Politiek steekspel in Bergens raad Alkmaar Philips platenwisselaar Fa. GEBR/KAAL Belangrijke mededeling over Merelhof", kermisdiscussies en afscheid van de heer Roggeveen 't Begon al bij de notulen. De heer Broers|n» (U.F.N.) maakte een opmerking en de heer Dr. Hemelrijk (Arb. zei lachend: „Hoe bestaat 't'\ Was dat de aanleiding tot het later volgende debat tussen eze twee raadsleden, die de rondvraag minder vlot deed verlopen dan normaal? Het kwam misschien ook door de opmerking, die de heer Ellis (K.V.P.) maakte over de ontsierende reclamevoor de verkiezingen in het dorp, ft want na het zeker bevredigende antwoord van voorzitter, burgemeester, Dr. W. Huygens, vroeg de heer Broersm<* waarom aan de C.P.N. verboden was gebruik te maken van een luidsprekerinstallatie op 1 Juli. De K.V.P. mocht dit wel doen, zei de heer Broer sma en hjj besloot zün protest met de opmerking: Dat is onderscheid maken" en de vraag: Wij leven toch in een democratisch land? kunnen verenigigen met gebeurtenis sen in ons land zoals die in Tsjecho- Slowakije hadden plaats gevonden. Dat wat een vraag, waarmee de CPN afgevaardigde kennelijk mee in zijn maag zat en we vermoeden, dat hij het tenslotte niet onplezierig vond, toen de voorzitter de discussies sloot na een wens van de heer Hemelrijk dat de heer Broersma voortaan der gelijke kwesties buiten de raadsver gadering zal houden en een opmer king van de heer Zwaag, dat hy (de heer Broersma) in feite staatsgevaar lijk was. werd daarna als gemeenteontvanger beëdigd en met een hartelijk speech- je welkom geheten. Dat maakte de poppen aan het dansen. Voorzitter verklaarde dat de C.P.N. ook toestemming had gekre gen met een luidsprekërwagen te rij den. In Bergen was nog nooit verschil gemaakt. Toen haalde de heer Broers ma zelfs Tsjecho-Slowakije er bij en hij was blijkbaar geprepareerd bracht zelfs foto's op de proppen, fo to's, die moesten aantonen, dat de Tsjechische regering werd gezegend door de bisschop van Praag. Dat lokte commentaar uit van de heer Ellis (KV P, die zeide, dat deze zegening *niet vrijwilig was geschied En voorzitter merkte op, dat hij de heer Broers ma wel kon waarderen maar niet de partij .van de heer Broersma. Dr He melrijk, tot dusverre critisch toe hoorder, kwam na een opmerking van de heer Sluis (AR) aan het woord. Na een betoog over democratie en volksdemocratie stelde hij de heer Broersma de waag of deze zich zou SUBSIDIE VOOR FEEST Kort na de aanvang werd besloten goedgunstig te beschikken op een verzoek van de Oranjevereniging om een subsidie van f 500 voor de ko mende feesten. Voorzitter vond het verzoek bescheiden. dr Hemelrijk ging accoord omdat het een bijzonde; geval is. Spoorwegovergang gesloten MaaniUg a.s. aal de spoorwegover- gung aan de Bergerweg voor alle verkeer gesloten zijn van zes uur 'a morgens tot zes uur 's avonds. Verkeersongevallen Woensdagmiddag om 12 uur vond op de Laat een aanrijding plaats tus- •en een wielrijder en een motorrijder, ue wielrijder wilde linksaf de Huig- brouwerstraat inrijden, maar doordat Wj achter een auto reed, bemerkte bij een van tegenovergestelde rich ting komende motorrijder te laat op. Bij de aanrijding werd de fiets be schadigd, terwijl de bril van de mo torrijder sneuvelde. De schade werd onderling geregeld. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op de Kennemerstraatweg werd Woensdagmiddag omstreeks 12.30 uur een wielrijdster aangereden door een Wielrijder, die uit een steegje plot seling de straatweg op kwam rijden De wielrijdster kwam te vallen en be- aeerde haar knie, terwijl haar "kleding ernstig werd beschadigd. De wiel rijder is onbekend. De politie stelt een onderzoek in. Een militaire motorrijder raakte op de Kennemerstraatweg bij het passe ren van een geparkeerde bakfiets en een militaire colonne in botsing met de bakfiets. De man remde te sterk en slipte. Met een enkelblessure is hij naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd. Woensdagavond raakte ter hoogte van het standbeeld van Mevr. Bos- boom-Toussaint op de Kennemer straatweg een wiel van een rijdende auto af. De bestuurder kon de wagen tijdig tot stilstand brengen. Met ver eende krachten kon de wagen aan de kant van de weg gedeponeerd wor den. JUBILEUM. De heer W. Schuurman te Alkmaar herdacht vandaag de dag waarop hij vijf en twintig jaar geleden zijn blectrotechnische groothandel op richtte. Tijdens een drukbezochte re ceptie in het Victory-hotel, waarbij een der zalen in een ware bloemen aee was omgetoverd, ontdekten wij enkele vertegenwoordigers van sa menwerkende concerns. *8 Avonds werd een intiem feesrje gevierd door de aan Schuurmans groothandel verbonden personeelsle den. ZWARTE 1.IJST-KLANT. De politie heeft in een café alhier een persoon aangetroffen, die op de «war le lijtft stond. De caféhouder, die wist. dat hij deze man niet in zijn iocaliteit toe mocht laten en hem des ondanks enige borrels had verkocht, werd geverbaliseerd. ZES FIETSEN GEVONDEN. Aan het Bureau van Politie afd. Recherche zijn inlichtingen te ver krijgen over zes in Alkmaar gevon den rijwielen, te weten vier heren en twee dames-rijwielen. kerkdiensten ZONDAG 4 JULI 1948 Alkmaar: Ned. Herv. Gemeente: Groote Kerk, 10 uur, ds. J. v. d. Krift v. Katwijk. Groote Kerk, 5 uur, ds. "Wesseldijk Kapeikerk, 10 uur, ds. J. Dikboom, H. Doop. Doopsge*. Gemeente. 10 uur, ds. A. J. v. d. Sluis. Collecte Bouwfonds. Evang. Luth. Gemeente. 15 uur, ds. P. C. Roodenburg (afscheid). Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds Rappold. Leger des Heiis, 10 uur, Heiligings- dienst, 12 uur. Zondagsschool, 20 uur, Verlossingsdienst. Baptisten Gemeente: Nieuwe Doelen: 10 uur, evang, F. Hofhuis. 10.30 uur, Jongeliedensamenkomst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Van Woensdag 7 tot Woensdag 14 Juli, elke avond 3 uur: Tentsamenkc .i- sten op het Canadaplein'. Ned. Herv. Gemeenten: Akersloot: 10.30 uur, ds. A. v. Santen Bergen, 10 uur, ds. Bierman, H. Doop Extra collecte kerkvoogdij. Heerhngowaard, geen dienst Helloo, 10 uur. ds. Bloemhoff. Egniond aan Zee. 10 uur, ds. Roobol Egmond a. d. Hoef. 10 uur, ds. Plug Llmmen, 9 uur. ds. v. Santen Bergen a. Zee, Kerkje van de M.A.D.- stichtlng, 10.30 uur. ds. J. R. Heide- ma uit Zoeterwoude. Liturgische dienst. Vertrek tram uit Alkmaar 9.25 uur. Oudorp, 10 uur. ds. H. W. Bosch Oterleek, 10 uur, ds. Kastein Driehuizen. 10 uur de heer Albertz Veenliuizen, 10 uur, ds. van Wijk van Alkmaar Oud Katholieke kerken Egmond a. Zee, 0 uur. 10 uur en 19 uur, diensten ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. G. J. Sluymer, Emmastraat 36, tel. 3198. Dr. A. L. Granabergen, Geesterweg 11, tel. 2294. ZONDAGSDIENST APOTHEKERS Mevr. de Wed. Wanna, Mient 11. Veilig Verkeer voor Beroepsvervoerders De cursus Veilig Verkeer voor Be roepsvervoerders en hun chauffeurs, door de heer Edzes, van de Verkeers politie, gehouden, is Woensdagavond geëindigd. Na een schriftelijk examen bleek op deze laatste cursusavond dat een twintig-tal diploma's Veilig Ver keer voor Beroeps-chauffeurs kon worden uitgereikt. Met een toepas selijk woord werden deze diploma's door de heer Edzes overhandigd. Hij hoopte dat dit een aansporing voor de bezitters mag zijn, zich als voor beeld te stellen voor Veilig Verkeer. Hierna dankt de heer G. Schot, als voorzitter van de Blauwband Expres, de heer Edzes voor zijn leerzame en aangename cursus en hoopt dat de gediplomeerden 't gelerde in practijk zullen brengen. Verder hoopt hij dat de uitgereikte diploma's, voor andere Beroepsvervoerders en hun chauf feurs een aansporing mag zijn ook een cursus Veilig Verkeer te volgen en een diploma te behalen. Mocht de drang zo groot worden dat het vol gende jaar weer een cursus gehouden moet worden, vroeg hij de heer Edzes op zijn belangloze en gratis medewer king te mogen rekenen. De heer Edzes stemde hierin direct toe. Na dat een der cursisten, namens allen, de heer Edzes voor zijn aangename leiding, de heer G. Schot voor het genomen initiatief en de Blauwband Expres voor de financiële mede werking heeft bedankt, wordt deze cursus, die het nodige heeft bijgedra gen het verkeer op de weg zo veilig mogelijk te doen zijn, gesloten. De HORECA en de TBC - bestrijding De afdelingen Alkmaar van de Ned. en R.K. Bond voor Hotel-, Café- cn Restaurantpersoneel heeft in een de zer dagen gehouden vergadering het prijzenswaardige besluit genomen, dit jaar weer voor de T.B.C.-bestrijdmg te voetballen. Vorig jaar hebben de bonden dit reeds met groot succes ga- daan. Dit jaar zullen vooreerst twee wedstrijden gespeeld worden en wel in Bergen op 5 Augustus a.s. en te Alkmaar op nader te bepalen datum. Hulde voor dit initiatief! DE NATIONALE MIDZOMER WANDELTOCHTEN TE SCHOORL Naar wij vernemen, zullen aan de Nationale Miazomenvandeltochten te SchoorI, die op 3 en 4 Juli a.s. gehou den worden, ook de leden van de Alkmaarse wandelsportvereniging „De Jeep" cn ongeveer dertig personeels lede- van de fa. Eckmann, verenigd in ..Adola", deelnemen. INGEZONDEN MEDEDELING Uw lievelingsplaat kunt U zonder onderbreking automatisch herhalen met de nieuwe Prijs in cassette 275. Hotttil 52 Tel. 4374 Alkmaar. Hoe dikwijls'is u de lust niet ^kropen op een Zaterdagavond, na een week lang vermoeiend wer ken, om er nu eens „helemaal uit" te zijn? Het is ons allen wel een3 zo vergaan als de visser, die wij eens spraken. Hij zat, zijn aas in een onfortuinlijk slootje gedom peld, genoegelijk over zijn dobber naar het wijde land daar vóór hem te turen, en antwoordde, opge schrikt uit zijn gepeins, op onze vraag „of het nogal wou bijten?": „Och nee.... maar ziet u, het is hier mooi, en ik zit hier wel graag" Zo zijn we allemaal, we zitten allen wel eens graag ergens, waar het mooi is en Holland zou Holland niet zijn, wanneer we dan niet aan het water terecht kwa men de één om te vissen, de ander in zün boot. Want is er, in ons land dat vd»r een vierde deel wellicht, uit water bestaat, een meer nationale sport te bedenken, dan het rondzwalken op de wyde meren en over de brede vaarten en rivieren? Ik geloof het niet. In Friesland het is bekend was de eerste belegging van wat overge spaard geld het kopen van een zeil boot. En dat ging voor de oorlog ge makkelijk genoeg. Wilde men een boot van sterk mahoniehout het maho nie was te krygen voor zeven gulden per kubieke meter. Had men geen geld en trok het water toch onweerstaan- ogende Bioscopen: A.B.T: „Op hoop van zegen" met Mevr. de Boer-van Rijk, Frits van Dongen, Cissy van Benne- kom en Jan van Ees. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Toegang 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: „Dark Com- mand" met Walter Pidgeon, John Wayne en Boy Rogers. Voorstellin gen dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9 30' uur. Toegang 18 jaar. „HARMONIE": „Miranda" met Goo- gie Withers. Griffith Jones, Yvonne Orven en Jonia Holm. Voorstellin gen als bij Cinema Americain. Toe gang 18 jaar. VICTORIA: „Spionnage in New- York" met Georg Brent, Ilone Massey en Basil Rathbone. Voorstellingen als bij Cinema Americain. Toegang 14 j. Vrijdag. GULDEN VLIES. Bijeenkomst Anti Revolutionnaire Partij. Aanvang 8 u. PAVILJOEN KINHEIM: Bond van Onderwijzeressen bij het Voorberei dend Onderwijs. Causerie door Mej, T. Langeraap. Aanvang 8 uur. AFGETREDEN NA 40 JAAR \eerfig jaar geleden is het reeds, dat de heer A. van den Elburg in dienst trak v. d. Hoornsche Bank. Na tien 4aar te Hoorn gewerkt te hebben, werd hij benoemd tot directeur van he. kantoor te Alkmaar, een positie, die hy thans, na dertig jaar. neerlegt, ern 1c uftijdsredenen. De heer v. d- Elburg was bij cliënten zowrl als, personeel zeer bemind: men betreurt zijn vertrek dan ook zeer. Reisclub „Bloemwijk" Op Dinsdag 29 Juni 1948 hield de reisclub „Bloemwijk" haar eerste uit stapje, waaraan 110 leden deelnamen. Met vier autobussen werd des mor gens om zeven uur de reis aanvaard en hoewel de weersomstandigheden verre van fraai waren, viel er onder de deelnemers toch een opgewektheid waar te nemen. Via het Velserpont, Westerveld, Santpoort, Bloemendaal en Haarlem werd Schiphol opgezocht, waar onder deskundige leiding een rondgang over het vliegveld Werd gemaakt. Nadat een kopje koffie met gebakje was gebruikt, werd de reis verder voortgezet en wel naar Hil versum. Al en toe regende het wel, doch dit was zeker niet van invloed op de stemming van het gezelschap. In de AVRO-studio werd een koffiê-_ maaltijd gebruikt, die zeer in 4e; smaak viel der deelnemers. Na eeg\é gezellig samenzijn werd hierna de tocht voortgezet naar de Pyrami^e van Austerlitz, waar een kopje thée werd gedronken en vervolgens koers gezet naar Oud-Valkeveen. Hier werd gezamenlijk een diner gebruikt, ter wijl verder gelegenheid bestond deze uitspanning nader te bezichtigen. De tijd hiervoor was echter niet groot, daar men des avonds op tijd in Thea ter Carré aanwezig diende te zijn. Hier werd nl. bezocht de uitvoering der operette „Wiener Blut". Na af loop werd Alkmaar wederom opge zocht. waar het gezelschap te circa 1 uur 's nachts arriveerde. Wij twijfelen niet of een ieder was over deze tocht voldaan, die. ook voor het bestuur van de reisclub, tot aller tevredenheid is verlopen. baar met veel moeite en har. heid lukte het de meesten wel, een evgen kano te bouwen. Ja, dat was vóór de oorlog. De nie ren waren vol van zeilers en motor boten. En in de oorlog? Langzamer hand gebeurde het: eerst was er geen benzine meer voor de motorboten. Daarna waren de schepen zélf niet meer veilig voor de Herren, en op de grote meren mocht niet meer wor den gevaren. En daarbij kwam, dat men buitenshuis niet meer mocht over nachten, en.... dat eigenlyk de aar digheid van het zorgeloos erop uit trekken er in die zorgvolle tijd van af was gegaan. Op de werven En. nu? Wij zyn eens gaan praten met enkele experts op watérsportge- bied en we hebben voor u op enige werven rondgekeken. Want Alkmaar is zo vel vele experts als vele werven rijk. Zo langzaamaan begint hebben we gezien ook de watersport zich te herstellen. O zeker veel nieuw- b'uw is er nog niet. Maar is dat een wonder? Er is on3 verteld, dat de prij zen van het materiaal drie tot drie en eer. half maal gestegen zijn (herinnert u zich nog, dat u schoenen kocht voor zes of zeven -gulden? Ze kosten nu twintig....). Er is ons verteld, dat er materiaalschaarste was, die slechts heei langzaam aan gaat verdwijnen, en er is ons verteld van vijftien procent weeldebelasting. Ja, lezer, het is moei lijk geworden. Limmen Jubileumfeesten 't Oranjecomité is in zoverre met 't organiseren van de jubileumfeesten gevorderd, dat het programma van de feestelijkheden bekend gemaakt kan worden. Ie dag, 31 Augustus: 's Morgens kinderoptocht met ver sierde fietsen en wagentjes: aubade bij de burgemeester, 's Middags bios coopvoorstelling voor de schoolkinde ren met tractatie. 's Avonds opvoering van de revue. 3e dag, 1 September: 's Morgens diverse volksspelen. Middags grote optocht met versierde wagens, uitbeeldend 't gehele leven en streven van Limmen op allerlei gebied 's Avonds opvoering van de revue. Tevens zal er een etalagewedstrijd worden gehouden. Ook zullen er prij zen. uitgereikt worden aan degenen, die de mooiste gevelversiering hebben aangebracht aan burgerhuizen. Indien de toeloop groot genoeg is, zal ook de 2e September de revue op- gevoetd woïden. Ieder begrijpt, dat, wil dit feest goed slagen, 't comité, naast de belangeloze mec.ewerking van talrijke ingezetenen, die reeds is toegezegd, ook mag reke nen op ruime financiële bijdragen. Dat Limmen feest kan vieren, is meer dan eens gebleken. Laat ieder zo goed mogelijk meewerken. Dezer dagen komen de comitél^den met een intekenbiljet, dat desnoods na een week wordt teruggehaald. Na een administratief puntje kreeg de Berger Schoolvereniging f 2137.34 uit de gemeentekas ter dekking van oorlogsschade. -< De votering van een bedrag van f 210.000 yoor de bouw van „De Me relhof" gaat door. Voorz. zeide dat deze huisjes in het voorjaar van 1949 kunnen worden betrokken. Er komen 19 woningen in vier soor ten plus een moederhuis. De hui?'- varieert van f 2.15 tot f ï-85 p f week en hier komt dan nog bij-f 2.-o voor brandstof f 0.57 voor verwar ming en warmwatervoorziening en f 0.41 voor het bergschuurtje. Dit wordt samen een bedrag van f 7.23 tot f 8.13, maar daar heeft men dan ook service voor. De lage huurprijs is zo berekend met het oog op de personele belasting. Men kan een warme maaltijd betrekken tegen kost prijs, van het Moederhuis, maar ver plicht Is het niet. Het is de bedoe ling van B. en W. geen sociaal on derscheid tussen de bewoners te ma ken, doch wel zal een selectie worden toegepast. Er moet een goed soort mensen in komen te wonen, want het mag geen armenzorg worden,^ldus spreker. Vervolgens werd f 110.000 uitge trokken voor de bouw van 12 wonin gen in Tuindorp. De barakken zullen4 f 10.000 minder kosten, omdat het plan om een gemeentelijk ontspan ningslokaal te maken niet doorgaat. Alleen de diensten uit de Karei de Grotelaan zullen er terecht komen, terwijl het overige hout nuttig be steed zal worden. De heer J. H. M. de Sonnaville AFSCHEID VAN DE HEER ROGGEVEEN In een zeer waarderende rede heeft ar.. Huygens het werk van de schei dende ambtenaar en directeur van gemeentewerken, de heer Roggeveen geschetst. Aan liet slot van zijn toe spraak overhandigde de spreker de erepenning, waarvoor de heer Rog geveen ontroerd dankte en waarna hij nog eens de nadruk legde op Bergens natuurschoon, waaraan hij zijn hart verpandde. Daarna spraken de heren Zwgag, dr. Hemelrijk, Ellis en Slui3 Dr. Huygens deelde mede, dat da heer Roggeveen mocht kiezen tussen een schrijf, en een tekentafel, welke hem door de gemeente wordt aangeboden In de middaguren had de heer Rog geveen officieel afscheid genomen van de ambtenaren, die een door de kunstenaar Dirk Hubers bewerkt stuk kunstceramiek hadden aangeboden. De gemeentesecretaris, de heer De Vries sprak ook 's avonds over de goede verstandhouding en samenwer king. KERMISPERIKELEN Een^ stevige discussie werd opgezet over éen bezwaarschrift, via de VW door enkele winkeliers ingediend, in zake kermisvermakelijkheden in de Stationsstraat. Het werd tenslotte vr or kennisgeving aangenomen. De feer Sluis kon zich er niet mee ver enigen, dal de wagens op het mooiste punt van Bergen waren neergeplant en dat 's morgens, 's middags en 's avonds half naakte mensen zich ston den te scheren en te wassen. Voorz. reide dat de gemeente zich het be drag van f 4700 aan pachtsommen r:e? kon laten ontgaan. De gemeentereiniging krijgt een nieuwe auto. De oude zou f 2000 aan mparatiekosten met zich brengen, zo dat B. en W. het beter achtten een bedrag van f 6500 te vragen voor een nieuwe wagen. Hierbij behoren ook uniformen, hetgeen de, kosten nog iets hoger maakt. Na het in de aanvang vermeldde politieke steekspel maakte de he?r Den Das nc-g een opmerking over een standp'ratskwestie met een ijsverko per. De man kreeg geen standplaats, ondanks het feit, dat hij hoogste in schrijver was. Deze zaak beloofde de voorzitter te zullen onderzoeken en daarna ging de raad in comité. Stompetoren Bevestiging Ds. Keja De bevestiging van Ds. F. Keja uit Amsterdam is nu definitief vastgesteld pp Zondag 11 Juli a.s. om 10 uur in de kerk te Stompetoren. Ds. de Jong zal deze dienst leiden. 's Middags te 2.30 uur zal de nieu we predikant in Oterleek zijn intrede dienst houden. gezinsgebeuren j ALKMAAR. Geboren: Nicolaas, z. v. N. Mole naar en C. Roos; Petrus, z. v. C. H. Dekker en J. M. Bilars; Jan, z. v. J. Blauw en M. Koolmoes. Gehuwd: Claudius Blokker en Geer tje C. Brakenhoff; Hendrik Duits en Jacoba Roobeek; Gerrit C. Baken en Cornelia A. Jansen van Jorksveld. Overleden: Clasina H. Smit, oud 60 jaar, geh. m. J. Tjeertes; Catharina S. Gallanda't Huet, oud 74 jaar, gesch. van K. N. Zur Mühlen; Cornelis Bak ker, oud 84 jaar, geh. met IJ. Constant. ALKMAAR 39 JUNI Andijvie 5.50—10; Spinazie 7.50—32; Postelein 514; Worteltjes 1526; Tomaten 72—106; Groene kool 8.20; Spitskool 13.30; Rode kool *015; Ra barber 5.5014; Doppers 3256; Ui en 7—22; Bieten 12—18; Aardbeien 170330; Sperciebonen 152170; Snij bonen 130—160; Bloemkool IA 40—56; Bloemkool I 2535; Bloemkool II 12— 22; Komkommers 1030; Framb. 12— 18; Peulen 32—116; Worteltjes 11— 18 Radijs 2—3; Selderie 250—650; Se- fie .2—350; Sla 2—650; Nieuwe Aard appelen Grote 1114.50; kleine 650— 10. BROEK OP L'DIJK 1 JULI 1948 170 000 kg vroege aardappelen: Blaau- we eigenheimers 13.8015.40; Rode eerstelingen 13.20—14.20; Eerstelingen 17.5012.90; Drielingen 9.10—10.70; Kriel 6.40—7.80; 23.000 kg. rode kool 12.60—14.50; 200 st. bloemkool 28—35<.» N SCHARWOUDE 1 JULI 153.000 kg. vroege aardappelen: Eer stelingen 11.30—13.80; Drielingen 0.20 —10.70; Kleine 6.50—8; Rode eerste lingen 13.80—14.60; Blaauwe eigen heimers 12.80—15.10; Eigenheimer# 15.10; Geelblom 9.70; 1000 kg. groen# kool 8.50; 50 st. bloemkool Ia 47. En hoe zeilen de Hollanders dan nu? De watersport begint zich te herstellen En hoe zeilen de Hollanders dan nu? Wel, ze hebben hun oude bootjes uit do onderduikplaatsen gehaald, en ze op laten knappen. Ze hebben, al3 hun jacht door de bezetters geroofd was, een tweedehandsbootje gekocht en dat laten reviseren. Of ze hebben geluk gehad, en hun boot uit Duitsland te ruggekregen; want er waren slim merds, die hun naam in de kiel ge beiteld hadden en dat is een onbe twistbaar bewijs. Maar hoe die sche pen teruggevonden werden, daar moet u niet naar vragen; ze misten tuig en mast dikwijls, ze hadden jaren lang in brandende zon en in decimeters,.ijs buiten gelegen en de sporen waren duidelijk genoeg. Er wordt veel gezeild Maar ze varen weer, de Hollanders. Wie geen boot heeft, kan er één hu ren, dat gaat vrij eenvoudig tegen woordig. Ze zeilen weer wedstrijden en er zijn zoveel wedstrijden, dat een bekend zeiler mij vertelde, dat hij het hele seizoen door wel drie of vier dagen per week er op uit kon trek ken om mee te dingen naar die vele prijzen, die er verzeild worden op Wes-.einder en Kaag, op Snekermeer en Pikmeer, op de Maas en op de Waddenzee, onder Texel en in Loos- drecht. De Alkmaarders hebben hun Alkmaardermeer en hun roei- en zeilvereniging met een prachtige jacht haven te Akersloot. En daarbij is het „afgesneden kanaalvak" een onderko men, waar wij kostelijke wherries en skifs zagen liggen, die iedere roeilief- hebbu zal doen watertanden. Hun vereniging doet veel: zo zal ze over anderhalve week een gro'te tourtocht op het IJselmeer gaan houden, er zullen nog heel wat onderlinge wed strijden volgen. Deviezenbron En de buitenlanders? Wij hebben vele vrienden gemaakt in Engeland, en Alkmaar vooral weet dat. Tot waar immers is niet de roem van de kaas markt doorgedrongen? Ook de vreem delingen willen het water leren ken nen. Voor hen bestaan er, al is het dan beperkt, mogelijkheden: zij kun nen reeds in Londen boten in Holland huren. Maar de deviezenbepalingen zijn nog te strak: u weet, dat een En gelsman vijf en dertig pond mag „ver reizen" in het buitenland en een schip huren is duur. Men woekert graag met zijn deviezen! Maar toch: er is vooruitgang. Er staan weer boten op stapel en er wordt weer gezeild. En hoe z°u dat in de lage landen bij de zee anders kunnen? Successen voor Alkmaarse zeilers Bij de Nationale zee- en rede-zeil wedstrijden te den Helder, op 26 en 27 Juni, die waren uitgeschreven door de Koninklijke Marine Jachtclub en werden bijgewoond door H.K.H. Prin ses Juliana. Z.K.H. Prins Bernhard en de minister van marine a.i. A. H. J. L. Fieves hebben enige Alkmaarse zeilers van de Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging grote successen ge boekt. In de Drakenklasse werden op de eerste dag de gebroeders Poorter met Luchtloper eerste in een tijd van 333.36 en C. N. P. Vader eindigde met Victoria als de derde (tyd: 3.35.37), Op de tweede dag kwamen de ge broeders Poorter op de tweede plaats, gevolgd door de heer C. N. P. Vader. By de Kruisjachten leverde Mr. A. J. T. Conijn een goede prestatie, door mét Femmy als eerste te eindTgen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2