MONT-BLANC TUNNEL OVER TWEE JAAR GEREED En vanmiddag begint de kermis weer Muziek op een landerige namiddag Op de artisten-beurs „koopt" de kastelein zijn muzikanten Op het pleintje voor het café en verder, waar de straat niet zo nauw V zijn de draaimolen, de schommel schuitjes en de zweef opgebouwd, de ©liebollenkraam, de schiettent, het hoofd van Jut en het stalletje van de pa lingboer staan ook al op dezelfde plaats als het vorig jaar. Want er verandert niet zo gauw iets in het dorp, ook de kermis niet in het café is het biljart opzij geschoven, er zijn stoelen .bijgezet, de Vloer in de danszaal is spiegelglad gemaakt, de papieren slingers zijn weer van zolder gehaald en op een hoekjevan het toneel, of een stapje lager, op het kleine podium, kunnen dadelijk de muzikanten plaats nemen. En vanmiddag begint de kermis weer. De draaimolen maakt eerst de beste zaken en ook de baas van de schommelschuitjes en de „zweef' hoeft niet zuur te kijken. Doch de avond en de uren tot na middernacht ja, die zijn voor de kastelein, de exploitant van de stampvolle danszaal, waarin het hele dorp te hoop gelopen is. Op het toneeltje, op het podium in de hoek van de zaal zit de band, zitten de mannen, die er onafgebroken spe jen want de dansers vragen méér, schreeuwen om tempo een foxtrot, •wing. een tango, een wals misschienvoor de oudjes. En na middernacht, als het dorp „zat" is van de uitbundige vreugde, itan bergen zij moe hun instrumenten op. Morgen begint de kermis weer. Mischien niet hier, doch zeker in ren ander dorp. Iedere Woensdagmiddag Over die kastelein, doch vooral over Eijn muzikanten willen wij het nu eens hebben. Eigenlijk over de vraag: „Hoe komt die kastelein aan muzikanten. Wat gebeurt er, voordat hij die man nen „zijn" muzikanten kan noemen?" We kunnen ons best voorstellen, dat de buurman van de kastelein, een gro te landbouwer, enige tijd geleden vreemd heeft opgekeken, toen hij hoor de, dat er naast de korenbeurs die hij vaak bezocht, ook nog een beurs was, waar je „artisten kon kopen". Welnu, kopen is natuurlijk het juis te woord niet. Maar een beurs, waar artisten samenkomen, is er de laatste tijd wel, een beurs, waar de muzikan ten en de kasteleins of zaalhouders samen aan een tafeltje gaan zitten, om eens te praten over tüd en voorwaarde een plaats,* waar de artisten zich aan bieden en waar zij mensen vinden, die van hun diensten gebruik willen ma ken. Amsterdam heeft een artisten-beurs Dat weet U misschien. Maar Alkmaar heef er ook een. Was U dat bekend? Iedere Woensdagmiddag van twee tot zes uur komen de artisten uit Alkmaar, v*n Uitgeest toe den Helder, Hoorn en Enkhuizen, het zijn hier voornamelijk muzikanten, naar hotel Royal in Alkmaar en daar komt ook de kastelein, die hen voor de kermis dagen kan gebruiken en 's winters de zaalhouder, die een uitvoering geeft. En op zo'n Woensdagmiddag kan je er ook de heer H. Kooger vinden, de penningmeester van de afdeling, van de kring Alkmaar van de Neder landse Organisatie van musici en tisten en als je maar luid genoeg z'n naam roept ('t is er heel roezemoe zig) komt hij wel dadelijk naar je toe. We gaan in Je verste hoek van het zaaltje van Royal zitten, want de tien mannen achter de lange tafel voor de bar zijn nogal luidruchtig en in dat hoekje vertelt de heer Kooger ons van de NOMA, de toonaangeven de organisatie van de musici, van het kermisseizoen, het werk in de winter van de sociale verzorging, die nogal "wat te wensen overlaat, vanmaar wacht, we zullen bij het begin begin nen. „De kermisdrukte is in volle gang en ook de kasteleins en de zaalhouders van de Noord hol landse «>rpen hebben de weg naar Royal gevonden. Zij treffen hier de leiders van de ensem bles en op deze beurs komen de over eenkomsten tot stand. Dat duurt zo Toneelamateurs repeteren Het is „to- stille seizoen' Zo héét het althan8 voor de toneelspelers. Want er wordt weinig opgetreden in de zomermaanden. Gewerkt wordt er echter wel: nieuwe stukken worden ingespeeld, programma's voorbereid, avonden en tournees georganiseerd. Ook door de amateurs. In onze stad heeft men vele amateurs, en al len trachten zoveel mogelijk hun best te beentje voor te zetten. Fn al weten de buitenstaanders dat niet zo want het is nog altijd volop vacantie! de amateurs zijn alweer druk bezig hun repertoire voor de komende win termaanden in orde te brengen. We zijn voor U eens bij één der vele Alkmaarse toneelverenigingen gaan kijken. Het was de Arbeiders To neel vereniging „Ontwaakt", die op 11 en 18 Septembei het stuk „De Martel gang van Kromme Lindert" van A. M. de Jong gaat opvoeren. Ja, de regisseur, de heer Jan Huy gen, trad krachtig op. Want hoe gaat het? Sommigen weten met figuur en handen n.,g niet goed raad, en anderen spreken het dialect nog niet zuiver uit. Maar het zal er wel inkomen zeker! Er wordt al braaf gehuild, als dat zo in bet spel te pas komt, en Schelden kunnen de figuren uit het stuk ook wonderlijk genoeg hoeven de spelers zich daar het minst op ,e oefenen want de Hollander heeft zoveel horen schelden in zijn leven, dat hij het zelf ook wel kan! En zo gaat het naar bet seizoen toe. Er zal nog hard gerepeteerd moeten worden maar de bekroning zal met de uitvoering komen! Wij wensen onze amateurs veel succes en goed ge vulde zalenI Twee vrouwen tot October. En dan? Wel, dan zijn er weer uitvoeringen en partijen. De beurs gaat zomer en winter door", zegt de heer Kooger. We vragen naar de levensomstan digheden van de kleinJkungtenaars en de penningmeester van de NOMA kan ons ronduit zeggen: „Moeilijk. Vlak na de bevrijding was het voor ons een hoog conjunctuur, thans zijn er vele beroepj, musici afgevallen, ve len konden zich later niet meer staan de houden. De verhoogde vermakelijks belasting heeft onze positie vooral zo moeilijk gemaakt. Vele verenigin gen wordt het nu ook te duur en het gevolg hiervan is, dat de bands moeten inkrimpen". De kleinkunst artisten wachten nu ook op een landelijke sociale voorzie ning, de NOMA heeft enige tijd ge leden een ontwerp ingediend en of er iets van zal komen? We hopen het van ganser harte. We hebben een betere voorziening dringend nodig. Ja. we hebben een vreemd vak. Vooral 's winters valt het niet mee. Vaak moeten we het hebben van twee of drie avonden van de week. O ja, nu met de kermissen is er werk genoeg en onze positie is, verge leken bij vóór de oorlog heel wat ver beterd. Toen nam je zo maar iets aan. Tegenwoordig hebben wij de beurs en het Arbeidsbureau, dat al onze con tracten in orde maakt", zegt de heer Kooger en Och, mijnheer Kooger wordt geroe pen. hij kan niet langer bij ons blijven de beurs wacht bem en wij gaan naar buiten. Vanavond is het weer kermis. Dan zitten de muzikanten weer op het to neel. in de overvolle danszaal. Wij mogen nu af en toe Bmalend vertellen, Dat Holland zo dras is, Zo nat en zo klein, Wij mogen met afgunst Elkander verhalen Dat 't overal beter En mooier moet zijn, Toch slaat weer je hart Als een razende motor, Toch snuit je je neus, Met wat vochtigs in 't oog, Wanneer je weer hoort: Daar in Londen, daar gaat nu De vlag van je landje, Van Holland omhoog. Al ken je slechts Fannjr jVan tientallen foto's, Al is Nel van Vliet slechts Een naam uit de krant, Je wordt weer gegrepen Door beider prestaties, Die zij daar bevochten Voor (Teer van je land. Voor duizenden ogen Heeft Fanny gelopen En Nel trok als razend iPoor 't water haar baan. Zij hebben voor Holland, Dat nietige landje, In 't fel-witte licht Van de wereld gestaan. •Wij mogen nu af en toe Smalend vertellen, Dat Holland zo nat is, ,Zo dras en zo klein, Maar Holland heeft vrouwen Een moeder. Een meisje. Twee vrouwen van Holland, Om trots op te zijn JAN HOTTENTOT Van Gijzen veroordeeld tot zes jaar Ketting komt er met voorarrest af De 56-jarige eigenaar van „Het Wapen van Heemskerk", Th. v. Gij- zen, is Woensdagmorgen door het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De eis was 12 jaar. Zoals men weet werd Van Gijzen ervan beschuldigd, aan de SD.man Out Joodse landgenoten verraden te hebben, terwijl hy Joodse goederen, goud en juwelen heeft aangebracht In de bezettingstijd was hij Wehr. machts-inkoper. P. J. Ketting, eveneens een stadge noot, werd gisteravond op vrije voe ten gesteld, daar hij veroordeeld werd tot een gevangenisstraf, gelijk aan die, doorgebracht in voorarrest Hij werd ervan beschuldigd, bij leen der verraadgevallen betrokkey X de- weest te zijn. Orgeldraaiers Net op het ogenblik, dat ik werke lijk dacht van de landerigheid iets héél geks te gaan doen (U weet wel: op je hoofd in het modderige tuintje gaan staan, of met een brandglaasje papier verkolen) net op dat ogen blik kwam het draaiorgel voorbij. Het was sfJ geweest, die achtermid dag op de Oudegracht, heel erg stil. Het leek, of alle mensen met vacantie gegaan waren, want de gordijntjes voor de ramen waren gesloten, en er speelden geen kinderen aan de water kant Bijkans waren de vogels gaan sla pen, en ook de bomen hadden niet be wogen hun schaduw lag strak over de klinkers en het stof van de weg Zó stil was het geweest, die achtermid dag. Maar toen kwam, als laatste red ding, juist toen de carillons vijf uur gespeeld hadden, het draaiorgel de gracht op. Het ging maar langzaam héél langzaam, want het cude, schon kige hitje er voor was moe van een hele dag trekken en muziek, en de mannen die er naast liepen hadden een rood hoofd van warmte en werk Het was ook niet zo'n heel mooi draaiorgel. Neen, het was niet toege rust met de nieuwste snufjes, het had geen blaasbalgmotor, en de trommels waren beplakt met perkamenten lap jes omdat ze bijna doorgesleten waren Maar dat hinderde allemaal niets, want er kwam muziek uit. En dat is het voornaamste toch van alles? Het leek me heel zwaar werk toe dat orgeldraaien, maar de man aan het rad zei „het valt wel mee". Hij was dan ook een potige kerel. Toen het lid uit was, zette hij een nieuw boek in, een versleten boek van karton. En terwijl dat langzaam, met klappende bladen door het orgel trok, hoorde ik, dat dit het orgel was in Alk maar. Ach ja, Alkmaar is geen Amsterdam, en de mensen zijn hier gauw uitgege ven, net als overal, als het °P muzi kanten aankomt. En dan trekken ze maar weer verder, de orgelisten, met hun instrument, dat zij gehuurd hebben in Amsterdam. Want Amster dam is toch wel bij uitstek de stad van de draaiorgels. Kunt U zich een gracht zonder pierement, nabü of van verre, voorstellen? Ik zat eens een lange, zware dag in het Bijzonder Gerechtshof aan d« Heerengracht een verslag van een zitting te maken.; Het duurde van tien uur 's morgens tót kwart over zes 's middags. En er zijn in die tijd vier draaiorgels spelende langs gekomen. Ik heb ze geteld omdat dat het enige verzetje was Orgels zijn dure instrumenten en de heer G. Perlee, die ze verhuurd, moet dan ook wel goed weten aan wie hy ze toevertrouwd - want er zijn er meer die zijn orgelhoofdkwar tier in de Wenterstraat weten te vin den. dan er pierementen- uitgegeven worden. Maar voor dit Alkmaars pierement van vanmiddag behoeft -hy niet bang te zijn. Zie, hoe voorzichtig de man de boeken rangschikt op de laadbak, nu men weer verder trekt. En de landerigheid is vergeten. Nog hoor ik in de verte een slepende melo die EERVOLLE UITNODIGING Onze oud stadsgenoot, de heer S. Koeten te Arnhem, hoboïst van de Arn hemse Orkestvereniging, heeft een verzoek ontvangen van de Nederland se Radio Unie om toe te treden als hoboïst. Tevens ontving hij een dezer dagen een soortgelijke uitnodiging van een groot Staats orkest uit Peru (Zuid Amerika) EXAMEN-COMMISSIE De commissie welke te Alkmaar 't Brittannia Basisexamen zal afnemen is samengesteld als volgt: drs. C. M Breed, leraar in de Engelse taal en letterkunde aan het St. Aloysius College te 's Gravenhage, voorzitter; pastoor A. J. Zwart, secretaris voor Nederland van de St. Willibrord So ciety te Amsterdam, gecommitteerde van de Raad van Toezicht. Nationaal Huldeblijk Het Nationaal Huldeblijk doet een beroep op uw vrijgevigheid voor 'n goed doel. De gelden, welke verza_ meld zullen worden voor het Natio naal Huldeblijk, dat aan de Koningin zal worden aangeboden ter gelegen heid van haar 50_jarig regeringsju bileum, zullen worden gebruikt ten einde het onderzoek inzake de ge vreesde volksziekte kanker financi eel. te steunen. Een nuttiger en betere bestem ming had men moeilijk kunnen kie zen. Immers, in de laatste tientallen jaren is, door een betere geneeskun_ dige verzorging van de bevolking, de bezetting van de oudere leeftijds groepen groter geworden. En juist omdat de kanker het meest voor komt bij oudere mensen, is het aan tal gevallen van deze gevaarlijke ziekte aanzienlijk toegenomen en zij veroorzaken een belangrijk gedeelte van de sterftegevallen. De bestrijding van deze ziekte vergt kennis van haar oorzaak en haar behandelingswijze. Helaas is de oorzaak, trots een enorme hoeveel heid onderzoekingsarbeid van duizen den der knapste mensen gedurende vele tientallen jaren, nog vrijwel on bekend. Ook bij de behandeling van vooral gevorderde gevallen staat men veelal machteloos. Om van het voor komen der ziekte maar niet te spre ken. Zeer veel werk zal nog nodig zijn om deze problemen op te lossen. Hiervoor zal echter zeer veel geld nodig zijn. Een ieder, die meewerkt aan het Nationaal Huldeblijk door het kopen van een jubileumspeldje ad, f 0.50 of door het geven van een geldelijke bijdrage, zal de bevrediging gevoe len, dat hij een steentje heeft bij gedragen voor de strijd tegen een der gevaarlijkste vijanden van de mens. Dr. F. J.% Frederikse Voorzitter afd. Alkmaar van het Ned, Rode Kruis. JUBILEUMSPELDJES In ons btacl van 3 Augustus verga ten we te vermelden, dat de jubi leumspeldjes ook verkrijgbaar zijn bij de firma H. Bossert en Zoon, Huigbrouwerstraat 11. VROLIJK VACANTIE.SPEL GEORGE EN MARGARET IN T GULDEN VLIES Voor de vele vacantiegangers in Alkmaar en omgeving brengt Ko Ar- noldi en zijn gezelschap Maandag 9 Augustus 8 uur -in 't Gulden Vlies het vrolijke blijspel „George en Mar- garet" waarin Ko Arnoldi, Jetty v. Dijck-Riekers, Annie de Lange, Lize Servaes, Kees Brusse en Anton RÜ* kers de hoofdrollen vervullen. De Nieuwe Rott. Crt. schreef o.m. Er is gelachen zoals we in tijden niet hebben gehoord. Ko Arnoldi was weer kostelijk. Het Alg. Dagblad: Het publiek heeft zo enthousiast ge_ regaeerd, dat men een lange reeks voorstellingen mag verwachten. Het Vrije Volk: Een treffer, deze verto ning. De Maasbode: Een plezierig stuk, dat we aan volwassenen gaar ne aanbevelen. Het Parool: Succes volle première van het Rotterdams ToneeL Wie dus in deze vacantietijd een gezellige avond wil meemaken, hy ga „George en Margaret" zien. GESLAAGD Op het Dinsdag 'te Utrecht gehou den examen voor het Practijkdiplo- ma B etalageschrift en reclameschrift slaagden de heren C. Morsch te Hei- loo, P. Langenberg te Berkhout, C. Bijman te Opmeer, en J. Sik 'te Alk maar. Voor het Practijkdiploma A slaagden mej. T. v. Hest 't Veld te Oude Niedorp en de heer K. Komon te Heiloo. Allen waren cursisten van de heer G. A. J. Kuhne, alhier. DE BESTE JAREN Naar wij vernemen wordt de film „De Beste Jaren van ons Leven", die in het Harmonie-theater draait, de a.s. week wederom geprolongeerd. Dit is dan de derde, en 'tegelijk laat ste week. WINDHONDENRENNEN OTERLEEK De Alkmaarse wind- hondenrenvereniging hield Zondag j.1. een ren te Spierdijk voor een flink aantal bezoekers. Hoewel het tamelijk heet was werden er goede tijden gemaakt. De uitslagen waren als volgt: A-klasse: nr. 1 werd Simona van J. v. d. Molen te Oude_Niedorp; 2 Sally van gebr. de Geus uit Heer- hugowaard en 3 Silly van L. Slot te Oterleek. B.klasse: 1 Lex van mevr. Wie- ring te St. Pancrac; 2 Anna van W. Vellinga te Alkmaa-; 3 Everd.na van W. Sieuwertsen te Warrnenhj'zen en 4 Black van gebr. Hoedjes -e Alkm. C-klasse: 1 Roejans Orpluu? var P. Abercrombie te Alkmaar* 2 SU sta van B. Filipse te Alkmaar. Hindernisbaan: 1 Aswin van Broek hom van W. Siewertsen te War menhuizen; 2 Sonja van gebr. Acker- man te Alkmaar; 3 Tosca van F. Helderman te Alkmaar. HAD HANNIBAL DAT GEWETEN....."' Graaf Lora Totino geestelijke vader van dit enorme werk (Van onze Parijse correspondent) Juist, waar de Franse, Zwitserse en Italiaanse grens elkaar rakeq in het Alpenlandschap, verheft zich de enorme Mont Blanc, ceif top van meer dan 2100 meter hoogte. Van Hannlbal's dagen af weterf we welk een enorm verkeersobstakel de Alpen de gehele historie door hebben gevormd. De wereld werd hieraan enkele jaren geleden vog eens herinnerd, toen de Duitsers moesten terugtrekken. Thans boren 3000 Italiaanse arbeiders in de Mont Blano om er een tunnel te maken, die het hart van Italië moet verbinden met het hart van Frankrijk. Nog twee jaar en dit verkeersobstakel zal uit de weg zijn geruimd. BELANGSTELLING VAN BIDALLT Ook politieke betekenis rT,emidden van kostbare meester werken uit de Venetiaanse school ontvangt Graaf Lora To tino in zijn weelderige werkkamer zowel ministers, als leiders van de oude maquis, steenrijke bankiers en doodarme journalisten. Voor- lop g is dit vertrek nog het hart van de Mont Blanc-tunnel „Ziet ge" zegt hij mij in vloeiend en Vlekkeloos Frans, „men was aan vankelijk bevreesd voor het uoor- boren van de Mont Blanc in ver band met de uitzonderlijke hoogte van de berg. Do;*h de heer Sossu- re uit Genève, die de berg in 1812 vo het eerst beklom, wist reeds, dat deze stenenmassa een enorm brHe en solide basis had, welke gic'- betrekkelijk gemakkelijk lf voor doorboring". -erwijl men in onze dagen atoombommen fabriceert en aller lei monstruositeiten, gericht op vernietiging van mensenlevens, bouwwerken en welvaart, zou het zonder meer een misdaad zijn er aan te twijfelen de tunnel te kun nen construeren. Bijna 5.000.000 touristen bezoeken jaarlijks de centra van vermaak en ontspan ning in deze streken. Inderdaad, hieronder zijn duizenden Neder landers. Ik houd van Uw land en interesseer me zeer voor Uw brug gen en voor Uw Zuiderzeewerken. Kijk, als de tunnel gereed is zal hij in een grote behoefte voorzien. Economisch zou de aanleg al ver antwoord zijn op basis van het ♦niiristenverkeer. Maar het belang is nog groter. Hij verbindt Zuid- Dost-Europa met het gehele Wes ten. In Mei 1946 werd dit giganti sche werk begonnen en als alles goed gaat komt de tunnel eind 1950 gereed. Frankrijk en Italië hebben thans hun economische unie in de maak. Een goede com municatie tussen beide landen is noodzakelijk voor de uitvoering van de economische unie. Vandaar dat de tunnel ook een politieke betekenis heeft. Bidault heeft dit gezien. Vandaar dat hij bij zijn jongste bezoek aan Turijn belang rijke financiële toezeggingen heeft gedaan. Vriend van het volk C Lora Totino is een sport man bij uitnemendheid. Geboren in de schaduw van de Alpen, be klom hij vrijwel alle hoge toppen. Hij heeft een half milliard Lire besteed aan grote verkeerswerken in de vallei van Aosta, een der belangrijkste Europese touristen- centra aan de voet van de Mont Graaf Lora Totino, de bouwer van de Mont Blanc-tunnel, woont in een prachtige patri ciërswoning aan de Via Prin- cipa te Turijn. Behalve aristo craat en ingenieur is hij vele malen millionair. Totino zit aan zijn zwaar mahoniehouten schrijfbureau. Een klein antiek beeldje, een Japanse Geisha, staart ons aan Die moet ik tot vriend houden" Toen wij Fanny Blafikers gisteravond op weg naar haar kleedkamer even staande hiel den werd zij bestormd door tientallen autogrammen jagers. Met onuitputtelijk geduld zette onze kampioene haar handteke ning in allerlei soort blocnotes, boëkjes en zelfs op losse stuk jes papier. Toen Fanny zo'n tien minuten had staan schrij ven, vond haar verzorgster, mej. Pfann, het welletjes. Een dame en een heer wilden ech ter, toen Fanny naar binnen werd getrokken, naar voren dringen. Fanny zag dit en zette haar handtekening in het boek je van dit echtpaar. „Zie je", zei ze lachend, „dit waren de vader en moeder van mijn grootste horden-concur rente, miss Gardner en die moet ik tot vriend houden". agenda HEDENAVOND CINEMA AMERICAIN: De gele roos van Texas, met Roy Rogers. 8 uur Boven 14 jaar VICTORIA THEATER: Van de duivel bezeten, met Micheline Preslie en Gerard Philipe. 8 uur 18 jaar HARMONIE THEATER: De beste ja ren van ons leven. 7.30 uur. 18 jaar. A.B.T. Zorro's zwarte zweep en Een vals spoor. 8 uur. 14 jaar. VANAF VRIJDAG CINEMA AMERICAIN: Lichtelijke Geschift, met Bing Crosby, Bop Ho Blanc. Hy heeft thans berekend, dat Italië via deze tunnel 4 mil liard Lire per jaar extra zal ver-' dienen. Deze aristocraat is een vriend van het volk en zeer popu lair. Zijn drie duizend werklieden hebben grote eerbied voor hem en ook de communisten beschouwen hem niet als vijand. In de oorlogs tijd gaf hij vele duidelijke blij ken van anti-fascisme. Zijn besta vriend was de leider van de Ita liaanse verzetsbeweging, zijn naam is Megard. Totino hoopt dat door de aanleg van de tunnel zijn geliefde stad Turijn, zetel der Fiatfabrieken, zal uitgroeien tot de belangrijkste stad aan de weg Rome—Parijs. Zwitser land is echter evenzeer geïnteres seerd in de tunnel. Vandaar dat Totino aan Genève om een bij drage van 5.000.000 francs heeft gevraagd. Italië spekt een half milliard Lire bij en Frankrijk is uitgenodigd om voor 2.500.00 francs te participeren. Ook Amerika is geïnteresseerd „De Tunnelaldus vervolgt de Graaf, „dient niet alleen voor transport, doch eveneens voor ver betering der electriciteitsvoorziet ning van Frankrijk, Italifc, 4wit- serland en Oostenrijk. Al deze landen hebben nu en dan met een gebrek aan stroom te kampen. Vla de Mont Blanc kunnen zij in dit opzicht elkander helpen. De uit wisselingsmogelijkheid via de nieuwe tunnel is berekend op twee en een half milliard kilowatt per uur. De totale kosten van de tun nelbouw worden in luttele jaren gedekt door dit rendement". „In dit verband moet ik U er wel even aan herinneren, dat ook de Ame rikanen groot vertrouwen hebben in de tunnel. Er is opgericht een Amerikaans concern „The Mont Blanc Tunnel and Power Authorl- ty". Ik heb voor dit project in Amerika een belangrijke groep fi nanciers gevonden, die gezamenlijk 70.000.000 dollars hebben geïnves teerd. Het concern bouwt 22 hy- dro-electrische stations, gebaseerd op het watervolume van de Mont Blanc, waardoor de huidige Itali aanse electriciteitsvoorziening zal stijgen met 15%. De prijs van deze energie zal lager zijn dan waar ook ter wereld. Dit is alleen mogelijk doordat de tunnel een voordelige communicatie gaat geven. Ook vf> T het overbrengen van stroom. L-cJik zij deze Amerikaanse hulp is het mogelijk de tunnel te vol tooien, ook al zouden Zwitserland en Frankrijk geen financiële bij drage verstrekken". En de boren ratelen. Over een lengte van meer dan 12 km. wordt het Mont Blanc- massief opengelegd. Aan de Italiaanse kant zit men reeds 500 meter diep. Aan de Franse zyde heeft Totino grond aan gekocht, zodat daar de werk zaamheden ook kunnen begin nen. Opnieuw triompheert het vernuft, na in het welzyn der mensheid. Dit is de verdienste van Grmaf Totino. Waariyk, een groot man, met een grote geest, meer wereldburger dan Italiaan. pe. Dorothy Lamour. Dagelijks 8 uur. Zaterdagavond 7, 9.30 uur. Zondag 2, 4.30 en 7, 9.30 uur. Woensdagmiddag uur. Boven 14 jaar. VICTORIA THEATER: Complot ia Quebec, met Pa"l Lukas, Helmut Daa tibe. Dagelijks 8 uur. Zaterdag 7 en uur. Zondag 2, 4.30 en 7, 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinée. HARMONIE: (voor de derde en laatste week) De beste jaren van ons leven dagelijks 7.30 uur. Zondag 1.30, 5 en .30 uur Woensdag 2 uur matinee. Kaartverkoop dagelijks van 11 tot 1 uur. 14 jaar, A.B.T. Topper keert terug, met Joan Blondell, Roland Young en Billy Burk. Dagelijks 8 uur. Zondag 2,5 en 8 uur. Toegang 14 jaar. I

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2