5. JAARGANG 1298 N.-HOLLANDSE PERS 1945 ZATERDAG 31 JULI 1948 Haags tram- en buspersoneel stelt looneisen vandaag staking Vierde brand binnen twee maanden in interneringskamp Laren Hongaarse president Zoltau Tildy plotseling afgetreden Sportfeest S.S.S. Dr. Beel geeft op altunn do ajapjaA #t uanopaq,S3nu3,Jaapv •3anej3q^|njooA fiq Jad gp-s sftjds}uaraauuoqv Map JEtJanuv 0ft-*A ®a ^npqoijg ep jooa \g)m Zoonen Bureaui Ridderstraat hoek OudegrachtTel. K 2200-3971 Onbelangrijk De telex tikt. Sportuitslagen. Moei lykheden in Beriijn, in Palestina. Tal van zaken, waar aan grote aandacht wordt besteed. Kleingoed, dat we de moeite bijna niet waard achten, maar dat we toc^ ®ven napluizen. Onze moeite wordt beloond. Wegge doken tussen een roofoveral in Mexi co en een overstroming in China, tref fen we het bericht aan, dat de Werk commissie uit de Ontwapeningscommis sie haar pogingen heeft opgegeven. Wellicht dringt de betekenis van de zin niet tot u door. We zullen nader uiteenzetten, wat er aan de hand is. De Verenigde Naties zijn in een optimistische bui tot het inzicht geko men, dat er ter een of andere tijd ont wapening moet komen. Dus hebban ze een Ontwapeningscommissie ingesteld Die Ontwapeningscommissie heeft op haar beurt weer een Wer» commissie in het leven geroepen. Ze heeft aan die commissie een opdracht verstrekt. Een uitermate voorzichtige opdracht. Want de VN weten, dat de organisatie nog geen felle schokken kan doorstaan Ze hebben deze commissie opgedra gen pogingen in het werk te stellen om overeenstemming tussen de Ver enigde Volken te bereiken over een eventueel ontwapeningsplan. De ontwapening zelf was dus nog 'lang niet aan de orde. Het ging er nog maar om, .het over een bepaald sche ma eens te worden. De commissie heeft niets kunnen be reiken en als aanstonds de Verenigde Naties in Parijs bijeen zijn, zal hen worden medegedeeld, dat de Ontwape ningscommissie op het dode punt is gekomen. Het bericht is aldus geformuleerd, lat er pas een bepaald systeem voor entwapening kan worden opgesteld, ori uitgevoerd, wanneer er een interna :ionale spheer van vertrouwen heerst. Dit is het onbelangrijke telexbe richt, dat wellicht klein opgemaakt via de couranten de lezer zal bereiken, maar dat mogelijk ook zal verdrinken in de stroom van berichten die door komt over alle mogelijke sportevene inenten in verband met de Olympische Spelen. Toch vinden wij dit bericht belang rijker dan het feit, dat de een of an dere athleet er in zal slagen de 100 meter in 10.1 seconde te lopen Hier wordt het bankroet aangekon digd van de poging om onder de over winnaars van de Tweede Wereldoor log zóveel vertrouwen te scheppen, 'dat met ontwapening een begin zou kunnen worden gemaakt. Zelfs de overwinnaars hebben zoveel wantrouwen tegen elkaar, lat de meest dolzinnige bewapeningswedloop bezig is. Hoe de situatie moet worden, als ter een of andere tijd ook de over wonnenen nog eens in het koor gaan meezingen, is nog in het duister ver borgen. Erger kan het al moeilijk wor den. Dus- geen ontwapening. Geen contro le op de atoomenergie. We verbreeuwen er niet van. We trekken ons er weinig van aan. On belangrijk. Hoogstens een kort bericht met een klein handzetkopje. Is het te verwonderen, dat elke po ging om tot ontwapening te komen bij voorbaat tot mislukking gedoemd is? Is er vertrouwen, is er entwape ning mogelijk, als de wil tot vertrou wen, de wil tot ontwapening niet bij de volken leeft? De wedloop zal nog spannender wor den. En wij? Wij zijn bij deze „onbelangrijke" gebeurtenis slechts toeschouwers, die zich in het geheel niet geïnteresseerd tonen. v. Z De Belgische Senaat heeft met 83 tegen 66 stemmen besloten het voorstel van de Katholieke Volkspar tij betreffende het organiseren van een volksstemming over de terugkeer van Koning Leopold, in overweging l« nemen. Donderdagnacht is te Pouzzoles, bij Napels, een vliegende schotel aan de hemel verschenen. De schijf schit terde mt een blauwachtige glans en scheen snel rond te raaien, zo zei den' de getuigen, die verklaren de schijf langzaam door de lucht te heb ben zien voortbewegen weerbericht Zonnig, droog en warm of zeer warm weer, echter later op. de dag in het Zuiden van het land enkele verspreid optredende onweersbuien. Langs de Waddeneilanden meest ma tige Oostelijke wind, elders weinig wind. Langs de Noordzeekust op som mige '•.'icn invallen van een koe- Je In de nacht van Vrijdag op Zater dag werd een vergadering van on geveer zevenhonderd man rijend per soneel van de Haagse Tramwegmaat- schappij besloten hedenmorgen in sta king te gaan. De vergadering, die in het Capitoltheater werd gehouden, was vrij rumoerig. Slechts enkele aan wezigen maakten kenbaar bezwaren te hebben. Reeds een jaar geleden heeft een groep in het H.T.M.-personeel ken baar gemaakt, dat de geldende lonen en loonregelingen voor hen niet aan vaardbaar zijn. Uit de Nederlandse vereniging voor spoor- en tramweg personeel en de H.T.M.-directie werd een looncommissie ingesteld. Volgens mededeling ter vergadering heeft deze commissie haar werk nog niet volbracht. Men is zowel over de houding van de vereniging als van de H.T.M.-directie ontevreden. De sta kers eisen een loonregeling zoals die voor het Rotterdamse trampersoneel bestaat. Invoering van deze regeling zou volgens de stakingsleiding ge middeld 15 procent lonoverhoging be tekenen en bovendien een nieuwe technische loonregeling in zes klas sen. Nadat tijdens een nachtvergadering die reeds eerder gehouden werd, het besluit viél om te staken als de eisen niet zouden worden ingewilligd, be sloot men nu dit besluit uit te voe ren. Om vier uur 's nachts begaven sta - kersploegen zich naar de remises en personeelswagens om collega's, die niet ter vergadering waren, van het besluit op de hoogte te stellen. In 's Gravenhage met zijn half mil- lioen inwoners lag van de vroege mor gen af het tram- en busverkeer vrij wel volkomen stil. Vanmorgen fietsten overal in de stad groepjes stakers, die .wachtende passagier.® ..waarschuwden, dat de tram niet zou komen. Enkele heet hoofden bij de halten bedreigden con ducteurs en bestuurders dei- rijdende wagens. Enkele malen werd een ruit ingegooid. Over het algemeen echter In de Koninklijke loge in het Olym pische Stadion te Wembley tijdens de openingsplechtigheid van de Olympi sche Spelen: van links naar rechts: de Graaf van Athlone, Koningin Ma. ry en Z.K.H. Prins Bernhard. Jk heb kaas gezien" En toen de jongen gistermid dag doodmoe, doch dolgelukkig thuis kwam, zeide hij tot zijn vader: „Vader het was een mooie dag. Ik heb van morgen op het Waagplein kaas ge zien". En zijn vader heeft hem een flinke jongen genoemd en een geluksvogel. Kijk, zoals het hier geschreven is, klinkt hej overdreven, zó erg was het nu ook weer niet. Maar tochhet was nu zo druk op de kaasmarkt, dat de bezoekers voetje voor voetje door de Houttil schuifelden en zich op het volle warme marktplein verdrongen om een glimpje van de kaasdragers en kazen op te vangen. Er was weinig kaas, twee en twin t duizend kilo is een geringe aan voer, zo'n beetje, dat je met reden kunt veronderstellen, dat er veel meer mensen dan kazen zijn. Tegelijkertijd vraag je je dan eigen lijk af, wat die duizenden bezoekers hier toch komen doen op deze tro pische dag, je acht die vacantiegan- gers gelukkig, omdat ze de gelegen heid hebben, heerlijk in het water te duiken of in een groot donker bos te liggen. Als je daarover loopt te peinzen word .ie op je schouder getikt door verloopt de staking rustig en, behour dens geschreeuw en gejoel op som mige punten, 'ordelijk. Vernoméri wordt, dat personeel, dat vanmorgen weigerde uit "te rijden, ontslagen'werd. De Haagse politie rijdt met" jeeps, stationswagens en overvalwagens dooi de stad.. Sommige agenten zijrf met sabels gewapend. Bijna nergens be hoefde te worden ingegrepen. De stakingsleiding verklaarde van morgen nadrukkelijk, dat het hoofd motief van de staking gericht is tégen de eigen bond, die zich onwillig zou hebben betoond aan looneisen, döor de stakers gesteld; kracht bij te zet ten. in Den Haag werd ingebroken in een fabriek van fototoestellen. Er werden 100 fototoestellen ontvreemd. De Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen tijdens de opmars In het Wembley Stadion ter gelegenheid van de opening der Olympische Spelen. Oorzaak opnieuw onbekend Vrijdagavond is brand in het in terneringskamp Craailo bij Laren uitgebroken in een der werkbarak- ken. De kampbrandweer kwam di rect in actie, doch het vuur greep zo snel om zich heen, dat ook de Larense brandweer te hulp moest snellen. Inmiddels ontwikkelde zich een enorme rookkolom boven het kamp ^n de aangrenzende heide, waardoor honderden nieuwsgierigen zich in de nabijheid van het kamp verzamelden. Manschappen der luchtstrijdkrachten, die bij vorige branden een cordon om het kamp hebben getrokken, werden voor alle eventualiteiten ^geconsigneerd, doch hoefden niet in actie te komen. De politie van Laren, die met 7 of 8 man was toegesneld, werd de toe gang tot het kamp geweigerd. Ook de burgemeester werd echter aan vankelijk door de kampbewaking niet toegelaten. Eén der bewakers aldus werd medegedeeld greep naar zijn revolver, doch kalmeerde. Hierop openden de Larense politie mannen zelf de poort en geflankeerd door de agenten in looppas reed de burgemeester daarop het kamp bin nen. Om ongeveer half acht was men de brand meester en kon met de nablussing een aanvang worden ge maakt. Over de oorzaak van deze vierde brand in een tijdsbestek van 2 maan- Verlieslijst De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwe zen de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht: Soldaat W. P. van Rijswyk, afkom stig uit Schiedam. Sergeant C. L Ven- tevolgel, afkomstig uit Goes. K.N.I.L. Verloor twee uit Indonesië afkom stige militairen, terwijl de Kon. Mari ne geen verliezen heeft gerappor teerd. den kon de kampleiding nog niets mededelen. De barak is grotendeels afgebrand. Nader vernemen wij, dat de brand is ontstaan in het achterste gedeelte van de barak. Dit gedeelte, waar electrisch materiaal lag opgeslagen, was door de branddeur gescheiden van het voorste gedeelte, waar de linquenten, die meerdere ontvluch tingspogingen hebben ondernomen, waren ondergebracht. COMMUNISTISCHE INVLOED IN AMERIKAANSE REGERING? Een gewezen communiste, miss Elizabeth Bentley, heeft voor een senaatscommissie verklaard, dat de communistische party „minstens één contactpersoon in de Ameri kaanse regering" heeft, die „aan de touwtjes kan trekken". Miss Bentley legde deze verklaring af naar aanleiding van de bekentenis van Thomas Blaisdell, waarnemend onderminister van handel, dat hij een regeringspost had gegeven aan iemand, van wie hij wist, dat naar hem een onderzoek gaande was we gens verdenking van spionnage. Zijn schoonzoon behoorde tot 14 gearresteerden u vVfölgens Radio. Boedapest heeft de ptftttieke commissie van de Hongaar se parij der kleine boeren Victor Csornoky, de schoonzoon van Tildy, uit- de party gestoten en met hem der tien andere leden, wegens, hun aan deel in de onlangs op 't departement van Landbouw ontdekte obstructie activiteiten en sabotage. „Csornoky is gearresteerd". Graaf Karolyi, die ook reeds eerder president was, zou geweigerd hebben Tildy op te volgen, doch besprekin genmet sem zijn nog gaande. In een brief, die 30 Juli als datum draagt, en waarin hij he departement verzoekt zijn aftreden te aanvaarden, schrijft Tildy: Ik wens in verband met deze sitap er de nadruk op te leggen, dat ik het volkomen eens ben met de tot dusver gevoerde politiek van de Hongaarse Volksdemocratie en met alle maat regelen van de republikeinse rege ring. Ik heb mijn hoge constitutio nele functie derhalve niet opgegeven uit politieke overwegingen. Ik moest dit besluit wel nemen omdat iemand uit mijn onmiddelijke omgeving ern stige misdrijven rad begaan tegen de Hongaarse Republiek en de belan gen van ons volk. Daarom kan lk niet van het Hongaarse volk verwaeh waardelijk zijn vertrouwen schenkt dat nodig is voor de uitoefening van de hoge constitutionele waardigheid". Tildy's verzoek om ontheffing van zijn functie werd door een vergade ring van alle partijen aanvaard. in scheervlucht De enige overlevende van de „Ca- talina", een vliegboot, die midden Juli brj Macao in zee stortte, heeft verklaard, dat vier chinezen als pas sagiers aan boord waren gekomen en in de lucht getracht hadden de bemanning te overmeesteren om de passagiers te beroven. De „piraten" waren van plan geweest, het vlieg tuig op een eenzame plaats op een rivier te laten dalen. Eén der lucht- rovers kon vliegen, aldus de over levende. Sir Oswald Moslev, de Engelse fascistische leider lakt sedert kort te Londen een blad met fascistische tendenzen drukken, dat in het Duits is opgesteld en tot titel heeft „Deutsches Flugblatt", zo melden Londense kranten. Dit blad, dat een oplage van 10.000 exemplaren zou hebben, zou langs verschillende wegen naar Duitsland gezonden worden. een achtenswaardig ingezetene, die z'n wenkbrauwen fronst en vermanend zegt: „Maar kerel, hoe heb ik het nou. Vrijdag is kaasmarktdag, dat begrijp je toch?" En dan knik je kleintjes, je wringt je door de menigte, er komt geen eind aan de stroom, van warmte en benauwdheid breekt het zweet je uit en als je nog net denken kunt, denk je: „Ik begrijp, dat de kaas markt moet blijven en dat de bezoe kers er naar moeten kijken. Maar vandaag was ik het eventjes vergeten. Vraag excuus!" Ja, wat zou het een vreemde, saaie boel zijn, als die kaasmarkt verdween, of de vreemdelingen niet meer kwa men. Wat zou het stil zijn in de Lan gestraat, waar vooral gistermorgen geen plekje van de trottoira vrij was, stil in de winkels en lunchrooms, geen jacht meer -op souvenirs, geen opeen gehoopte menigte meer op de Voor- dam, de Mi-nt en de Bathbrug, óh, wat zou het vreemd en saai zijn in Alkmaar. Enfin, daarover zullen we nog niet piekeren. We weten van niks, we zijn optimistisch. Volgende week komt er wel meer, vandaag was er een beetje kaas. 22.000 kilo. zeven stapels van de fabriek, voor f 78.50 per 50 kilo en II stapels boerenkaas voor dezelfde prijs en hoeveelheid. Gisteravond heeft Sint Pancras zijn sportfeest, "ter gelegenheid van het 25, jarig bestaan van de gymnastiekver eniging SSS voortgezet. Nadat ook nu weer de leden van de jubilerende vereniging met de muziekvereniging „Irene" door het dorp waren gemarcheerd, verzamelde zich wederom honderden inwoners var Sint Pancras op he't sportveld van „Vrone". De adspiranten, jongens en meisjes van SSS openden het programma met pittige vrije oefeningen en zij gaven een mooie demonstratie van kleuter- gymnastiek, gecombineerd aan bank en brug. Vervolgens werd op het veld een groot dambord neergelegd, jon gens en meisjes van SSS fungeerden als damstenen en twee leden van de damvereniging D.O.S, speelden hier het „Levende Damspel". Dit werd door het publiek zeer op prijs ge steld. De dames en heren van SSS brachten wel een groot offer, toen zij de oefeningen aan de toestellen lieten varen, wegens tijdnood. Voor hen (en voor het publiek) moet dit een teleurstelling hebben betekend, na wekenlange training. De Vrijwillige Brandweer uit Sint Pancras gaf een goede demonstratie die tenslotte overging in vrolijk wa terballet met touwtrekken. Donderdagavond was het de Alk- maarse gymnastiekvereniging „Turn- lust", gisteravond kwam een aantal leden van de „Halter", eveneens uit Alkmaar, onder leiding van haar di recteur, de heer K. Boot Sr. het sport feest opluisteren met oefeningen en demonstraties. Ook de Halter werd door de directeur van SSS, de heer de Rie hartelijk dank gebracht voor ,Ie medewerking. Met de vrije oefeningen en met het werk aan de ringen, op het paard en op de brug lieten zij een uitstekende indruk na in Sint Pancras. We kun nen gerust zeggen, dat ook de tweede avond van het drie-daagse sportfestijn goed geslaagd is. Op het blijspel, dat de toneelvereniging „Tonegido" ook gisteravond weer in het „Wapen van Vrone" opvoerde, hopen wij Maan dag terug te komen. DR. L. J. M. BEEL HEEFT H.K.H. DE PRINSES REGENTES VER ZOCHT HEM TE ONTHEFFEN VAN DE HEM VERSTREKTE OPDRACHT DE REGENTES HEEFT DAAROP MR. J. R. H. VAN SCHAIK 'GE DRAGEN EEN KABINET TE VOR. MEN. MR. VAN SCHAIK HEEFT VER ZOCHT DE OPDRACHT IN BE. RAAD TE MOGEN HOUDEN. Dick Schermer en Tiny Bakker staks over het Kanaal Niet aUeen de 20 jarige Dick Scher mer uit Venhuizen traint zich om la de komende maanden de overtocht zwemmend over Het Kanaal t« wagen, maar ook de 16 jarige Tiny Bakker uit Schagen. Dit meisje hééft reeds enige malen grote afstanden op het IJssclmeer gezwommen en toonde daar bg een uitstekende uithoudingsvermo gen. Zaterdagmorgen (31 Juli) om 7 uur startte zij in Stavoren mend naar Enkhuizen te stand van 22 km. Mochten de plannen, die beide jon ge mensen koesteren ten aanzien van het overzwemmen van Het Kanaal, doorgaan, dan zullen zij deze tocht ge zamenlijk trachten te volbrengen. NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING Het CDK deelt mede. dat de bonnen voor werkkleding H6 en L6 tot nader order geldig ziin. Op de bonnen H6 kan men en: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboraforinmjas of een mouwschort. Op de bonnen L6 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van ke per, drill of satijn, beaverteen. Engels leer, manchester of pilo, een kort werk jasje, een koksbuis of een korte stof jas. De bonnen Hl t/m H5 en LI t/m L5 en rantsoenbonnen VC en vd blij ven voorlopig geldig. Bonnenhandeiaren Voor de economische rechter te Alkmaar stond gisteren een bakker uit Bergen, Willem B. terecht, die in 1947 en '84 boter zonder bon irr dit jaar suiker- en boterbonnen op de zwarte markt bracht. De bekl. was in preventieve hech tenis genomen. Wegens de grote clan destiene zaken, die hij deed, werd hij veroordeeld tot f 2500 boete, subs. 4 maanden, 3 maanden voorw. met 3 proefjaren, verbeurdverklaring en onmiddelllijke invrijheidsstelllng. Johannes V. assurantie-bezorger te Bergen had suiker, meel en boterbon nen aan de vorige bekl. verkocht. V. ging naar Amsterdam om de bonnen te kopen. Deze zaak werd aangehou den voor het inwinnen van een rap port; de bekl. werd in vrijheid ge steld. Jan H., een kellner uit Alkmaar verkocht een aantal suikerbonnen. H. werd meermalen veroordeeld. Nu werd hij beboet met 1 maand gevan genisstraf en 4 maanden Rijks Werk inrichting Mil kltlntove. oac.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1