Ikmaaiiteï MAM 5F JAARGANG N°. 1277 JJ N.-HOLLANDSE PERS 19^5 DINSDAG 6 JULI 1948 Oogsicolonnes Als Ministervan Arbeid verrichtte hij veel en goed werk Slechts één op drie Nederlanders weet waarom we gaan stemmen KORT maarKRKCHTIG IUitg.' voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen - Bureau: Ridderstraat hoek Oudegracht-Tel. K 2200- 3971 i Opnieuw verschijnen in de diverse bladen de berichten over de instel ling van oogstcolonnes. Nederlandse Jeugdgemeenschap en scholieren van middelbare en hogere scholen worden ingeschakeld om mede te helpen de oogst binnen te halen. Reeds enkele weken geleden hebben wij er op gewezen, dat dit geen vast gebruik mag worden. En nu, aan de vooravond van de oogst zouden wij deze waarschuwing nog eens willen herhalen. Oogstcolon nes mogen slechts dan uit vrijwilligers bestaan,, als de' oogst in gevaar zou komen. Is dit thans het geval? "Wij menen het te moeten ontken nen. Naar wij van verschillende kan ten hoorden zit er in de aardappel oogst juist een flinke spreiding, daar met rooien al vroeg begonnen is. Hoe de graanoogst zal verlopen valt in het geheel niet te zeggen. Ons stand punt is, dat het binnenhalen van de oogst niet mag worden een jaarlijks terugkerend sportevenement voor jon. gens en meisjes, die en in de verste verte niet aan denken de landarbeid als hun beroep te kiezen. In een vergadering, die wij deze week meemaakten werd ook van ar beiderszijde tegen het instellen van de oogstcolonnes ernstig bezwaar ge maakt. Wij kunnen ons dat lever.dig voor stellen. Want reeds nu is het zo, dat arbeiders, terwijl we midden in de aardappeloogst zitten, moeilijk werk kunnen vinden. We moeten niet ver geten, dat de z.g.losse arbeiders in de land, en tuinbouw in de zomer ge regeld aan de slag moeten zijn en een 'centje extra moeten verdienen om de te geringe inkomsten in de wintermaanden te compenseren. Zij verdienen dit extra centje ten koste van lange dagen en harde ar beid. Dat zij zich door het instellen van oogstcolonnes in die mogelijk heid bedreigd voélen. is volkomen Verklaarbaar en redelijk. Br schuilt in het regelmatig ge bruik maken van hulp buiten de ar beidsmarkt om tijdens de oogst nog een gevaar. De hoeveelheid arbeiders op het platteland wordt immers mede be paald door de vraag, die er tijdens de oogst naar arbeiders is. Daalt de vraag naar arbeiders door de instel ling van de oogstcolonnes, dan zal het onvermijdelijke gevolg zijn dat de aantrekki ïgskracht van het plat teland op de arbeiders steeds gerin ger wordt. De arbeiders zullen in an dere bedrijfstakken vast werk trach ten te vinden, zullen er eerder door worden aangemoedigd, naar de steden te trekken. De ontvolking van het platteland en de overbevolking van de steden zal er door toenemen. Wij moeten in ons land pveer zo snel mogelijk naar normale toestan- "den toe. De instelling van oogstcolon nes is daarvoor zeker niet bevordelijfc Daar komt nog bij, dat wij de wijze waarop het animeren van de jeugd geschiedt, niet kunnen bewonderen In een artikel lazen we zelfs, dat er een aardig <kcentje mee te verdie nen was. Dit motief duidt wel heel sterk aan, op welk een gevaarlijk pad men zich bevindt. Want hier komt de loonpolitiek in het geding Dat er onder de arbeiders een zeke re ongerustheid is ontstaan achten wij in verband hiermee zeer verklaarbaar Wij zouden dan ook nogmaals met klem willen zeggen: Oogstcolonnes van niet-landarbeiders eerst dan, als de landarbeiders het zelf niet af kun nen Z. Irgoen beschuldigt regering van Israël De radio van Irgoen is heftig tegen de regering van Israël uitgevallen. Zo werd o.m. gezegd: „De ene dwin gelandij is de andere opgevolgd en de zogenaamde regering van Israël houdt er dezelfde praktijken op na als de Brillen, n.1. arrestaties zonder grond, geheime detinering en ontvoeringen" Bovendien werd Graaf Bernadotte er van beschuldigd een „Brits hand langer" te zijn. De uitzending eindigde als volgt: „De beroving van de vrij heid is een aanleiding tot een oorlog om de vrijheid". Prof, mr J. P. M. Aalberse ovei leden In het pension Eykenburg te 's-Gravenhage, waar hij verpleegd werd, is Maandagnacht om half twee overleden de Minister van Staat, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. Met hem is een van Nederlands meest vooraan staande staatslieden heengegaan, die jaren lang in ons politieke en sociale leven een grote rol speelde. Prof. Aalberse werd 27 Maart 1871 te Leiden geboren. Na studie aan het gymnasium te Katwijk studeerde hij in de letteren en in de rechten aan de Rijksuniversiteit in zijn geboor testad. In 1897 promoveerde hij in de rechten op een dissertatie, geti teld: „de oneerlijke concurrentie". Lid van de Tweede Kamer Na de dood van Dr. Schaepman werd Prof. Aalberse in Februari 1913 voor het district Almelo lid der Twee de Kamer. Minister van Arbeid In 1919 werd de overledene hoofd van het toen nieuw ingestelde Depar tement van Arbeid. Tal van sociale maatregelen kwamen onder zijn be wind tot stand, o.m. de instelling van de Hoge Raad van Arbeid, de Arbeids wet 1919, de Vrijwillige Ouderdoms- verzekering.* de wijziging van de On gevallenwet, de Gezondheidswet, de Arbeidsgeschillenwet en de Land- bouwongevallenwet. Nadat het ministerie-Ruys de Bee- renbrouck in 1925 was afgetreden, werd Prof. Aalberse opnieuw lid der Tweede Kamer. Prof. Aalberse werd 27 Dec. 1934 benoemd tot Minister van Staat, in 1936 tot voorzitter der Tweede Kamer na het ovei lijden van Jhr. Ruys de Beerenbrouck en in 1937 tot lid van de Raad van State, welke functie hij tot in 1946 vervulde. KON. MARINE EN MARINIERS BRIGADE LEDEN GEEN VERLIEZEN IN JUNI Naar de Marinevoorlichtingsdienst mededeelt, hebben de Kon. Marine en de Mariniersbrigade in de maand Juni geen verliezen geleden. 504E STAATSLOTERIJ, 4E KLASSE •IE LIJST f1500.— op 10279 f1000.— op 14138 f 400.— op 8566 8775 11040 17153 f 200.— op 4486 f 100.— op 2304 13981 16759 18307 weerbericht KOEL WEER Veel bewolking met voornamelijk in het Oosten. Wind uit Noord-Weste lijke richtingen. Koel weer. Op de wielerbaan in het Olympisch Stadion werden Zondagmiddag kampioenschapen van Nederland op de baan verreden. Arie van Vliet werd kampioen pro fessionals. Zijn zoon Jantje wenst zijn vader geluk met de zege. In Memoriam: A. H. GERHARD De laatste der twaalf apostelen" ging heen Ook de laatste der twaalf mannen, die in 1894 de SDAP stichtten, is heengegaan. Nog slechts enkele maan den geleden konden we zijn stemXbe- Rusteren voor de radio, toen hij werd gehuldigd ter gelegenheid van zijn negentigste verjaardag. Toen sprak hij, geestig als altijd, de verwachting uit dat over vijf jaar een grote schare aanwezig zou zijn om de vijf en ne gentigste verjaardag mee te maken. Het heeft niet zo mogen zijn. A. H. Gerhard is heengegaan. Een van de vele prachtige figuren, die de arbei dersbeweging in de eerste jaren, toen zé de strijd aanving tegen het gruwe lijke onrecht, dat haar werd aange daan. De naam Gerhard zal voor talloze jongeren, die zich niet verdiepen in de geschiedenis van het socialisme een onbekende klank zijn. Niet voor hen, die de strijd reeds jaren mee maakten. Ook niet voor hen, die zich wel de moeite getroosten, kennis te nemen van het rijke verleden. Reeds zijn vader. H. Gerhard, was een bekende figuur, niet alleen in de oude beweging in Nederland, maar ook op de internationale congressen. Toen zijn zoon zich reeds op zeer jeugdige lêeftijd in de strijd wierp, werd de benaming de „oude" en de „jonge" Gerhard al spoedig gebruike lijk. De thans ontslapene is steeds de jonge Gerhard gebleven, ook loer» hij naar de ouderdom neigde. Men kan moeilijk schatten, wat A. H. Gerhard heeft betekend voor de arbeidersbeweging, Een spreker als hij treft men in Nederland zelden aan. Het was een genot hem te horen. Hij beschikte over een zeldzame fijnheid van geest, gepaard gaande aan een bijna Franse zin voor humor. Nooit wond hij zich op, altijd argumenteer de hij. Talloos zijn de brochures die van zijn hand verschenen. Hij was een van de beste Onderwijsspecialis- fer. wan de SDAP. Twintig jaren heeft hij zelf als on derwijzer voor de klas gestaan, tot het politieke leven hem totaal opeiste en »hij lid van de Tweede Kamer en later Gedeputeerde van Noord Hol land werd. Vooral in de laatste functie ver kreeg hij een grote bekendheid in onze provincie. Jarenlang was hij re dacteur van het tijdschrift „De vrije gedachte" en „De Dageraad" en er kend leider van de vrijdenkersbe weging. Een groot strijder, een nobel mens is heengegaan. Hij ruste in vrede. De gele trui weer aan Bobet Uit Biarritz werd gemeld, dat Bobet van de Franse Nationale ploeg de zesde etappe van de Tour de France gewonnen heeft. Hij draagt vandaag de gele trui. Het klassement van de etappe luidt: 1. Bobet (Franse ploeg) in 6 uur 27 min. 14 sec. 2. Yvon Marie (West Frankrijk)) 3. Muller (N.O. Frankrijk en He de France). 4. Joly (Inter.n Ploeg) 5. Teisserie (Fr« Ploeg) 6. Ockers (België A.) 7. Ramon (België A.) 8. V. Dijck (België A.) Dit waren de acht koplopers, die een voorsprong op het peleton had den van negen minuten. Koos Vorrink en Frans Goedhardt contra Paul de Groot De heren J. J Vorrink en F. J. Goedhart, beiden lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, hebben bij de justitie een klacht in gediend tegen P. de Groot, hoofdre dacteur var het Communistische dag blad „De Waarheid". „Deze klacht" zo deelden de heren Vorrink. en Goed hart ons mede, „houdt verband met de lastercampagne, die dit blad de laatste weken zonder onderbreking tegen beide heren heeft gevoerd". Namens de heer Vorr:nk treedt mr. F. W. van Hattem op. Mr. B. van Krimpen behartigt de belangen van de heer Goedhart. VOELT TRUMAN NIET MEER VOOR 't PRESIDENTSCHAP? Eisenhower een geduchte rivaal Drew Pearson, commentator van de Amerikaanse radio, heeft Zondag avond verklaard, dat president Tru- man aan enkele intieme vrienden zon hebben medegedeeld, op de democrati sche conventie zijn candidatuur te zul len intrekken, wanneer generaal Eisenhower niet opnieuw verklaart, zich niet candidaat te stellen. Zes en dertig democratische afge vaardigden van New-Jersey hebben een -resolutie goedgekeurd, waarbij wordt voorgesteld de candidatuur van generaal Eisenhower op de Democra tische conventie te Philadelphia te steunen. De voorzitter van het Demo- ratisch comité van Nebraska, Willi- am Richtie, heeft medegedeeld dat, naar James Roosevelt, de oudste zoon In Beieren worden kai..pen inge richt bestemd voor 40.000 Duitsers, die in de komende 6 maanden waar schijnlijk uit Tsjecho-Slowakijé zullen worden gewezen. NEDERLAND HELPT KINDEREN- IN-NOOD De UNAC (Ver. Naties' hulp voor kinderen) heeft tot dusverre uit Ne derland 400.000 gulden ontvangen aan vrijwillige bijdragen. En 40.000 Neder landse families hebben zich bereid verklaard tijdelijk ondervoede kinde ren uit het buitenland in hun huizen op te nemen. REPUBLIKEINSE TROEPEN RAKEN SLAAGS Aneta's correspondent te Medan meldt, dat gevechten zijn uitgebroken tussen Republikeinse strijdkrachten onderling in het gebied van de Asa- han-rivier, welke de status-quolijn vormt voor dit deel van Sumatra. Ook uit Tapanoeli (in de Bataklan- den) komen berichten van vernieling als gevolg van gevechten tussen Re publikeinse troepen. van wijlen president Roosevelt hem heeft doen weten, de helft van de Californische afvaardiging achter ge neraal Eisenhower staat. Richtie voeg de er aan toe dat hij zelf, en „onge twijfeld de meerderheid der afvaardi ging van Nebraska", het voormalig hoofd van de Amerikaanse legerstaf zal steunen. Eisenhower weigert canditatuur Generaal Eigpnhower, thans presi dent van de Universiteit van Colum- bia, heeft in een verklaring herhaald, dat hij geen candidatuur voor enig openbaar ambt kon aanvaarden. De verklaring werd aan tientallen ver slaggevers uitgereikt. Vele afgevaardigden naar de demo cratische partijconventie, die de vol gende week gehouden wordt, hadden reeds te kennen gegeven, dat zij de candidatuur van Eisenhower zouden steunen en niet die van president Truman, die volgens hen als tegen- candidaat van Dewey zeker het on derspit zal delven. Joseph Nachman, leider van het bureau in Philadelphia, dat de cam pagne organiseert voor de verkiezing van Eisenhower tot president, ver klaarde, dat hét bureau niet gesloten zal worden, omdat de organisatie er 'nog steeds op rekende, dat de gene raal „voor de volkswil zal buigen." REVOLUTIE IN PERU? Reuter verneemt uit gewoonlijk wel ingelichte bron, dat in Zuid-Peru een revolutie is uitgebroken. Het Peruaan- sche kabinet zou besloten hebben te Lima de staat van beleg af te kondi gen. De berichten zijn nog niet door regeringskringen bevestigd. K.V.P.ers 't slechtst op de hoogte, V.V.D.ers 't best De Ned. Stichting voor Statistiek te 's-Gravenhage heeft een opinie onderzoek over het onderwerp „Waar om nu verkiezingen?" ingesteld. „Eigenlijk hadden er pas in 19#0 weer Kamerverkiezingen moeten ko men. Kun't U ook zeggen, waarom er nu een tussentijdse verkiezing no dig is geworden?", zo werd gevraagd. U denkt misschien: bijna iedereen zal toch wel weten, dat we ter stem bus gaan, omdat de grondwetswijzi ging ten aanzien van de overzeese gebiedsdelen moet worden goedge keurd door een nieuw gekozen Ka mer? Welnu, dan ziet U het al te roos kleurig, want eind Juni was slechts één op elke drie kiezers daarmee op de hoogte! Men zie onderstaande uitslag van een nauwgezet onderzoek: 4 wist niet eens dat er verkie zingen waren; 51 wist de reden der vex'kiezin- gen niet; 8 gaf een fout antwoord; 37 gat een goed antwoord; Dit betekent dus, dat van de 6 ft millioen kiezejs maar ruim 2 millioen weten, waarom we gaan stemmen. Het best zijn de kiezers van de V.V.D. op de hoogte (69%), het slechts de K.V.P.-kiezers (29%). Over het algemeen weten de wel gestelden veel beter waarom deze verkiezingen zijn uitgeschreven dan de minder welgestelden: Arme volksklasse 17 Overige volksklasse 34% Kleine Middenstand 51 Gegoede Middenstand en welgestelden 68 Ter toelichting diene, dat als goede antwoorden bijv. oök werden be schouwd „in verband met Indië", „grond wetswijzi|png" ex3. Foutieve antwoorden waren bijv. „Inhalen van de verkiezingen die in de oorlog niet gehouden werden", „In 1946 waren het noodverkiezingen", „Omdat deze ministers weg moeten en er nieuwe moeten komer"'4 Communistisch complot in Berlijn Een woordvoerder van de Britse ambassade te Parjjs heeft verklaard, dat „er een bericht is geweest over een communistisch complot (welk be richt geheel en al waar schjjnt te zijn) om de geallieerden er toe te dwingen Berlijn te verlaten". HU zei, dat „vol gens het bericht een geheime order naar communistische cellen te Ber lijn was gezonden, waarin bevel werd gegeven op een later te bepalen da tum tegen de geallieerden te demon streren". De woordvoerder zeide verder: „Na de demonstraties zou de Berlijnse po litie worden opgeroepen om het geal lieerde personeel tegen de menigte te beschermen. De politie zou dan ver klaren onmachtig te zijn en om de hulp van Sovjet troepen in de stad verzoèken". Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken had het bëricht oridër- zocht en bevonden, dat bet „op essen tiële punten overstemde met de in lichtingen, die het zelf had ontvangen" Te Londen was tot dusverre geen officiële mededeling over de ontdek king van een complot uit Berlijn ont vangen. Waarnemers te Londen slo ten de mogelijkheid niet uit, dat door de communisten geïnspireerde „spon tane" betogingen ook in Berlijn zou den kunnen voorkomen. WEER GERUCHTEN OVER VER VANGING VAN SOKOLOFSKY. In Russische kringen te Berlijn gaat het gerucht, dat men binnenkort rekening moet houden met de ver vanging van de Russische opperbevel hebber, maarschalk Sokolofsky. Voorts zou ook de Berlijnse stadscomman- dant, generaal Kotikow, naar de Sow- jet-Unie terugkeren. Reeds enkele maanden geleden hebben dergelijke geruchten ook de ronde gedaan. Zo wel Sokolofsky als Kotikow zijn on langs door Stalin met de Lenin-orde onderscheiden. Acht Japanse oorlogsmisdadigers zijn in de gevangenis van Soegamo te Tokio opgehangen wegens moord op en marteling van geallieerde krijgs gevangenen. Dit zijn de eerste terecht stellingen in Soegamo sinds meer dan een jaar geleden, hoewel er in deze periode meer dan 100 personen ter dood veroordeeld werden. Volgens de onlangs gehouden volkstelling is de Belgische bevolking de laatste vijftig jaar van 6.586.592 tot 8.452.584 zielen gestegen. A. Vas Dias, correspondent van de N. Rotterdamse Crt. in de V.S., is gekozen tot lid van de bestuurs commissie van de onlangs opgerichte vereniging van correspondenten bij de V.N. De commissie bestaat uit 15 leden. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat het Siamees kabinet besloten heeft de kroning van koning Bhoemiphol in Maart 1949 te doen geschieden. De crematie van "wijlen koning Anada zal voor de kroning plc.ats vjnden. Een kleine twist, waarbij een per soon van een tram werd gestoten, vormde de aanleiding voor de onlus ten te Bomba'y, waarbij Zondag 13 per sonen gedood en 63 gewond werden. Het •ianipiotfts.wj» achtervolg" ng professionals werd gewonnen u_or Schutte. Schulte rijdt met de lauwer krans om, zijn ererondje. NEDERLAND KOOPT V CANADESE VLIEGTUIGEN. Nederland heeft 25 Harvard-oefen- vliegtuigen van 2 Canadese maat schappijen gekocht, aldus heeft een woordvoerder van de Ned. ambassade te Ottawa meegedeeld. Elk "toestel kost 12.000 tot 15.000 dollar. ENGELAND VERZOCHT NIET OM UITLEVERING VAN SCHREIEDER Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse. Zaken heeft ontkend, dat Engeland om uitle vering van Joseph Schreieder, tijdens de oorlog leider der Duitse contra- spionnage in Nederland, zou hebben verzocht. Te Meinaschaff, een dorpje in Beieren, zijn 61 personen tengevolge van vergiftiging overleden. Zij zou den brood gegeten hebben, waarin zich rattenkruid bevond. onze klein» tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1