T doel! li lil III lil II111 O 00 FHIDSEH 111 De Politierechter zet de strijd tegen te hoge lonen voort Nationale Midzomerwandeltochten op 3 en 4 Juli te Schoorl Ijsventer gevraagd Een ieder komt tot de overtuiging Radio en Radio-Reparatie's v Wekkers Gitiema AmeAicuiti Dark Command i^lkmaarsHioscoop Theater InIMIMKÖMl Theater MIRANDA üll/^ Theater Spionnage in HewYork Boetes variërend van f 250 tot f 100 De Econ. rechter had het weer druk *net verschillende overtreders van de distributiebepalingen. Als eerste ver scheen Cath.: V. een Alkmaarse inge zetene die in Anna Paulowfia was gesnapt met drie lappen textielstof zonder vergunning. Zij waren oor spronkelijk voor haar zelf bestemd. Verdachte had de stof gekocht in Am sterdam. Zij had in Wieringen reeds ee» gedeelte verkocht. Mr. Vellinga twijfelde aan de be doeling van beklaagde. Ook die koop in Amsterdam w^s duister. Spreker vroeg f 50 of 30 dagen en 14 dagen voorw. met 3 proefjaren, benevens verbeurdverklaring. De rechter ver oordeelde tot f 50 of 20 dagen als ■waarschuwing zonder voorw. hechte nis. TE HOGE LONEN De fabrikant O. V. uit Bergen had in begin 1948 aan een aantal arbeiders ■werkzaam te Schoorldam hoger lonen uitgekeerd dan geoorloofd is. Beklaagde is directeur van een zand 6tcenfabriek en hij verdedigde zich door te zeggen, dat de productie nog niet het vooroorlogse peil heeft be- xeikt en dat hij door een premie dit tracht te bereiken. De zaak werd voor onderzoek aan gehouden. Jac. de K. uit Hoorn, aannemer, heeft ook als werkgever de loonrege - ling overtreden. In April 1948 heeft beklaagde aan zijn werklieden te hoge lonen uitbetaald. Zij waren werkzaam in de Wieringermeer en genoten 25% pr.siatieloon in accoordwerk. l>e officier vindt de verklaring van heKiaagde zeer duister, beklaagde heen ook aan niet-bouwvakarbeiders pi. .uieloon gegeven. Daarom vordert de officier f 400 of 30 dagen. De rechter veroordeelt tot f 250 of 30 dagen. KOOLZAAD UITGEPERST Gebr. S. hebben 16 Mei 1948 te Bar- tingerhorn in vereniging met Mart de V. olie uit koolzaad bereid, zulks in strijd met de verordening vet-olie besluit 1943. Oliepersen en wringers werden door de verbalisanten aange troffen. De beklaagde G. S. ontkende aan de werkzaamheden te hebben meegedaan. Roelf S. gaf het feit toe BeKlaagd de V. kocht de vloeistof. De officier acht het beter de zaak aan te houden van G. S. wat Roelf betreft is het feit bewezen. Hij is meermalen veroordeeld en wordt ver dacht van zwarte handel. Daarom een strenge straf, eis voor Roelf f 50 of i 30 dagen en 2 maanden voorw.. Von- fiis f 50 of 30 dagen en 1 maand voor waardelijk met verbeurd verklaring. ONGEOORLOOFD ONTSLAG Corn. in 't V uit Julianadorp was niet verschenen Beklaagde was werk zaam bij een maatschappij en beeft ontslag genomen zonder toestemming van de directeur van het Arbeides- bureau. Getuige Tichelaar kwam het fait bevestigen, Beklaagde werd ver oordeeld tot f 1 of 1 dag. STOP C.C.D. Corn. D. uit Kolhorn, garagehouder heeft niet gestopt te Limmen, toen de ambtenaar Holleman met een rode lantaarn het stopteken gaf. Het feit had plaats te middernacht. Beklaag de was huiverig om te stoppen, daar hii meermalen overvallen is. Mr. Vellinga acht de zaak bewezen. De ambtenaren waren correct opge treden. Beklaagde heeft het stdplicht gezien. De eis luidde f 40 of 24 dagen Mr Peereboom kan zich de situatie indenken, maai- veroordeeld verd. tot f 40 of 10 dagen. Willibr. W. uit Zuilen heeft niet ge stopt op de vordering van de CCD ambtenaar Bakhuizen, toen hij met een motorrijtuig op de Westerdijk te Hoorn reed. Het gebeurde op 17 Maart 1948 des middags. Beklaagde ging er met grote snelheid van door. De officier vroeg voor deze over treding f 60 of 30 dagen. Het vonnis was f 60 of 24 dagen. GOUDEN ARMBANDEN SMOKKEL Uit Lutjebroek arriveerde Ger. D. beschuldigd van overtreding van het deviezenbesluit 1945. Beklaagde ging met een gouden armband en f 29 de Nederlandse grens over. Het feit had plaats bij Tegelen (L). De officier vraagt f 40 of 24 dagen inbeslagneming van het geld maar te ruggeving van de armband. Uitspraak f 30 of 12 dagen overigens vonform. TABAKSRANTSOENEN TE KORT Eveneens kwam Thijs de M. uit Lutjebroek voor de rechter. Hij is tabakshandelaar en kwam bij con trole ruim 1400 rantsoenen te kort. De rechter wees hem op de plicht te zorgen dat de wet wordt nageleefd. De officier wijst op de zorgeloosheid van verdachte in zijn zaak. Dat kan niet getolereerd worden! Beklaagde loopt kans als winkelier uitgescha keld te worden. Het O.M. vraagt f 250 of 2 maanden, vonnis f 200 of twee maanden. Iemand uit Vieringermeer I. S., landbouwer, heeft aan twee werklie den te hoge lonen betaald, gedurende 1947-1948. Het is verboden krachtens besluitarb. verh. 1945. Beklaagde be kende. De officier ziet het zo, dat de ene werkman te veel verdiende, de an dere te weinig. Verdachte heeft zich niet aan het contract gehouden. Het O.M. vordert f 150 of 30 dagen. De rechter vonnist conform. Uit Wieringerwerf arriveerde Corn. O. smid van beroep. Ook hij heeft te hoge lonen uitbetaald. Inplaats van 81 en 31 cent betaalde verd. f 1.04 en f 0.37. De officier begrijpt de moeilijkhe den. van beklaagde maar de voor schriften moeten gehandhaafd worden f 200 of 2 maanden voorw. was de eis. Uitspraak f 200 of 2 maanden met 2 proefjaren. VALSHEID IN GESCHRIFTE Teunis W. uit Urk heeft een brandstofformulier onjuist ingevuld. Een schikking van 100 werd afge wezen. De officier vordert f 100 of 30 dagen. Uitspraak idem. Gerardus B. uit Heer Hugowaard. smid aldaar heeft aan zijn knecht gedurende enige maanden een uur loon van 88 cent gegeven wat in strijd is met de vastgestelde loonregeling. Beklaagde had geen toestemming ge vraagd aan de Rijksbemiddelaar om het loon iets te verhogen. De oficier vraagt f 150 of 30 dagen. Uitspraak f 100 of 30 dagen. Corn. S. uit' Blokker, fruitteler, be taalde aan zijn knecht f 1 per uur n strijd met de collectieve arbeids overeenkomst. Beklaagde heeft het in r.tod gedaan. De officier kan met de argumenten van ve'dachte ten dele meegaan en vraagt f 100j)f 30 dagen. De rechter Vergunningen voor vissen in het IJsselmeer worden duurder De Inspecteur der Domeinen te Alk maar verzoekt ons het volgende mede te delen: Ingaande 1 Juli a.s-, begint het nieu we visseizoen, en moeten alle IJssel- meervissers zich in het bezit stellen van een nieuwe IJsselmeervergunning Tot op heden werd door niet belang hebbenden in de zin der Zuiderzee- steunwet betaald f 10.— terwijl aan belanghebbende de vergunning koste loos werd uitgereikt. Vanaf 1 Juli 1948 moete alle vergunninghouders, dus ook de belanghebbenden, een ver goeding van f 25.— betalen. Bij het aanvragen der vergunning bij de Inspecteur dient dus tegelijk overgemaakt te worden op zijn post rekening no. 425030 de vergoeding ad. f 25-, terwijl toegezonden moet worden grote visakte A, afgegeven door de Burgemeester ter plaatsen van inwoning over het jaar 1948/1949, met de IJsselmeervergunning van het afgelopen jaar. Ter voorkoming van onnodige cor respondentie worden de vissers ver zocht met het bovenstaande rekening te houden, en zij die reeds een aan vraag deden, die niet aan het voren staande voldoet, kunnen thans nog Spoedig een en ander in orde maken. Slompetoren „Goudhaantje en de Troubadour" Zaterdag }.L werd in café Zwart een uitvoering gegeven door het kin- derkoor der Gemengde Zangvereni ging „Crescendo" te Stompetoren, dir. de Heer G, Kremer. Opgevoerd werd de kinderoperette in drie bedrijven getiteld: „Goudhaantje" en de Trouba dour" woorden en muziek van Geer- truida van Vladeracken. In zijn openingswoord kon de heer Lakeman de niet geheel gevulde zaal een welkomstwoord toespreken, doch hij sprak de hoop uit, dat het pu bliek een mooie avond zou hebben. Hi?rna traden de jonge spelers en speelsters voor het voetlicht, ze heb ben ons laten genieten van zang en spel, een en ander werd, de leeftijd der spelenden in aanmerking genomen zeer goed uitgevoerd. Aan het slot van het laatste bedrijf konden de kinderen dan ook een hartelijk ap plaus in ontvangst nemen. In zijn sluitingswoord dankte de heer Lakeman allen, die hadden mee gewerkt om deze avond te doen sla^ gen in 't bijzonder Mej. v. d. Wörfi en de heer G Kremer voor het vefe v/t-rk, dat zij hiervoor gedaan heb ben. Noordscha rwoude EEN EERSTE PRIJS Op het Internationaal Concours voor Harmonie en Fanfarecorpsen. Zondag te Santpoort gehouden, behaalde het Harmoniegezelschap Excelsior onder leiding van de heer P. Pranger in de ere afdeling de eerste prijs met 426 pt. maakt er f 50 of 30 dagen van. AANNEMER IN OVERTREDING T. F. uit Heiloo aannemer van stu kadoorwerken heeft in de loop van 1948 aan enige stucadoors te veel uit betaald. Ook m dit bedrijf gelden contractlonen. Beklaagde betaalde f 1.per uur. De officier gaat tegen te hoge lonen ten strijde en vraagt f 300 of 30 da gen. Het vonnis luidde f 250 of 30 dagen Hei muziekconcours van Heiloo Wanneer kort na elkaar twee uit gebreide muziekconcoursen plaats vinden (Schoorl en Heiloo) en men iets gezien heeft van het enthousias me van de uitvoerenden zowel als van de toehoorders en als blijkt wel ke kleine plaatsjes zoal beschikken over al dan niet voortreffelijke mu ziekcorpsen (na afloop hoorden wij fraai geüniformde Rotterdamse mu sici verbaasd zeggen: „Nog nooit van Andijk gehoord en dat haalt met grote meerderheid de le prijs. Daar kunnen beroepsmensen niet eens tegen op!") dan weet men het: wij zijn een muzikaal volk! Na dit geconstateerd te hebben, kunnen wij ons de volgende critische opmerkingen wel veroorloven. In totaal werden 18 verschillende nrs. uitgevoerd. Onder deze 18 nrs. bevonden zich zegge en schrijve 5 nummers die een volwaardige toets der muzikale critiek konden door staan. Onder deze 5 weer één num mer (Boedijn) dat iets mét moder nisme had te maken (consequente uitwerking van een thema „kiem cel" en interessante modulaties, ge paard met niet onaardige chromati sche vondsten). Men zal echter, wil men dat dit musiceren ook iets te maken heeft met het brengen van cultuur, selectiever moeten zijn in de bepaling van de „nummers" en ook voor „modernismen" minder te rug moeten schrikken. Een der aanwezige muziek-recen- sis'ten werd eens gezegd, dat het pu bliek voor het moderne klankidioom geen begrip zou tonen. Zijn ant woord luidde: „Het publiek is nog niet eens rijp voor Orlando di Lasso..." Hier ligt dus een culturele taak voor de onderscheiden muziekcorpsen» Dat een „Finlandia" (door Andijk) van Sibelius op het programma wordt ge nomen (tevens het best uitgevoerde nr. van de dag), en op verzoek des avonds herhaald, is zeer verheugend. Ook de keuze der stukken zou dus door de commissie beoordeeld moeten worden. Een tweede opmerking slaat op bet algemeen 'technische peil. Zo lang men bij een nr. als critici tegen elkaar iqoet zeggen: „Dit klinkt ten minste niet vals"is er iets niet in orde! Te vaak hoorde men onzui verheden die een kwart-toon verschil gemakkelijk bereikten of~passeerden! Via Beets (dat een goede indruk vestigde, ondanks de kleine bezet ting), Lutjebroek (dat met het moei lijke „Volhynië» van Villet'te de on interessante muziek van Jakma ge lukkig weer deed vergeten) en Heem- wede (dat wel wat erg aan onzui vere intonaties leed), belandde men met Zaandam (Verkatje's Harmonie, dir. F. de Jong) eindelijk in het ge bied waar men weer normale muzi kale maatstaven kon aanleggen. Dir. de Jong blijkt gevoel voor het détail te hebben, weet eén crescendo op te bouwen, zich aan de accoustische eigenaardigheden aan "te passen enz. Hij beschikt over uitstekende instru mentalisten niet alleen (klarinettis ten!) maar ook over uitstekende in strumenten. Wat Zaandam met de Vogelkoopman van Zeiler wist te bereiken: de Ope rettestijl, bleek voor R'dam (R.E.T.- Harmonie) niet mogelijk: daar werd het pathetische concert-muziek, niet spiritueel, niet brillant genoeg. Men ging zic'h te zeer te buiten aan klank-uitbundigheden. En ook hier: onzuiverheden. Een werk als „Noces d'or" van een zekere Delhaije, programma-muziek, breed uitgesponnen, werd daarna ten beste gegeven. Van te voren werd voorgelezen de inhoud en strekking: lief en leed van het huwelijk. Men volgde een bruidspaar op z'n moeilijke weg naar de gouden bruiloft. (Het mo ment waarop het le kind door de ver pleegster aan de ouders wordt ge toond, vonden wij minder goed ge slaagd). Een concoursnummer moet zijn afgerond, niet te lang, en toch alle facetten vertonen die te samen het beeld geven van de muzikale portée en aan de dirigent de gelegen heid geven, om muzikaal begrip te tonen. Dit nu, was meer een show stuk, ter wille van het publiek. Het A'dams Fangare Orkest voerde Fur- geot's chromatische evoluties niet slecht uit, beschaafd van toonvorming, een betere muziek waardig. Wat de Tsjaikowski-herinnéringen betreft, door Excelsior uit Zaandam, die herinnerden soms bar slecht aan de grote meester: door de bewerking zowel als door de uitvoering. Alleen in het 5e Symphonie-fragment be speurde men iets van de edele hars tocht die zo typisch „Tsjaikowski" ig. „Excelsior" uit Andijk gaf met Hën- del („Watermuziek") en Sibelius „Fin landia") het beste programma. Bleek dirigent Ru Kaag in Handel niet zo goed op dreef (mij moet in deze muziek over een zeer rijk muzi kaal palet beschikken), Sibelius werd bijkans onnavolgbaar gespeeld. De dynamiek, frazering, rhythmiek, in strumentale effecten en wat dies meer zij, werden met veel begrip geïnter preteerd. Deg avonds verrast te dit voortreffelijke ensemble ons nog mét de bijna vlekkeloze uitvoering van een goed gecomponeerd werk van Boedyn.% Tippelaars gaan de paden op Op iniiiaiief van wandelsporivereniging ,,Door Weer en Wind ie Anna Paulowna De wandelsportvereniging „Door Weer en Wind" te Anna Paulowna heeft het filan opgevat op 3 en 4 Juli a.s. Nationale midzomerwandel tochten te organiseren, onder toezicht van de afdeling NHWB der NWB. Men zou verwachten, dat deze toch ten in de wijde Anna Paulowna.pol der plaats zouden vinden. Dat is al thans het geboorteland van „Door Weer en ■Wind"! Toch heeft deze ver eniging gemeend de tochten van Schoorl nit te moeten houden. Schoorl immers, dat de Parel van Kennemer- land wordt genoemd is door Moeder Natuur rijk bedeeld met bosen, dui nen, heidenvelden, strand, zee en pol derlandschap, zodat juist hier de wandelaars een schitterend parcours kan worden aangeboden. Het parcours is met grote zorg sa mengesteld, aldus schrijft de heer D. P. de Jong, voorzitter van „Door Weer en Wind" en algemeen leider van de organisatie-commissie van deze wan deltochten, in het prospectus van de te houden tochten. Hij voegt er aan toe, dat de tochten zullen gaan door de duinen, langs het strand en over nog nimmer betreden wandelwegen, wel ke kortgeleden gereed kwamen. De t®chten Wandelaargters en wandelaars die de nationale midzomertochten mee zul len lopen, zijn verdeeld over de vol gende groepen: Zaterdag 3 Juli: 20 km-tocht (12 jr. en ouder); 30 km-tocht, (14 jaar en ouder); Zondag 4 Juli: 50 km-tocht (18 jaar en ouder en speciaal voor hen, die in training zijn voor de Nijmeeg se Vierdaagse) Ook -Zondags wordt een 30 en een 20 km-tocht gehouden. De starturen zijn voor deze respec tievelijk: 14.00—15.00 uur, 9.00 uur en 1.0012.15 uur. Deelnemers, die beide dagen 's avonds 7 uur niet aan de fi nish zijn, worden als „uitvallers gere- kenij. Het startbureau is gevestigd op het terrein achter Hotel ,.De Bode Leeuw" te Schoorl. De organisatie Voor het overige is de org^bisatie ook perfect in orde: zij, die de tocht volbrengen krijgen een speciaal voor deze tocht ontworpen medaille en deelnemers in groepsverband ontvan gen bovendien een groepsprijs; de afd. Bergen van het Ned. Rode Kruis zorgt voor hulpverlening; er worden parcoursbeschrijvingen en wandelboek jes bij de start uitgereikt en daarnaast is er voldoende reisgelegenheid naar en van Schoorl terwijl de onlangs op geheven tramdienst AlkmaarSchoorl haar taak dan nog weer eens zal vervullen, zo dit nodig mocht blijken. Uit dit alles ziet men, dat „Door W-eer en Wind" niet over één nacht ijs is gegaan. Honderden inschrijvingen En dat de goede voorbereidingen en de doeltreffende reclame „Door Weer en Wind" gaf een aardig ver zorgd prospectus uit, waarvoor de burgemeester van Schoorl, mr. C. A. J. Jochems, een „Welkom in Schoorl!'* schreef! succes hebben gehad, be wijst reeds het aantal inschrijvingen, dat Zaterdag jl. bij de heer D. P. de Jong, Zandvaart 125, Breezand wat binnengekomen: 100 voor de tochten op Zaterdag en 500 voor die on Zon dag! Stellig zullen nog me°rder» in schrijvingen volgen. De nationale midzomertochten zul len voor „Door Weer en Wind", voor Schoorl en omgeving en voor de da mes en heren tippelaars zeker in dien ook het weer medewerkt! een succes worden. Begroetingsavond Tot slot willen wij nog melding ma ken van de begroetings-vond, welke tei gelegenheid van de wandeltochten, Zaterdagavond 3 Juli a.s. te half acht aanvangt in Hotel „De Rode Leeuw" te Schoorl. Daar zal worden opgevoerd de klucht van Charivarius „Het vlek je", welke in drie bedrijven wordt gespeeld. Men zal met deze avond trachten een sfeer van vriendschap te brengen onder de deelnemers aan de wandeltochten. Het kan slechts onze wens zijn, dat de gehele opzet van „Door Weer en Wind" zal slagen. DE NATIONALE FEESTROK Groot Schermer zal op Dinsdag 6 Juli 1948 het voorrecht hebben mevr. Bossevainvan Lennep in zijn midden te hebben. Ook hier, zoals elders zal mevr. Boissevain met haar causerie over „de feestrok" voor een onvergetelij ke avond zorgen. Het bestuur van het Algem. AJdelings Ziekenfonds „Alk maar en Omstreken" bericht dat met ingang van 1 Juli 1948 als deelnemer-huisarts is toegetreden de heer J. POT. Kennemerstraatweg 65, dat dr C. Binkhors al? deelneemster heeft bedankt, dat de bij dr. Binkhorst in geschreven verzekerden zich to~ en met 14 Juli 1948 kos teloos kunnen doen over schrijven bij een der aan het Ziekenfonds verbonden huis artsen; dat zij, die hiervan geen ge bruik maken, geacht worden de opvolger van dr. Bink- ho st als huisarts te behou den. Het Bestuur van het Algem. Afd. Ziekenfonds „Alkmaar en Omstreken" N.V. HEMI LEEUWERIKKADE 9 Gevraagd voor direct een flinke DIENSTBODE en een KEUKENWERKMEISJE Goed loon. Intern. HOTEL ZEEZICHT, Egmond aan Zee. Voor prima werkfietsen recht tegenover de Laat. DOOF? Dan een modern hoorapparaat van ACOUTEX Newtonstr. 40, Amsterdam-O Tel. 53383. - Vraagt gratis brochure of huisbezoek. Oude grasmachines en kaeheis te koop gevraagd. Smederij S. Bakker, Achter straat 46, Alkmaar, Tel. 3571 Te koop aangeboden een prima kinderwagen Dr. Schaepmanstraat 27. Aangeboden prima mo torrijwiel 98 c.m.3 luxe uitvoering. Zaterdag na 2 uur. Burenweg 95, Heiloo. Te koop een 1-persoons kano, een snelweger een electrisch stel (merk Inven- tum) een handwagen. Bij P. D. Vingerling, Koedijk 286. Te koop Een z.g.a.n accor deon, piano klavier (80 bas sen) met register, merk Hoh- ner. Inl. Peereboom's adv. hur. nr. 40 Wieringerwaard voor Het adres Dijk 1 - Tel. 3597 - Alkmaar WEDER GEARRIVEERD T— H. SCHOONHOVEN EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD TREFT VAN 2 t.m. 8 Juli (De greep naar de macht) met WALTER PIDGEON JOHN WAYNE ROY ROGERS e.a. Walter Pidgeon in een zwarte, maar uiterst span nende bladzijde der Amerikaanse geschiedenis. Voorstellingen elke avond 8 uur. Zaterdagavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinee. Toegang boven 18 jaar. Tel. 2429 Vanaf Vrijdag 2 Juli MEVR. DE BOER—VAN RIJK FRITS VAN DONGEN CISSY VAN BENNEKOM JAN VAN EES e.v.a. in: Op hoop van zegen (Actueel film) Opnieuw zal een bekoring uitgaan van deze Hollandse film. Voorstellingen elke avond 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Bespreekt Uw plaatsen Toegang 14 jaar. Vanaf Vrijdag 2 Juli met GOOG IE WITHERS GRIFFITH JONES YVONNE' ORVEN JONLA HOLM Dolle avonturen van een zeemeermin in een grote stad. Toegang boven 18 jaar. Voorstellingen elke avond 8 uur. Zaterdagavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur Woensdagmiddag 2.30 uur matinee. Telef. 3641, tussen 11 en 1 uur. Vanaf Vrijdag 2 Juli met GEORGE BRENT ILONE MASSEY BASIL RATHBONE De schone vrouw die mannen naar geheime avon turen voerde Toegang 14 jaar. Voorstellingen - elke avond 8 uur. Zaterdagavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur malinee.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4