Ikmaaitkï N.-HOLLANDSE PERS 1945 5E JAARGANG N°. 1270 MAANDAG 28 JUNI 1948 Britten vastbesloten hun zone niet te verlaten Gezamenlijk protest te Moskou wordt spoedig verwacht Hatta: „Wij kunnen en willen Nederland heipen'' Geen snelle resultaten te verwachten van 't offensief EH-tZOKNEKW Uit;, voor de Stichting De Vrije Alkmaar- der. Abonnementsprijs 3-45 per kwartaal 30 cent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat hoek Oude gr cht-Tel, K 2200- 39 Crisis in Berlijn duuri voori De toestand die in Berlijn geschapen is, wordt allerwege ernstig ge acht en men vergelijkt haar met „Munchen". Hoewel er van Sovjet zijde de nadruk op wordt gelegd, dat de verklaring die na de conferen tie van Warschau werd uitgegeven een beroep betekent op de geallieer den om de vrede te bewaren, zijn er op het moment dat wij dit schrij ven nog geen tekenen die er op wijzen, dat de Russen van plan zijn om de blokkade van de Westelijke zones op te heffen. Robertson, de Britse militaire gouverneur, verzocht zijn Russische collega hier schrif telijk om. Wilhelm Pieck, voorzitter van de door de communisten geleide S.E. D. heeft volgens Reuter verklaard, dat de Bcrlijn-crisis niet zou eindi gen „alvorens de Westelijke geallie erden besluiten Berlijn te verlaten". Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft echter officieel verklaard, dat Engeland vastbesloten is in Berlijn te blijven. Er is een voortdurend en nauw contact tussen Engeland en de andere Westelijke mogendheden. Men verwacht een spoedige gezamenlijke protestnota aan Moskou. Bevoorrading met vliegtuigen De Amerikanen zullen al hun be schikbare transportvliegtuigen in Eu ropa onverwijld gebruiken voor het goederenvervoer naar Berlijn. De spanning onder de Berlijnse bevol king zou iets verminderd zgn, nu aangekondigd is, dat de voedselrescr ves het zeker drie weken zullen uit houden. Wat de geldzuivering zelf betreft, de Russen hebben aangekondigd, dat de oude bankbiljetten die voor de Oostelijke sector van een opplakze- gel voorzien zijn, binnen twee weken door nieuwe bankbiljetten zullen vvor den vervangen. De zegels n.1. werden in tienduizenden exemplaren nage maakt, hetgeen een bedreiging voor de economie in de Sovjet-zone bete kende algem. S,E.D -plannen voor staking Volgens het onder Britse licentie verschijnende Berlijnse blad „Der Telegvaf" bereidt de SED een alge mene staking voor om de erkenning van de nieuwe Russische valuta te verkrijgen. Van de zijde van de SED werd dit bericht met nadruk tegenge sproken. Britse pers zeer ongerust De grote Engelse Zondagsbladen KThe Observer" en de „Sunday Ti m"s' geven in commentaren uitdruk king aan hun grote bezorgdheid ove: de toestand De „Observer" dringt el- op aan, het bezit van het atoomwa pen „als troef uit te spelen' Staim en Molotof, aldus her blad, we'eji hoe, goed. dat wij het i> vjet-lcg:r weg zouden kunnen vagen indien wij daartoe worden uitgedaagd. De „Sun day Times" z-^gt om. dat warneer d Britten thans Be •ijn zou :en vtr la'.cn, die van de EJb" tot ara Atlan tische Oceaan opgevat zou worjen ais het begin van een langdurige t"roei tocht Winston Ch-fc/ull zeije over de ensts: ,,Zij is even ernstig als e van EINDE OF VOORTZETTING VAN LON'DENSE HAVENSTAKING Een massabijeenkomst van ongeveer 2 000 der 20.000 stakende Londense ha venarbeiders eindigde Zondag in on zekerheid, of een resolutie inzake her vatting van het werk op Maandag al of niet was aangenomen. Na de stemming bij handopsteken verklaarden vakverénigingsfunctiona- risscn, dat besloten was weer aan het werk te gaan. Vele havenarbeiders spraken deze uitslag van de stemming echter tegen. Een afgevaardigde van het officieuze stakingscomité verklaar de aanverslaggevers, dat de staking voort zou duren en dat men reeds steun zoekt in andere havenplaatsen. In Liverpool „was de zaak al aan hei rollen", verklaarde men MAGNETISCHE KRACHT VAN STERREN GEMETEN Dr. Harold Babcock, astronoom van de Mount Wilson sterrenwacht in Califorhië, heeft medegedeeld, dat ivoor de eerste maal in de geschie denis de magnetische 'kracht van eterren is gemeten. Babcock's metingen tonen, dat, hoe meer omwentelingen een ster maakt, des te groter haar magnetische kracht is. Munchen in 1938 W.,; h.p?n dat d-: vrede 'al worden bewaard, maar wij hebben geleerd dat de veiligheid niet wordt vergroot door toe te geven aan dictators." Bidault noemde de toestand „ernstig, onaangenaam en ge vaarlijk". Voor hel geval, dal Shinweil. de Britse minister van Oorlog, heeft, verklaard, dat „voor het geval Engeland ongelukkiger wijze in een grote oorlog gewikkeld" werd, hij de verzekering kon geven dat het Britse leger snel in een eerste-klas leger zou worden veranderd. „Mijn verklaring is geen bedreiging", zei Shinweil, „maar een mededeling. Wij willen in vriendschap leven met al len" Sokolofsky 's avontuur Sokolofsky, de Russische militaire gouverneur, is in zijn auto Zaterdag avond door Amerikaanse militaire po litie aangehouden omdat hij in de Amerikaanse sector te hard reed. Na een half uur werd hij vrijgelaten en generaal Clay bood hem zijn excuses aan Nieuwe gouverneuis voor Suriname en Curagao Bij K.B. van 25 Juni wordt aan mr. J. C. Brons op zijn verzoek met in gang van 5 Juli eervol ontslag ver leend uit het ambt van gouverneur van Suriname. In zijn plaats wordt benoemd dr. W. Huendcr, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister, hoofd van de Nederlandse militaire missie in de ge allieerde bezpttingsraad te Berlijn. Bij K.B. van 25 Juni wordt aan dr. P. Kasteel op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1948 eervol ontslag ver leend uit het ambt van gouverneur van Curacao. In zijn plaats wordt benoemd de heer ir. L. A. II. Peters, inspecteur van de landbouw, landbouwraad aan H. M. Ambassade te Washington, lid der Nederlandse secïie der Caraïbischc commissie Na /aren voor ieder 200 gram r'rjst Op grond van de verkregen allocatie van het tweede halfjaar van 1848 is 3000 ton rijst aangekocht voor binnen landse cónsumptiedoeleinden. Het is nog onzeker of op voortzetting van deze import kan worden gerekend. De minister heeft in elk geval uit de thans verkregen aanvoer per hoofd de bevolking 200 gram rijst beschik baar gesteld, zodat na jaren de Ne derlandse huismoeders weer over een weinig rijst voor de huishouding zul len kunnen beschikken. In de bonnenlijst welke 1 Juli wordt gepubliceerd zal een voorinleverings- bon van 200 gram rijst voor alle leef tijdsgroepen worden aangewezen. Ver wacht mag worden dat deze hoeveel heden in de tweede helft van Augus-. tus ter beschikking zullen komen. De Prinses regentes en Z.K.H. Prins Bernhard hebben zoals bekend met hun jacht Piet Hein een bezoek gebracht aan hun dochtertjes, die op Terschelling kamperen. Vrijdagmidda g kwam de Piet Hein op de rede van Den Helder aan. Het Prinselijk jacht passeert het vlie gkampschip Karei Doorman, dat de voorgeschreven saluutschoten lost. Maar eerst moet het vertrouwen er weer zijn Voorstellen aan Neder I. autoriteiten voorgelegd De „Christian Science Monitor" heeft in een interview gepubliceerd, dat de Amerikaanse correspondent Daniël L. Schorr te Djocja heeft ge had met de Republikeinse premier Moh. Hatta. Hatta verklaarde dat de huidige spanning en het Republikeinse wan trouwen, dat een nieuwe Nederlandse militaire actie zal worden begonnen, de vermindering van de Republikeinse strijdkrachten, als ook het economisch herstel belemmeren. Hatta zeide, te streven naai- zo spoedig mogelijke samenwerking met de Nederlanders, doch niet ten koste van hetgeen de Republiek bereikt had. Nederland moet zich versterken en wij helpen Nederland meer dan het denkt, wanneer wij eenmaal vrij onze natuurlijke hulpbronnen kunnen ex ploiteren en ons economisch plan in werking kunnen stellen. Wij zijn be reid grote orders in Nederland te plaatsen. Nederland economisch een gunstige positie in Indonesië te ge ven. Maar wij moeten eerst vertrou wen in elkaar hebben, aldus Hatta. Gemeenschappelijk legercommando en „bevroren" diplomatieke betrekkingen Aan Nederlandse autoriteiten had Httta o.m. voorgesteld, het Republi- hiW en het Nederlandse leger on der een gemeenschappelijk commando te brengen en uitbreiding van de bui tenlandse betrekkingen te vermijden maar te handhaven wat de Republiek tot heden verworven had als aandeel voor de diplomatische dienst van de toekomstige Ver. Staten van Indo nesië. Grieks legerchel kondigt aan: Markos richtte zich tot soldaten van tegenpartij Generaal Jandoeis, hoofd van de Griekse legerstaf, is uit Janina te ruggekomen, waar hij de operatie- zóne heeft bezocht en overleg ge pleegd heeft met de militaire leiders. Zij hebben o.m. de toestand in Epirus onderzocht waar sedert verscheidene dagen hevige gevechten worden ge leverd. De generaal heeft op een perscon ferentie uiting gegeven aan zijn te vredenheid over het verloop van de krijgsverrichtingen, zowel in het Zui den als in het Noorden, maar hij heeft er aan toegevoegd: „Zij, die onmiddellijke resultaten verwachten bedriegen zich, want een moeilgk terrein eist talrijke verplaatsingen en dus tijdverlies. „Schiet Uw officieren neer" Radio „Vrij Griekenland" heeft 'n dagorder van het hoofdkwartier van generaal Markos uitgezonden, waar in aan de soldaten van het rege ringsleger verzocht wordt: 1: Het geschikte ogenblik af te wachten om hun officieren neer te schieten en zich bij de strijdkrach- ten van „Vrij Griekenland" aan te sluiten, ingeval zij naar het front worden gezonden. 2. Zoveel mogelijk de actiemiadelen van de regeringstroepen te verlam men en onverbiddelijk toe te slaan wanneer zij hun ogenblik gekomen achten. DENEMARKEN—POLEN 8—0! De voetbalwedstrijd tussen Dene marken en Polen werd door de Denen met 80 gewonnen. Karl Prast maakte drie doelpunten, Hansen en Wisselende bewolking met enkele regenbuien, hier en daar vergezeld met onweer. Aanvankelijk matige, la- Karl Hansen ieder twee en Plöger ter vooral aan de kust krachtig toe- I een goal. Met rust was de stand nemende wind uit Westelijke richting reeds 40 voor Denemarken. Artic Bell (Engeland) op Norton, winnaar in het hoofdnummer, de 500 cc klasse. Postzegels met beeltenis van Juliana Naar aanleiding van het 50-jarig re geringsjubileum van H.M. de Konin gin zullen van 31 Aug. t.m. 30 Sep tember a.s. herdenkingspostzegels in de waarden van 10 en 20 cent ver krijgbaar worden gesteld. Zij blijven tot ultimo 1949 voor fran kering geldig. Voorts zal in verband met de troons wisseling de beeltenis van Koningin Wilhclmina op de in omloop zijnde of nieuw uit te geven gewone zegels van 5 cent en hoger, worden vervangen door die van het nieuwe staatshoofd. By de troonswisseling zullen zegels van 10 en 20 cent met de beeltenis van de nieuwe vorstin gereed zijn. De overige waarden zullen iz.t. zo spoedig mogelijk verschijnen. Zowel de herdenkingszegels als de nieuwe zegels in de gewone uitgifte zullen worden vervaardigd naar ont werpen van S. L. Har'tz. RANTSOENBONNEN DIE GELDIG HEID VERLIEZEN De rantsoenbonnen van de serie G zullen na 3 Juli a s. niet meer geldig zijn. Na die datum zijn voor voedings middelen, tabak en zeepartikelen uit sluitend de rantsoenbonnen van de serie H geldig Louis droogde Walcott in elfde ronde af „Vanavond heb ik m'n laatste wed strijd gebokst", zei Joc Louis voor de microfoon. Walcott schudde hem de hand, glimlachte en zeide: Joe Louis is nog altijd een groot kampioen. Ik heb van begin tot het eind gedaan wat ik kon". Dat alles gebeurde, nadat Joe in het Yankee_stadion z"n (tevoren nog al optimistische) uitdager met een ontzaggelijke rechtse in de elfde ron, de tegen het canvas had getimmerd. Walcott had enkele seconden daar. voor twaalf harde slagen op z'n kaak doorstaan. Louis had bovendien van de 10 voorgaande ronden er al vijf op z'n naam, twee eindigden onbe slist en drie waren er voor Walcott. Louis kwart millioen dollar rijker De bruto-recette van het ti telgevecht tussen Joe Louis en Joe Walcott bedraagt 841.793 dollar. Van deze som gaat on geveer 252.000 dollar naar de wereldkampioen, terwijl Wal cott ongeveer de helft hiervan zal ontvangen. Bij deze bedra gen zijn de rechten voor film, radio en televisie niet inbegre pen. Alleen wat betreft radio en 'televisie-rechten zal de re cette met ongeveer 100.000 dol lar stijgen. Marshall-hulp voor Juli-September verlaagd Van gezaghebbende zijde te Was hington wordt meegedeeld, dat voor het Juli-September-kwartaa! de door Europa gevraagde hulp met ongeveer 200 millioen dollar wordt verlaagd. Hiertoe was „met tegenzin besloten, niet omdat de E.C.A. van gevoelen was dat het gevraagde bedrag te hoog is, maar met het oog op de beperkte middelen die voor het volledige jaar program beschikbaar zijn". De heer Lunshof wegens belediging gedagvaard De oud-minister van Justitie, mr. dr. M. G. van Heuven Goedhart, heeft de heer H. A. Lunshof in kort geding ge dagvaard voor de Amsterdamse recht bank, zulks in verband met een de zer dagen door de heer Lunshof ge schreven brochure, getiteld „vlag half stok, een studie in onrecht". Mr. dr. van Heuven Goedhart acht zich door deze brochure, die zijn beleid als mi nister van Justitie in de jaren 1944— 1945 kwalificeerd, beledigd en heeft een eis tot onmiddellijke stopzetting van de uitgifte ingediend, alsmede de eis tot een boete van f 500 voor elke dag, dat deze brochure langer ver schijnt. Bij Prins Bernhard 's verjaardag Dinsdag 29 Juni a.s. zal de tweede voorzitter van de „Niwin", ir. P. F. S. Otten, een radiotoespraak houden ter gelegenheid van de ver jaardag van de eerste voor zitter, Prins Bernhard. De uitzending zal geschieden via Hilversum I van 19.45 tot 19-50 uur. Bedroevend Wie zich nog herinnert hoe ge durende de oorlog duizenden Neder landers van verschillende godsdiens tige en politieke overtuiging zich hebben aaneengeschaard om de aan val op de vrijheid en onafhankelijk heid van ons volksbestaan. slaan, en thans ziet, hoe door de nnê groep verzetslieden wordt getu.cht een andere van verraad en neulen met de vijand te betichten, di^ zich toch even de ogen uitwrijven'. De meest fantastische verhalen worden opgedist en zelfs de meest weerzinwekkende bronnen worden aangeboord; Het geeft te denken, dat deze strijd juist moest worden ont ketend bg de nadering der verkie zingen, waardoor we ons niet kun nen losmaken van de gedachte, dat politieke oogmerken aan het geval niet vreemd zijn. Dit moest echter een reden te meer zijn, voor alle mensen die ac tief aan het verzet hebben deelge nomen, zich er voor te hoeden het verzetswerk in de politiek te la- 4 ten betrekken. Daarvoor is de strijd te moedig, zijn de offers te groot geweest. Dat het anders is, is ver ontrustend en bedroevend. Verontrustend, omdat het bete kent, dat er in de boezem van het Nederlandse volk opnieuw spannin gen en tegenstellingen zgn ontstaan, even groot als voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog. Bedroevend, omdat het een bewijs is, dat het wederzijds begrip en ver trouwen, dat er in de dagen van ge vaar was, in een minimum van tijd verloren is gegaan. Men moge over de heren Vorrink en Goedhart, te gen wie de aanvallen in hoofdzaak gericht zijn, denken wat men wil. Men moge van oordeel zgn, dat de politiek die zij voorstaan niet de juis te is, dit neemt echter niet weg, dat beiden, zowel als tal van leden van hun groep een grote mond aan de dag hebben gelegd en aan het poli tieke denken in de oorlog via o.a. „Het Parool" prachtige leiding heb ben gegeven. Een leiding, waaraan mede te danken is geweest, dat ons volk voor het overgrote deel onvat baar bleek voor de nationaal socia- litische ideagieën. Wie thans uit sluitend uit politieke overwegingen probeert een smaad te werpen op de ze verzetsmensen, gaat over de schreef. Wat ons echter het meest heeft getroffen, is, dat de mensen uit het verzet, die politiek gespro ken tot de groep der aanvallers be horen, hun stem niet verheffen. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat mensen, die tijdens de bezetting als wapenbroeders met elkaar op trokken. deze hele geschiedenis zon der een woord van protest laten passeren: Want het is niet voldoende, dat alleen mensen uit de Parool-groep hier een protesterend woord laten horen. Dit protest moet gehoord wor den ook uit de mond van hen, die zich nu politieke tegenstanders van die groep noemen. Het zwijgen der anderen is beangstigend. Het be wijst, dat in de plaats van de saam horigheid de haat is gekomen. Een haat, die reeds zo diep ge worteld is, dat de mensen wier ge zamenlijke nabestaanden geholpen worden door de Stichting 1940 1945, elkaar op deze wijze trachten ie vernederen. Hier ligt een taak voor de verzets strijders zelf. Zg behoren aan dit bedroevende verschynsel, dat 3e goe de naam van het Nederlandse verzet in binnen- en buitenland slechts kan schaden, een halt toe te roepen. v. Z. Een recen:e foto van ZKH Trim Bernhard, die op 29 Juni a.s. zijn 37ste verjaardag viert.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1