JIMMY BROWN ALS WIELRENNER En bloc veiling van grove aardappels bracht verscheidene voordelen ALLERLEI De gewassen staan er redelijk goed voor Pacificatie in hoogste graad HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN ïluuupi uit de t Waf ofe veilingklok wijst Belangstelling voor kool vrij behoorlijk De belangrijkste gebeurtenis in de afgelopen week was wel de gezamen lijke verkoop van de grove aardap pelen van de vier bij de Vierbond aangesloten veilingen. Hier is bewe nen, dat samenwerking bij de verkoop van producten mogelijk is en, in dit geval, voor de deelnemers v< jrdelig. Wanneer de tuinders waren voort gegaan met regelmatig hitn kleine partijtjes grove aardappels aan de veiling te brengen zou dit ongetwij feld tot gevolg hebben gehad, dat ie prijs lang zo hoog niet wa3 geweest als nu op de Donderdag gehouden en bloc-veiling. Men had dan steeds te doen gehad met de eigen kopers, die er rekening mee moesten houden, dat zij behalve de dubbele bewerking van ontvangen en opslaan en weer verladen, het risico hadden van de opslag. Doordat nu ineens een groot kwantum tegelijk werd gepresen teerd er waren meer dan zeven tig wagons van tien ton werden verschillende voordelen aangeboden, o.m. de zekerheid dat men een flink kwantum tegelijk kon kopen het ging bij vijf wagons tegelijk en er konden afspraken worden gemaakt voor de aflevering, waardoor de aard appelen op de voordeligste manier en in de beste staat verladen konden worden. De voordelen van deze wijze van verkoop zijn zeer zeker voor een groot deel aan de tuinders ten goede gekomen, temeer doordat deze en bloc-veiling een groot aantal kopers uit andere streken van het land naar de Langedijk heeft getrokken, hetgeen een gunstige factor is geweest Er werd van f 11.20 tot f 11.60 per 100 kg. besteed. Met belangstelling werden de resultaten van de Donder, dag 15 JuK te houden vèiling te ge moet gezien. Met de aardappelprijzen liep het in de afgelopen week op de gewone veilingen niet zo erg vlot. Zo goed als alle soorten werden goedkoper. De Eerstelingen, die nu enige con currentie ondervinden van de overige soorten, waarvan het aanbod begint toe te nemen, daalden tot beneden de f 10.— per 100 kg. Maandag no teerden wij te Noord-Scharwoude van f 7.50 tot f 9.50, te Broek op Langen- dijk van f 8.20 tot f 9 per 100 kg. Blauwe Eigenheimers waren steeds een paar gulden per 100 kg. duurder dan de Schotten. De eindnotering lag tussen f 10.en f 11.50 per 100 kg., Blanke Eigenheimers van f 11.60 tot f 12.10, met de Rode Eerstelingen ging het dezelfde weg op. Ook de be langstelling voor de Drielingenywordt minder. Aanvankelijk bleven de prij zen hiervoor vrij dicht bij de grote aardappelen, doch de laatste dagen Heer Hugowaard OUDEN VAN DAGEN OP REIS. Door het bestuur van de Bond van Staatspensioennering is besloten om de autotocht voor de ouden van da gen te houden op 2 Aug. a.s. Met niet minder dan 4 autooussen en een aantal particuliere auto's zal de tocht gaan lang3 de duinkant over Schoorl en Bergen, via de pramtige weg naar Bakkum en Castricura, Bloe mendaal, Santpoort, Aerdenhout. Op het landgoed Groenedaal kan men enige tijd van de bijzonder mooie om geving genieten. Maar, en daar komt het altijd maar wee^ op neer. voor een en ander »s natuurlijk geld, eigenlijk veel jeii nodig; alles is tegenwoordig nog aan de dure kant. En zo ligt het in de bedoeling om bij de bevolking inte- tekenlijsten te laten circuleren. Het bestuur vertrouwt er op dat door een milde intekening, ook het traditionele diner weer mogelijk zal zijn, zodat de dag tot een onverge telijke kan worden. noteerden wij zo om en bij de f 5.— per 100 kg. Kleintjes van f 3.tot f 3.50. Voor Rode kool was de vraag later iets beter dan in het begin. De Groe- fex moest een enkele maal inspringen voor f 6.— per 100 kg., Maandag, toen de aanvoer niet zo groot was betaalde men van f 8.3010.60 per 100 kg. Misschien, dat het bijzonder koude weer van gunstige invloed is op de afname van kooL Tenminste, de Gele kool die weer versierd wordt met wat overtollig blad, ontmoette veel belangstelling. Voor de „gewone" Gele kool waren aanvankelijk slechts lage prijzen te bedingen. Toen er wat bla den bij verkocht werden, stegen de noteringen tot boven f 20.per 100 kg. Maandag, bij een geringe aan voer was de prijs f 22.90. Ook de Witte kool gaat voor goede prijzen van de hand. Maandag f 13. 14.— per 100 kg. Groene- kool, waar van de Eerstelüigen f 8.per 100 kg. opbrachten, zijn in de loop van de week zo ongeveer In prijs ver dubbeld. Degenen, die nu nog Bloemkool aan de veiling brengen gunnen te vreden zijn. Voor IA liggen de prij zen meestal om de vijftig cents Per stuk, terwijl voor de overige sorterin gen eveneens goede prijzen worden b taald. Daar zit muziek in Internationaal vioolmakersconcours Door de muziekhistorische afde ling van het Haagse gemeentemu seum zal in Juni 1949 een interna tionaal vioolmakersconcours worden georganiseerd, waaraan zal worden toegevoegd een tentoonstelling over hedendaagse vioolbouw. Bij voldoen de deelneming zal een congres voor vioolmakers worden gehouden. Dit concouds zal worden opengesteld, zo wel voor vaklieden als voor amateur bouwers. Uitgenodigd tot deelneming zijn Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland, Engeland en Italië. 'Wetenswaardig Het staat er met de fruitoogst dit jaar niet bijzonder gunstig voor De stand van appels en peren, die in het begin van het seizoen als goed werd aangegeven, blgkt in tal van streken in ons land zeer tegen te vallen. Alleen Noord-Holland maakt een uitzondering. Zonder bovenmatig te zijn, wordt hier een normale oogst verwacht. De peren hebben zeer vee' la3t gehad van de perenzaagwesp. Wie veel en op de juiste tijd gespo ten heeft kan nog op een goede oogst rekenen, maat- wie niet of te laat ge spoten heeft vist achter het net. Sommige percelen, die niet gespo ten zijn, leveren practisch niets op. Deze plaag neemt ln ons gewest hand over hand toe! 10. Het was een wielrijder met veel haast, want bij trapte als een razende en achter hem viel een grote stofwolk waar te nemen, die door zijn suizen- den wielen werd opgeworpen. Jimmy zag hem snel naderbij komen, maar toen de wielrijder hem wilde passé ren, weerklonk een daverende knal. waarvan de goede Jimmy zo schrok, dat hij reeds het volgende ogenblik in een telefoonpaal zat, van waar hjj met grote angstige ogen naar jeneden gluurde. Wintergranen „zeer gunstig" De ontwikkeling van de meeste gewassen heeft een bevredigend ver loop gehad. De stand van de winter granen is zeer gunstig, die van de zomergranen slechts iets minder. De peulvruchten stellen algemeen teleur, plaatsen wordèn over gezaaid, maar ontwikkelen zich thans bevredigend. De aardappels vertonen een normaal gewas. De wintergranen bleven zich gun stig ontwikkeien. De droogte in Mei heeft het hier en daar wat al te geile gewas wat afgehard, lege ring komt slechts plaatselijk in Utrecht en Limburg in de gerst voor. De tarwe staat goed tot zeer goed, op het zand iets minder dan op kiel, op rivierklei in Noord-Oostelijk Bra bant zelfs uitmuntend. Ook de rogge belooft een goede opbrengst over het gehele land, hoewel niet zo goed als de tarwe. De gerst staat het best in het Noorden en Noordelijk Zuid- Holland, iets minder in het Zuiden. De zomergranen hadden nogal ernstig van de frltvlieg te lijden, vooral de haver. De stand van de haver en de zomertarwe komt niet boven.de gemiddelde stand der laat- •Dit land in Zuid-Sumatra is al3 een Biesbos, zo groot als heel Nederland en gevoed door eindeloze slagregens, die machtig-brede rivieren gevormd hebben. Hier leeft een volk, dat in mentali teit en intellect boven de anderen uit steekt. 's Avonds in de warongs blij ken het weetgierige lieden te zijn, die de Groningers, Friezen en Drenten van 4—4 R.I. van alles vragen over dat negeri blanda dat zo ver weg ligt en waar het zo koud moet zijn Zonder dat ze het weten zijn deze Noorderlingen al druk bezig in prac- tijk te brengen, waar men in Batavia en Djokja al bijna drie jaren over aan het praten is. Pak Goesti is visser. Met zijn net .van luttele vierkante meters grootte haalt hij de vis uit de Ogan op en verkoopt ze op de Passar of aan de waronga. Dat hebben zijn vader en z'n grootvader en z'n overgrootvader ook al gedaan; Een strop is het, als het net eens verloren gaat, als het blijft haken of als de bandjir het meeneemt. Wekenlang zit Goesti dan te knopen aan een nieuw net, precies zoals zijn voorvaderen dat deden. Klaas Bosma, uit de Lemmer, is óók visser. Hij heeft een eigen schuit waarmee hij op zee viste vóórdat hij in dienst kwam. De netten van Klaas zijn veel gro ter dan die van Goesti en als Klaas eens pech had op de vuile gronden of bg slecht weer moest ook hij zijn net ten boeten. Op een morgen zit Goesti met be hulp van zijn ingeboren Oosterse ge duld een nieuw netje te knopen. Klaas ziet dat en staat een tijdje zwijgend toe te kijken, neemt een stukje bamboe, snijdt dat in de juiste vorm, duwt de schriele Pak Goesti ruw-haritelijk opzij en dan geschiedt het wonder. Tot stomme verbazing van Pak Goesti en andere omstanders vliegt de houten naald door het net, met een niet te volgen snelheid. Lussen wor den knopen, vier knopen mazen en de mazen rijgen tot een net. „Kamoe tjeba, Pak", snauwt Klaas met Fries accent. „Proheer jij het eens". Stuntelig probeert Pak de lus sen in elkaar te leggen. Het lukt niet. Wanhopig vragend kijkt hij om naar Klaas. „Donder op", mompelt Klaas ruw, om toch vooral niet te laten blijken dat hg het machtig vindt weer eens de naald heen^en weer te laten flit sen en een net te breien. Langzamer nu, doet hij het voor. Pak's glinster-zwarte ogen tranon van 't ingespannen kijken. Nog nooit van zijn leven heeft hij ztjn hersens zó moeten laten werken. Eindelijk weet hij ook een zuiver vierkantje „maas" te knopen. Het gaat steeds vlugger. Het zweet loopt hem tappe lings van de dooraderde slapen. De hurkende toeschouwers zuchten en spuwen van opwinding. Toean 'Klaas is nu toean terlalce besar en Pak Goesti is trots als een pauw. De mensen van de streek hebben meer eerbied voor hem dan men in Holland heeft voor de directeur van een Visserij-school. Van heinde en-ver' re komen ze om het van Pak te le ren. Dit betekent een omwenteling. Deze geschiednis zal nog jaren en jaren van vader op zoon overgaan en misschien zal later oude Klaas dit wel eens vertellen aan een kleine hel blonde, blauwogige Fries en daarbij vervallen van Fries in Ogan-Maleis: '„Itoe tida apa". FEUILLETON Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - (30) „Miss Stevens Ls klaar", zei ze en Tarling stond op. Dr. Saunders stond tegelijkertijd op, ging naar een plank en nam er een groot register af, legde het op zijn schrijftafel, opende het en nam een pen op. „Ik moet aantekening houden van haar vertrek", zei hij, de bladen omslaande en liet zijn vinger over Jjgt blad glijden. „Hier staat zij Miss Stevens „hersen schudding en kwetsuur". Hij keek" naar het geschrevene onder zijn hand en sloeg to enzijn ogen op naar de detective „Wanneer werd de misdaad gepleegd?" vroeg hij „In de nacht van de veertiende". I „In de nacht van de veertiende", herhaalde de dokter in gedachten. „Hoe laat?" „Het uur is onzeker", zei Tarling, die verlangde een ste tien jaren uit De gerst vertoont een beter beeld, de stand is goed. Van de peulvruchten hebben de erwten in vrijwel het gehele land van de bladrandkever geleden, ter wijl in enkele rassfn veel voetziekte optreedt, de stand is slechts vrjj goed. In Westelijk Zeeuws-Vlaande- ren werd het gewas door een hagel bui vrijwel geheel vernield, terwijl ook in Zuid-Holland wordt verwacht dat het gewas nogal zal tegenval len. Ook de veldbonen hadden, hoewel ln veel mindere mate, van de blad randkever te lijden en staan er niet erg sterk voor. In Westelijk Noord- Brabant k\yamen de stambonen slecht op; het standcijfer is slechts 40. Van de handelsgewassen was de ontwikkeling van het vlas goed; in het Noorden zelfs zeer goed, op de Zuid-Hollandse eilanden is het gewas 80 cm. hoog. Behalve in Groningen, waar 60% blauwbloei werd uitge zaaid, wordt in de rest van het land meer dan 95% .witbloei verbouwd. De meeste zaden ontwikkelen zich goed. De stand van koolzaad Is zelfs tot zeer goed, doch door de vreterij van de galmug kan de kwaliteit nog tegenvallen. In Noordelijk Gronin gen is de stand uitmuntend en de verwachte aantasting van de glans en snuitkever valt overal, waar de bestrijding tijdig werd uitgevoerd, mee. De karwij is de droge zomer van 1947 niet te boven gekomen, het gewas viel nog tegen na de vorige opgave, heeft weinig blad en bleef slechts kort Met toepassing van voldoende ziektebestrrjdingsmiddelen kan echter ook in de Haarlemmer meer, waar de karwijmot vrij ern stig optrad, nog een matige oogst worden verwacht De hakvruohten vertonen een normaal beeld. De aardappels ont wikkelden zich laat, daar vrgwel overal ernstige schade werd veroor zaakt door de heftige nachtvorst ln „Hè, hè", zuchtte de barrebier, toen-ie de leste klant skoren had, „hè, hè, das weer dein. Morgen ge lukkig weer Zundag. Want niet om jullie te afronteren, maar ut ver- veult me of en toe miserabel om ge regeld boven die beerdige gezichte te staan". „Gelukkig weer Zundag", mopper de Dirk, gelukkig weer Zundag, man praat er niet van. Een paar jaar leden was ik er nag net zo wild van as jij. Maar nou. Ik wou, dat ut nqajt gien Zundag meer werd". Dat was teugen de boiekurf skopt. Van alle kante stoven ze er op of. Want de meiste vinde een Zundag niet te versmaden. Maar Dirk hield voet bal stik en wal krege tekst en uitleg. En op ut lest wazze er nag verskaiene, die ut met Dirk lens wazze. Maar afoln, hier komt ut verhaal. „Die joón van moin, die Is zo'n jaar of achttien. Ut was allemaal nag vrai pittig gaan. Niet té veul uit en op toid thuis en nag niet nei de moidjes koike. No, das ok wat waard teugenwoordig, want je wete wel wanneer ze beginne, maar niet wanneer ze uit skoie. En deer hoeve jullie niet om te lachen, want ut is to. Maar afoin, nou een maand of wat leden kroigt diè bink van moin ut voor z'n kieze. En of ut een be- smetteluke ziekte is, hai niet al- Hen, maar nag een stik of wat van die klorisse op ut durp. Afoin, das nag tot deer an toe, maar vezelf gien moldje van ut durp neme, of tenminste ien, die niet als te veer weunt, nel des te veerder des te mooier vezelf. Nei mense, weet ik weer heel vedaan, deer achter Hoorn in de buurt van Enkhuizen". We zatte vezelf te skudden van ut laehen, want no ja, we benne zelf ok jong weest en we wete van Dirk ok nag wel jit ien en aar. „Ik had al in de gate", gong Dirk veerder, dat er wat an de hand was. Hai was zo moekei en hai floot en hai lachte, maar op ut lest kwam ut houge woord er uit, hai had een moidje. Ik sloeg zowat dubbel. Maar afoin, toe begon ut spul. Dat most Zundags nei de moid toe. As jeblieft. Ure fietse. Ut loikt me ver- dubbelkme. de Toer de Fanse wel, En -vezelf laat thuis. Dat hoort er bai. En den is ut ergste, ut woif niet sleipe kenne. Lest op een keer komt-ie me deer om drie uur thuis. Ut begon al te dagen. Wal wazze om een uur of half elf al te bed gaan, en ik sliep nagal gauw. Maar teugen half twaalf werd ik wakker. Want Ma lag maar te vroeten en te droien. En toe zold ze teugen me: „Nou is die. joón nag niet huis. Om half twaalf! Nou dat kon ik me voorstelle. As je zo'n end fietse moete, den ken je niet zo gauw thuis weze. Dat ik zeg dat ie wel komme zei. Twaalf uur werd er een t wei de opvoering geven van ut zelfde spul, half len weer. Afoin, Ma werd ibbel en ik nag veul ibbelder. Krege weer deer mid den in de nacht nag mot ok. En niet zo zuinig. Ma met een kwaad houfd nel boven en ik van de weer omstuit ok niet sleipe kenne. Dat ut werd half twei, twei uur en ik was weer in sleip stukkeld>: maar deer om drie uur komt meneer an. Moe der van streek vezelf en ik zelf ver legen vals, omdat ut hillekendal een rommelnacht werd. Je zouwe teugen de Zundag op zien. Wat ons betreft zou ut wel gaan, maar die vrullie die zitte je den maar op te sassen. Ut 'S of ze vergeten benne, dat ze zelf ok jong weest benne. Ik heb teminste al teugen Ma zoid: ?,Ut was wel derus drie uur as ik bai jou vandaan gong" Maar deer wou ze hillegaar niet van hore. En as zokke joós er bai ben ne ken je dat gieniens zegge ok. Ik wou dat er maar weer een speruur was, dat ze ora elf uur niet meer op de weg mochte". Wai brulde van ut lachen, behal ve den nag een stik of wat vaders, die er ok armoed mee hadde. Maar dat kenne wel wel vaststelle. dat een sper toid niet geve zou. Want den kwamme ze vast allegaar nei vieren thuis. Maar je kenne er mee sukkele. FIGARO de nacht van 2122 Mfel. In da Overijsselse Veenkoloniën vroor het gewas tot de grond toe af. Door de zachte winter is in de kuilen het pootgoed vaak verbroeid. Daar door kwamen de aardappels slecht op en had de onderzeeërvorming plaats. Ook de algemeen optredende ritnaaldaantasting ontzag de aard appels niet en deze aantasting veroorzaakte ln Utrecht aanzienlij ke schade. Het gewas haalt de- laat ste tijd echter goed op, in Groningen is de stand zeer goed, elders vrjf goed, in Zeeland slechts matig. De Nachtvorsten bemoeilijkten de poot- goed-selectie. De groenvoedergewassen hebben zich gunstig ontwikkeld. De rode klaver is wat traag door het schrale weer in Mei. Op de Zuid-Hollandse en Zeeuw;se Eilanden is het gewas de droge zomer van 1947 nog niet te boven gekomen,- doch de stand is nog normaal. Ook de witte klaver 'vertoont een nflrmale stand. De lu- cerne is wat beter, in het Noorden en het Westen van het land is de stand goed, evenals in Zeeuws- Vlaanderen. De grasgroei was aanvankelijk gunstig, doch werd vertraagd door het schrale weer in Mei. Ook de hooioogst werd hierdoor wat laat, zodat het hooi meest grof is. In ver schillende provincies werd veel ge droogd, gekuild en geruiterd. In de Ronde Venen in Utrecht werd zoveel grasland voor de hooiwinning be stemd, dat men, toen de grasgroei niet doorzette, met een grastekort had te kampen en in de weide moe3t bijvoederen. Elders is de hoeveelheid gras voldoende en de stand van hooi en weiland is goed. DINSDAG 20 JULI 1948 Hilversum I SOI m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek; 9.30 Lichte orkestwerken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Liederen van Fau- re; 10.40 Voordracht; 10.50 Muziek houdt fit; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Gram. muziek; 12.03 Kamermu ziek; 12.33 en 13.20 Metropole-orkest 14.00 Gevarieerd programma; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Stichts piano kwartet; 15.45 Italiaanse liederen; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Zieken- lof; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Volks- liederenkwartet; 18.30 Ned. Strijd-» krachten; 19.00 Nieuws; 19.30 Lezing over Zd. Afrika; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio-Phil. orkest (Franck, Schu- mann, Dvorak); 22.00 Antwerps vo caal kwartet; 22.45 Avondgebed: 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 7.50 Dagopening; 8.45 Klassieke gr. platen; ^.15 Morgenwijding; 9.35 Ar beidsvitaminen; 10.35 Gram. muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 RVU- uitzending; 11.30 Toscanini dirigeert; 12.00 Zangrecital; 12.33 Argentijns orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gerard van Krevelen, piano; 13.45 Arthur Rubinsteïn speelt; 14.30 Radio-mati- née; 16.25 Gram. platen; 16.40 Voor de jeugd; 17.00 Zangrecital; 17.30 Deens zangkoor 18.00 Nieuws; 18.30 RVU-uitzending; 19.00 The Skymas- ters; 20.00 Nieuws; 20.15 Fragmen tarische opvoering van de opera „Lakme" van Delibes; 21.30 Portret van Louis Saalborn; 22.00 Walsen; einde te maken aan zijn gesprek met deze praatziek arts; „iets over elven". „Iets over elven", herhaalde de dokter. „Kan het niet vroeger gebeurd zijn? Wanneer werd de man voor het laatst gezien?" „Om half tien,55 zei Taling, licht glimlachend. „U gaat "toch geen gerechtelijk onderzoek instellen, dokter?" „Dat niet precies", laclfïe Saunders. „Hoewel het mij natuurlijk pleizier doet, dat ik in staat ben, om de on schuld van het meisje te bewijzen". „Haar onschuld te bewijzen? Wat bedoelt u?" vroeg Tarling snel. „De moord kan niet begaan jjijn vóór elf uur. De dode man werd voor het laatst levend gezien om half tien". „Welnu?" zei Tarling. „Welnu," herhaalde dr. Saunders, „om negen uur ver liet de boottrein Charing Cross en om half elf werd Miss Rider hier in het ziekenhuis opgenomen met een verwonding en hersenschudding". Een ogenblik*, stond Tarling sprakeloos en onbeweeg lijk. Hij stond alsof hij in steen veranderd was en staar de de dokter met open mond aan. Toen schoot hij naar voren, greep de verwonderde medicus bij de hand en drukte deze stevig. „Dat is het beste nieuws, dat ik ooit in 'mijn leven ontving", zei hij schor. HOOFDSTUK XIII. Twee schoten in de nacht De terugreis naar Londen was iets, waarvan de détails gedurende het overige van zijn leven als een photofgra- fisch beeld in Tarlings geest voortleefden. Het meisje sprak weinig en hij stelde zich tevreden met het over denken en beschouwen van de raadselachtige omstandig heden, waarin Odette Riders vlucht zich gehuld had. Zelfs in het zwijgen, dat heerste tussen de kortstondige gesprekken bestond er een kameraadschap en een we derzijds begrijpen tussen de man en het meisje, dat ze geen van beiden konden omschrijven. Was hij verliefd op haar? Hij schrok van de mogelijkheid, dat iets dergelijks hem zou overkomen. De liefde was nooit in zijn leven gekomen. Dit was een hypothetische toestand, waarover hij zelfs nooit had gedacht. Hij had mannen gekend, die verliefd waren geworden, evenals hij mannen had ge denken, dat ditzelfde hem kon overkomen. Hij was be-^ kend, die malaria kregen of gele koorts, zonder er bij te deesd, gereserveerd man en zelfs zijn beste vrienden wisten niet hoeveel schroom er achter dit strenge mas ker schuilde. Daarom maakte de mogelijkheid, dat hij Odette Rider liefhad, hem verlegen, omdat hij te weinig zelvertrou- wen bezat om aan te nemen, dat een dergelijk gevoel ooit anders dan hopeloos kon zijn. Hij kon niet aanne men, dat er een vrouw was, die hem kon liefhebhen. En nu kalmeerde en verontrustte haar tegenwoordig heid, haar nabijheid, hem tegelijkertijd. Hier was nu een detective, die eigenlijk een vrouw, verdacht van moord, in bewaring had en hij was bang voor haar! Hij wist, dat het bevelschrift in zijn zak nooit ten uit voer zou worden gebracht, en dat Scotland Yard nie'C zou aandringen op de uitvoering ervan, want al maakt Scotland Yard wel eens grote flaters, het houdt er niet van, dat zijn dwalingen algemeen bekend worden. De reis duurde eigenlijk te kort en eerst toen de trein langzaam voortstoomde in een lichte mist, die over Londen was neergedaald, keerden zijn gedachten en toen nog met moeite terug tot t onderwerp van de moord „Ik zal u voor vannacht naar een hotel brengen", zei hij, „en morgen vroeg zal ik u verzoeken om met mij mee te gaan naar Scotland Yard om met de chef te spreken". „Dus ik ben geen arrestant?" glimlachte zij. „Neen ik geloof niet, dat u arrestant bent". Hij lachte mee. „Maar ik vrees, dat men u een massa vragen --al stellen, die u in de wr zullen brengen. iZet u Miss Rider, uw handelwijze was zeer verdacht. U vertrekt onder een valse naam naar het vasteland, en er valt niet aan te twijfelen, dat de moord in uw woning werd gepleegd Zij huiverde. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3