Egmonds mooie duinen stonden in het teken van de motorsport Abonneert U op dit blad JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Twee kleine meisjes, een halve wereld er tusen en HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Kampioens terreinwedstrijden Enkele veranderingen en men heeft 't mooiste parcours van Nederland De Motorclub Alkmaar en Omstreken", heeft er eer bij ingelegd deze Wedstrijden te hebben georganiseerd. Dank zü ook de onontbeerlijke steun Tan Egmonds sportieve burgervader de heer Niele, WV-bestuur, Kapitein V. d. Steur en Opperwachtmeester Dikma van de Rükspolitie, kortom allen, die er het hunne hebben bijgedragen om de organisatie te doen sluiten als een bus. Wtf stfn in onze hooggespannen verwachtingen zeker niet teleur gesteld. Zelfs het weer was goed en dat wil wat zeggen in deze zomer. Parcours uiierst zwaar Op uitnodiging van secr. M. W. ©oljec zijn wij *g morgens reeds even het parcours afgelopen en wij moesten constateren, dat het de renners niet gemakelijk gemaakt zou worden. Hier moest worden gevochten om de hoog- rte eer. Niet alleen de machines mes ten perfect in" orde zijn, doch er zou ook het uiterste worden gevergd van de physieke kracht van de renners zelf. Elke meter van het parcours had aparte moeilijkheden. Hier was het een zandkuil, even verder een zand- heling, weer verder een smal paadje met ernaast een ravijntje van een me ts rof zes. Te veel moeilijkheden om stuk voor stuk op te noemen en hier kwamen reeds de renners ou hun lich te en zware motoren het parcours ver kennen. Volledig geconcentreerd om alle moeilijkheden te overwinnen. De.' ze sterke knapen hadden al gauw. zoals dit heet „hun paadje gemaakt" Uit sportief oogpunt bezien is een tereinrit toch wel het allermooiste. He is echter niet te vergelijken met een snelheidswedstrijd. JUNIOREN 125 C.C. Het aantal ronden was voor de Jun. klasse teruggebracht van 15 op 12 ronden, zodat er ongeveer 24 k.m. was te rijden. Allereerst liet Jan Moeyes de 250 c.c. starten, en minuut daarna gevolgd door een elftal 125 c.c.-ers, waarvan glechts drie renners het eind punt zouden bereiken. Wat een prach tige strijd tussen Adje Ruiter uit Alk maar en de Amsterdammer Wierda! Ruiter kon ronden lang een ruime voorsprong behouden ondanks zijn lekke achterband. Hij viel echter, zo dat Wierda de kop kon nemen en deze niet weer af te staan. W. Rui tenbeek uit Amersfoort werd goede derde. JUNIOREN 250 C.C. Men zou het ook kunnen noemen de Velocette-klasse! Bij de start schoot N. P. Slager als een pijl uit de boog naar voren. Deze positie heeft hij echter niet kunnen handhaven en er ontwikkelde zich een felle strijd om de eerste plaats tussen v. Vliet en Ter Avest. 8 ronden lang lag v. Vliet in slotte de eerste plaas laten aan de .goed volhoudende Ter Aves uit Doe- tlnchem. G. Baas uit Abbens kwam met ruim 4 min. achterstand^als- derde door. Gemiddelde snelheid in deze twee klassen ongeveer 27 km. JUNIOREN 350 C.C. Prachtig rijden van F. J. Vos uit Dordrecht. In de 3e ronde reeds de minuut achterstand ingehaald en ten slotte zelfs alle 500 c.c.-ers achter zioh latend. Wat heeft de populaire „Puk" van Oorschot hem anders het leven zuur gemaakt. Eén van de aardigste fitten. De 500 c.c.-er Wilke comple teerde het geheel, doch kon maar niet 6ver Vos heenkomen. JUNIOREN 500 C.C. In deze klase willen wij een aparte hulde brengen aan het doorzetten van dfe Apeldoornse politieman Emmel- kamp. Het type van een echte terrein racer. Keer op keer bleef hijin de zandhelling steken, af en toe zocht hij <jte bosjes op, maar hij werd tenslotte nog een goede tweede, na aanvanke lijk aan de kop te hebben gelegen. Wilke werd in deze klasse zoals reeds gezegd eerste. Maar als v. Oorschot in de voorlaatste ronde niet door pech was achtervolgd, wellicht had hij het zelfde knappe staaltje uitgehaald als zijn collega Vos. De middagraces Het verhaal wordt eentonig als een Dick Renooy in de 125 c.c. klasse mee doet. Geen enkele risico nemend werd hij natuurlijk eerste. De anderen volg den op 1 of meer ronden, moilijk het parcours volgende. SENIOREN 250 C.C. Slechts 4 renners startten in deze klasse, maar zij hebben goede strijd geleverd. J. v. Lent, gehandicapt om dat zijn motor slechts een 200 cc.er is, heeft een sportieve strijd gevoerd met v. Breukelen, die tenslotte eerste werd. Die wee ontmoeten elkaar nog' wel eens. Van Dockum tenslotte werd een goede derde. SENIOREN 350 C.C De race van A. Heida, fcorredijk op zijn prachtige Matchless! Voor deze renner bleken geen moeilijkheden te ffestaan. Prachtig ging hij door de bochten. De oude crack J. Reest werd hier derde. Slechts 5 van de 13 ren ners beëindigden tenslotte het par cours, 4 van hen echter in een zeer goede tijd. SENIOREN 500 C.C. Hier was de grote Jansema een klasse apart. De man, die verleden week reeds in Aalst had gewonnen, consoli deerde ook hier op dit parcours zijn superioriteit. Als op de weg ging hij door het zand, de steile zandhelling als het ware bespringend. Jansema, Koning en Rietman had den een geweldige voorsprong, gingen soms met zijn drieën tegelijk de zand helling op, tot dat Koning openeens geheel in de achterhoede zat, door pech achtervolgd. Tenslotte wist Jansema: ook Riet man van zich af te schudden en zo ging hij dan tenslotte als eerste rege- vierend op de eindstreep af. Het moet Jansema boven het ge luid van zijn machine uit wel getoe terd hebben in zijn oren. Zo enthou siast juichte het publiek steeds maar weer, telkens wanneer hij de zand heuvel doorstoof. De gedetailleerde uitslagen waren: Junioren 125 c.c. 1. W. Wierda, Abbenes D.M.F. 53 min 4.6 seconde. 2. A. Ruiter, Alkmaa.r Eysink. 3. W. Ruitenbeek, Amersfoort Eysink Junioren 250 c.c. 1. W. ter Avest, Doetinchem Velocette 53 minuten 34.4 seconde 2. J. H. v. Vliet Bodegraven Vel. 3. C. Baas, Abbenes, Velocette Junioren 350 c.c. 1. F. J. Vo3, Dordrecht Velocette 50 minuten 22.6 seconden 2. A. v. Oorschot, 'Valkenswaerd Ariël 3. A. J. M. *v. Laarhoven, Best, Vel. 4. H. Grift, Soest, Matchless Junioren 500 c.c. 1. C. Wilke, Heerde, Matchless 53 minuten 19.8 seconden. 2. B. P. Emmelkamp. Apeldoorn Triumph. Senioren 125 c.c. 1. D Renooij. Soest, Eysink 51 min. 18.2 seconden. 2. C. J. Langeveld, Lisse, Sparta 3. F. W. Visbach, Hillegom, D.K.W. 4. G. J. Westérveld, Apeldoorn, Eysink. Senioren 250 c.c. 1. J. v. Breukelen. Soesterberg, Ve locette, 45 min. 39.8 sec. 2. J. v. Lent, Maasland, Eysink 3. P. v. Dockum, R'dam, Matchless Senioren 350 c.c. 1. A. Heida, Gorredijk, Matchless 32 min. 50 sc. 2. M. Vierdag, Amersfoort, Velocette 3. J. Roest, Ter Aar, Velocette 4. C. Jonkers Valkenswaard Triumph 5. J. Heukelom, Hilversum, Matchless Senioren 500 c.c. 1. B. L. Jansema, Hengelo, Matchless 32 min. 9 2 sec. 2. H. A. Rietman, Doetinchem Matchless. 3. A. Koning, Oosterwolde, Triumph In 't rennerskwariier Na afloop van de wedstrijd waren wij nog even in het rennerskwartier en wij hebben gevraagd naar deme- ningen over het parcours. Men had het erg zywar gevonden. Jansema vond het een prachtig parcours, het kon hem niet te zwaar. Of zij een volgende keer weer van de partij waren? Natuurlijk zouden zij komen. Het moest een jaarlijks terug kerend evenement worden! En dit wordt het ook volgens Jan Moeijes. Natuurlijk was de organisatie nog niet geheel 100 procent. Het kan nog beter. Maar voor een volgende keer zal een iets lichter parcours uit gezet worden, een 500 meter langer en Egmond wordt het mooiste parcours in Nederland, zowel voor de renners als de toeschouwers, want.het i3 thans reeds zo, dat men op de toppen der heuvels het terein vrijwel geheel kan overzien. Bovendien is het parcours gevaarloos, want er zijn geen bomen, waar men tegen aan kan vliegen. Laten wij hopen, dat de Motorclub: „Alkmaar e.o." het initiatief in han den kan houden. Wij voorspellen, dat een volgende keer de heuvels zwart zien van de mensen! 11 Daar was aan de razende ru gevolge gehad. De man was tegen een van de wielrijder een ontijdig einde boom gesmakt en zat suizebollend te gekomen. Zijn voorband was met een staren naar zijn ongelukskarretje, harde knal gesprongen en dat had Toen hij eindelijk wat was bijgekomen, een salto mortale van den berijder ten liep hij -- begluurd door Jimmy in dv telefoonpaal naai z-, 11 iets en inspecteerde met een diep teleurge steld gezicht zijn voorband. een boel drukte voor de UNAC Het informatieblad van de Ver enigde Naties meldt uit Lake-Suc- cess het volgende „aardige" geval: Twee kleine meisjes, tienduizend mijl van elkaar, hebben de UNAC (de ipternationale organisatie voor hulp aan kinderen, red.) voor een niet alledaags geval geplaatst, waar voor de UNAC haar best doet om het op te lossen. Een van de meisjes woont in de stad Ahipara, Nieuw- Zeeland, en haar naam is Truce Met- calfe. Het andere kind woont, naar men gelooft, in de stad Kavaja, in Alba nië. Haar naam weet men niet, el dat maakt het probleem nogal moei lijk. Het meisje uit Nieuw Zeeland zag een advertentie van het UNAC-co- mité in een krant, welke annonce de lezers aanspoorde: „Geef een dag, red een kind". Er was een foto b\j van een weesje met een bedroefd ge zichtje, hopeloos en armoedig ge kleed in wat rafelige vodden. Het onderschrift luidde o.m.: „Wat is de nieuwe mode (the „New Look") waard? Dit is de oude modevan ar moe, honger, gebrek aan kleren en schoenen en liefderijke zorg en alle andere dingen die er voor de jeugd moeten zijn. Dit meisje met haar lieve toetje lief genoeg om een kind van u zelf te zijn, is maar een van die millioe- j)~nën, die worstelen om honger, kou r étt ziekte te overlevenAlleen on ze hulp kan hen er anders doen uit zien („give them the New Look") kleur op hun wangen, goed voedzaam eten, behoorlijke kleren en een eer lijke kans om te leven". Die kleine Truce Metcalfe nam het letterlijk op, dat dat andere meisje „lief genoeg was om van je zelf te zijn". Ze schreef aan de minister van Tijdens de officiële herdenking van het vijf-en-twintig Jarig jubileum van het WitKïele Kruis te Utrecht heeft da minister voor Sociale Zaken, de heer Drees, aan zuster J. A. v. d. Metf den u" net district «oord-ttrabant, de door H.K.H. de Prinse9 Regentes verleende gouden medaille, behoren, de bij de Orde van Oranje Nassau, overhandigd. Financiën, Walter Nash. die in de UNAC werkzaam was: „We zouden dit meisje graag wil len hebben. Ze,lijkt zo sprekend op mijn zusje Colleen, die twaalf jaar was toen ze op 15 Februari stierf Ik heb nu niemand om mee te spelen en ik weet, dat Colleen het graag zou willen, dat wij haar namen. We hebben een boel kleren van Colleen die haar wel zullen passen. Myn moeder wil haar even graag hebben als ik. Geef ons alsjeblieft haar naam en adres. Moeder en ik hebben wel erg weinig geld, maar we hebben genoeg ruimte voor dit kleine meisje. Doe daarom alstublieft alles wat u kunt doen voor ons om haar te krijgen". De heer Nash zond een afschrift van deze* brief, naar de heer Aake Ording. directeur van de UNAC, in Lake Success. Daar, op het hoofd kwartier, plozen ze na dat de foto genomen was in Kavaja, in Albanië En men vroeg aan de heer T. L. P de Nieuwburgh, de Albanese direc teur van het Noodfonds van de UNAC,, om te helpen het kind op te sporen. De beste manier om zo veel mo gelijk kinderen te helpen is nog al tijd dezelfde voor iedereen is dat om een dag salaris aan de UNAC te geven. De kinderen, die dringend hulp nodig hebben het zijn er zo'n 230.000.000 kunnen niet een voor een, en zelfs niet met twee tegelijk geholpen worden. Maar In dit speciale geval doet de UNAC z'n best voor twee kleine meisjes, tienduizend mijl van elkaar Ansjovis en haring keerden teruq in Waddenzee Na het gereedkomen van de Af sluitdijk leek het er veel op, dat het met de Halinger Waddenzee-visserij geheel gedaan was. Haring en ansjo vis verdwenen en men rekende er niet op, ze ooit weer op de Waddenzee te zullen vangen. Nu, zestien jaar na de afsluiting, is de ansjovis evenwel terug geko men. Er worden door de Harlinger vissers zelfs grote vangsten gemaakt, welke flinke besommingen opleveren. Soms komen de vissers aan de afslag met een vangst van 1300 tot 1500 kg. Ook is er de laatste tijd weer ha ring gevangen. Het betrof hier ech ter nog slechts enkele exemplaren, welke naar het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek zijn gezonden, daar het vermoeden bestond, dat het exem plaren van het vroegere Zuiderzee-ha- ringras zouden zijn. Dit werd, na on derzoek bevestigd. Men verwacht niet, dat de haringen evenwel in groten getale zullen te rugkomen. Ten aanzien van de ansjo vis lijkt de toekomst gunstiger. Men ondervindt evenwel nog veel schade door de aanwezigheid van grote aan tallen zeehonden. Dubbele namen worden in China afgeschaft In China is onlangs voorlopig een bepaling goedgekeurd, waarbij het verboden zal zijn voor een persoon om meer dan één naam te voeren. t De Chinese gewoonte om meer dan één naam te gebruiken, heeft steeds veel verwarring veroorzaakt. Indien deze nieuwe bepaling definitief goed gekeurd wordt, zullen zij, die op een andere naam dan waaronder zi. de volkstelling geregistreerd zijn, geld bij een bank deponeren en op deze wijze trachten belasting tt ont lopen, het risico lopen dat hun bank saldo door de regering in beslag wordt genomen. Indien een anders naam wordt aangenomen om dienst plicht te vermijden zullen gevange nisstraffen van één tot drie jaar worden opgelegd. Gezamenlijke eigendommen moeten worden geregistreerd op naam van de gezamenlijke eigenaars en nist op naam van hun „tong". Een tong is een instelling, waarvan alle leden eenzelfde naam hebben of dezelfds "stamboom. Personen, die aangifte doen van eigendommen, welke niet op de juiste naam geregistreerd zijn, kunnen aanspraak maken op 30 van de in beslag genomen eigendom men. Als «en olifant aan verstopping lijdt Dat de behandeling van een zieke olifant niet zo eenvoudig is, bleek een dezer dagen, toen Sheila, één der twee grootste olifanten van het Noorder Dierenpark te Emmen (Drenthe), ziek werd. De bekende dierenarts van Artis in Amsterdam, Dr. Folmer, werd in consult geroepen door de dieren arts te Emmen. De heren stelden vast dat het dier leed aan koliek en ern stige verstopping tengevolge van het eten van scherp zand en stenen. Een clysma werd toegediend, hierbij wer den niet minder dan zes emmera(!) lauw zeepwater door een slang in de ingewanden van de olifant ingevoerd. Daarna werd een injectie toegepast achter het oor, in een dosis, genoeg voor drie zware paarden. De resulta ten bleven niet uit: de volgende dag bleek het dier een grote hoeveelheid zand en stenen te zijn kwijtgeraakt en het dier is nu weer volkomen ge nezen. BELGISCHE SPOORWEGEN LIJDEN ENORME VERLIEZEN Vorig jaar hebben de Belgisch* spoorwegen gewerkt met een verliet van bijna twee millioen francs per dag. Nu wordt aangenomen, dat het dagelijks verlies dit jaar anderhalf millioen zal bedragen. Het totale ver lies bedraagt thans fr. 1.546 millioen. Vooral het reizigersvervoer bete kent een grote verliespost: van de 19.5 millioen reizigers, die per maand worden vervoerd, reizen er niet min der dan 88 procent tegen verminder de prijzen en het verlies stijgt met iedere nieuwe reizigerstrein, die wordt ingelegd. Het goederenvervoer is de laatste tijd als gevolg van de verminderde economische bedrijvig heid sterk terug gelopen. feuiLLETON Spannend verhaat van EDGAR WALLACE - 9i>. „Och toe, spreekt u daar alstublieft niet over," zei ze zacht. Hij voelde zich een bruut, maar hij wist, dat zij een verhoor zou moeten ondergaan door mannen, die min der rekening hielden met haar gevoelens. „Ik wou, dat u openhartig met mij sprak," smeekte tyj. „Ik ben er zeker van, dat ik u gemakkelijk door el deze moeilijkheden heen zou kunnen helpen." „Mr. Lyne haatte mij," zei ze, „ik vermoed, dat ik ^Om op zijn zwakste plek heb getroffen arme man lil zijn ijdelheid. U weet zelf, hoe hij die misdadiger naar mijn woning zond, om daar bewijzen tegen mij binnen te smokkelen." H;j kniitte, „Hebt u Stay ooit tevoren ontmoet?" vroeg hij. Zij schudde-haar'hoofd. „Ik geloot wel, dat ik over hem hoorde spreken," ■ei ze. „Ik weet, dat Mr." Lyne zich het lot had aange trokken van een misdadiger en flat deze misdadiger hem aanbad. Eenmaal bracht Mr. Lyne hem mee in hét magazijn en wilde hem een betrekking geven, maar de man wilde het niet aannemen. Mr. Lyne heeft mij eens verteld, dat Sam Stay alles ter wereld voor hem doen zou." „Stay denk't, dat u de moord hebt gepleegd," zei Tarling botweg. „Lyne heeft hem blijkbaar van u ver teld,. en dat u hem haatte en ik geloof werkelijk, dat Stay veel gevaarlijker voor u geweest zou zijn dan de politie, maar gelukkig heeft de kleine dwaas zijn ver stand verloren." Zij keek hem verwonderd an. „Krankzinnig?" vroeg zij. „Arme kerel! Heeft deze vreselijke geschiedenis hem Tarling knikte. 4 „Hij werd vanmorgen naar het County Asyl gebracht. Hij kreeg een toeval op mijn bureau en toen hij bij kwam scheen hij zijn verstand geheel verloren te heb ben. Nu, Miss Rider, nu zult u mij alles openhartig ver tellen, nietwaar?" Weer keek ze hem aan en glimlachte droef. „Ik vrees, dat ik niet openhartiger tegen- u kan zijn, dan ik geweest ben, Mr. Tarling," zei ze. „Wanneer u wilt, dat ik u vertellen zal waarom Ik de naam Ste vens aannam of waarom ik uit Londen wegliep, dan kan ik dit niet vertellen. „Ik had een goede reden zij hield op, „en ik had misschien nog beter reden om weg te lopen...." Zij zei bijna „weer", maar slikte het woord in. „Hij legde zijn hand op de rare. „Toen ik u van deze moord vertelde," zei hij ernstig, „zag ik aan uw verwondering en opwinding, dat u on schuldig waart. Later was de dokter in staat een alibi te bewijzen, waaraan niét valt te tornen. Maar Miss Rider, toen ik u overviel, sprak u, alsof u wist, wie de misdaad had gepleegd. U had het over een man en ik moet de naam van die mah weten." Zij schudde haar hoofd. „Die zal ik u nooit noemen," zei ze eenvoudig. „Maar bedenkt u dan niet, dat u vervolgd kunt wor den als medeplichtige vóór of na de daad?" vroeg hij. „Ziet u dan niet in, wat dit betekent voor u en uw moeder?" Haar ogen slo'ten zich toen de naam van haar moe der werd genoemd, alsof ze deze mogelijkheid niet onder de ogen kon zien. „Spreek daar niet over, spreek daar niet over!" mom pelde zij, alstublieft, Mr. Tarlingl Doe wat u wilt. Laat de politie mij artesteren, verhoren of ophangen maar vraag mij niet om meer te zeggen, want ift wil niet, ik wil niet!" Tarling zonk, verbijsterd en uit hét veld geslagen terug in de kussens en er werd verder niets meer gezegd. Whiteside was aan de trein met nog twee mannen, wien het dadelijk was aan te zien, dat zij behoorden tot Scotland Yard. Tarling nam hem terzijde en legde met enkele woor den'de situatie uit. „Onder deze omstandigheden," zei hij, „zal ik geen gevolg geven aan het bevelschrift" Whiteside was het met hem eens. „Zij kan onmogelijk deze misdaad begaan hebben," zei hij, „tenminste wanneer er aan de verklaring van de dokter rflet valt te tornen?" „In het minst niet," zei Tarling, „en ze werd beves tigd door de Stationschef te Ashford, die het uur van het ongeval heeft opgetekend in zijn journaal en zetf geholpen heeft, om het meisje uit de trein te dragen." „Waarom noemde zij zich Miss Stevens?" vroeg Whi teside. En wat was de aanleiding, dat ze Londen ze overhaast verliet?" Tarling maakte een wanhopig gebaar. „Dat ia iets, wat ik graag zou weten," zei hty „en juist datgene, waaromtrent Miss Rider mij niet w* inlichten. Ik zal haar naar een hotel brengen," ver volgde hij. „Morgen zal ik haar meenemen naar Scotland Yard. Maar ik betwijfel of de Chef Iets zal kunnen zeggen, wat haar aan het praten brengt. „Was zij verwonderd, toen je haar van de moord vertelde? Noemde zij een naam?" vroeg Whiteside. Tarling aarzelde en toen, een van de weinige keren in zijn leven, loog hij. „Neen," zei hij, „ze was alleen van rtreakaf noemde niemand." Hij braert het meisje in ten taxi naar bet rustige^ kleine hotel, dat hij had uitgekozen een toch» niel zonder emotie, want er hing nu een dichte mist -- en overtuigde zloh, dat ze comfortabel Sogle* had. {Word* vervolgd*

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3