S0K0L0FSKY ONTVING ZIJN WESTELIJKE COLLEGAE 5E JAARGANG N°. 1276 N.HOLLANDSE PLRS i9« MAANDAG 5 JULÏ 194$ Zege van Agrariërs en soc.-democraten bij Finse verkiezingen Buitenlands overzicht Maar gaf hen geen positief antwoord Kinderarbeid Hadden wij het eerder, over han denarbeid, door het kind tijdens of na de schooluren verricht, deze keer wil len we het eens hebben over de ar beid door kinderen buiten de school uren. De tijd, dat de kinderen dagen van dertien, veertien uur doorbrach ten in donkere fabrieken ligt geluk kig ver achter ons. Algemeen is he't besef doorgedrongen, dat het kind niet te vroeg moet werken. In ieder geval niet tijdens de leerplichtige leeftijd. Toch behoort de arbeid door kin deren nog niet tot het verleden. In de steden mag men daar niet zo veel van ontdekken, op het platteland komt het pog veelvuldig voor, dat de kin deren, die nog maar nauwelijks de leertijd van twaalf jaar hebben bereikt op het land meewerken, hetzij bij het aardappelrooien, bij de hooioogst, bij de bessenpluk of het bollenpellen, bij het melken en waar al niet mee. Het is zelfs zó sterk, dat de ge meentebesturen deze materie bij ver ordening moeten regelen en dat offi- ciël de gelegenheid moet worden ge geven, om de kinderen gedurende een periode van vier weken in de land en tuinbouw te laten meehelpen. In vele gemeenten wordt hier zo goed als geen gebruik van gemaakt, maar er zy'n ook andere, waar men de kinderen lange dagen kan zien maken. We weten, dat we ons hier niet aan overdrijving schuldig moeten maken en deze arbeid niet kunnen vergelij ken met de arbeid in fabrieken. We weten ook, dat er soms facto ren zijn, die het bijna noodzakelijk maken, dat het kind meehelpt, als daar zijn financiële moeilijkheden, de onmogelijkheid om andere arbeids krachten te krijgen. We beschuldigen niemand, omdat hier een teer punt wordt aangeraakt. Wel vragen we ons echter af, of het belang van het onderwijs hier niet in het gedrang komt. Dc periode waarin dit verlof ht arbeid wordt gegeven, ligt. in de resrel kort voor de grote vacantie. Sommige scholen zijn dan soms gedeeltelijk ont volkt. Het gevolg is, dat het onder wijs geen normale voortgang kan heb ben, Dan zouden 'mmers de kinderen di" thuis hielpen op achter komen Vlak daarna komt de grote vacan tie Er komt zo in de zomermaanden een periode, waarop het onderwijs gr en gewone voortgang vindt, die soms twee maanden duurt. Dat is dan het gedeelte, dat officiëej is toegestaan. Er komt echter nog meer bij Ons zijn verschillende ge vallen bekend, waarbij de kinderen toch thuis worden gehouden, ook als geen verlof is gegeven om de school te verzuimen. Ongeoorloofd schoolverzuim zult u 2eggen. Inderdaad, maar och een gul den boete is gauw betaald en het is immers zo druk op het veld. En hoe dikwijls zal het niet voor komen, dat de kinderen voor ze naar school gaan, of direct nadat ze er uit komen in het bedrijf moeten hel pen?- Zodat ze op de school hun aandacht niet bij de les kunnen bepalen. Wij hebben hierboven reeds vermeld, dat wij oog hebben voor de moeilijkheden van sommige gezinnen, maar wij zou den toch met klem onder de aandacht van ouders en opvoeders willen bren gen, dat het kind in de toekomst kennis nodig heeft. Kennis die het vooral op school moet worden bijge bracht. Wat gij het kind op twaalf jarige leeftijd te kort 'doet, wreekt zich in later jaren. Laat men dit bedenken en het kind niet te lichtvaardig aan de arbeid zetten. v. Z Uitg. voor de Stichting Do Vrij» der. Abonnementsprijs S.45 per kwartaal 30 cent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct p. mAn., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Vèrantw. redacteur, J. v. Zoenen - Bureau: Ridderstraat hoek Oudegracht-Tel. K 2200-3971 Communisten leden gevoelige nederlaag Volksdemocraten derde partij in het land De uitslag van de Finse verkiezin gen geeft een sterk opschuiven naar rechts te zien. Volgens een bijna volledige telling zou het Agrarisch Verbond (conser vatief) de grootste partij geworden zijn en. in totaal straks 56 zetels be zetten. Daarop volgt dan de Sociaal- Democratische party met 55 zetels en pas derde is de Volksdemocratische partij welke onder communistiche leiding staat, met 38 of 39 zetels. Het Agrarische Verbond heeft de grootste winst geboekt (7 zetels); de soc.-dem. wonnen 5, de conservatie ven (die waarschijnlijk 30 zetels zul len bezetten) 2 en de Volksdemocra ten verloren er 10 of 11. „De zege der reactie" Onder het opschrift: „de zege der reactie" gaf het blad der Volksdemo craten „Vapaa Saana" een beschou wing over de uitslagen der Finse ver kiezingen. „De reactie, die geen oog heeft voor de levensmogelijkheden van ons volk en die ons in de oorlog heeft gestort, heeft thans kans gezien de nationalistische en anti-communis tische instincten die gedurende 25 jaar ons volk hebben rondgewaard, wakker te maken. Wij hebben nu 'n parlement, dat meer reactionair is dan in 1945 en de democratische krachten in ons land zullen moeten Worden samengebundeld, opdat grote re ongelukken uitblijven". „Nederlaag der communisten" Het soc.-dem. blad schrijft:,, de com munistische gangsterpolitiek heeft geen vrucht gedragen en wanneer men het Finse volk genoegzaam kent ®r.' zich b-.-wust is van de demócra- t'pche geej*, die in het *olk leeft, ken men eigenlijk niets anders verwach ten. Het blad wijst er op, dat het resul taat van de verkiezingen alleen in vloed zal uitoefenen op de Finse bin nenlandse politiek en niet op de bui tenlandse betrekkingen van het land. „Wij moeten trachten onze verhou ding tot de Sovjet-Unie zo goed mo gelijk te houden en met haar even- a'r mrt de andere lander. gee*e be trekkingen onderhouden." Het Delftse studentencorps gaat zijn 20ste lustrum vieren. De toekomstige ingenieurs en technici uiten hnn vin ding» ijkheid in de versieringen, die zij in de straten aanbrengen. Boven een der grachten wordt dit schrikaan jagend monster opgehesen. Bij Londen botsten twee vliegtuigen tegen elkander Negen en dertig doden Een vliegtuig, behorende aan de Scandinavische luchtlijnen en een „York" van de Britse luchtmacht zijn met elkaar in botsing gekomen en nabij het vliegveld Northolt bij Lon den neergestort. Er bevonden zich 25 passagiers en een zevenkoppige bemanning in het Scandinavische toestel. Naar verluidt bevonden zich in de „York" 7 per sonen. Daar er geen overlevenden zijn. zijn bij deze luchtramp dus 39 slachtoffers te betreuren. Koninklijk vuur voor padvinders Zaterdagmorgen ontstak H. M. de Koningin op de Ruigenhoek een fak kel, die door een estafette van ver kenners naar de Goudsberg te Lunte- ren werd gebracht, waar 's middags om 4 uur de jaarlijkse leiderbijeen komst der Nederlandse padvinders ge opend werd. Met deze toorts ontstak men het kampvuur, waaromheen zich naar schatting 1500 padvinders schaarden. Vijf-landen-omroep In zicht De omroeporganisaties van Neder land, België, Luxemburg, Frankrijk en Engeland hebben een bijeenkomst ge houden, waarbij de mogelijkheid on der ogen werd gezien, in het komende winterseizoen gemeenschappelijke uit zendingen te gevên van symphonie- concerten, praatjes en discussies. De vertegenwoordigers dienden gedetail leerde voorstellen bij hun organisaties fr Ncvember zal er nieuwe con ferentie belegd worden. Handelsaccoord Moskou- Den Haag getekend Naar Radio-Moskou bekend heeft gemaakt is te Moskou een handels overeenkomst tussen de Sovjet Unie en Nederland getekend. De 'overeenkomst voorziet in dc uitwisseling van goederen gedurende. 20 maanden en voor sommige Neder landse leveranties ook voor een lan gere termyn. De Sovjet Unie zal Nederland graan, timmerhout, kali, zouten, man- gaanijzer, asbest, teer, hars en ande re producten leveren. -Nederland zal ó.m. schepen, uitrus ting, rubber, kabels, verfstoffen, ki nine en haring leveren. Tas» meldde verder nog, dat de overeenkomst op 2 Juli getekend werd namens de Sovjet Unie door de minis ter van Buitenlandse Handel, Mikoyan en namens de Nederlandse regering door de Nederlandse ambassadeur mr. Visser. tngeland vordert met atoom-energie Thans is Groot Brittannië's eerste atoom-energie-generator van grote capaciteit in werking gesteld op het regerings-onderzoekingsstation te Har- well (Berkshire). Reeds een jaar lang heeft men er geëxperimenteerd met een generator van kleinere capaciteit. Men zal nu allereerst de reacties na gaan van verschillende materialen onder de uitstraling van het uranium dat in de generator verwerkt wordt, om een methode te vinden voor doel matige bescherming van degenen, die de installatie bedienen. Men verwacht geleidelijk aan tot 'n energielevering van zesduizend kilo watt te kunnen komen. De installa tie wordt met lucht gekoeld.- Ter bescherming van het bedienend personeel is zij omgeven met een dik ke betonnen muur, waarin kijkgaten zijn aangebracht. HOOFD SOEFI-BEWEGING OVERLEDEN Op 61-jarige leeftijd is te 's-Gra- I venhage overleden de heer Maheboob Khan, hoofd van de internationale Soefi-be weging. Dinsdai conferentie Amerik. militaire hulp Te Washington wordt vernom.n, dat de lang verwachte besprekingen der zes mogendheden over deelneming en ondersteuning vr een West-Euro pees militair verbond door de V.S. Dinsdag le Washington zullen begin nen. TMMWOTjHl NOG WAT KOUDER Vrij krachtige, naar het Noord- West ruimende wind. Enige daling in temperatuur. In het Westen van het land: wisselend bewolkt met nog «lechts plaatselijk een enkel buitje. Albanië verbreekt betrekkingen met Belgrado Albanië heeft alle bestaande over eenkomsten met Joego-Slavië per 1 Juli opgezegd en alle Joego-Slavische specialisten aangezegd binnen 48 uur het land te verlaten. De Joego-Slavische regering acht dit een eenzijdige handeling, „in strijd met elk beginsel van internationaal recht en eerbied voor internationale verdragen". Joego-Slavië en Albanië hadden in 1946 een pact getekend, dat economi sche eenheid tussen de twee landen beoogde. Amerikaans journaliste buiten de deur gezet Aan June Furst, een Amerikaans correspondente van „Telepress", is ,,'t recht ontnomen ii. Joego-Slavië "te blijven op grond van lasterlijke be richten", aldus deelt de Joego-Slavi sche regeringsvoorlichtingsdienst mee. Het bureau te Londen heeft volgens deze verklaring het bericht van de correspondente verspreid, dat de com munistische partijorganisatie der uni versiteit te Belgrado zich uitgesproken had tegen de verklarngen van het hoofdbestuur der Joego-Slavische communistische partij inzake de reso lutie van het Cominform. „Dit on juiste en lasterlijke nieuws is door enkele buitenlandse bladen, waaron der de „Rude Pravo", hét blad der Tsjechische communistische partij, overgenomen" aldus 4e bekendmaking Toen June Furst, die weigerde haar bericht te herroepen, zich meldde 'bij he* Tsjechische gezantschap, kreeg zij terstond een visum. MWIN VERBLIJDT DE MILITAIREN Met het ss. „Waterman" heeft de Niwin een flink aantal goederen voor de mannen in Indonesië meegegeven, o.m. 30.000 jubileumpakketten, 10.000 rolfilms, 750 camera's, 1045 kokers tennisballen, veel andere sportartike len en honderden boeken en gezel schapsspelletjes voor de hospitalen. Thans „ernstiger fase" ingeluid In het hoofdkwartier te Babelsberg van maarschalk Sokolofsky, de mili taire Sovjet-bevelhebber in Duitsland, werd Zaterdagmiddag een bijeenkomst gehouden tussen hem en de drie an dere militaire bevelhebbers. De be spreking werd gehouden op verzoek van Robertson, de Engelse militaire gouverneur en men bad gehoopt uit Sokolofsky's mond een datum voor de wederopenstelling der zönale grenzen te horen. Maar, naar officieel werd medegedeeld, de drie Westelijke be velhebber» kregen geen verzekering dat de verkeersblokkade zon worden opgeheven. Volgens een Amerikaanse woord voerder blijft de situatie te Berlijn in haar geheel dus onveranderd. De sfeer ter conferentie was „beleefd en niet onvriendschappelijk". Na de zonder gevolg gebleven con ferentie kondigde generaal Clay aan, dat de „luchtbrug naar Berlijn" ge handhaafd en versterkt zal worden. Luchtbrug wordt versterkt Volgens een communiqué van het Franse militaire bestuur heeft maar schalk Sokolofsky „geen gepreciseerd antwoord kunnen geven op het ver zoek van de drie gouverneurs om een verzekering dat de verkeersblokkade zou worden opgeheven en een verkla. ring "omtrent het tijdstiü daarvcn' Spoedig protest te Moskou In diplomatieke kringen te Lon den verwacht men, dat de drie Westelijke mogendheden thans een gezamenlijk protest aan Moskou zullen doen toekomen. „Indien de ze nota, die te Londen reeds wordt opgesteld, wordt overhandigd, zal de crisis in de betrekkingen tus sen de S.U. en het Westen inzake Berlijn een nieuwe en ernstiger fase ingaan, aldus Reuter's di plomatieke correspondent. Water bij de monetaire wijn? De Westelijke geallieerden hebben Zaterdagavond te Berlijn een nieuwe geldmaatregel uitgevaardigd, volgens welke de arbeiders in Westelijke sec toren van Berlijn slechts 25 procent van hun loon in Westmarken kunnen verlangen. Volgens de opvatting in za- kenkringen betekent deze maatregel pracHsch de erkenning van de „Roe belmark", welke door de Sovjets in hun Sector ig ingevoerd. Een overweging bij het nemen van dit besluit is geweest, dat de Weste lijke geallieerden volkomen bereid zijn onder zekere voorwaarden te on derhandelen over de herinvoering van een enkele geldsoort in Berlijn, mits deze geldsoort onder vierzijdige en niet onder eenzijdige contróle komt te staan. Een terugkeer tot die basis zal misschien gemakkelijker zijn wan neer de twee bestaande geldsoorten in Berlijn voorlopig voor ietwat ver schillende doeleinden gebruikt wor den, aldus de officiële verklaring. In Westelijk-Duitse politieke «n economische kringen critiseerde me» eenstemmig dit besluit van de Weste lijke geallieerden, waarvan men vreest dat net de eerste stap is naar het laten varen van de poging tot invoering van de Deutsche mark in Berlijn. Zandvoortse strand nog onveilig (Voor zwembroekjes) Van justitiële zijde heeft men er op gewezen, dat ondanks de beslissing van de Haarlemse kantonrechter, waarbij een man, die in een zwem broekje ergens op het Zandvoortse strand rondliep en deswege bekeurd werd, werd vrijgesproken, dit nog niet inhoudt, dat men nu „zo maar met een zwembroek of een badpak overal op het Zandvoortse étrand mag verschij nen". Tegen overtreders van de als vanouds geldende bepaling zal, ook als vanouds, propes-verbaal worden opgemaakt, totdat de kwestie in hoog ste instantie is uitgemaakt. De politie speurt dus naarstig naar een volgend, proef-slachtoffer. De gehele bevolking van de ge meente Lochem zal doorgelicht wor den, teneinde na te gaan, wie er lijdende is aan T.B.C. In China melden thans weer de regeringstroe pen winst. Zij namen Soeiping in. ENGELS ZEILJACHT VERKEERDE IN NOOD Het op de Noordzee in nood ver kerende zeiljacht „Lady Audrey", dat met een bemanning van drie koppen op weg was van Ramsgate naar Ber gen in Noorwegen, is door de IJmui- dense kotter „IJmuiden 23" in de ha ven van IJmuiden binnengesleept. Vraagt Engeland Schreieder's uitlevering Van gezaghebbende zijde te Londen kon geen bevestiging of ontkenning verkregen worden van berichten, dat Groot Brittannië verzocht zou heb ben om uitlevering van J. Schreieder. Een woordvoerder van het Britse de- paretement van Buitenlandse Zaken zeide, dat hij officieel van deze zaak geen kennis droeg, doch zeer binnen, kort nadere inlichtingen zou verstrek ken. onze kleine tovenaar Enige kans voor Bernadoite? Heel erg rooskleurig ziet het er misschien niet uit voor Bernadotte'a vredes-offensief. Maar hij heeft ver wonderlijk goed deze laatste weken de touwtjes aan elkander weten te knopen, want afgezien van kleine schermutselingen (niemand zal wel ooit verondersteld hebben dat ze niet voor zouden komen) hebben beide partijen zich correct gedragen. Dit op zich zelf wijst reeds op het bestaan van een „grootst gemene deler" die Bernadotte blijkens een zijn voorstel len begeleidend schrijven' aan Tryve Lie, secr.-generaal van de V.N., aan wezig acht. Die grootst gemene deler, de erkenning bij beide partijen dissidenten uitgezonderd van de noodzakelijkheid van vredelievende betrekkingen tussen Joden en Arabie ren en het beginsel van economische eenheid, deed Bernadotte grijpen naar eer. oplossing op federatieve basis, welke zelfstandigheid binnen hogere gebondenheid mogelijk zou maken Bernadotte's plan, thans openbaar gemaakt, wijkt af van het destijds door de V.N. genomen besluit inzake de verdeling van Palestina, maar doet dit niet teniet. Binnen de federale unie van Palestina zullen de Joden eigenlijk hun eigen tehuis hebben; ook al zouden de grenzen van het huidige Israël enige wijziging onder gaan in die zin, dat het de Negev ge heel of gedeeltelijk zou moeten rui len vobr West-Galilea. Wel zou Jezu- zalem in deze Joods-Arabische fede ratie, welke het gebied van het oor spronkelijke maandaat met inbegrip van het koninkrijk Transjordanië zou beslaan, Arabisch worden, maar de- Joodse gemeenschap zou gemeentelij ke autonomie worden verl»*"* Over al deze dingen schier zal, zegt Bernadotte, onderhandeld kunnen worden: „deze suggesties vormen een eventuele basis voor besprekingen". Wa&r Bernadoite naar toe wil, is een coördinering van de economische be langen, welke in wezen voor de hand ligt; en alleen een federale Unie zou gezamenlijke projecten die de ont wikkeling van Palestina beogen uit kunnen voeren. Bovendien zon de bui tenlandse politiek en de defensie te- samen gebracht moeten worden. Voor de geschillen, die zouden riizeti ziet de bemiddelaar dan nog eem Salo- monsrechtsrrt-aak in 't verschiet bij de econ^—' -j de V.N Bernado... jat- ste plaats verwacht hebben, dat Joden en Arabieren zouden staan te dansen van enthousiasme op 't vernemen van zijn „suggesties". Maar, hij heeft met meesterlijke tact de voorstellen om lijnd en het is al een gunstig resul taat, dat de Arabische Liga, naar of-' ficieel werd verklaard, als antwoord tegenvoorstellen heeft ingediend. Op het moment dat wij dit schrijven, is er van Israël nog geen antwoord bin nen. Aangezien echter niets er op wijst, dat men zich te Tel Aviv door de Itgoen Iaat ringeloren, kan men van die zijde ook een bereidheid tot overleg verwachten. Koning Abdül- lah blijft recalcitrant maar hij zal zwijgen wanneer Engeland dat ge biedt. Daar, in Londen, meer dan ergens in Palestina, heeft men nog altijd het ja of neen in zijn macht. Wanneer men bedenkt, dat de militaire opera ties geen onvervalst succes voor de Arabieren zijn geworden, dat Enge land beducht is voor een eventuele rode inmenging in Palestina en dat de meer en meer gespannen interna tionale situatie een rust-periode in dat gebied wel wenselijk maakt, zou men geneigd zijn zich een gematigd optimisme aan te meten. A. H. Sociale commissie van bijstand voor oud-illegalen De Nationale Federatieve Raad van het voormalige verzet heeft een lan delijke sociale commissie benoemd met het doel bijstand te verlenen aan al len uit het voormalige verzet die zich in aangelegenheden van juridische aard. rechtdheiwtel, economische ot andere moeilijkheden bevinden, voor zover zij niet krachten^ haar statuut door de stichting 19401945 in behan deling genomen kunnen worden. Het secretariaat de» commissie gevestigd in het bureau der Ned Fe deratieve Raad. Burgemeeet* Med- neszlaan 110. Rotterdam

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1