<Sk c Ikmaaitfei 5E JAARGANG N° 1298 N.-HOLLANDSF PERS 19^5 Wallace bouwt voort op politiek van Roosevelt en Willkie Ver. Staten bezitten atoomwapens van nieuw en verbeterd type MAANDAG 26 JULI 1948 Uit*, voor de Stichting De VrUe Alkmaar l der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal J f 1.15 per maand bij vooruitbetaling. I Advertentie- m.m., familieberichten f 18 cent. Verdere tirievea op aanvrage. J T Verantw. redacteuri J. Zoonen Bureaui Ridderstraat hoek Oudegracht-Tel. K 2200 3971 Realisme In „Het Parool" verschenen on langs twee opmerkelijke artikelen over de toestand in Indonesië. „De zer dagen vertrok de „Indrapoera" met 1500 man Nederlandse troepen aan boord", zo schreef een bijzonde re medewerker. Het was gloeiend heet op de kade en tijdens de in scheping hingen honderden soldaten over de reling om voor de laatste maal nog eens te zien hoe het in een Indische haven toegaat. Plotse ling kwam er uit een van de lood sen een geschreeuw: een koelie liep naar buiten, gekleed zoals al deze mensen in niet meer dan een ge rafelde korte broek. En Indonesische opzichter sloeg hem met een gum mistok. Kletsend kwamen de slagen neer op de naakte bruine huid. Weer schreeuwden de jongen en de soldaten op het schip riepen de po litieman toe om op te houden. Maar dat deed hij niet. Een burger greep de hand met de gummistok. Toen kwamen enige mensen van de Lloyd in actie. Tot nu toe hadden ze wer keloos toegekeken: nu meenden ze te moeten zeggen„Laat U dat maar aan ons over, waar bemoeit u zich mee?" En toen de burger zeide, dat deze behandeling van een mens, wat hij ook gedaan had, een schande was, klonk het antwoord: „Als je langer met deze kerels omgaat, zou je ze allemaal in een zak willen doen om ze te verz En tenslotte lezen we: „En onder tussen gaat het kapitalisme hier zijn gang, nu minder gestoord dan ooit. Er wordt grof geld verdiend; nog nooit heeft men zó geprobeerd om hier te halen wat er te halen valt als nu". Dezer dagen keert de „Indrapoera" in ons land terug. Een vijftienhon derd Nederlandse soldaten waar onder een flink contingent uit onze omgeving heeft de dienst in de tropen er op zitten. Honderd-en-twin- tig-dnjzend anderen bleven nog ach ter. Straks zullen ^anderen de terug gekeerden aflossen, maar er is nog geen zicht op, dat het aantal daar in de tropen zal verminderen. „De tijd, waarin een kleine Westerse troepenmacht voldoende was om een groot Oosters volk in bedwang te houden is voorbij", zo schrijft „Het Parool" in een ander artikel. „Zon der twijfel: militair kunnen wij Djok- ja overwinnen. Maar het zal een Pyrrhus-overwinning zijn. De guer rilla zal losbarsten, en niet alleen op Java. Geen „Blanda" zal zich nog veilig kunnen voelen. Economische objecten zullen telkens weer in vlam men opgaan, stakingen zullen het' bedrijfsleven verlammen". Waarom we deze uitgebreide aan haling deden? Nederland is nog altijd zonder ka binet. Een vier-partijen-regering komt er niet. K.V.P. en P. v. d. A. zullen straks of we moeten ons heel sterk vergissen regeringspar tij zijn. Stel, dat VVD en/of CHU bij de tweede stemming over de grond wetswijziging zo vriendelijk zullen zijn voor 8 stemmen te zorgen boven de 59 van de K.V.P. en de P. v. d. A. Dan krijgt de nieuwe regering de kans door te tasten. Afstemmen van de grondwetswijziging zal het diep gewortelde wantrouwen van de In donesiërs nog doen toenemen. Onze onderhandelaars geven geen duim breed toe: de onderhandelingen zijn verstard, lopen vast in een oneindig gekrakeel om details, terwijl de gro te lijnen uit het oog worden verlo ren. De Republiek deed, wat wij on langs ook deden: staakte voorlopig over bepaalde kwesties de bespre kingen. Hoe lang moet de lijdensweg nog duren? De onrust in Indonesië neemt nog toe, even snel als de twijfel over een afdoende oplossing hier. Straks is er geen licht meer, zal al les donker worden, wanneer de nieuwe regering niet radicaal in grijpt. Eén oplossing is er: andere, frisse mensen op de verantwoordelijke pos ten, mensen, die de realiteit van het 'ontwakend Oosten onder ogen dur ven zien. Mensen, die denken als die burger op de kade van Tandjong Priok. A-dt. DROOG, ZONNIG, WARM Droog, zonnig, warm weer. Zwak ke tof matige wind tussen Oost en Zuid. „In Hyde Park ligi Roosevelt, in Washington onze droom begraven" niet hun uitbuiters zijn; 7. Een vrede program op te stellen; 8. Het kapi talisme „vooruitstrevend" maken; 9. De antiarbeiderswetgeving en de moordenaars, die het rassenonder scheid zijn toegedaan, te bestrijden; 10. Een einde te maken aan de in flatie door de koude oorlog stop te zetten; 11. Het Amerikaanse volk van oorlogsvrees te bevrijden. In de^plaatg van de hulp door het planMarshall aan Europa acu vol gens het program hulp geboden moe ten worden via de V.N. De candidaaistelling van Wallace geschiedde bjj acclamatie. Senator Glen Taylor (Idaho) werd, eveneens acclamatie tot candidaat voor het vlcepresidentschap gekozen. Henry Wallace heeft de benoeming tot candidaat voor het presidentschap van de V.S. door zijn „progressieve partij" aanvaard. In een toespraak tot zijn aanhangers verklaarde hij: „Wanneer ik president was, zou er thans geen Berlijnse crisis bestaan". Hij zeide verder, dat het Amerikaans prestige in Duitsland gedaald was door de verdeling van Duitsland. Na de dood van Roosevelt was „het grote verraad" gevolgd. In Hydepark be groeven ze onze president en in Washington onze dromen, aldus riep hjj uit. „Duitsland zal de kern blij ven vormen van elke wereldcrisis, totdat wij tot een overeenkomst met de SowjetUnie zijn gekomen". Wallace verklaarde voorts, dat 70% van de rechters in de Amerikaanse zóne van Duitsland fascisten zijn en dat in de grootindustrie dezelfde personen de leiding hebben als ten tijde van Krupp en de I. G. Farben. Wallace somde vervolgens de ver bintenissen op, die hij jegens het Amerikaanse volk aangaat: 1. de men selijke rechten de voorrang verlenen boven het eigendomsrecht; 2. Zo nodig de grote monopolies onder staats controle brengen; .3 Op vredelieven de wijze met de Sowjets besprekingen voeren, zonder iets van Amerika's belangen op te offeren; 4. Medewer kers kiezen, die het algemeen belang boven het persoonlijke belang stellen; 5. De V.N. maken tot een organisatie die de internationale conflicten kan oplossen; 6. De volken van de wereld die hulp nodig hebber», helpen en De vermoedelijke nieuwe Franse reqering De nieuwe Franse regering bestaat zo verneemt Reuter uit betrouwbare bron, uit achttien ministers en 17 staatssecretarissen. Dit is het grootste Franse kabinet sedert de oorlog. De niet-officiële, doch volgens Reu ter betrouwbare, lijst is als volgt sa mengesteld: Premier: André Marie (Radicaal); Vice-premiers: Pierre Henri Teit- gen (MRP) en Léon Blum (Socialist) Ministers van Staat: Henri Queuille (Radicaal) en Paul Ramadier (Socia list); Minister van Buitenlandse Zaken: Robert Schuman (MRP); Minister van Financiën en Nationa le Eocnomie: Paul Reynaud (Onafhan kelijk Republikein) Nationale Defensie: René Mayer (Radicaal) Binnenlandse Zaken: Jules Moch (Socialist) Industriële Zaken: Robert Lacoste (Socialist) Landbouw: Pierre Pflimlin (MRP) Openbare Werken: Christian Pineau (Socialist) Arbeid: Daniël Mayer (Socialist) Oud-Strijders: André Maroselli (Ra dicaal) Overzeese Gebiedsdelen: Paul Coste —Floret (MRP) Justitie: Robert Lecourt (MRP) Onderwijs: Yvon Delbos (Radicaal) Wederopbouw: René Coty (Onaf hankelijk Republikein). Het eerste nieuwe grote bankge bouw aan de Coolsingel te Rotterdam nadert zijn voltooiing. Binnenkort zal het in gebruik genomen worden. Uitgebreide arrestaties in Hongarije Volgens een Hongaars regeringscom munique zijn 62 personen aangehou den „ingevolge de ontdekking van «en politieke en economische samenzwe ring op het ministerie van landbouw" In het communiqué wordt verder ge zegd, dat de betrokken ambtenaren luxe auto's en „duizenden pamfletten voor de katholieke actie" hadden ge kocht met het geld, dat hun was toe vertrouwd voor ambtelijke doeleinden Verder hadden zij steenkoolvoorraden, die in reserve gehouden waren voor landbouwdoeleinden, op de zwakte markt verkocht en zouden van plan geweest zijn de agrarische hervorming te doen mislukken. Afdelingsleiders van het ministerie zouden aan een agent van een yreem de mogerdheid vertrouwelijke papie ren over een drie jarenplan gegeven hebben. Een grenswacht had verhin derd, dat de documenten het land uit gesmokkeld werden. Het complot zou onder leiding ge staan hebben van een lid van de Hon gaarse katholieke actie. De voorzitter van de Hongaarse commissie van de F.A.O. en drie andere vooraanstaande functionarissen aan het hoofd. Jonge man vermoorde zeven ménsen Te Ohio is een 22 jarige man gevat die met een kameraad de intendant van de boerderij van een verbeterings gesticht, waaruit hij op erewoord vrij gelaten was, en diens vrouw en doch ter in koelen bloede doodgeschoten heeft. Hij bekende nog vier moorden begaan te hebben. Volgens zijn zeggen was de moord op de intendant een wraakoefening, omdat deze hem als een rat behandeld had en hem had geslagen. De kameraad kwam om bij een vuurgevecht waarbij de twee misdadigers trachtten door een omsin geling van de politie heen te breken. OLYMPISCHE FAKKEL VLAMDE BIJ BARON COUBSRTIN'S GRAF De Olympische fakkel heeft Za terdag voor enkele ogenblikken ge vlamd bfl het graf van Baron Pierre de Coubertin, de man, die de Olym pische Spelen in moderne vorm her leven deed. Er had geen plechtigheid plaats aan het graf. De lopers stonden slechts stil, met gebogen hoofden, een minuut lang, waarbij de 86-jarige weduwe van Baron de Coubertin toe keek. Toen werd de fakkelloop voort gezet. Vliegramp in Canada eist 28 doden Een Canadees passagiersvliegtuig is gister op het GaspeSchiereiland met 28 personen aan boord neergestort. Het is ontdekt door een Dakota en ligt in een woest gebied, dat slechts te voet bereikbaar is. De 20 passagiers en een bemanning van twee zijn om het leven gekomen, aldus de laatste berichten. „INDRAPOERA" VANDAAG IN ROTTERDAM Het troepenschip „Indrapoera", op weg naar Nederland, wordt in de avonduren van vandaag, 26 Juli te Rotterdam verwacht. De ontscheping zal geschieden Dinsdag om 9.00 uur aan de Lloydkade te Rotterdam. MORGEN NIEUWE ZITTING DER STATEN-GENERAAL De leden der beide Kamers van de Staten_Generaal zijn opgeroepen voor een verenigde vergadering in het ge bouw der Tweede Kamer op Dinsdag 27 Juli 's namiddags kwart voor een. In deze vergadering zal de minister president de aanstaand zitting der Sta- ten-Generaal openen. Ku-Klux-Klan dreigt Bij het schijnsel van een geweldig lichtend kruis en zomers weerlichten heeft de Ku—KluxKlan in Georgia 800 nieuwe leden ingewijd. Dit is de grootste inwijding sinds de opleving van de Klan na de oorlog. Dr. Green, de „Groot Draak van de Ku—KluxKlan" verklaarde hierbij: „Indien president Truman zijn pro gram voor de burgerrechten in het Zuiden zal invoeren, gesteund door fg- derale bajonetten, zal er weer bloed in de Straten vloeien. Wij zullen de negers nooit als sociale gelijken aan vaarden". -eCDe Duitse spoorwegen zouden van plan zijn 130.000 employé's te ontslaan teneinde de spoorwegen op een gezon de economische basis te plaatsen. Verder zou een stijging van de kos ten van vervoer en een verlaging van lonen, tenzij er hulp kwam van het Plan-Marshall te verwachten zijn. Te Stamproy vond de jaarlijkse samenkomst plaats van de «Koninklijke Marechaussee en officieren van de Bel;iscche Gendarmerie. Ter gele genheid hiervan werden demonstraties gegeven. Hier een aanval der Marechaussee op een in de haast geworpen bar ricade. Luchtbrug-vliegtuig stortte in Berlijn neer Een tweemotorig Amerikaans vlieg tuig, ingeschakeld in de „operatie lucht brug" is Zaterdagavond laat vlak voor het landen op Tempelhof verongelukt. De Dakota met twee man aan boord is neergestort in de Prinz Regenten strasse, op de grens van de Ameri kaanse en de Britse sector van Berlijn. Het vloog onmiddellijk in brand en tevens ontstond brand in een flatge bouw van vier verdiepingen. De beide inzittenden van het vlieg tuig zijn om het leven gekomen. Uit alle delen van West Berlijn arriveer den brandspuiten en ambulances op de plaats van het ongeluk, doch eerst na een uur was men de brand meester- Er zijn geen Duitsers gedood of ern stig gewond. Eerder op de dag was bij het vlieg veld Fassberg in de Britse zóne een Dakota van de RAF verongelukt Het toestel, dat kort na het middaguur was opgestegen met drie ton steenkool voor Berlijn, vloog enkele minuten na het opstijgen in brand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Duitse vrouwen en kinderen hebben Zondag bloemen gelegd bij het wrak van de Amerikaanse Dakota te Ber lijn. Truman onthult: Atoombrandstof zal huidige energie pas over President Truman heeft verklaard dat de proeven, die onlangs in het ge bied van de Stille Oceaan werden ge nomen, de positie van de VS op het gebied van de atoomwapens „aanmer kelijk verbeterd" hadden. „Drie atoom wapens van een nieuw en verbeterd type" die in de Stille Oceaan werden beproefd waren bommen en geen niet 20 jaar geheel vervangen explosieve wapens, zoals men meende. Truman zegt voorts opdracht gege ven te hebben alles in het werk te stel len om de leidende positie van de VS in de wetenschap van de atoomenergie en haar militaire toepassing te hand haven, hoewel hij nog steeds hoopt op een uiteindelijke totstandkoming van een internationale controle van de atoomenergie. Indien de landen der wereld bereid waren met de VS deel te nemen aan de internationale contro le van de atoomenergie zouden de werkzaamheden op dit terrein niet lan ger in het diepste geheim verricht be hoeven te worden. De onverzoenlijke houding van de Sowjet Unie had tot dusverre verdere vorderingen onmogelijk gemaakt, al dus Truman. ,,In twee jaar tijds heeft de wereld het antwoord nog niet klaar op het probleem van oorlog en vrede. De atoomenergie blijft derhalve een vreselijk verwoestingsinstrument. Voorts werd gezegd, dat xelfs onder de meest gunstige omstandigheden een aanzienlijk deel van de huidige ener gievoorraad van de wereld waarschijn lyk niet vóór de volgende 20 jaar door atoombrandstof kan worden vervan gen. HANDEL IN APPELEN EN PEREN MINDER GEBONDEN Aangezien de tot dusver toegestane hoeveelheid appelen en peren, die bui ten de veiling om verhandeld mocht worden (bijv. bij verzendingen aan ver wanten en relaties), in de practijk veel te klein bleek te zijn (nl. 2]/2 kg.) heeft het bedrijfsleven voor groenten en fruit besloten deze hoeveelheid met ingang van 1 Augustus 1948 te verho gen tot 50 kg. per afnemer per keer. Voor de overige fruitsoorten blijft de toegestane hoeveelheid vastgesteld op 2'/2 kg. De zestien Amerikaanse „Shooting - Star" straalvliegtuigen, die vorige week de Atlantische Oceaan naar En geland zijn overgestoken, zijn Zondag te Wiesbaden geland. Nederlandse touristen, die een be zoek aan België willen brengen zullen fr. 300 per dSg krijgen. Deze regeling treedt onmiddellijk in werking en zal gelden tot eind September. Fanfares en fakkeloptochten vorm den Zaterdagnacht het welkom, dat het Olympische vuur bij aankomst te Gencve werd bereid. Een kwartier na middernacht was de Zwitserse en Franse grens bereikt. De Zwitserse en Franse volksliederen werden ge speeld, toen de Franse athleet Henri Charpentier zijn fakkel aan die van de laatste Zwitserse loper aanstak. Marshall-plan over 4 jaar geschiedenis Paul Hoffman onthulde tijdens een persconferentie dat de ECA de beschik king had over een fonds van 6 Mi! lioen dollar om waar dat in Europa nodig was technische hulp en advies te kunnen geren. Met betrekking tot de duur van de Marshall hulp zeide Hoffman met nadruk: „Na vier Jaar scheiden wij er mede uit". Wü ver wachten, dat dan elk der 16 landen sterk, welvarend en politiek onafhan kelijk zal zijn geen behoefte meer zal hebben aan economische steun van buitenaf', aldus Hoffman Amerikanen zac spookvliegtuig Twee piloten van een vliegtuig van de „Eastern Airline" hebbcu verklaard een mysterieuze vliegmachine te heb ben gezien, met twee dekken en zon der vleugels, die rode vlammen met een blauwe gloed aan de onderkant uitbraakte. Volgens de piloten passger de de mysterieuze machine hun vlieg tuig op ongeveer anderhalve kilometer hoogte ten Zuidwesten van Montgome ry in Alabama, gaand.» in .e richting New Orleans. De piloten schatten .igie van d: romp der vreemde machine op on geveer dertig meter. De romp vertoon de een dubbele rij vierkante vensters en de vlammc di® achter uit de ma chine schoten, waren tien tot vijftien meter lang. Het interieur van de ma chine was verlicht. Ook één van ie twintig passagiers van het vliegtuig der „Bastern Airlines" zegt de vreem de machine waargenomen te hebben. Andre Marie premier Te Parijs is Zaterdag officieel mede gedeeld» dat André Marie tot Frans premier is gekozen. De nieuwe premier werd loor de Nationale Vergadering gekozen met 352 stemmen tegen 190, 40 meer dan de vereiste constitutionele meerderheid. SLACHTOFFERS VLIEGTUIG ONGELUK IN DEN HELDER AANGEKOMEN Zaterdagmorgen kwam H. M. „van Kinsbergen" met de slachtoffers van de verongelukte Mitchell bommenwer per uit Aberdeen in Den Helder aan. De lijkkisten stonden opgebaard op het achterschip, bedekt met de Nederland se vlag. Vijf saluutschoten van H M Wacht schip van óe marinebasis waren een laatste groet van de militaire lucht vaartdienst. Per auto verden de stof felijke overschotten naar hun woon plaatsen overgebracht, waar zij met militaire eer werden begraven.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1