Ifanaatdei' N.-HOLLANDSE PERS 19« Wijziging 5* JAARGANG N°. 1272 WOENSDAG 30 JUNI 194S Wetsontwerp op publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie ingediend Buitenlands Overzich^ Tito wijst alle beschuldigingen van de hand „Sluiten van Berlijnse grenzen slechts tijdelijk'' Citg. voor do Stichting Do Vrflo Alkmaor. dor. Abonnementsprijs 1 145 per Vwsrtonl 30 cent per sveek) b(j vooruitbetaling. Advertenties 14 et p. m.m., tamiUeberlehton 18 cent Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen BureauRidderstraat hoek Oude gracht - Tel. K 2200-397! Eigendomsrecht Er wordt in financiële kringen ern stig bezwaar, we hadden bijna neer geschreven „misbaar", gemaakt tegen een der talloze maatregelen, welke door minister Lieftinck zijn getrof fen in verband met de toestand waar in zich de deviezenpositie van ons land bevindt. De gewraakte maatregel bestaat hier in, dat beiitters van Amerikaanse waardepapieren verplicht zijn deze ten verkoop aan te bieden, waardoor de regering de beschikking over dol lars krijgt. Dollars, waarmee de goederen kun nen worden aangeschaft, die wij in verband met de wederopbouw van ons land zo dringend nodig hebben. In genoeme kringen gaat men zelfs zo ver, dat men in heilige verontwaar diging de handen ten hemel heft. en ach en wee roept over deze minister, die het eigendomsrecht durft aan te tasten. O.i. is er weinig reden voor dit mis baar Het is toch zo, dat de bezitters van Amerkaanse waarden voor deze papieren een zeer behoorlijke som u i betaald krijgen, -um de koersen van de meeste fondsen hoog liggen. Bovendien worden ze in de gelegen heid gesteld om de vrijgekomen be dragen te beleggen in 'n door de Ned. Staat aangegane dollariening tegen 'n koers van honderd, terwijl deze lening ter beurze hoger genoteerd staat. Ook daar zit dus nog een winstje in. Er is dus geen motief aanwezig om te schreeuwen. Integendeel Wij zouden de zaak zelfs nog enigs zins anders willen stellen. Er is door de Minister desiiit' een dringend be roep op de bezit.t.ó van deze Amei. kaantjes gedaan om deze papieren vrij willig te verkopen. Er werd nadrukke lijk bij gezegd, dat de deviezenpositie van ons land dit noodzakelijk maakte. Een aanzienlijk gedeelte heeft ge toond oog te hebben voor deze moei lijkheden Zij boden prompt hun Ame rikaanse effecten ter verkoop aan. En nu zouden degenen, die zich niet door het landsbelang iieien leiden, maar uit sluitend eigen voordeel in het oog hielden, zich willen beklagen met een beroep op eigendomsrecht en vrijheid van handelen en meer van die phrases Wanneer men er goed over nadenkt is deze hele vertoning eigenlijk weer zinwekkend. Heeft men uit deze krin gen ooit een woord van protest ge hoord, wanneer arbeiders verplicht worden wer. f nemen, dat hen dikwijls in hu jeheel niet ligt? Ook dan wordt de vrijheid aangetast en kan de arbeider niet vrijelijk be schikken over het eigendomsrecht van zijn arbeidskracht. Men beschouwt dit echter als iets dat onontkoombaar is. Wie wil eten, moet daarvoor arbeiden en als er in het eigen vak geen arbeid is, moet er andere arbeid aanvaard worden. „Lie- verde koekjes" worden nu eenmaal niet gebakken. Zo is de redenering die gevolgd wordt a *aaf over het enige be zit waar w. of handenarbeider over beschikt. Maar o wee, als het gaat om het beschikkingsrecht over eigen dollar waarden. Dan is Leiden in last en wordt het „heilige eigendomsrecht" in het geding gebracht. Wij voor ons juicnen het toe, dat de Minister ten aanzien van deze perso nen, die uit vrije wil het land niet i'« zijn deviezennood wilden helpen verlossen, maatregelen heeft getrof fen. v.Z. Middelkamp won de 50 km. De 50 km. voor 'profs en onafhan- kelijken op de Nederlandse wieler kampioenschappen te Amsterdam, is spannend verlopen en eindigde in een zege in de eindspurt van wereldkam pioen Middelkamp, die een tijd maak te van 1 uur 5 min. en 49.6 sec. Schul- te werd vijfde. Tevens werden de kwart- en halve finales van de sprint verreden. Bij de profs plaatsten zich in de finale natuurlijk Van Vliet en Derksen, na overwinningen op resp. Remkes en Bijster in twee ritten. Bij de amateurs zullen in de finale tegen elkaar uitkomen Hijzelendoorn, na een zege op Bontekoe en Contelaar, die meer en meer op komt zetten, na een overwinning op Buchly. Aardbeving in Japan eiste duizenden doden Volgens een schatting van de Ame rikaanse reddingsploeg, die naar Foe. koei, de Japanse stad, die het hevigst te lijden heeft gehad onder de re- «ente aardbevingen, zijn er te Foekoei en 39 plaatsen in de buurt 3155 perso nen om het leven gekomen en 7752 ftrnsiig gewond. Sociaal-Economische Raad als bestuur van Algemene Bedrijfsorganisatie „Men kan zich thans nog nauwelijks voorstellen welk een belangrijke plaats deze publiekrechtelijke lichamen, indien zij met zorg worden voor bereid en met een open oog voor de diversiteit der verhoudingen worden ingevoerd, in het maatschappelijk leven zullen gaan innemen". Aldus luidt een zin uit de toelichting bij het wetsontwerp op de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, in de wan deling reeds met de naam „P. B. O." aangeduid, dat gisteren in de Tweede Kamer is ingediend. een aantal van ten minste, twee der. den. De leden van de Raad hebben twee jaar zitting en zijn onmiddellijk herbenoembaar. Zjj zijn tot geheim houding verplicht. De voorzitter van de Alg. Bedrijfs organisatie is tevens voorz. van de Raad. Zijn benoeming geschiedt op voordracht van de Raad door de Kroon; twee plaatsvervangers worden echter door de Raad zelf aangewezen. Werkwijze Wat de werkwijze betreft, voor de vaststelling van een verordening is een gequalificeerde meerderheid ver eist; voor elk ander besluit slechts de meerderheid van de helft plus een. Doop de Kroon aan te wijzen minis ters en hun vertegenwoordigers zijn bevoegd alle vergaderingen bij te wonen. Zij hebben een raadgevende stem. Het bestuur van de product- en bedrijfschappen die bij we"t kun nen worden ingesteld op verzoek van de Sociaal-Economische Raad, nadat de Raad advies hééft ingewonnen van de betrokken ondernemers en werk nemers zal uit ten minste zes leden bestaan. De voorzitter van een pro ductschap word't door de Kroon be noemd; die van een bedrijfschap ge woonlijk uit het bestuur met goed keuring van de minister. Werknemers, weikgevers en overheid Het wetsontwerp, zo maakt het deze Memorie van Toelichting duidelijk, heeft niet het karakter van een star schema, dat in de zeer verschillende sectoren van het bedrijfsleven op eenvormige wijze zou moeten worden toegepast, maar het karakter van een raamvest. Het ligt in de bedoeling, binnen het omstippelde raam een Al gemene Bedrijfsorganisatie in testel len met als bestuur een Sociaal-Eco nomische Raad. De instelling van Productschappen, Hoofdbedrijfschappen en Bedrijfschap pen zal aan de wet worden overge laten, om de mogelijkheid open te laten bij samenstelling en taak reke ning te houden met het bijzonder karakter van het sociaal-economisch gebied. De betekenis van dit wetsontwerp is in de eerste plaats wel het vol komen afrekenen met het liberale „laissez faire, laissez aller"-stelsel, zoals de toelichting ook aangeeft: „vrijwel algemeen werd ingezien dat zU ongelijk hebben die menen, dat een maximale volkswelvaart wordt be reikt indien het sociaal-economisch leven aan zichzelve wordt overgela ten." Zo heeft bij de opstelling van het onderhavige ontwerp van wet bij de regering voorgezeten, de mogelijkheid te oper^n tot een doelmatige ordening van het maatschappelijk-economisch leven", waarbij Ruimte wordt open gelaten om op realistische wijze recht te doen aan het verschil in omstan digheden en het verschil in rijpheid der,geesten. 7oals dit nu eenmaal in de onderscl t 'ene sectoren van het sociaal-economische leven wordt aan getroffen." De toelichting stipuleert hierbij, dat een belangrijke mate van sociaal-eco nomische leiding der overheid ver eist blijft, wil de Nederlandse volkshuishouding uit het moeras ge raken waarin de oorlog haar heeft gebracht. Structuur In overeenstemming met deze richt lijnen zijn de hoofdtrekken van de structuur als volgt aan te geven: Het bestuur van de Algemene Be drijfsorganisatie, de Sociaal-Economi sche Raad, heeft ten minste dertig en ten hoogste 45 leden. De Algemene Organisatie heeft bovendien een voor zitter,. een dagelijks bestuur en een secretaris. Alleen door de Kroon erkende re presentatieve organisaties van werk nemers en ondernemers hebben recht leden voor de Raad te benoemen tot Wilt U even noteren, dat de administratie en de re dactie van de Vrije Alk maarder, Ridderstraat hoek Oudegracht te Alkmaar met ingang van 1 Juli telefonisch uitsluitend bereikbaar zyn onder het nummer 3971. Olympische voetballers aangewezen Naar wy vernemen zijn de volgen de 22 spelers aangewezen door de Keuzecommissie van de KNVG voor het Olympisch voetbaltournooi: Kraak, Schijvenaar, Van Bun, Stoffe- len, Terlouw, De Vroet, Van der Tuyn, Rijvers, Roosenburg, Wilkes, Lenstra, Landman, Beenhakkers, Schaap, Ever- se, Clavan, Albers, Biesbrouck, Krijgh Appel, Drager en Temming. Van deze 22 spelers zullen er 17 de reig naar Portsmouth meemaken. De bedoeling is, om de vijf andere spelers in Nederland gereed te houden om, indien nodig naar Londen over te laten komen. De bepaling bij het Olympisch voetbaltournooi luidt nJ. zo, dat in totaal 22 spelers definitief op de deel nemerslijst mogen worden ingeschre ven en dat tijdens het tournooi daar uit ecri keuze mag worden gedaan. H.M. de Koningin richt zich tot Prinj Bernhard HM. de Koningin heeft he't navol gende schrijven aan Prins Bernhard gericht: Op Uw Iaatsten verjaardag tijdens myn regeering, voel ik mij gedrongen U zeer hartelijk te danken voor al het geen Gij op zoo velerlei gebied voor ons volk en voor het vaderland ge daan hebt, zoowel vóór als tijdens den oorlog en daarna. Nimmer zal ik ver geten, hoe Gij Mü bijgestaan hebt buiten mijn regeeringstaak gedurende de moeilijke jaren in Engeland, steeds op de bres staande voor de 2aak der Vrijheid. Gelijk met de troonsbestijging van Juliana zyt gij krachtens de geldende bepaling „de" Prins der Nederlanden. Ik doe een beroep op alle land- en ryksgenooten en niet minder op het bnitenland U zoo te noemen. Alhoewel goed bedoeld is de vergissing vrij al gemeen, dat Gij in den vervolge Prins- Gemaal zoudt heeten. Deze titel heeft echter hier te lande nimmer bestaan en is daarom onaanvaardbaar. Ik wensch U van harte toe, dat Gij, voortgaande op den ingeslagen weg, Uw garen en Uw werkkracht ten be hoeve van Juliana en ons volk ten volle zult kunnen ontplooien. WILHFI.M1NA Het belang dat aa^ het onderhavige .wetsontwerp wordt gehecht komt ook tot uitdrukking in het feit, dat, zodra het tot wét geworden te. deze door het Kabinet ln zijn geheel zal worden ondertekend. „Wat Weiter wil" Dinsdagavond sprak in het Victory- hotel Generaal H. Bajetto voor het voorlopig Katholieke comité van Actie over „Wat Welter wil". Onder zijn gehoor bevonden zicb behalve aan hangers, ook tegenstanders en niet- Katholieken. De avond werd geopend door mr. C. Smal met een welkomstwoord, waarin deze een verklaring gaf van het ontstaan van de groep-Welter. De heer Bajetto legde er in zijn rede de nadruk op. dat, wat thans in Indonesië gebeurt, ongrondwettelijk is. Spr. zei- de, dat er eerst een ronde-tafel con ferentie had dienen te zijn en daarna pas een grondwets-wijziging. De heer Bajetto gaf als zijn mening te kennen, dat de thans gevoerde politiek moet leiden tot het verlies van Indonesië, hetgeen verstrekkende gevolgen voor ons land zal hebben. De KVP loopt z.i. achter de P.v.d.A. aan en is te slap. Daarom wenst de groep-Welter een einde te maken aan de coalitie KVP— P.v.d.A. De groep-Welter, die „geen partij" is, aldus de heer Bajetto, vraagt om verstandiger, meer ervaren man nen, dan die uit het kabinet-Beel. Na afloop was ér gelegenheid tof het stellen van vragen, wat dreigde te ontaarden in een onderling debat. Mr. Smal sloot de bijeenkomst met een opwekking op lijst 10 te stemmen. De nieuwe aardappelmeelfabriek „Oranje" te Smilde, een de* grootste van Nederland, nadert haar voltooiing Het liRrt in de bedoeling de fabriek die een capaciteit van 80.000 H.L. heeft, by de a.s. aardappe'campagne in bedrijf te stellen. Communiqué van Cominform was „gefantaseerde laster" „Moskou wilde geen voorbijgaand onderzoek" Tito schijnt vooralsnog niet geneigd, om het hoofd in de schoot fe werpen. De Joego-Slavische communistische party heeft een antwoord gepubliceerd op de critiek van de Cominform. De verklaring kenschetst alle beschuldi gingen als „gefantaseerde laster". Hel centrale comité heeft meegedeeld op deze basis niet te konen discussiëren. In dit antwoord, dat doo* alle Joego slavische zenders werd omgeroepen, wordt vastgesteld, dat de leden van de Cominform de beschuldigingen van de zijde van Rusland hebben aanvaard zonder Joego-Slavië te horen. De re solutie van de Cominform, zo wordt gezegd, is een poging om in binnen- en buitenland de Joego-Slavisehe com munistische partij in discrediet te brengen. Dit is te verbazingwekken der, daar de communistische partij der Sovjet-Unie een aanbod, door de Joe go-Slavische Communistische party gedaan in een brief van 13 April, om een onderzoek in te stellen, had af gewezen. Sovjet-agenten poogden Joego-Slaven te recuteren" In die brief stond, dat er geen enkel bewijs van anti-Sovjet-activiteit was en de beschuldiging, dat civiele en militaire Sovjet-specialisten onder toe zicht van de Joego-Slavische geheime politie stonden, werd er in weerlegd. De brief bevatte echter een tegenbe- schuldiging: leden van de geheime dienst der Sovjet-Unie zouden zonder overleg sinds de bevrijding gepoogd hebben Joego-Slaven te recruteren. „Van Belgrado: vriendschap.." In het than3 gegeven antwoord wordt er de nadruk op gelegd, dat de be trekkingen tussen Belgrado en Mos- op kou gegrondvest zijn en waren vriendschap en samenwerking. Voorts wijst het antwoord de be schuldigingen stuk voor stuk van de hand. Het centrale comité is niet van menjng, dat het de eenheid van het internationale democratisch^ front" heeft geschaad. Met het „diepste af grijzen" ontving het comité de be sehuldiging, dat de partij de koelak ken (ryke boeren) zou beschermen. Critiek tn de partij werd wel geduld. „Partij beheerste Volksfront" In antwoord op de beschuldiging, dat de Joego-Slavische communisti sche partij opgeslokt zou zijn door het Volksfront verklaart het centrale co mité, dat de oorzaak van zulke be schuldigingen gelegen Is in een ver keerd begrip ten aanzien van de aard van het Volksfront. De feiten zijn: 1. De leiding in het Volksfront berust bij de communistische partij. De communistische partij *'a» niet opge slokt maar heeft het Volksfront op heger plan gebracht in de geest van het Marxisme-Leninlsme. De Franse en Bulgaarse communis ten hebben zich achter de resolutie van de Cominform geschaard, die thano ook te Moskou gepubliceerd ia. Opoe Herfst overleden Dinsdagmiddag is in de ouderdom van 106 jaar te Rotterdam overleden Neer- lands oudste inwoner, Wed. A. P. Herfst-Braams, beter bekend als Opoe Braams. Zij bleef tot bet einde van haar leven begrip tonen voor wat er rondom haar in de we reld gebéurde. Sokolofsky antwoordde Robertson: Sokolofsky, de Sovjet-Russische mi litaire gouverneur in Duitsland, heeft thans geantwoord op het verzoek van zyn Britse collega Robertson om de grenzen tussen de Oostelijke en Wes telijke zones te Berlijn weer open te stellen. Sokolofsky verklaarde met nadruk, dat de maatregelen slechts van tijdelijke aard waren, om de moeilijkheden die in verband met de geldsanering voor de Oostelijke zóne ontstonden, het hoofd te kunnen bie den. Maar, hoewel Sokolofsky zeide te hopen, dat de spoorweg tussen Helm- stedt en Berlijn weer spoedig in dienst gesteld zou kunnen worden, gaf hij geen termijn aan voor de weder-open- stelling der grenzen. Zijn waardering sprak hij uit voor „de energieke maatregelen, die de Britten en Amerikanen hadden geno men om het verkeer door de lucht met de W. zönes te onderhouden De motivering der Britten voor het niet meer laten lopen van goederen treinen omda't de Russen 30.000 spoor wagons zouden hebben vastgehouden, noemde Sokolofsky „onjuiste informa tie of moedwillige feitenverdraaiing". Volgens Reuter leert een nauwkeu rige studie van Sokolofsky's woor den, dat de blokkade voorlopig niet opgeheven wordt en „de aanvanke lijke opluchting maakte plaats voor teleurstelling en toorn" in Berlijn. gemeenteraad van Berlijn heeft uv.-. bemiddeling van de Deense ml litaire commissie te Berlijn een ver- I zoek gericht tot de Deense regering om de kwestie van de toestand in Berlijn aan de V. N. voor 4e leggen. J Tito in ongenade Tito U in ongenade gevallen en de val komt niet bepaald zscht »«n. Het communiqué van de Cominlom zegt hem en ziir enhangw. zo ongo- zouten de „waarnetu dat hij reed» geen andere keus meer heelt dan <18 zijn prestige óf zijn positie vaarwel te zeggen. Het ia tenminste denkbaar, dat hij er in zou slagen de wil van de Sovjet Unie te trotseren, omringd als het land is door er bondgenoten van Stalin. Hij zou caar. toe alleen nog een poging kunnen we. gen met hulp van verder-af gelegen buren, maar het valt niet te verwach- ten dat hl) zelfs maar bun morel* Iteun zou genieten. Het enige wat hem van die kant te wachten staar is leed vermaakde „New York Herald Tribune" meldt, dat de berichten ov«t Tito's uitzetting in officiële Ameri. kaanse kringen „duidelijk genoegen' hebben gewekt Hét ia niet moeilyk »icj, da7 fn denken. Na Stalin heeft missehie. to het betrekkelijk voorrecht voor ae Ver. Staten de meest mpopulaire ma® van het Oostelijk blok te zijn in elk geval kampt hij om deze plaats met Gottwald. Tito is drastisch geweest, niet al leen met woorden, man, ook met da den. Hij heeft «ron genationali seerd, kleine bedrijven, kleine han delszaken incluis, hy heeft met een slag een eind willen maken aan do rijke boerenstand. Deze dingen zijn niet geschikt om voel genade te vin den in de nauwlettend toeziende ogen van Uncle Sam. Maar, aan de anoere kant, verschillende maatregelen zijn in allerijl genomen toen Tito „de bui" al heeft moeten zien aankomen. En zij zyn juist het struikelblok gewor den voor hem De Cominform heeft het tempo gequalificeerd als strijdig met de Marxistisch-Leninistiscbe leer. Het heeft daar nog veel onprettigs aan toegevoegd, meer dan genoeg ia elk geval om Tito duidelijk to maken dat «5b bootedoening die ook hij blijk- baaar bereid was tot op zekere hoogte to doen, tc laar »-• doende was Tito was van o- het thans uitgegeven comr,unique al t "i- ge maanden op de houg„. m „uego Slavische communistische kringen heeft deze critiek een ?eer sterke uit werking gehadi ln ..Boeh»" (Strijd), het officiële (H* ®wty, zijn vele artikelen versoic.^.» die haastig- lijk hun trouw en aanhankelijkheid betuigden aan de Sovjet Unie en do door haar uitgestippelde politiek. Maar het heeft niet meer mogen ba ten: Tito was reeds van de kaart. Heeft hij een wenk gehad niet op de laatste vergadering Cominform te verschijnen? In elk geval mag men een breuk tussen Moskou en Pelgrado niet als aannemelijk beschouwen. Hét zal Tito wel niet gegeven zijn om tegen do stroom to kunnen oproeien. Daarna zal Joego Slavië nog hechter in'het keurs lijf van Oost Europa zijn ingesnoerd. Het voorbeeld-Tito toont, hoever do Sovjet leiders bereid zijn te gaan in hun politiek van consolidering van het Oosten. In de gesoannen internatio nale situatie xr "en niét to onderschatten gr&admete AH.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1