KORT maar KRACHTIG Onze jeugd ook dit jaar weer actief als oogsthulp HandeAcL juaA ye£eden HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Oom Rob blijft Beste jongelui! In de brieven, die ik ii\. de afge lopen week van jullie sntving, schre ven verschillende kinderen my, dat Zö dachten, dat de Kinderkoerier nu niet meer in de krant kwam en dat ikzelf ook zou verdwijnen. Dat heb ben ze echter allemaal mis! Iedere week ik heb het verleden week ook ia-d' Kinderkoerier gezet zal jullie jeugdhoekje in de krant komen Ook zal ik vragen beantwoorden en alle kinderen, die mij-schrijven, wan neer zij jarig zijn, in de Kinderkoe rier feliciteren. Alleen zal gedurende de zomermaanden geen prijsvraag of puzzle in ons hoekje staan, omdat Jullie allemaal vacantie hebt of geen tijd hebt orp moeilijke raadsels op te lossen. Maak je dus niet onge rust; de Kinderkoerier en Oom Rob blijven allebei! Postzegelactie gaat door Met de verzamelactie van postzegels gaat het nog steeds naar wens. Elke dag weer krijg ik enveloppen met ge bruikte zegels voor de t.b.c.-bestrg- ding. Gerard Bobeldijk, die vroeger in Lutjewinkel woonde en nu in Den Dolder, is me zelfs niet vergeten en ook van hem kreeg ik een mapje met postzegels! Gerard, hartelijk dank en ik ben big, dat je ook nu nog de Kinderkoerier leest! De vol gende hoeveelheden zegels kwamen deze week bij mij Jjinnen: Van de kinderen der O.L;S. te Bergen, die tussen de middag „overblijven" 1500, W. J. te Schagerbrug 1000; R. Di derick, Schoorl, 900; Do de Geus. Alkmaar, 600; Gerard Booeldijk. Den Dolder, 362; Jan en Nanne Be- nit, Winkel, 250; Jaap Benit, Win kel, 250; Stijnie en Tije Benit. Win kel, 250; Christien Schipper, Wierin- gerwerf, ,230; "Suze Verblaauw Wie- ringerwaard, 112; Gerda Wit, Nieu we Niedorp, 100; Betsy en Elly Pip ping. Alkmaar, 100; Marietje Tols- ma. Sint Maartensbrug 50. Gok al is het nu zomer; natuurlijk gaan we door met het verzamelen ▼an onbeschadigde, gebruikte post zegels voor de bestrijding van de t. b.s. Zendt ze aan Oom Rob, Postbus 3, Schagen. Wie er jarig zijn Twee van mgn vriendinnetjes zijn mo',rren jarig en allebei worden zij Klets, klats, klats I Hansje wandelt door het slik, Klets, klats, klets; In zijn handen kleeft een lik, Klets, klats, klets! Op zijn jasje zit een klodder Van de allerfijnste modder! Klets, klats, klets! Toen moest Hansje In het bad, Plets, plats, plets! Moes zei: „En nu laat je dat!" Plets, plats, plets! En Paps bromde: „Nog een keertje! En 't gaat op je broek, meneertje: Klets, klats, klets!" Ingez. door Trinie Nobel 12 jaar. Dat is even toevallig! Ik geloof stellig, dat zij elkaar niet ken nen en nog minder ooit eens van el kaar gehoord hebben! Is 't niet zo? Het zijn: Marietje Tolsma, Rutgeweg D15, St. Maartensbrug, en Trinie Nobel, Nieuweweg C17, Nieuwe Nie dorp. Van harte gefeliciteerd met jul lie verjaardag, hoor! Ik hoop, dat jullie morgen een gezellige dag zult hebben enveel cadeaux krijgt! Zqu het misschien niet aardig zijn, wanneer jullie met èlkaar gingen corresponderen? Marietje Tolsma woont heel mooi in het Kloo3terbos, schrijft ze mij. Vooral in de zomer is het daar heerlijk! Als morgen Je vriendinnetjes komen, dan kunnen jullie heerlijk in 't bos spelen, Ma rietje! AAN HOKIPOKI Hartelijk dank voor je briefje! Je tekening was aardig, maar ik kan die jammer genoeg niet plaatsen in de Kinder koerier! Fijn, dat je zo'n goed rapport hebt! Bedankt voor je raadsels, maar ook die kan ik nu niet plaatsen, daar de raadselrubriek in de Kinderkoerier momenteel stop staat. Het is nu vacantie, begrijp Je? Tot schrijfs en de hartelijke groeten ook voor alle andere jongens en meisjes van de Kinderkoerier van OOM ROB „BEZOEKERS" STALEN NET ZO LANG DAT HUN BÜIT BIJNA ZONK In de vluchthaven te Bruinisse ligt nog altijd het voormalige Duitse Rode Kruis-vaartuig Z.R. 10, de ex- logger i.Petryp en Paulus" uit IJmui- den: Het schip wordt dikwijls met een bezoek vereerd en daarbij wordt dan vaak iets meegenomen, dat nog bruikbaar is, een kraan, een afslui ter, een eind leiding enz. Dat men soms wel eens te ver gaat, bleek dezer dagen, toen men constateerde, dat het schip zinken de was. Door aanhoudend pompen, later met een motorpomp, heeft men het schip drijvende weten te houden en het lek, veroorzaakt door het ont vreemden van een buitenboordraan en andere onderdelen, later kunnen dichten. BESTRIJDING KINDERVERLAM MING IN BELGIE VER GEVORDERD Naar de Belgische minister van Volksgezondheid, Verbist, in de Se naat heeft verklaard, beschikt Bel gië ter bestrijding van de kinderver lamming thans over 12 stalen lon gen, waarvan drie van Belgisch maaksel zijn. Het Belgische model is handiger in de bediening en 40 procent goedkoper dan de Ameri kaanse toestellen. Naar de minister verder mede deelde, zijn thans onderhandelingen gaande over de vorming van een ge meenschappelijke „pool" van stalen longen voor de landen van West- Europa. Deze pool zou in geval van een epidemie onmiddellijk ter be schikking worden gesteld van het land, dat hierop een beroep doet. Rooinek en ik zijn buren geworden. Hoe dat komt? Dat zal ik vertellen! Zoals je weet stonden hij en ik ieder in een kool op de markt wat tegen elkaar te zwetsen, toen er een twee tal mannen op ons afkwam. De een had een platzijden petje op en de ander een Amerikaanse hoed, zo eentje, waar Buffalo Bill van ja loersheid tranen in de ogen had ge kregen. Ze kwamen een beetje wag gelend in onze richting en nou heb ik een klein beetje hekel aan wagge lende wezens, 'k Herinner me nog al te goed, dat een gans eens één van mijn mooiste staartveren uittrok. En wat de waggelende marktbezoekers betreft: zulke heren hebben door gaans veel te praten, doch om de bui af te duwen durven ze niet by moeder de vrouw te komen zonder een haantje voor de soep. Nee, ik lust ze niet en zij my te graag! Veel tyd om te overpeinzen kreeg ik niet, want samen met Rooinek werden we in een kussensloop gegooid, terwyi DE MELK IS VAN DE BON! Leveranciers en consumenten juichten, toen het bericht bekend werd, dat de melk voortaan zonder bon mag worden verkocht. Weg alle rompslomp van administratie, inlevering en weggeraakte bonnen. De melkboer steekt de vlag uit ik de hoed tegen de zgden pet hoor de zeggen: „Nou, Janbuur, dan is die rooie voor jou "en neem ik dat blauwe scharminkel!" Direct voelde ik me tot de man met de hoed aan getrokken, want of scharminkel nu een ander woord voor Adonis of Adolf is, dat weet ik niet, maar ik voelde me zeer vereerd. Over de lan ge reis in de kussensloop op de rug van de mannen, wil ik het niet heb ben. Later heb ik drie uur werk ge had om me te reinigen van de stank van Rooinek We werden tenslotte neergeworpen in een koestal, wat ik opmaakte uit de geluiden, die ik hoorde. Rustig zag ik in het halfduister Rooinek naast me zitten en keek hem eens aan.- Van angst en emotie had deze zijn Donderdag, tijdens de eerste dag van de Finse verkiezingen, heeft een record-aantal Finnen zijn stem uitge bracht. Overal heerste orde en rust en er traden geen storingen op. Zeven millioen Italiaanse arbeiders zullen 12 uur in staking gaan in op dracht van het Nationaal Vakverbond, als „eerste daad in ene week agitatie". De mijnenlegger „Willem van der Zaan" is uit Indonesië te Den Helder teruggekeerd. Twee aapjes waren aan boord: „Kaisie" en „C'nelia". In hun matrozenbaadjes hadden ze geen last van de kou. Prins Bernhardt heeft een bezoek gebracht aan het KN.I.L.-centrum te Nijmegen. maiskorrel stuk geknauwd en de restjes daarvan plakten opzg tegen zijn snavel aan. Omdat ik op dat moment toch niets anders te doen had. pikte ik deze kruimeltjes weg. Daar was Rooinek echter niet van gediend en die begint me daar een kabaal te schoppen, kuikens, kuikens, wat Is dat een zenuwachtig jong- haan! Van de weeromstuit begon ik me toen ook op te winden en weldra dansten we In het kussensloop over en langs elkaar heen! Alle wind eieren, wat een herrie! Een hond be gon te blaffen, de koeien loeiden, sno ven en sloegen en een vrouwspersoon hoorde ik boven alles uitgillen: „Een spook op de koegang! Een spook...!!" Hoewel we metershoge sprongen maakten, wist een onzichtbare hand ons te grypen. Janbuur nam Rooi nek mee en ik werd In een hok met ^cippen gezet Die hadden biyk- baar nog nooit een haan gezien, want Enfin, daarover een volgende keer! kozen Nederlandse burgers voor 'i eerst een Tweede Kamer Maar wie geen belasting betaalde mocht niet meedoen In Zwitserland, in Polen, in Para guay en In de Ver. Staten: vrgwel overal heeft men een afwekend kies stelsel. Ons parlement, dat we op 7 Juli zullen kiezen in verband met een Grondwetswijziging, bestaat uit honderd leden, in tegenstelling tot bjjna alle andere landen, waar het aantal volksvertegenwoordigers wis selt en bepaald wordt naar het be volkingsaantal. In Belgii heeft men één afgevaardigde op 40.000 Inwo ners, ln Zwitserland één op de 22.000. Wij hebben in vroeger jaren óók een dergelgke regeling gekend. Op elke 45.000 inwoners werd er toen één afgevaardigde benoemd en wan neer dit kiesstelsel niet door het hui dige vervangen was, zou onze Twee de Kamer momenteel om en nabg de 200 vertegenwoordigers tellen, dub bel zoveel dus als thans het geval is. Omstreeks 1890 is dit stelsel van 100 zetels tot stand gekomen en treden de leden van de Tweede Kamer om de vier jaar af. Sinds dat jaar ech ter is er nog heel wat aan ons te genwoordige kiesstelsel bygeschaafd voor het geworden is, zoals wg het momenteel kennen. Algemeen kiresecht Als sinds het jaar 1848 wordt de Tweed© Kamer rechtsstreeks door de burgers van Nederland gekozen. Toen kozen echter niet alle man nen en vrouwen, zoals thans. Nee, de vrouwen kwamen in het stuk niet voor en wanneer de heren der schep ping wilden kiezen, moesten zij eerst een bepaald bedrag aan de directe belastingen betalen. In het jaar 1887 werd dit stelsel vervangen door een byna algemeen kiesrecht voor de mannen, doch het duurde tot de grondwetsherziening van 1917 voor het werkelijk algemene kiesrecht tot stand kwam. De vrou wen mochten nog niet direct mee doen en naast de stryd rond de scho len en koloniën ontstond een actieve beweging voor vrouwenkiesrecht, die het politieke denken in die jaren sterk beïnvloedde. In 1919 kregen ook de vrouwen medezeggingschap in 's Iands zaken en tot 1940 bleef een Evenals in het vorig jaar zal ook deze zomer de Nederlandse jeugd de boeren helpen by het binnenhalen van de oogst. Wederom heeft de Ne derlandse Jeugdgemeenschap een ac tie ondernomen omvde Jeugd op deze wyze ln te schakelen by de voedsel voorziening. Oorspronkeiyk was het de bedoe ling, dat de jeugdorganisaties en eventueel groepen jongeren in school verband, het leger amateur-landar beiders zou vormen. Het vereiste aantal.van 2.000 werd echter niet bereikt als gevolg van het feit, dat de meeste jeugdorga nisaties reeds hun zomerprogram hadden opgemaakt. Er werden adver tenties geplaatst en weldra voegden zich by de duizend, die zich reeds via hun organisatie hadden opgegeven, nog 1.500 adspirant-landarbeiders, zo dat het vereiste aantal overschreden werd. Het N:J.G. is thans bezig het „surplus aan arbeidskrachten" (on geveer 500) af te achryven. OOK MEISJES OOGSTEN MEE Hoofdzakelgk heeft men de jonge mensen gekozen, die ook het vorig jaar bg het binnenhalen van de oogst hebben meegeholpen, zodat de ploeg, die nu by de boeren zal assisteren, reeds enige ervaring heeft van het werk. In totaal zyn er zeven jon genskampen en een meisjeskamp. Er hebben zich nameiyk 65 meisjes voor het werk gemeld. Alle kampen zgn in de Noordhoek van Noord-Holland. Hoofdzakelgk in de Anna Paulowna, In de Wieringermeer en op Texel. De oogstperiode duurt van 12 Juli tot 16 Augustus met het zwaarte punt in het tydvak 12 Juli tot 31 Juli. Er wordt in ploegen gewerkt, met dien verstande, dat na twee we ken landarbeid telkens een groep wordt afgelost door verse krachten. De jongelui hebben vry'e kost- en in woning. De maaltijden worden ge zamenlijk gebruikt in de kampen en de „amateurs" krggen bovendien nog het normale landarbeidersloon uitbe taald. regeling van kracht^ waardoor iede re Nederlandse man en vrouw op 25- jarige leeftijd actief kiesrecht had. Na de bevrijding van het Duitse juk werd deze leeftgdsgrens terug gebracht tot 23 jaar. In 't buitenland is de grens veelal 21 jaar en in som mige landen zelfs 18 jaar. In tegen stelling tot andere landen kennen w# de stemplicht, een stelsel, dat echter op de lange duur wel zal ve»- dwynen. Evenredige vertegenwoordiging Toen In 1917 het nieuwe kiesstel sel werd ingevoerd, bracht dat tal rgke wgzigingen mee: het districtc- stelsel verdween en maakte plaats voor een systeem van „evenredigs vertegenwoordiging". Volgens het districtenstelsel was ons land ver deeld in 100 districten, waarin steeds één candldaat gekozen werd. Hg moest daarvoor de absolute meerder heid (de helft plus één) behalen en wanneer dat niet gebeurde, vond een herstemming plaats tussen de twes candidaten, die de meeste stemmen hadden gekregen. Uit dit stelsel kwam voort, dat de stemmen van de minderheden ln een district waardeloos waren. M.a.w. het kon gebeuren, dat een party, die in het gehele land een groot aantal stemmen behaalde toch met bitter weinig zetels genoegen moest nemenj In het systeem der evenredige ver tegenwoordiging gaat geen enkele stem verloren, want alle stemmen van een bepaalde party worden by el kander opgeteld. Door het totaal uit gebrachte aantal stemmen door 100 te delen stelt men vervolgens de kies deler vast en elke/party krygt di rect zoveel maal een zetel als zij d« kiesdeler behaald heeft. Om het met een eenvoudig- voorbeeld te verdut delijlcen: stel, dat bij de komenda verkiezingen in Nederland 5.000.000 stemmen worden uitgebracht. D# kiesdeler is in dat geval 50.000. Heeft partg A 750.000 stemmen op zich. verenigd, dan heeft hy recht op 15 zetels. Natuuriyk komt het in de practijk voor, dat er een rest is na het verdelen. Deze resten zijn in tweede instantie beslissend by het verdelen van nog resterende zetels. Voor- en nadelen Het is wel duidelgk, dat ons hui dige systeem voordelen heeft en wel in de eerste plaats door het feit, dat elke uitgebrachte stem duideiyk waarde bezit. Noodzakelgk is het echter, dat er een partgwezen be staat, zoals wij dat momenteel ken nen. Nadelen zgn er ook: er kan een buitengewoon sterke partyversplin- tering uit voortkomen. Kleine be langengroepen immers kunnen pro beren een zetel te verwerven, zy hebben er slechts voor te zorgen iets meer stemmen te behalen dan de kiesdeler en er is een „eenmanspar^ tij" ontstaan: Komen zg er niet aan toe, dan zijn de stemmen waardeloos geworden. Sinds 1935 moeten de partgen, die 'n candidatenlijst indienen, bovendien per kieskring een waarborgsom stor ten. Zg zgn die kwijt, indien niet een bepaald aantal stemmen behaald wordt. De kwaal is na de oorlog be langrijk minder geworden, mèar vóór 1940 was de partgversplintenng in ons land ongezond sterk; we hadden zo om en naby 50 partijen en groep jes, die aan de verkiezingen deel namen Sinds 1896 kent ons land de me thode, dat de stembiljetten die nen te worden ingevuld in een hokje in het stembureau, hetgeen 'n zuivere, geheime verkiezing waar borgt. De 18 kieskringen in ons land hebben geen andere betekenis dan een administratieve. FEUILLETON Spannend verhaal van IDGARWALLACE - HOOFDSTUK VU. De vrouw in het spel „Mag ik dit telegram houden?" vroeg Tarling. De vrouw knikte. Hij zag, dat ze zenuwachtig, niet op haar gemak en angstig was. „Ik kan me begrijpen, waarom Odette niet komt", zei ze. „Is er een bijzondere reden?" „Dat kan ik u niet zeggen", zei Tarling. „Maar maak u alstublieft niet ongerust Mrs. Rider. Waarschijnlijk is zij op het laatste ogenblik van plan veranderd en heeft ae een afspraak met vrienden in de stad". „Dus u hebt haar niet gezien?" vroeg Mrs. Rider angstig. „Ik heb haar al in geen dagen gezien". „Is er iets niet in orde?" Haar stem beefde een ogen blik. maar ze herstelde zich. „Ziet u", zei ze met een poging om te glimlachen, „ik ben twee of drie dagen in huis gebleven en ik heb noch, Odette gezien noch iemand anders", voegde zij er snel aan toe. Wie verwachtte zij te zien, vroeg Tarling zich ver wonderd af en waarom hield zij op met spreken? Was het mogelijk, dat zij niets van de moord had gehoord. Hij besloot haar op de proef te stellen. Uw dochter wordt waarschijnlijk in de stad opgehou den door de dood van Mr. Lyne", zei hij, haar scherp arnkijkend. Z« schrok en werd bleek. „De dood van Mr. Lyne?" stamelde zij. „Is hij dood? Die jonge man?" „Hij werd gistermorgen vermoord in Hyde Park", zei Tarling en zij deinsde terug en viel in een stoel neer. „Vermoord! Vermoord!" fluisterde zij. ,,0 God! Dat niet, dat niet!" Haar gelaat was doodsbleek en zij beefde over haar gehele lichaam, deze statige vrouw, die enkele minuten geleden zo deftig het salon was binnengetreden. Plotseling bedekte zij haar gelaat met de handen en begon zacht te schreien. Tarling wachtte. „Hebt u Mr. Lyne gekend?" vroeg hij na een poosje. Zij schudde het hoofd. „Hebt u iets omtrent Mr. Lyne gehoord?" Zij keek op. „Niets", zei ze somber, „behalve dat hij geen erge prettige man was". „Neemt u mij mijn vraag niet kwalijk, maar stelt u heel veel belangHij aarzelde en zij hief haar hoofd op. Hij wist niet, hoe deze vraag onder woorden te bren gen. Het was hem een raadsel, dat de dochter van deze vrouw, die blijkbaar welgesteld was, een min of meer nederige betrekking zou bekleden in Lyne's Magazijn. Hij zou gaarne weten, of het haar bekend was, dat haar dochter ontslagen was geworden en of dit van groot belang voor haar was. Maar zijn gesprek met Odette Rider had hem niet tot de conclusie gebracht, dat zij zich kon veroorloven om haar werk op te .geven. Zij sprak over het zoeken van een andere betrekking en da! wees er niet op, dat haar moeder in goede omstandig heden verkeerde. „Is het nodig, dat uw dochter werkt voor haar brood?" vroeg hij verlegen en zij sloeg haar ogen neer. „Het is haar eigen verkiezing", zei ze met zachte stem. „Zij kan met de mensen hier niet over weg", voegde zij er haastig aan toe. Er ontstond een korte stilte, toen stond hij op en bood haar de hand. „Ik hoop, dat ik u niet lastig gevallen heb met mijn vragen", zei hij, „en ik weet, dat u zich verwondert over mijn komst. „Ik zal u ronduit zeggen, dat ik belast ben met het instellen van een onderzoek naar deze moord, en ik hoopte te vernemen, dat uw dochter, gemeenschap pelijk met andere mensen die met Mr. Lyne in contact zijn geweest, mij de een of andere aanwijziging zou geven die tot andere belangrijker dingen leidde". „Een detective?" vroeg zij. en hij had er een eed op kunnen doen, dat er angst in haar ogen te lezen was „Een soort detective", lachte hij, „maar geen ver schrikkelijke hoop ik, Mrs Rider". Zij geleidde hem naar de deur en keek hem na, toen hij de oprit afliep; vervolgens ging zg langzaam terug naar de kamer en stond tegen de schoorsteen geleund haar hoofd in haar armen verborgen, zachtjes te schrei en. Jack Tarling verliet Heiford, meer in de war ge bracht dan ooit.. Hij had de snorder gezegd om voor de poort op hem te wachten en nu besloot hij dit heer uit te horen. Mrs. Rider had sedert vier jaar in Hertford gewoond en was zeer gezien. Kende de koetsier de dochter ook? O, zeker, hij had de jonge dame eens of tweemeel ge zien, maar »,ZU komt niet dikwijls" legde hg iiit. „Naar men zegt, kan ze niet met haar vader over weg". Ja, er was een vader. Hij was geen druk bezoeker en gewoonlijk kwam hij met de laatste treinvam Londen en reed in zijn eigen rijtuig naar het hub. Hij had hem nooit gezien eigenlijk hadden maar heel weinig mensen hem gezien, maar,-naar men zei, was hij een hele knappe man en goed bekend in de City. Tarling had de -assistent, die Scotland Yard te zijner beschikking had gesteld, getelegrafeerd en Detective Inspecteur Whileside wachtte hem aan het station op. „Nog iets nieuws?" vroeg Tarling. „Ja mijnheer, er is zelfs een belangrijke feit aan het licht gekomen", zéi Whiteside. ,.Ik ben met de auto hier, mijnheer, en we kunnen het op de terugweg naar Scotland Yard bespreken". „Wat is het?" vroeg Tarling. (Wordt vervolgd»

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3