2fec 5E JAARÖANG N°. 1287 N.-HOLLANDSE PERS 19*»5 ZATERDAG 17 JULI 1948 Italiaanse regering kondigt wet aan ter beperking stakingsrecht Joden en Arabieren aanvaarden bevel tot wapenstilstand Buitenlands overzicht In moordende Alpen-étappes greep Bartali de gele trui UleeJbmd Komende dagen iets beter weer? ültg. voor de Stichting De Vrfl» Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur i J. v. Zoonen Bureau: Ridderitraat hoek Oude gracht Tel. K 2200-3971 Brede basis De opdracht, die aan de oud-Minis_ ter-president Dr. Beel is verstrekt, doet de vraag opkomen, of er bij de kabinetsformatie wellicht toch méér moeilijkheden naar voren zullen ko men, dan sommige optimisten hebben verwacht. Met name in enkele órganen der regeringspartijen werd reeds te ken ner gegeven, dat de uitslag der ver kiezingen geen reden kon zijn, om ten aanzien van het huidige regerings beleid een andere koers in te slaan. Alleen de P v. d. A. had een ver lies van twee zetels te boeken, aldus redeneerde men, terwijl de felste op positiepartijen met de vertegenwoor digers van „Rijkseenheid" als trek pleister een zeer geringe winst boek ten. Nu luidt de opdracht, die door de Prinses-Regentes aan Dr. Beel is ver strekt, een kabinet samen te stellen, dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Kamer geniet. Moeten wij dit nu zó opvatten, dat de besprekingen die gevoerd zijn met de fractieleiders en de voorzitter^ der Kamers tot re sultaat hebben gehad, dat er een ka binet moet worden samengesteld op breder basis? Dreigen er anders soms moeilijkheden, wanneer de Grondwets wijziging in tweede lezing moet wor_ der aangenomen? Het mag immers bekend worden verondersteld, dat met name de V.V.D. e de C.H.U. een slag om de arm hebben gehouden. Het is niet onmo gelijk, dat zij de Grondwetsherziening zullen torpederen, hoewel dit naar onze overtuiging een minder abel po litiek spel zou zijn. Inmiddels heeft het orgaan van de P. v. d. A,, in een artikel aan de opdracht gewijd, reeds te kennen ge geven, dat deze partij aan een kabi- ne* op brede basis niet zou kunnen medewerken. Deze zeer positieve uitspraak, die wij ongetwijfeld als officieel mogen beschouwen, maakt de samenstelling van een kabinet op brede basis on mogelijk. Het is nu inderdaad nog denkbaar (hoewel wij het niet waar schijnlijk achten) dat een kabinet zou worden samengesteld uit K.V.P., Anti- Revolutionnairen, Christelijk Histori- schcn en V.V.D. Zou men dit ech'ter een kabinet op brede basis kunnen noemen? In geen geval. Want het meest vooruitstrevende deel van het Nederlandse volk zou dan geen ver tegenwoordiger in het Kabinet heb ben. Bovendien achten wij het volslagen ondenkbaar, dat dr K.VP. en de A.R., nota bene voor- en tegenstanders van de Grondwetsherziening, in één ka binet zitting nemen. Dit zou in brede geledingen van de K.V.P. grote dei ning te weeg brengen. Naar onze mening is de toevoeging aan de opdracht, dat een Kabinet moet worden samengesteld, dat een zo groot mogelijk vertrouwen van het Parlement geniet, een beperking, die een kabinetsformatie moeilijkheden in de weg kan leggen. Moeilijkheden, die in het ergste geval van zulk een be tekenis zouden kunnen blijken te zijn, dat Dr. Beel in het samenstellen van een kabinet niet slaagt en de opdracht terug geeft. Is het de bedoeling, dat wederom «en kabinet wordt samengesteld uit de K.V.P. en de Partij van de Arbeid, dan had de opdracht anders kunnen luiden, waardoor verwarring zou zijn voorkomen. Inmiddels wachten we met spanning de samenstelling der nieuwe rege ring af. v Z. ONBESCHEIDEN BERICHT Prinses Margaret Rose van Enge land heeft naar Reuter mededeelt, baar hals verrekt bij haar dagelijkse ochtendbezigheden in het Bucking- ham Palace. De Prinses, die in Augus. tus 18 jaar wordt, kon daardoor een huisvlijttentoonstelling niet bijwonen. Ten paleize weigerde men bijzonder heden over het gebeurde te verstrek ken. TOESTAND VAN KONINGIN INGRID EN PRINSESSEN BEVREDIGEND De gezondheidstoestand van Konin gin Ingrid van Denemarken en de beide prinsessen is bevredigend en hun verblijf in het ziekenhuis zal van korte duur zijn, zo verneemt men uit niet officiële bron. weerbericht Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk een enkele regenbui. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtin gen. Weinig verandering in tempera tuur. Arbeiders weer aan 't werk-kloppartij in Kamer van afgevaardigden Tegelijkertijd kondigde de regering een wet aan, die een beperking van Jiefc stakingsrecht inhoudt. Tijdens de mededeling van De Gasperi ont stond er in de Italiaanse Kamer een handgemeen, dat een kwartier duur de. Het gevecht begon toen een communistische afgevaardigde een lofrede begon af te steken op Stalin en op het aandeel van de communistische partisanen in de bevrijding van Italië. Chr. Democratische afgevaardigden, die ook tot de partisanen behoord hebben, interrumpeerden en binnen enkele seconden tijds rolden de afge vaardigden al vechtend over de vloer. De Gasperi zeide daarna, dat de stillegging van het werk als eerste reactie op de aanslag op Togliatti be grijpelijk was, doch dat de algemene staking uit politieke overwegingen was afgekondigd om te trachten de regering omver te werpen. Dit was een ernstige fout, die geen regering door de vingers kon zien, tenzij zij de democratie zou willen begraven. Op Sicilië en in Calabrië kon het treinverkeer niet hervat worden door vernielingen aan electrische geleidin gen. Te Rome werden de gewone bus_ en tramdiensten gistermiddag weer hervat. Tijdens de algemene staking van twee dagen werden in het geheel 160 arrestaties te Rome vericht. Tegen de middag deelde het ministerie van bin nenlandse zaken mede, dat men over al weer aan het werk ging. Togliatti heeft volgens het dokters communiqué een vrij onrustige nacht PRIJZEN VAN LANDBOUWPRO DUCHTEN IN JOEGO-SLAVIë VERLAAGD. Zondag voorafgaande waarschuwing zijn de prijzen van landbouwproduc ten in Joego-Slavië verlaagd. Er heerste vóór deze maatregel aan zienlijke ontevredenheid onder de werkende klasse in de steden over de hoge prijzen, die de regering voor de boeren toestond. De arbeiders brachten tevens de kritiek van de Cominform in herinnering, dat de koelaks de rijke boeren wer den begunstigd. Sommige boeren te Belgrado be gonnen de markten te verlaten, maar zij zullen hun producten opnieuw ip de markt moeten brengen en deze aan de staat moeten verkopen (tegen zelfs nog lagere prijzen) indien zij hier aan geen gehoor geven. Te Lesmo, nabij Milaan, is een jongeman aan cholera bezweken. De gezondheidsdiensten hebben strenge voorzorgsmaatregelen ter voorkoming van verdere gevallen genomen. doorgemaakt. Er is een lichte long en luchtpijp ontsteking ontsaan. De reacties bleven echter goed bij een maximale temperatuur van 38.9. Actie tegen communisten op Malakka ingezet Tijdens een gevecht op 28 km. ten Zuiden van Koeala Loempoer op Ma lakka heeft de politie 11 communis tische verzetslieden, onder wie twee leiders gedood. Een van hen is de president van het anti-Japanse volks leger op Malakka, de 38_jarige Chi nees Laoe Yew, één der drie opper bevelhebbers van de partisanen tij dens de Japanse bezetting. Vijf der elf verzetslieden waren Chinese vrou wen. De politie heeft voorts een gebied buiten Singapore afgezet en na on- dervragi: c 375 personen, voorname lijk Chinezen, vastgehouden. Het was de eerste gecombineerde operatie van politie en leger op het eiland Singa pore en een onderdeel van de voor zorgsmaatregelen ter voorkoming van verzetsactiviteit. Volgens een woordvoerder van de Israëlische regering heeft de Israëli sche regering de wapenstilstandsreso lutie van de Veiligheidsraad aanvaard De, resolutie zal worden uitgevoerd zodra Israël is medegedeeld, dat alle Arabische regeringen de vereiste beve len hebb gegeven. De Veiligheids raad beval Donderdagavond beide partijen in Palestina binnen drie da- gen de wapens neer te leggen en in Jeruzalem binnen 24 uur. De resolu tie noemde de toestand in Palestina een „bedreiging van de vrede". De politieke commissie van de Ara bische Liga in de Libanon bijeen, heeft zich kort na de Joodse toezeg ging, accoord verklaard met een sta ken van het vuren te Jeruzalem met ingang van Vrijdag te middernacht. Zondagmiddag 16 uur is doob graq*"' Folke Bernadotte, bemiddelaar de>^| V.N., als het tijdstip bepaald, waarop was gevangen genomen, de rest was naar de Libanon gevlucht. In het gebied van Nazareth bevin den zich ongeveer 25000 Arabische vluchtelingen, van wie de meesten Christenen zijn. De troepen van het Arabische le gioen zijn een zware aanval op het door Joden bezette nieuwe gedeelte van Jeruzalem begonnen. Volgens het hoofdkwartier van het legioen zijn zeven strategische punten veroverd. Israëlische troepen trachtten vóór 't sluiten van een eventuële wapenstil stand de weg Tel Aviv—Haifa vrij te maken. Reuter meldde, dat het dorp Tira, 6 km ten Zuiden van Haifa, van -'aar men de weg kan overzien, doo. Joodse troepen is veroverd. Van het it 1000 man bestaande garnizoen £d< sn vele gevangen genomen. te VERLIESLIJST volgens de nieuwe order van de Vei ligheidsraad de wapenstilstand in Pa lestina zal ingaan. Bernadotte verklaarde, dat hij nog geen gevolg kon geven aan de order, een doeltreffende supervisie van de wapenstilstand te garanderen, doch dat hij zijn best zou doen zo spoedig mogelijk een stelsel van supervisie in te voeren. „Ik hoop ernstig, dat beide partijen op zich zullen nemen, nauwgezet naar de letter en naar de geest de wapenstilstand in acht te nemen", aldus Bernadotte. Joodse successen Een Israëlisch communiqué meldde, dat na zware gevechten Nazareth is veroverd. Een groot aantal Arabieren Truman's papieren daalden Truman's zon neigt ter kimme. Niet alleen, dat de conventie der Demo cratische partij na de enthousiaste en triumphante conventie der Republi keinen (naar de beschrijvingen van de journalisten van de wereldpers te oordelen) veel weg gehad moet heb ben van een vergadering van vogel verschrikkers, ook t ij d e n s deze conventie leed de leider van de De mocraten een gevoelige nederlaag. Truman werd met 947 tegen 263 stemmen candidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen. Deze getalleh verhouding zou er nog mee door ge kund hebben, maar de 263 waren agressief. De helft van de afgevaar digden uit de Zuidelijke staten verliet de zaal en bij hen was de volledige delegatie uit Mississippi. Was dit al niet pleizierig, erger nog was het voor de president van Amerika, dat de weglopers na hun verdwijning nog gelijk kregen ook: de resolutie-com missie, die uiteindelijk het program vaststelt, of, als het goed wil zijn, fiatteert, heeft een poging om de par tij te verplichten, Truman's program voor de burgerlijke rechten uit te voeren, verworpen. En daar juist zat 'm de prestige-kneep. Wallace heeft Truman niet van zijn voetstuk geworpen. Daarvoor was zijn kracht (nog) niet toereikend. Maar hij deed, wat op de duur hetzelfde resultaat moest hebben: stukje voor stukje beitelde hij dit voetstuk af, zijn inderdaad superieure propagan distische talenten zo effectief moge lijk gebruikend. Hij dwong de presi dent, eertijds nota bene Roosevelt's linkerhand, die deze gebruikte om de altijd wat dwarse Zuidelijke demo craten aan de partij te binden, op zijn, Wallace's voetstuk te gaan staan inzake het rassenvraagstuk. Had Tru man dit niet gedaan, zo had hij de resft der Democraten tegen zich ge kregen. Hij moest van twee kwaden het minste kiezen en de resolutie- commissie trachtte tevergeefs, de scherven te lijmen: gouverneur Wright van Mississippi heeft nu voor vandaag een conferentie van de Zui delijke democraten in Birmingham (Alabama) bijeengeroepen. Er zal een tegencandidaat voor Truman worden aangewezen. Dit is, politiek, voor de president de dolksteek. Zijn stunt, om het Congres bijeen te roepen op 26 Juli, vlak voor de verkiezingen dus, een precedent in de parlementaire geschiedenis van Ame rika, zal hem weinig baat brengen. Zijn bedoeling is, op de vooravond van de veroordeling door de kiezer voor diens ogen de Republikeinse partij, die de meerderheid heeft in het Congres, verantwoordelijk te stel len voor haar nalatigheid inzake de hoge prijzen en de woningnood. Han dig uitgedacht., maar wat het resul taat ook zijn zal, de Democratische Partij ligt in feite uiteen. Het woord moet dan wel komen aan Dewey. Voor het progressief denkend Ame rika zal een overwinning van de Re publikeinen een set-back zijn. Maar niet zonder méér een nederlaag. Want juist door de onenigeid in de boezem der Democratische Partij, is er een grote kans op een zuiverder stellingnemen van de werkelijk pro gressieven onder hen. Een gevolg kan zijn, moet haast zijn, dat Amerika politiek bewuster zal worden. En met name voor de grote groepen arbeiders die zich daarginds om weinig méér be kommeren dan om 'n verruiming van cle materiële basis van eigen groep, maar voorts veelal gepeend zijn van vedere politieke interesse, ware dit te wensen. A. H. Nvi IM» Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Marine hebben in de pc, riode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Van het KNIL sneuvelden drie uit Indonesië afkomstige sergeants. Olympisch vuur vandaag ontstoken De Olympische fakkel is vandaag ontstoken in de ruïnès van de tempel van Zeus in het oude dorpje Olym- pia in Zuid_Griekenlandt waarbij een 3000-jarige traditie gehandhaafd werd, toen een Grieks meisje, gekleed in wit chiffon, een olijftak onder een vergrootglas legde, opdat deze door de hitte van de zonnestralen kon ont branden. Brandbare stof in een an tieke schaal werd met deze tak aan gestoken. De eerste fakkel verkreeg het vuur uit de schaal, waarna het Olympisch vuur meer dan 3000 km. door Euro pa gebracht Stoet worden, voor het bij de opening van de Olympische Spelen op 29 Juli het Wembleysta- dion te Londen zal hebben bereikt. Bij deze plechtigheid in Olympia kon koning Paul varf Griekenland niet aanwezig zijn. Wel waren er afge vaardigden van het Grieks en van het Brits Olympisch comité, terwijl bood schappen van de president van het internationaal Olympisch comité, Sig- frid Edstrom, en Lord Burghley be kend werd gemaakt. Later zal door het Grieks Olympisch comité de schaal, afkomstig van het Grieks oudheid kundig museum, aan prinses Elisabeth worden overhandigd. Kirchen sieed beier op dreef Bartali reed zich los Lukte in die moordende 13e etappe Bartali's sprong naar de gele trui niet geheel, in de 14e (BrianconAix les Bains), ging Bobets leiderstrofee ver loren? Deze rit opnieuw door de Alpen met drie hoge cols kenmerkte zich door een geweldige rivaliteit tussen de kanshebbers. Uren en urenlang bleven zij elkander schaduwen en zo k°n het gebeuren, dat Bartali eerst in de laatste 80 km. definitief zijn slag kon slaan. De beste man van de ge mengde Ned.Luxemburgse ploeg de Luxemburger Kirchen, begint meer en meer een grote rol te spelen in het elite-gezelschap: het feit, dat hij als zevende over de eindstreep kwam be wijst genoeg. Voor de Nederlanders, De Hoog, De Ruyter en Janssen, be tekenen deze bergetappes de grote krachtproef. Komen zij er door, dan zullen zij ook Parijs halen. En dat is op zichzelf een enorme prestatie, want in deze 14e etappe vielen er weer een hele serie slachtoffers. Ze ker 10 van de 63 renners, die gister morgen startten, moesten het hoofd in de schoot leggen. Zoals gezegd: Bartali heeft de lei ding nu. Wanneer straks de strijd in de vlakte voor Parijs uitgestreden zal worden is hij overigens nog niet zeker van zijn kans, want zijn voor sprong is voor de Fransman Bobet en ook voor de steeds beter rijdende Belgen geenszins onoverkomelijk. De uitslag van de 14e etappe: 1. Bartali (Italië) 9 uur 30 min. 18 sec. 2. Ockers (België) 9 uur 36 min. 11 sec. 3. Lapebie (Centraal Zuid West) 9 uur 37 min. 21 sec. 4. Van Dijck (België) zelfde tijd 5. Schotte (België) zelfde tijd 6. Bobet (Frankrijk) 9 uur 37 min. 27 sec. 7. Kirchen (Ned—Luxemburg) zelf de tijd. In het algemeen klassement leidt Bartali thans met de tijd van 100 uur 01 min. 35 sec., gevolgd door Bo. bet met 100 uur 09 min. 08 sec. Janssen in 10.30.08 werd 42e en de Ruyter in dezelfde tijd 44e in de 14e etappe. STEENFABRIEKEN BEDREIGD DOOR HOOG WATER Ook uit het land van Maas en Waal komen berichten over het wassende water. Door de hoge waterstand van de Waal wordt er in practisch alle steenfabrieken sinds ruim een week niet meer gewerkt. De ovens branden nog, maar zullen wellicht binnenkort gedoofd moeten worden. De produc tie, die men dit seizoen zal bereiken, wordt door deskundigen niet hoger geschat dan 2/3 van normaal. in Noord-Holland In deze krant gevouwen vindt U de eerste „Weekend in Noordholland" een Zaterdag-bijvoegsel, dat we U iedere week hopen aan te bieden, vertrouwende dat jong en oud er iets van hun gading in zullen vinden! Méér vertellen wü U niet: wij wensen U veel genoegen vanavond! Muntwet 1948 op 1 Augustus in werking Nog dit jaar nieuwe kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen in omloop Oude munten zullen gelei delijk verdwijnen Volgens een in het staatsblad opgc. nomen besluit van de regentes, zal de Muntwet 1948 op 1 Augustus a.s. in werking getreden. Het doel van deze wet is om de samenstelling van de muntcirculatie en de inrichting van het muntwezen in overeenstemming te brengen met de sedert het tot stand komen van de muntwet 1901 gewijzig de opvattingen en het in de bezet tingsjaren in omloop gebrachte zinken geld uit het Nederlandse muntstelsel te verwijderen. De nieuwe munten zijn: een nikke" len kwartje en dubbeltje en een ronde bronzen stuiver en c.ent. Deze munten He't K.N.M.L te de Bilt deelt mede: „Na een fraai en droog voorjaar is het weer van deze zomer tot nu toe teleurstellend geweest. Sinds 20 Mei was de temperatuur, met uitzondering van de warme week van 8—15 Juni, practisch voortdurend beneden nor maal en de neerslaghoeveelheden wa ren vooral in het Zuiden van het land aanzienlijk hoger dan de over een lange reeks van jaren berekende ge middelden. Gedurende de eerste helft van Juli was de temperatuur gemid deld 3 graden beneden normaal en op sommige plaatsen viel reeds méér regen, dan de normale neerslaghoe- veelheid voor de hele maand be draagt, Vlissingen b.v. -de deze maand tot nu toe reeds 92 t». re gen. Toch is het beneden n il en viel er in de Bilt 131 m.m. Wanneer wij nu de weerkaai en van Vrijdag bekijken, blijkt, dat het lage- druk-gebied boven Zuid-Scandinavië, dat ons zoveel slecht weer bezorgd heeft, nu langzaam in de richting van Finland wegtrekt. Ten Westen van Ierland ligt een zwakke rug van hoge luchtdruk, die naar ons land ge- weegt. Onder invloed hiervan kan in de komende dagen een geringe ver betering van het weer verwacht wor den. Er zal in deze periode niet veel regen vallen en ofschoon er in het algemeen vrij veel bewolking zal zijn, zullen toch ook opklaringen voorkomen. De wind zal tijdelijk af nemen en het zal iets minder koel zijn dan de voorafgaande dagen. De algemene luchtdrukverdeling op de oceaan is echter nog steeds on gunstig voor het optreden van een flinke weersverbetering. Irma Seelig 27 Juli voor Irma Seelig, een der meest gevrees de V-vrouwen van de Sicherheits- polizei te Amsterdam, zal op Dins dag 27 Juli a.s. voor het Amsterdams bijzonder hof terecht staan. Als ge tuigen zijn o.m. opgeroepen de Neder landse SD-agent Maarten Kuiper en de Duitsers Viebahn en Ruehl. Irma Seelig, die werkzaam was voor de al even beruchte Duitser Oel- schlaegel, wordt er van beschuldigd zich als z.g. illegale werkster in ille gale kringen te hebben gedrongen en de mededelingen, die zij daar opving aan haar chef te hebben doorgege ven. Tengevolge van deze spionnage zouden o.m. twee illegale werkers gearresteerd en Iater omgekomen zijn. „GEPANTSERDE" SMOKKELAARS STAAN IN SEPTEMBER TERECHT Voor de bijzondere politierechter te Breda zullen op 14 en 15 Septem ber a.s. wegens smokkelen per pant serauto terecht staan John Braspen- ninxc uit Prinsenhage, die onlangs op medisch advies uit voorarrest ont slagen werd. Jan Nelemans uit Breda en Ivo van Hasselt uit Zundert en 25 medeplichtigen. ome kleine lovt -.af zullen nog dit jaar in omloop worden gebracht en voorshands worden ge slagen met de beeltenis van H. M. Koningin Wilhelmina. De zilveren rijksdaalder en gulden bil ven op de voet van de nieuwe muntwet gangbaar. De andere over eenkomstig de muntwet 1901 geslagen munten (dus ook de zinken munten) blijven voorlopig wettig betaalmiddel doch zullen geleidelijk buiten omloop worden gesteld. Het ligt in de bedoe ling de coupures, welke na de munt- vernieuwing niet zullen terugkeren, t.w. de halve gulden, het twee-en-een halve centstuk en het halve centstuk nog dit jaar in te trekken. De intrek king van de oude stuivers, dubbeltjes en kwartjes zal op een later tijdstip volgen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1