JIMMY BROWN ALS WIELRENNER De man in de straat „Het was vandaag een zware tocht" Lopende vuui tjes De bakker- en de broodbon zijn onafscheidelijk, nee, ze zijn geen vrien Jen, maar ze behoren bij elkaar de laatste tijd-- „jammer genoeg", zucht le bakker en hij bakt én plakt nog dapper door. Misschien kan hij de bonnenvellen voorgoed terzijde schuiven, misschien tan hij dadelijk weer bakken wat hij wil, in ieder geval vindt hij het irettig, dat de kwaliteit van het brood beter wordt. Ik hoor U zeggen: ,,Hij.... welnee, ik vind het prettig". Wel foei, dat «lt U beter weten. De bakker is een vakman, het is de eer van zijn rak te na, als hij slecht brood moet bakken. En de bakker heeft slecht trood gebakken, geloof ons, het is hem aan het hart gegaan, hij brengt iever iets goeds bij U op tafel. Wat hij vandaag uit zijn kar of mand neemt, is al beter dan gisteren, norgen zal misschien ook de bakker tevreden zijn. Zo is het met: „de bakker, juffrouw!" Opper Breetvelt schrijft ons De Alkmaarders lopen een goede Vierdaagse Veertien mannen van de Rijkspolitie uit het district Alkmaar, onder commando van de Opperwachtmeest er Breetvelt hebben in Nijmegen en Omstreken deel genomen aan de Vierdaagse. Niet alleen deze wakkere mannen, maar ook enige leden van de Alkmaarse wandelverenigingen „De Jeep" en de „Kaaskoppen" stappen flink over kilometers jange we gen, in de brandende zon. Vanmiddag komen zij in Alkmaar aan. We sollen hen natuurlijk gelukwensen met hun prachtige prestaties. In ons blad van gisteren drukten wij een verslag af over de eerste dag, dat wij van Opper Breetvelt ontvingen. Hier volgen nu de weder waardigheden op de tweede en de derde dag. ZONDER UITVALLERS Het parcours liep de tweede dag •ver Ewijk, Afferden, Druten, Horsen, Wijchen en weer naar Ni'megen te rug. We startten om 5.20 uur. Velen begonnen echter later dan de eerste dag te lopen, omdat de voeten lange verzorging vereisten. Wij merkten al gauw. dat het ook vandaag weer warm zou worden. De vorige dag waren 154 lopers uitgevallen, Rode Kruis auto's had den het druk gekregen. Nadat we 26 km. aan één stuk badiden gelopen, gingen we drie kwar Her rusten in Horsen en daarna zet ten we koers naar Wijchen, waar vele hoge militaire en politie-autoriteiten de deelnemers voorbij zagen trekken. Wijchen was geheel in feesttooi ge- Stoken .en drie militaire muziekcorp sen veraangenaamden de wachttijd voor de vele toeschouwers. 's Middags om tien minuten over drie kwamen wij in Nijmegen terug, gevolgd en voorafgegaan door dui zenden wandelaars, die met handge klap door het enthousiaste publiek werden begroet. Zo is ook deze tweede dag voor ons zonder uitvallers verlopen en zit nu lOOkm. zijn afgelegd, de helft van deze Vierdaagse er weer op. EN HIER IS DE BRIEF OVER DE DERDE DAG „Allereerst dit: er zijn na twee dagen 495 uitvallers, dat is ongeveer 7% van het aantal inschrijvingen. Hedenmorgen (Donderdag) werd om 5.15 uur door ons gestart, de route ging van Nijmegen in de richting van Neder-Asselt langs de Maas tot aan de veerpont van het plaatsje Cuyk Deze weg langs de Maas was zeer slecht, vol kuilen, zeer stoffig en met gezellige puntkeien, waarvan de ge voelige voeten veel „plezier" hadden. De zon brandde fel en vele wan delaars zag men lopen met strohoe den of natte handdoeken op 't hoofd. We liepen verder naa*" Mook en later moesten wij de Jansberg beklimmen. Zo'n klimpartij valt na een lange- tocht niet mee en wegens overver moeidheid merkten vele deelnemers de prachtige omgeving nauwelijks op. In Groesbeek was het weer volop feest. De ene gemeente na de andere beijverde zich, zo goed mogelijk naar voren te komen en de plaatselijke muziekcorpsen spelen hierbij een gro te rol. Vele wandelaars gingen in Groes beek, waar het heerlijk koel was, rust nemen en de bewoners haast ten zich met het aandragen van teilen water. Na de rust ontmoetten wij de „Alk maarse „Kaaskoppen", die het ook prima maakten. Het doet je altijd goed. bU zo'n mars plaatsgenoten te ontmoeten. Om 15.40 uur arriveerden wij aan de finish te Nijmegen. Het was vandaag een zware dag, vele lopers sleepten zich voort langs snikhete wegen. Ik geloof niet, dat deze dag veel uitvallers zal opleve ren. Na de helft van de Vierdaagse gaan de meeste wandelaars alles op alles zetten om deze tocht nog met succes te volbrengen", zo besloot Op perwachtmeester Breetvelt zijn ver slag over de tweede en derde dag van de Vierdaagse. P.T.T.—NIEUWS De directeur van het Post en Tele graafkantoor te Alkmaar brengt ter kennis, dat met ingang van 2 Aug. a.s. op het poststation te Oudorp ge legenheid wordt gegeven tot het aan bieden van telegrammen en: het aan vragen van telefoongesprekken. De tijd van openstelling voor het post-telegraaf en telefoonstatipn zal met ingang van genoemde datum als volg luiden: Voor de postdienst: van Maandag tot en met Vrijdag 1011, 1415, 18 —19. Zaterdag van 1013. Voor de telegraaf- en telefoondienst: Op alle werkdagen 912 '/2, 1415Ms, 18—19. Des Zondas is de PTT-inrichting gesloten. VACANTIE—CIRCUS Van Donderdag 5 tot en met Vrij dag 13 Aug. worden in Krasnapols- ky te Amsterdam, familie en kin dervoorstellingen gegeven met de Vacantie Circus Reveu „Gaat dat Zien". Het programma vermeldt, dat dit Circus wordt gegeven door de z.g. Internationale Vermaak Onderneming onder de algemene leiding van de bekende Alkmaarder Menno Grónds- ma. Men kondigt speciale attracties aan met een „komische wilde beesten- Show", met clowns, een wonderpaard goochelaars, rijwielvirtuozen, een vro lijke sneltekenaar enz. VACANTIE Het bestuur van het Medisch Op voedkundig Bureau deelt ons mede, dat het Bureau (Kennemerstraatweg 103) vanaf 1 tot 31 Aug. wegens va cantie gesloten is. UITSTAPJE Woensdag 28 Juli maakte een grote groep van vrouwen van de Vrouwen beweging, afdeling Alkmaar in sa menwerking met vijf andere afde lingen een uitstapje naar ÏJmuiden. Onder deskundige leiding van de Voedselvoorlichtingsdienst werden de dames daar rondgeleid op een prettige en leerzame wijze. Er volg de nog een korte film over de ver woestingen en de wederopbouw van de vishallen en het gezelschap werd nog onthaald op heerlijke gebakken vis. Na een boottocht door de haven 'en de bezichtiging van de vuurtoren, keerden allen in opgewekte stemming huiswaarts. 22 „Stop!" gilde Priem Pruim, in een laatste poging zijn gezag te doen geldenMaar het was te laat, want Jimmy had zich, als een piraat, die een schip entert, op den diender ge worpen in een poging dwars door hem heen be fietsen. De gevolgen waren niet te overzien, want behalve Priem Prium werd ook Trui Treuzel mét haar hondenkar bij de botsing betrok ken. Jimmy caramboleerde als het ware van den diender naar deze goe dg vrouw, waadoor de in één secon- de geschapen chaos volmaakt was ge worden Uw toekomst Juist toen een onzer secretaressen opmerkte, dat de wind wel een siroco leek, zo stoof het zand over de weg en zo loeide ze om het gebouw, juist op dat ogenblik ging de deur open en stapte een zigeunerin ons kantoor binnen. Haar zwarte haar was ver waaid en met de rug van haar hand wiste zij haar voorhoofd af. Het was warm buiten.... We zaten daar, zo tegen het koffie- uur, wat met elkaar te praten en we hadden niet op haar gelet. En toen vroeg zij het of we ook belang stelden in onze toekomst. Onze toekomst daar keken we van op. Want alle vier waren we nog zulke optimisten, dat we werkelijk op een „toekomst" hoopten. U moet ons dat niet kwalijk nemen, wij zijn misschien wel kinderlijk te goeder trouw. Ach ja, en zo heeft een van ons zich voor een hele gulden, al zijn ge heimenissen van verleden en toekomst bloot laten leggen. Dat verleden klop te het was wel gelukkig voor hem dat het niet erg zwart was, hoewel hij wel eens bloosde en wij lacVen. Was zij toen maar opgehouden had zij maar nimmer de komende dingen doorzien. De arme man gaat Vrijdag trouwen let wel, wij vinden trouwen een hoogst ernstige -aak en wij nemen hem zijn stap niet kwalijk want hij is jong en vol goede moed. Maar hem is voorspeld, dat er zwar te luchten dreigden in zijn leven, hoe wel hij een goede positie zou ver werven Toen heeft hij de gulden betaald en is geschrokken heengegaan. Niet dat wij in waarzegsters geloven o neen! En niet, dat die zwarte luchten over zijn prille huwelijk zouden drijven foei! Maar wij zijn alleen maar niet tegen waarzegsters opgewassen; ze kunnen ons soms moedeloos maken met haar donkere ogen en haar geheim gepraat. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN Evang. Luth. Kerk: Oudegracht, 10 uur v.m., mevr. Da. M. Mostert, van Oegstgeest. Ned. Leger des Heils: Hekelstraat 9. Zondag 1 Aug. geen dienst. Dins dagavond 8 uur. Welkom en instal latie der officieren. Wij maken onze lezers erop attent, dat de kerkdienst in de Groote Kerk, om vijf uur, waarin Ds. Klein Was- sink voorgaat, op dezelfde tijd door de IKOR wordt uitgezonden. ZONDAGSDIENST DOCTOREN Zondag 1 Aug.: Dr. J. Degenaar, arts, Emmastraat 95, telef. 2310; H. E. J. een Kley, arts Egmonderstraat 16, telef. 4282. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Zondag 1 Aug. Apotheek ,,Wanna", Ritsevoort 5. agenda DE RUS BERGEN: Zaterdag en Zon dag: Een leven vol muziek. Toegang 14 jaar. Maandag, Dinsdag, Woensdag DE RUS, BERGEN: Zonsondergang, met Gene Tierney. Toegang 18 jaar. ZOUTZUUR IN HET OOG HENSBROEK Tijdens werkzaamhe den kreeg de heer S. Leegwater zout zuur in het linker oog. waardoor hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Hem werd algehele rust voor geschreven. Na een fel duel met de Amerikaan Barney Ewell (70) werd Alastair Mc. Corquodale (Engeland) (36) tweede in de eerste serie van het hardlo pen 100 meter voor heren. Voor bel den werd een tijd van 10.5 sec. ge noteerd. Derde werd Laing (Jamaica) (50) In een tijd van 11 sec. CINEMA AMERICAIN DE ROOS VAN TEXAS De zingende cowboy Roy Rogers en zijn sons of the Pioniers beheersen deze hele show-film op een wijze die de aanwezigen in de juiste stemming brengt met hun songs. Het verhaal heeft niet veel om het lijf doch de uitvoering van deze rol prent geeft soms een sprookjesachtig aanzien, dit wil niet zeggen dat deze film niet de nodige spanning brengt, in tegendeeL, er wordt gevochten, ge schoten en men ziét zelfs een hals brekende ren te paard die langs die pe ravijnen gaat en juist op het laat ste nippertje weet Rov Rogers het ventje uit de wagen te halen als deze in een afgrond étort, en dit brengt ook de oplossing van het mysterie van <ie gestolen geldkist. Zang, dans en muziek wisselen elkaar in: delze film af en men ziet menig staaltje van uitstekende tap-dans. Hierdoor heen is een liefdesavontuur gewevén, dat nu eenmaal bij iedere film be hoort. Het voorprogramma geeft elck wat wils te zien en is met zorg sa mengesteld, zodat men gerust ;de warmte kan trotseren om dit pro gramma te gaan zien. VICTORIA—THEATER VAN DE DUIVEL BEZETEN Ongetwijfeld kan men deze week ii Er is een tijd geweest.... jonge, wat klinkt dat ver weg.",... dat de zon niet wilde schijnen en ons iede re dag met nattigheid liet zitten. In die tijd riepen we hoera, als het goed weer was tijdens de kaasmarkt, we berekenden bijna precies hoe lang het de zon behaagde, even lief te kij ken. Dat is niet zo lang geleden en we schreven: „hu, wat is het koud, bo ven op de Waagtoren". Welnu, gisteren hing <jie goeie, ouwe toren haast scheef onder een zware last van torenbezoekers, er waren er, die liefst de hele dag op de ballu- strade aan de schaduwkant wilden blijven zitten. Zo heerlijk was het er nu. Maar dan de Waagtoren. Die staat niet te soezen en te knikkebollen in de zon, die Waagtoren zong gister morgen zelfs opgewekter dan anders, heeft U het gehoord, dat onsterfelijke door een taxi- Met een g. bioken pols moest zij zich onder doktersbehan deling stellen en haar fiets was een ruïne. Nog even blijven we bij de Berger weg, of liever bij de Hoeverweg, waar het altijd nogal gevaarlijk blijkt te zijn. Opletten is daar de boodschap. Dat merkte een motorrijder, die het niet deed, af wilde zwenken naar de Hoeverwg en door een auto werd aangereden. Hij kwam ér zonder ver wondingen, builen of blussen af. zijn motor werd ernstig beschadigd en de auto liep ook het een én ander op. De chauffeur en de motorrijder hebben elkaar de hand gedrukt en voor de schade in elkanders portemonnaie gekeken. Wat zou U zeggen, als een zware truck met een oplegger van negen meter zich niks van de voordeur aan Door Straten en Buurtjes dit Theater genieten van filmkunst van uitzonderlijk goed gehalte. Niet in hej minst door het sterke spel van Gerard Philipe, doch ook de overige rollen zijn goed bezet. Het gegeven plaatst ons naar Frank rijk in de jaren 19141918. Ook het leven achter de fronten is zwaar. De jeugd ziet geen uitweg, is verbitterd en is vroeg rijp, voedt zich a.h.w. zelf op. Een moeder vol liefde voor haar dochter meent in haar onverstand dit meisje gelukkig te maken door een huwelijk te stimuleren met een offi cier, die naar het front gaat. Het huwelijk wordt aangegaan, zonder een hechte basis van liefde. Nood- lottigerwyze komt de jonge vrouw in aanraking met de gymnasiast Fran- gois. Een grote liefde ontstaat tussen deze twee jonge mensen en in dit gedeelte van de film juist kunnen wij genieten van prachtig indivi dueel spel, zowel van Micheline Pres lie en Gerard Philipe. Men kan ten slotte verschil van menig hebben over de tendenz van deze film, en ieder zal bij het aanschouwen ervan tot de overtuiging moeten komen, dat ze als kunstwerk volkomen geslaagd is, zij het dat het gegeven over-roman tisch is. Aan deze film is geen happy end. Vooral het Hollandse journaal is deze week uiterst actueel. Wij zagen flitsen uit de Vierdaagse en de trai ning van onze Olympische ploeg in Engeland. liedje van Jacob Hamel: LJs met slag room! Een goede mop van die Waag toren! Bij de Accijnstoren meerde Don derdag een mooi Engels motorjacht, de Thelma Mary en de kapitein en eigenaar, MajOf R. J. H. Minty uit Londen klopte bij onze havenmeester de heer A. Bloemberg aan en vroeg: „Kunnen wij zo dicht mogelijk bij het centrum van Alkmaar liggen?" „Zo dicht mogelijk? U kunt in het centrum Uw vaartuig vastleggen!" antwoordde de havenmeester en hij liep mee naar buiten en wees de En gelse gasten de weg naar. de Mient. Het grote jacht is langzaam opge- stoomd en gistermorgen konden de opvarenden vanaf het dek de gebeur tenissen op de kaasmarkt gadeslaan. Ze zijn zeer tevreden deze vacantie- gangers (de Major, zijn vrouw en zijn schoonmoeder), die met hun vaar tuig van Engeland naar Vlissingen zijn overgestoken en nu via Dordrecht Haarlem en Amsterdam een reis naar het' Noorden maken. Ja, de Mient heeft er vreemd van opgekeken. .Natuurlijk is het noodzakelijk, dat je op fietspaden ga fietsen. Waar zijn die paden anders voor gemaakt,' dan voor de veiligheid van de wielrijders. Deze moeten dan ook beseffen, dat zij zich aan gevaren blootstellen, in dien zij van die paden geen gebruik maken. Het gevaar van een aanrij ding, het gevaar van een proces-ver baal. Woensdagavond reed een meisje, i afloop van het verlichtingsfeest in Bergen niet op het fietspad van da Bergerweg en zij werd -aangereden trok en pardoes door de muur heen Uw kamer binnenreed? Warm of niet warm, zo'n bezoeker is beslist onge wenst. Maar ja, soms doe je er niks tegen. Donderdag gebeurde het, bij de bewoners van 't perceel Raaksje 14, de chauffeur van de truck zag geen kans om ditmaal vanaf de1 Schelp hoek door de Zuiderpleïnsteeg links af het Raaksje op te rijden en hij „vrat" een stuk van 1 bij V/2 meter uit de muur. Daar moet brand zijn dachten de bewoners van Zeglis en Oudorper- dijkje en van al die straten aan de rand van de stad Donderdagavond, toen zU omstreeks kwart over negen naar de vuurgloed in de richting van de Schermer stonden te kijken. En wat d°e je, als je het ergens ziet branden. Tien tegen een, dat je op de fietst springt, om er heen te rijden. Tientallen Alkmaarders verdwenen in de richting van de vlammen en de rookwolken, vooral toen zij in de ver te een brandweerauto uit een der om liggende dorpen hoorden. In de Schermer was iedereen rus tig thuis of voor het huis blyven zit ten, ze keken daar een beetje ver wonderd naar die wilde stoet want wat was er anders te zien, dan enige hopen aardappellof, die door een landbouwer in de brand waren gestoken en door de droogte niet smeulden, maar flink opvlamden.. O ja, iaat ik niet vergeten U te waarschuwen v°or de kwallen in zee. Die dingen steken gemeen en ondanks azijn of amoniak zult U 's nachts heus niet slapen. En denk ook om de bran dende zon. Verder: een prettig week-end! HARMONIE—THEATER DE BESTE JAREN VAN ONS LEVEN Het zal wel niemand verwonderen, dat deze uitmuntende film geprolon geerd wordt. In de afgelopen week heeft .-De beste 3aren van ons leven" honderden bezoekers getrokken, avond aan avond. Een film óver de na-oorlogse ont wrichting, de innerlijke onrust van de demobiliserenden, een film, met grote kwaliteiten, zowel wat spel en inhoud betreft, een film, die een pro longatie zeker waard is. A.B.T—THEATER ZORRO'S ZWARTE ZWEEP F2N VALS SPOOR Zij, die de vorige week het eerste deei van „Zorro's zwarte zweep" heb ben gezien, zullen ditmaal het twee de niet willen missen, dit deel is echter ook weer een nieuw verhaal, dat voor de overige bezoekers zekec de moeite waard zal zijn. Een verhaal over de gemaskerde wreker, Zorro, die kwade en ongure elementen met welgemikte zweepslagen straft en al tijd op het juiste ogenblik komt op dagen. Deze film met zijn spanning en sensatie zal vele bioscoopbezoekers aangenaam bezig houden, evenals de tweede hoofdfilm „Een vals spoor". BIOSCOOP „DE RUS" BERGEN Deze week lopen in Bergen twee films. Tot en met Zondag draait de film „Een leven vol muziek". Deze film geeft het leven van 2 variëté- artisten, die in de liefde eikaars ri valen zijn. Het is de roman van een leven dat gewijd was aan de Musie Van Maandag af loopt de film „Zonsondergang". In deze film is Zia (Gene Tierney) de exotische woes- tijnbloem. Zij is het middelpunt van beklemmende, opwindende gebeurte nissen in de woestijn, het grensgebied van Abessinië en Somaliland. Een film vol avonturen van 6 blanken eB een halfbloed meisje. Vol Oosters# wree '-n. Een Oosterse mysteri® waarin inboorlingen worden bewaJ pend met Duitse geweren.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2