N.HOLLANDSE PERS 1945 Russische stafchef zegt (voorlopig?) Yiermogendhedenbestuur vaarwel Wijziging Bernadotte houdt aan verdeling van Palestina vast Buitenlands overzicht 5E JAARGANG N°. 1274 JWuthc VRIJDAG 2 JULI 1948 Uitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar- der, Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) bü vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent» Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur; J. v. Zoonen - Bureau: Ridderstraat hoek Oude gracht-Tel. K 2200-397 Handenarbeid Van bevriende zijde kregen we toe gestuurd „Handenarbeid", het maand blad van de Vereniging voor Handen arbeid. Orgaan zowel als vereniging bewe gen zich in hoofdzaak op het terrein van de handenarbeid op de scholen. Al bladerende in dit tijdschrift trok- we voor ons zelf de conclusie, dat er ook in de scholen, tenminste in vele ncholen, een omwenteling aan de gang is. Wie het onderwijs van vandaag vergelijkt niet dat van een dertig jaar terug, beklaagt zich, dat het reeds zo lang geleden is, dat hij zelf op de schoolbanken zat. Toen was de school een plaats waar het jonge geslacht een bepaalde hoeveelheid kennis werd bijgebracht, en kijk nu eens naai* wat de jeugd op school te verwerken krijgt. Wat is het allemaal niet veel aantrekkelijker. Wat moet het voor de kinderen een stuk aangenamer zijn, vergeleken* bij het dorre inpomp systeem dat wij in onze jonge jaren te slikken kregen. Hoewel nog lang niet in alle scholen, de één doet er meer aan dan de ander wordt steeds meer aandacht besteed aan het vak Handenarbeid. Het is een genot om de kinderen bezig te zien met klei en "hout, met karton en papier, met timmergereed schap, met schaar en lijmpot De voorwerpen, welke wij in het tijdschrift zagen afgebeeld, toonden aan, dat hier ontzaglijk veel te berei ken is. Onze grootste belangstelling ging echter uit naar het hoofdartikel, waar in dc heer O. Schreef over „Handen arbeid en beroepskeuze". Onze bladen hebben reeds meerma len getoond, dat dit onderwerp hun aandacht heeft, getuige b.v. de serie artikelen onder de titel „Wat moet uw kind worden".. De schrijver gaat er in genoemd ar tikel van uit, dat de jeugd in de re gel zelf' niet weet, wat ze worden wil, Is de financiële positie van het gezin van die aard, dat verdere studie kan worden bekostigd, dan hangt het van de vraag of het kind kan „leren" af, of het in de richting van hoofd,- of handenarbeid wordt gestuwd. Met de schrijver zijn we het volko men eens, dat hier een verkeerd sy steem wordt toegepast. Strikte door voering er van zóu immers betekenen, dat alleen de minder vluggen in de zelfsfandii?e beroepen of bedrijven te recht zouden komen. Niet de vraag of het kind kan „le- Ten" moet hier primair zijn. Voorop moet staan, dat het meest geschikte beroep voor een kind dat is, waartoe hef z'eh het meest aangetrokken voelt. H<" kind moet zélf komen tot het vak zijner welbewuste keuze. En hier bij kan het vak handenarbeid, op de scholen in toepassing gebracht, van onschatbare waarde zijn. Door dit vak toch is de onderwijzer in r'e gelegenheid op te merken, in welke richting de aspiraties van het kind gaan, waar het in uitblinkt, wat hem of haar het gemakkelijkst afgaat. De blik van de onderwijzer op het kind. aldus de heer O., die wij-maar steeds citeren, wordt ten zeerste ver ruimd. Ware „ontdekkingen" springen soms naar voren. De onderwijzer die werkelijk liefde voor de jeugd gevoelt en door middel van de handenarbeid steeds nauwer contact met de leerlingen krijgt, kan als het ware een diagnose stellen. Hij kan bij het kind een bepaalde voor liefde of tegenzin ontdekken, hij ziet of er initiatief bij het kind is, of dat het zich uitsluitend bepaalt tot na bootsing van wat buurkinderen doen. En zo is er veel meer Hij kan het kind helpen, het in de richting van het meest geëigende be roep te stuwen, waardoor het wellicht zelf tot keuze komt. Een keuze, die beslissend is voor het hele verdere leven. Wellicht dat andere onderwijs-des- kundigr-n hier aanleiding in vinden om hun oordeel eens kenbaar te ma ken Wij hebben ër gaarne plaatsruim te voor over. v. Z. RUIMERE MOGELIJKHEID VOOR PARTICULIERE WONINGBOUW Er is een nieuwe financieringsrege ling bekend gemaakt ten behoeve van de particuliere woningbouw ter ver vanging van de „Financieringsrege ling woningbouw 1947" Het hierin ge volgde systeem echter wordt niet ver anderd. In vergelijking met de be.- staande financieringsregeling brengt de nieuwe een beperking van de maxi male inhoud der 'te bouwen wonin gen en biedt voor het hypothecair erediet een grotere zekerheid. Oox de exploitatiemogelijkheid is enigszins Verbeterd. Berlijn se crisis spitst zich nog toe Kol. Howley's slaperigheid werd sfeen des aansloots En de geldzuivering De Sovjet Russische stafchef, kolo nel Boris Kalimin, heeft gistermiddag tijdens een bijeenkomst van de geal lieerde stafchefs een schriftelijke ver klaring voorgelezen, waarin werd ver klaard, dat het viermogendhedenbe- stuur van Berlijn ten einde was ge komen. „Het welbekende gedrag van kolo nel Howley (de Amerikaanse comman dan't) en het uitblijven van readtie van de zijde der Britse en Franse vertegenwoordigers op het door de Sovjet autoriteiten ingediende protest, zowel als het afzonderlijk optreden van de Westelijke geallieerden door het uitvoeren van een geldzuivering in Berlijn, een stad welke deel uit maakt van het economisch geheel van de Sovjet zone, hebben er toe geleid, dat er geen vierzijdige bijeenkomsten van het geallieerde militaire bestuurs bureau meer kunnen plaats vinden", aldus de verklaring. De Russische verwijzing naar „het welbekende gedrag van kol. Howley" heeft betrekking op het feit, dat kol Howley tijdens de vergadering op 16 Juni om 11 uur 's avonds mededeelde (nadat de commandanten 13 uur ver gaderd hadden), dat hij slaperig was en naar huis ging. Voordat deze me dedeling in het Russisch vertaald was, verliet kol. Howley de zaal. Westelijk Bureau in wording Men verwacht thans, dat de Weste ïyke geallieerden snel zullen handelen Te Berlijn acht men de meest waar schijnlijke stap, de oprichting van een militair bestuursbureau voor Weste lijke sectoren van Berlijn. In de afge lopen dagen zijn de Britse, Franse en Amerikaanse commandanten dikwijls bijeen geweest en men gelooft, dat zij het eens zijn over stappen om de situatie, die nu ontstaan is, het hoofd te bieden. Aleer zeggenschap voor Wesi-Duitsers Ondertussen gaan ook de Westelijke geallieerden door met het uitvoeren van de ^aangekondigde bestuursmaat regelen in Duitsland. De Westduitse minister-presidenten zijn bijeen ge weest öm uit handen van de drie mi litaire gouverneurs hun nieuwe be voegdheden te ontvangen. Generaal Koenig, de Franse militaire gouver neur, schetste het bezettingsstatuut als een „teken van het vertrouwen der geallieerden, die hiermede uitvoerende wetgevende en rechtsbevoegdheden aan de Duitse regeringsinstellingen overdragen". Mr. van Heuven Goedhart in het ongelijk gesteld Lunshof's brochure niei verboden De president van de Amsterdamse rechtbank heeft oud-minister van Jus titie mr. Van Heuven Goedhart in het ongelijk gesteld contra de heer A. H. Lunshof. De heer Lunshof had, zoals men weet, in zijn brochure „Vlag halfstok" enkele passages geschreven die het beleid van mr. van Heuven Goedhart tjjdens zijn ministerschap in Londen, naar diens mening, in een kwaad dag licht stelden. De president achtte het door eiser gevraagde verbod van de brochure niet gerechtvaardigd, daar, naar hij in het vonnis neerlegde, „de grenzen van het geoorloofde niet waren over schreden" In het vonnis werd (ie overtuiging uitgesproken, dat het geschrift blijk baar het algemeen belang op het oog had en de aandacht op tot onrecht leidende machinatiën meende te moe ten vestigen, waarvan het bewijs zou kunnen worden geleverd. Zolang die feiten echter niet zijn onderzocht, is een zo ver gaande maatregel als een verbod niet gerecht vaardigd. weerbericht1 „Nog geen ontbinding bestuursbureau", zegt Clay Generaal Lucius Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur, gaf op een persconferentie een andere lezing van de verklaring van de Russische stafcl r' dan het Reuterbericht. J Clay zeide, dat de toestanden in Duitsland „zeer ernstig" zijn, maar volgens zijn informaties hadden -de Russen alleen gezegd dat zij weigerden verdere bijeenkomsten bij te wonen totdat zij genoegdoening hadden ge kregen van de kolonel Howley. Hoewel dit in de practjjk hetzelfde effect zou kunnen hebben was het, aldus Clay, niet hetzelfde als de ver klaring dat het geallieerde bestuurs bureau ontbonden was. Wilt U even noteren, dat de administratie en de re dactie van de Vrije Alk maarder, Ridderstraat hoek Oudegracht te Alkmaar met ingang van 1 Juli telefonisch uitsluitend bereikbaar zijn onder het nummer 3971. Boter en kaas niet vrij Ofschoon in de officiële aankondi ging van de voorfopige opheffing der melkdistributie sprake is van consumptiemelk en consumptiemelk producten, wordt er ten overvloede op gewezen, dat alleen die producten vrij zijn, die tot nu toe op melkbon worden betrokken. Boter en kaas blijven dus op de bon evenals eieren, die door enkele detail listen, zoals gebleken is, tot de melk producten zijn gerekend. In een fabriek te Drunen is de groot ste scheepsschroef, ooit in Nederland vervaardigd, gereed gekomen. De schroef, wegende ruim 22 ton, is be stemd voor de „Andijk" van de Hol land Amerika Lijri. Hy heeft 'n diameter van 6.6 meter. Het gevaarte wordt voor 't trensportf schoongemaakt #n gespoten Vooisiel van 10 punten Arabieren hebben voorstel al verworpen KOEL WEER Ve^l overdrijvende bewolking. Over wegend droog weer. Matige wind uit Noord-Westelijke richtingen. Koel, Het Arabische blad „Al Misri" heeft publicatie gedaan van een voorstel van tien punten, dat door Graaf Ber nadotte aan Joden en Arabieren zou zijn voorgelegd: 1. Vereniging van Transjordanië en Palestina 2. Dit gebied te verdelen in 'twee onafhankelijke staten, namelijk eeri JoQdse en een Arabische. 3. Toewijzing aan de Joodse staat van alle gebied, als reeds door de V N toegewezen, met uitzondering van de woestijn van Negeb, die aan de Arabieren zou komen. De Joden zou den dan geheel Galilea krijgen. 4. De Arabische staa't zal de Ara bische gebieden van Palestina en Transjordanië omvatten. 5. Haifa wordt vrijhaven. Over Jaf- fa wordt later beslist. 6. Speciaal bestuur voor Jeruza lem onder de VN ter waarborging van de heilige plaatsen. 7. Joodse en Arabische staat zul len een centraal comité vormen voor beslechting van geschillen tussen bei den. 8. Dit comité zal ook de verdedi ging en de economische politiek van beide staten coördineren. 9. Eventueel draagt dit comité de kwestie over aan de Trustschapsraad. 10. De Joodse staat zal immigratie mogen toestaan op eigen gebied, ech ter met inachtneming van de VN-voor schriften wat betreft de verhouding tot het economische opnemingsver mogen, „Al Misri" becritiseerde dit plan als zijnde „van Britsé en Amerikaan se zijde geïnspireerd". Joodse sfaaf onaanvaardbaar" De Transjordaanse minister; presi dent heeft reeds verklaard, dat de Arabieren de vredesvoorstellen van Graaf Bernadotte van de hand gewe zen hebben omdat zjj niet het be staan van een Joodse staat kunnen ac cepteren. Transpordanië had geen territoriale ambities wat Palestina betreft. De Arabische bevolking van Palestina zou na bevrijd te zijn, moeten beslissen over aansluiten bij Transjordanië of lidmaatschap van de Arabische Liga als onafhankelijke staat Britse havenarbeiders weer aan het werk De havenarbeiders te Londen en Li. vc. pool keerden Woensdagmorgen in grote getale naar het werk terug, waardoor pracfisch een eind is geko men aan de staking, welke zeventien dagen geleden begon en op haar hoog tepunt meer dan dertigduizend man omvatte. Ook de kantoorbedienden, schuitevoerders en stuwadoors gingen weer aan het werk. De door de staking ontstane ver traging in de scheepsbewegingen zal nog wel het gehele jaar door haar invloed laten gelden. „Skoghaug" liep niet op een mijn Var twee recente scheepsrampen in her zeegebied bij de Nederlandse kust is de oorzaak thans aan het licht ge komen. Naar de 'Marine-voorlichtings- dier.st meedeelt is gebleken, dat noch de „Skoghaug", noch de „William Bursley" op een mijn is gelopen, zoals we; vermoed. Het Noorse s.s. „Skoghaug" dat, zo als men weet, op Kerstmis vorig jaar bij IJmuiden tijdens een storm ver óngelukte, heeft naar uit een duikers- onderzoek bleek, een ketelontploffing gehfiti. Het Britse stoomschip „William Bursley", dat op 10 Mei rapporteerde op een mijn gelopen te zijn, maar op eigen kracht IJmuiden kon bereiken, blijkt nu op een obstakel onder water te zijn gestoten. Rosello won de tweede étappe Door Hollanders werden geen heldendaden verricht De tweede étappe van de Tour de France werd gewonnen door de Ita- j liaan Rossello. Het werd een goede dag voor de Italiaanse A-ploeg. Bar- tali heeft wel de gèle trui moeten afstaan, maar hij was er niet op ge brand haar in deze fase van de Tour te behouden, wetende, dat de drager van de trui het mikpunt is van alle offensieven. Bartali adviseerde Rossello niet ver van de finish, een ontsnappingspoging te wagen. Rossello verbeterde hier mee zijn plaats in het algemeen klas sement; de eerste dag was hij als laatste te Trouville gearriveerd. Jean Engels, één. van de Belgische jongeren, was de uitblinker. Deze knaap kwam in 't bezit van de gele trui en wanneer we ons niet vergis sen, zal hij nog veel van zich laten horen. Hij is een uitstekend klimmer en ook op de vlakke weg best thuis. Het gehalte van zijn ploeg (België B) is zeker niet minder dan de A-ploeg. 't Waren geen heldendaden, die onze gemengde Ned.Luxemburgse ploeg verrichtte in deze 2e etappe. Bakker, de Hoog en Jansen zijn wel de sterk- sten. De Luxemburger Kirrchen en De Hoog en Bakker werden in een heel grote groep ex aequo 29e—66e geplaatst in 7.34.58 uur, goed vijf min- nuten achter Rossello, Bobet en En gels. Drie seclater kwam Jansen bin nen, daarna op 26 min. achter Ros sello De Ruyter, weer 9 min. later Kemp, Kranken en Pauwels en daar achter Biever en Ackermann. In het algemeen klassement zijn Kirchen en De Hoog onze best ge plaatsten: ruim 8 min. achter leider Engels. Jongeman te Camperduin verdronken I>e zee is levensgevaarlijk. Woens dagmiddag waren twee jongelui op het vrije strand onder Camperduin in zee aan het zwemmen. In de nabij heid van een pier stonden zij tot hun middel in het water, toen de 18-jarige jongeman B. uit Schoorl plotseling de steun onder de voeten verloor en werd weggesleurd. Zijn vriend had wel de tegenwoordigheid van geest onmiddel lijk pogingen te doen het strand te bereiken, doch moest toezien hoe B in de golven verdween. Dit verdrinkingsgeval bewijst nog eens hoezeer het noodzakelijk is, dat ook voor dit gedeelte van het strand een reddingsbrigade komt, waartoe reeds pogingen werden aangewend. Voor dit geval helaas te laat. LEVERTRAAN WORDT DUURDER Prijsstijging van uit Noorwegen ge. importeerde levertraan heeft een nieu we prijsregeling voor levertraan nood zakelijk gemaakt. De nieuwe prijs voor de verbruiker bedraagt met ingang van 8 Juli '48 f 1.20 per fles van 300 cm3 inclusief fles (voorheen f 1.05). JONGE MOEDERS IN BELGIë KRIJGEN TOELAGE Volgens een in het Belgisch staats blad verschenen besluit zal aan jonge moeders van Belgische nationaliteit binnen drie maanden na de geboorte van het kind een toelage van fr. 500 worden toegekend, indien zij geregeld een consultatiebureau voor zuigelin gen hebben bezocht en haar kind zelf voeden. Aan behoeftige moeders zal gedurende zes maanden een premie worden toegekend van fr. 600. Opstand in Zuid-Korea in Juli Het Amerikaanse leger op Korea heeft de vertaling gepubliceerd van „een in beslag genomen document, dat in details plannen behelst voor een Communistische opstand in Zuid- Korea in het begin van Jiïïi". Het document werd volgens dezelfde bron in het bezit gevonden van twee leden van de „Vliegende Vechtersgroep" in het district Tsjondjoe in Zuid-Korea. WELTER: GEEN ZENDTIJD VERGOEDING Het ANP verneemt, dat de minister van O., K. en W. afwijzend heeft be schikt op het verzoek van de heer Weiter om opnieuw een kwartier zend tijd te zijner beschikking te stellen omdat hij op 19 Juni j.1. wegens tijd gebrek zijn radio-verkiezingsrede niet geheel heeft kunnen uitspreken. De beslissing van de minister is gegrond op de overweging, dat de heer Weiter te laat in de studio arriveerde, waar door het z.g. proefspreken vervallen moest. Bevin baande de weg - terug Van dag tot dag groeit de onhoud baarheid van de toestand in en vooral om Berlijn. Sokolofsky's antwoord op Robertson'c verzoek de blokkade op te heffen was buitengewoon hoffelijk maar ook vaag genoeg om in do oren der Westelijke geallieerden er ger dan onbeleefd te klinken. De maatregelen waren tijdelijk, zo zei hij, maar de reparaties aan de toevoer wegen konden wel wat langer in be slag nemen dan oorspronkelijk ver wacht werd Baaro; heeft Bevin gesproken. Zijn rede maakte een ferme en vastbeslo ten indruk, maar was in wezen zeer voorzichtig. Dat, waar Eden om vroeg en wat men ook in West-Berlijn hoop te en verwachtte gaf Bevin niet: de verzekering dat Moskou een krachtig protest zou horen al dan niet verge zeld van de aankondiging van tegen maatregelen Ook Marshall gaf slechts in vage termen blijk van het voornemen om de zaak „snel aan te pakken". Hoe zei hij er niet bij en het is opmerkelijk, dat zowel Bevin als hij er de nadruk op legden dat de voedselaanvoer door de lucht veel belangrijker resultaten afwerpt dan men had durven hopen, 't Is echter logisch, dat men deze re- sultaten een vrij nauwkeurige schat ting heeft kunnen maken en voor de Berlijners zelf houdt de verklaring dan ook niet veel, anders in dan een aankondiging van de verlenging van de noodtoestand. Het is duidelijk, dat men jt wel heeft willen waarschuwen a?* hef geduld langzamerhand uitgeput raakt, maar dat men niet van plan is om de tegenpartij met een overijlde zet in de prestige-hoek te dwingen. Bevin baande daarbij de i eervolle terugweg door een "nieuwe viermo- gendhedenbesprekin£ voor te stellen na de oplossing van dit „incident". Maar de jongste Russische stap be tekent, dat de Russen eerst in een andere zaak genoegdoening wensen de slaperigheid van kol. Howley. Clay's verzekering, tijdens een pers conferentie gegeven, dat hij niet om troepenyersterkingen verzocht had en niet van plan was dit in de onmiddel lijke toekomst te doen, werkt hierbij nog weer geruststellend. Maar voor lopig geeft men het spelletje kat en muis blijkbaar nog niet op. A. H. NEGEN DODEN BIJ VLIEGTUIG ONGELUK TE BRUSSEL Gistermorgen is een Italiaans ver keersvliegtuig van de lijn Milaan— Brussel even buiten Brussel, neerge stort. Negen van de twaalf passagiers zijn hierbij om het leven gekomen. Het ongeluk is te wijten aan slecht zicht. GEVECHT IN BULGAARS VLIEGTUIG Woensdagavond is te Istanbul een Bulgaars vliegtuig met zeventien uit Bulgarije afkomstige personen aan boord geland. De piloot bleek door revolverschoten gedood te zijn. Van de passagiers waren twee personen zwaar en twee licht gewond. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1