kmaaidef Haagse conferentie legde nadruk op eenheid en samenwerking 4E JAARGANG N°. 1106 WEONSDAG 21 JULI 1948 N HOLLANDSE FERS Verandering Onafhankelijkheid zal eensgezind verdedigd worden Ver. Staten en Canada in militaire commissie West-Europese Unie Amerikaans vader vond verongelukte zoon na jaar terug Organisatie van het voetbaltournooi toch gewijzigd I Uiig. voor de Stichting De Vrije Alkmaar- der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 et p. m.m., familieberichten I 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteuri J. v. Zoonen Bureaui Ridderstraat hoek Oudegracht-Tel. K 2200-3971 j In ons artikel „Mislukking" consta teerden we, dat de doorbraakgedach te, zoals die tijdens de bezetting sterk in ons volk leefde en zoals die een poosje in de Nederlandse "Volksbewe ging kort na de bevrijding zijn beslag scheen te zullen krijgen, niet verwe zenlijkt is. i Betekent dit nu, dat er in gedach- tengang van het Nederlandse volk geen verandering is gekomen, dat met de terugkeer van de oude politieke partijen ook de oude gedachtengang is herleefd? Wij menen dit aan de hand van ver schillende uitlatingen in de Katho lieke pers stellig te móeten ontken nen. Over de samenstelling van het kabinet is op het ogenblik waarop we dit schrijven nog niets bekend. Het kan een kabinet K.V.P. P.v.d.A. worden, deze poging kan ook misluk ken, maar we gelovèn de plank niet mis te slaan, als we vaststellen, dat de anti-these morsdood is en dat er in Nederland niemand is, die gelooft dat er nog een kabinet kan worden samengesteld uit voormalige rechtse partijen. Zo bezien heeft dus de verbeten strijd om de anti-these te doorbreken die in de laatste jaren van zijn poli tieke leven is gevoerd door de leider der oude S.D.A.P., Troelstra, toch het gewenste resultaat gehad. Nog steeds is de politieke hemel in Nederland niet zó ver gezuiverd, dat er in de politieke partijen zelf een strikte schei ding tot stand is gekomen*trssen voor uitstrevend en behoudend en herber gen met name de confessionele par tijen in hun gelederen vogels van di verse pluimage. Maar aan de scheiding in het politie ke leven die voorheen was'uitgedrukt in gelovig ongelovig is een definitief einde gekomen. In dit verband zijn opmerkelijk en kele uitlatingen in verschillende ka tholieke bladen, met name „de Nieuwe eeuw", „de Tijd" en Het Binnenhof' Alle dlrie houden zich bezig met de kabinetsfonr atie en merkwaardig ge noeg toont geen van deze bladen veel lust om vertegenwoordigers van de V.V.D. of de C.H.U. in het kabinet op te nem n Over de Anti_Revoluti onnairen wordt zelfs in het geheel niet gesproken. Integendeel \erklaren deze bladen, dat het u> goed als noodzakelijk is dat de Pv.d.A. wederom, zitting neemt in de regering, ten einde een vooruit strevende politiek te voeren. De Tijd gaat zelfs zover te schrij. ven. dat het de dure plicht, van de K.V.P. is, om met de P.v.dA.. die mening wel verzwakt, maar tevens gezuiverd uit dé strijd te voorschijn is gekomen, tot een redelijk vergelijk te komen. Deelname van V.V.D. of C.H.U acht het blad slechts mogelijk indien zij genegen zou ziin dit program vol ledig te onderschreven. Gezien de houding, di.e deze partijen gedurende de verkiezingsstrijd hebben aangenomen, is dit ternauwernood te verwachten. Ze hebben zich zo positief tegen het beleid der regering-Beel gekant, dat een ommezwaai niet minder dan kluch tig zou aandoen. Gezien deze klare taal van de zij de van gezaghebbende bladen der K.V.P. en de even positieve houding der P.v.d.A. zou een oplossing der Kabinetsformatie bijna uitsluitend in deze richting te zoeken zijn. Dan rest nog slechts de vraag welk lot de Grondwetsherziening beschoren zal zijn. Zulfen de oppositiepartijen de consequentie van een verwerping aan durven? v.Z. HANDDOEKEN VOOR KANTOREN EN FABRIEKEN Voor kantoren, bedrijven en fabrie. ken zal de gelegenheid opengesteld worden, om handdoeken aan te vra gen. Aan kantoren zullen zes textiel punten (twee handdoeken) worden toegewezen voor de eerste vijf per- r~>nen. en drie punten voor elke vijf personen meer. Aan bedrijven en fa brieken kunnen negen punten (drie handdoeken) toegewezen worden voor elke vijf personen. WARM Aanvankelijk droog met tijdelijke op klaringen en hogere temperaturen dan gisteren. Tegen de avond kans op on weersbuien. Matige, later vooral aan de kust tijdelijke krachtige naar Zuide lijke richtingen draaiende wind. De plenaire zitting van de Consultatieve Raad van de West-Europese Unie, eindigde Dinsdagavond om ongeveer half zes, dat betekende tevens het einde van deze tweede bijeenkomst van de Consultatieve Raad welke in Den Haag gehouden werd. Na afloop werd het volgende com muniqué verstrekt, waarin o.m. ge zegd werd, dat op ruime wijze van gedachten is gewisseld over een aantal internationale problemen .welke van onmiddellijk belang zijn voor de vijf landen, met inbegrip van et Duitse probleem. Deze gedachtenwisseling heeft het overduidelijk gemaakt, dat de ministers het geheel eens waren. De ministers brachten hun vast be sluit tot uitdrukking om de samenwer king der vijf op alle terreinen van het Brusselse verdrag, met inbegrip van het economische en financiële, te consolideren en uit te breiden. In overeenstemming met andere ge. Iijkgezinde staten „likeminded states" hebben de vijf regeringen verder be sloten om al het mogelijke te doen teneinde hun onafhankelijkheid, hun integriteit en hun instellingen te ver dedigen. Aanhalen van culturele banden Met betrekking tot het culturele terrein werd o.m. opgemerkt, dat men overeengekomen is binnenkort een bij. eenkomst van deskundige adviseurs te doen houden, die over de resultaten van hun besprekingen een rapport zullen uitbrengen zoals dat door de permanente commissie geschiedt. Als vruchtbaarste en meest doel treffende handelwijze wordt aange geven de bevordering van nauwe, onmiddellijke betrekkingen 'tussen de culturele, opvoedkundig» en andere organisaties der vijf mogendheden. „Wij zijn derhalve overeengekomen dat regelingen zullen worden getrof fen voor nauwere betrekkingen en wij zouden soortgelijke actie door parti culiere organisaties toejuichen", zo wordt verklaard. Op sociaal terrein Met het doel de in artikel II van het verdrag van Brussel aangegane verplichting „de levensstandaard van haar volken te verhogen en op har monische wijze de nationale werkzaam heden op sociaal terrein te ontwikke len" is overeengekomen, dat onmid dellijk een doeltreffende actie kan en moet worden ondernomen op de vol gende terreinen: 1. Sociale zekerheid: bestudering en ondertekening van de tussen enke. Ie der vijf landen reeds aangegane overeenkomsten en uitbreiding daar van tot meerdere partners; 2. Openbare gezondheid: uitzen ding van een permanente commissie van deskundigen uit de vijf landen naar de Wereldgezondheidsorganisatie en gemeenschappelijke strijd tegen ziekten en epidemieën. 3 Oorlogspensioenen: er zal over eenstemming gebracht worden in de pensioenregeling van de vijf landen; 4. Landverhuizing: gezamenlijke bestudering van dit vraagstuk, opvoe. ren van werkgelegenheden, verbete ring van vakopleiding en huisvesting der arbeidersbevolking; 5. Arbeidsvoorwaarden: deskundi gen uit de vijf landen zullen dit vraagstuk aan een onderzoek onder werpen „Aktjo" vlotgesleept De coaster „Aktjo" uit Delfzijl, die Zondagmiddag op de Noorderhaakse gronden bij Den Helder strandde, is door drie sleepboten van de firma Wijsmuller en Co, de Nestor en Hec.. tor, na veel moeite vlot getrokken en werd naar de haven van Den Helder gesleept. De kapitein, die niet zo ernstig gewond is zoals aanvankelijk bericht werd, doch slechts een onbe tekende hoofdkwetsuur opliep, is kort voor het vlottrekken door de „Dorus Rijkers" aan boord van zenn onfortuin lijk scheepje gebracht, dat zo hoog zat, dat men er bij wijze van spreken om heen kon lopen. Op de Ganges bij Alahabad is een veerboot gezonken. Naar men gelooft zijn 125 personen verdronken. De Amerikaanse militaire gouver neur in Duitsland, generaal Clay, zal een dezer dagen een kort bezoek aan Washington brengen om de toestand in Duitsland te bespreken. JAN BLANKERS AAN T WOORD Op pagina 3 treft u een eerste artikel aan van de hand van één van Neder- lands beste athletiekdeskun- digen, Jan Blankers. Hij zal als leider onze athletiek- ploeg naar Londen verge zellen in deze bijdrage spreekt hij over de kansen van onze deelnemers. Wilde staking in Limburgse mijn In de 'm«n Oranje Nassau H te Scbaesberg is een wilde staking uit- gebroken. Vrijdag werd in een pijler van deze mijn bij wijze van proef het nieuwe pijleraccoord met groepsinde. ling ingevoerd. De betrokken arbei ders namen riermee geen genoegen en gingen in staking. Zaterdag verklaar de een deel van de andere arbeiders zich met hen solidair, en ook Maan dag werd er weer gestaakt. Van de 200 man van de avonddienst van Woensdag zijn er slechts 70 afgedaald De bonden hebben een oproep tot de mijnwerkers gericht om weer aan het werk te gaan. In andere mijnen wordt normaal gewerkt. In totaal is deel van de bezetting bij de staking be trokken. De Verenigde Staten en Canada hebben een uitnodiging aanvaard om toe te treden tot de Militaire Commissie van de West Europese Unie, zo ver neemt Reuter uit gezaghebbende bron. De Amerikaanse vertegenwoordigers die binnenkort in Londen wordenverwacht, zullen de Europese militaire deskundigen, die daar reeds in ver gadering bijeen zijn, terzijde staan bij de voorbereiding van plannen ter bescherming van West-Europa bij e en eventuele aanval. In officiële kringen te Washington verklaart men, dat deze vertegenwoor- digers technisch slechts „waarnemers" aijn, daar Amerika geen lid is van de West-Europese Unie. Met het oog op het belang van de ■voorfgtestelde Amerikaanse militaire hulp aan de West-Europese landen zou zonder twijfel grote waarde worden gehecht aan hun oordeel over de stra tegische plannen ter beveiliging van West-Europa en de mogelijke stan- Honderden Nederlanders hielpen mee aan uitgebreid opsporingswerk daardisatie van Amerikaanse, Cana dese en West-Europese militaire uit rusting. In genoemde kringen wordt voorts verklaard, dat de uitnodiging aan de V.S. én Canada tot het zenden van vertegenwoordigers vorige week ge daan is, nadat deze landen te ken nen hadden gegeven, dat zij de uitno diging zouden aanvaarden. Amerikaanse luchtmacht in 4 weken verdubbeld Te Washington is verklaard, dat 4^ Ver. Staten per Augustus aanstaande de sterkte van hun luchtmacht in Eu» ropa meer dan verdubbeld zullen heBw ben in vergelijking met vier wekeS geleden. Voor de 75 schroeflose jachtvliegtui gen, die in Augustus In Duitsland verwacht worden, zullen een vijftieit» honderd man grondpersoneel meekot men. Te Glasgow worden begin Augus tus 75 Amerikaanse gevechtsvliegtuig gen verwacht van het nieuwste typ# „P. 80 Shooting Star", op doortoch# naar Duitsland. Hiertoe behoren 3^ toestellen, die vroeger hjj het Panama» kanaal gestationeerd waren. Keuzebon blijft nog In tegenstelling tot hetgeen dezej dagen in enkele bladen over de al^ schaffing van de keuzebonnen voof gebak en vermicelli is gepubliceerd waarbij vrij algemeen werd gesproke® over afschaffing van de keuzebonne® met ingang van 1 Augustus a.s., deelt het -ministerie van Voedselvoorziening mede, dat een beslissing nog niet i» genomen. TSJECHISCH VLIEGTUIG IN OOSTENRIJK NEERGESTORT Zondagnacht is bij Sankt Poetien5 een Tsjechoslowaaks vliegtuig neer gestort. De vier inzittenden, zo ver klaart men, zijn naar de Amerikaanse zóne gevlucht. Het wrak is in beslag genomen door de Oostenrijkse autoriteiten en men heeft patrouilles uitgezonden om de inzittenden aan te houden. De heer en mevrouw Ellis S, Mid- dleton van Stamford (Connecticut), die voor een „Thank youJtour", zoals zij het noemen, een maand lang in Europa zullen doorbrengen, om al de genen te bedanken, die er toe heb ben medegewerkt om de overblijfse len terug te vinden van hun zoon, capt. Ellis S Middleton, die in Sep tember 1944 in de strijd om Arnhem met zijn vliegtuig, werd neergescho ten, zijn in ons land aangekomen. „Direct na de bevrijding", zo ver telde de heer Middleton, „hoorde ik, dat mijn zoon was neergeschoten bo ven het Reichswald. Niemand wist echter, waar hij begraven lag. In Juni 1945 vernam ik echter reeds, dat een Duitse houtvester, Karl Riemer uit Magdeborn, op het ogen blik, dat een Amerikaans vliegtuig neerstortte, zich op enige honderden meters afstand bevond en gezien had dat Duitse parachutisten de piloot be groeven in het bos. Riemer en zijn vrouw hebben later een houten kruis boven het graf van de hun onbekende piloot opgericht en er een stuk van de propeller aan bevestigd ten teken, dat er een geallieerde soldaat lag be graven. Omdat de plaats overeen kwam, met die, waar het vliegtuig In het Departement van Buitenlandse zaken is Maandagochtend de vijf- mogendheden-conferentie begonnen. Aan deze conferentie nemen deel de ministers van buitenlandse zaken vande Benelux-landen en van Engeland en Frankrijk. Onze minister van buitenlandse zaken Mr. C. G. W. H. baron van Boet- zelaar van Oosterhout opende de conferentie. Tegenover hem zittend links de Britse minister van buitenlandse zaken Ernest Bevin, twee stoelen verder de Franse minister van buitenlandse zaken Georges Bidault en aan het hoofd van de tafel de Belgische vertegenwoordiger Paul Spaak. van mijn zoon was neergestort, ver moedde ik, dat de door de Duitsers begraven vlieger mün zoon was. Ik heb toen 30.000 circulaires, die een beschrijving van mijn zoon en van zijn geschiedenis bevatte, door Noord West Europa laten verspreiden. Ik ontving honderden brieven, die voor mij dikwijls waardeloze gege vens bevatten, doch die ik altijd door zond naar de Amerikaanse legerauto- riteiten, die et dankbaar gebruik van maakten. Zo kwam het, dat honder den geallieerde soldaten werden ge vonden, die men anders nooit op het spoor zou zijn gekomen. In Nederland ondervond ik enorm veel hulp van de heer Bennink uit Apeldoorn, waar ik nu een week ga logeren, en van de heer Librand uit Gennep, die ik ook ga bezoeken. Hoe Vader Middleton hei bewijs vond De houtvester Riemer was na 1945 naar de Russische zóne verhuisd. Toen hij in het begin van dit jaar terugkeerde naar Magdeborn, bezocht, hij weer het graf van de onbekende geallieerde piloot en zag toen tot zijn verbazing, dat op het graf een ge schilderd kruis stond opgericht, waar stond „unknown German soldier". On_ mirdellijk wendde hij zich tot de le- gerautoriteiten. Men exhumeerde de resten van de man, die in Reichswald begraven lag. Na een voorlopige iden tificatie aan de hand van het gebit, die vrijwel klopte, zonden zij mij ter verdere identificatie vier sleutels op, die bij de overblijfselen, waren ge vonden. Eén daarvan herkende ik als een contactsleuteltje, dat behoorde bij een auto, die mijn zoon voor hij in het leger ging, bezat. Deze wagen was echter reeds lang verkocht. Door de gehele Ver. Staten heb ik het spoor van deze wagen, die reeds vier of vijfmaal in andere handen was over gegaan, gevolgd, tot ik hem eindelijk vond. Het sleuteltje paste en dit gaf de zekerheid, dat het lijk, in het Reichs wald even over de Nederlandse grens opgegraven, inderdaad dat van mijn zoon was. Hij ligt nu begraven op het Amerikaanse kerkhof in Neuville-en- Condrez in België. Wij gaan zijn graf bezoeken en zullen voorts zoveel mo- geljjk doen om de ontbrekende scha. kels in dit gebeuren te vinden. Wij slaan daarom onze tenten op bij de heer Bennink, die zoveel prachtig werk heeft gedaan. BRITSE TEGENSTAND Dinsdagavond is in het Britse La gerhuis door 22 Labour.parlements- leden (o.w. uiterst linksen) een motie ingediend, waarbij verklaard wordt dat het doel van de. West-Europese Unie xou worden ondermijnd door een militair bondgenootschap of samen, werking, hetzij met de Sowjet-Unie of met de V.S. Er is beroep in cassatie ingesteld te gen de sententie van dit Bijzonder Gerechtshof, waarbij L. Doedes, direc teur van de Hollandse Beton Mij NV en de gebroeders De Vilder, directeu ren der NV Amsterdamsche Ballast Mij. van. alle rechtsvervolging werden ontslagen. BERUCHT LANGEDIJKER HEKJE WERD VERNIELD Maandagmorgen omstreeks 8 uur kwam de groentehandelaar Zuurbier met zijn auto ter hoogte van het per ceel van de heer Koedijk te Broek op Langendijk in aanraking met het houten hekje van de heer Koedijk. Z., die op weg was naar de veilin® moest uitwijken voor een juist pas., serende Naco-bus, doch dit is te erg geweest, want door de vrachtwagen werd het hek vernield. Het is niet dt goede manier zo, maar wanneer zal de dag eens aanbreken, dat op een andere manier deze beruchte hekje» opgeruimd worden? Gelukkig zijn er reeds op initiatief van de Gem. Langedijk flinke verbe teringen aangebracht. Nederland Eire en Luxembifrg - Afghanistan de enige voorwedstrijden De organisatie van het Olympisch voetbaltournooi heeft een ingrijpende wijziging ondergaan. Alle voorwedstrijden zijn vervallen met uitzondering van twee ontmoetingen n.I. Nederland—Eire en Luxemburg—Afghanistan. De winnaars van beide wedstrijden zullen worden gevoegd bij de 14 ove- rige landen, te weten Denemarken, Zuidslavië, India, China, Turkije, Zwe den, Oostenrijk, Ver. Staten, Frankrijk, Groot Brittannië, Italië, Korea, Palestina en Mexico. Deze 16 landen loten Zondag 25 Juli opnieuw voor de achtste finales. Naar men weet wordt Nederland— Eire te Portsmouth gespeeld op Maan dag 26 Juli 's middags 17 uur op het veld van de Portsmouth Football Club De ontmoeting tussen Luxemburg en Afghanistan vindt plaats op het ter rein van Brighton, op dezelfde dag en tijd. Wanneer de ontmoetingen in ge lijk spel eindigen worden de wedstrij. den overgespeeld op Dinsdag 27 Juli op dezelfde terreinen en op hetzelfde tijdstip. De achtste finales worden verdeeld over twee dagen: Zaterdag 31 Juli en Maandag 2 Augustus'. Alle ontmoetin gen worden in Londen gespeeld. Draeger (Ajax), Everse (Neptunus) en Temming (D.O.S.). Zeventien uitverkorenen Naar wij vernemen zullen de volgen de zeventien spelers de reis naar En geland maken voor het Olympisch voetbaltournooi: Alberts (Vitesse) Beenhakkers (N.A.C.), Van Bun (M.V.V.), Clavan (A.D.O.), Kraak (Stormvogels), Krijgh (B.V.V.), Land man (Neptunus), Lenstra (Heeren veen), Roozenburg (Neptunia), Rij vers (N.A.C.), Schaap ('t Gooi), Schij- venaar (E.D.O), Stoffelen (Ajax), Ter- louw (D.C.V.), Van der Tuyn (Her mes), de Vroet (Feyenoord, aanvoer der) en Wilkes (Xerxes). Vijf spelers worden in Nederland in gereedheid gehouden om indien nodig naar Engeland over te komen, te we* te^ Appel (Sittard), Biesbrouck (RCH)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1