Ikmaaider 5E JAARGANG 1283 N HOLLANDSE PERS 19<t5 DINSDAG 13 JULI 1948 Fraude bij Stichting Ned. Kunstbezit loopt in tonnen Personeel van Fnasise vliegvelden ging in staking Buitenlands overzicht Uit*, roor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 8.45 per kwartaal 30 cent per week) btt vooruitbetaling. I Advertenties 14 et p. nuov familieberichten I 18 cent, Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteuri J. v. Zoonen - Bureaui Ridderstraat hoek OudegrachtTel. K 2200-3971 Herverkaveling Het kabinet, dat pas is afgetreden, heeft zich door de verkiezingen en de ■wetenschap dat het zou moeten af treden, niet laten weerhouden, om bij de Tweede Kamer wetsontwerpen eanhangig te maken, die een zeer verstrekkende betekenis hebben. We hebben het reeds eerder gehad over de Bedrijfsorganisatie, over de On dernemingsraden en, naar we nu uit de rede, die de Minister van Land bouw vorige week in Noord-Schar- woude hield, hebben kunnen horen, zal de Tweede Kern er binnenkort haar oordeel moeten uitspreken over een wetsontwerp, waarin de herver kaveling aan de orde wordt gesteld. We moeten de herverkaveling, die de Minister hier op het oog had niet verwarren met ruilverkaveling. Ruilverkaveling toch heeft ten doel percelen van verschillende landeige naren door een onderlinge verdeling zodanig opnieuw samen te stellen, dat iedere landeigenaar er profijt van heeft, doordat zijn landerijen er be ter door komen te liggen. D<? grootte der bedrijven wordt er in de regel niet noemenswaard door veranderd. In vele gevallen is er een enorme verbe;ering door bereikt. H.\verkaveling is echter iéts heel anders. De herverkaveling is een in grijpen in de particuliere eigendom, die ten doel heeft rendabeler bedrij ven te stichten, door desnoods land van de ene eigenaar af te nemen en bij het bedrijf van een ander te voe gen. Hoewel het vanzelf spreek't, dat dit niet zal gebeuren dan tegen een be hoorlijke schadevergoeding, is deze maatregel wel van zeer ingrijpende •ard. Tevens zullen bepalingen gemaakt worden, waardoor grond die bij over lijden van de eigenaar vrij komt en waarvoor geen erfgenaam in de eer ste of tweede graad aanwezig is, kan werden bestemd om andere bedrijven te vergroten en aldus levenskrachti ger te maken. Ongetwijfeld zullen er tal van moeilijkheden te overwinnen zijn om uitvoering aan deze plannen te geven We denken b.v. aan de financiering er van. Hoe dikwijls zal het niet voorkomen, dat een eigenaar van 'n klein bedrijfje, die er enkele hec'to- aren grond bij krijgt, dit niet uit eigen zak zal kunnen betalen. Dat hij ook niet de uitbreiding van de daar toe nodige bedrijfsoutillage zal kun nen bekostigen. Ook hiervoor zullen weer de nodi ge regelen moéten worden getroffen. Bovendien kunnen wij ons voor stellen, dat de bezitter van een groot bedrijf zich met hand en tand zal verzetten, daar hij iedere bc- zitsinkrimping zal voelen als een aanslag op zijn bestaansmogelijkhe den. De Minister toonde echter met on verbiddelijke logica aan, dat er op een of andere manier ingegrepen zal moeten worden. Over het algemeen vraagt de boe renstand dat zij voor haar producten een lonende, redelijke prijs Jcrijgt, Deze prijs kan slechts gegarandeerd worden, als de bedrijven een be paalde grootte hebben. De bedrijfs- onkosten op te kleine bedrijven zijn te zwaar. Zou men de prijs der pro ducten daarnaar vaststellen, dan zou deze veel te hoog komen te liggen. Er is dus een noodzakelijkheid aan wezig, om bedrijven van een bepaal de grootte te hebben Deze kan ver kregen worden op twee manieren. Door opheffing van de kleine bedrij ven en ze bij te voegen, of door de kleine bedrijven te vergroten In verband met het streven van vele jonge boeren om zich zelfstan dig te vestigen, geloven wij, dat de Minister de juiste keuze heeft ge daan. Op bedrijven, die op een der gelijke wijze gesaneerd zijn, zal zich ongetwijfeld een gezonde levens krachtige boerenstand kunnen ont wikkelen. Als wij hier spreken van boerenstand, bedoelen wij de gehele agrarische bevolking. De gezondmaking van deze bedrij ven is een volksbelang. En daarvoor moet de particuliere eigendom nu eenmaal wijken. v. Z. EH°flONHE8B!ÏH REGENBUIEN Zwaar bewolkt. Van Noordelijke naar Westelijke richtingen draaiende en aan tot krachtig toenemende wind. Koel. Kunsthandelaar verkocht in de oorlog schilderijen en kreeg ze nu (bij wijze van rechtsherstel) gratis terug Zoals we gister reeds meldden zijn Vrijdag gearresteerd dr. A. B. de Vries Directeur van het Mauritshuis en voor zi'tter van de Stichting Nederlands Kunstbezit in verband met ongere geldheden bij deze stichting en de Dierense kunsthandelaar B. Katz. Naar het' A.N.P. voorts verneemt wordt dr. de Vries er o.m. van ver dacht enkele tientallen schilderijen, die de staat (in casu de Stichting Ned. Kunstbezit) toebehoorden, op on regelmatige wijze te hebben geretoür neerd aan de kunsthandelaar Katz Aangezien deze laatste de schilderijen gedurende~de oorlog op normale wij ze had verkocht en hij ze thans prac- tisch zonder er voor te moeten betalen terug ontving,, zouden de beide heren de staat voor een bedrag hebben op gelicht, waarvan het thans nog niet mogelijk is ook maai- bij benadering de hoogte op te geven. Zeker is echter, dat het bedrag in de honderdduizenden guldens loopt. Voor de veronderstelling, dat dr. de Vries uit deze transacties voor zich zelf enig financieel of ander voordeel heeft getrokken, bestaat echter geen enkel positief bewijs. Voorgeschiedenis Op 1 Mei j.1. werd door de C.V.O. gearresteerd de 22-jarige L. J. van Wachum, één der hogere ambtenaren van de Stichting. Na deze arrestatie werd officieel medegedeeld, dat de opsporingsdienst zich had belast mét een grondig onderzoek in de admini stratie van de Stichting. Dit onder zoek heeft deze nieuwe fraude aan het licht gebracht. Gebleken is, dat Katz tijdens de bezettingsjaren een vrij groot aantal schilderijen reglementair verkocht heeft aan de kunsthandel voorheen fa J. Goudstikker ie Amsterdam, die hem daarvoor de normale prijs be taalde. Deze firma Goudstikker deed op haar beurt de schilderijen op nieuw van de hand. De doeken waar het in dit geval op aan komt zijn de exemplaren, die Goudstikker aan de Duitsërs verkocht. Dat waren er vele en daaronder bevonden er zich, die afkomstig waren van Katz. Na de bevrijding vond men in Duitsland een groot deel dezer schilderijen terug en slaagde er in de Nederlandse afkomst er van aan te tonen, hetgeen prompt tot het verheugende resultaat leidde, dat de geallieerde besturen vergun ning gaven de kostbare doeken naar ons land terug te brengen. Zoals met alle uit Duitsland te ruggekeerde kunstbezittingen, werden ze ter beschikking «gesteld van de Stichting Ned. Kunstbezit, die o.m. tot taak heeft zo mogelijk na te gaan of de schilderijen door de Duitsers geroofd zijn zonder redelijke betaling, in welk geval ze aan de rechtmatige eigenaar worden teruggegeven. Zijn er twijfelgevallen, waarin de vroege re eigenaar niet kan bewijzen, dat hij destijds géén of te weinig vergoe ding voor zijn eigendommen heeft ge- Vroeg Robertson om versterking Volgens sommige persberichten zou Robertson, de Britse militaire gou verneur in Duitsland, verzocht heb ben om de Britse troepen in Duits land te versterken. Robertson zou echter volgens een nader Reuter-bericht in het bijzon der een versterking van de „lucht brug" op het oog gehad hebben. Een woordvoerder van het Britse leger sprak categorisch tegen, dat Enge land besloten had troepenversterkin gen' voor de Britse zóne of Berlijn te zenden. Sabotage-raid op kolenmijnen van Malakka Van Malakka worden steeds meer sabotage-daden gemeld. Tussen de ze ventig en honderd „communistische guerilla-strijders" hebben anderhalf uur lang het kolenmijnencentrum Batoe Arang bezet gehouden en er veel technische uitrusting vernield. Een andere groep verzetslieden drong een politiebureau binnen en doodde zestien agenten.' Voorts werden graaf machines en aanhangwagens in de industrie-centra zwaar beschadigd. kregen, dan behoort de Stichting dé zaak voor te leggen aan Rechtsherstel. Katz liei mes aan twee kanten snijden In het geval Katz nu, die zéker onder deze categorie van twijfel gevallen beschikte, waaruit 'zóü kun nen blijken, dat hij de schilderijen onder dwang had moeten afstaan zon der er betaling vóór te ontvahgèrf, heeft dr. de Vries béslissingén getróf fen, waarvoor hij thans is ópgëslotenT Telkens opnieuw zorgde dr. de Vries er voor, dat aan Katz schilderijen werden geretourneerd, hoewel deze daarvoor gedurende de oorlog reeds grote sommen had opgestreken. Voor de teruggave van deze doeken liet di-. de Vries de kunsthandelaar veelal slechts minimale bedragen aan de Stichting afdragen, die eerder beniit konden worden voor dekking van ge maakte transport en, administratieve kosten, dan dat ze konden worden be schouwd als betaling van de schilde rijen. Uit de boekhouding, die de firma voorheen Goudstikker in de bezet tingsjaren heeft bijgehouden en die thans door de C.V.O. nauwkeurig wordt nageslagen is duidelijk geble ken, dat Katz voor talloze doeken van Goudstikker volledige betaling heeft ontvangen. Enkele tientallen dezer schilderijen zijn hem niettemin na de bevrijding bijna kosteloos geretour neerd Het onderzoek in deze affaire ge schiedt in opdracht van de Haagse Officier van Justitie, het hoofd van de z.g. corruptie-commissie. In het kader van de herdenking van het Regeringsjubileum heeft Za terdag de Nederlandse jeugd hulde gebracht aan onze vorstin. In het Sta dion werd „Het Spel der Jeugd" op gevoerd. H.M. de Koningin arriveert in het Olympisch Stadion. Zal U.N.O. ingrijpen Bernadotte waarschuwt Bernadotte, in Lake Success aan gekomen, heeft de Veiligheidsraad gewaarschuwd, dat over de toekomst van Palestina met de wapens zal worden beslist, tenzij de UNO thans een krachtige houding aanneemt. Engeland en de V.S. zouden het er. Volgens „betrouw'bare bron" over eeng zijn, dat de strijd moet ophou den en dat er krachtige maatregelen moeten worden genomen. Het leger van Israël heeft de be langrijke Arabische steden Lydda en Ramleh genomen. De Arabieren heb ben bij Ramleh nog slechts één fort in handen. Luchtverkeer met Frankrijk lamgelegd Het grondpersoneel van de Franse vliegvelden is thans in staking. De diensten van de buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, ook van de KLM op Frankrijk zijn stilgelegd of omge legd. Van de 1500 man personeel die in staking zijn zouden 1200 lid zijn van de door de communisten geleide C.G.T. De Franse regering heeft bij de creet alle burgerlijk luchtvaart- personeel dat verantwoordelijk is voor de luchthaven en veilig heidsdiensten, opgeroepen. Em- ployé's die geen gehoor geven aan de order, zullen ontslagen worden. De militaire vliegvelden zijn ge waarschuwd, zich yoor vervanging gereed te maken. Kabinet zegt ambtenaren - 31 milliard fres. méér toe De ambtenarens'taking breidt zich nog steeds uit. Het bij de n iet-communistische „Force Ouvrière" aangesloten verbond van bestuurshambtenaren, dat 't perso neel van prefecturen en ónder-prefec turen in de departementen en van de diensten buiten Parijs van vele minis teries omvat, heeft besloten zijn leden te verzoeken Dinsdagmiddag het werk te staken wanneer niet aan hun loon eisen tegemoet wordt gekomen. De C.G.T. deelde mee, da't de brug wachters en binnenscheepvaart-arbei- ders in staking zouden gaan. Het Franse kabinet heeft na dagen van spoedzittingen hedenmorgen vroeg hekend gemaakt, dat 31 milliard francs beschikbaar worden gesteld voor de verhoging der salarissen van het burgerlijk personeel. Inkopen over de grens De bevolking aan de Belgische grens bij Rijssel profiteert van de staking der douane-beambten door in België inkopen te doen. Sommige Belgische douaneposten confisceïen echter der gelijke waar en dé Franse autoriteiten hebben vallen opgesteld lapgs de we gen om beroepssmokkelaars op te vangen. „DE PARADIJSVLOEK" UITGESTELD De opvoering van „De Paradijs vloek" in het Berger Openluchtthea ter is door de ongunstige weersom standigheden een week uitgesteld en wordt nu opgevoerd op Woensdag 21 Juli a.s. Hij wandelde over de Theems Een Britse spoorwegarbei der, de 51-jarige Joe Simms, is Maandagavond over de Theems „gewandeld" van Chelsea naar Battersea-park, een afstand van ongeveer tweehonderd meter. Hij deed er zeventien minuten over. Simms weegt ongeveer 83 kg Hij zegt na achttien jaar pro beren een nieuwe méthode van voortbeweging door het water ontwikkeld te hebben. Tijdens zijn „wandeling" over de Theems hield hij zijn armen voor de borst gekruist en alleen zijn hoofd stak bo ven water uit. Volgens een waarnemer, die hem in een boot volgde, scheen Simms zich de gehele tijd volkomen rechtstandig gehouden te hebben. GAULLISTISCHE BIJEENKOMST VERSTOORD In een Gaullistische bijeenkomst te Tarbee hebben demonstranten de orde verstoord. Zij gooiden met turf en stukken hout naar het podium, waar De Gaulle's rechterhand, Kolo nel Palewski, sprak. Deze moest door een zijdeur van de zaal vluchten. De voorzitter van de gewestelijke afde ling van de RPF werd ernstig ge wond. Ijlings gealarmeerde politie ontruimde de zaal. ALLE FRACTIELEIDERS DOOR H.K.H. DE REGENTES ONTVANGEN H.K.H. de Regentes heeft gister in het Huis ten Bosch de voorzitter van de tweedekamerfrhetie van de CHU de heer Tilanus, de lijstaanvoerder van de VVD, mr. P. J. Oud, de voor zitters van de tweede-kamer fracties van de CPN en van de Staatk. Ger. Partij resp. de heren G. Wagenaar en ds P. Zandt, alsmede de heer Ch. J. I. M. Weiter, ter conferentie onU vangen. Reeds eerder waren de fractielei ders van P.v.^A., K.V.P. en A.R. door H.K.H. ontvangen Sciardis behaalde zege over de 11e étappe Nederlandse ploeg houdt er de moed wel in De elfde étappe van de Tour de France is gewonnen door Sciardis van de Internationale ploeg, die de af stand tussen Marseille en San Remo aflegde in 7 uur, 23 minuten en53 seconden, met 2 sec. voorsprong op nummer twee, Caffi van de Noord- Oostploeg. Overigens was het een tamme étap pe. Maar de Alpen zijn ook al in 't zicht. De stemming in de Nederlands- Luxemburgse ploeg, die thans door het om onbegrijpelijke redenen niet starten van Kemp tot vier man is ge slonken, is zeer goed en men ver wacht, dat zij allen de Tour zullen uitrijden. Zij kwamen alle vier tege lijk aan in een grote groep, die ex- aequo als twaalfde werd geplaatst De gele leiderstrui is in handen ge bleven van Bobet. De uitslag vaft de He étappe luidt: l.Sciardis ^Intern, ploeg); 2. Caffi (Noord-Oost); 3. Seghesi (Italië B>: 4. Cogan (Frankrijk-West): 5. Ros- seel (België B). Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Bobet (Frankrijk); 2. Lambrecht (Intern, ploeg); 3. Sciardis (Intern, west)5. Teisseire (Frankrijk)23. Kirchen (Luxemburg); 35. Janssen; 47. De Ruyter en 56 De Hoog. In het ploegen-klassement leidt de Internationale ploeg voor Frankrijk en België A. Onze Nederlands-Lu xemburgse ploeg staat op de 10e plaats. Olympische schietploeg samengesteld Er is alweer een Nederlandse ploeg voor de Olympische Spelen aange wezen en wel de schiet-ploeg. Zij be staat uit de heren: H. J. Brussaard te Rotterdam; G. G. Schoonman te Brummen en G. J. P. Both te Breda voor de klasse petite carabine, kaliber 22 en de heer Kessel uit Tilburg in de klase automatisch pistool. Chef de équipe is de heer Both, die ook in 1936 ons land vertegenwoordigde. In Rotterdam werden' bokswedstrij den gehouden, waarop de Olympische candidaten werden getoetst. Na afloop hiervan besloot men de zes aangewe zen candidaten te handhaven, dat zijn A. Corman (Groningen) vlieggewicht; M. Linneman (Amsterdam) vederge wicht; J. Remie (Breda) lichtgewicht; F. van Kempen (Rotterdam) weiter- gewicht; J. Schubar.t (Groningen) middengewicht en de speciaal uit In donesië overgekomen H. Quentemeyer halfzwaargewicht. Alleen over deze laatste moet nog worden beraadslaagd, maar zijn uit zending naar Londen staat toch wel voor 95% vast. WANNEER DE ORANJEWIMPEL UIT? De Raad van ministers heeft richt lijnen vastgesteld voor het gebruik var de oranjewimpel. Er zal worden gevlagd met deze wimpel bij verjaar dagen van alle leden van het Konink lijk huis en op feestelijke gelegen heden, waarbij de twee-eenheid Ne derland-Oranje tot uiting wordt ge bracht. Maar niet op nationale feest dagen, bv. op 5 Mei, en bij die ge- legènheden, waarbij de vlag halfstok wordt gehesen. „Derde Macht" op de vluchtheuvel Frankrijk valt van de ene zorg I* de andere. Weliswaar hebben de so cialisten onlangs besloten, de huidige regering te blijven steunen,^naar een ieder vraagt zich af: hoe lang nog? De oppositie in die rijen tegen de „Derde Machts politiek" is snel groei ende en de vaart van die groei wordt alleen nog belemmerd door het ge brek aan alternatief. Voor de Derde Macht wel te verstaan want De Gaulle wacht zijn kans en ziet die met de dag groeien. Alleen nog het gevaar op de achter grond bindt de socialisten aan Schu- man en Mayer. Steeds duidelijker ma nifesteert zich het échec van een al te slordige „geleide" economie met li berale gaten: steeds oproeriger wor den ook de „loyale" vakbonden, de Force-Ouvriére, die zich van de CGT afscheidde uit protest tegen de com munistische overheersing van die vak bond en de CFTC. Zij gaan zelfs tot revolutionnaire actie over. In Lyon gaven zij een voorproefje door naar winkeliers en marktVerkopers te gaan en te eisen dat zij de prijzen van groen ten en fruit met 5 tot 10 procent had den te verlagen. De spanning tussen lonen en prijzen is ondragelijk -geworden in Frankrijk. De regeringsmaatregelen zijn lapmid* delen gebleken. René Mayer, $e .des tijds zijn zin wist door te zetten en fruit, groenten en vis vrijliet, moest noodgedwongen zijn vergissing erken nen omdat de boeren en de' reeders geen stukje toegaven in hun begeerte om van het volk te plukken wat er geplukt kon worden. Alleen een sur' plus van andere levensmiddelen, met name graan, had de markt zo kunnen drukken dat de consument de over winning uit de wacht had gesleept. Dat surplus was er niet en is gr niet Mayer moest het roer omgooien en nu ziin de prijzen weer onder controle op papier. Want ook de controleurs zijn er niet; zij waren zuinigheidshalve afgeschaft. Het water steeg Mayer echter tot aan de lippen toen ook Zestigduizend van zijn eigen ambtenaren in staking gingen. Een herclassificatie van de lonen staat op het program en nolens volens zal Mayer ook hier wel toe moeten geven; Zaterdag kwam de Cen trale Bond van Openbare Diensten bij een om te beraadslagen of men zich zo- aansluiten bij de actie der zestig duizend, maar in de nacht die daaraan voorafging vergaderde het kabinet reeds over de herclassificatie. Het is, alles bijeen, geen vrolijke boel. Het volk, dat een tekort heeft aan alles en aan noodzakelijke levens middelen als melk en boter in de eer ste plaats, een tekort dat zich met de voorhanden productie vaak in geen enkel opzicht laat rijmen, zucht onder de kwakkelpolitiek van de regering, die bij het sparen van kool en geit daden achterwege laat totdat ze tot handelen gedwongen wordt.. Het ver trouwen in de Derde Macht is in Frankrijk snel slinkende. Schuman en de socialisten staan op de vluchtheu vel dat is niet de beste plaats, om het verkeer te regelen. A.H.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1