De man in de Straat Lopende vuurtjes Vandaag zagen wij de ijscoman. Hij staat daar rustig achter zijn witte kar retje zijn klanten en klantjes af te wachten. Hij is een van de weinige mensen, die he»t ook van de kleine klanten moet hebben. In de winkelstraten waar moeders me't hun kinderen inkopen doen, heeft hij het druk. Bij het winkelen kan er wel een ijsje overschieten! En op een warme zomer middag hollen de kinderen naar moeder om een dubbeltje voor een ijsje te halen. Vroeger kochten we ook ijsjes voor een of twee cent. Toen zongen de kinderen van Jacob Hamel „Ja hij heeft lekkere wafels van drie, van Wijf. van tien. Met zoveel ijs er tussen, een pond wel haast misschien". Die tijd is voorbij. Tegenwoordig moet het meestal een dubbeltje zijn. Hij krijgt het als een kostbare schat uit kleine kleverige knuistjes in zijn hand geduwd en jeeft extra dikke wafels, al zit er dan geen pond in. De ijs- man heeft een warm hart. Hij kent zijn klanten zo wel. Hij staat daar dag in dag uit met zijn karretje en, magce belangstelling voor zijn heerlijk heid dan op warme dagen extra groot zijn, ook bij koud en guur weer zijn er altijd nog wel kinderen en ouderen, die een wafel komen halen. We zou den ons het leven zonder deze „man in de straat", niet voor kunnen stellen agenda Bioscopen:A.B.T.: „Op hoop van zegen" met Mevr. de Boer-van Rijk, Frits van Dongen, Cissy van Benne- kom en Jan van Ees. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Toegang 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: „Dark Com- mand" met Walter Pidgeon, John Wayne en Roy Rogers. Voorstellin gen dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 eri 9.30 uur. Toegang 18 jaar. .HARMONIE": „Miranda" met Goo- gie Withers, Griffith Jones, Yvonne Orven en Jonia Holm. Voorstellin gen als bij Cinema Americain; Toe gang 18 jaar. VICTORIA: „Spionnage in -New- York" met Georg Brent, Ilone Massey en Basil Rathbone. Voorstellingen als bij Cinema Americain. Toegang 14 j. Zondag. MUZIEKTüTN 19 30 uur Concert Postharmonie. Inzameling i lauunaal lulücbhjk Stadgenoten, Gaarne wil ik door een persoonlijk woord Uw bijzondere aandacht vesti gen op een inzameling, welke in de komende maanden overal in de lande gehouden zal worden. Het ligt in de bedoeling om aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van Haar 50-jarig Regeringsjubileum als nationaal huldeblijk van de Neder landse bevolking in al haar geledin gen een fonds aan te bieden, waarvan de gelden met toestemming van H.M. Bullen worden aangewend ten behoeve van de kankerbestrijding. Ik twijfel er niet aan of deze be stemming heeft de volle sympathie van de gehele bevolking. Een ieder Bal de gelegenheid willen aangrijpen Om door het schenken van een bij drage mede te werken, de inzameling tot een zo groot mogelijk succes te doen worden en daardoor zijn aan hankelijkheid aan H. M. de Koningin te betuigen. Laat een ieder zijn dank voor het vele goede, dat tijdens de regering van H. M. tot stand kwam en voor de steun die Zij voor ons geweest is tijdens de moeilijke jaren van de bezetting, om- Betten in een daad en een bijdrage geven. Deze bijdrage kan bestaan uit het kopen van een jubileumspeldje voor f 0.50, doch ik hoop dat velen een veelvoud van dit bedrag zullen stor ten op girorekening no. 17410 van de Nederlandse Middenstandbank. kan toor Alkmaar onder vermelding „Ten gunste van Comité Alkmaar Nationaal Huldeblijk". Moge iedere ingezetene in de ko mende maanden getooid zijn met het Jubileumspeldje als uiting van zijn dankbaarheid jegens en zijn aanhan kelijkheid aan H. M. de Koningin en tevens als blijk van deelname aan. het Welslagen van de nationale inzame ling ten bate van de kankerbestrij ding. De burgemeester van Alkmaar, w.g. WYTEMA. BENOEMING BIJ DE RUKS- LANDBOUWWINTFRSCHOOL Bij beschikking van d' minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- Biening is benoemd tot leraar in vaste dienst bij de Rijkslandbouwwinter- Bchool te Alkmaar de heer J. C. Mul ler. te rekenen met ingang van 1 September a.s. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het examen schei kundig ingenieur onze plaatsgenoot de heer A. P. van Amstel. Burgemeester Wytema beschermheer van Orpheus 1- tr_jin .:.h gaarne bereid verklaard, 't bescherm heerschap van het Aikmaars Mannen koor „Orpheus" op zich te nemen. Het is bUna traditie geworden dat de burgemeesters van Alkmaar be schermheer van dit koor waren. Vóór mr. dr. Wytema was Jhr. mr. van Kinschot beschermheer. Op 22 Augustus a.s. zal het koor voor de radio optreden en wel van 17.15 tot 17.30 uur voor de VARA over Hilversum II. Jubileum en afscheid Gistermiddag werd in een der zalen van het Victory-hotel een receptie ge houden ter gelegenheid van het 40- jarig jubileum (fen tevens afscheid) van de directeur der Hoornsche Bank de heer A. van den Elburg. De heer Van den Elburg is tljans benoemd tot commissaris van deze bank. De receptje werd druk bezocht en onder de aanwezigen in--de smaakvol versierde zaal, met vele prachtige bloemstukken, merkten wij op: de ge delegeerd-commissaris v. d. Hoornsche Bank, mr. W. P. Kessler, de president -commisgaris de heer G. Hennus en een aantal commissarissen, o.w. de vroegere directeur, de heer Meyer en de oud-president van de Arrondisse mentsrechtbank, mr. A. M. Ledeboer. Vele figuren uit de zakenwereld maakten eveneens van deze gelegen heid gebruik, om de jubilerende en scheidende directeur en diens echtge note de hand te drukken. Vergadering A.R. kiesvereniging De heer Stapelkamp over Indonesië en de sociale politiek KLEUTERONDERWIJS Op het gebied van de onderwijsver nieuwing is veel te doen. Ook het kleuteronderwijs vraagt onze aandacht Het was een goede gedachte vatt de Bond van Onderwijzeressen bij Kfet Voorbereidend Onderwijs, afdellhg Alkmaar, mej. T. Langeraap, inspec- uit te nodigen. Gisteravond sprak zij in Paviljöen „Kinheim" over het onderwerp: „Van de oudere naar de meest moderne werkwijzen op het gebied van het kleuteronderwijs". Een lange tijd wist zij een groöl ge hoor te boeien met haar interessante, duidelijke uiteenzetting over het kleu teronderwijs en de vernieuwingen, die op dit gebied ingang hebben gevonden. Voor een matig bezette zaal opende de voorzitter, de heer G. J. Hoytink, de gisteravond gehouden bijeenkomst van de A. R. Kiesvereniging. Na het zingen van een psalm en voorlezing van een Schriftwoord, gaf spreker het woord aan de heer A. P; Stapelkamp, lid van de Tweede Kamer, die zich keerde tegen de „Indië-politiek van dit kabinet". De spreker gaf een re sumé van de ramp. die een breuk NederlandIndonesië zou veroorza ken. Beide landen hebben elkaar no dig. Nederland zonder Indonesië wordt een pauperstaat, aldus spr. en Ameri ka maakt zich klaar om de taak van Nederland'over te nemen. Er zou een massale werkloosheid ontstaan. De A.-R. partij, zo ging spr. ver der, moet hier optreden' om de sociale wetgeving te ontplooien. Vele sociale wetten zijn door onze partij tot stand gekomen. Spreker wees in dit ver band op Talma. „Minister Drees voert verbeteringen door, maar laat het bedrijfsleven de kosten betalen". Ook minister Liefrink werd door spr. becritïseerd. „De A.-R. Partij is geen partij van de reactie, maar een sociaal vooruit strevende. Onze partij is geroepen mede te werken aan verbeteringen van de toestand dei* arbeidersklasse", aldus spr., die wees op Engeland en Rusland, waar de almachtige staat al les regelt. „Daar is de arbeider eigen lijk een slaaf. De A.-R. Partij houdt rekening meb de verordening Gods!" aldus spr. Naar aanleiding van een vraag van Mej. Dieleman zei spreker, dat Ne derland ook voor de ethische belan gen van Indië moet opkomen. In de pauze werd een rede van het Kamerlid de heer Schouten, door de radio uitgesproken. De volgende spreker, 'G. v. Rij, had tot onderwerp genomen het thema „Vrijheid of slaverpij". „Bij deze ver kiezing gaat het behalve om Indië, ook om de economische toestand van ons land en het communisme" aldus spreker, die het gevaar van hét com munisme voor land en volk schetste. Vaderland en gezin zouden verdwij nen, de kinderen aan de Staat toebe horen. Volgens spr. maakt Rusland zich klaar voor een oorlog. De voorzitter sloot met gebed. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN Rozekruisers Genootschap Oudegracht 114, Tempeldienst om 10.30 uur spr. de heer M. Hos. RECTIFICATIE ZONDAGSDIENST ARTSEN. In plaats van dr. Gransbergen zal dr. Kolk, Geestersingel 38, tel. 2017 Zondag a.s. de Zondagsdienst waar nemen. Slechts enkele voordelen hebben wij U genoemd, wat met de nieuwe Philips platen wisselaar is te bereiken. Er is echter nog veel meer. Laten wij U dit eens demonstreren. Dagelijks aan de zaak. Zonder enige verplichting Uwerzijds. 't is fenomenaal bij FA. GEBR. KAAL Alkmaar Houttil 52 Tel. 4374 Gaat U de volgende week ook met vacantie? Nou 'het is te hopen, dat het weer beter wordt. U loopt natuurlijk de hele week al te mopperen. Ja het is triest. Weet U waar het gister koud was? Boven op de Waagtoren. Het aantal bezoekers was er echter niet minder om. Dat zal de heer Visser, die de in gang bewaakt U wel kunnen vertellen Maar bovenhu, wat een gure wind speelde er om die toren. De heer Bourgonje, die daar toekijkt of de bezoekers wel gauw genoeg plaats voor anderen maken, had zijn pet vastgebonden. Nee. klaagt U maar niet te hard. Ik geef het U te doen, zo hoog in de de lucht een paar uur lang boven op de*ballustrade van de Waagtoren te zitten. In het Verdronkenoord nee, dit maal geen vertelseltje over kinderen die daar in het water gevallen zijn.. werden gehaald, bleef de jongen vast houden en even later hing hij ver schrikt spartelend enige meters in de lucht. De beambte in het seinhuis zag het gevaar onmiddellijk in en hy zorgde ervoor, dat de kleine luchtreiziger weer op de begane grond kwam. Om dergelijke malle fratsen af te Io- reu. heeft-ie een pakje op zijn broek gekregen. Donderdag gebeurde er iets bij de tunnel aan de Bergerweg, dat veel er ger was. Een 40-jarige dame kwam, toen zij daar van haar fiets wilde stappen lelijk te vallen. Aan het bureau van Politie moest zij aan 'haar linkeroog, waar een bloe dende wonde was ontstaan .worden verbonden. Zij is onder verdere be handeling van haar huisarts gesteld. Denk nu niet. dat de politie niets anders doet, dan gewonde mensen hel- Door Straten en Buurtjes in het Verdronkenoord worden snoek baarzen gevangen. En geen kleintjes. Ik zag iemand, die zo'n beest met de duimstok namat. Acht en zeventig centimeter maar liefst. Daar zijn de stekelbaarsjes in de Oudegracht maar baby-visjes bij. 's Avonds moet je die snoekbaarzen in Verdronkenoord zien zwemmen. „Ze jachten dat het een lieve lust is" zei een hengelaar vanmorgen. Dat was me Vrijdagmorgen toch ook weer wat bij de spoorwegovergang van de Bergerweg. Omstreeks twaalf uur waren de bomen gesloten en voor de lange rij van wachtende auto's en fietsers stond een kleine jongen met zijn beide armen over de bomen ge leund, naar de rangerende locomoti- ven te kijken. Toen de bomen omhoog pen. Nee, als het nodig is, worden er ook klappen uitgedeeld. En dat was nodig. Een Alkmaarse kapper werd geverbaliseerd, omdat hij sigaretten zonder bon verkocht. Ook enige ko pers waren erbij. En dan was er nog een manufactu- rier uit onze stad die overhemden zonder punten verkocht. Hij kreeg ook een proces-verbaal en de overhemden werden in beslag genomen. We zijn er nog niet. EeivAlkmaav- der. die alle distributiebescheiden van zijn uit acht personen bestaande ge zin had verkocht (hoe bestaat het-) ging ook op de bon. Alle distributie bescheiden. Jongejonge Maar enfin laten we hopen, dat het goed weer is tijdens het weekend, en.... tijdens Uw vacantie volgende week. Veel plezier! De kaasmarkt V.V.V. „Alcmaria" op slap De duizenden vacantiegangers, die de badplaatsen in de omgeving van Alkmaar bevolken, hebben in de af gelopen week niet van strand en zee kunnen genieten. Nog erger zelfs het weer was zo abnormaal slecht, dat zij nauwelijks een wandeling in de duinen en bossen konden maken. Ook gistermorgen sproeide een fijne motregen uit de pijlsnelle wolken uit het Noord-Westen over dorp en stad en om tien uur zag het er naar uit. dat de drukte op de kaasmarkt veel geringer zou zijn. dan op vorige Vrij dagen. Oni half elf bleek, dat het met die drukte nogal mee vio' Van alle kanten k men de bezoe kers toegestroomd. De buitenlandse gasten moesten de kaasmarkt zien, de pensiongasten uit de omliggende plaat sen bleven niet graag nog langer^bin- nen zitten en de schoolreisjes konden op het laatste ogenblik ook niet meer verzet worden. En gelukkig de hemel klaarde op en het bleef de gehele morgen droog. De wind was echter guur en dat was jammer. SPELDJESVERKOOP Op een van die gure.plekjes, naast CINEMA AMERICAIN „DARK COMMAND" In de Cinema draait deze weck een film vol spanning en sensatie. Van het begin tot einde wordt de toeschouwer geboeid door de aaneenschakeling van vecht- en schietpartijen. Het verhaal handelt in de tijd, dat Amerika ge teisterd werd door de burgeroorlog tussen de Noordelijke en Zuidelijke Staten. Walter Pidgeon vervult hier de rol van een kalme cowboy uit Texas, die in Kansas terecht komt, waar hij, ondanks het feit, dat hij kan lezen noch schrijven, het baantje van MarShall krijgt en zo dus geroepen wordt de wet te handhaven. Hij doet dit ten koste van alles, zonder daarbij ook maar iemand te ontzien. Het kost hem zelfs het meisje, van wie hij houdt. Zij trouwt met een ander, die iater een grote bandiet blijkt te zijn, en de gerechtigheid vindt haar Wild west oplossing. Daarbij hóórt een hai-py ending. In het voorprogramma draait we reldnieuws en een aardige tekenfilm. Prachtig is het filmpje: „Lente in de Zwitserse Bergen". VICTORIA THEATER ren- Maar er door heen is het verhaal geweven van een spionnagebende die er op uit is om' met sabotagedaden te verh:nderen dat Engeland de vliegen de fokten op tijd krijgt. Een spionne ■toont haar geraffineerde natuiir. Zij probeert het hart te veroveren van een spion van de tegenpartij en slaagt ten dele. Maar op het laatste nippertje O! ti rapt de man aan de dood. Zyn collega, de zgn. muziek-recent, weet op zijn eigen houtje er achter te ko men waar de bende zich bevindt, en samen lossen ze het raadsel op. Dat de minst sympathieke personen gan 't einde ontmaskerd worclen en de ge liefden elkander vinden spreekt haast vanzelf, maar hoe dit. in zijn werk gaat verklappen we hier niet. Een uitgebreid voorprogramma met enkele uitstekend geslaagde opnamen van de TT-race in Assen en een aar dige reclamefilm over het wassen van haar onder de reportages van binnen en buitenland. ALKM. BIOSCOOP THEATER van zegen" van deze schrijver. Hoewel het reeds een oude is, toch boeit deze film nog van begin tot eind We zien het leven van de Schevening- se visserg en hun stry'd op, het water, waarbij ze de vangst van het zeeban ket soms met hun dood bekopen. Mevr. de Boer—van Rijk speelt de prachtige rol van de oude Kniertje, die haar man en vier zoons op zee verliest. Verder gaven Frits van Dongen. Cissy van Bennekom en Jan van Ees subliem spel. Prachtige zeeopnamen zijn er ook in deze film te bewonderen. Voor liefhebbers van dit genre een film, meer dan waard om te gaan zien. Vooraf interessant binnen- en bul- tenlards nieuws. HARMONIE THEATER SPIONNAGE ES' NEW YORK Wanneer de vrouw in het spél komt dan is het meestal de liefde die een woordje meespreekt, maar in deze rol prent is de vrouw ronduit gevaarlijk. Deze spionnagefilm, die zich afspeelt tijdens de laatste oorlog, brengt weer het beeld van verschrikking naar vo- „OP HOOP VAN ZEGEN" Wie denkt bij het horen van de naam Herman Heyermans niét aan zijn beroemde boeken: „Droomkonink je" en „Vuurvlindertje"? Deze week draait ln het ABT een film, bewerkt naar het bekende en vaak gespeelde toneelstuk „Op Hoop MIRANDA Het zal voor scenarioschrijvers wel eens moeilijk zijn iets origineels te be denken. Deze film is wel zeer uitzon derlijk. Wat. als het u eens overkwam een reuze-schelvis aan de haak te 3laan; U werd naar de bodem van de zee getrokken en in plaats van in schelvisogen keek u in de liefelijke blauwe ogen van een wonderschone zeemeermin? Zoe iets gebeurt natuurlijk niet elke dag en Griffith Jones keek er ook wel enigszins vreemd van op. De armen van een zeemeermin bleken overigens zacht en teder te zijn en Griffith Jo nes vond het zoet hierin te rusten. De wonderlijke eis van deze zeemeer min, eens het leven in een grote stad te willen meemaken, bracht dol-ko- ir.ische verwikkelingen. Het „vissig geval" maakte zoveel mannen het hoofd op hol. dat ze maar besloot het zilte nat weer op te zoeken. Het ge heel: een wel amusante, doch niets zeggende film. Vooraf uUgebreide journaals. Een leuk filmpje waarbij het publiek wordt uitgenodigd bekende Engelse songs mede te zingen en een filmpje met prima piano-soli van de bekende pianist Chariey Kunz. RUSTENDE JAGER, BERGEN. „IT 'S A. WONDERFELL LIFE („Mens durf te leven"). Deze film, waarin James Sftewart triomfen oogst, geeft 2 uur ontspan ning van het beste soort. Het doet denken aan Dirk Witte's liedje van de zelfde titel. Het geeft het leven van een tot wanhoop gebracht mens, die zelf moord wil plegen.... maar tenslotte tot de conclusie komt. dat men rijk kan zijn, terwijl men geen cent bezit. De Herald-American te Chicago schreef over deze film: „Een grandioze film voor het va- cantie-seizoen. We jijn er van over tuigd, dat een ieder, die de film ziet, er nog héél lang aan zal denken. De creatie van James Stewart is groots." de ingang van het Waaggebouw stond het tentje met de speldjes van hét nationaal "huldeblijk, het fonds van de Kankerbestrijding. Het personeel van het Vicfory-hotel en enige dames heb ben weer eens flink hun best gedaan om de speldjes aan de man te brengen en we geloven dat hun resultaten niet gering zijn. Gering ja, dat was de aanvoer van kaas. Er was ditmaal slechts 26.900 kilo, t.w. 9 stapels fabriekskaas k t 78.50 per 50 kilogram en 7 stapels boerenkaas a f 79 per 50 kilogram. NAAR BERG EN BOS Dezer dagen heeft de directie van V.V.V. „Alcmaria" zich mét een schrij ven gericht tot haar leden. Van 5 Juli tot 21 Augustus wordt in Berg en Bos te Apeldoorn, in verband met het Jubileumjaar van H.M. de Koningin een nationale bloemententoonstelling georganiseerd en de V.V.V. „Alcma ria" heeft haar leden uitgenodigd, de ze expositie te gaan zien. Het ligt in de bedoeling, op Woensdag 28 Juli met een extra dieseltrein van Alkmaar rechtstreeks naar Apeldoorn door te reizen. V.V.V. „Alcmaria" heeft een aar dig boekje over Alkmaar (als Vic torie-stad, kaasstad en woonstad) uitgegeven. Men vindt er beknop te, duidelijke beschrijvingen vaa de historie van de stad, wetens waardigheden over de kaasmarkt en een uiteenzetting van de lig ging van Alkmaar. Het grootste gedeelte van het boekje wordt in beslag genomen door vele foto's van de mooisté plekjes van Alkmaar. Het is le zenswaardig en keurig uitgevoerd. Industrie - flat Enige tijd geleden is te Alkmaar door de Kamer van Koophandel de moge lijkheid geopperd, 'n z.g.n. „industrie flat" te bouwen. De Kamer heeft naar aanleiding van dit plan driehonderd bedrijven aangeschreven, of men beschikte over voldoende bedrijfsruimte en zo niet, of ze er dan in principe toe bereid zouden zijn, deel te nemen aan deze In stelling. Thans blijkt, naar de Kamer ons mededeelt, dat zeven en twintig bedrijven van industrie, ambacht en groothandel, te kampen hebben met een te kort aan ruimte. Stuk voor stuk worden nu deze firma's bezocht om mogelijkerwijs tot een overeen komst te geraken. Indien de belangstelling voldoende is, zal er echter nog geruime tijd over heen gaan, voor men tot het bouwen van de flat over kan gaan. Rijk, gem. en Herstelbank moeten hun toestem ming hiertoe verlenen en zo zal het, naar men ons mededeelt, nog zeker één anderhalf jaar' duren, voov meii de eerste spade in de grond kad steken.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2