Circus Strassburger, gratie, kracht en tempo Het Hooggeëerde Publiek was tevreden Alkmaars jeugd bracht kleinkunst van uitstekend gehalte ALKMAARSE OVERDEKTE VOOR DE VACANTIE Eriks' Pakking en Rubber A. J. A. HOOGEVEEN Eerste avond (in Alkmaar) door duizenden bezocht De stad was nauwelijks uit de rust van de Vrijdagnacht ontwaakt, toen Bea lange, zwaar beladen goederentrein het station binnenstoomde. De mensen rond het Canadaplein hadden juist de zevende slag van de klok in de Grote Kerk gehoord, toen zij naar buiten gelokt door een rate lend dreunen en ronken, dat heviger en vroeger dan gewoonlijk de Stilte in' de buurt verstoorde. Karei Strassburger was het, die op deze Zaterdagmorgen in alle vroegtemet zijn circus Alkmaar binnentrok en al was het dan geen show métmuziek en hoorngeschal, met oiifant en en wilde dieren een machtsvertoon dat was het zeker, met al die tracto ren, auto's en grote wagens, veertigin een lange rij. En toen het "tentzeil aan vier hoge masten was opgetrokken bleef er niet veel ruimte meer op het Canadaplein, niet veel, maar wel genoeg voor de toeschouwers, die al gauw bij honderden kwamen aangesneld.. Wan't zeg toch niet, dat een circus de komst alleen al van zo'n dieren en artistenrijk geen gebeurtenis is in een stad of dorp. Wan't al heeft U er Zaterdag niets van gezien, U heeft gehoord misschien van die enorme drukte op het Cana daplein, 's morgens, 's middags, bij de opbouw van de tent, 's avonds bij de eerste voorstelling. Het circus heeft niet afgedaan, het circus heeft zijn grote plaats ook in onze tijd behouden, zonder moeite, dat is nu hier alweer bewezen. Als de karavaan b nnenUekt Er is bij een circus zoveel, dat on weerstaanbaar trekt. Eerst is er in de stad die drukte met het transport, het lawaai van de tractoren, het geratel van de wagens en dan is er het plein, waar die hele karavaan stil blijft staan en waar ogenblikkelijk een legertje van flinke, jonge kerels klaar staan om het werk te beginnen. Ogenblikkelijk ja, want tijd wordt er niet verspild bij efcn circus, het is het tempo," dat hier van 's morgens vroeg, tot 's avonds in de voorstelling aan het publiek wordt gedemonstreerd het tempo, dat het voor ieder, die daar langs het kantje staat, zo aan trekkelijk maakt. Geslaagde adspiranten- uitvoerinq van „De Halter'' "Gistermiddag kwamen in de muziek tuin de adspiranten van de gymnas tiekvereniging „De Halter" aan de beurt om hun grote uitvoering ten beste te geven, nadat deze oospron- kéhjk was vastgesteld op Woensdag avond j.1. doch door de weersom standigheden werd afgelast. De uitvoering is prima geslaagd. De Halter telt prima krachten onder haar jongeren, waarmee ze zeker veel suc cessen zal oogsten. Na de opmars van de verschillen de groepen uit de zijlanen van de tuin, onder de tonen van een pittige mars. werd het bondslied gespeeld en de vaandelgroet gebracht, waarna de voorzitter, de heer Reurslag een kort welkomstwoord sprak, waarin hij o.m. het vijftigjarig bestaan memoreerde en de aanwezigen haitelijk welkom heette. Hierna begon het eigenlijke programma. De kleinsten lieten enkele nummer tjes kleutergymnastiek zien, welke een succes genoemd konden worden. De oudsten der adspiranten deden velen verbaasd staan door hetgeen ze lieten zien aan de ringen. Doch ook onbetuigd en een hartelijk applaus was hun beloning. Het nummer paardspringen door de jongens, aangevuld met enkele heren was een groot succes, vooral de over slagen en hurksprongen. Het nummer „Mooi Holland", welke op het Jubelfeest van het KNGV te Arnhem werd opgevoerd, werd door de meisjes aangevuld met enige da mes bijna foutloos en met groot suc- ce- uitgevoerd. Ook de vrije oefeningen der jongens waren van goed gehalte. Na de pauze demonstreerden de jongens aan paard, rek en brug hun kunnen. Alle nummers werden goed afgewerkt De rest van het program ma werd aangevuld met enkele num mers van de dames en heren, aan brug ringen en rek. Bij de heren verdient h«*t werk van Janneman en KI. Boot .-noemd te worden. Hij de adspiranten waren natuurlijk cpk en'cele uitblinkers o.a. Kees Sten_ neperg en Guus Boot. De heer Reurslag sloot deze prima geslaagde uitvoering. ABONNEMENTSVOORSTELLINGEN IN 'T GULDEN VLIES Het culterele leven in Alkmaar be gint zich steeds meer in gunstige zin te ontwikkelen. Als gevólg daarvan worden in het komende seizoen in het Gulden Vlies drie series elk van vier voorstellingen georganiseerd. Hiervoor zijn reeds de beste NederI toneelgezelschappen geëngageerd te weten: Het Amsterdams Toneelgezel1 schap (Dir. Albert van Dalsum en A Defresne), Comedia (Dir. Cor Hermus De Haagsche Comedie( Dir. Cees La_ ®eur) He t Rotterdams Toneel. (Dir Ko Arnold en het Vrije Toneel (Dir. Cor Ruys). Oud-abonnè's, welke nog geen circu laire ontvangen mochten hebben wor den verzocht dit even aan de Dir. van het Gulden Vlies op te geven. Inlichtingen ook aan nieuwe abonnè's dagelijks cassa Gulden Vlies. Tijd, tempo, dat is er noodzaak, de mannen weten precies wat ze te doen hebben, de voorlieden geven slechts een kort bevel. Karei Strassburger houdt op alles toezicht, geloof niet, dat hem iets ontgaat. Hij valt niet op, die man daar met z'n bruine broek en grijze hoed, de knechten weten ech ter dat hij erbij is, af en toe roept hij iets, meestal wijst htj met een stokje. De masten staan, hoog en stevig, het zeil is uitgelegd, het gaat naar boven, met rukken aan een touw, waaraan wel vijftien man trekken, Tegelijkertijd worden even verder de stallen opgezet, dadelijk worden de dieren uitgeladen, dan komen de hoge blauwe hekken om het terrein en al de kinderen moeten maken dat ze weg komen. Examens Landbou w-Huishoudschool Aan het op 12, 13 en 14 Juli te Amster dam gehouden examen voor Kinder verzorgster van de Centrale Raad voor Kinderuitzending naar Koloniehuizen werd door 6 leerlingen van de land- bouwhuishoudschool te Alkmaar deel genomen. Alle candid&ten slaagden t.w. de dames D. Bakker Oudkarspel, A. Dirk maat Broek op Langendijk, T. de Graaf Alkmaar (met lof), G. Jellema Edam, A. de Raat Schagen, B. Bruin Nieuwe Niedorp. Voor het schooldiploma Kin_ derverzorgster slaagden de dames G. Bouwes Edam, G. Hogeboom Noord- Beemster, T. Kramer Oosthuizen, P. Rempt Hypolitushoef, B. Swart Eg- mond aan Zee, W. Switser Alkmaar. Afgewezen geen. Het diploma hulp in de huishouding werd aa afgelegd examen uitgereikt aan de dames: A. v. d. Berg Bergen, L. Boontjes Burgerbrug, G. Barten en R. Koeman Zd. Scharwoude, N. Bart Groot Schermer, M^Elsinga Oude Nie dorp, N. Kaas, A. Glas, A. v. Heerde, J. Koolaard, N. v. d. Poll, J. Slot en P. Wit allen van Broek op Langendijk J. Glas en P% Gootjes Heer Hugowaard, Circus Strassburger is een der wei nige klassieke circussen, dat nog ovpr; s gebleven is. In 1928 was het voor de eerste maal in ons land, thans onder leiding van Karei Strassburger. Hij, zijn ech'tgen ote Regina Strassburger en hun nicht je Elly Strassburger zijn voortreffelijke, hard werkende cicusmensen. Regina Strassburger hebben wij bewonderd als hogeschool-rijdster. In de laatste aren van de middag- is alles tot in de puntjes verzorgd. De knechten hebben hun overalls voor uniformen verwisseld bij de ingangen is het tentzeil opgeslagen, binnen zijn de rijen banken afgestoft en de piste is netjes aangeharkt het circus kan 't hooggeeërde publiek ontvangen. En dat publiek komt nu bij duizenden toegestroomd, de vroegsten vallen bij na niet op in de grote ruimte, de laat- sten verdwijnen in de massa. Strassburger nu ook in rok, daar bij de artisten-ingang kan tevreden zijn, de circusvrienden uit heel Noord- Holland-Noord zijn gekomen en er is geen plaatsje meer onbezet. Misschien heeft hij wel tegen Wes- sel Brouwer gezegd, dat hij tevreden is, want die laat zijn circus-orkest zul ke vrolijke openings-muziek door de grote ruimte schallen, dat iedereen door de echte sfeer wordt gepakt. En die sfeer doet het juist in een goed circus. Van Farengo tot Wilham In de piste staats een lange dunne mast en voordat iemand er erg in heeft is een lenige man naar boven geklom. men en balanceert op het zwiepende ding. Het is angstig om te zien hoe die mast buigt en draait, het is ge weldig. zoals cfie man hij blijft recht op staan door de ruimte zweeft. Farengo, zo heet deze waaghals wordt bewonderd, zijn nummer is goed en 't applaus is verdiend. Even later komen vier karretjes de piste binnenrijden, getrokken door pony's en op de mooie paarden, die nu binnendraven, zitten poppen, ge kleed als jockey's. Het is een staaltje van Karei Strassburger's moderne dres suurcreatie, „Vijf minuten op de ren baan Duindigt". Voordat je goed en wel van deze verrassing bekomen bent, vraagt het volgendenummer alweer je aandacht. Tempo, tempo, dat is alles in het cir cus Met tempo komen drie mannen binnenduikelen, ze schreeuwen af en toe: „voilaboems;", in de lucht draaien hoeden ep flessen van de een naar de ander, hoepsa! Jij hier, hij daar, de een met zes flessen, de andei- met vijf hoeden, vliegensvlug, alles door elkaar: „voila! Het trio Dalcy, de tempojongleurs. EEN PAARDEN7BRUIDSPAAR Met een applaus wordt Karei Strass burger's nicht, Elly, begroet. Zij voert zes Noorse fjordenpaarden binnen, zes kleine, stevige dieren van het oudste paardenras van Europa, die sierlijk door de ruimte draven. Karei komt zelf met zes prachtige Gelderse goudvossen en dan brengt Elly de gracieuze Arabier Hassan, die zij m.et- kleine tikjes van haar zweep door hoepels laat springen. De Friese hengst Aramis heeft van Karei ge leerd, hoe hij op z'n achterste benen kan lopen, de Shetlandse ponny doet het hippend, een meter of tien aan één stuk. En laat ik vooral niet vergeten te vertellen, dat in het circus een {raar- denstelletje is getrouwd. Het bruids paar hij in deftig zwart, zij geslui erd en in het wit kwam zich, recht op lopend, even door het publiek la ten bejubelen. Wat Alfredo kan, kunnen er geluk kig niet veel. Gelukkig voor de musi ci, want Alfredo is in staat, alléén een dansorkest te vormen. Er waren acht knechts voor nodig om de tafels bin nen te dragen, waarop de 24 instru menten waren uitgestald, die hij de een na de ander .bespeelde. Drie tege lijk, wel, daar zag-ie ook geen been in! DE HOGESCHOOL Wat is een circus zonder het Hoge school rijden? Niets natuurlijk. En 'het programma van Karei Strassburger zo - niét volmaakt zijn, zonder de „mp derne hogeschool" van zijn echtgenote mevrouw Regina Strasburger, rij dend op de Zweedse volbloed „Boy" Paard en berijdster (zij was in zwart fluweel) bewogen sierlijk door de pis te, steeds weer bewonderenswaardig is het voor de paardenvrienden, héc edele dier op de maat van de rum ba, slow_fox en tango te zien gaan. het te zien rijden in r'alop, met een buiging tot slot. Mevrouw Regina werd bejubeld. VOLMAAKTE ACROBATIEK De vier Barabas, twee dames en twee heren, zijn goede artisten, die hard werken en veel presteren. De acrobatische krachttoeren waren vol maakt, beheerst en verantwoord. Wie stemde niet in met de ovatie, die hun werd gebracht? Fantastisch, dat was de acrobatiek van de twee Conrads, eèn heer en een agenda VICTORIA THEATER: Mensen in Nood, met Phyllis Calvért en Francis L. Sullivan. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdag" 7 en 9.30 uur, Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woens dag 2.30 uur Matinee. Toegang 14 jr. HARMONIE THEATER: Tarzan in de Gouden Stad met Johnny Weis_ muller, Brenda Joyce en Johnny Sheffield. Voorstellingen dagelijks om 8 uur, Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zon dag 2, 430, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur Matinee. Toegang 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: Sabu, in Avonturen aan de Amazone (End of the River). De gevaren van de on doo'rdringbare jungle van Brazilië. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdagavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur Matinee. Toegang boven 14 jaar. AB.T.: Moord met voorbedachte rade met Boris Karloff en Rokende Revolveïs met Monti Montana. Voor stellingen dagelijks 8 uur, Zondag 2, 5, en 8 uuf. Toegang 18 jaar. N. Groen, J. Ploeger en A. Zeegers te St. Pancras. A. de Hartigh en A. v. de Heyden Alkmaar, A. Kuiper Hoogwoud A. Leegwater Oterleek, M. Mantel Schoorldam, A. v. d. Oort Catrijp, A. Smit Schermerhorn, B. Swart en G. v. Oversteeg Oudkarspel, G. Vlam War- menhuizen, M. Wildeboer Camperduin. Afgewezen 5. dame, op twee galopperende schim mels. Op de brede golvende paarden ruggen deden zij, waartoe de meesten op de begane grond niet in staat zijn. DE POTSENMAKER Een kwartier lang hebben de Choco late Boys, vier clowps, met de malste en vernuftigste fratsen het publiek laten genieten. Chocolate is een kleine, stevige ne ger, die een groot aandeel had in het programma. Hij en z'n trawanten heb ben ieder kostelijk geamuseerd met dolle dansen, knallen en klappen och, U kent dat wel. Het laatste num mer voor de pauze was het optreden van William Wilke's humoristische beren, die wipten, rolden, liepen, re den, sprongen, touwtje sprongen, kop peltje doken, een „borreltje" (honing) dronken enzelfs fietsten. Toi ziens Niet tevergeefs Een trampoline is een lange, smalle bak met een zeil aan stevige veren. Daarop maakten de vijf Rastelli's hun sprongen en salto's. Hier kwam ook Chocolate weer, hij spande de kroon met meer dan honderd salto's achcer- élkaar en een dubbele salto tot slot. De ovatie gold hem voornamelijk. Karei Strassburger liet zien, dat ook de zware Zeeuwse paarden gedres seerd kunnen worden.. En hoé! Olifanten zijn log maar toch kunnen ze in Strassburger's circus voor de dag komen. Een neger liet vijf „baby's" opzit ten en pootjes geven. Het nummer van de trapeze-wer kers Aimee Fontenay en haar Part ner was sensationeel, adembenemend zoals zij zich door de lucht lieten gaan Aimeé zong ook. Op zichzelf een prestatie bij dit inspannende werk. Ze zou het echter beter kunhen laten, Kavah Kawak droeg een stuk of zeven gevaarlijke krokodillen in de piste, zolang hij er bij was, konden ze echter geen kwaad doen. Hij hyp notiseerde ze tot boomstammen. Flin ke jongens kunnen in het circus ezel tje rijden, maar zo flink zullen ze Voor de UNAC Onder auspiciën van het U.N.A.C-Comité Alkmaar presenteerde Alk maars Jeugd Zaterdagavond in Het Gulden Vlies een kleinkunstavond OU*, der het motto „Door de jeugd, vóór de jeugd", welke in alle opzichte» goed geslaagd kan worden genoemd. In zijn openingswoord memoreerde Wethouder Bakker de belanglos# medewerking van vele instanties om deze avond goed te doen Blagen eg er ging een klaterend applaus op btf de mededeling, dat ook nu weer directie van Het Gulden Vlies, de zaal geheel gratis beschikbaar ha* gesteld. Het is niet doenlijk om alles wat ons geboden is te releveren. Wij vol staan dus met de medewerkenden' ieder afzonderlijk even onder de loupe te nemen. Wij menen, ondanks de goede in tentie van de artisten dit critisch te kunnen doen. Een dilettant is er zeker niet mee gebaat, indien men alles maar mooi vind't. 'Hoe gauw is men in deze kringen niet geneigd te ver onderstellen, dat men er reeds is? Zelfgenoegzaamheid betekent ech ter stilstand in het artistiek vermo gen. Jaap Tol, die de algehele leiding had, hield zijn conférance zeer een voudig. De schets van Nono werd door hem prima gebracht. Uit zijn levensliedjes sprak een zekere ernst, waarvan wij Vecht,maar voor vrede", het beste vonden. Jaap Tol heeft voldoende in zich om een goed artist te worden, doch maakt thans een ietwat eenzijdige indruk. Steeds maar weer speculeren op hét senti ment doet het op de duur niet. Jetty Winkelaar declameert zéér goed. Gebaar en uitspraak zijn wer kelijk keurig. Een noviteit voor ons, „Mijn Moedertaal" van Alex de Haas, werd uitstekend voorgedragen. Uit het dagboek der Politie Een Alkmaarse kapper werd gever baliseerd omdat hij zijn zaak gevestigd had zonder de daarvoor vereiste ver gunning op grond van de Vestigings wet te bezitten. Ook een winkelier, die textiel ver kocht zonder daarvoor een vergunning te hebben, kreeg een bonnetje. Op de Kennemersingel moest een luxe auto plotseling uitwijken voor 'n 13_jarig meisje, dat hardlopend de Kneppelbrug overkwam en zonder uit te kijken de singel overstak. De be stuurder botste hierdoor tegen het hèk van de St. Jose'phkerk aan. Hek en auto werden beschadigd. Het meisje kwam te vallen, maar werd niet ge wond. De bestuurder trof geen schuld; men regelde de schade onderling. In de banketfabriek van de fa. Heykoop m de Magdalenenstraat wil de de 18_jarige leerling-banketbak ker S. Vrijdagmorgen koekdeeg uit een in werking zijnde machine ver wijderen. Hij raakte hierbij met de linkerhand bekneld tussen de machi ne. Per taxi werd hij naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd, waar men constateerde, dat de roekeloze knaap vleeswonden aan de vingers had op gelopen. niet zijn, of ze worden in het zaagsel gekieperd. Een goed besluit van het programma, een lachsucces, dat tot de Bergerbrug hoorbaar is. Het circusorkest van Wessel Brou wer speelde de slotmars ,»Tot Ziens" ,Tot Ziens". Karei Strtssburger zal het niet tevergeefs zeggen! H. S. De sopraan Truus Schot ia toch wef een klasse apart. Haar techniek, utf». spraak, alles is met rasse schreden vooruitgegaan. Nu nog met de armeft wat rustiger. De 8 H.B.S.-meisjes dansten he4 leuk een Hollandse boerendans. kelen van hen konden echter wat vrolijker kijken. Je danst toch voof je plezier, nietwaar? Gerard van der Woude was de mu zikale spil waar alles om draaide. In één woord: fenomenaal Om slecht» iets te noemen de prachtige inpro- visaties rondom het werk van de goochelaar Mr. Arts. In het kader van de avond deed de bescheidenheid van deze pianist ons weldadig aan. De Pessimisten en Klaas Koomefl alleen, hadden wel het grootste suc ces van de avond. Bob Mulders itt zang en begeleiding een waardige te genpool van Klaas. Wij kregen de indruk, dat Klaas Koomen elk gebied van de kleinkunst beheerst Hij zou in de beroepsklasse zeker een heel goed figuur slaan. Mi-. Arts, de geheimzinnige gooche- iaar werkte uitstekend. Jammer, dat de belichting onvoldoende was. heeft zeker niets te verbergen, want zijn goochelkunst is voor ons leken, duister genoeg. Mr. Pibo deed een poging zijn col lega mr. Arts naar de kroon te steken Zijn jeugd in aanmerking genomen heeft hij het er goed afgebracht. Wij werden zowaar nog verrast met een extra nummer, gebracht door De Zwervers (no. zoveel), die ons in een langzaam tempo voerden naar de Zuidzee-eilanden. De uitspraak van deze sympathieke jongens was niet zo perfect, terwijl Jan Sman zijn-,,Vaar- wel Hawaii" wel wat luid zong. Een goede stem overigens. Henk Pastoor, viool en Rien Schroe-> vers, piano, musiceerden eenvoudig en stijlvol. Appie Dam, die ook een accordeon solo speelde, heeft het al ver gebracht met zijn „Re_Bob-Fan Club". Deze band is goed op elkaar ingespeeld. Enthousiaste musici. Wethouder Bakker sprak tenslotte een kort woord, waarbij bloemen wer^ den overhandigd aan Jetty Winkelaar en Jaap Tol. Wij hopen allen nog eens weer te zien op de planken! PERSONALIA Met ingang van 1 Juli 1948 is bij net PTT-bedrijf alhier de schrijver N. Tool benoemd tot bureelambtenaar derde klasse. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon SIMON JAAP S. Koster T. Koster-Timmerman Alkmaar, Oudegracht 169, 18 Juli '48 Tijd. adres: Centr. Ziekenhuis. Inplaats van kaarten. Ondertrouwd: BEREND LEISHEN en ALI 1MMING Groo'tschermer A 14 Stompetoren D 82 15 Juli 1919. Huwelijksvoltrekking wordt nader aangekondigd. Wij hebben de volgende week van 26 Juli-2 Aug. Vacaniie Maison Hulfre&o-i Oudegracht 221 Canadaplein Telefoon 3500 Maand - abonnementen Geldig op beide baden Inl. a. d. Kassa's Spoedige indiensttreding gevraagd: ïoWebpsoridente, in de Nederlandse en Engelse Taal Voor prima kracht goede vooruitzichten Houttil 2 Alkmaar Vereniging Nederl. Vakscholen voor Kappe* VAKSCHOOL ALKMAAR EN OMGEVING. Volledige opleiding tot het f GEZELLENDIPLOMA f DIPLOMA le BEDIENDE 0 VESTIGINGSDIPLOMA Cursusjaar vangt aan begin September. Prospectus gratis verkrijgbaar bij J. DE DOES, Ripping- straat 2, Alkmaar en het Centraal bureau Oudenoord 12, Utrecht.Speciale gelegenheid tot irïschrijving en het inwinnen van inlichtingen op Donderdag 22 Juli a.B. van 19—21 uur Rippïngstr. 1, Alkmaar. GEVESTIGD TE ALKMAAR: VROUWENARTS Tijd. adres: Kennemerpark 35, Tel. 3796 (bij g. geh2545) Spreekuren: Centr. Ziekenhuis: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 23 uur. St. Elisabeth Ziekenhuis: Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 93010.30 uur. en volgens afspraak. GULDEN VLIES Abonnementsvoorstellingen seizoen 1948-1949 De. circulaires met strook voor aanmelding als- abonné zijn aan alle oud.abonné's verzonden. Indien niet ontvangen dan gaarne bericht, ^ter informatie voor nieuwe abonnè's diene dat in het nieuwe toneelseizoen drie series van 4 voor stellingen georganiseerd worden, waarvoor de vol gende gezelschappen zuflen optreden: Amsterdams Toneelgezelschap (A. v. Dalsum en Defresne), Comedie (Cor Hermus), Haagse Comedie (Cees Laseur), Rotterdams Toneel (Ko Arnoldi) en Het Vrije Toneel (Cor Ruys). Inlichtingen dagelijks aan 't Gulden Vlies.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4