OP IMRS 01UL00FIM VIEL BETER Dl OP JlllLIE MRDEf' üll Eén volk, éen taal, éen land en toch geen Führer Joris Nooitvervaard seint ons MENSEN MET VIER TANDEN Het is met een weekblad helaas zo, dat het slechts eens per week uitkomtVandaar natuurlijk ook de voortrefelijk gekozen naam. Voor een journalist is het echter een kwelling, als hij belangrijk nieuw&heeft en dat niet direct kan doorgeven. Wij waren echter ge bonden aan onze afspraakdat de eerste berichten van Joris Nooit vervaard uitsluitend en eerst zou den worden gepubliceerd in ,.Week-end in Noord-Holland". Als de lezer zich echter de moeite getroost om dit artikel te lezen zal het hem duidelijk worden, dat wij met publicatie bijna niet kon den wachten Ge herinnert u wellicht de historie nog. Joris Nooitvervaard was op Mars aangekomen, levend en wel, heeft er zijn radioinstallatie in wer king gesteld en we waren er in ge slaagd contact te krijgen. Twaalf uur nadien zou Joris weer uitzenden en het spreekt wel van zelf, dat wij in de grootst mogelijke spanning zaten te wachten. Slaap hadden wij in die twaalf uur niet gehad. De gebeurtenissen waren te enerverend geweest en het resul taat van onze publicaties had zo'n storm van geestdrift en verontwaar diging in de wetenschappelijke we reld verwekt, dat wij om de vijf mi nuten werden opgebeld en beurte lings voor stomme fantasten en voortreffelijke genieën uitgekreten werden. Er heerste op de golflengte, waar op we anders de wonderlijke seinen opvingen en waarover we ons vorig artikel al schreven, een geheimzin nige stilte. Niets werd gehoord. In middels hadden we contact opge zocht met de grootste sterrenwacht ter wereld, met verzoek Mars zo nauwkeurig mogelijk te willen gade slaan. Helaas ontvingen we vanmid dag het bericht, dat Mars aan elke waarneming onttrokken was, al en kele weken, door een overvloedige hoeveelheid regenwolken. Plotseling echter begon de radio ontvanger weer te leven. Dat wil zeggen: hij produceerde geluiden. De Morse-seinen klonken scherp door ie ruimte en het papierlint nam de r ekens op. Terwijl de marconist be zig was, ze om te zetten in fatsoen lijk Hollands, bogen hol-ogige redac teuren met ongeschoren kaken zich over hem heen en lazen wat Nooit vervaard seinde. Het begin was veelbelovend. De eerste woorden waren nu juist niet geschikt om ons bepaald gunstig te stemmen. Wij laten hier het relaas onverkort volgen, af en toe voorzien van commentaar onzerzijds: Jullie op aarde stelletje sufferds - Hier op Mars nog nooit enig radiote ken van jullie opgevangen - Sein ook niet met eigen toestel, dat slechts kin derspeelgoed is in vergelijking met wat ze hier hebben - Stop jullie uitzendin gen naar Mars als zijnde energiever spilling tot ik terug ben We keken elkaar met min of meer toornige blikken aan. Joris had nooit aan bescheidenheid geleden, maar wat hij nu uithaalde was toch wel een beetje héél erg. U moet niet ver geten, dat hij, ondanks zijn tech nische bekwaamheid, nog maar een gewoon huis-, tuin- en keukenredak- teurtje is van een gewoon streek- blaadje. Inmiddels seinde Joris verder: Opvatting dat de aarde en de mens die er op woont belangrijkst en meest interessant zouden zijn volslagen on juist - Aarde slechts een stofje, mens een onbetekenende, bijkans onzichtbare bacil Leidt aan zelfoverschatting In zeer ernstige mate - Aarde in de ont zaglijke wereldruimte zo goed als on bekend en zéér slecht zichtbaar - ln afgelopen jaren slechts af en toe licht gevende plekken, waarschijnlijk veroor zaakt door enorme branden - Het jongste lid onzer redaktie stond op punt te ontploffen en we moeten inderdaad toegeven, dat de toon van Joris onuitstaanbaar begon te worden. We hadden echter geen tijd o mer lang over te spreken, want onze nieuwsgierigheid won het van ons gekrenkt gevoel voor waardig heid en we lazen verder: tJiewoners van Mars van onbe schrijflijke schoonheid vooral vrou wen tonen een natuurlijke gratie als nog nimmer aanschouwd - Gebruik van verfstoffen voor kleuring menselijke op perhuid hier reeds sedert eeuwen afge schaft ls schoonheid slechts ten goe de gekomen - vindt geen woorden om te beschrijven Hier begonnen we hatelijk tegen elkaar te grijnzen. We kennen Joris' licht ontvlambaar gemoed. Bovendien stelden we ons één en ander voor van de ontmoeting tussen Joris en zijn vrouw, als hij er tenminste ooit in slaagt onze veelgesmade planeet weer te bereiken. In verband met zijn arrogantie, die enkele malen gro ter zal zijn geworden begonnen we bijna te verlangen, dat hij niet terug- zou komen. .Mewoners van Mars tien maal meer begaafder dan bewoners aarde - Voe ten zodanig ontwikkeld, dat het precies handen zijn - beschaving onvergelijkelijk veel groter - hier slechts één taal, waar mee ik nog een weinig moeite heb -" „Hoe bestaat het", zuchtte de marconist en het was ons niet duide lijk of die verzuchting een bespotting van Joris was of dat hij jaloers was op die ene taal van Mars. We gin gen er niet op in, want ondanks onze ergernis over de manier waarop Jo ris over ons, aardbewoners, seinde, werden we toch geboeid. Het ontvangapparaat noteerde on bewogen door: ..Grenzen onbekend - heel Mars één land. één volk. één vaderland en toch geen Führer - heb grote moeite om de Marsbewoners duidelijk te maken, hoe de toestanden op de aarde zijn - vele woorden die bij ons het meest bekend zijn. komen op Mars niet voor als b.v. werkloosheid, oorlog, vernietiging, enz. Heb een poging gedaan duidelijk te maken, dat Mars bij ons oorlogsgod was - Ben halverwege opgehouden - Schaamde me De hoofdredakteur, die nogal van behoudende aard is, snoof verachte lijk. Op zijn gelaat stond te lezen, dat hij zeer sceptisch tegenover Je mededelingen van Joris stond. We schonken echter geen acht op hem. Onze belangstelling voor Mars was gewekt. De volgende zinnen deden dezelfde hoofdredakteur op de tafel slaan: ..Geld hier reeds lang onbekend - Elk mens arbeidt eer? bepaald aantal uren - Naar wat ik er van gezien heb. slechts enkele op één dag Wie kleren nodig heeft haalt ze en brengt de oude terug - Wie schoenen wil hebben kan ze krij gen - Wie honger heeft gaat eten en wie dorst heeft drinkt - sterke drank onbekend mensen drinken alleen als ze dorst hebben - bewoners van Mars lij ken in dat opzicht op dieren - Roken trouwens ook niet - Heb hiertegen gro te bezwaren Opnieuw kwam de vuist van de hoofdredakteur met kracht op de tafel neer, terwijl hij luidruchtig ver kondigde, dat de publicaties van Jo ris Nooitvervaard als zijnde té on zinnig niet konden worden gepubli ceerd. Letterlijk zei hij: „Die kerel ziet alles daar even mooi en stelt het zo voor, dat je je haast schamen zou om mens te zijn. Geen oorlog en geen werkloosheid en alles kunnen krijgen, wat je maar begeert. Het ia te dol om los te lopen". „Ik vind het nog zo gek niet", zei de jongste redakteur met de gro te mond. Gelukkig liet een nieuwe bewerkte strook mededelingen van Nooitver vaard geen verdere discussie toe. We lazen het volgende: „Wordt morgen rondgeleid over een deel der planeet - Kanalen van Mars inderdaad kanalen, van een grootte waarvan wij geen idee hebben Moes ten gegraven worden daar oceanen ont breken en de regen overvloedig valt - Kanalen niet alleen waterwegen, maar hoofdzakelijk waterbergingsplaatsen. die voor verkeer gebruikt worden - Heel Mars één groot Venetië - Auto's, fiet sen, spoorwegen onbekend Boten ech ter van sprookjesachtige schoonheid en enorme snelheid - Middel van voortbe weging mfj nog onbekend - Lopen ech ter bijna geruisloos - Lawaai hier trou wens weinig voorkomend, vandaar be veroor zaakte" roering, die aankomst klein-atoomraket Er trad nu een adempauze in. De ontvanger zweeg en wij hadden ge legenheid om onze voorlopige indruk ken te verwerken. Wonderlijk genoeg, bleef het In hei vertrek waarin we ons bevonden ge ruime tijd. Ieder was met zijn eigen gedachte bezig. Zou het werkelijk mogelijk zijn, dat op een andere planeet wezens woonden, die er in waren geslaagd een hogere trap van beschaving te bereiken dan de bewoners van de aarde Zou het sprookje van Bellamy op een ander hemellichaam werkelijk heid zijn geworden. Zou de mensheid hier op aarde nog maar in een eerste stadium van beschaving verkeren en zou onze aarde niet de spil zijn, waar alles om draait? Het begon ons te duizelen, hoe meer wij over het wonderlijke avon tuur van Joris nadachten. Want waar zouden we dan blijven met ons scheppingsverhaal Sprakeloos staarden we elkaar aan. „Vliegtuigen en luchtschepen onbe kend - Radio echter op zeer hoog peil. evenals de kennis van andere hemel lichamen - Volgens eersfe mededelingen ook tal van andere planeten bewoond, waar wij geen vermoeden van hebben - Zet nu uitzendingen voor een week stop - Droombeeld van vrouwelijke schoonheid staat naast me Zal me in de geheimen van de taal der Marsbe woners inwijden - Luistert over precies een week weer. dan volgen nadere ge gevens". Toen sprong één van onze redak teuren overeind en rende naar een telefoontoestel. Hij draalde het num- mr van Jori' echtgenote om haar voor te bereiden op de komende pu blicaties. Ondanks al zijn draaien, kreeg hij geen gehoor. Enfin, ze zal over Joris' reis wel het een en ander te horen krijgen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 10