Ikmaatdei' N.-HÖLLANDSE PERS 1945 5DE JAARGANG N° 1298 MAANDAG 2 AUGUSTUS 1941 Westelijke diplomaten bezochten Holotof In Mei 1949 belangjke versnelling in treinenloop Uit?, voor do Stichting De Vrije der. Abonnementsprijs S.45 per kwartaal f I;15 P?r week vooruitbetaling. Advertenties 14 et p. m.m„ familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau. Ridderitraat hoek Oudegracht-TeL K 2200- 397t Ouderdomszorg Er is een grote kentering gekomen Jn de wijze, waarop de mensheid denkt over de oude dag. Nog maar een halve eeuw geleden werd aan het vraagstuk van de ouderdom en daar mee onverbrekelijk gepaard gaande afneming van de arbeidsproductivi teit weinig aandacht geschonken. De ouderdom werd als een last be schouwd. Niet alleen voor de betrok kenen zelf, maar vooral voor de maat schappij, die de ouden van dagen, die zich zelf niet konden redden, toch ook niet aan de honger konden prijs geven. De bedeling vierde hoogtij. De uitkeringen via Kerk- en Arm besturen verstrekt, waren op zijn zachtst uitgedrukt, een zuinige fooi, waar men haast niet buiten kon. Het beeld van de ouden van dagen, die hun Wekelijkse gang naar de arm- meesters moesten maken, vormde nu juist geen verheffend beeld van chris telijke naastenliefde. Dat de ouder dom recht had op een onbekommerd bestaan, was een hersenschim, die nog maar door enkelen werd nage jaagd. Er is in deze denkwijze een grote Verandering gekomen en binnen af zienbare tijd zal er een stelsel van verzekeringen in het leven zijn ge roepen, die de vrees voor de oude dag voor goed tot het verleden zal doen behoren. Niet alleen op het ge bied der sociale voorzieningen is er een kentering gekomen. Nog meer toe te juichen is, dat de gedachte, dat de ouderdom recht heeft op een bepaal de erkenning van hun verdiensten voor de maatschappij, gemeengoed van - ons volk is geworden, 'n Symptoom daarvan is het organiseren van uit stapjes voor de ouden van dagen, dat een verbluffende omvang heeft aan genomen. Men kan bijna geen krant in handen nemen, of men vindt er wel een of meer plaatsen in, waar weer een dergelijke dag is georgani seerd. En het meest verheugende van de le tochten is naar onze mening, dat deze tochten worden georganiseerd voor alle ouden van dagen van een bepaalde plaats. Toen deze tochten, $u jenkele jaren geleden voor het eerst plaats vonden, gebeurde het dikwijls, dat de deelnemers alleen wa ren jouden van dagen, die in armlas tige! omstandigheden verkeerden, waardoor aan het geheel het karak ter van een soort verkapte liefdadig heid werd gegeven. Hoe sympathiek het streven overigens ook was, toch was dit voor velen aanleiding om er afwijzend tegenóver te staan. Wan neer wij nu echter zien, hoe de arm- sten en de beter gesitueerden naast elkaar optrekken, zo'n dag genieten, dan treft het. dat aan deze dagen al le karakter van liefdadigheid is ont nomen. In de plaats hiervan is geko men het gevoel, dat de jonge gene ratie aan de oudere iets heeft goed te maken. Naar onze smaak voelt geen enkele der organisatoren een tocht voor de ouden van dagen meer aan als een bepaalde soort van liefdadigheid. In tegendeel. Wij hebben heel sterk het gevoel, dat de volksgemeenschap in haar geheel bij het organiseren van deze tochten wordt geleid door het devies van de Bond voor Staatspen- sionnering, dat het onze plicht is, de zon te doen schenen voor hen wiens levenszon ondergaat. Gelijkelijk voor allen, die oud worden. Dat is in deze ontredderde wereld een niet te on derschatten winst. v. Z. HUISZOEKING NAAR VUURWAPENS HAD SUCCES Enige lijd geleden werden in de ge meente Rockanje circulaires rondge stuurd, waarin men werd verzocht vuurwapenen in te leveren. Vorige week begou de rijksrecherche en rijkspolitie, in totaal 30 man, met een onderzoek, naar nog eventueej verbor gen wapenen. Bij vier mensen trof men aan te zamen ongeveer "2000 ge weerpatronc-n, 3 geweren, een revol ver en 3 handgranaten, alles nog over gebleven Duits oorlogsmateriaal. Al les werd in beslag genomen. Arrestaties werden niet verricht. DAKOTA ONTPLOFTE INZITTENDEN VERDWENEN OP TIJD Veertien passagiers en vier beman ningsleden van een Dakota van de ..British European Airways" zijn op het nippertje aan de dood ontsnapt. De piloot, die zich gedwongen zag een noodlanding uit te voeren, slaag de er in zijn toestel aan de rand van het vliegveld van Sywell aan de grond te zetten. Nauwelijks waren de passagiers uit gestegen of de Dakota ontplofte. Hernieuwd verzoek om mondeling overleg over Berlijnse crisis Vertegenwoordigers van de VS, Engeland en Frankrijk hebben Zater dagavond afzonderlijk een bezoek gebracht aan Molotof op het Sovjet Ministerie van Buitenlandse Zaken. Molotof was niet eerder te bereiken geweest en men weigerde Vrijdag te zeggen waarheen hy zich begeven had. Frank Roberts, privé-secretaris van Ernest Bevin, en Harrison, de Brit se zaakgelastigde, legden namens Engeland het bezoek af. Bedell Smith, de Amerikaanse, en Chataigneau, de Franse ambassadeur, namens hun regeringen. Het bezoek wordt beschouwd als 'n „inleidende stap" naar hernieuwing van het verzoek tot het eindigen van de Berlijnse crisis. De Westerse afgezanten waren voor zien van nieuwe instructies om te streven naar een regeling van de Ber lijnse kwestie en de weg vrij te ma ken voor algemene onderhandelingen met Sovjet-Rusland. Molotof was van zijn vacantie te ruggeroepen. Ofschoon de vertegen woordigers van de Westelijke mogend heden zich van commentaar onthiel den, was de stemming te Moskou niet pessimistisch maar veeleer gematigd optimistisch. Volgens welingelichte diplomatieke kringen hebben zij een voorstel voor een onderhoud met Sta- lin over Duitsland en de kwestie Ber lijn voorgelegd. Dreigementen in Berlijn Het officiële Sovjet blad de „Taeg- liche Rundschau" heeft intussen alle personen en instellingen in de Weste lijke sectoren van Berlijn gewaar schuwd om niet te gehoorzamen aan de orders, welke gegeven worden door de Britse, Franse of Amerikaanse be velhebbers. „Een ieder, die Zulks doet, doet dit op eigen risico". Eén der plaatsvervangers van Paul Markgraf, de door de Russen gesteun de hoofdcommissaris van politie te Berlijn, heeft de arrestatie bevolen van alle politieagenten, te Berlijn, die orders uitvoeren van Johannes Stumm de door de Westelijke mogendheden aangestelde opvolger van Markgraf. Het bevel luidt: „Alle mogelijke maatregelen, arrestatie incluis, zullen worden genomen om te verzekeren, dat niemand instructies van Stumm Bernadotte krijgt niet wat hij hebben moet Graaf Bernadotte, de bemiddelaar der V.N. weet een vertraging in de aankomst van enig personeel en uit rusting aan het feit, dat enkele „zeer openhartige telegrammen" niet eerder verzonden konden worden door et-u staking van Griekse PTT-ambtenaren Bernadotte had verzocht om 8 Beach- crafttoestellen en twee helicopters, maar ze niet ontvangen. Slechts 30 van de 150 jeeps waarom hij gevraagd had, had hij ontvangen. Van de 50 Belgische waarnemers waren er 47 gearriveerd en van de 125 Fransen hadden zich 50 gemeld. Tot dusverre zijn voorts slechts 30 van de vereiste 125 Amerikaanse waarnemers en 4 van de 15 verlangde transportvliegtuigen gearriveerd. in scheervlucht Een plaatselijk denazificatietribu- naal heeft Dr. Hugo Eckener, de be roemde constructeur van de Graf Zeppelin, zuiver verklaard. Hoewel in 1939 benoemd tot een hoge post in de bewapening, trad hij nooit in func tie. Men verkeert in hep onzekere over het lot van de Franse vliegboot, die Zaterdag met. 52 personen aan boord uit Martinique is vertrokken met bestemming Port Etienne. Men is doende het vermiste toestel op te sporen. Mrg. Mihailowitsj, directeur van de katholieke actie in Hongarije, die vorige week bij verstek tot tien jaar dwangarbeid werd veroordeeld we gens opruiing tot oorlog en opstand" zou uit Hongarije ontkomen zijn. Dertien mijnwerkers werden Vrij dag vermist tengevolge de ontplof fing in een mijn in de b\jprt van Bir mingham. Een mijnwerker werd ge dood en dertien andere gewond. uitvoert. Degenen die Stumm gehoor zamen, worden gerechtelijk vervolgd" Volgens Westerse waarnemers zou den de Sovjet Russische autoriteiten te Berlijn voorbereidingen treffen voor invoering van een geheel onder Sovjet Russische bescherming staand bestuur voor geheel Berlijn, dat mo gelijk binnen enkele dagen of zelfs uren in functie zou treden. VLEESBONNEN VAN 1 ONS VOOR 4 WEKEN AANGEWEZEN Met het oog op d» bij de handel aanwezige voorraden vlees en vlees waren en in verband met het warme weer zal, vooruitlopend op de aanwij zing van nieuwe bonnen op 5 Aug. a.s., de bon 084vlees vanaf heden geldig zijn. Deze bon geeft recht op het kopen van 100 gram vlees of een rrntsoen vleeswaren. De geldigheid van deze bon zal ein digen op Zaterdag 28 Aug. a.s. in Den Haag werd ingebroken in een fabriek van fototoestellen. Er werden 100 fototoestellen ontvreemd. Krupp schuldig aan roof bevonden Alfred Krupp en vyf van zijn naas te medewerkers zijn door het Ameri kaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neurenberg schuldig bevonden ter zake van roof van materiaal en instal laties uit de bezette gebieden. Vier verdachten werden vrijgespro- Aifred Krupp, die thans 41 jaar oud is, is de enige eigenaar van de be faamde Krupp-wapenfabrieken te Es sen, waarvan de waarde op 175 milli- ard wordt geschat. Het proces, dat tegen hem en elf anderen is gevoerd heeft langer dan een jaar geduurd. In de aanklacht werden als strafbare feiten genoemd plundering van de bezette gebieden en mishandeling van duizenden dwang arbeiders in de arbeidskampen, die onder Krupp's leiding stonden. Aan vankelijk had de openbare aanklager daaraan nog toegevoegd, dat de „doods dynastie" van Krupp schuldig was aan misdaden tegen de vrede en aan sa menzwering tot het bedrijven van oorlogsmisdaden. Het tribunaal sprak op 3 April alle verdachten vrij terzake van deze bei de laatste punten. Het overwoog, dat de openbare aanklager tekort was ge>- schoten in het aanvoeren van bewij zen, die konden aantonen, dat de lei ding van de Krupp-fabrieken betrok ken was geweest bij Hitlier's plannen tot oorlog. Grote orders voor nieuw materiaal in Nederland geplaatst Ir. den Hollander, president—-direc teur der Ned. Spoorwegen, deelde me de dat ingaande 15 Mei van het vol gende jaar een belangryke versnelling in de treinenloop zal kunnen worden verkregen. De keuze van het tijdstip houdt verband met internationale af spraken op spoorweggebied. Voor de uitbreiding van het elee trisch reizigersmaterieel is door de Ned. Spoorwegen bij de Nederlandse bedrijven 'n order geplaatst voor het bouwen van 65 vierwagen treinstellen 79 tweewagenstreinstellen en 13 „tus sen"—rijtuigen. Deze laatste zullen tus sen de bestaande tweewagentreinstel len worden gevoegd. Een eerste trein stel heeft inmiddels de fabriek verla ten. De order is verdeeld in 3 bouwop drachten. Allereerst zullen 14 vierwa gentreinstellen en 4 tweewagentrein stellen gereed komen, daarna 51 vier en 25 tweewagentreinstellen en tenslot te zullen nog 50 tweewagentreinstellen worden geleverd. Eind 1952 moeten al deze treinstel len in dienst zijn genomen en aller eerst zullen deze treinen gaan rijden op het 2 2- middennet. In een vierwagentrein is een res tauratie aanwezig, in een tweewagen trein niet Hoe we", de leek aan deze treinstellen niet veel zal opmerken, dta afwijkt van de tot heden gebrui kelijke, zijn bij dit nieuwe materieel toöh tal van verbeteringen aange bracht. De snelheid van deze treinstellen kan 140 km per uur bedragen doch In verband met de toestand van de weg zal men voorlopig echter niet hoger gaan dan 120 km per uur. De rijtuigbakken zijn van staal en geheel electrlsch gelast, evenals de draaistellen. De aandrijving geschiedt door in tramophanging gemonteerde tractiemotoren met een uurvermogen van 300 pk bij 1500 volt. De treinen zijn uitgerust met een ge heel automatische koppeling. De ver warming geschiedt met warme lucht. Ongeveer 15 maal per uur wordt de lucht in de rijtuigen ververst. Haagse staking duurde Zondag voort De staking in Den Haag droeg Za terdag en Zondag nog een tamelijk verward karakter. Burgemeester Mr. Visser stond de stakers een onderhoud toe, doch gaf nog geen beslissing op 't verzoek te bemiddelen. De vakbonden hebben zich niet ach ter de stakers geplaatst nadat daarom verzocht was. Aandrang van de vak bonden om de staking op te heffen werd afgewezen. De vakbondleiders verwachten echter, dat de staking binnen enkele dagen zal verlopen. Zondag reden de trams en bussen slechts op enkele trajecten: 80 tot 90 procent van het personeel had het werk toen nog niet hervat. Willen Arabieren weer vechten Het Arabische hoge comité in Pa lestina heeft verklaard, dat besloten is de „heilige oorlog" te hervatten in Palestina. De nodige maatregelen zul len getroffen worden om de Arabie ren in het buitenland in staat te stel len deel te nemen aan „de verdedi ging van hun land". Alle Palestijnse mannen tussen achttien en 45 jaar, die thans in Syrië verblUven, worden uit. genodigd zich binnen twaalf dagen te Damascus te doen inschrijven, aldus een bericht van Reuter. Het Nederlands hockey—elftal heeft een zege behaald in de wed hijd te gen de Bergen. Niel Baey schiet op het Nederlandse doel, doch de hal wordt gestopt door onze doeIverdediger Richter. Togliatti bijna hersteld hij schrijft al weer Togliatti heeft Zaterdagochtend het ziekenhuis verlaten. Hij is per auto naar huis gebracht; de wagen werd door een politieagent per motorrij wiel begeleid. Toen een meisje aan Togliatti een tuil rode bloemen wil- de overhandigen, werd zij door de politie tegengehouden. Men veronder- stelt, dat de zieke per vliegtuig naar de Italiaanse Riviera zal gaan om er een tijdlang rust te nemen. Togliatti, in het eerste artikel dat hij in het communistisch orgaan „Unita" liet verschijnen, beschuldig de de regering ervan geen maatrege len te hebben genomen tegen de „fascistische bandieten". „Een rege ring, zo schrijft hij „die de minister van binnenlandse zaken niet heeft verjaagd, die geen enkele maatregel heeft getroffen tegen de fascistische bandieten, die in het land legio zijn, en die de moordpoging op een ver tegenwoordiger van de natie als een gewone zaak schijnt te beschouwen, is veroordeeld door het zedelijk ge weten van de eerlijke en democrati sche burgers, welke ook de meerder heid zijn waarover zij beschikt". Togliatti besluit zijn artikel met 't verzoek hem toe te staan zich volle dig aan zijn herstel te wijden. JOURNALIST WILDE HET OLYMPISCH VUUR WEER OPSTEKEN Men is, nadat de fakkel op weg naar Wembley driemaal was uitgegaan, zó achterdochtig geworden ten opzichte van het Olympisch vuur, dat er maar een kleinigheid behoeft te gebeuren of men verdenkt de vlam er van te willen uitgaan. Elke avond nadat het stadion door de laatste toeschouwer is verlaten, wordt het vuur enigszins getemperd. Het brandt dan gedurende de nacht op een „zacht pitje", dat zo klein is dat men het niet kan bespeuren, zelfs niet wanneer men in de kom kijkt. Een journalist, die om elf uur 's avonds nog in het stadion aanwe zig was en zag dat het vuur plotse ling doofde, klom, gewapend met een doos lucifers, op do standaard om te trachten het gas weer tan te steken. Het is hem natuurlijk niet geluk. Het vuur brandde rustig en 's morgens laaide het weer hoog op. LANGS DE STRAAT Daar zijn we wéér! We hebben een hele poos rust gehad, maar vorige week begon één onzer le zers er over te schrijven en se dert hebben we van zóveel kan ten gehoord, dat de „Langs de straatjes" door vele lezers op prijs werden gesteld, dat we er maar weer mee zullen beginnen. Naar alle waarschijnlijkheid tot ongenoegen van degenen, die ze nogal flauw en smakeloos von- den: In ieder geval zullen we ons best weer doen om de verschil lende kleine voorvallen, die dage lijks om ons heen gebeuren, maar die te gering zijn om in een nieuwsbericht te worden vermeld, op ten humoristische wijze aan U voor te dragen. Alleen moet men wél bedenken, dat wat de een humor vindt, door een ander ah banaal beschouwd wordt. Enfin we starten weer! Maar niet meer op de voorpagina, waar onze kleine AU Baba uw fantasie inroept. Denkt U daar- zelf eens een verhaaltje bg. U kant ons in het vervolg vinden op de derde pagina: En als er soms eens iets is, dat ge straatachtig vindt, even een briefje. We zullen het niet altijd kunnen gebruiken, maar er kunnen prachtige vond sten'tussen zitten. MAXIMUMPRIJZEN VOOR GEZOUTEN HARING Met ingang van Maandag 2 Aug. zullen voor gezouten haring de ma ximumprijzen gelden: voor schoonge maakte, ter plaatse te consumeren, haring weer 10 cent per stuk. Voor z.g. koelhuisharing mag eerst met ingang van 1 October één cent extra worden berekend. Totaal 17.600 Duitsers uit de Wes telijke sectoren van Berlijn hébben zich in de Sowjet-sector laten iiv— schrijven voor het ontvangen van hun rantsoen levensmiddelen. De Weste lijke sectoren hebben een totaal In wonertal van 2.200.000. Rudi van Feggelen scoort de derde goal in Nederland's waterpolowed strijd tegen Chili, die ons land met niej minder dan 14won.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1