In deze jaren van radio en film zijn verras singen bij de Olympische Spelen vrijwel on mogelijk. Natuurlijk, op sommige nummers zijn meerdere favorieten, maar het zal niet voor komen. dat iemand, die nog nooit een discus in z'n hand heeft gehad het nummer discus werpen met vlag en wimpel wint. Dat kon in Athene in 1896 nog wel! De Amerikaan Garcett was als [avoriet voor het kogelstoten de Atlantische Oceaan overgestoken. Hij liet zich op 't allerlaatste moment inschrijven voor 't discuswerpen en overwon de Griekse favoriet Pareskevopuu- lus met een worp van 29.145 meter: Twee Finnen. Ritola aan kop, Paavo Nurmi vlak er achter. Negen-en-negentig-honderd-meter duurde zo de strijd, die geen strijd was. Ritola kwam niet los 11 en honderd meter voorde finish spurtte Nurmi met lange, glijdende passen voorbij hem, op weg naar een nieuw wereldrecord! Dat was in Amsterdam 1928. De tijden veranderen We hadden U graag nog een aantal foto's laten zien van de Olympische Spelen in vroeger jaren: b.v. die van de start van de 100 meter in Athene. Vijf man in de'finale Startholes kende men nog niet cn alle vijf hadden een verschillende houding tijdens de start. Eén van hen als we ons niet vergissen was het de Amerikaan Hall startte ongeveer zoals wij dat tegenwoordig heel natuurlijk vinden: in gebukte houding. Het publiek grinnikte, maar de Amerikaan lachte het laatst en het best, want hij klop- zijn tegenstanders in een tijd van precies 12 seconden! Daarvan heeft men in de loop der jaren 1.8 sec. afgeknabbeld: als de win naar van Athene tegen Jesse Owens had gelopen, dan was hij ongeveer 15 tot 16 meter aohtergebleven! «•inde brengen. Eén stortte er bewus teloos op het beton, een ander liep als verdwaasd het middenveld op llruguau veroverde de voetbalwereld1924 In Parijs was er nóg een sensatie van de bovenste plank: Dat waren de exotische voetballers van Uru guay, fantastische „wildemannen" doch met een techniek, waar geen ander land tegen op kon. En dan te denken, dat men tot dat jaar eigen lek nog nooit van 't kleine Zuid- Amerikaanse land en z'n voetballers had gehoord. Nederland, het kleine Nederland, bracht er het nog het beste af. 't Was slechts te wijten aan een foutieve beslissing van de scheidsrechter, dat de Uruguayese voetballers baas bleven met 21 in misschien de mooiste wedstrijd, die ons elftal tot toen toe ooit speelde. Nog een land kwam sterk naar vo ren: Finland. Evenals de kleine, bruine voetballers uit Zuid-Amerika waren de stoere, rustige Finnen ver uit favoriet bij het Franse publiek. De bewoners uit het land van de meren werden dan ook tweede op athletiekgebied, achter het machtige Amerika. Amsterdam 1928 De Spelen in Amsterdam leven bij tallozen nog voort in de gedachten. Het nieuwe stadion, machtig sym bool van sportllevend Nederland werd gebouwd, maar toen Augustus kwam was het eigenlijk te klein. Zelden heeft de sport méér in het middelpunt van de belangstelling ge staan dan toen. 't Is alweer merkwaardig, maar 't waren weer dc loopnummers over de lange afstand, die furore maakten. Tienduizenden kunnen wellicht nog vertellen van de dramatische 10.000 meter tussen de beide Finnen Ritola en Nurmi. Negen-en-negentig-hon- derd meter ging Ritola aan kop, Nurmi als een schaduw achter hem. De roemruchte Zweed Wilde had moeten buigen voor de soepele gang van de beide Finnen, alle andere kwamen in 't stuk helemaal niet voor: Dan, honderd meter voor de eindstreep, worden de rhythmische passen van Nurmi langer, bereikten zonder stoten, zonder merkbare in spanning zijn landgenoot, die nog even verbeten vecht en dan het ho peloze van z'n taak inziet. Zo glijdt Nurmi naar het nieuwe wereldre cord, terwijl de orkaan van de tri bunes hem schijnbaar niet bereikt. De fotografen kregen slechts z'n rug te zien. Regelrecht verdween hij on der de catacomben van het stadion. Op de 100 m. brak de Canadees Williams de superioriteit van de Amerikanen. Op dat moment leek er in het stadion een revolutie uit te breken. De Duitsers waren in Amsterdam voor het eerst sinds 1912 weer ver tegenwoordigd en éénmaal ging de Duitse vlag omhoog. Het voetbal- tournooi was weer voor Uruguay na een dubbele finale met Argentinië. De eerste wedstrijd werd een gelijk spel en wanneer er bij w\jze van spreken tien maal zoveel mensen in het stadion zouden gekund heb ben, dan was het de tweede keer opnieuw ook volgekomen. Jammer was 't, dat het tijdens enkele wed strijden minder prettig toe ging. De wedstrijd UruguayDuitsland leek meer op rugby dan op voetbal. En bovendien er deden later heel vreemde geruchten de ronde over de amateuristische staat van de Zuid- Amerikanen Los Angeles en Berlijn de laatste twee In 1932 kwam Los Angelos, groots opgezet, maar toch niet geheel aan de verwachtingen voldoend. De af stand was te ver en talrijke landen moesten om financiële redenen ver stek laten gaan. De successen van onze ruiters en onze kleine zwem sters liggen nog vers in het geheu gen. En de Amerikaanse superioriteit op athletiekgebied was sterker dan ooit. Berlijn 1936, ontsierd door Nazi- propaganda. Iedere dag weer waren de Nazi-bonzen in het stadion te vin den en wanneer de wereld in die war me Augustus-dagen van 1936 goed uitgekeken had, was het misschien tot een oorlog niet gekomen't Was in die dagen duidelijk kunnen worden, wat er onder het Herrenvolk broeide. Jesse Owens, de Amerikaanse •zwarte sprinter, verbond voor altijd zjjn naam aan deze Spelen. Onze zwemster» brachten verschillende ke ren de rood-wit-blauwe vlag in top en ook onze ruiters deden het niet minder. Maar 't broeide in de we reld: in Spanje barstte omstreeks de ze maanden de burgeroorlog in volle woede Jos en in het volgend Olym pische jaar, 1940, was Duitsland in oorlog met de geallieerden. In de Olympische maand hadden zij geheel West-Europa onder de voet gelopen, In Tokio, waar de Spelen in dat jaar gehouden zouden worden, be raamden de Jappen hun plan om de Pacific te veroveren en in 1914 dacht de wereld slechts aan de overwinning op het fascistische monster. Over enkele iveken: Londen 1948. In het hart van vrije we reld zal weer iets gedaan worden om de Olympische geest, die Ba ron Pierre de Coubertin voor stond, te verwerkelijken. Het fas cisme is neergeslagen, maar nog bloedt de wereld uit wonden, die het geweld heeft veroorzaakt. Toch weerOlympische Spelen. Misschien dat hoopt de ver moeide mensheid zullen zij ons een stap op weg brengen naar een wereldvrij van vrees en gebrek. Moge in deze geest „Londen 1948'' zijn! A...I MAAR HET OLYMPISCH VUUR BLEEF BRANDEN!

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 11