Tweemaal brak de mensheid Baron de Coubertins ideaal Terugblik op Olympische Spelen 1896-1936 r Het was de Franse Baron Pierre de Coubertin, die op de gedachte kwam de oude Olympische Spelen in moderne gedaante opnieuw in te voeren. Baron de Coubertin had met dit plan nobele gedachtenhij wilde door middel van de Olympische Spelen de volkeren nader tot elkander brengen in een eerlijke, sportieve strijd om niets, dan de eer. „Beter een nederlaag in eerlijke strijd dan een overwinning verkregen door oneerlijke middelen" was ongeveer zijn opvatting en hij had het tij mee, kreeg zó grote bijval uit alle delen van de wereld, dat reeds in 1896 de eerste moderne Olympische Spelen konden plaatsvinden. De vraag waar ze gehouden zouden moeten worden leverde niet bijster veel moeilijkheden op in de bakermat van de Spelen in Griekenland. De grote sensatie .van die eerste Spelen was de Marathon-loop. Het was de grootste wens van alle Grie ken, dat een Griek de eerste herha ling van de klassieke Griekse Mara thon zou winnen - en het lukte! Een eenvoudige boer, Spyros Louis, daar hadden de Grieken hun kaarten op gezet. Zonder zich druk te maken ging Louis op weg, dronk onderweg in alle rust zelfs een kwartliter w^n en verzekerde intussen zijn landge noten, dat niemand anders dan hij het eerste het stadion van Athene binnen zou komen. Toen verhoogde hij het tempo wat en liep geleidelijk in op z'n concurrenten. Stuk voor stuk werden zij gepasseerd, moesten opgeven of raakten ver achter. Spoe dig had Spyros de kop bereikt en een bode verkondigde in het eivolle stadion (er waren 70.000 toeschou wers!). dat de Griekse favoriet in aantocht was. Zelfs een kanonschot kwam er aan te pas en onder een onbeschrijfelijke orkaan van toejui chingen kwam de Griek het stadion binnen. De Griekse koning zwaaide in zijn loge jubelend met zijn hoofd deksel en de Kroonprins en zijn broer liepen de eenvoudige Griekse boer te gemoet en leidden hem naar het eind punt. Toen brak de heksenketel los... Duizenden stortten zich van de tri bunes, liepen met gouden uurwerken en andere kostbare zaken hun land genoot tegemoet. Spyros Louis was voor z'n leven binnen... Fransen organiseerden een onderonsje Er kwamen ook bittere teleurstel lingen: De Spelen van 1900 te Parijs waren ontzettend slecht georganis- seerd. Men had niet eens de moeite genomen een stadion te bouwen - daar hadden de luchthartige Fransen blijkbaar niet over gedacht... Het werd een onderonsje in het een of andere park, waarbij de handige Franse café-houder wat tafeltjes en gemakkelijke rieten stoelen aansleep te. In 1904 stond de Amerikaanse stad San Louis op het programma. Maar Amerika was in die dagen niet per vliegtuig te bereiken en de deelname bleef vrijwel beperkt tot een aantal Amerikanen. Ook de tussen-Olym- piade in Athene (in 1906 ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan) had weinig op het lijf. Voetbal werd hier voor de eerste maal in Olympiade- verband gespeeld: het werd een fias co, want de deelname bleef beperkt tot enkele slecht-spelende regionale ploegen. Weer de marathon Merkwaardig genoeg is van de Spelen in Londen (1908) ook de Ma rathonloop het meest indrukwekkend geweest. Ditmaal echter speelde niet de vraag wie winnaar zou worden de grote rol, dan wel het dramati sche einde van de monsterrace. Pie- tro Dorando, een Italiaan, kwam als eerste de poorten van het grote Lon dense stadion binnen. Volkomen ift. geput sleepte hg zich nog enkele me ters verder, viel, stond weer op en viel weer! Toen renden enkele func- tlonnarissen toe, grepen de Italiaan onder de oksels en sleepten hem on der ademloze stilte over de eind streep. Nog was de enorme menigte niet by machte de winnaar toe te juichen', toen de Amerikaan Hayes. fris het stadion binnenrende, zijn laatste ronde liep en prompt een protest indiende tegen de hulp van Dorando. Het protest kon men slecht? aanvaarden: Hayes werd tot winnaar uitgeroepen, Dorando gediskwalifi ceerd Stockholm 1912 In Londen was het succes enorm geweest, maar de Spelen in de Zweed se hoofdstad overtroffen die van de Britse metropool. Het werd 'n Olym piade-feest, dat alle voorgaande ver uit in de schaduw stelde Een Amerikaan van Indiaanse af komst, Jim Thorpe, was tijdens deze Spelen de grote man. Op overtuigen de wijze won lig zowel de vijfkamp als de tienkamp en ongetwijfeld was hij de veelzijdigste athleet, die ooit tijdens een Olympiade aan het werk is geweest. De sportieve Zweedse koning noemde hem de grootste athleet aller tijden en zijn prestatie in de tienkamp is dan ook nog nooit overtroffen. Edoch, Jim Thorpe moest zijn over winning duur bekopen. Hij had in Stockholm vijanden opgelopen en die vertelden de wereld twee weken daarna, dat Jim geen amateur was. Tegen geldelijke vergoeding had hg een paar maal een studenten-baseball club getraind en het gevolg was, dat hij zijn gouden plakken terug moest geven. De 4 X 100 m- estafette bracht herrie. In de finale kwamen Enge land, Zweden en Duitsland. De Duit sers verloren aanvankelijk vele me ters, doch hun laatste loper, de bui tengewoon snelle Richard Rau, lever de een topprestatie. Hij liep de Zweed voorbij en nog nooit is uitgemaak* of hij dan wel de Engelsman d'Arcv het eerst over de eindstreep ging. Toen ontstond ruzie over een verkeer de wissel van de Duitsers, er kwa men protesten en tenslotte zelfs Duit se foto's, die bewijzen moesten, dat de wissel juist was geweest. Duits land blééf gediskwalificeerd. En toen bij de 800 m. de Duitser Hans Braun door AincruuM»» en een Cana dees werd ingesloten en met de vier de plaats tevreden moest zijn in de finale was de maat van de Duitse ergernis totaal vol Gevoetbald werd er ook: Even als in Londen wonnen ook nu de Britten. Russen deden ook mee aan dit tournooi, dat zich niet tot grote hoogte kon verheffen. De onderda nen van de Tsaar werden door de voetballers van de Duitse keizer b.v. met160 geklopt. Amateuristische perikelen In 1916 zouden de spelen in Ber lijn plaats vinden. Dat ging uiteraard niet door en 1920 was vlak na het einde van wereldoorlog no. I. Zo kon het gebeuren, dat aan de Belgen de eer te beurt viel deze Spelen in iets minder dan een jaar te organiseren. Onze Zuiderburen brachten het er schappelijk af, maar Stockholm werd niet ov iffen. Duitsland en Oos- tenrgk van deelname uitgeslo ten en hier deden zich nieuwe kwes ties rond het amateurisme voor. Het voetbaltournooi met Belgen en Tsje chen in de finale eindigde buitenge woon onprettig. Nadat de scheids rechter bij de stand 20 voor Bel gië een Tsjech weggezonden had we gens een unfaire handeling liepen de tien anderen uit zichzelf weg. Z\j waren er niet toe te bewegen terug te komen Finland, het dunbevolkte land van de duizend meren, ver weg in het Noor den, maakte plotseling naam. Dat kwam hoofdzakelijk door de fantastische tjjd van Kolehmaines tijdens de Marathon' loop, een tijd. die nog nooit overtroffen is. In smoorhcct Parijs Een smorende, haast walchelgke Parijse hitte hing over de Stade de Colombes, die middag van de 10.000 meter in 1924: Honderden mensen lie pen een zonnesteek op, anderen wer den onwel en moesten worden weg gedragen. Het wachten op de eerste loper duurde ontzettend lang voor de compacte mensenmassa op de tribunes. Dan, plotseling een blauw Fins tricot! Paavo Nurmi, de Fin, wiens naam in de athletiekwe- reld een begrip is geworden. Fris j als een hoentje kwam hij met lange i stappen als eerste van de veertig lopers binnen, vér voor alle anderen. 1 De stopwatch in z'n hand, als altijd. Ademloos zagen de toeschouwers hoe Nurmi over de eindstreep kwam. Nog vóór men kon juichen was hjj in z'n kleedkamer verdwenen Dan kwam er lange tyd niemand. Eindelijk als tweede de Fin Ritola, zeer vermoeid, daarna 18 andere lo pers, te moe om de voeten te ver zetten. Drie, vier man konden de laatste meters niet meer tot een V-. Deze man. de eenvoudige Griekse boer Spyros Louis, gaf in 1S96 zijn landgenoten stof tot praten. Twee Griekse prinsen renden hem tegemoet, toen hij na een race over 42.2 km. Athcne's stadion binnenkwam. Hij kreeg daarvoor een gouden medaille, won de Ma rathonloop in de eerste Olympiade. 2386 jaren nadat een Griek dezelfde afstand hardlopend had afgelegd.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 10