5E JAARGANG N° 1286 VRIJDAG 16 JULI 1948 N.-HOLLANDSE PERS 1945 Staking tegen morgenmiddag afgelast Discussies over wijziging van gas- en electriciteitsverordeningen Ui tg. voor de Stichting De Vrfle Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) b« vooruitbetaling. Advertenties 14 ct p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Veiantw. redacteur J. v. Zoonen BureauRidderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 -3971 Toestand in Italië: vrij rustig Communisten verlieten parlement na afwijzing van een motie De algemene staking van zeven mUlioen Italiaanse arbeiders, welke werd uitgeroepen als protest tegen de aanslag op Togliatti, was gister in het gehele land volledig van kracht. Het spoorweg-, tram- en busverkeer lag stil, doch in de steden was het morgens rustig. De winkels te Rome waren gesloten en er waren weinig particuliere auto's in de straten. Er was slechts één dagblad uitgekomen. Volgens de binnengekomen berichten was het in geheel Italië rustig. Het Italiaans vakverbond heeft, naar hedenmorgen gemeld werd, de staking weer afgelast tegen morgenmiddag. Dit besluit zou genomen zijn omdat de Christelijk-Democraten dreigden de eenheid van de vakbewe ging te breken, daar zij niet accoord konden gaan met de opzet van deze staking. De communisten en meerderheids- socialisten hebben gistermorgen de Kamer van Afgevaardigden verlaten, nadat een communistische motie was verworpen, handelende over „de toe stand van de natie, welke de geweld daad tegen Togliatti mogelijk maak te en het schandelijke regeringscom muniqué, waarin de vakverenigingen worden aangevallen". Enkele belogmyen Een menigte van ongeveer. 20.000 personen te Rome heeft door gejuich haar goedkeuring te kennen gegeven van een voorstel tot benoeming van een commissie van elf personen, welke er bij President Einaudi op aan zou moeten dringen de regering te vragen af te treden. Na de bijeenkomst be gaf de menigte zich naar het zieken huis, waar Togliatti verpleegd wordt. De weg tussen Marghera en Vene tic werd Donderdag door communis ten versperd. Spoorwagons werden omvergeworpen en een generaal en een kolonel, die in een auto op weg waren, werden als gijzelaars vastge houden; verder werden enkele fabrie ken door communisten bezet. In Bari werd bij het opruimen van een barricade een politieman aange schoten. In Napels werd overal gestaakt; dui zenden communisten hielden er op ordelijke wijze een massa-demonstra tie. Vittorio, de secretaris van het alge meen vakverbond, heeft verklaard, dat het hoofdbestuur „de volledige verantwoordelijkheid voor de beëin diging van de staking op zich nam, hoewel de meerderheid der plaatse lijke vakverenigingen voor de voort zetting was". Vittorio vroeg van de regering, dat zij iets zou „bijdragen tot verbetering van de toestand, door o.m. haar binnenlandse politiek 'e wijzigen, die aanleiding gaf 'tot ver bittering" en „geen represailles te nemen". PJccioni, de viee-premier, heeft daarop geantwoord dat hét de ge woonte niet was van de regering om represailles te nemen en 'dat zij het ook nu niet zou doen maar dat zij de plicht had eerbied voor de wet ONBESCHEIDEN BERJ£HT Prinses Margaret Rose van Enge land heeft naar Reuter mededeelt, haar hals verrekt bij haar dagelijkse ochtendbezigheden in het Bucking- ham Palace. De Prinses, die in Augus. tus 18 jaar wordt, kon daardoor een huisvl^'ttentoonstelling niet bijwonen. Ten paleize weigerde men bijzonder heden over het gebeurde te verstrek ken. NIEUW WERELDRECORD KOGELSLINGEREN Aan de vooravond vèn zijn vertrek naar de Londense spelen heeft de Hongaarse athleet Emeric Nemeth 'n nieuw record kogelslingeren geves tigd met 59 meter 20. Het oude record stond sinds 27 Aug. 1938 op naam van de Duitser Erwin Blask met 59 meter. TOESTAND VAN KONINGIN INGRID EN PRINSESSEN BEVREDIGEND De gezondheidstoestand van Konin gin Ingrid van Denemarken en de beide prinsessen is bevredigend en hun verblijf in het ziekenhuis zal van korte duur zijn, zo verneemt men uit niet officiële bron. weerbericht HIER EN-DAAR BUIEN Halr iot zwaar bewolkt met enkele verspreide regenbuien. Zwakke tot mafige wind uit Westelijke richtin gen. Weinig verandering van tempe ratuur. af te dwingen in die gevallen waarin misdaden waren gepleegd. Naar nadere berichten meldden, is in de provincie Genua de staat van beleg afgekondigd. Een volksmenigte maakte daar vijf gevechtswagens op de politie buit. Tussen Rome en Ci_ vita Vecchia is de spoorlijn op twee plaatsen opgeblazen. De electrische krachtsta'tions aan die lijn ^ijn door arbeiders bezet. Elf politiemannen werden gewond bij een gevecht dat uitbrak toen arbeiders te Milaan de Motta-suikerwerkfabriek wilden be zetten. De politie veegde de straten schoon, maar de arbeiders kregen enslotte hun zin op voorwaarde dat zij niets zouden vernielen. Volgens het laatste communiqué is er geen verandering gekomen in de toestand van Togliatti. De patiënt heeft voor het eerst weer enig voed sel tot zich genomen. Generaal Pershing overleden Hij leidde in 1917-18 de Amerikaanse legers Generaal John Pershing, comman dant van de Amerikaanse expedition- naire macht tijdens de eerste wereld oorlog, is op 87_jarige leeftijd te Was hington overleden. Generaal Pershing, die de laatste tien jaar van zijn leven in een zieken huis doorbracht, was één der laatste grote bevelhebbers van de oorlog 1914 —1918. Hij nam het bevel over de expeditionnaire macht in het begin van 1917 op zich en bleef het gedu rende de rest van de oorlog voeren, daarbij opklimmend tot de rang „ge neraal van de legers", een eer, die tevoren slechts was toegekend aan Sherman, Grant en Sheridan. Hij was één der eersten, die de Amerikanen waarschuwden, dat zij zich op de oor log tegen Hitier moesten voorberei den. Veilingheidsraad roept Palestina iot de orde Met 9 tegen 1 stem en één onthou ding heeft de Veiligheidsraad beslo ten, Joden en Arabieren te gelasten de strijd binnen drie dagen te staken. Daar de Raad op voorstel van Ame. rika bovendien heeft besloten, de toe stand als bedreiging van de vrede te brandmerken, zijn bij weigering tot opvolgen van' het bevel economische sancties of wapengeweld van de zijde der UNO te verwachten. Met de „Zuiderkruis" arriveerden Woensdagmiddag 1600 militairen, waar onder een Friets bataljon, te Rotter dam. Minister Fievéz brengt een driewerf hoera uit op H. M. de Koningin en de Prinses Regentes. Moskous antwoord „hoffelijk, maar negatief" „Open kaart"? In bevoegde kringen te Londen voorspelt men, dat besprekingen tus sen de Westelijke mdgendheden over de kwestie hoe men op het Sovjet- antwoord zal reageren, tenminste enige dagen in beslag zullen nemen. Men meent te Londen, dat de Sov jet-nota geen onstructieve bijdrage voor de oplossing van het Berltfnse vraagstuk vormt. Het Franse commentaar op de nota was: hoffelijk en niet agressief, maar beslist negatief. Ook in Washington meent men, dat er niets aan de situatie is veranderd. Een hoge Ru»ische politieke func tionaris, zo meldde Reuter uit Berlijn, heeft vooraanstaande communisten te Berlijn meegedeeld, dat de Westelijke mogendheden gedwongen zullen zijn Berlijn binnen acht weker\ te verla ten als „b,epaalde lekken in de blok kade doeltreffend kunnen worden ge dicht". De Russische functionaris zou voorts hebben gezegd, dat geen verandering in de Russische politiek ten aanzien van Berlijn kan worden gebracht, onverschillig welke stappen de Wes telijke geallieerden naar aanleiding van de Russische nota zullen doen. Op Zaterdag 21 Augustus zal in het hockey-stadion te Amstelveen de wedstrijd NederlandIndia worden gespeeld. Bartali beheerste de 13e étappe yan de Tour Maar Bobel behield de gele trui De grote Italiaanse renner Gino Bartali heeft op weergaloze wijze de zwaarste étappe van de Tour de France, CannesBriancon, gewonnen Deze étappe leidde via een drietal be ruchte bergen, waaronder de Izouard. Regen en koude maakten de rit bui tengewoon zwaar. Kirchen, de Lu xemburger in de Nederlandse ploeg, reed prachtig en werd negende. Onze Nederlandse vertegenwoordi gers hebben het slechts aan hun moed te danken, dat zij de étappe ,üitreden. Bartali is door deze zege opge klommen van de negende naar de tweede plaats in het algemeen klas sement. Bobet behield de gele trui, maar heeft slechts een kleine voor sprong op de Italiaan. Het resultaat van de 13e étappe luidt: 1 Bartali (Italië A); 2 Schotte (België A); 3 Camellini (Internat.); 4 Viëtto (Frankrijk); 5 Teisseire (Frankrijk); 9 Ki'rohen (Ned. Luxem burg); 43 De Hoog (Ned. Luxemb.); 55 Janssen (Ned. Luxemb.); 57 De Ruyter (Ned. Luxemb.) Het algemeen klassement luidt na de 13e étappe: 1 Bobet (Frankrijk); 2 Bartali (Italië A); 3 Lambrecht (Internat.)4 Teisseire (Frankrijk) 5 Camellini (Internat.); 11 Kirchen (Ned. Luxemb.)38 JansSen (Ned. Luxemb.); 47 De Hoog (Ned. Lux.); 50 De Ruyter (Ned. Luxemb.). Padvindsters uit elf landen nemen deel aan het internationale padvind sterskamp, georganiseerd door het district Bloemendaal van hef Neder landse Padvindsters Gilde te Aerdenhout. De opening van het kamp door het hijsen van de vlag. Zeeland werdbedolven onder valse punten Uitgebreid complot opgeteld Er is een uitgebreide handel in valse textiel^hnten ontdekt en men is er in geslaagd de voornaamste schul digen te arresteren. Half Juni leverde een winkelier uit Arnemuiden 2000 textielpunten in. De ambtenaren kre. gen vermoeden, dat zij hier met val se punten te maken hadden en bij onderzoek bleek het vermoeden juist te zijn. Ongeveer dezplfde tijd werden op het distributiekantoor te Axel 50 valse textielpunten ingeleverd. De Rijkspolitie constateerde verband tussen beide zaken en toen winkeliers, die de punten hadden ingeleverd, lang durig verhoord werden, kwam vast te staan, dat men met een wijd ver takt complot te doen had. In talrijke Zeeuwes plaatsen zoals Middelburg, Vlissingen en Terneuzen, maar ook in Den Haag. Haarlem en Rotterdam waren winkeliers in het bezit van vhlse textielpunten, die uit dezelfde vervalsingsbron moesten komen. In Middelburg werden niet minder dan 30.000 valse textielpunten in be slag genomen. Waarschijnlijk werden de punten in België gedrukt in op dracht van de man, bij wie de voor raad in Middelburg in beslag genomen werd. Ook in België zijn enkele ar restaties verricht. Verder is komen vast te staan, dat het publiek even eens valse textielpunten heeft ge kocht. Tegen particulieren, bij wie punten in beslag werden genomen, is proces-verbaal opgemaakt. Er zijn tJlrijke arrestaties verricht. AMERIKAANS SUPERFORT VERONGELUKT In de nabijheid van Salina (Kansas V.S.) is een Amerikaans superfort brandend neergestort. Van de dertien inzittenden zijn er negen om het le ven gekomen. Stakingen in Frankrijk breiden zich uit Het communistisch en niet-commu- nisridch overheidspersoneel van re- geringsbureaux te Parijs heeft be sloten zich te voegen bij de 70.000 reeds stakende employé's van het mi, nisterie van Financiën, tenzij de re gering verdere concessies toestaat. 7.000 postambtenaren en politieman, nen, aangesloten bij onafhankelijke vakverenigingen, hebben .eveneens besloten het werk neer te leggen. De regering heeft een verklaring uitge geven, waarin zij hogere ambtenaren waarschuwt, dat zij geschorst zullen worden, indien zij „deelnemen aan een collectieve actie om het werk neer te leggen". Museumdirecteuren protesteren Een aantal museum-directeuren en docenten, die niet in ambtelijk ver band staan tot Dr. de Vries, heeft onderstaande verklaring uitgegeven: Ondergetekenden hebben met ont steltenis kennis genomen van de wijze waarop het publiek is ingelicht over een aanklacht tegen hun collega Dr. A. B. de Vries, terwijl diens zaak nog in onderzoek is en de hem vol gens de persberichten ten laste ge legde feiten allerminst bewezen zijn. In afwachting van de resultaten van het onderzoek stellen zij vast, dat deze door niets te rechtvaardigen pu blicatie een4 ernstige smet werpt op de* naam van een ten onzent en in het buitenland hooggeschat collega, wiens fatsoen en goede trouw zij bo ven 'alle twijfel verheven achten en wiens grote verdiensten als directeur van de Stichting Ned. Kunstbezit zij met nadruk wensen te erkennen. Zij komen met kracht op tegen de stui tende wijze, waarop deze aangelegen, heid openbaar is gemaakt. Raad van Alkmaar Motie van wantrouwen tegen communisten weer opgehaald" Technische herziening der salarissen en lonen van gemeente-personeel Op*de agenda van de gistermiddag gehouden gemeenteraadsvergadering van Alkmaar stonden twee punten waarover nogal lang werd gedis cussieerd. Het eerste was een voorstel tot wijziging van de gas- en electriciteitsverordening en het andere behelsde een voorstel tot her ziening der salarissen en Ionen van het gemeentepersoneel. Op die voorgestelde wijziging werden over en weer enige aanmerkin gen gemaakt en tenslotte werd door de weth. van de lichtbedrijven, mr. A. J. M. Leesberg, een amendement van de he^r Kirpensteyn practisch overgenomen, dat weer een wijziging van die wijziging in hield. De communistische raadsfrac-tie kfeëg de aantekening, dat zii ge, acht wilde worden, tegen dit amendament te hebben gestemd. Het voor_ stel tot herziening der salarissen lokte, coals gezegd, ook discussies uit. Discussies tussen wethouder G. van Slingerland en het pas beëdigde communistische raadslid, je heer C.van Torenvlied» over de waarde van deze herziening, vooral wüt betreft het al dan niet vooruitgaan in loon voor de werklieden. Overigens behoéven de technische herzie ningen der salarissen de goedkeuring der hogere instanties. Nu de raad door de beëdiging van de heer Torenvlied weer compleet was, kon worden overgegaan tot de benoeming van een lid van de raadscommissie van -strafverordeningen en van de commissie voor on derwijs, waarin, daar het aftreden van het communistische raadslid Mulder, vacatures warén ontstaan. En hier kon men weer terugkomen op de motie van wantrouwen, die in een van de vorige raadsvergaderingen was gesteld. Namens de frac tie van de PvdA deelde de heer Sietsma mede, dat zijn fractie, zoals destijds door hem reeds was verklaard, de communisten uit elke com- t missie van bijstand zou trachten te weren. In genoemde commissie werd dan ook de heer C. Torenvlied de communistische fractie stelde hem voor niet gekozen De voorzitter, burgemeester mr. dr. H. 3. Wytema kon deze vergadering openen met een mededeling omtrent „een huiselijke gebeurtenis" Op 4 Ju li j.1. vierde wethouder G. van "Slinger land namelijk zijn zilveren huwelijks feest en de burgemeester wenste hem en zijn echtgenote, mede namens de raad gé luk met dit heuglijke feit. Het applaus, dat hierop volgde, gold ook wethouder Leesberg, die juist op deze dag 35 jaar getrouwd was NIEUW RAADSLID Hierna werd overgegaan tot de be ëdiging van het nieuw benoemde ï-aads lid de heer C. Torenvlied, die, na het bedanken van de heer Mulder, de communistische fractie (en de raad) weer compleet maakte. De zuiveringsverklaring, door de voorzitter voorgelezen, werd door het nieuwe raadslid met de belofte be krachtigd. De heer Torenvlied, die niet voor de eerste maal in Alkmaars raad zitting neemt, werd door de bur, gemeester geluk gewenst en deze hoopte, „dat het nieuwe lid tot vol doening van de ganse gemeente zijn taak ten uitvoer zou leggen". In een korte toespraak legde de heer Torenvlied er de nadruk op, dat het gemeente-belang pas goed gediend w^s en een nattig effect zou afwerpen „indien de raad, ongeacht overtuiging, samenwerking probeerde te vinden". De notulen van de vorige vergade ring werden onveranderd goedgekeurd Bij de ingekomen stukken was een brief van Gedeputeerde Staten met de mededeling, dat het maximum van de provinciale subsidie voor de re stauratie voor de Groote- of St. Lau- renskerk van f 128.250 is verhoogd tot f 138.750. Echter onder voorwaarde, dat de maxima der voor hetzelfde doel toegekende subsidie van het Ifcjk en van de gemeente Alkmaar worden verhoogd, onderscheidenlijk van f 487.350 tot f 527.250 en van f 205.200 tot f 222.000. De raad besloot, deze mededeling in handen te stellen van B en W om bericht om raad. De Katholieke Vereniging tot be vordering van land- en tuinbouw- en landbouw huishoudonderwijs in het bisdom Haarlem verzocht voor de leerlingen uit Alkmaar, die in 1947 de lagere landbouwschool te Span broek bezochten, een subsidie- toe te kennen van f5 per leerling of f 20 in totaal. Ook dit werd in handen ge steld van B en W om raad. Het verzoek van het bestuur van de vgreniging tot oprichting en instand houding van een openbare leeszaal en boekenrij te Alkmaar om subsidie voor het jaar 1949, zal bij de gemeen tebegroting voor dat jaar behandeld, worden, evenals dat van de vereni ging Pro Juventute. De kerkeraad der Geref. kerk te Alkmaar is van mening, dat de Zon dagsrust en .heiliging door de rijwiel- wedstrijden op de openbare weg wor den verstoord. De kerkeraad drong er op aan deze wedstrijden op Zondag niet meer toe te laten. Dit adres werd echter naar Gedeputeerde Staten ver wezen. Een ogenblik werd de vergadering met gesloten deuren behandeld. BENOEMINGEN Toen de openbare besprekingen weer werden hervat, ging men over tot be noeming van een lid in de Commissie van Toezicht op het middelbaar- en hfet nijverheidsonderwijs. In het ver band met het overlijden van de heer N. C. Lind moest nu in een vacature worden voorzien. Ir. W. F. Stoel werd door de raad benoemd als lid van genoemde commissie. Met algemene stemmen werd dr. G. van Kleef, leraar aan het Gymnasium te Winschoten benoemd tot leraar in natuur- en scheikunde aan de Han delsschool te Alkmaar. In de vergadering van 17 Juli j.1. werd de heer Kleef reeds tot leraar aan het Murmellius gymnasium be noemd. Eveneens met algemene stemmen wed de heer Th. M. Ruijgrok te 's Gravenhage tot tijdelijk leraar aan de Handelsschool benoemd. (Zie vervolg pag. 2, kol. li Directie ,,Rath en Doodeheefver'' gearresteerd Naar .De Volkskrant" meldt, zijn de drie gebroeders Doodeheefver, directeuren van de bekende behang- selfabrielc „Rath en Doodeheefver", gearresteerd. Zij worden er van ver dacht door het smokkelen van 400.000 kg. behangselpapier naar België de staat voor minstens 735.000 gulden te hebben benadeeld.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1