K EMIE De slimme burgers van Torento L C DE AVONTUREN VAN HAANTJE ZWETS Postzegels voor de bestrijding Deze keer kan ik niet vertellen, dat lk zo-en-zoveel enveloppen met post zegels heb gekregen, maar wel heb ik een doos met gebruikte zegels ge kregen van Koos Nool en Japie Tak ken te Alkmaar. Er zaten er maar liefst 7000 in!!!! Deze jongens ver dienen een extra pluim voor al hun moeite. Voordat ik deze 7000 zegels van hen kreeg, stuurden zg mij reeds tweemaal 3100 en nog eens een keer 3000! Samen is dat zo ongeveer 16000 Koos en Japie, hartelijk dank, hoor: Ik zal Koos een boekje zenden, dan moet hg daar Japie maar uit voorle zen, want Japie, die 9 jaar is, is blind. Japie, ik hoop, dat je het boekje mooi zult vinden. Nogmaals hartelijk dank! Natuurlek verwacht ik deze week ook weer zegels voor de tb.c.-bestrg- ding van anderen. Spaar en stuur on beschadigde, gebruikte postzegels aan OOM ROB, POSTBUS 3 SCHAGEN. dni vJiantnfioekft Trküe Nobel, Nledorp vraagt: waar worden baleinen bezems van gemaakt? Antwoord: Echte baleinen bezems zgn nu niet meer verkrijgbaar. Ook in en voor de oorlog reeds niet meer. De naam baleinen bezems dateert nog van vroeger, toen men in ons land veelvuldig ter walvisvaart ging. Want de walvissen zjjn bezitters van het echte balein. Later werden de ba- leinen bezems vervangen door bezems, die van taai en veerkrachtig riet wer den gemaakt, maar in de volksmond baleinen bezems bleven heten. Dat is tot zover, maar je zult nu ook nog willen weten, waar het echte Balein is een eigenaardige, hoorn- balein van gemaakt wordt, achtige stof, die vervaardigd wordt uit de „baarden" der Baardwalvis- sen. Deze baarden zgn lange, driehoe kige platen, die aan het verhemelte, achter elkander zgn bevestigd als zg- schermen van een toneel. De naar binnen gerichte zijde is uitgerafeld. De Baardwalvissen hebben geen tan den en gebruiken de baarden om voed sel op te nemen. De walvis zwemt met open bek rond, waardoor deze vol water loopt, waarin het natuur lek wemelt van kleine diertjes, de „walvisspijs" (plankton). Suit het zijn bek, dan drukt de grote, dikke tong het water terzijde, dat langs de baar den wegspoelt. In de rafels, die als zeef dienst doen, blijft de spijs han gen. De tong drukt vervolgens het Torento is niet altgd het bloeiende stadje van tegenwoordig geweest. Knappe bestuurders hebben er toe bij gedragen de roem van de stad tot ver over de grenzen te verspreiden. Burgemeester Verstandig heeft daar vooral een werkzaam aandeel in ge had. Hij was dan ook een knap man. Maar onlangs is er iets vreselijks in Torento gebeurd. Dat was m de Tor nadostraat, die erg smal is. Kleer maker Naaigaren moest een nieuw pak afleveren en liep daartoe door de Tornadostraat. Plotseling kwam van de andere kant op hetzelfde voetpad geitebok Blaatmaar aanlo pen. Een van tweeën moest tóen op de rijweg gaan lopen, omdat de Tor nadostraat zo smal is. Maar de geit had er geen zin in en de kleermaker ook niet. „Een geit behoort niet op het voetpad", dacht de kleermaker en Naaigaren begon hem te verjagen. Maar Blaatmaar dacht: „Als je me hindert, dan zul je met m'n horens kennis maken!" En het werd ruzie! Nou en of Blaatmaar gehoorzaam de niet en ging op z'n achterpoten staan. Hij sprong op de kleermaker toe, die tegen zoveel geweld niet op Zoals verleden week gezegd, was ik als enige haan in een hok geko men met vijftien kippen. Allemaal Noordhollandse Blauwen. Ze hadden tot nog toe blijkbaar geen ander pluimvee gezien dan zichzelf, want schichtig en zenuwachtig staarden ze mij vanuit een hoek van het hok aan. Het was werkelijk hinderlijk. Als ik me maar even bewoog, vloog de ene kip kakelend op de andere. Het gaf me niet of ik zacht klokkend zei, dat er mooie schelpjes lagen en dat ger- stemeel beter voor de slanke lgn is dan maismeel. Met de koppen ver van het Ig'f gerekt bleven ze me begluren of ik een atoombom was, die op springen stond M'n collega Rooinek, die op een boerenkar bg de buren stond, kraaide van verre met een opdringerige ei genwijsheid: „Mórgééén rééégenü" Als er een specialist is op het ge bied van regenvoorspellen, dan ben ik dat Daar zijn ze in de Bildt nog maar ;wajongens bg. Dat zou ik Rooinek wel eens even laten horen! Dus schraapte ik mijn keel een beetje, zette m'n beoea van elkaar en gilde: „Je staat te liegéééééMet een klein kikje hield ik opeens verbaasd op. Toen ik begon uit te halen vlo gen de kippen luid kakelend en rok- tokkend tegen het gaas op. Drie kip pen wrongen zich gelijktijdig in één nest een ander vloog tot boven in het hok en bleef er, met poten en snavel aan een balk schrapend luid kleppend voedsel in de keel van het dier, dat daarna slikt. Deze baarden kunnen groot wor den. Bij de Groenlandse walvis be reiken ze vaak een lengte van 2,50 meter, terwijl hun aantal veelal 400 is. Van deze baarden nu vervaardigde men het balein, dat voor verschil lende doeleinden - o.a. voor bezems - werd gebruikt. Ben je zo tevreden gesteld, Trinie Wie heeft er nog een vraag? Vraag maar raak als je iets niet weet. Men zegt altijd: Van vragen wordt men wijs! Als je dus iets te vragen hebt, schrijf mÖ dan even een brief. Het adres is en blijft: OOM ROB, Post bus 8, Schagen. kon. Hoe zou hij het mooie pak ooit veilig bg de klant krijgen? Maar toch wilde Naaigaren liever schade lijden, dan zich te laten ver jagen door zo'n lomp dier. Wijken, dat nooit! De geit scheen het te begrijpen, want het dier stompte hem plotse ling zo hevig tegen de borst, dat hij achterover vloog door het venster van bakker Meeldeeg. Tot overmaat van ramp had bakker Meeldeeg de trog met deeg voor het venster ge zet en de ongelukkige Naaigaren plote er met zijn hoofd middenin. Hol lend kwam Meeldeeg de bakkerij bin nen, maar b\j de deur bleef hij als aan de grond genageld staan. Daar lag Naaigaren hoestend en huilend in het deeg te wentelen. Hg leek wel een groot wittebrood, dat nog gebak ken moest worden! Meeldeeg trok Naaigaren met veel moeite uit de trog. Ondertussen speelde Blaatmaar met het nieuwe pak kaatsebal. Hij wierp het hoog in de lucht op zijn horens, totdat het pak openscheurde en het jasje er uit viel, precies met de mou wen over zijn horens! Blaatmaar zag hangen. Nou ben 'ik van nature niet zenuwachtig, maar ik trok me het verdriet van mijn vrouwen op dat moment zo erg aan, dat ik na een klein sprongetje gemaakt te hebben, een geweldige aanloop nam om me door het gaas heen te dringen. Ik kwam niet verder dan mijn schouders en hoe ik ook rukte of trok, ik kon niet meer heen of weer. En achter me waren de kippen bezig in het pas met turfmolm bedekte hok, een rook gordijn te maken of liever gezegd: 'n stuifgordjjn. In het tumult merkte ik nog dat Rooinek op de boerenkar zijn hoofd als een periscoop omhoog rek te. Wat hij me toeriep, hoorde ik niet goed, maar het leek verdacht veel op: „Struikelde jc?" Inmiddels was de baas op al die herrie komen toelopen en bevrijdde mij uit mijn hachelijke positie en wel dra was de rust in het kippenhok weergekeerd. Even later hoorde ik Rooinek weer treiterend kraaien: „Moorrrrgééééén rrréééégéeeeen Ik heb me ver ontwaardigd omgedraaid. er uit als de duivel in eigen persoon! Achter het vreemd uitgedoste diei kwam een tweede verschijning opda gen: de met deeg bewerkte Naaiga ren! Deze wilde Blaatmaar het nieu^ we pak afhandig maken, maar de geit ging er van door en het werd een dolle jacht door het dorp. Hel tweetal werd spoedig gevolgd door de hele bevolking van Torento en luid gillend hielden ze voor het raad huis stil. Burgemeester Verstandig werd juist wrakker van zijn middagdutje en met schrik luisterde hg, naar de kreten van de burgers: „De duivel is in aan tocht! De Duivel!" Burgemeester Verstandig beefde van schrik. Als de duivel het raadhuis binnen zou ko men, dan zou hij stellig hem, de bur gemeester halen! Hg moest een schuil plaats zoeken, maar waar? Wacht hij zou in de schoorsteen kruipen. Maar dan werd hij pikzwart! Steeds duidelijker klonk het angst geschreeuw der burgerij. Elk ogen blik konden ze, gevolgd door de dui vel, zgn bureau binnenstormen. En wat moest hij dan beginnen Zijn be sluit stond nu vast. De schoorsteen was zijn enige toevlucht. Bevend kroop hij in de zwarte opening en werkte zich, naar adem snakkend, een einde de schoorsteen in. Ver kwam hij niet, daar de schoorsteen wel berekend was op een slanke schoorsteenveger, doch niet op een dikke burgemeester. Toch voelde hjj zich daar veilig en met kloppend hart wachtte hij op de dingen, die komen zoudén. Binnen enkele minuten was de def- tige kamer gevuld met een opgewon den menigte. De mannen beetden, de vrouwen jammerden, de kinderen huilden. Zg vreesden de duivel! Maar Blaatmaai'' was 't jasje kwijtgeraakt! en weer rustig naar zijn stal gegaan! Toen nam gemeente-secretaris Inkt mop die er ook bij was, het woord: „Hier is de duivel niet, dappere in gezetenen! Stellig is hij door de schoorsteen ontvlucht. Dat doen alle goede duivels!" „Maar als hij er toch nog eens in zat?" zeide de koeherder Tweehoorn. „De duivel is slimmer dan alle inwo ners van Torento samen!" Inktmop glimlachte even. „Bent u bang, meneer Tweehoorn?" vroeg hij. „Ik niet en dat zal ik u bewijzen!" En hij liep op de haard toe. De dikke burgemeester had onder tussen angstige ogenblikken beleefd. Het roet drong in ogen, neus en mond en hij kon bijna geen adem meer ha len. Juist op het moment, dat Inktmop bij de haard kwam, kreeg hij een he vige niesbui. „Hatschie! Hatschie!" klonk het tweekeer door de schoor steen. Hierdoor raakte de burgemees ter zijn houvast kwijt en in een wolk van roet rolde hij uit de schoorsteen. Met wijd opengesperde ogen staar den de burgers naar hun burgemees ter. Was hg de duivel? Nee, het was burgemeester Verstandig! Wat er verder is geschied, dat kun nen jullie wel raden! Natuurlijk werd die arme burgemeester geholpen en ook keerde de rust in Torento weer. (Uit: Slimme Burgers).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 12