Innerlijk wordt Hongarije verscheurd door meedogeloze strijd: kerk contra staat Alkmaarse Sportfliïsen HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Uiterlijk heerst de vrede ,Er verandert niets door nationalisatie van de scholen" zegt regering, maar Kardinaal Mindszenty (grootste tegen strever In het felle gevecht) meent: „Nationalisatie is het begin van welbewuste Marxistische beïnvloeding van het onderwijs Op ie stdle rotsen van Boe da staat het Krols naast de overwinnings- Wiil van het Bode Leger. Een godsdienstoefening, die onder het kruis In een r#t*kerk gehenden werd, was onze eerste Impressie van de Hongaar se hoofdstad. Later zagen «Ij processies trekken door de armelijke boe rendorpen van het land. In Sarospatak, op weinige kilometers afstand van de grens der Sovjet-Unie, troffen wij gereformeerde professoren en communistische beambten in vriendschappelijk samenzijn bijeen. De har de werkelijkheid van de botsing tussen Kerl: en Staat in Hongarije is minder vreedzaam en zij neemt de vormen aan van een cultuurstrijd, waarin van belde zijden scherp gestreden wordt. Het voornemen der regering om de scholen te nationaliseren is Met voornaamste wrijvingspunt met de kerken, zowel de katholieke als de Evangelische en Gereformeerde. Ze ker voor wat betreft de R. K. Kerk is zij niet het enige wrijvingspunt: i deze beklaagt zich ook over inmen ging in godsdienstoefeningen, over de opheffing van kerkelijke organi saties en het gebrek aan publicis tische mogelijkheden. In het schoolwezen heeft Honga rije tot voor weinige tientallen jaren slechts kerkelijke scholen gekend. Op het ogenblik zijn nog 63 procent der scholen in handen der kerken, wat hier betekent, dat zij aan de staats- contrdle onttrokken zijn. Het gods dienstonderricht is verplicht. Zelfs tan de staatsscholen en de Hongaar se grondwet verplicht nog steeds al le burgers een godsdienstige rich ting te hebben. De R. K. Kerk heeft de kosten van haar onderwgs steeds betaald uit de opbrengst van haar grondbezit Met 400.000 hectare in het bezit van Bisschoppen en paro chies, was zü als geheel de grootste bezitster in het land. Dit laatste is tii óók na de grondverdeling geble ven. daar in totaal 118.000 hectaren grond in handen der parochies zijn gelaten. Als vergoeding voor het ver lies betaalt de staat thans de kosten van het onderwijs aan de kerkelijke scholen en krijgen de Bisschoppen ministeriële salarissen: Van de 142 millioen forint. die de staat in 1947 Mn de kerken betaalde, kreeg de Katholieke Kerk 90 millioen. De re gering acht de door haar gewenste vernieuwingen in het onderwijs niet veilig onder de uitsluitende contróle van de kerken en wil daarom natio naliseren. Zij vindt daarbij niet al leen de steun van de haar dragen de partijen, doch evenzeer van het fel anti-kerkelijk ingestelde deel van de oppositie. „Een formaliteit", zegt regering Uit een onderhoud, dat wij had den met de minister van Onderwgs, Ortutay, bleek ons hoezeer de ver houdingen verscherpt worden door mistrouwen, dat in regeringskringen fci de persoon van Kardinaal Mindszenty bestaat. Ortutay zeide, dat na de nationalisatie der scholen het godsdienstonderwijs verplicht zal blijven met dezelfde boeken en de zelfde uren. De godsdienstboeken zullen door de kerken kunnen wor den uitgegeven. Het Marxisme zal op de staatsscholen slechts^ als the orie, zoals andere economische theo rieën, worden gedoceerd en de rege ring schuift de verantwoording voor het feit, dat geen onderhandelingen over de schoolkwestie hebben plaats gehad, geheel op de R. K. Kerk. Zij ■egt, dat haar uitnodiging tot be sprekingen niet is geaccepteerd. „Wfj kunnen ons niet verdedigen" Het standpunt der R.K. Kerk werd ons door Kardinaal Mindszenty ver tolkt. „Onze strijd gaat niet tegen de democratie, doch. wij hebben be zwaren tegen deze regering", zo zeide hg. Zo is er sedert drie jaren in Hongarge geen Vaticaanse diplo matie en er is vrijwel geen Katho lieke pers: Wij hebben slechts een zuiver religieus weekblad en een po litiek weekblad; Daarentegen zijn er in Boedapest 11 dagbladen en 62 weekbladen en in de provincie 48 dagbladen en 81 weekbladen, die niet katholiek zijn. Sedert drie jaren pro beren wij een eigen dagblad te krij gen. Dit is in Augustus door de mi nister-president, Dinnyes, toegezegd doch de belofte is niet gehouden. 1500 Katholieke verenigingen zijn in de zomer van 1946 opgeheven en hun vermogen is geconfiskeerd. Vele ka tholieke tehuizen zijn aan de poli tieke partijen overgegeven". Kardi naal Mindszenty beschuldigde de re gering en de communistische partij er voorts van ook aan het geloofs leven hindernissen in de weg te leg gen door het verhinderen van pro cessies, die tot nog toe jaarlijks plaats hadden. Protesten hiertegen zijn niet beantwoord geworden. „In de schoolkwestie", aldus Kaïdinaal Mindszenty, „verdedigen wij de na tuurlijke rechten der Kerk. De Kerk verdedigt haar eigen goddelijk recht tot opvoeding. Bovendien hebben w# in Hongarije historische rechten. Tot het midden der negentiende eeuw hadden slechts de kerken scholen en zij hebben geld en bezit gekregen om deze op te bouwen. Slechts een min derheid noemt de katholieke scholen onpopulair, doch de meerderheid heeft geen gelegenheid haar waar- hei!d te verdedigen: Ons weekblad „Uj Ember" was reeds driemaal ver boden, éénmaal voor een hele maand. Wij krijgen niet genoeg papier en hoe kunnen wij ons dus verdedigen tegen 300 andere bladen? Kardinaal Mindszenty zeide voorts dat hij op 29 Mei j.1. de regering ge antwoord heëft op haar verzoek on derhandelingen over de verhouding tussen kerk en staat te openen. Hij heeft zich daarin tot bespreking be reid verklaard indien de plannen tot seculedisering der RK scholen zou wor den terug genomen, het verbod der verenigingen zou worden opgeheven en het verschijnen van een R. K. Dagblad met zekerheid tegen cen suur en met voldoende papiertoewij zing werd verzekerd. Het verplicht houden van godsdienstonderwijs acht de kerk niet voldoende: zij staat op haar eigen schoolrecht De Kardinaal wees er op, dat hij geen enkele ze kerheid heeft, dat de regering straks niet met verder strekkende eisen zad komen er. hij beschuldigde de rege ring er voorts van, de uitgifte van nieuwe katholieke schoolboeken moedwillig te hebben vertraagd, waardoor de moeilijkheden bij het onderwijs ontstaan zijn. De Kerk beschouwt een Marxisti sche beïnvloeding van het onderwijs als het voornaamste doel, dat de re gering bij de nationalisatie beoogt. „Wanneer de regering de vrede wenst en volgens democratische be ginselen werkt en de mening van het land in aoht neemt, dan geloof ik. dat er een natuurlijke stilstand in de huidige moeilijkheden kan ko men en dat de vrede mogelijk is", zeide de primaat. Bij een geldig ple bisciet over de schoolkwestie, zoals dat op protestbetogingen geëist is, zouden volgens Kardinaal Mindszen ty tachtig procent der stemmen vóór de kerkelgke school worden uitge bracht Wanneer er onder de onder- wgzer3 een bepaalde stroming ten voordele van het staatsonderwijs be stond, dan was dat volgens de pri maat alleen het gevolg van de ma teriële voordelen, die hen daarbty te wachten stonden. Tegen de landverdeling en de daar bij aan de kerk gegeven schadever goeding uitte Kardinaal Mindszen ty geen bezwaren. Geref. Kerk verzet zich minder fel Met de Gereformeerde Kerk i3 de regering tot onderhandelingen over de schoolkwestie gekomen, waarbij zij de volgende toezeggingen heeft gedaan, mits de kerk zich niet tegen de nationalisatie zal verzetten: de vier grootste gereformeerde colle ges blijven onder kerkelijk toezicht en ontvangen van de staat een gel delijke ondersteuning volgens een af lopende schaal, de vrijheid van ver kondiging blijft in en buiten de kerk bestaan en godsdienstonderwijs blijft verplicht, voortzetting van kerkelijk en sociaal werk wordt gegarandeerd. In kerkelijke kringen zei men ons. dat de godsdienstvrijheid in de grond wet is vastgelegd en dus eigenlgk niet het voorwerp van een contract kan zijn. Het opgestelde ontwerp verdrag was dpor de synode nog niet aanvaard. Van de zijde der kerk wer den de onderhandelingen geleid door Ds. Berrecki, die door zijn per soonlijke vriendschap met staatspre sident Zoltan Tildy, zelf oud-predi kant, in kerkelgke kringen als een zwakke figuur tegenover de regering wordt beschouwd. Hoezeer de span ningen schuil gaan achter de uiter lijke schijn van samenwerking tus: sen regering en Gereformeerde Kerk kan blijken uit de spanningen, die er zijn rond de bisschopskeuze. Vice- minister-president Rakosi wenst Ds Berrecki tot bisschop te doen ver kiezen. hetgeen op veel bezwar'èfc stuit. Onder deze omstandigheden Is het nog onduidelijk, hoe de vertegen woordigers der kerk zullen handelen wanneer zij voor het einde dezer maand de opvolger van Bisschop Ra- vasz zullen moeten kiezen. Uit dit alles blijkt, dat de verhou ding tussen Kerk en Staat nog tot de onopgeloste problemen van de nieuwe republiek behoort. C.C.D. op oorlogspad In het gehel land speurt de CCD naarstig naar clandestiene slagers. De bult deze week is tot dusverre vrij groot. In tal van plaatsen van ons land werd in totaal tegen 30 perso nen proces-verbaal opgemaakt, ter- vrij 1 10 varkens, 41 runderen, 1 kalf, 15 schapen en 4 lammeren of de over- blijfseleen ervan in beslag werden ge nomen. In Den Helder reed een auto met gedoofde lichten door een stoplicht. Dit wekte argwaan op en een politie motor ging er achter aan. De aanhou ding leverde een vangst op van twee geslachte varkens. Bij een onderzoek op het bedrijf, waar zij zouden worden geslacht, werden de resten van een derde varken gevonden. Een mooie vangst deden de ambte naren in Middelburg, waar een onder wijzeres 8 ongeregistreerde schapen en 4 lammeren in haar tuintje had lopen In Zweden wordt reeds lang „machinaal gemolken" Hier te lande gaat men w ook meer en meer toe over. Op de proefzuivelboerderü van het Rijksproefstation te Hoorn heeft men thans een dergelijke Amerikaanse „vervoerbare melker" in gebruik genomen. Hollandse foiograaf ontwerpt camera voor onderwater-fotografie Films straks ook in ons land te zien Enige tjjd geleden vestigde de heer Piet Windmeyer uit Delft de aan dacht van biologen uit binnen- en buitenland op zich, door zgn resul taten op het gebied van de onder water-fotografie. Hij was er namelgk in geslaagd een camera te ontwerpen, die geheel waterdicht was en waarmee hij in de Middellandse Zee opnamen maak te. Veel van hetgeen tot nog toe on bekend was. werd er door opgehel derd. Na zijn terugkeer stelde hij zijn bevindingen dan ook geheel ter be schikking van de Nederlandse biolo gie. Hij is er nu in geslaagd een film camera te ontwerpen voor onderwa terfotografie. Half Juni vertrekt hij met de heer J. Renaud, een medisch student, die veel belangstelling heeft voor de biologie naar de Lavandou, een vissersdorpje in Zuid-Frankrrjk om daar een onderwaterfilm te ma ken van het leven van de vissen in de Middellandse Zee. Voorts zal hij per muilezel een reis van tien dagen over het eiland Corsica maken en enige films ma ken van het leven boven het water oppervlak. Ook gaat hij naar het staatje Andorra in de Pyreneeën. Men heeft hem opgedragen een film te maken van het splijten van een rots van enige honderden vier kante meters, welk werk door een Hollandse aannemersfirma bg Mor- tisues in de baai bjj Marseille ter uit voering is opgedragen. De maatschap pg wi! namelgk nagaan hoe groot de rotsschetven zijn, die tijdens de be werking met beitels afbreken; Een gevaarlijk en serieus werkje, maar de heer Windmeyer neemt het graag aan. omdat hij door deze opdracht in staat wordt gesteld zijn werk voort te zetten. De heer Windmeyer heeft ook het voornemen een film te maken van een koraaleiland. Deze film zou zelfs voor Amerika Iets nieuws zijn en hij verwacht dan ook, dat de nieuwe wereld er veel belangstelling voor aan de dag zal leggen. Zijn films, (tendele gekleurd) zullen later ook in ons land in roulatie komen. MAANDAG 28 JUNI 1948 Hilversum I 381 m. 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 9.15 Symphonische muziek: 10.00 Morgen wijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 De Regenboog; 11.20 Zangrecital; 12.00 Ensemble Vincentino; 12.38 Cor. Steyn orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Stradiva- sextet; 14.00 Kamermuziek; 14.40 The Ramblers; 15.15 „Und morgen die gan- ze Welt", hoorspel; 18.30 J. Jong, or gel; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.30 Gram. muziek; 19.15 Verkiezingstoespraak P. vd. A. 19.30 De Raaff en Schutte; 20.00 Nieuws 20.15 Metropole-orkest; 20.45 Radio-debat; 21.05 Regenboog-cabaret* 21.35 Meester-trio; 22.15 Concertge bouworkest; 23.00 Nieuws. Hilversum H 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 9.15 Voor de zieken; 935 Dvorak-progamma; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.pl.; 1L15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Zangrecital; 12.00 Orkest Andre Kos te lanetz; 12.20 Stafmuziek der A'dam- 3e politie; 13.00 Nieuws; 13.15 Mando- linata; 14.00 Radio-uitzending voor de scholen; 14.35 Amati-trio; 15.00 Orkest Fred Hartley; 1530 Oude Nederlandse muziek; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Voor de kleuters; 1715 Vioolrecital: 1730 Ensemble Lachmann; 18.15 Sport; 1830 Gram.muziek; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Verkiezingsre de CHU; 20.00 Nieuws: 20.15 Zomer- avond-kerkconcert; 21.05 Kamerorkest 22.00 Populaire orgelbespeling; 22.30 Gram.platen; 22.45 Avnndoverdenking 23.00 Nieuws. Bergen CONCERT „BERGENS HARMONIE" Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern hard op Dins dag 29 Juni zal B.H. een concert ge ven in de Muziektuin aan de Hofiaan, aanvang 8 uur. Uitgevoerd zullen wor den de volgende werken: „The middy mars" van Afford, Ouverture „Les Diamants de la Coronne" van Auber, Watermuziek, van Handel, Fragm. uit „Atilla" van Verdi, Amateur-mars van Beekman, Ouv. La Nouveau Seigneur du Viilage van Boildieu, Zomeravond- fantasie, van Beekman, Selection uit „Der Vogelhadler" van Carl Zeiler. Finale: „Neerlands jubelmars van J. P. van Leeuwen. De toegang is vrij. HET MOTOR-ELDORADO ASSEN Assen, en het eiland Mann, won dere namen voor iedere motor.wed strijdrenner. Wat is toch de beko ring geweest die juist Assen de uit verkoren plaats deed geworden voor dit wereld-circuit, waraan bijna alle landen van Europa vertegenwoordigd waren? Is het de rustige omgeving, leent zich juist Assen voor dit grote gebeuren? Honderd dertig duizend toeschouwers in de hoofdplaats van de kleinste provincie. U kent het Stadion met tot aan de nok gevuld met 60.000 man en u weet wat zulks is en dan meer dan het dubbele! Hat is wel waar, men staat daar langs de weg. en bij een recht eind vliegt alles a la minute voorbij, bij een bocht is de spanning even hoger. En in alle talen der wereld seint men het gebeuren door. Ook in het Fins. en in Finland hoorde men in de tweede ronde reeds dat haar beste vertegenwoordiger wèl terug zou ko men, maar niet levend. Een mens be tekent zo weinig. Waar 120 a 130 km gereden wordt moet niets in de weg komen, géén klein foutje of de mens ligt als een nietje naast de ronkende motor. DE LANGER AAN DRAVERIJEN EN DE TOTO Vandaag, Zondag vinden in het Gemeentelijk Sportpark weer drave rijen plaats. Het zal druk worden en vooral uit de omgeving verwacht men vele toeschouwers. Maar onein dig veel groter zou het bezoek zijn als de Totalisator weer in ere werd hersteld. Waarom dit niet wordt toe gestaan is vreemd en onbegrijpelijk. Dit gereglementeerde kansspel was verre te verkiezen boven de stieke me gokkerij welke tóch doorgaat, wat niet mag smaakt dubbel zoet. Het is weer zoiets echt droog-netjes Holland. In Noordwijk maakt de burgemeester als eerste een gokje aan de roulette. Hier bekijken ze het niet goed, al denken ze van wel! DE WIELERBAAN Het is noe niet zo lang geleden, dat Alkmaar z'n 168 m2 wielerbaan bezat, een klein kuipje dat is waar, maar een succes. Voor velen waren die trainingsavonden die toen voor een klein bedrag, we menen 11 cent, bezocht konden worden zelfs een prettige afwisseling. Zou het niet mogelijk zijn weer eens iets derge lijks hier te plaatsen. Animo is er genoeg, goede renners hebben we ook. alleen de losse centen zijn er misschien niet TOCH NOG VOETBAL De Alcmaria-combinatie welke gis teren DTS ontving zal gemerkt heb ben dat deze Oudkarspelse club wel degelijk een zeer goede kern heeft. In een vrij goed gespeelde wedstrijd won zü van de Alkmaarders met 4-3 DTS heeft voor de propaganda in haar rayon heel wat voor de voet balsport gedaan en blijft het doen. HET NEDERLANDSE ELFTAL Ons Nederlands voetbalelftal heeft zo zachtjes aan weer de kracht en het vertrouwen herkregen als uit de tijd dat Bakhuys er zgn triomphen in vierde. Waar zou hij toch zitten? Dc laatste successen tegen de heus niet te onderschatten Noren en Zwe den heeft goed gedaan. Toch zoekt de TC. nog steeds naar goede voet ballers. De volgende maand zal een Bondselftal naar Normandië ver- trekken om daar het Franse Olym pisch elftal te ontmoeten. Er zijn bij de Hollanders vele nieuwe gezich ten, we zijn benieuwd hoe Mulder van PSV het er af brengt. Van deze speler hoorden we zeer veel goeds. Het is wel goed als we over een flink aantal goede reserves beschik ken. Vroeger had het Ned. elftal soms ook heel goede wedstrijden. Op de Olympische Spelen in 1908 in Londen won Ned. van Frankrijk met 41, in 1912 in Stockholm met 3l van Oostenrijk en vier dagen later van Finland met liefst 90. Het was toen uii de gloriedagen van De Kor- ver, Mannus Francken. Göbel. Beeuw kes en Bosschart. Ja ze kenden er toen óók wat van! HERMAN ELFRING. FEUILLETON Spannend verhaal van EOGAR WALLACE - Hij slaagde erin haar te kalmeren voordat haar dienst bode terugkeerde, waarop hij afscheid nam „Vegeet niet, dat ik u mijn telefoonnummer gegeven heb en bel mij op, zodra er zich moeilijkheden voor doen. In de eerste plaats", zei hij met nadruk, „wanneer er zich morgen moeilijkheden voordoen". „Ik vertrek naar buiten", zei ze „Ik ben vanavond bang geworden". „Kom mü opzoeken, zodra u terug is", zei Tarling, die het moeilijk vond om het meisje uit zijn hoofd te zetten. „Ik zal morgen Lyne opzoeken. Terloops gezegd; die kerel, die vanavond hier een bezoek bracht is een protégé van Mr. Thornton Lyne en hem met hart en ziel toegedaan en hij Is de man. die wij in het oog moeten houden. Bij Jove- Het zou me haast weer belang doen •tellen in het leven!" Hij hoorde het meisje flauwtjes lachen. „Moet ik vermoord worden, om een detective te ple zieren?" spotte zij en hij lachte mee „Hoe het zij, ik ga Lyne morgen opzoeken", zei hij. Het onderhoud, dat Jack Tarling bedoelde, zou nim mer plaats vinden. De volgende morgen, vond een werkman, die vroeg naar zijn werk ging en een binnenpad nam door Hvde Park, het lichaam van een man terzijde van een rijweg liggen. Hij was geheel gekleed, alleen zgn jas en vest waren uitgetrokken. Zijn lichaam was gewikkeld In een zijden dames-nachthemd, dat met bloed bevlekt was. De handen van de man lagen over de borst gekruist en daar boven op lag een handvol daffodillen. (Een soort gele narcissen) Om elf uur die morgen verscheen een bulletin der dagbladen met het bericht, dat het lichaam herkend was als dat van Thornton Lyne en dat hij een scho» In het hart had gekregen. HOOFDSTUK V Wat in Lynes zak werd gevonden, „De Londense politie staat tegenover een nieuw geheim, dat zich zo merkwaardig laat aanzien, dat men gerusj mag zeggen, dat dit de meest geheimzinnige moord dezer eeuw is. Een bekend figuur uit de Lon dense Society, Mr. Thornton Lyne, hoofd van een groot handelshuls, een dichter van geen geringe capaciteiten en een millionnair, bekend door zijn philantropische werkzaamheden, werd in de vroege morgenuren dood gevonden in Hyde Park, onder omstandigheden, die getuigen, dat hij ongetwijfeld vermoord is. „Om half zes liep Thomas Sa vage, straatwerker in dienst van de Cubit't Toron Construction Company, door Hyde Park, op weg naar zijn werk. Hij was de grote rijweg overgestoken, die evenwijdig loopt met Bays- water Road, toen zijn aandacht werd getrokken door een menselijke gedaante, die op het gras bij een zij weg lag. Hij liep naar de plek en zag een man. die blijk baar al enige uren dood was. Het lichaam, had geen jas of vest aan, maar om de borst, waarop de beide handen waren nèergelegd, was een zijden kledingstuk stijf om het lichaam gebonden, blijkbaar met het doel om een wond aan de linkerzijde boven het hart te ver binden. „Het eigenaardigste van het geval is, dat de moorde naar niet alleen hét lichaam daar zo neergelegd moet hebben, maar ook nog een handvol gele narcissen op de borst legde. De politie werd onmiddellijk er bü ge haald en het lichaam verwijderd. De politie is van oor deel, dat de moord niet is gepleegd in Hyde Park, maar dat de ongelukkige man ergens anders werd gedood en zijn lichaam in zijn eigen auto naar Hyde Park werd gebracht, welke auto honderd meter van de plaats der ontdekking onbeheerd werd gevonden. Wij verne men, dat de politie een zeer belangrijk spoor volgt en een arrestatie spoedig te verwachten ls". Mr. J. O. Tarling, vroeger verbonden aan de Detec tive Dienst in Shanghai, las dit korte bericht in de bladen en verzonk in diep nadenken. Lyne vermoord! Het was een bijzondere samenloop van omstandigheden, dat hij juist enkele dagen geleden met deze jonge man in aanraking was gekomen. Tar ling wist niets van Lynes leven, maar naar hetgeen hij van de man wist gedurende zijn kort verblijf in Shang hai. vermoedde hij. dat dit leven niet geheel vlekkeloo® was. Hij had het in China te druk gehad, om zijn hoofd te breken over de afdwalingen van een toerist, maar hij herinnerde zich vaag het een of andere schandaal, waar bij de naam van die bezoeker werd genoemd en spande zich nu in, om de bijzonderheden ervan weder voor de geest te brengen. Hij legde de courant terzijde met een soort grimas, die zgn spijt te kennen gaf- Wanneer hü maar verbon den was geweest aan Scotland Yard, welk een geval zou dit voor hem zijn geweest- Hier was een geheim, dat buitengewoon interessant beloofde te worden. Zijn gedachten keerden weer terug tot het meisje, Odette Rider. Wat zou zü er wel van zeggen? Zij zou geschokt zijn. dacht hü ontzet. Het deed hem pün te denken, dat zü misschien indirect, al was het dan ook maar uit de verte betrokken zou worden in een publiek schandaal, en hij kwam met schrik tot de conclusie, dat niéts waarschijnlijker was, dan dat haar naam genoemd zou worden, als de naam van iemand, die met de dod' man getwist had.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3