Bartali thans ongenaakbaar - hij won 3e achtereenvolgende etappe Olympisch vuur moest tegen guerrilla's met wapens beschermd worden Jan Hennink beheerste Beneluxwegwedstrijd Breda-Antwerpen-Amsterdam Alk m a a rse Sportflitsen Kirchen reeds op 7e plaats in het algemeen klassement Terwyi nog altijd dreigende wolkenvachten boven Ai.v les Bains hingen, brachten de 51 overgebleven renners van de Tour hun welverdiende rustdag grotendeels door In hun hotels. Er heerste niet overal de beste verstandhouding tussen de leden van de ploegen en de ploegleiders. Men had grieven over de gevolgde tactiek of over de houding van deze of gene renner tydens de ontzaglik zware Alpen-ritten van Donderdag en Vrijdag en helemaal tevreden was men eigenlyls alleen by de Italianen van de A-ploeg, dank zij Bartali, die tweemaal achtereen een krachttoer verrichtte en zo de gele trui veroverde. In het Italiaanse kamp is men er rotsvast van overtuigd, dat hy haar ook zal weten te behouden. Bij de Belgen was men ontevreden över het beleid van Karei van Wij- aiendaele, die alles op Impanis gezet heeft en geen vertrouwen had in Ockers. Maar Ockers kwam als 2de jte Aix les Bains aan en Impanis heeft in de Alpen zeer teleurgesteld Pok Schotte, één van de verrassin gen van de Tour, heeft veel beter gereden dan Impanis. Het schijnt dus wel dat Van Wijnendaele op het ver keerde paard gewed heeft. Bij de Internationalen heeft Lam brecht een ernstige inzinking .gehad en zijn kans op de eerste plaats is [voorgoed verkeken. Camellini staat het best van deze ploeg, maar ook' hg schynt geen serieuze candidaat meer voor de eerste plaats. |j EN ONZE MENSEN? De drie Nederlanders Janssen, De Ruyter en De Hoog zijn nog in de koers: ook voor hen is de etappe van f [Vrijdag een martelgang geweest. Als i men in aanmerking neemt, dat er van de 130 renners, die te Parijs Startten, al 70 zyn afgevallen, o.w bekende craks als Brambilla, Fauch- leitner, Cottur, Tacca en Idee, dan 1 «al het duideiyk zyn, dat zy zich tot dusver over hun prestaties niet behoeven te schamen! We moeten er bö zeggen, dat De Hoog het aan de clementie van de wedstrijdcommissa- rissen te danken heeft, dat hy in de koers bleef, want hij kwam wel hee! lang na Bartali binnen. Janssen en De Ruyter zullen zon der tegenslag Parijs wel halen. Wat Kirchen betreft: hij heeft bewezen dat hij tot de bésten van het veld behoort! j Bartali won weer •T De 15e etappe van Aix les Bains baar Lausanne over 256 km. werd ba een kalme rit gewonnen door Bartali in 8 uur. 29 min en 55 sec I Rróór Schotte met een tyd van 8 uur Bl min. 42 sec., Baratin, Brule, Teis- beire. Impanis, Camellini, Kirchen jBn Y'olpin. De Hoog werd 27e in 8 uur 35 min. P2 sec. Janssen 35e in 8 uur 38 min. ID3 sec. en De Ruyter 44e in 8 uur j|9 min. 28 sec. 1. Bartali (Italië a) 108 uur 29 min B0 sec.; 2. Bobet (Fr. Nat.) 108 uur SPORT in weinig woorden Wielrennen staat momenteel eterk in het middelpunt van de be langstelling: voor 10.000 mensen jwerd de ronde van Oss verreden. Bchulte, won in 2.43.35 voor Bakker [(Zaandam) op 1 min. 20 sec. Derde (werd Lakeman. Afstand was 120 km De Ronde van Chaara (ook 120 km.) was voor de Korver in 3.04.35, J jdie in de sprint won voor Hopstaken, j ffoosseri^en Motké. Arie Vooren, won te Baden een J Internationale 100 km.-wedstryd in 2 uur 38 min. en 29 sec. voor de Luxemburger Goldschmidt en de Bwitser Platner. Na de O.S. staan nog enkele be- langrijke landen-athletiek-wedstrijder i voor onze herenploeg op het pro- i fcramma: Zwitserland België doorwegen. De Tsjech Zatopek zal bp 15 Augustus te Amsterdam uit- komen, vermoedelijk op de 300 meter i»— Engeland heeft het internatio- bale tennistournooi te Noord wyk ge- Wonnen met 11 gew. partyen en 25 gew. sets. Amerika won 2 sets min- jfler. Nederland werd derde met 8 I gew. part., 4 Frankrijk met 7 en 5 België met 3. Falkenburg, de wi'n- baar van Wimbledon, kreeg nu klop van Bromwich met 64 en 62. Een aantal deelnemers van Pa- i kistan zijn momenteel in ons land te „acclamatiseren". Zij maker. 1 het best en leggen meer de nadruk i op het contact met andere landen t Ban de overwinning. Maar - in de fi- hale van het hockey-tournooi denker gy te winnen van India! i t— Drie-en-twintig Zwitserse roeiers yoor Londen roeien momenteel via de Rfln naar Rotterdam, een afstand Van 700 km. zy hopen Donderdag in de Maasstad aan te komen, steken per schip over naar Engeland en roeien de resterende 60 km. naar Londen. - Feyenoord bestond dezer dagen 40 jaar, ter gelegenheid waarvan Karei Lotsy de bondsvlag aanbood 45 min. 17 sec.; 3. Schotte (België a) 109 uur 02 min. 50 sec.4. Camellini (Intern.) 109 uud 03 min. 15 sec.; 5. Lapebie (Fr.) 109 uur 04 min. 16 sec.; 6. Teisseire (Fr.) 109 uur 04 min. 39 sec.; 7. Kirchen (Ned.-Lux.) 109 uur 11 min. 18 s.c.; 8. Lambrecht (Intern.) 109 uur 17 min. Janssen staat thans 37e met een totaaltyd van 111 uur 25 min. en 56 sec., De Ruyter 39e met 111 uur 59 min. en 24 sec. en De Hoog 48e met 113 uur 12 min. en 37 sec. In een restaurant te Katakolo werd Zaterdag een gezelschap van Buiten landse journalisten en Griekse mari neofficieren, die op weg waren naar de Olympische plechtigheid in de tem pel van Zeus, beschoten door Griekse guerrilla's. Troepen van het Griekse garnizoen verdre/en de aanvallers en hierna werden speciale maatregelen genomen om de veiligheid der bezoe kers te verzekeren. De weg naar O- lympia werd door militairen afgezet en de omringende heuvels kregen een sterke bewaking. Met inachtneming van een duizen den jaren oude traditie was do Olym pische fakkelloop aangevangen met een plechtigheid in de bouwvallen van de tempel van Zeus. Een jong Grieks meisje, in het wit gekleed, bracht 'n olijftak aan het branden door middel van een in de zon gehouden- brand glas. Met de tak in de hand en bege leid door een stoet van 20 jonge ath- leten begaf zij zich naar de tempel ruïne, waar het stoffelijk overschot rust van Pierre de Coubertin, de man die de Spelen in moderne vorm deed herleven. Daar werd de toorts ont stoken met hetzelfde ceremonieel waarmee in de oudheid de Spelen begonnen: een antieke schaalvormige lamp werd aangestoken met de bran dende tak, waarna de toorts tegen de vlam in de lamp werd gehouden. Der tig Griekse toortsdragers vormden 'n erewacht en declameerden een gedicht van Euripides waarin een smeekbede gericht wordt tot de goden opdat de Oorlog door de Vrede overwonnen zal worden. Terwijl deze plechtigheid zich af speelde wachtte bij de ruïne de eerste estafetteloper, een soldaat in uniform met stalen helm en geweer. Maar niet niet zodra was de toorts ontbrand of JOE LOUIS TOCH WEER IN DE RING? De Twentieth Century Sporting Club heeft medegedeeld, dat men doende is om 'Joe Louis weer in de ring te krij gen. Men heeft de wereldkampioen voor gesteld om 22 September in het Yan kee-stadion in een titelgevecht tegen Gus Lesnevich uit te komen. hij legde uniform en wapens af om, gekleed als een modern athleet, het vuur in snelle loop naar het eerste wisselptmt te dragen. Over een afstand van ruim 80 kilo meter voerde het Olympische traject naar de haven van Katakolo, waar een Griekse torpedojager wachtte voor de overtocht naar Lefkini op Korfoe. Vandaar gaat de fakkel per loper naar de haven van de stad Kor foe, om aan boord van een Brits.fre gat naar Bari in Italië te Wórden ge bracht. Door Italië en Frankrijk bren gen lopers haar naar Calais en een Britse torpedojager zorgt voor het transport naar Dover. Basil Mckenzie van Kingston (Jamaica), bijgenaamd de „vlieger van Ja maica", vertegenwoordigt z(jn land in de sprint over 100 en 200 meter by de Olympische Spelen in Londen. We zien hier de „vlieger van Jamaica" trainen in het Olympisch kamp te O xbridge. Basil is student aan het Sea- ton Hall College te New Jersey (V.S.) De Olympische ploeg was bijeen Zaterdagavond zijn de 140 Neder landse deelnemers, die ons land zul len vertegenwoordigen op de Olym pische Spelen te Londen en te Tor- quay, in Amster'dam tezamen geko men om met elkaar kennis te ma ken, vriendschapsbanden aan te kno pen of te verstevigen en te luisteren naar de woorden, welke de leiders van het Nederlands Olympisch Co mité tot hen hadden te zeggen. De president van het NOC, de heer Pahud de Mortanges, zeide, dat Ne derland met deze ploeg waardig voor de dag zal komen. De NOC-voorzitter verwachtte van de deelnemers, dat zy op sportieve en eerlijke wy'ze de stryd zouden aan binden met de deelnmers van alle an dere landen, en dat zy de naam van ons land in alle' opzichten hoog zul len houden. Dat Nederland een goe de naam in het buitenland heeft, be- wyst, wel het feit, dat talryke land genoten in verschillende functies, zo als jury-lid of scheidsrechter voor diverse takken van sport zijn geko zen. De heer Pahud wilde zich niet over de kansen uitlaten: een hoera-stem ming is onjuist, maar Nederland heeft vertrouwen. De heer K. J. J. Lotsy, Chef de Mission, hield een gloedvolle toe spraak waarin hy in de eerste plaats constateerde dat hier geen zwem mers, voetballers en athleten bij el kaar waren, maar vrienden, leden van de NOC-club. Gaat niet, zo zeide de heer Lotsy, als juichende, overmoedige deelne mers naar Londen, maar doe het met de prettige ernst van de sportman en sportvrouw die weet, dat hy in de komende dagen alles en alles zal moeten geven voor de glorie van zijn land en de roem van de sport. In zyn enthousiaste toespraak vroeg de heer Lotsy aan alle meisjes en, jongens in Londen te willen stryden voor de Nederlandse vlag, waarvan het rood liefde betekent voor het land, het blauw trouw aan het vaderland en het wit de kleur is van het onbe- smeurde amateurisme en de eer van de athleet. In Bussum ging voorsprong verloren - in sprint tooit nog tweede Het enige vrouwelijke lid van het Zuid-Afrikaans Olympisch team is Daphne Robb, negentien jaar oud, uit Krugersdorp in Transvaal. Zij komt uit op de 100 en 200 meter hardlopen. Daphne Robb in training in het Olympisch kamp te West-Drayton in Middlesex. In afwijking van een vorig be richt deelt legervoorlichtingsdienst thans mede, dat de Indrapoera niet 22 Juli doch omstreeks 26 Juli wordt verwacht. Twee en negentig amateurs start ten Zaterdagmiddag om een uur in Breda voor de Benelux-wegwedstryd BredaAntwerpenAmsterdam (250 km.) en slechts 27 renners gin gen ruim zeven uur later over de eindstreep in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Het is de wedstrijd geworden van de Alkmaarder Jan Hennink. Deze 21-jarige demarreerde by Merksen (België) met Van Veen en Fleury, nam ongeveer 800 meter en bleef van dat ogenblik af aan de kop. Op de terugweg bij Brecht (12 km. van de grens) lag dit groepje 20 seconden voor op de renners Farno, Schuits en v. d. Korput, die op hun beurt één minuut op de grote groep uitgelopen waren. Fleury kreeg even vóór Breda pech en in Breda werden Hennink en van Veen ingehaald door v. d. Korput, Farno, Schuits, Lelieveld en Van Bre- nen, die toen één minuut voor lagen op Wim Voorting en van Keijzers- waard. De groep volgde op een halve minuut. Herhaaldelijk wijzigde zich de si tuatie in de kopgroep. In Den Bosch hadden Hennink en van Keijzerswaard evenwel na een geslaagde vlucht vier minuten voorsprong op van Brenen en Suykerbuyk, waarachter weer het peleton op 41/, minuut volg de. In Geldermalsen bleken Hennink en van Keijzerswaard hun voorsprong van vierminuut op de grote groep te hebben behouden. HENNINK ALLEEN AAN KOP Hennink kreeg er zin in, demar reerde én in Vianen leidde hij met 2i/2 minuut voorsprong op van Keij zerswaard, die nog steeds ruim viei minuten vóór het peleton, dat tot 25 renners geslonken was, uitreed. In middels verhoogde dit peleton het tempo, dat tot toen steeds ongeveer 40 km. was geweest. In de Bilt was van Keijzerswaard ingehaald, maar Hennink had zyn voorsprong van 2'/> minuut wéten te behouden. Het werd echter steeds moeilijker voor de Alk maarder, die in zijn eentje tegen een groep van 26 renners moest vechten. In Hilversum was zyn voorsprong ge slonken tot één minuut tien secon den en in Bussum werd de dappere Alkmaarder ingehaald. Hierna wer den nog verscheidene uitlooppogingen gedaan, die echter allen mislukten. Tot onder de rook van Amsterdam de Eindhovenaar Koot zyn kans zag en een voorsprong van ongeveer 300 m. wist te behalen. Hij had deze voor sprong nog toen hy onder groot en thousiasme van de 15000 toeschou wers, die in het Olympisch Stadion de ere-avond van de Amsterdamse sportweek bijwoonden, als eerste de eindstreep passeerde. Hennink, die als vijfde het Stadion binnenreed, wist in de eindsprint nog" zoveel kracht te ontwikkelen, dat h(j do sprint won en daarmede de twee de plaats bezette. Voor zijn uitste kend rijden werd hem de prestatie- prijs toegekend. De namen der eerste tien aangeko men en zijn; 1. Koot (Eindhoven) 7 uur 13 min. 17 sec.; 2„ Hennink (Alkmaar) op 300 meter; 3. Joop Stakenburg (Am- Gratie Hannover won op Mereveld De uitslagen van de draverijen op Mereveld luiden: Olympiade-prys, 2200 m. interns tionaal, voor paarden welke f 2000.- doch nog geen 15.000.gewonne hebben. 1. Klazina Axkit (Harlingen) 1 35.4; 2. Karei Pluto (Meinardi) 1.35.' 3. Jopie the Saint (Dragt) 1.36.3. Londen-prijs, 2240 m. Ie afd. 4-je rige paarden, welke "nog geen 500. - hebben gewonnen. 1. Luck Heny (Ten Hagen) 1.40.4 2. Lucille Scot (v. d. Veen) 1.45.7; 3. Lucky Axvile (Geersen) 1.47.2. "2e Afdeling: 1. Lord Heny (De Vlieger) 1.42 2. Lady V (Smit) 1.42.9; 3. Lad Heny (Bosveld) 1.43. Theems-prys, 22.40 m. Ie afd. voo- paarden welke nog geen 500.heb ben gewonnen. 1. Miss Axkit (Geersen) 1.45.3; 2. Miss Axworthy "Peilingen) 1.45.7 3. Margretha Hanover (v. d. Berg 1.45.1. 2e Afdeling: 1. King Scott (Kramer) 1.40.1; 2 Kansas Saint (De Vries) 1.41.7; Mc.Heny (Nottelman) 1.42.7. Diesel-prys, 16.40 meter Heat voo paarden, welke ƒ1800.— doch no/, geen 6000.hebben gewonnen. 1. John O (Geersen) 1.35.1; 2. Ja cob Diamont (Gosliga) 1.34.3; 3. La dy Zora (Wagenaar) 1.40.8. Big-Ben-prys 2240 m. voor paar den welke ƒ500.doch nog geen ƒ1800.hebben gewonnen: 1. Kruger (De Vries) 1.35.1; 2. La zuur (De Graaf) 1.30; 3. King Hen; (Ten Hagen) 1.35.2. Van Gend Loos-prys, 2660 mete: internationaal voor paarden welke 600.of meer hebben gewonnen 1. Gratie Hanover (Nottelman) 1 31.4; 2. Juggler (Doorn'ekamp) 1.33.'. 3. Hanover T (Bloemsaat) 1.33.2. Derde leerlingen-prys 2200 m. voo leerlingpikeurs: l.Juno Vita (Smit) 1.35.1; 2. Jo sephina V (Vlug) 1.35.3; 3. Klazin; Axkit (Ki-eike) 1.35. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Dell is geslaagd voor het propaedeutisci examen voor werktuigkundig inge nieur onze plaatsgenoot de heer P. S Dokter, Alkmaar. sterdam); 4. Grift (Soest); 5. Krev2 (Duivendrecht)6. De Groot (Leiden1- 7. Piet Peters (Haarlem); 8. Witte- veen (Amsterdam); 9. Matze. (Am sterdam); 9. Hooyschuur (Zaandam) Er waren oorspronkelijk ingeschre ven 150 renners, doch de Belgen er de Luxemburgers lieten verstek gaar Een prachtige Zaterdag die zeker eindelijk een3 'n mooie Zomer_Zondag voorspelde, een kletterende regen die alle plannen weer in disorde stuurde Wat bezielt toch dat weer, men is haast geneigd te gaan geloven aan de theorieën van sommigen dat'de wereld door alle nieuwe energieën, electrici- teit, atoom, -èlf de regelmaat van het klimaat verstoort. Het is juist nu de mooie tijd voor interessante fietstoch. ten ia onze provincie, die niet ten onrechte door buitenlanders de parel van Europa genoemd wordt. Zien wij het zelf wel? Prachtige bossen, dui nen en strand, zee. Klein Zwitserland bij Schoorl is een natuurmonument, hetwelk zeker doet denken aan een pas in de Zwitserse Jura. Maar het weer is de koopman en die koopman laat lang op zich wach ten. ZWEEDS COMMENTAAR SPORTIEF EN VERRASSEND Van bevriende zijde ontvingen we uit Zweden enkele couranten behel zende commentaren op de laatste HollandZweden voetbalwedstrijd die op waarlijk overtuigende wijze door de onzen werd gewonnen. Onze connectie had de vertaling er bij ge daan, want aan dat Zweeds is geen woord te ontcijferen. Iets heeft het van de Friese taal weg, hetwelk trou wens al het begin van de Scandinaafse woordspeling is. Een grote Zweedse krant (welk een omvang) verwondert zich geweldig over het feit dat het Nederlandse elftal bestond uit vertegenwoordigers van ook elf clubs, die evenwel een pracht combinatie vormden. Hier staan we even bij stil. Inderdaad is het vreemd dat we zo arm aan werke lijke uitblinkers zijn dat er één ver eniging geen twee, -naast of achter elkaar kunnen geplaatst worden. Het is wel eens gebeurd dat b.v. de Feyenoord half-linie in ons ver tegenwoordigend elftal uitkwam, dat de gehele rechter vleugel uit Ajax spelers bestond. Zoiets hq^ft dan na tuurlijk een groot voordeel, omdat deze voetballer- elkaar door en door kennen. Maar zo rijk aan materiaal zijn we nog niet. Het Zweedse Elftal had b.v. links back, linkshalf en linksbuiten van Malmö, keeper, linksback van Norr. köping en linksbinnen en midvoor van dezelfde club. Mid-half, rechtshalf en rechtsbuiten waren van AIK. Ver trouwde en op elkaar ingespeelde kna pen. En toch verloren ze, deze bonzen van het continent tegen een potpour ri van elf nummers. Maar het blad is eerlijk, zegt dat het voetbal in Holland ten zeerste ig voor uit gegaan en noemt Rijvers een „ele gante kunstenaar". De Zweedse critiek komt er ron- cler voor uit dan de Engelse, winnen Engelse clubs bij trips op het vaste, land, dan vangt dit aan niet koeien van letters, verliezen clubs met da verende namen, leest men daarvan niets, geen letter. DE A.S. OLYMPIADE. EEN SUCCES VOOR „DF. HALTER" Even zwelt ons Alkmaarse hart van trots als we lezen dat van de negen dames in de Olympische dames turn- ploeg, drie Alkmaarse uitkomen allen leden van de Halter, Het zijn de dames Post, van Geenen en Tonneman. We zullen ze volgen daar in Londen en mocht straks daar het rood-wit_blauw aan de Olympische mast gehesen worden lopen we naast onze schoenen van „grozigheid". Maar da mes, daar komt de sport-fine-fleur der wereld bij elkaar, het is een zware opgaaf, maar met het volste vertrouwen zien we jullie gaan. HET KOMENDE SEIZOEN Reeds thans is bekend dat Alcmaria de eerste wedstrijd in het nieuwe seizoen zal spelen in Enkhuizen. West- Frisia is immer een niet te ontziene tegenspeler geweest. Als overgangs klassen als eerste klasser sneuvelden velen in de West-Friese klei. 12 September Alcmaria! De eerste klap is meer dan een daalder waard. West-Frisia is een -oude club en Alc maria weet heel goed dat met de Enkhuizenaren niet valt te spotten. Zij spelen het voetbal even technisch dan b.v. hun buurlui Hollandia. Laatstgenoemde club speelt echter 'forser en zulks had vroeger toch ook niet nodig. Spelers als Oerlemans Freese e.d. behoefden niet ruw te zijn Zij kenden het spel volkomen, doch gaven zich instinctmatig over tot ruwe experimenten welke de naam der club somtijds ontsierden. WestFrisia is een stevige vereni ging. Alcmaria, let op de 12e Sept 01 is genoeg. Langzaam maar zeker gaat zich he: terrein voltooien waar de Alkm. Boy.' hun tweede klasserschap hopen tt herwinnen. Het is voor hen een groot voordeel dichter bij de stad te zijn Het terrein bij het Sparrenbos was misschien voor velen romantisch en vol oude herinneringen maar héél vei en verdraaid koud en als je dan vier maal heen of terug zo'n Amsterdam expresse zag voorbijgaan dacht je al weer aan de terugreis. EEN AARDIG CADEAU De Vrije Alkmaarder had Zaterdag een prachtig bijvoegsel. Geïllustreero door Gerrit Dekker gaf zij voora deze Zondag velen een welkome af leiding. Ten zeerste op prijs werden gesteld de met bekwame hand ge schreven bijdragen. EGMOND AAN ZEI Een beroerde dag, maar een strano vól mensen. Het schijnt dat de mens- dé kalender bekijkt en niet het weei en men wil er wel eens tussen ui' ook. Egmond is een oeroude vissers plaats. Voor zover de Duitsers he' niet afgebroken hebben ziet mei, achteraf nog huisjes van driehonderr jaar geleden. Verweerd zijn ze als de koppen hunner bewoners. Egmonc komt er boven op. Zij heeft eer energiek V.V.V. dat niet stilzit. DE ARME AAL Circus Strassburger is in Alkmaai gearriveerd en onze eenzan e arme aap in Alkmaar in de apenkooi be grijpt maar niet waar zijn klanten blijven. Het is een heel vriendelijk aapje, soms heel wat aardiger dan zijn rasgenoot de mens. Hij geeft een hand, krabt en grijpt niet en is een acrobaat die zeker succes zou hebben in de grote tent op het Canadaplein Daar zitten z'n broers en zusters die heel Europa doorreizen en hij zit naast 't Westerlicht te wachten tot de pinda's <veer komen. Dan is hij rente nier plus kost en inwoning. HERMAN ELFRING-

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2