Ikmaaftler llIïrarMcM 5E JAARGANG N°. 1275 ZATERDAG 3 JULI 1948 Wijziging De helft van ons volk weet, hoeveel leden het parlement telt De kou redde eens frlitler's leven. Nederland slooi bilaterale overeenkomst met Verenigde Staten mm Uitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar- der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal cent per week) bij vooruitbetaling. I Advertenties 14 ct p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J..v. Zoonen - Bureau: Ridderstraat hoei.Oudegracht-Tel. K 2200- 3971 De heer A. H. Gerhard overleden Laatste van „twaalf apostelen" der S.D.A.P. ging heen Naar wij vernemen is hedenmorgen om 8.15 uur te Castricum, waar hij voor vacantie verbleef, op 90-jarige leeftijd na een kortstondige ongesteld heid overleden de heer A. H. Gerhard, de laatste der „twaalf Apostelen" van de vroegere S.D.A.P. Lapébie won derde étappe van de Tour De derde étappe van de Tour de France, DinardNantes, is gewonnen door de bekende Franse renner Lapé bie. Reeds 15 km. na de" start gingen er 10 renners vandoor, die weldra een flinke voorsprong namen. Vrijwel alle anhaalpogingcn van het peloton mis lukten, alleen Lapébie met nog twee anderen wist de kopgroep nog in te halen. De beslissing viel in de eind sprint, die door Lapébie werd gewon nen Hij had de 251 km. gereden in 6 uur, 48 minuten en 31 seconden. De uitslag was: 1 Lapébie (Centrum- ZuidOostploeg); 2 Impanis (België A); 3 Matthieu (België A); 4 Ramou. lux (Centrum—ZuidOostploeg) en 5 Diot (Parijs). In het ploegenklassement leidt thans de Franse nationale ploeg, terwijl de gele leiderstrui is gekomen aan de Fransman Bobet.. De Nederlanders bezetten de vol gende plaatsen: De Hoog en Janssen 42 ex aequo, Bakker 73, De Ruiter 86, Pauwels 105 en Franken 106. De NederlandsLuxemburgse ploeg bezet momenteel de elfde plaats. Er Zijn nog geen uitvallers in onze ploeg. Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. M. M B Arts, afkomstig uit MUL Sold. J de Hamer, afkomstig uit 's-Héer Arcndskerke. Sold. N. Hendriks, af komstig uit Roggel. Sold. Ie kl. J. A Jacobs, afkomstig uit Weert. De Koninklijke Marine heeft in de periode van de' afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Het Koninklijk NederlandsIndi sche leger meldt ook geen verliezen. Gevaarlijke graanqewassen verboden De raad van de gemeente Gorssel (Gelderland) heeft besloten de land bouwers te verbieden, voortaan graan gewassen te telen bij gevaarlijke kruispunten. Deze maatregel is geno men iji verband met het recente aan tal verkeersongelukken bij enkele van deze kruispunten, waar de chauffeurs het uitzicht werd belemmerd door he* hoge graan. 15 JAAR VOOR LID VAN HARREBOMEE-BENDE "Tot 15 jaar gevangenisstraf met ont zetting uit de rechten voor het leven veroordeelde het Amsterdams Bij zonder Hof eèn der NSB-rechercheurs, djp tijdelijk opeprwachtmeester was bit de Velsense inlichtingendienst van de inmiddels geëxecuteerde Harrebo- mes, tegen Visser was 20 jaar geëist. De Italiaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben het re- gcrings-programma van De Gasperi goedgekeurd, Groot-Britannië heeft aan de regeringen van de V.S., Sovjet- Unie en Frankrijk gevraagd, maar schalk Tito te verzoeken om uitnodi gingen te verzenden voor een Donau- conferentie te Belgrado op 3 Julia.s. In Malakka is het nog steeds roe rig. Een groep Chinese verzetslieden beeft het dorp Koelai aangevallen, terwijl ook elders tal van opstootjes plaats vonden. Naar aanleiding van de geruchten, dat de Franse regering de biljetten van 1000 francs zou in trekken, is het te Tours (Fr.) tot wanordelijkheden geltomen. Een r 'fi- cië'e verklaring bracht d° restterug. Wilt U even noteren, dat de administratie en de re dactie van de Vrije Alk maarder, Ridderstraat hoek Oudegracht tp Alkmaar met ingang van 1 Juli telefonisch uitsluitend bereikbaar zijn onder het nummer 3971. Een aantal Nederlandse vlieger-officieren heeft op het Binnenhof te 'sGra- venhage, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der militaire luchtvaart, onderscheidingen ontvangen uit handen van H.K.H. de Prinses-Regentes. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten ontving de majoor vliegerwaar- nemer J. N. Mulder de -«ilifaire Wil lemsorde. Prinses Juliana slaat majoor Mulder tot ridder. Verbluffend resultaat van een onderzoek En drie op de tien kunnen zeggen hoe de Eerste Kamer gekozen wordt De Nederlandse Stichting voor Sta tistiek heeft een onderzoek in gesteld naar hetgeen ons volk weet omtrent onze parlementaire instellingen. Eni ge uitslagen zijn ter beschikking ge komen en zij zgn in staat om onge veer 50% van ons volk meewarrlg. het hoofd te doen schudden. „Kunt U me ook zeggen, uit hoe veel leden de Tweede Kamer en 'uit hoeveel leden de Eerste Kamer be staat?" luidde de eerste beleefde vraag. Ziehier de totaal-som der ant woorden: 2e Kamer le Kamer (100 leden) *(50 leden) goed antwoord 58% 48% fout antwoord 12% 17% geen antwoord 30% 35% Nog moeilijker „Door wie worden de leden van de Tweede Kamer gekozen en door wie de leden van de Eerste Kamer?". De eerste vraag viel blijkbaar nogal mee om te beantwoorden, de tweede ging tallozen boven hun macht. Uitslag: 2e Kamer le Kamer (door het (door de pr. Ned. volk) Staten) goed antwoord 80% 30% fout antwoord 5% 32% geen antwoord 15% 38% Het percentage goede antwoorden blijkt bij de welgestelden, aldus te kent de Stichting voor Statistiek hier bij aan, steeds aanzienlijk hoger te liggen dan bij de minder draagkrach- tigen. Eveneens grote verschillen zijn er verder tussen de antwoorden van mannen en die van vrouwen, doordat de mannen beter op de hoogte zijn. ZIJ KUNNEN LOPEN.. Kort geleden zeide de ambtenaar van het O.M. in het arrondissement Breda in een requisitoir „als laatste waarschuwing" dat voortaan auto's van dronken automo bilisten in beslag zouden worden genomen of vernie tigd Dat is nu gebeurd met 2 Tilburgers. De ene kreeg 3 weken hechtenis en tien maanden ontzegging der rij bevoegdheid. De auto zal moeten worden vernietigd, De tweede werd veroordeeld tot drie maanden hechtenis, een jaar ontzegging der rij- bevoedheid en verbeurdver klaring van de auto. JALOERSE VROUW WILDE HAAR MAN DODEN Afn de Rotterdamse politiepost Mar- cöniplein meldde zich Dondei'daga- vond omstreeks elf uur een man, die hevig aan de hals bloedde. Het was een 49-jarige portier C. H., die door zijn 47-jarige vrouw uit minnennijd was aangevallen n.et een broodmes. De vrouw kwam zich enige minuten Jr'- '""ven. Zo bedraagt bij de vrouwen t' aantal goede antwoorden op de eerst ge noemde vraag voor de Tweede Ka mer 47% en voor de Eerste Kamer 38%. Samenvattende leert ons dit onder zoek, zo besluit de Stichting, dat slechts ongeveer de helft van ons volk weet, hoeveel leden de Kamers der Staten Generaal tellen; dat acht van elke tien Nederlanders kunnen ver tellen hoe de Tweede Kamer wordt gekozen en dat slechts drie van elke tien zulks ook van de Eerste Kamer kunnen. Een merkwaardige - npinllinj. ar vlak voor het tijdstip dat ons volk zich een nieuwe regering kiest! Binnenkort een pond vlees per persoon? Enige tijd geleden heeft minister Mansholt medegedeeld, dat men reke ning kon houden met een toekomstige verruiming van het vleesrantsoen. Het vakblad Vee- en Vleeshandcl spreekt, naar wij vernemen, nu de verwachting uit, dat over 14 dagen het rantsoen voor volwassenen van 4 op 5 ons zal worden gebracht Later, in de herfst waarschijnlijk, zal het rant soen het pond per maand nog met 1 ong overschrijden. Amnestie voor politieke delinquenten In verband met een bericht in een der couranten als zouden alle poli tieke delinquenten die tot een ge vangenisstraf van vijf jaar of minder zijn veroordeeld, bij het komende re geringsjubileum gratie verkrijgen, wordt van bevoegde zijde medege deeld, dat dit bericht van alle grond ontbloot is. Het staat nog geenszins vast, of, en in welke omvang, gratie zal worden verleend ter gelegenheid van he't a.s. regeringsjubileum. Zes jaar voor «Tante Bertha» De als Tante Bertha bekend staan de 51-jarige mevr. B M van der Hóf- Kooyman is gisteren door het Haagse Bijzondere gerechtshof veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met af trek van preventief en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van twaalf jaar. De eis luidde, tien jaar. Zij werd, zoals men weet, er o.m. van beschuldigd zich f 17.000 te heb ben toegeëigeifd, die de Joodse Ne derlander Jac. Smalhout voor de oor log in de zaak van verdachte's man had gestoken en wel nadat zij Smal hout in 1942 in handen van de Duit sers had gespeeld, Door de geboorte van de 'dochter Ju** echtcaav Vat! Andel-r-GppH- hatte-is het inwonertal van Arnhem officieel op 100.000 gebracht. Bom in kist cognac-flessen kon niet ontploffen zich zo spoedig mogelijk naar het hoofdkwartier van de Führer en slaag de er in opnieuw in het bezit te ko men van de bom. Von Schlabrendorff werd na de aanslag van 20 Juli 1944 aangehouden en heeft zijn redding slechts te dan ken aan de spoedige opmUs der Amerikaanse troepen, die hem bevrij den uit het concentratiekamp waar hij zijn terechtstelling afwachtte. Jonge officier vertelt van zijn ervaringen De jonge officier, die op 13 Maart 1943 een bom plaatste in het vliegtuig van Hitier, waardoor dit boven Minsk moest ontploffen, heeft tijdens het pro ces der „ministeries" te Neurenberg verhaald hoe het eerste grote complot tegen Hitier tot stand kwam en waar- doe. het mislukte. Als getuige ten gunste van Ernst von Weizsacker verklaarde Fabian von Schlabrendorff, schrijver van het boek „Men wilde Hitier doden" dat. hij, na reeds vroeg te zyn toegetreden tot het Duitse verzet, zelfs in Engeland con tact had gekregen met Churchill. Als leiders van de antie-Hitler-beweging noemde hij generaal Ludwig Beek en de burgemeester van Leipzig, Görde- ler. Op 13 Maart '43 Op 13 Maart 1943, toen de Führer zich uit zijn commandopost van de le gergroep centrum naar zijn hoofdkwar tier in Oost-Pruisen zou begeven, plaat ste von Schlabrendorff in het toestel ven de Führer een kist cognacflessen waarin de bom was verborgen. De grote koude in de streek stelde evenwel de ontstekingsbuis buiten werking, zodat het toestel niet bon ontploffen. De jonge officier begaf LAWNTENNI8 FALKENBURG WON WIMBLEDON- TOURNOOI De Amerikaan Falkenburg won de finale herenenkelspel- in het tournooi te Wimbledon door de Australiër Bromwich met 75, 06, 62, 36. 7—5 te verslaan. AANHOUDEND KOEL WEER Vrij zwaar bewolkt met slechts hier en daar nog een onbetekenend buitje. Afnemende, maar langs de wadden eilanden aanvankelijk nog vrij krach tige wind overwegend tussen West' en Noordwest. Aanhoudend koel weer, Regelingen van Marshall-hulp nader vastgelegd Een bilaterale overeenkomst tussen de Ver. Staten en Nederland, het doel van de aan het Marshall-plan deelnemende landen en de V<.r. STn ten en de verhoudingen waarbij de Amerikaanse steun de Europese span ningen zal aanvullen, vastlegt, is te Den Haag ondertekend door de Ameri kaanse ambassadeur in Nederland, dr. Herman Baruch en onze minister van Buitenl. Zaken, mr. G. W. C. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Dr. Baruch wenste onze minister geluk met de ondertekening en deze dankte de ambassadeur. Hij noemde de ondertekening een historisch ogen blik en de overeenkomst een stevige basis voor de deelneming van Neder land aan het Marshall-plan. „Ik zou u willen verzekeren, dat het Nederlandse volk het zijne zal bij dragen in de uitvoering van dit grote plan in het volledige besef, dat de ontzaglijke opofferingen van het Ame-rikaanse volk voor de gemeenschapp elijke overwinning en'thans voor dewederopbouw van de landen van Eur opa alleen geëvenaard kunnen wordendoor de vaste wil van de steunontva ngende landen om deze unieke gele-genheid zo goed mogelijk te benutten", aldus onze minister. Knoeier misbruikte vrouwelijke charme.... En lichtte talloze hoeren op In West-Brabant is een grote knoei erij met „spaarbrieven" ontdekt. Een verzekerings inspecteur werd achter slot en grendel gezet; hij had enige jongedames in dienst, die hij met veel sussec naar de boeren stuurde om z.g.n. spaarbrieven te nemen. Zonder medeweten van de slachtoffers werden de bedragen der spaarbrieven ver hoogd. Als zij protesteerden werden zij j,geschorst" en het geld kwam in de zakken van de verzekerings inspecteur, die zich ingenieur noemde Ingenieus was zijn bedrijvigheid wel. Maar blijkbaar toch niet in voldoen de mate. Czardas - vorstin werd bestolen Avondkleding, diadeem en kaplaarzen verdwenen.... Na afloop der laatste voorstellingen van de Czardas-vorstin, - door de re- sidentie-operet'e in de Hacgse Ko ninklijke Schouwburg gegeven, werd de koffer van de hoofdrolvertolkster mevr. Dany van Melzen-Zonewa ge stolen uit de gesloten auto, die op het Tournooi-veld geparkeerd stond. In deze koffer bevonden zich o.a. de avondcape en avondjaponnen, een dia deem, die een persoonlijk aandenken was aan een bekende Deense kunste nares, een volledige schminkdoos, alle toebehorende aan de Czardas-vorstin, benevens de rode kaplaarzen, eigen dom van de jeugdige Kitty Knappert. De auto werd na de diefseU door de onbekenden wed.r met een sleu tel op slot gedraaid. Bevestiging der afspraken De inhoud van deze overeenkomst sluit nauw aan bij de Amerikaanse wetgeving enerzijds bn bij de op 16 April 1948 te Parijs ondertekende con ventie nopens Europese economische samenwerking anderzijds. De bilaterale overeenkomst kan der halve beschouwd worden als een ver klaring van Nederlandse zijde tegen over de regering van de Ver. Staten, dat Nederland de verplichtingen op zich neemt, die.het reeds heeft aan gegaan in het Europese verdrag van lfl April 1948. Daarnaast bevat de overeenkomst enige bepalingen die 'n nadere uitwerking van het reeds over- eengekomene betekenen. Dit slaat o.a. op óe besteding van de tegenwaarde in guldens, die ontstaat door het leve ren van goederen door de Ver. Staten in de vorm van „granlts". Grondstoffen voor Amerika Voorts bev%t de overeenkomst nog een artikel over de toegang tot grond- De™ ïtfe der fa n dse "r e gër i n g zal de overdracht aan de Ver. Staten van Amerika van grondstoffen en mate rialen, afkomstig uit Nederland, voor voorraadvorming of andere doeleinden vergemakkelijken, welke grondstoffen en materialen de Ver. Staten behoeven als gevolg van tekorten of potentiële tekorten in hun eigen hulpbronnen en dit tegen redelijke verkoopsvoorwaar- den. Afgesproken werd, dat terzake na dere overeenkomsten zullen kunnen worden gesloten. De overeenkomst be valt verder bepalingen over haar toe passelijkheid ten aanzien vajf de over zeese gebiedsdelen, alsmede bepalin gen over de opzegbaarheid. Steun kan thans voortgang hebben Door het sluiten van deze overeen komst kan de Amerikaanse hulpver lening aan Nederland voortgang heb ben. De Amerikaanse wetgeving bevat n.1. een bepaling waarbij de Ameri kaanse administrateur alleen gemach tigd wag hulp te verlenen voor een periode van drie maanden. Daarna zou de hulpverlening alleen kunnen plaats vinden wanneer een bilaterale over eenkomst zou zijn afgesloten. De hier- beüoelde termijn van drie maanden zou op 3 Juli 1948 verstrijken. De inhoud van de bilaterale over eenkomst is voor alle deelnemende landen aan het Europese herstelpro gramma vrijwel gelijkluidend. Marshall belegde een persconferentie Militaire hulp der V.S. aan de Vijf op T program Van Moskou vraagt Amerika elf milliard dollar In een persconferentie, die de mi nister van Buitenl. Zaken der Ver. Staten, Marshall, belegde n.a.v. het conflict om Berlijn, deelde hö mee dat plannen in voorbereiding waren over de kwestie van militaire steun van de Ver. Staten aan de vijf W.-Europese landen. De besprekingen zullen door de ambassadeurs worden gevoerd en zodra in onderling overleg een datum Is vastgesteld, zal deze worden bekend gemaakt. Over de aard van de maatregelen, die de Ver. Staten denken te nemen met het oog op de toestand in Berlijn wilde Marshall niets zeggen. Hij deel de slechts mee, dat zijn regering „zich ernstig bezig" hield met de ontwik- Marshall kondigde voorts aan. dal de Ver. Staten van de Sovjet-Unie 3 ijsbrekers en 28 marine.vaartuigen te rugvragen welke tijdens de oorlog in het kader van de lend-lease aan Rus land toegewezen werden. Voorts vraagt Amerika vergoeding voor het gebruik van patenten. In totaal wordt voldoe ning van de verplichtingen ten be drage van H geëist. IDYLLE IN WIT Op de Driehoeve onder de gemeente Haaren (N. Br.) heeft men een zeldzame na- tuurspeling in de vogelwe reld "ontdekt, n.1. een zwa- luwenpaar, dat geheel wit is. Samen heben ze een nestje gebouwd. Dhr. van Bextel, conservator aan het natuur historisch museum in Til burg, noemde 'n witte zwa luw een zeldzaam verschijn sel nog zeldzamer is een Albino-zwaluwenpaar. Wat de leek zich misschien af vraagt is, of ze samen in staat zullen zijn zomer te maken. onze kleine tovenaar. Robertson wil Sokolofsky ontmoeten Hillegomse vrachtauto passeerde zonale grens De Britse militaire gouverneur in Duitsland, generaal sir Brian Robert son, heeft de Sovjet-maarschalk Soko lofsky een brief doen toekomen, waar in hij zich bereid verklaart hem te ontmoeten teneinde de mogelijkheden te bespreken van heropening van het verkeer tussen Berlijn en de Weste lijke zones. Ondertussen lopen geruchten, dat de autoweg HelmstedtBerlijn weer open gesteld zou worden, zij het onder strenge controle op Westmarken. Wel is een vrachtauto uit Hillegom gepas. seerd het eerste voertuig uit het Westen sinds de sluiting der grenzen! maar deze wa& geladen met groente, ten dele bestemd voor Russische res taurants. Vage berichten als zouden nadien nog meer wagens gepasseerd zijn, konden niet bevestigd worden.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1