straat is een figuur. Wij stellen U voor, van week tot week, de man in de straat, zoals U hem kent in zijn dagelijkse arbeid. Vandaag ia het de bloemenman, die daar altijd op hetzelfde hoekje staat, met zijn rozen, anjers, klaprozen en margrieten. U loopt voorbij, slaat een blik op de kleurige ruikers, hij ziet U gaan en wacht rustig af. Wellicht gaat U verder, misschien wilt U toch die mooie rozen kopen? Morgen is het Zondag, een bijzondere dag nietwaar? U heeft al beslo ten, U staat voor de koopman en-wijst op de bloemen, die U hebben wilt De man zegt de prijs. U knikt en hij haalt de bloemen uit de pot met water. De bloemenman heeft zijn werk gedaan, U gaat weer verder, weldra verdwijnt U in het drukke verkeer.de bloemenman op de hoek wacht rustig opde volgende klant. Ja, zo zult u hem wel kennen.Hij doet zijn werk, iedere dag, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Wij stelden U voor: de man in de straat. SNEEUWWITJE EN DE ZEVEN DWERGEN Woensdag 30 Juni 's middags half drie komt het reeds vermaarde kïn- deroperettegezelschap van Chris Hof land. Iedereen herrinnert zich onge twijfeld de prachtige voorstellingen van Tom Poes. Nu komt ditzelfde gezelschap de kinderen amuseren met het mooiste en boeiendste sprookje aller tijden „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" Welk kind zou daar niet naar toe eüo- gen? Zoala steeds bij Chris Holland is alles weer uitstekend verzorgd, mooie decors, costumes en fraaie bal letten, Komt daarom allen naar „Sheeuwwitje en de zeven dwergen" op Woensdagmiddag 30 Juni half drie in het Gulden Vlies. HERVORMDE JEUGDRAAD Men schrijft ons: De jeugddienst van as. Zondag 27 Juni zal ditmaal een IKOR-dienst. zyn dwz. dat deze dienst door bemiddeling van de IKOR per radio zal worden uitgezonden. Wij meldden dit reeds eerder. Voorganger in deze dienst zal zyn de zeer bekende Jeugd-predikant uit Amsterdam ds H. A. Visser. Twee voorgaande diensten voor de Jeugd werden reeds uitgezonden, ter wijl deze dienst de laatste zal zij», van een serie van drie. Het onderwerp is ditmaal „De Jeugd wil VISIE". Ds. Visser is speciaal belast met het Jeugdwerk. ,De dienst zal ditmaal aanvangen om 5 uur n.m. terwijl er van 4.3Öutir tot 5 uur een zangdienst zal worden gehouden. Wij doen een ernstig beroep op alle jongeren; Kerkelijk zowel als buitenkerkelijk om deze belangrijke dienst bij te wonen. Het was weer eens een goede kaas markt, op deze Vrijdagmorgen Aan het wekelijks terugkerende Alk- maarse feest werkte gelukkig cok het lang verbeide zonnetje weer mee en de markt met de talloos vele bezoe krs uit binnen- en buitenland baod wer een fleurige anblik. Voor de tzoveelste maal overtuigde de zou ons dat het zonder haar aanwezigheid toch niet volmaakt is. Een verrassing vormde bet kraamp je, waar jubileumspeldjes werden ver kocht. Vlak voor de Bathbrug opge steld .deed het goede zaken. Het aar dige was, dat personeelsleden van het Victoriahotel zich met de verkoop had den belast. Zo kon het gebeuren, dat de drommen vreemdelingen met ver baasde ogen zagen hoe een witgemut- ste kok en een in deftig zwart ge stoken kellner hun de aardige speld jes te koop aanboden. Onder de bezoekers merkten wij veel schoolkinderen met hun onder wijzers (om. uit Bussum) een reis- vereniging uit Rotterdam en Engelsen Amerikanen en Zweden op. Voor de rondvaarten bestond veel belangstel ling en de oude trappen van de Waag- toren kraakten onder de vele voeten, die langs haar treden omhoog en om laag gingen. Met dit zonnige weer was een kijkje op de toren dan ook ruimschoots de moeite van het trappenklimmen waard. De duidelijke Btem van de om- roepster werd door velen beluisterd; wij constateerden, dat deze nieuwe service zeer gewaardeerd wordt. De aanvoer bestond ditmaal uit 41D00 kg, verdeeld over 12 stapels fabriekskaas en 9 stapels boerenkaas, resp. tegen f 79 en f 78.50 per 50 kg. Van grachten en polders De rondvaarten beginnen er steeds meer in te komen. De ondernemer, de heer van der Heer ik uit Lange. dyk vertelde o" dat er deze stralende morgen al vijl boten vol waren ver trokken. Niet met Alkmaarders! Neer. die zie je nractisch niet op de boot. Merkwaardig. Toch maken we ons sterk dat tal van Alkmaarders nog niet weten hoe mooi hun stad is met die prachtige grachten. We kunnen ze het gerust aanbevelen. De vreemdelingen zijn echter ent housiast. Niet alleen over de mooie plekjes van Alkmaar, maar vooral I Ingezonden mededeling dan men U tot nu toe bood! Spoorstraat 8 - Tel. 2315 ook over het prachtige polderland schap. Deze week bestonden de bezoekers uit Nederlanders, maar vorige week waren er een zeer groot aantal En_ gesen en Denen die ook van de rond vaart hebben genoten. Volgende week zal een gezelschap vreemdelingen worden gehaald van Camperduin, die dan ook op de veL lint van de Langedijker Groenten Centrale in de gelegenheid zullen worden gesteld om zelf kleine par tijtjes groenten en fruit te mijnen. EEN SYMPATHIEK GEBAAR De opbrengst van deze verkoop komt ten goede aan de stichting 1940 1945. Ongetwijfeld een aardig ge baar dat zeer op prijs zal worden ge steld. Daarna wordt een bezoek aaD de kaasmarkt gebracht, waarna een rondvaart van drie uur door het Rijk van de Duizend Eilanden wordt ge maakt Op het bureau van de V.V.V. deelde men ons mede, dat ook de trips met de touringcars van de ..Magneet" buitengewoon in de smaak vallen. De vreemdelingen voelen zich na het bezoek aan de kaasmavkt bijzonder aangetrokken tot de zee en dan de Afsluitdijk met een tocht door de herrijzende Wieringermeer. In *t Stedelijk Museum dat "n maand eerder zijn poorten heeft openge steld, was men, ondanks het feit dat de vacanties nog niet waren begon nen, ook zeer tevreden over het be zoek der Vreemdelingen. Toch is onze algemene indruk deze, dat de vreemdelingen nog steeds te kort in Alkmaar blijven. Het vraagstuk hoe hen langer vast te houden is nog steeds actueel. Fransen ontdekken Alkmaar Inplaats van sigaretten, sigaren We ontdekten ze op de kaasmarkt, waar ze met levendige gebaren en radde tong hun verrukking te kennen gaven. We zijn ze gevolgd op hun tocht door ds tad, waarbij ze niet' uitge sproken raakten over de schoonheid van Alkmaar. Ze liepen de trap van het stadhuis op, stonden een poos te kwebbelen over de aardige wimpels die de Langestraat versierden en ston den dan aandachtig voor de Grote Kerk. „Ah quelle belle église!" klonken RIJKSKWEEKSCHOOL TE ALKMAAR Voor het examen Handenarbeid, slaagden: De Dames: A. Bak te Krommenie; A. van den Beidt, A. Blankers 't Hooft en F. A. de Vries te Alkmaar; G. Dirkmaat te Broek op LangendËk; A. Laan te Abbekerk; G. H. A.: J. Jde Lange te Bergen; N. Lugthart te Óu- dorp; T. Smit te Opperdoes; S. E.|m. Verberne te Den Helder; J. Woelders te Schermerhorn. De Heren: H. Dullemond te Noord- Scharwoude; A. Engel te Kolhorn; K. de Geus te Koedijk; J. Hottentot te Oosthuizen; W. Koelemaij te Beemster A. Watertor te Oudesluig en E. Wil helm te Limmen. 150 JAAR GELEDEN Het is nu al 150 jaar gele den dat wy hier de tijd van de Patriotten hadden. In die jaren zijn in Hol land kleine kopergravures gemaakt, die hun weerga niet hebben in de hele we reld. Het betreft hier een grote serie gravures met portret ten van de meest beroemde patriotten, onder die patri otten bevinden zich zeven mannen uit Alkmaar. Wij hebben het grote voor recht dat wij onze lezers alles over de gravures kun nen vertellen, omdat degene die deze portretten zijn eigendom kan noemen als gewaardeerde gast van ons blad op het opgenblik hier in Alkmaar vertoeft. SPREEKUUR De wethouders van Openbare werken en Volkshuisvesting zal, in plaats van 's morgens op Dinsdag 29 Juni as. van 14 tot 15 uur spreekuur houden ten Stadhuize. GERARD VAN DER WOUDE VOOR DE K.R.O. Morgenavond van 6 uur tot 6.15 uur kunnen wij onze plaatsgenoot de be kende pianist de heer Gerard van der Woude beluisteren in een piano-reci tal in eigen bewerking. Dit programma wordt door de KRO uitgezonden. VOETBALWEDSTRIJD TEN BATE VAN DE NIWIN Hedenavond om 7.15 nur wordt in het Gemeentelijk Sportpark te Alkmaar een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een combinatie van Alcmaria Victrix I en H en D.T.S. uit Oudkarspe!. De gehele opbrengst is ten bate van de NIWIN. TE VEEL HONDEN EN KATTEN Ter beschikking een jong zwart hondje, teef plm. 8 weken oud en een bruine Dobermann Pincher plm. 4 jaar oud, reu. Indien geen liefhebbers zich melden worden deze dieren ge dood. Ter beschikking enige jonge poesjes Er is een teveel aan honden en kat ten. Ter voorkoming van veel leed wordt in het belang van deze dieren verzocht bij de geboorte maatregelen te nemen. Adres Inspecteur C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. de tnchousiaste uitroepen. Jammer genoeg gunden ze zich niet de ;tyd om de kerk van binnen te bezichtigen. Want daar is toch de grootste schóón, heid te bekijken. Toen kwam de klap op de vuur pijl: ze stormden opgewonden 'pen sigarettenwinkel binnen waar zich een uitermate verwarde discussie ontspon. Een discusie die van de ene kant in het stoere Hollands aan de andpre kant in het radde Frans werd ge voerd en dat steeds opgewondener werd. Wij hielden ons genietend op de achtergrond. Waarom zouden we de Fransen deelgenoot maken van onze bonnenmoeilykheden! Ten slotte werd een compromis bereikt en met een grote sigaar in het hoofd verlieten de Fransen lachend de zaak. Op de brug over de Nieuwlander- singel, kort bij de Oude Gracht raak ten ze opnieuw in verrukking, toen ze de bomen schilderachtig over het water zagen hangen. Het was inder daad een prachtig schouwspel. De wieken van de molen van Piet sta ken juist nog boven de bomen uit en we hoorden ze opmerkingen maken over „Le moulin rouge". Toen scho ten we haastig toe en gevoelden be hoefte om onze kennis van de Franse taal te luchten. ..Ce n'«st pas le moulin rougé. c'est le moulin de Pier re", verklaarden we. Onze verklaring werd schaterend aangehoord en we wandelden druk pratend naar de molen van Piet. Toen ze de geweldige steenklomp zagen klonken de uitroepen van ver ontwaardiging door de lucht. „Ah les Boches!" Ze wisten van de Duitsers mee te praten! We. hadden ze graag mee willen nemen naar onze onvolprezen Hout, we hadden ze de oude plekjes van onze stad willen laten zien. maar ze leden aan een meer voorkomende euvel. Ze hadden geen tijd! Ze moes ten la mer". Enkele ogenblikken later suisden ze in een paar auto's naar Bergen aan Zee. De Fransen hadden Alkmaar ..ge daan." gezinsgebeuren ALKMAAR Geboren: Bert zv H. van Urk en G. Kooij; Dirk P. zv D. J. Saai en C. W. Vrije; Anna L. dv H. Schmidt en Winkel. Ondertrouwd: Wigle Visser en Ja- coba M. Meijer; J.ohannes F. M. Bos- ma en Elisabeth M. Karskens; Benja min Cretier en Maart je Stam; Leen- dert A. Hoytink en Aaltje S. van der Meulen. Lopende vuurtjes Piet de Jong, een onzer vrienden, is deze week „een lopend vuurtje* in de straat tegen gekomen. Piet heeft ze onmiddellijk getekend en nu kunt U ze hierboven iedere keer afgebeeld zien. Wij hopen, dat het signalement duidelijk genoeg is en wij verwachten van U dan ook opsporing en voorge leiding van elk „lopend vuurtje". Het was gisteren enorm druk in de stad. Gezellig was het er. Op zo'n Vrijdag krijgt Alkmaar grootsteedse allures. In de Langestraat, bij de Groote Kerk stond een verkeersagent de hon derden fietsers, luxe wagens en auto bussen in goede banen te leiden. Op het Waagplein waren vele school kinderen, die op hun schoolreisje de kaasmarkt bezochten. H^t wemelde er van de mensen en het kostte de leiders van een groep kleine kinde ren heel wat hoofdbrekens, hun pu pillen bij elkaar te houden. Want stel je voor, als er een zoek raakte Een der onderwijzers had echter al van tevoren maatregelen getrof fen. Hij was in het bezit van een groot touw, en daannee trok hij een Er zijn dames, die graag uit watt. delen gaan, met kleine hondjes. En die hondjes zijn vaak lastige, venij nige keffertjes, vooral als zij andere hondjes zien. Laat dat nou gebeuren in de Lan gestraat. Jonge, jonge, wat gingen die beesten te keer. De ene zat vast met een touwtje, aan een juffrouw en de andere met een ketting aan een andere juffrouw. Ze keften en ze jank ten, ze beten en ze grommen, ze spron gen en ze draaiden van de ene kant van het trottoir naar de andere. En nu de dames. Ze gilden en ze schreeuwden, ze sloegen en ze brom den, ze sprongen en ze draaiden van de ene kant van het trottoir naar de andere. Eerste tegen de hondjestoen tegen elkaar. Iedereen bleef staan, het was een alleraardigst gezicht. De vrede tussen de dames was weer gauw hersteld. En later werden de hondjes ook weer wat kalmer. Gistermiddag zag ik U by de Ken- nemerstraatweg staan gluren. Waar om? Denk maar niet dat ik blind ben. Ik zag die auto met bloemkool Door Straten en Buurtjes ring om een tiental kinderen, dat on der zijn leiding stond. Stevig hield hij een der^einden in de hand en zo gingen zij verder. Wat zegt U? Knap? Ja, dat vind ik ook. Honderden mensen beklimmen ie dere Vrijdag de Waagtoren. Voor een luttel bedrag kan je naar boven gaan en op de omloop valt dan een prach tig uitzicht :e genieten. Gistermorgen waren er ook twee bejaarde dames, die een torenkaart je kochten. Door de grote drukte lieten zij zich niet afschrikken en vol moed stapten zij op de eerste tre den van de lange trap. Eerst ging alles goed, ze waren al een heel eind je op weg, maar ja, .er kwam niet een-twee. dtie een eind aan ai die tredenze werden er duizelig en naar van. En eigenlijk konden ze niet zo erg lang blijven staan om uit te blazen, want van alle kanten werd er gesputteri'. door torenbezo hers, die amper konden passeren. Toen hebben die twee bejaarde, moedige en sportieve dames het maar opgegeven en moe en teleurgesteld kwamen zij beneden. Buiten keken ze even omhoog en toen verdwenen ze in de drukte op de kaasmarkt. En ja, wat wil je? In zo'n mooie toren kan je toch geen lift laten ma ken? ook wel* voorbijkomen, ik zag ook wel, dat er tien bloemkolen afvielen en dat de chauffeur doorreed. Nee, ik heb geen hand uitgestoken. f Ik houd niet van bloemkool. U is er dol op zeker. U bleef tenminste staan, U keek links, naar rechts en behoed zaam liep U naar da kant, waar de bloemkolen lagen. Wat deed U dat töcht stiekum. Met een gebaar van „kip ik heb je" dook U voorover en stopte vliegensvlug de bloemkool tus sen Uw jas. Ja, U dacht er nog over. die andere negen oók op een of andere manier „in veiligheid" te brengen. Net te laat. Ze waren al door andere behulp zame handen opgeraapt. Enfin, eet smakelijk. Ik heb maar één aanrijding van daag. Een kleintje, maar een prettige. Ja, heus. Op de Laat botste een wielrijder tegen een voetganger op, die onvooiv zichtig overstak. Boem! Beiden kwa men zU op het asphalt terecht. De fiets aan de lantaarn was kapot, de hereh waren geschrokken, doch ze bewaarden hun kalmte en trokken geen kwade gezichten. De voetganger haalde onmiddellijk de portemonnaie uit zijn zak en betaalde de schade. Dat waren toch echte he ren, hé? Tot de volgende >veek, een prettig w eek-end. A.B.T. KLOKKEN VAN CAPISTRANO Er ging heel wat water door de zee, vóór Gene Autry speelde en zong met zijn circusgroep in Caspistrano het dorado van feesten en voorportaal om in New York te kunnen optreden Een kapitaalkrachtige concurrerende circusgroep tracht met alle geoorloof de, doch ook minder fraaie middelen dit te verhinderen. Nadat omkopen van Gene Autry niet lukt, (niet iedereen is omkoop baar) wordt Autry's circus in brand gestoken. Daar waar overleg niet meer moge lijk ia en elke vorm, van sportiviteit in de concurrentiestrijd ontbreekt, ia het laatste woord aan de „harde vuist" Er wordt gevochten dat het een lie ve lust ia! Het dappere eerlijke troepje van Autry overwint en het programma, dat het publiek wordt voortgezet in de open arena, klinkt als een klok. Het voorprogramma is deze week wel zeer uitgebreid en van goed ge- haf e. Te beginnen met een uitgebreid journaal aan de muzikale show „Ranch Revue" en een komische twee acter en tot slot flitsen van de Hol landse film „Op Hoop van Zegen". HARMONIE SPRINGTIME IN THE ROCKIES „Springtime in the rockies" is een showflim. Een film dus waarin een liefdesaffaire afgewisseld wordt met een aantal shows. Zo zagen we Bet- tij Grable en John Payne in de hoofd rollen. Verder de trompetist Harry James, die een paar staaltjes van zijn technisch kunnen tên beste geeft. Toch zagen wij in deze film wederom, dat bij James de muziek als zodanig lijdt onder zijn fenomenale techniek. Carmen Miranda gaf haar dansen, die vol temperament zijn blijk van een dosis humor te bezitten. De hele film bezit een komische moot. De opeenvolging van slhows doet echter aan de duidelijkheid van de eigenlijke „story" geen afbreuk, hetgeen we als een voordeel moeten beschouwen. Het geheel kan men geen indruk wekkende film noemen, maar wie van show, muziek en dans houdt (en van lachen) kan deze film gerust gaan zien! Het voorprogramma biedt naast het journaal een grappig tekenfilmpje. CINEMA THEATER je spinazie, en binnen- er. buitenlands nieuws. Een programma om van te watertanden! VICTORIA THEATER DE ZWARTE ZWAAN Wanneer men weer op het witte doek 'de tijd van lang geleden aan het oog voorbij ziet gaan, dan moet men eerlijk bekennen, dat die tijd ook zijn bekoring had. In het verhaal van de Zwarte Zwaan viert zeeroverij en liefde hoogtij. Op sensationele wij ze wordt dit weergegeven. De gevech. ten brengen de bezoekers in 'n apar te sfeer bij het zien van de prachti ge zeilschepen uit de zeventiende eeuw kunnen we ons hart ophalen. Voeg daarbij nog de prachtige kleu ren, waarin deze film is opgenomen, en men krijgt een uitstekend geheeL Het ruwe leven van de zee-piraten wordt hier ten voeten uitgebeeld. Prachtig zenn de opnamen, wanneer de schepen in volle zee zijn, wanneer zij onder kanongebulder op elkander afstormen. Men waant zich dan in de tijd van Michiel de Ruijter en Maar ten Tromp. Aan het einde ging er een zucht van verlichting door de aanwezigen. Alles kwam tenslotte toch nog tot een goede einde! In het voorproagram- ma een filmpje over het leven op de Hawalian-eilanden, een aardig teken filmpje van Popey, de stoe.re zee man, die zijn kracht vindt in een bus DE VROUW VAN MIJNHEER „Een sprankelende comedie" noe men de affiches de film „Guest Wife", waarin Claudette Colbert de hoofdrol vervult Een tweede benaming luidt: „Een geschiedenis, zó idioot, dat 't 'n schandaal is!" We vinden deze afkon digingen wel wat te hoog gegrepen. In deze onwaarschijnlijke geschiede nis van e envrouwtje, dat gedwongen wordt met de vriend van haar man de wittebroodsweken door 4e bren gen, komen weliswaar grappige situa ties voor, maar toch kan men moeilijk enthousiast zijn over het geheel. Fijne humor ontbreekt soms en enkele pa- sages zijn wat langgerekt. O. rigens, door Cde rol van het chan te, on deugende vrouwtje wordt prima ver tolkt door Claudette Colbert en Don Ameche en Richard Foran staan haar waardig ter zijde. In het voorprogram, ma draait o.m. een filmpje ovr wa terballet en een film over In die. „DE RUS", Bergen. DE 7c MISDAAD Dit weekend draait de film „De 7e misdaad". Het is een griezilig geval. Scotland Yard staat voor een raadsel bij al de moorden die er ge schieden. En Victor Colebrooke (Erie Portman), kleinzoon van „de vrolijke beul,, uit de tijd van koningin Vic, toria, voelt de drang in zich om door te gaan met moorden... Maar Uiteindelijk wint de politie het na zovele nederlagen. Dan is het uit met deze ongelukkige, die in zijn sinister leven een erfelijke niet te dragen last meetorste. Van Maandag af draait de film „Ik weet wat ik wil", een film waarin* echter de liefde sterker is dan de wil. En, behalve die liefde: goede spel momenten en prachtig natuurschoon van Noord-Enveland A

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2