LONDEN 222 HOOP EN VERTROUWEN BIJ ONZE DAMES kk AMSTERDAM KREEG DE URUGUAYSE ZIEKTE de:. 72-jarige Hendrik van Essen is iemand, die eerst op latere leeftijd merkte, dat hij aanleg voor wandelen had. Verleden jaar stap te deze krasse tippelaar het ge meentelijk verzorgingshuis te Am sterdam uit om deel te nemen aan de Vierdaagse voor de eerste keer van zijn leven. Dit jaar ging hij weer, nu als „ervaren" man. Hendrik was vroeger volgens zijn zeggen de ster van de roei vereniging Triton, met wijlen mi nister Kan. Nu vindt hij zichzelf nog jong genoeg om na de Vier daagse te gaan trouwen. Als de bruid hem maar kan bijhoudent GROOTMEESTER ZATOPEK ZO ZIJN STRAKS DE ELFTALLEN Nederlands elftal vocht verbeten EEN DUBBELE FINALE OP BEZOEK IN EEN KOSTSCHOOL Zwemsters en atbleten voelen zich sterk voor de komende wedstrijden (Van onze sportredacteur) VfER bulten de city van Londen ligt verscholen achter het ge boomte een ideaal oord, waar onze athletiek- en zwemmeisjes wonen: de kostschool in Northwood. Het bezoek, dat we gisteravond aan dit kamp brachten was echter een tijdrovend werk. Heen en terug per trein eiste drie uur van onze kostbare tijd en als men zich enigszins kan voorstellen in welk razend tempo de journalisten hier moeten werken, begrijpt men, dat iedere minuut kostbaar is. Het is inderdaad een ideale om geving, waar de Nederlandse da lhes, ieder op hun eigen wijze, gich voorbereiden op de belang rijke gebeurtenissen. Ook hier doet de grote hitte haar invloed Slden. De athleten lopen vrijwel gehele tijd in hun athletiek- postuum en de zwemsters liggen 6f in het water of in hun badpak In het lommer van de bomen. De Verstandhouding tussen de athle- jen en de zwemsters is perfect. Heide ploegen vormen als het Ware een grote vriendinnenkring •n de stemming is dan ook uit stekend. Over het eten horen wij to goed als geen klachten en dit 18 reeds een gunstig teken. De pieisjes worden danig verwend met lekkernijen. We kunnen ons voorstellen, dat Ët prachtige zwembassin, waar- onze zwemsters dagelijks hun antjes trekken, een bijzondere aantrekkingskracht heeft op de damesathleten, voor wie het Water echter taboe is. Stuk voor ftuk verlangen zij dan ook allen haar het ogenblik, waarop zij ver lost zullen zijn van de concentra tie en de voorbereiding voor de komende wedstrijden. Athleten, die aan de start moeten verschjj Kn, mogen daags te voren het mp niet verlaten. Zo werd b.v. de openingsplechtigheid niet bij gewoond door onze discuswerp- Sters, In verband met het feit, dat Elj gisteren moesten werpen. VOL VERTROUWEN Terwijl Cobi Floor, Margot Marsman en Hannie Termeulen in net water liggen te spartelen, ver telt Fanny Blankers, hoe de En Clse bladen over de kansen van damesathleten oordelen. „Als We allemaal moeten geloven, wat de Engelse pers voorspelt, dan kunnen we alvast naar huis gaan," ■egt onze favoriete. Op de 200 HIER IS Toen wij Donderdagmiddag de Nederlandse ploeg in het défilé togen lopen, misten we daarbij Abc Lenstra. Later op de dag kwam ons ter ore, dat Abe niet Veel «in had om daar zo'n paar uur In de brandende zon te moeten etaan. Wij konden ons dit stand- Punt indenken. De Fries bleef rus tig in het kamp, om naar boze tongen beweren te trachten de vet vlek, die hij in zijn Olympische pantalon had gekregen, te verwij deren. In Engelse kringen is men ten aanzien van het resultaat van het Britse Olympische voetbalteam tegen Nederland hoopvol gestemd. De belangstelling voor de wed- •trijd. die hedenavond om zes uur begint op het Arsenal-terrein is Eeer groot. Naar hier verluidt is het Hlghbury-stadion, dat 65.000 toeschouwers kan bevatten, reeds voor het grootste gedeelte uitver kocht. Het spel van de Neder landse ploeg tegen Ierland heeft de Britten in hun overtuiging ge sterkt, dat zij van het Nederlandse jriftal kunnen winnen. In het Nederlandse kamp bereidt men zich echter voor op een zware Strijd. De Britten hebben hun ploeg gewijzigd en waarschijnlijk zal het elftal, dat vanavond in het veld zal verschijnen, aanzienlijk sterker zijn dan de ploegen, die Onlangs tegen het Ned. B-team en het Ned. Bondselftal speelden. Nel van Vliet gaat in October terug naar Amerika. Zij zal in September Ln het huwelijk treden, waarna zij met haar man naar Chicago gaat Lou Koudijs heeft daar n.1. een betrekking gekregen. Df beiden terugkomen naar Hol land? Als we het Nel vragen, zegt zij het zelf nog niet te weten. Maar In ieder geval zal zij haar uiterste best doen eerst nog voor ons land een gouden medaille te veroveren, een voornemen, waarmede ook de andere dames bezield zijn. Of het ■al lukken? De komende dagen zullen ons wijzer maken. i meter zal de Frangaise Caurla gaan winnen, de 80 meter horden is voor Maureen Gardner of Shir- ley Strickland en op de 100 meter is Maureen Gardner ook favoriet, al geven sommige bladen toe, dat Fanny op dit nummer ook niet kansloos is. „Het zal ze niet glad zitten, hè meiden?" zegt Fanny spontaan en Gré de Jongh en Nel Karelse be amen dit. Volgens onze informa ties zal trouwens Caurla niet star ten, hetgeen dan de kansen voor de Nederlandse dames zou vergro ten. Opmerkelijk en verheugend is echter, dat de meeste zwemsters en athleten zich sterk voelen. De meesten zijn vol zelfvertrouwen en dit is in dergelijke wedstrijden reeds een belangrijk voordeel. Nel van Vliet, Jannie de Groot, Fanny Blankers, Ans Koning en Gré de Jongh, zij allen verzekerden ons, dat zij geladen zijn tot het uiter ste. Lou Koudijs, de verloofde van Nel van Vliet, verklaart, dat Nel in perfecte conditie is. De kogel stootster mevr. Roos-Lodder staat er minder gunstig voor. Zij heeft een verkoudheid opgelopen, die haar Donderdag noopte onder de wol te blijven, hetgeen bij deze hitte lang geen pretje is. Belgische primeur TJTET Belgische blad Volksgazet verklaart in een voorbeschou wing voor het voetbaltournooi van de Olympische Spelen, dat het te betreuren is, dat het Bel gische elftal niet deelneemt, maar dat onze Zuiderburen daardoor van moreel standpunt uit met fierheid kunnen verklaren, dat men in België tenminste een on derscheid maakt tussen een zui vere amateur en een bezoldigd speler. Het blad gaat dan verder en tipt als favoriet der Spelen. het Nederlandse elftal in een fi nale tegen Zweden. Wilkes, zo menen zij, zal tegen Groot-Brit- tannië wel de nodige doelpunten maken en ook de rest komt wel voor elkaar. Het is prettig dit alles te lezen. Minder prettig is echter te zien, dat het Nederlandse elftal volgens Volksgazet uit „amateurs" tussen aanhalingstekens bestaat. We kunnen hieraan slechts één zin toevoegen: „Wat hebben wij nu aan onze kar hangen?" Schijn- amateurisme in Nederland, het is een primeur van Volksgazet. GOED BEGIN VAN POLOPOEG De eerste waterpolowedstrijd van ons zevental, tegen India, was eigenlijk slechts een oefenpartijtje. Nadat de rust met 40 was inge gaan, eindigde de wedstrijd in een 121 zege. Doelpunten kwamen van Ruimschotel (4), Van Feggelen (4), Schol (2), Korevaar en Braa- sem. Vanmiddag speelt de ploeg tegen Chili dat gisteren met 74 ver loor vanIndia. Eendagsreizen per touringcar Voor het toeristenverkeer naar België en Luxemburg is een rege ling voor zg. eendagsreizen per touringcar in uitzicht gesteld. Tot nog toe mochten voor dergelijke reizen uitsluitend collectieve pas poorten worden afgegeven, inge val een Nederlandse touringcar- onderneming een reciprociteits- overeenkomst met Belgische of Luxemburgse touringcaronderne mer had gesloten en de Neder landse Bank N.V. haar goedkeu ring aan deze overeenkomst had gehecht. Thans is deze regeling echter in dier voege uitgebreid, dat tevens collectieve paspoorten mogen wor den uitgereikt, wanneer een tou ringcarondernemer voor een reis van een bepaalde groep van per sonen een toewijzing van Belgi- De Ruyter tweede in zijn serie (Telefonisch van onze sportredacteur) LONDEN, 31 Juli. Emil Zatopek, het Tsjechische loopwonder, heeft gisteren in een historische race het Olympisch kampioenschap op de 10.000 meter gewonnen in de schitterende tijd van 29 min. 59.6 sec„ hetgeen een nieuw Olympisch record betekent. De race was voor de duisenden toeschouwers onvergetelijk. Voor het eerst sinds jaren is de hege monie van de Scandinavische lan den op de lange afstand verbro ken. De Tsjech liep een race, die velen het gevoel gaf. dat hij spoe dig zou opgeven. Zijn stijl van lo pen was verre van soepel, maar tot ieders verbazing ging Zatopek steeds harder, aó hard, dat Heino en Albertson het hoge tempo niet kon volhouden. Heino verdween pim. tien ronden voor het einde uit de baan. Onze landgenoot Lataster liep een moedige race. Hij maakte echter de jammerlijke fout een ronde*te vroeg te finishen waardoor hij natuurlijk niet voor plaatsing in aanmerking kwam. Had de Limburger nog een rondo vol gehouden, dan zou hij zeer waarschijnlijk een nieuw Ned. re cord op deze afstand hebben ge vestigd. Op de 800 meter deed Frits de Ruyter goed werk. In zijn serie bezette hij de tweede plaats in 1.54.4 achter de favoriet, de Ja- maica-athleet Wint, die 1.53.9 no teerde. Zoals te verwachten was waren op de 100 meter de Europese be- renathleten kansloos. De strijd zal vandaag worden voortgezet op dit nummer met als favorieten Mei Patton, La Beach en MacDonald Baily. De Nederlandse herenath- leten Zwaan, Meijer en Klein wer den reeds in hun series uitgescha keld. Het discuswerpen dames leverde een verrassende uitslag op. De Frangaise Ostermeijer werd Olym pisch kampioene met een worp van 41.92 meter met de Italiaanse Cordiale op de tweede plaats met NEGEN UUR TE WATER De dertigjarige Friese zwem ster mevr. Willy Croes Van Rijssel heeft het Maandag be staan de afstand Stavoren Enkhuizen zonder een enkele rustpauze, zwemmend af te leggen. Zij evenaarde daarmee de prestatie van twee harer voorgangsters, de dames Brou wer en Delwij>:. Opmerkelijk is het dat geen enkele man er ooit in geslaagd is deze afstand zwemmend te overbruggen. Mevr. Croes startte Maandag om 9.18 u., om 6.57 u. arriveer de zij in Enkhuizen. By aan komst op Westfriese grond verklaarde zij zo fris als een hoentje te zijn. Overigens is het in deze dagen wel te ver klaren, dat iemand het water opzoekt. Maar negen uur ach tereen! Brrr. 41.17 en Mazeas (Frankrijk) als derde met 40.47 meter. Ans Pan- horstNiessink bleef beneden de gestelde verwachtingen. Zij ein digde als zesde met een worp van 38.74 meter. Over het algemeen is men van mening, dat Slijkhuis op de 5000 meter geen kans zal hebben tegen Zatopek. Alle hoop is gevestigd op Fanny BlankersKoen, die van daag start op de 100 meter. Ook Gré de Jongh komt hedenmiddag op de 100 meter uit De Australiër Winter veroverde met een sprong van 1.98 de gouden medaille bij het hoogspringen, ge volgd door Paulson (Noorwegen), Stanich en Edleman (beiden U.S.A.) en Damitio (Frankrijk). De vier laatsten sprongen allen 1.95 meter. In het zwaarste onderdeel van alle Olympische nummers, de vijf kamp, heeft de Zweed captain Grut de leiding na afloop van het eerste nummer de 5000 cross-coun- try per paard. Er volgen nog: schieten (pistool of revolver), 300 m vrije slag zwemmen, schermen (degen) en 4000 m veldloop. sche francs heeft verkregen. Eventuele belanghebbende on dernemers kunnen zich voor het verkrijgen van een dergelijke toe wijzing met de vakgroep perso nenvervoer langs de weg in ver binding stellen. Kinderen spreken met hun ouders Het ligt in het voornemen Ne derlandse en Indonesische ouders in Indonesië, wier kinderen zich in Nederland bevinden, by de ju bileumfeesten 'n verrassing te be reiden. Er zal getracht worden zo veel mogelijk kinderen gedurende die dagen voor dé microfoon een persoonlijke groet aan hun ouders te doen uitspreken. Gezien het grote te verwerken aantal aan vragen kunnen slechts kinderen, wier beide ouders zich in Indone sië bevinden voor deze uitzending in aanmerking komen. Daarvoor moet dan door hen persoonlijk een schriftelijke aanvraag worden in gediend bij Radio Nederland We reldomroep, Postbus 137, Hilver- NEDERLAND: Kraak Van Bun Schijvenaar Krygh Terlouw Van de Tuyn Rijvers Appel De Vroet Wilkes Lenstra Kippax Kelleher Mc llvenny Hardisty Hopper Fright Enmanning Lee Simpson Mc Bain Neale GROOT BRITTANNIË De Nederlandse schermer Mos man in actie tegen de Engels man Smith tijdens de ontmoe ting Nederland-Engeland. die ons land met 88, doch vijr treffers meer. verloor. Van De nemarken verloor onze equipe met 79. sum. Op de enveloppe vermelden: groeten uitzending Indonesië. De leeftijdsgrens is vastgesteld op 21 jaar. De opgaven dienen vóór 5 Augustus ontvangen te zijn. Mocht het aantal aanvragen te groot blijken voor de beschikbare zend tijd. dan zullen de deelnemers door loting worden aangewezen. GAASTERLAND ..Land en volk van Gaast en Klif" van de hand van mevrouw L. Post-Beuckens met foto's van Jaap Doeser is een interessant boek over de historie van Gaaster- land. De legenden zullen de lief hebbers van oude verhalen zeker boeien. Ook zullen zy van de be schrijving van de folklore aldaar kunnen genieten. Maar of nu een ieder dit boek weet te waarderen? Zo velen zijn er niet in ons land, die werkelijk hun hart openstellen voor de historie en folklore. En vooral niet voor een voor hun onbekend gebied. Daarom is het goed gezien van de schrijfster ook over tegen woordige zaken als kamperen in Gaasterland te spreken en het boek te laten verrijken door een schitterende collectie foto's, die al leen het bezit al waard is. In Friesland zelf moet dit boek een grote plaats in aller harten in nemen: de verteltrant is eenvou dig, de foto's zyn het land zelve, rustig en statig. Uitgever A. G. Schoonderbeek in Laren gaf het een goede band. Jaw. Olympische voetbalherinner' ïp-n goekdelen zouden zfjn te schrijven over het Olympisch voetbaltour nooi, dat in 1928 Amsterdam fn sportieve beroering bracht, het tournooi dat niet alleen Uruguay's superioriteit bevestigde, maar dat bovendien liet zien, dat Zuid-Amerika de Europese voetballers, althans hun al dan niet geheel zuivere amateurs boven het hoofd was gegroeid. Want de finale ging tussen de twee sterkste vertegenwoordigers van dat verre werelddeel: Uruguay en Argentinië. Tot de Europese landen, die nog eervolle tegenstand vermochten te bieden behoorde ook Neder land, al werden de onzen dan ook ln de eerste ronde al met 2-0 door de Olympische kampioenen uitgeschakeld ln een wedstrijd, die geen enkele twijfel liet wie nu eigenlijk technisch de sterkste was. Duitsland verloor op alle fronten Nederland had echter een pri ma verdediging: v. d. Meulen, Dénis en Van Kol, verder een mid denlinie die er ook wel wezen mocht: Van Boxtel (N.A.C.), Mas- sy (Roermond) en Van Heel (Feyenoord), maar een voorhoede, die ernstig tekort schoot. De Ne derlandse elftal-commissie kon er maar niet uitkomen in die rumoe rige dagen, die aan de wedstrijd voorafgingen en die een drama tisch hoogtepunt beleefden in het centrum van Amsterdam waar ve len zeker 24 uren in de rij heb ben gestaan om kaarten te be machtigen. De heren dachten er over Wout Buitenweg in het elftal op te nemen, een prima voetballer zy het niet zo jong meer. In een niet erg tactvol interview had de Utrechtenaar zich echter niet zo prettig uitgelaten over andere spe lers. Enfin, na veel delibereren werd Buitenweg gekozen als rechtsbinnen, als middenvoor werd de debutant Freeze van Heracles opgesteld en Wim tap, de veel verguis de, niettemin voor treffelijke voetbal ler werd het slachtoffer. Jan El- fring- stond rechts buiten en Chering (Longa) en Jaap We- ber (Sparta) comple teerden de voorhoede. Die voor hoede was het zwakke punt en als de mooie kansen, die Nederland na rust kreeg toen het nog maar 01 stond, waren benut.Wel, van als-en is de wereld nooit rij ker geworden en toen Scarone, één van Uruguay's beroemde schutters, de stand op 20 bracht, was deze uitermate spannende wedstrijd Verloren. Er was nog een klein land. dat goed partij gaf aan de Zuid-Ame rikaanse geweldenaren: België. De Belgen hadden eerst met heel véél moeite van Luxemburg ge wonnen met 53 en kwamen vervolgens tegen Argentinië. Dat leek binnen het kwartier bekeken, want de Argentijnen sneden met hun vlijmscherpe through-passes door de verdediging heen op een wyze waarop de Belgen totaal geen antwoord wisten: 30. Maar ziedaar, onder de aanmoedigingen van het wisselvallige publiek, haalden Raymond Braine, Moe- schal en die andere Rode Duivels op tot 33 en het grootste wonder van het tournooi leek in aantocht Maar Argentinië, dat tegen Ame rika zijn productiviteit al getoond had (112) hervond zich en won tenslotte met 63. Italianen weerden zich Een goede beurt maakte ook Italië, dat de eer van Europa op hield in de mooiste wedstryd van het gehele tournooi. Het wiste daarbij de belabberde indruk, die Duitsland tegen de Uruguayers had gemaakt, volkomen uit. De Duitsers hadden met fors, later ruw spel willen winnen, maar de Egyptische scheidsrechter, Yousouf Mohammed of zo iets ,had er niet van terug en stuurde achtereen volgens Kalb en Richard Hof man van het veld. Toen hadden de „Exoten" 'het natuurlijk ge daan in de Duitse pers. De latere as-genoot deed het ge lukkig beter en sympathieker. De Italiaantjes deden ook wel erg druk op de tribunes en colporteer den met de naam van de Duce ook heel wat meer dan ons lief was, maar van deze leuke, bij alle gele genheden lustig zingende lui kon men wel wat hebben. De Italiaan se ploeg rolde er de eerste ron den anders met grote moeite door heen. Voor de overwinning op Frankrijk 43 was een duidelijk verkeerde buitenspel-beslissing van de zwaarlijvige Belgische scheidsrechter Cristophe nodig en tegen Spanje werd het eerst 1-1, alvorens in de tweede wedstryd liet debuut van onze scheids rechter Boekman de Spanjaar den met 71 werden gekraakt En daarna Uruguay, onder de leiding van wijlen onze landge- Olympische herinneringen van ir A. A. van Emmenes noot Eymers, die tot een arbitrale topprestatie kwam als ik voor- en nadien nooit meer heb gezien. Stelt U zich eens voor: 22 zenuw patiënten, die eenvoudigweg uit zijn hand aten. Een mooie wed stryd werd het, een prachtige zelfs. Italië kwam met 2—1 voor en het hele Stadion stond compleet op zijn kop van vreugde. Maar Uru guay had altijd wel wat over, maakte gelijk en won met 32. Zo kwam het in de finale tegen Argentinië. Techniek en snelheid De finale was de klap op de vuurpyl en het werd een dubbele klap want in eerste instantie kwa men Uruguay en Argentinië niet voldoende uit hun schulp, zodat het 11 bleef. Voor de tweede wedstrijd kwam Argentinië met dezelfde ploeg in het veld, dus o.a. met de spil Monti, die later Ita liaan werd, evenals de linksbuiten Orsi, die een fabelachtige snel heid paarde aan een onverbeter lijke baltechniek. Uruguay daaren tegen had de moed diverse spelers te vervangen door verse krachten, die natuurlijk technisch even op vallende wonderspelers waren als Nasazi, Andrade, Petrone, Scarone. Uruguay bleek het bij het rechte eind te hebben en won de zeldzaam enerverende strijd net 21. Voor die laatste wedstrijd (een fi nanciële uitkomst voor de organisato ren) was geen voor verkoop gehouden en het consigne was dus: in de rij staan voor de loketten, waar iedereen maar één kaart kreeg. Gevolg, dat het Stadion lou ter gevuld was met gegarandeerd zuivere voetballiefhebbers: een publiek met een groot percentage kenners, wat aan de reacties goed hoorbaar was. Ir A. A. VAN EMMENES. Wal de C.C.D. in beslag nam In Juni bijna 64000 eieren Ambtenaren van de C.C.D. na men in Juni in beslag: 31.116 kg. granen, zaden en peulvruchten, 3450 kg, vlees en spek; 63.984 eie ren; 10.793 kg. groenten; 51 Var kens en 9 runderen. Zij maakten 5443 processen-ver baal op. De meeste overtredingen werden geconstateerd op het ge bied van de akkerbouwproducten, waar er 2685 bij voorkwamen. Hierna volgden vee- en vlees af faires, waarbij 1146 verdachten waren betrokken. Op zuivelgebied begingen 1005 personen een over treding. Pleziervaart Edam. Het is thans mogelijk een tochtje per pleziervaartuig te ma ken van het strandbad naar het eiland Marken. Driemaal per dag wordt deze dienst uitgevoerd.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3